Хүүхдийн хурууны тухай шүлэг (хурууны тоглоом). Хэл яриа хөгжүүлэх хичээлийн тойм (бага бүлэг) "Манай Маша жаахан" тоглоомын үйл ажиллагаа Манай Маша бол танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа бага юм.

Нина Бутина
"Оросын ардын дуу" 1-р бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжлийн цогц боловсролын үйл ажиллагаа Манай Маша жижиг.

Зорилтот: агуулгыг танилцуулах Оросын ардын дуу; үржүүлгийн шүлгийн агуулгыг ойлгоход туслах, аленка, хар хөмсөг гэсэн үгсэд анхаарлаа хандуулах; үг, өгүүлбэрийг зохицуулж сурах; далдуу модны хооронд хуванцар өнхрүүлэх, дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөг хийх чадварыг нэгтгэх; бэлэн бүтээгдэхүүнийг самбар дээр болгоомжтой тавьж сурах, бэлэн бүтээгдэхүүнийг биширнэ.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Агуулгыг танилцуулна уу Оросын ардын дуу;

Сурах хүүхдүүддугуй объектуудыг баримал хийх.

Хөгжлийн:

- хөгжүүлэхуран сайхны бүтээлч байдал (өнгө мэдрэмж, хэлбэр, найрлага) ;

Шинж тэмдэг, шинж чанарыг засах зүйлс: өнгө, хэлбэр, хэмжээ;

- сонсголыг хөгжүүлэх, харааны ойлголт, анхаарал;

Үргэлжлүүлэн асуулт асууж, хариулж сурах;

- хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэх:

Уран сайхны үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, сонирхол, гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, уран сайхны бүтээлч байдал.

Материал ба тоног төхөөрөмж: үржүүлгийн шүлэгт зориулсан чимэглэл, сэдэвчилсэн зураг, фланелграф, фланелграфын зураг (цасан хүн, цагаан цаасаар хийсэн янз бүрийн хэмжээтэй дугуй, хүүхэлдэй, хуванцар, самбар, салфетка.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багштай хүүхдүүд цонхны дэргэдэх өвлийн дүр төрхийг хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гадаа ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Эргэн тойрон цагаан, цагаан өнгөтэй. Энэ цас газрыг цагаан сэвсгэр хөнжлөөр бүрхэв. Гадаа хүйтэн, жавартай байна! Дулаан байхын тулд юу өмсөх ёстой вэ? (Дулаан хувцас). Тиймээс Машенка хүүхэлдэй өвлийн дулаан хувцастай бидэн дээр ирэв.

Багш хүүхэлдэйг үслэг эдлэлээр чимэглэсэн час улаан өнгийн өвлийн хүрэмтэй харуулж байна.

2. Үндсэн хэсэг. Хүүхдийн шүлэг унших.

Багш нь хүүхдийн шүлгийг уншдаг:

Манай Маша жижигхэн, тэр час улаан үстэй дээл өмссөн,

минжний ирмэг, Маша хар хөмсөгтэй.

Багш уншиж байхдаа харуулдаг "Алёнка үслэг цув", "минжний ирмэг", үүнийг баталж байна « Маша хар хөмсөгтэй» . Дараа нь багш хүүхдүүдэд дүрслэл үзүүлж, хамтдаа харна. Хүүхдийн шүлгийг хүүхдүүдтэй хамт дахин уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл гадаа байх сайхан шүү. Та толгодоор чаргаар гулгаж, цасан бөмбөг тоглож болно. Хүүхдүүд өвлийн улиралд цасан хүн хийх дуртай байдаг. (Багш цасан хүний ​​барималыг фланелграфт хавсаргав). Хараач, хүүхдүүд хоёр цасан хүн хийсэн бөмбөг: том ба жижиг. Цасан хүний ​​хамар юунаас бүтдэг вэ? (Хариулт хүүхдүүд) . Нүд яах вэ? Үзэг үү? (Хариулт хүүхдүүд) . Ийм цасан хүн хийхийг бас сурцгаая.

Биеийн тамирын минут "Stomper"

Багш яруу найргийн мөрүүдийг уншиж, хүүхдүүдийн давтсан хөдөлгөөнийг харуулдаг.

Бид хөлөө дэвсдэг: дээд-дээд-дээд.

Бид алгаа ташиж байна: алга таших, алга таших.

Бид гарууд салж гүйцгээе.

3. Цасан хүнд зориулж бөмбөг хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цасан хүн хийх ажил хаанаас эхэлдэг вэ? Та хоёр бөмбөг өнхрүүлэх хэрэгтэй. Тэдний хувьд та plasticine авах хэрэгтэй ... (ямар өнгө)цас цагаан учраас цагаан. Бөмбөг нь өөр байх ёстой хэмжээ: нэг нь том, нөгөө нь жижиг. Энд надад хоёр тойрог байна. Аль нь нөгөөгөөсөө том вэ? (Хариулт хүүхдүүд) . Том бөмбөгийг доошлуулъя жижигийг нь дээр нь тавь. (Багш фланелграф дээр цасан хүнийг угсрах үйл явцыг харуулж, хүүхдүүдийг алхмуудыг давтахыг урьж байна). Бөмбөлөг хэрхэн цутгадгийг санаж байна уу? Үзүүлэх. (Хүүхдүүд алгаагаараа дугуй хөдөлгөөн хийдэг).

Багш хүүхдүүдэд цасан хүнд бөмбөг хэрхэн өнхрүүлэхийг зааж өгдөг.

Хүүхдүүд уран баримал хийж эхэлдэг, багш уран баримал хийх явцад ажлын арга барилыг хянаж, даалгавар биелүүлэхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг.

4. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдүүд багшийн ширээнд ирж, гар урлалын бүтээлээ тавьдаг. Дараа нь тэд том нэгийг олдог ба жижигбөмбөг, нэгийг нь нөгөө дээр нь тавьж, цасан хүн авах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манайд хичнээн цасан хүн байдаг вэ? бүлэгт суурьшсан! Нэг нь нөгөөгөөсөө илүү үзэсгэлэнтэй! Аль цасан хүн хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ? (Хариулт хүүхдүүд) .

Уран зохиол: ЦогцолборМ.А.Васильева, В.В.Гербова, Т.С.Комарова нарын найруулсан хөтөлбөрийн дагуу хичээлүүд. Эмхэтгэсэн: О.П.Власенко, Т.В.Ковригина, В.Н.Мезенцева, О.В.Павлова. Хэвлэх үйлдвэр "Багш", 2010

Тоглоомын хураангуй - хичээлүүд

1-р бага бүлгийн ардын аман зохиолыг ашиглан яриаг хөгжүүлэх талаар.

"Манай Маша жижигхэн."

Зорилго: Хүүхдүүдтэй хамт хүүхдийн шинэ дууг сурч, яриа, ой санамж, сэтгэхүйг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Зун, өвлийн хувцастай хүүхэлдэй, байшин, цас, "Өвөл" зураг

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч - Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр бид тантай хамт өвлийн зугаалгаар явах болно. Гадаа маш хүйтэн, цас орж, хүйтэн салхи үлээж байгаа тул алхахаасаа өмнө хувцаслах хэрэгтэй.

Тоглоом - "Хүүхдүүд хувцаслах" дуураймал

Үүнийг хөл дээрээ тавьцгаая.

Дулаан гутал.

(тонгойх, хөл рүү чиглүүлэх)

Энэ нь баруун хөлнийх,

Энэ нь зүүн хөлнийх юм.

Гар дээрх бээлий

(гараа дээш өргөх)

Халуун эгч нар аа.

(алгаа эргүүлэх)

Үслэг цув, хүрэм.

(хувь өмсөх)

Дулаан өмд.

Багш хүүхдүүдийг өвлийн ландшафт (өвлийн тухай зураг), цасан бүрхүүлтэй байшинг чимэглэсэн бүлэгт цааш явахыг урьж байна.

Зурган дээр үндэслэсэн яриа - гадаа жилийн аль цаг болж байна, байшингийн дээвэр дээр юу байдаг, газар юугаар хучигдсан, цонхны хээг хэн зурсан зэргийг та хэрхэн таамагласан бэ.

Багш ямар цас вэ гэж асууж, цас цагаан байна гэж дүгнэв.

Сэвсгэр, хүйтэн.

Багш байшинд анхаарлаа хандуулж, хэн амьдардаг болохыг олж мэдэхийг санал болгодог.

Багш хүүхдүүдийг сандал дээр суулгаж, хаалгыг тогшиж, байшингаас зуны саравчтай хүүхэлдэй гаргаж ирдэг. Тэр хэлэхдээ энэ бол Маша хүүхэлдэй, тэр гудамжаар зугаалахыг хүсч байгаа ч яаж хувцаслахаа мэдэхгүй байна.

Багш хүүхдүүдийг түүнд заахыг урьж байна.

Хүүхэд гарч ирээд өмд авч, тэднийг юу гэж дуудаж, хүүхэлдэй дээр тавьдаг.

Дараагийнх нь үслэг дээл авч, нэрлээд хүүхэлдэй дээр тавьдаг, дараагийнх нь малгай, гутал авдаг.

Маша багш одоо өвлийн улиралд хэрхэн зөв хувцаслахаа мэддэг болсон. Машенка ямар ухаалаг, ямар сайхан үслэг цувтай болохыг анзаараарай.

Одоо Машагийн тухай хүүхдийн үлгэрийг сонсоорой.

Манай Маша жаахан,

Тэр жижигхэн үслэг цув өмссөн,

минжний ирмэг,

Маша хар хөмсөгтэй.

Багш агуулгын талаар асуулт асуудаг: Маша ямархуу хүн бэ, тэр ямар хувцас өмсдөг, ямар үслэг цувтай (час улаан, үзэсгэлэнтэй гэсэн үг), тэр минжтэй (үслэг дээлний ирмэгийн дагуу үслэг эдлэлийг харуулж байна) ).

Багш нь хүүхдийн шүлгийг дахин хэлж, хүүхдүүдийн нэгийг нь хэлэхийг хүснэ. Хүүхдийн шүлгийг давтан унших.

Сурган хүмүүжүүлэгч - Маша гудамжинд хүүхдүүдтэй тоглохыг хүсдэг.

Тоглоом - "Цасан бөмбөг".

Тоглоомын төгсгөлд багш Маша ядарч, гэртээ харихыг хүсч байна гэж хэлэв.

Хүүхдүүд Машатай баяртай гэж хэлээд "Баяртай" гэж хэлдэг.

Хураангуйг MBDOU "Березка" цэцэрлэгийн бага бүлгийн багш Кириллова Фаина Сергеевна р. Тамбов мужийн Никифоровский дүүргийн Дмитриевка тосгон.


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Ардын аман зохиолын бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, хүүхдийн богино дууг утга учиртай хэлэх.

Оросын ардын аман зохиол (дуу, пестушки, хүүхдийн шүлэг) болон эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглан бага насны хүүхдүүдтэй тоглох үйл ажиллагаа. Сэдэв: "Манай Маша жаахан"

Бага насны хүүхдүүдэд тоглоомын үйл ажиллагаагаар ардын соёлтой таниулах...

Тоглоомын хураангуй - "Бидний бяцхан Маша" тоглолт

Зорилго: аман ардын урлагийн бүтээлүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, хүүхдийн богино дууг утга учиртай хэлэх. Хэрхэн хийх тухай санаагаа үргэлжлүүлэн бататгах ...

Тоглоомын хураангуй - ангиуд
уран зохиол унших замаар ярианы хөгжлийн талаар
уран зохиол
залуу бүлэгт
"Манай Маша жижигхэн."
Зорилго: Хүүхдүүдтэй хамт шинэ хүүхдийн шүлгийг сурах; яриаг хөгжүүлэх
1. Хүүхдийг аман ардын урлагтай танилцуулах.
2. Өвлийн тухай ярих чадварыг бэхжүүлэх.
3. Үгийн сангаа нэр үгээр идэвхжүүлээрэй - жижиг,
час улаан,
нэр үг,
хувцасны эд зүйлсийг илэрхийлэх - үслэг дээл, эсгий гутал, малгай,
бээлий, ороолт.
4. Яриа, ой санамж, сэтгэхүйг хөгжүүлэх.
хар хөмсөг;
минж,

5. Үйл ажиллагаа, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
-аас эерэг сэтгэл хөдлөлийг дэмжих
ардын аман зохиол.
Тоног төхөөрөмж: Зун, өвлийн хувцастай хүүхэлдэй, хүр
хивс, байшин, зул сарын гацуур мод, цас, цөөрөм.
Урьдчилсан ажил:
1. Өвлийн тухай яриа, өвлийн шинж тэмдэг.
2. Өвлийн байгалийн байдлыг ажиглах, үзэх
мод, цас, мөс. Салхины ажиглалт.
3. "Өвлийн хувцас" боловсролын хичээл.
4. Дидактик тоглоом "Хүүхэлдэйг зугаалахад хувцаслаарай."
5. “Нимгэн мөс шиг” ардын аман зохиолын тоглоомд суралцах.
6. “Цагаан хүү уналаа” ардын гадаа тоглоомд суралцах нь
цасан бөмбөг."
7. Өвлийн хувцасны тухай шүлэг сурах.
8. "Хүүхдүүд хувцасладаг" симуляцийн тоглоомыг сурах.
Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд бүлэгт орж, салхины чимээ сонсогддог. Сурган хүмүүжүүлэгч
дуу чимээг анхаарч, энэ чимээ юу болохыг асууж,
хүүхдүүдийг өвлийн зугаалганд урьж байна. Үүнийг надад сануулж байна
Өвлийн улиралд гадаа маш хүйтэн, цас орж, салхи хүйтэн байна
Салхитай болохоор зугаалахаасаа өмнө хувцаслах хэрэгтэй.
Багш хүүхдүүдийг хувцаслаж, тоглохыг урьж байна -
"Хүүхдүүд хувцаслаж байна" дууриамал (текстийг дагалдана
тохиромжтой хөдөлгөөн)
Хүүхдүүд ээ, дулаан өмд өмс.
Хүүхдүүд ээ, бяцхан эсгий гутлаа өмс.
Хүүхдүүд ээ, шинэ дээл өмс.
Тэгээд зугаалахдаа малгай өмсөх хэрэгтэй.
Багш хүүхдүүдийг бүлэг рүү цааш явахыг урьж байна
өвлийн ландшафт, цасан бүрхүүлтэй байшингаар чимэглэсэн.
Багш хүүхдүүдээс гадаа жилийн хэдэн цаг болохыг асууна.
Та яаж таамагласан бэ? Гудамжинд юу байгаа талаар хүүхдүүдээс хариулт авдаг
өвөл, эргэн тойрон цас. Байшингийн дээвэр, дэлхий бүхэлдээ цасан бүрхүүлтэй байна
цасаар хучигдсан, хаа сайгүй цасан шуурга шуурч, зул сарын гацуур мод цагаан өнгөтэй байна

үслэг цув, цонхон дээр хүйтэн жавартай хэв маяг. гэж багш асууж байна
ямар цас вэ гэхээр цас цагаан, сэвсгэр,
хүйтэн. Багш дуураймал байдалд анхаарлаа хандуулдаг
цөөрөм, өвлийн улиралд түүнд юу тохиолдсоныг асуув. Залуус хэлдэг
цөөрөм мөсөөр хучигдсан, хөлдсөн байна.
Багш хүүхдүүдийг "Хэрхэн." тоглоом тоглохыг урьж байна
нимгэн мөс" гэж орос ардын дууг дуулдаг хүүхдүүд ээ
текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх. Дараа нь
Багш байшинд анхаарлаа хандуулж, санал болгож байна
тэнд хэн амьдардаг болохыг олж мэд.
Залуус сандал дээр сууж, багш хаалга тогшдог
байшингаас зуны саравчтай хүүхэлдэй гаргаж ирэв. хэлдэг
Энэ бол Маша хүүхэлдэй, тэр бас гудамжинд алхахыг хүсч байна.
Багш хүүхэлдэй рүү эргэж хараад яагаад гэдгийг асуув
хувцасгүй гарч ирэв. Гадаа хүйтэн байна, өмссөн хувцасгүй байна
тэр хөлдөх болно. Багш нь хүүхэлдэй биш гэдгийг хариуцна
хэрхэн зөв хувцаслахыг мэддэг бөгөөд хүүхдүүдийг түүнд зааж өгөхийг урьдаг.
Хүүхэд гарч ирээд, дотуур өмд аваад, энэ нь юу болохыг хэлдэг
хүүхэлдэй дээр тавьдаг. Дараагийн хүүхэд үслэг дээл авч,
нэрлээд хүүхэлдэй дээр тавиад шүлэг уншина:
Аав хойд зүгээс гайхалтай үслэг дээл авчирсан, надад өвөл байдаг
Би үүнийг өмсөж, хүйтэн жавараас айхгүй.
Дараагийн хүүхэд нь эсгий гутал авч, үзүүлж, уншдаг
шүлэг:
Тэд надад дулаан, жижиг эсгий гутал авч өгсөн.
Би тэднийг өвлийн улиралд мөсөн толгодоор гүйж өмсөх болно.
Дараагийн хүүхэд малгайгаа аваад үзүүлээд өмсдөг
хүүхэлдэй шүлэг уншиж байна:
Би малгайгаа духан дээрээ нааж, дулаахан хувцаслана.
Би найзуудаа зугаалахыг урих болно, бид хамтдаа илүү хөгжилтэй байх болно.

Дараагийн хүүхэд нь бээлий авч, үзүүлж, өмсдөг
хүүхэлдэй дээр шүлэг уншдаг: Таны хуруу хөлдөхгүйн тулд
та бээлий өмсөх хэрэгтэй.
Мөн тэд хүйтэн өвлийн улиралд бидний гарыг дулаацуулах болно.
Дараагийн хүүхэд нь ороолтыг аваад үзүүлээд өмсдөг
хүүхэлдэй, шүлэг уншдаг: Ээж нь зөөлөн ороолт нэхсэн, тэр
дулаахан бас үзэсгэлэнтэй.
Энэ нь огт хатгадаггүй бөгөөд би баяртайгаар алхдаг.
Багш Маша одоо яаж гэдгийг мэддэг гэж дүгнэв
өвлийн улиралд алхахдаа зөв хувцаслах. Хүүхэлдэйг авч явна
байшин барьж, аль хэдийн өвлийн хувцас өмсдөг. Сурган хүмүүжүүлэгч
Машенка ямар ухаантай болохыг анзаарч, ямар а
сайхан үслэг цув. Хүүхдүүдийг хүүхдийн тухай үлгэр сонсохыг урьж байна
Би даллаж байна.
Манай Маша жаахан,
Тэр час улаан үстэй дээл өмссөн,
минжний ирмэг,
Маша хар хөмсөгтэй.
Багш агуулгын талаар асуулт асуудаг: Маша ямархуу хүн бэ?
Тэр юу өмссөн, ямар үслэг цувтай вэ (түүнийг час улаан гэдгийг тайлбарлав.
энэ нь улаан гэсэн үг), тэр ирмэгтэй гэж хэлсэн
минж (дээлнийх нь захын дагуух үслэг эдлэлийг харуулж байна), Маша
Хар хөмсөгтэй багш төгсдөг. Дараа нь багш
тэр дахин Машагийн тухай хүүхдийн шүлэг ярина гэж хэлэв
дараа нь тэр хүүхдүүдийн нэгээс үлгэр ярихыг хүсэх болно. Давтагдсан
хүүхдийн шүлэг унших. Багш хүүхдүүдийг хэлэхийг урьж байна
Машагийн тухай 2-3 хүүхдээс асууж, тэдэнд тусалдаг.
Багш хэлэхдээ Маша залуустай тоглохыг хүсч байна
гудамжинд "Бяцхан цагаан унасан" гадаа тоглоом тоглодог
цасан бөмбөг."
Тоглоомын төгсгөлд багш Маша ядарсан гэж хэлэв
унтахыг хүсч, түүнийг гэрт нь хүргэж өгөхийг санал болгож байна
түүнтэй баяртай гэж хэлээрэй. Багш хичээлээ дүгнэж,

Өө, зүгээр, зүгээр,
Хуушуур жигнэцгээе.
Бид үүнийг цонхон дээр тавина,
Үүнийг хөргөх хүртэл үлдээгээрэй.
Тэгээд хөргөхөд бид идэх болно
Тэгээд бид үүнийг бор шувуунд өгнө.

Ус, ус,
Нүүрийг минь угаа
Нүдээ гялалзуулахын тулд,
Ингэснээр хацар чинь улаан болж,
Амаа инээлгэхийн тулд
Ингэснээр шүд нь хаздаг.

Миний тавган дээр
Улаан хэрэм.
Ингэснээр тэр эмэгтэй харагдах болно
Би бүгдийг нь доод тал нь иддэг!

цэнхэр хонх
Чи бид хоёрт бөхийлөө.
Цэнхэр хонх-цэцэг
Маш эелдэг. Тэгээд чи?

Dandelion өмсдөг
Шар наран даашинз.
Тэр том болоод ирэхээрээ хувцаслах болно
Жижигхэн цагаан даашинзтай.
Хөнгөн, агаартай,
Салхинд дуулгавартай.

Дамнуурга, дамнуурга,
Тарган охины хажууд,
Мөн хөлөнд алхагч байдаг,
Мөн гар нь барьж байна,
Мөн аманд - яриа,
Мөн оюун ухаанд - оюун ухаанд!

Шувууд, шувууд ниссэн,
Тэд толгой дээрээ суув.
Суу, суу, суу
Тийм ээ, тэд дахин нисэв.

Чук, Чук, Чук,
Уулан дээр хонхорхойнууд байдаг,
Уулын дор - мөрний ир,
Хөвгүүд гүйж байна.

Ус урсаж байна,
Өсөн нэмэгдэж буй хүүхэд
Нугасны нуруунаас услах -
Чи хэтэрхий туранхай байна.
Доошоо услах
Хүүхэд хүртэл.
Галууг услах
Хунгаас - ус,
Тэгээд чи туранхай.

Муур өвдөж байна
Нохой өвдөж байна
Морь өвдөж байна
Гэхдээ Ванюша өвддөггүй.

Үнэг өвдөж байна
Чоно өвдөж байна
Катюша өвдөлт үүсгэдэг
Ой дахь хус мод руу нис!

Та-та-та-та-та-та-та,
Муур мууртай гэрлэсэн.
Муур вандан сандал дээр алхаж байна
Муурыг сарвуунаас нь хөтөлж,
вандан сандал дээрх орой ба орой,
Гар дээр гар.

Том хөл
Зам дагуу алхаж:
ДЭЭД, ДЭЭД, ДЭЭД!
Бяцхан хөл
Зам дагуу гүйж байна:
Топ-дээд-дээд-дээд-дээд!

-За яахав,
Та хаана байсан бэ?
- Эмээгээр.
- Чи юу идсэн бэ?
- Будаа.
- Юу уусан бэ?
- Бражка.
-Ямар хоол идэх вэ?
- Байцааны шөл, байцаа.
-Ямар хоол идэх вэ?
- Амтат манжин.
- Шүү, нисье,
Тэд толгой дээрээ сууж,
Бяцхан охид дуулж эхлэв!

Дөчин, дөчин,
Та хаана байсан бэ?
- Алс:
Ойн захад,
Шулуун
Чанасан будаа
босгон дээр зогсож,
Тэр хүүхдүүдийг хооллодог байв
Цуглуулсан зочид
Бүгдийг эмчилсэн:
Нэг халбага,
Нөгөө рүү - халбага,
Гурав дахь нь - бүхэл бүтэн зүсмэл!

Шаазгай цагаан талтай
Чанасан будаа
Тэр нялх хүүхдүүдийг хооллож байсан:
- Би үүнийг энэ хүнд өгсөн,
Би энийг өгсөн
- Би үүнийг энэ хүнд өгсөн,
Гэхдээ тэр үүнийг өгөөгүй:
Чи ой руу яваагүй
Би мод огтлоогүй
Ус зөөгөөгүй
Би зуух асаагүй -
Би чамд будаа өгөхгүй!

- хуруу-хуруу,
Та хаана байсан бэ?
- Энэ хуруугаараа
Би ой руу явсан
Энэ хуруугаараа
Чанасан байцаатай шөл
Энэ хуруугаараа
Будаа идсэн
Энэ хуруугаараа
Дуу дуулсан.

Эвэр ямаа ирж байна,
Тулгаатай ямаа ирж байна,
Хөлөөрөө - дэвс, дэвс,
Нүдээрээ - алга таших, алгадах.
- Будаа иддэггүй, сүү уудаггүй хүмүүс -
Би шаналах болно, би шаналах болно, би шаналах болно!

Ваня, Ваня - энгийн байдал,
Би сүүлгүй морь худалдаж авсан.
Ар талд нь суулаа
Тэгээд би цэцэрлэгт очив.

Миний Олягаас
Явж, өвдөж,
Нээлттэй талбай руу,
Цэнхэр далай руу
Харанхуй ой руу
Viburnum, бөөрөлзгөнө,
Гашуун эх улиас руу.

Битгий уйл, битгий уйл, хонгор минь
Хэрэм чам руу үсрэх болно,
Самар авчрах болно -
Машин үржүүлгийн шүлэгт зориулсан.

Нугасны нуруунаас услах,
Хунгаас ус
Бас хүүхдээс минь
Бүх нимгэн байдал -
Хоосон ой руу
Том ус руу
Муудсан тавцан дор!

Өө чи миний охин
алтан хэрэм,
Амтат чихэр,
Голт борын салбар!

Өө хүү минь
улаан буудайн чих,
номин цэцэг,
Голт борын бут!

Дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй,
Бүүжин саваа дээр сууж байна
Тэргэнцэр дээрх хэрэм,
Тэр самар хагардаг.
Яв туулай, битгий асуу
Самараар өөрийгөө үр.

Дибочек-дибок,
Ванечка удахгүй нэг настай болно,
Царс мод шиг ургаж,
Та таазанд хүрнэ
Өндөр өсөх -
Та дээвэр дээр гарна
Ингэж л өсөх юм
Тиймээс хүн бүр харж болно!

Мөн хашгирах, хашгирах,
Ямар ч цэцэрлэг тарьсангүй.
Миний Саша явах болно,
Тэр тарьж, услах болно,
Дээд, дээд, дээд...

Өглөө эрт
Хоньчин: "Ту-ру-ру-ру!"
Мөн үнээ түүнд сайн тохирдог
Тэд: "Мүү-мүү-мүү!"
Чи, Буренушка, яв,
Нээлттэй талбайд алхаж,
Та орой буцаж ирнэ,
Бидэнд сүү өгөөч.

Cockerel, cockerel,
алтан сам,
Газрын тосны толгой,
Торгон сахал,
Та эрт босох гэж
Та чанга дуу дуулдаг,
Машаг унтуулахгүй байна уу?

Муур зах руу явсан,
Муур бялуу худалдаж авав.
Муур гудамжинд явж,
Муур боов худалдаж авав.
Би өөрөө идэх ёстой юу?
Эсвэл Машенкаг нураах уу?
Би өөрийгөө хазах болно
Тийм ээ, би Машенкаг нураах болно.

Бор шувуу Андрей,
Тагтаа хөөж болохгүй
Хачиг хөө
Модны доороос.
Элс хазаж болохгүй
Хөлийн хуруугаа бүү уйтгардуул!
Оймс хэрэг болно
Спикелетийг чангал!

- Муужгай,
Та хаана байсан бэ?
- Тээрэм дээр.
- Муужгай,
Чи тэнд юу хийж байсан юм бэ?
-Би гурил нунтаглаж байсан.
- Муужгай,
Та гурилаар юу хийсэн бэ?
- Би бялуу хийсэн.
- Муужгай,
Та хэнтэй бялуу идсэн бэ?
- Нэг.
- Ганцаараа идэж болохгүй!
Ганцаараа идэж болохгүй!
Ганцаараа идэж болохгүй!

Хогийн шоргоолж нойрноосоо босч,
Сарт шувуу үр тариаг барьж авав.
Байцаанд зориулсан туулай
Хулгана - царцдасын хувьд,
Хүүхдүүд - сүүнд.

Сонгино, ногоон сонгино худалдаж авах,
Яншуй ба лууван!
Манай охиныг худалдаж ав
Муухай ба луйвар!
Бидэнд ногоон сонгино хэрэггүй
Яншуй, лууван,
Бидэнд зөвхөн охин л хэрэгтэй
Муухай ба луйвар!

Өглөө манай нугасууд:
“Как-вак-вак! Куак-вак-вак!"
Цөөрмийн дэргэдэх манай галуу:
“Ха-ха-ха! Га-га-га!
Мөн хашааны голд цацагт хяруул:
“Бал-бал-бал! Халзан новш!
Дээрх манай боов:
"Грру-грру-угрру-у-грру-у!"
Манай тахиа цонхоор:
“Ко-ко-ко! Ко-ко-ко-ко!"
Петя тахиа яах вэ?
Эрт, өглөө эрт
Тэр бидэнд дуулах болно: "Ку-ка-ре-ку!"

Манай муур шиг
Үслэг дээл нь маш сайн
Муурны сахал шиг
Гайхалтай үзэсгэлэнтэй
Зоригтой нүд
Шүд нь цагаан.

Атти-батти! Цэргүүд алхаж байв
Атти-батти! Зах руу.
Атти-батти! Та юу худалдан авсан бэ?
Атти-батти! Самовар!
Атти-батти! Үнэ хэд вэ?
Атти-батти! Гурван рубль.
Атти-батти! Тэр ямархуу хүн бэ?
Атти-батти! алт.

Нимгэн мөсөн дээрх шиг
Бага зэрэг цагаан цас оров.
Бага зэрэг цагаан цас оров
Миний найз Ванюшка жолоо барьж байсан.
Ваня жолоодож, яаравчлав,
Тэр сайн мориноосоо унасан.
Ваня унаж, тэнд хэвтэж байв.
Хэн ч Ваня руу гүйдэггүй.
Хоёр охин харсан
Тэд шууд Ваня руу гүйв.
Тэд Ваняг морь унуулж,
Тэд замыг зааж өгсөн.
Тэд зам зааж,
Тийм ээ, тэд шийтгэсэн:
- Чи яаж байна, Иван?
Битгий эвшээ!

Өө-люли, та-ра-ра-ра!
Уулан дээр уул бий,
Тэр ууланд нуга байдаг,
Тэр нугад царс мод бий,
Тэгээд тэр царс модон дээр суудаг
Улаан гуталтай хэрээ
Улаан гуталтай хэрээ
Голт бор өнгийн ээмэгтэй.
Царс модон дээрх хар хэрээ,
Тэр бүрээ тоглодог -
Бу-бу-бу-бу-бу-боо.
Эргүүлсэн хоолой,
Алтадсан.
Өглөө нь тэр бүрээ үлээж,
Шөнөдөө тэр үлгэр ярьдаг.

Хөгшин туулай хадлан хадаж байна,
Үнэг тармуурлаж байна.
Ялаа тэргэнцэрт өвс зөөдөг,
Мөн шумуул шиддэг.
Тэд биднийг хадлан руу аваачсан -
Тэргэнцэрээс ялаа хашгирав:
"Би мансарда руу явахгүй,
Би тэндээс унах болно
Би хөлөө хугална,
Би доголон болно."

Сүүдэр-сүүдэр-сүүдэр,
Хотын дээгүүр хашаатай.
Амьтад хашаан дээр суув.
Бид өдөржин сайрхсан.
Үнэг сайрхаж:
- Би дэлхий даяар үзэсгэлэнтэй!
Туулай сайрхаж:
- Явж, гүйцээ!
Зараа сайрхаж:
- Манай үслэг дээл сайн байна!
Баавгай сайрхаж:
- Би дуу дуулж чадна!

Тили-бом! Тили-бом!
Муурны байшин шатаж байна!
Муурны байшин галд автжээ
Тэнд утаа багана гарч байна!
Муур үсэрч гарав!
Түүний нүд бүлтийжээ.
Тахиа хувин бариад гүйдэг
Муурны байшин үерт автжээ
Мөн морь нь дэнлүүтэй,
Нохой нь шүүртэй,
Навчтай саарал туулай
Нэг удаа! Нэг удаа! Нэг удаа! Нэг удаа!
Тэгээд гал унтарлаа!

Манай Маша жижиг,
Тэр час улаан үстэй дээл өмссөн,
Минжний ирмэг.
Маша хар хөмсөгтэй.

Үсрэх-үсрэх!
Залуу хар шувуу
Би усан дагуу алхав
Би залуу охин оллоо.
Залуу охин
Том биш -
Өөрөө нэг инч орчим,
Савтай толгой.
Залуу охин
Би түлээ авахаар явсан,
Модны хожуул дээр баригдсан
Би тэнд өдөржин зогссон.

- Муурын зулзага, зулзага,
Бяцхан залуус аа!
Таны хамгийн том нь хэн бэ?
Таны хамгийн бага нь хэн бэ?
- Бид бүгд өсөх болно,
Хулганы араас явцгаая.
Нэг муур өвөө
Гэртээ үлдэх болно
Тиймээ, зуухан дээр хэвт,
Биднийг хүлээх сайхан байна.

Гал тогоонд нохой
Бялуу жигнэдэг.
Буланд байгаа муур
Раскс шахаж байна.
Цонхонд байгаа муур
Хувцаслалт оёдог.
Гуталтай тахианы мах
Овоохойг шүүрддэг.
Овоохойг шүүрдсэн
Би хивсээ тавив:
- Бяцхан хаалганы дэвсгэр, хэвт,
Хажуу талын босгон дор!

Өвлийн үржүүлгийн шүлэг

Чи, хяруу, хяруу, хяруу,
Хамраа битгий харуул!
Хурдан гэртээ харь
Хүйтнийг өөртөө авч яв.
Тэгээд бид чарга авах болно,
Бид гадаа гарна
чарганд сууцгаая -
Скутер.

Та өвөл-өвөл,
Та хүйтэн жавартай хамт ирсэн.
Салхи улих, цасан шуурга,
Гудамжаар шүүрдэж байна.

Цагаан цасанд хучигдсан
Тосгон руу чиглэсэн бүх замууд,
Бүх зам, бүх зам,
Дамжуулах арга алга.

Цасан шуурга, цасан шуурга шиг
Гурван чарга нисч байв.
Мөн тэд чимээ шуугиан, аянга цахилгаан хийж,
Хонх дуугарч байна.

Өвөө анхны чаргад явж байна,
Нөгөө чарганд эмээ байгаа,
Гурав дахь чарганд авга эгч байна.

Манай Катя гүйж,
Эрхэм зочидтой уулзав
Тэр тэдэнд хаалгыг нээж,
Энэ нь шинэ толгод руу хөтөлсөн.

Хүүдээ эсгий гутал авч өгье,
Үүнийг хөл дээрээ тавъя,
Замдаа гарцгаая.
Манай хүү алхах болно
Өмсөх шинэ эсгий гутал.

Нимгэн мөсөн дээрх шиг
Бага зэрэг цагаан цас оров
Бага зэрэг цагаан цас оров
Миний найз Ванечка жолоо барьж байсан.
Ваня жолоодож, яаравчлав,
Тэр сайн мориноосоо унаж,
Тэр унасан, унасан, худал хэлдэг -
Хэн ч Ваня руу гүйдэггүй,
Хоёр охин харсан -
Тэд шууд Ваня руу гүйв.
Тэд шууд Ваня руу гүйв.
Тэд Ваняг морь унуулж,
Тэд замыг зааж өгсөн.

Малгай
Тийм ээ, үслэг цув
Тэгээд л болоо
Мишутка.

Манай Маша жижиг,
Тэр час улаан үстэй дээл өмссөн,
Минжний ирмэг.
Маша хар хөмсөгтэй.

Уналт, уналт,
Цагаан цас!
Намайг аз жаргалтай болго, намайг аз жаргалтай болго
Хүн бүр хаа сайгүй!
Унах, унах
Тосгон руу
Галуу руу
Жигүүр.
Талбайн цагаан
Хавтас -
Энэ нь зун болно
Талх!

Хүүхдийн хурууны тухай шүлэг (хурууны тоглоом)

Өнөө үед хурууны нарийн моторт ур чадвар, хүүхдийн ярианы хөгжил хоёрын хоорондын уялдаа холбоотой олон зүйл яригдаж байна. Эдгээр хүүхдийн шүлэг нь эрт дээр үеэс мэдэгдэж байсан хурууны тоглоомуудад хамаардаг. Бид мөн эдгээр хүүхдийн шүлэгт зориулж хумсаа тайрдаг (та хүүхдийн хумсыг тайрах ямар байдгийг мэдэх байх :)). Энэ нь бидэнд маш их тусалдаг. Хөдөлгөөнийг өөрөө хийхэд хэцүү байдаг хүүхдүүдэд ээж нь тусалдаг бол маш жижиг нялх хүүхдэд эдгээр хүүхдийн шүлгийг хуруугаараа иллэг хийж, хуруу тус бүрийг нь дугуй хөдөлгөөнөөр хийж болно. Хурууны тоглоомд бидний сайн мэдэх “Шаазгай-Хэрээ”, мөн “Тэгэн дээр хэрэм сууж байна...”, “Яст мэлхий усанд орохоор явлаа” гэх мэт тоглоомууд багтдаг гэдгийг сануулъя. хүүхдийн шүлгийн гол хуудас.

(бид хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)
Энэ хуруу ой руу оров,
Энэ хуруу мөөг олсон,
Энэ хуруу байр сууриа эзэллээ
Энэ хуруу нягт таарах болно,
Энэ хуруу маш их идсэн,
Тэгээд л би таргалчихсан.

(бид хуруугаа хөдөлгөж, өгүүлбэр хэлдэг)
Энэ хуруу бол өвөө
Энэ хуруу бол эмээ
Энэ хуруу бол аав
Энэ хуруу ээжийнх
Энэ хуруу бол Ванечка.

(бид хуруугаа нугалах)
Энэ хуруу унтахыг хүсч байна
Энэ хуруу орондоо оров
Энэ хуруу зүгээр л нойрссон,
Энэ хуруу аль хэдийн унтчихсан байна.
Энэ нь хурдан, тайван унтаж байна.
Чимээгүй! Чимээгүй, битгий чимээ гарга!
Улаан нар мандах болно,
Цэлмэг өглөө ирнэ.
Шувууд жиргэх болно
Хуруунууд босох болно!
(хуруунууд шулуун)

(эрхий хурууг хуруу бүрээр ээлжлэн холбодог)
- Хурууны хүү,
Та хаана байсан бэ?
- Энэ ахтай
Би ой руу явсан.
Энэ ахтай
Чанасан байцаатай шөл
Энэ ахтай
Би будаа идсэн.
Энэ ахтай
Дуу дуулсан!

Их Иван - мод хагалах,
Васка заагч - ус зөөх,
Дунд баавгай зуухаа асаах хэрэгтэй.
Гришка өнчин будаа хоол хийх хэрэгтэй.
Бяцхан Тимошка дуу дуулах нь
Дуу дуулж, бүжиглэж,
Миний дүү нараа хөгжилдөөрэй.

Хуруу дээшлэх болно,
Хүүхдүүдээ хувцаслаарай.
Хуруунууд боссон - яараарай!
Бид хувцаслах цаг болжээ.

Алга-алга
Тэд алгаа ташив
алгаа таших (гараа алгадах)
Жаахан амарцгаая (гараа өвдөг дээрээ тавь).

Будаа чанаж болгосон
Тэд халбагаар хутгав
Хүүхэлдэйг хооллосон
Тэд мууранд өгсөн. (бид долоовор хуруугаа далдуу модны дагуу хөдөлгөдөг)

Нударгаа нугалав
Тэд нударгаараа зоддог
Knock knock knock yeah knock
Тогших, тогших, тогших, тогших (нударгаа хамт тогших)

Энэ хуруу бол хамгийн зузаан, хамгийн хүчтэй, хамгийн том хуруу юм!
Энэ хуруу нь үүнийг харуулах зорилготой юм!
Энэ хуруу нь хамгийн урт бөгөөд дунд нь зогсож байна!
Энэ нэргүй хуруу нь хамгийн мууддаг!
Хэдийгээр жижиг хуруу нь жижиг ч гэсэн уян хатан, зоригтой!

Энэ байшин таван давхар:
Нэг давхарт зараа гэр бүл амьдардаг,
Хоёр давхарт туулайн гэр бүл амьдардаг,
Гуравдугаарт - улаан хэрэмний гэр бүл,
Дөрөвдүгээрт цагаан толгой нь дэгдээхэйнүүдтэйгээ амьдардаг.
Тавдугаарт, шар шувуу бол маш ухаалаг шувуу юм.
За, бид доошоо буух цаг боллоо:
Тав дахь шар шувуу дээр,
Дөрөв дэх толгой дээр,
Гурав дахь хэрэм,
Туулай - хоёрдугаарт,
Эхний зараа дээр бид дараа нь тэдэн дээр ирэх болно.

Хүүхдийн номноос.

Ухаалаг охин Катенка

Ухаалаг охин Катенка,
Амтат будаа идээрэй
Амттай, сэвсгэр,
Зөөлөн, анхилуун үнэртэй

Ухаалаг охин

Чи ухаантай, ухаантай
Та ухаалаг, ухаалаг,
Энэ тухай бүх гудамж мэддэг,
Азарган тахиа, муур
Тиймээ би жаахан.

Битгий уйл

Битгий уйл, битгий уйл
Би өнхрөх худалдаж авна.
Битгий уйл, битгий уйл,
Би өөр нэгийг худалдаж авна.
Нулимсаа арч
Би чамд гурав өгье.

Нар

хувин нар,
Цонхоор хар!
Sunny, хувцасла!
Улаан, өөрийгөө харуул!

Нар харж байна

Нар цонхоор харж,
Энэ нь манай өрөөнд гэрэлтдэг.
Бид алгаа таших болно -
Бид наранд маш их баяртай байна.

Нартай, нартай

Нар, нарны туяа,
Цонхоор хар
Бага зэрэг гэрэлтээрэй
Би чамд вандуй өгье!

Өө, савлуур!

Өө, савлуур, дүүжин!
Хараач - уут, ороомог!
Зуухнаас халуун,
Бүх зүйл ягаан, халуун байна.
Энд дэгээнүүд нисч байсан,
Тэд ороомог авч,
Бид явлаа
Бар-а-а-аночки!

Гурван дэгээ ирлээ

Гурван дэгээ ирлээ
Тэд гурван түлхүүр авчирсан.
Үүнийг аваарай, рокууд,
алтан түлхүүр,
Өвлийг хаа
Хаврын түгжээг тайл
Зуныг нээ!

Би эмээ, өвөө хоёртойгоо уулзах гэж байна
Би эмээ, өвөө хоёртойгоо уулзах гэж байна
Морь дээр, улаан малгайтай,
Хавтгай зам дээр,
Нэг хөл дээрээ,
Хуучин гутал дээр,
Нүх, овойлт дээгүүр,
Бүх зүйл шулуун, шууд байдаг
Тэгээд гэнэт ... нүх рүү
Bang!

Бороо

Бороо, бороо, хөгжилтэй байгаарай!
Дуслах, дуслах, харамсах хэрэггүй!
Зүгээр л биднийг бүү ал!
Цонхыг дэмий бүү тогш -
Талбайд илүү их цацаарай:
Өвс зузаан болно!

Чи хаана гүйж байна, хөл?

-Хаашаа гүйж байгаа юм бэ, хөлөө?
- Зуны зам дагуу,
дов толгод хүртэл
Ойд байгаа жимсний хувьд.
Ногоон ойд
Би чам руу залгая
хар нэрс,
Час улаан гүзээлзгэнэ.

Ваня саваа унадаг

Дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй,
Ваня саваа унаж,
Тэгээд Дуня тэргэн дээр байна
Тэр самар хагардаг.

Самартай явцгаая

Явцгаая, явцгаая,
Самартай, самартай,
Өвөөдөө манжин өг,
Хүүгийн хэлснээр
Чихэрлэгийн хувьд.

Гоп, хоп!

Хоп! Хоп! Морь амьд байна
Мөн сүүлтэй, дэлтэй.
Тэр толгой сэгсэрнэ
Энэ ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

Морь алхаж байна

Морь эргийн дагуу алхаж,
Ногоон дээр хар,
Тэр толгой сэгсэрнэ
Хар дэлээ сэгсэрч,
Алтан хазаар шажигнана.

Солонго-нуман

Өө чи, солонго нуман,
Мөн хатуу, өндөр!
Бидэнд бороо оруулах хэрэггүй
Бидэнд хувин өгөөч.
Хүүхдүүд зугаалахын тулд,
Тугалууд давхихын тулд
Нарны гэрэл хэрэгтэй
Хонх!

Ко-ко! Тахиа!

Манай тахиа цонхоор -
Ко-ко-ко! Ко-ко-ко!
Петя кокерел яах вэ?
Эрт, өглөө эрт
Тэр бидэнд дуулах болно - ku-ka-re-ku!

бялуу тахиа

бялуу тахиа
Хашааны эргэн тойронд алхдаг
Тахиа гаргадаг
сүлд хийсч,
Бяцхан хүүхдүүдийг зугаацуулдаг.

Ваня, Ваня, чи хаана байсан бэ?

- Ваня, Ваня, чи хаана байсан бэ?
Ванечка хаашаа явсан бэ?
- Би ой руу явсан.
- Та юу харсан бэ?
- Пенечек.
Хожуулын доор мөөгөнцөр байна!
Үүнийг шүүрч аваад хайрцагт хийнэ үү!

Пусси, алив!

Пусси, Пусси, Пусси, алив!
Зам дээр бүү суу!
Манай хүүхэд явах болно
Энэ нь Pussy-ээр унах болно!

Куша, куша, куша

Куша, куша, куша...
Миний хөхөө хаана байна?
Хөхөө гунигтай байна -
Өд алдсан:
Саарал,
Мөн цагаан
Мөн алаг.

Куша, куша, куша,
Санаа зоволтгүй, бяцхан хөхөө
Уй гашуугаа март
Бид өд олох болно:
Саарал,
Мөн цагаан
Мөн алагтай ...

Босоорой хонгор минь

Хүүхдээ дахиад нэг удаа босоорой
Жижигхэн алхам хий.
Дээд талд!
Манай хүү хэцүүхэн алхаж байна,
Анх удаагаа байшинг тойрон алхаж байна.
Дээд талд!

Cockerel - алтан сам

Cockerel, cockerel,
алтан сам,
Газрын тосны толгой,
Торгон сахал,
Та эрт босох гэж
Чанга дуул
Та Ваняг унтуулахгүй байна уу?

Сүүдэр сүүдэр, сүүдэр

Сүүдэр сүүдэр, сүүдэр,
Хотын дээгүүр хашаатай.
Амьтад хашааны доор суув.
Бид өдөржин сайрхав:
Үнэг сайрхаж:
- Би дэлхий даяар үзэсгэлэнтэй!
Туулай сайрхаж:
- Явж, гүйцээ!
Зараа сайрхаж:
- Манай үслэг дээл сайн байна!
Баавгай сайрхаж:
- Би дуу дуулж чадна!

Шар шувуу

Шар шувуу,
Том толгой,
Хожуул дээр сууна
Толгойгоо эргүүлнэ
Бүх талаараа хардаг
Тиймээ тийм
Энэ нь нисэх болно!

Ladybug

Ladybug,
Тэнгэрт нис
Бидэнд талх авчир
Хар ба цагаан
Зүгээр л шатаагүй.

Залгих, залгих

- Залгих, залгих, хайрт алуурчин халим,
Чи хаана байсан, юутай ирсэн бэ?
-Гадаадад байсан
Би хавар авсан,
Би авчирдаг, би хаврын гоо сайхныг авчирдаг!

Эмгэн хумс

Эмгэн хумс, эмгэн хумс,
Эвэрээ наа
Би чамд өгье, эмгэн минь
Бялууны хэсэг!
Зам дагуу мөлх
Би чамд бялуу өгье.

хурц зүү

хурц зүү,
өргөст зүү,
Миний хурууг бүү хатга
Нарны даашинз оё!

Хуушуур

За яахав!
Эмээ жигнэсэн бин
Би үүн дээр тос асгаж,
Би хүүхдүүдэд өгсөн.
Даша хоёр,
Паша - хоёр,
Ваня - хоёр,
Таня - хоёр,
Саша - хоёр,
Маша хоёр,
Хуушуур сайн байна
Манай сайн эмээ!

Люли, люли, люли

Люли, Люли, Люли,
Сүнсүүд ирлээ
Сүнсүүд дуугарч эхлэв,
Сүнсүүд шуугиж эхлэв:
Булан руу нисэв
Тэд гал асаав
Тэд будаа хийж эхлэв,
Тэд Машаг хооллож эхлэв.

Хагархай тахиа

- Хөөрхий тахиа,
Хаашаа явсан юм бэ?
- Гол руу.
- Хөөрхий тахиа,
Яагаад явсан юм бэ?
- Усны төлөө.
- Хөөрхий тахиа,
Та яагаад ус хэрэгтэй байна вэ?
- Тахиа услах.
- Хөөрхий тахиа,
Тахиа яаж ус гуйдаг вэ?
- Пи-пи-пи-пи-пи-пи-пи-пи!

Муур Торжок руу явав

Муур зах руу явсан,
Муур бялуу худалдаж авав.
Муур гудамжинд явж,
Муур боов худалдаж авав.
Би өөрөө идэх ёстой юу?
Эсвэл Ваняг нураах ёстой юу?
Би өөрийгөө хазах болно
Тийм ээ, би Ваняг ч бас нураана.

Маша

Манай Маша жижиг,
Тэр час улаан үстэй дээл өмссөн,
минжний ирмэг,
Маша хар хөмсөгтэй.

Кейт

Катя, Катя жаахан,
Катя алслагдсан,
Нааш ир, Катя, Горенко,
Катя, жижигхэн хөлөөрөө зогс.

Кейт

Катя, Катя жаахан,
Катя алслагдсан,
Зам дагуу алх
Катя, жижигхэн хөлөөрөө зогс.
Том хөл
Зам дагуу алхаж:
дээд-дээд-дээд,
Дээд-дээд-дээд.
Бяцхан хөл
Зам дагуу гүйж байна:
Топ-дээд-дээд-дээд,
Топ-дээд-дээд-дээд.

Ус, ус

Ус, ус,
Нүүрийг минь угаа
Нүд нь харагдахын тулд,
Хацраа улайлгахын тулд
Амаа инээлгэхийн тулд
Ингэснээр шүд нь хаздаг!

Сар яаж урсан өнгөрөв

Сар яаж хайлсан, алтан эвэр,
Манай Таня цонхон дээрээ нартай байдаг шиг,
Нарны хурц туяа шатаж байна,
Танягийн шаргал ороолт өлгөөтэй байна

***
Би үсээ зурж, зурж, зурж,
Би ороолтоо самнаж байна.

Сүлжмэл ургуулах

Өсөх, сүлжих, ургуулах, сүлжих,
Бэлхүүс хүртэл
Үс битгий алдаарай.
Өсөж том бол, хонгор минь
Хөлийн хуруу хүртэл -
Бүх үс нь нэг эгнээнд байрладаг.
Том болж, сүлжих, бүү андуур,
Ээжээ, охиноо сонс.

Намайг тайл

Намайг тайл
Намайг тайл
Намайг хэвтүүлээч
Намайг тагла
Би унтчихна
Би өөрөө!


Елена Колычева
Бага насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы хөгжлийн талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Хүүхдийн шүлэг унших" Манай Маша жижиг.

Хотын улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Фатеж дахь цэцэрлэг "Алтан түлхүүр"

Курск мужийн Фатежский дүүрэг

Хийсвэр

Учир нь залуу хүүхдүүд(1.5-3 жил)

By ярианы хөгжил

« Хүүхдийн шүлэг унших« Манай Маша жаахан...» С.Капутикяны шүлгүүд « Маша үдийн хоол идэж байна»

Бэлтгэсэн, явуулсан

бүлгийн багш

бага нас

Колычева Е.П

Хичээлийн үе шат Хичээлийн агуулга

I. Зохион байгуулалтын мөч A) Сонирхлыг сэрээх хүүхдүүд

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын үйл ажиллагаа байна. Зочид таныг юу хийж чадах, юу сурснаа сонирхохоор ирсэн.

Тэдэнд сайн уу!

B) Гэнэтийн мөч

Өөр нэг зочин бидэнтэй хичээлд орохоор яарч байлаа.

(багш Маша хүүхэлдэйг харуулж байна)

Надтай уулз! Энэ Маша! Тэр бидэнд олон сонирхолтой, шинэ зүйлийг сурахад туслах болно.

II.Сэтгэл хөдөлгөгч - заагч A) Асуудлын нөхцөл байдал

Маша ямар үзэсгэлэнтэй хувцас өмссөнийг хараарай.

Залуус аа, та яагаад гэдгийг маш их сонирхож байгаа гэж бодож байна Машатийм хувцасласан, тэр хаанаас ирсэн юм.

Энэ талаар бид өнөөдөр олж мэдэх болно.

III.Хайлт - Үүний тулд та Маша ямар хувцас өмссөнийг хэлэх хэрэгтэй болно.

Үүнийг танд илүү хялбар, сонирхолтой болгохын тулд Машатанд зориулж бэлдсэн хүүхдийн шүлэг.

IV. Практик A) Хүүхдийн шүлэг унших« Манай Маша жаахан...»

(багш уншдаг хүүхдийн шүлэг)

-Манай Маша жижигхэн,

Тэр час улаан үстэй дээл өмссөн,

минжний ирмэг,

Маша хар хөмсөгтэй.

B) харилцан яриа

Аль нь Маша?

Тэр юу өмсдөг вэ?

Тэр ямар үслэг цув өмссөн бэ?

(багш улаан - улаан гэдэг үгийн утгыг тайлбарлав)

Мөн үслэг дээлний ирмэг нь минж юм.

(багш дээлний захын дагуух үслэг эдлэлийг харуулав)

-Маша хар хөмсөгтэй.

(багш хөмсгөө харуулав)

Маша өөр юу өмссөн бэ?

Та хаанаас ирсэн бэ? Маша ийм хувцастай? Тэр хаана байж болох вэ?

Тэгээд яагаад МашаТа гудамжинд ийм дулаахан хувцасладаг байсан уу?

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Дулаан байхын тулд өөр юу өмсөх ёстой вэ?

Гудамжинд юу өмсдөг вэ?

B) давтан хүүхдийн шүлэг унших

Одоо сонс дахин хүүхдийн шүлэг.

(багш хэлдэг дахин хүүхдийн шүлэг, урам зоригтой хүүхдүүдтүүнтэй хамт ономатопой үгсийг дуусгах)

Хэн өөртөө хэлэхийг хүсч байна хүүхдийн шүлэг?

(багш хэлэхийг хүссэн хүүхдүүдэд тусалдаг хүүхдийн шүлэг)

D) Багшийн түүх

Гудамжны дараа Маша үдийн хоол идэхээр шийдэв.

(багш үслэг дээл, малгайгаа тайлдаг)

Би гараа угаахаа мартсангүй.

(багш гараа салфеткаар арчих)

Тэр оройн хоолондоо суугаад өөрийн дуртай тоглоом болох нохой, зулзага зэргийг мартаж, тахиагаа ширээн дээр урьжээ.

(багш Машаг суулгав "ширээ", мөн түүнтэй хамт жагсаасан тоглоомууд)

D) Шүлэг уншиж байна

(багш шүлэг уншдаг)

Хэнд ч татгалзах зүйл байхгүй

Үдийн хоол хүн бүрт үйлчилдэг:

Нохойны хувьд - аяганд,

Таваг дотор - идээ,

Тахиа - өндөглөдөг тахиа -

Бүрхүүл дэх шар будаа,

Мөн Машенка тавган дээр байна:

Гүехэнд биш, гүнд.

(багш шүлгийн дагуу аяга таваг үзүүлж, ширээн дээр тавьдаг)

Тэд өдрийн хоолондоо юу идэхийг дараагийн хичээлээр олж мэдэх болно.

-Машатоглоомоо бариад бидэн дээр дахин ирнэ.

V. Бодлого - дүгнэх - Мөн та өнөөдөр маш шаргуу ажиллаж, олон шинэ зүйл сурлаа. Сайн хийлээ!

Зочид болон Маша нартай баяртай гэж хэлээрэй!

Одоо та амарч, тоглож болно.

Дотоод сэтгэлгээ

шууд боловсролын үйл ажиллагаа

бүлэгт бага насны хүүхдийн ерөнхий хөгжилд анхаарал хандуулах

Хүүхэдтэй ажиллах хэлбэр: нэгдсэн хичээл

Сэдэв: Хүүхдийн шүлэг унших« Манай Маша жаахан...» , С.Капутикяны шүлгүүд « Маша үдийн хоол идэж байна»

Боловсролын бүс: яриа хөгжил

Хүүхдийн нас: 1.5-3 жил

Боловсролын интеграци бүс нутаг: боловсролын хөгжил, яриа хөгжил, уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

A) Боловсрол:

уулзах хүүхдүүдаман ардын урлагтай;

хүүхдүүдэд агуулгыг ойлгоход нь туслах хүүхдийн шүлэг« Манай Маша жаахан...» ;

өвлийн тухай ярих чадварыг бэхжүүлэх;

толь бичгийг идэвхжүүлэх нэр үг: час улаан, минж, хар хөмсөг, эд зүйлийг илэрхийлэх нэр үг хувцас: үслэг цув, эсгий гутал, малгай, бээлий, ороолт;

С.Капутикяны шүлгийг танилцуулна уу « Маша үдийн хоол идэж байна» .

B) Хөгжлийн:

яриаг хөгжүүлэх, санах ой, сэтгэлгээ, анхаарал.

B) Боловсролын:

үйл ажиллагаа, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

ардын аман зохиолын сонирхлыг хөгжүүлэх, сонсоход эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Үйл ажиллагаа нь таарч байсан хүүхдийн нас, сонирхол, тэдний сургалтын түвшин болон хөгжил.

Хүүхдүүд багшийг анхааралтай сонсож, багшийн тавьсан асуултад зөв хариулав. Цаг агаарын ажиглалт, дидактик тоглоомуудаас өмнө олж авсан мэдлэгийг ашигласан "Хувцас, гутал", "Тэжээвэр амьтад".

Бүх анхаарал хүүхдүүдбагш төвтэй байсан. Хүүхдүүд багшийн араас энэ үгийг баяртайгаар давтав хүүхдийн шүлэг.

Сэтгэлзүйн уур амьсгал таатай, үйл явцад оролцогч бүх хүмүүсийн найрсаг байдал, харилцан сонирхол байв.

Үүний үндсэн дээр дараахь зүйлийг хийж болно дүгнэлт: хичээлийн явцад өмнөх мэдлэгт тулгуурлах ажлыг зохион байгуулсан хүүхдүүд, тэдний амьдралын туршлага. Хичээлд ашигласан материал нь тэдэнд хамааралтай байв. Хичээлийн туршид сонирхол хадгалагдсан хүүхдүүд.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Цвикло Ирина Васильевна, MBDOU "Называевскийн №1 цэцэрлэг"-ийн багш, Омск мужийн Называевск, Шууд боловсролын хураангуй.

Бага насны нэгдүгээр бүлгийн хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. А.Бартогийн “Бөмбөлөг” шүлгийг уншиж байнаБага 1-р бүлгийн хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. А.Бартогийн “Бөмбөлөг” шүлгийг унших Материалын тайлбар:.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Манай аяга"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Хураангуй эмхэтгэсэн: Римма Хайдарова Сэдэв: Манай аяга. Нас.

"Нартай хамт алхах" бага насны хүүхдийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Сэдэв: "Нартай хамт алхах" Зорилго: Хурууны тоглоомоор хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх. Зорилго: танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Д.Мамин-Сибирякийн үлгэрийг хүүхдүүдэд уншиж өгөх BDOU Омск "Хүүхдийн хөгжлийн төв - 44-р цэцэрлэг" Сургуулийн өмнөх насны дунд бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.