Зоригтой хүүгийн сэдэв дээр унших арга зүйн хөгжил (2-р анги). Хичээлийн хураангуй "Дагестаны үлгэр" Зоригтой хүү Дагестан зоригт хүү

2-р ангийн уран зохиолын унших хичээл

Сэдэв : Дагестаны үлгэр "Зоригтой хүү"

Зорилго : 1. Дагестаны "Зоригтой хүү" үлгэрийг танилцуулах, хүүхдүүдэд тексттэй ажиллахад сургах, бүтээлийн төрлийг тодорхойлох.

2. Унших чадвар, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, оюутнуудын алсын харааг өргөжүүлэх.

3. Сурган хүмүүжүүлэх ёс суртахууны чанаруудзан чанар: сайхан сэтгэл, эр зориг, эх орноо хайрлах.

Тоног төхөөрөмж:

1. "Зоригтой хүү" үлгэрийн аудио бичлэг

2. Хэвлэмэл үгс: үлгэр, ардын, ид шид; эелдэг, зоригтой, зоригтой, зоригтой, зоригтой.

Хичээлийн төлөвлөгөө

  1. Байгууллага.

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн

Уулзахдаа "Өглөөний мэнд!" гэж хэлээрэй.

Хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болж,

БА Өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ.

Сайхан сэтгэл санаа нь бүхэл бүтэн хичээл үргэлжлэхийг хүсч байна.

2. Гэрийн даалгавраа шалгах. В.Голявкины түүхийг дүрээр унших, дахин ярих.

4. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл:

Өнөөдөр бид гарчиггүй бүтээл унших болно. Бидний даалгавар бол энэ бүтээл дээр ажиллаж, энэ бүтээлийн жанрыг олж, түүнд гарчиг өгөх явдал юм.

5. Сурагчдыг уншихад бэлтгэх.

162-163 хүртэлх даалгавруудыг гүйцэтгэж байна

6. Үлгэртэй танилцах. Аудио бичлэг сонсож байна.

7. Бүтээлийн талаарх анхан шатны ойлголтыг илчлэх.

Энэ хэсэг хэнд таалагдсан бэ?

Энэ нь танд юу таалагдсан бэ?

8. Сурагчдын үлгэрийг “гинжээр” унших нь».

9. Тексттэй ажиллах.

Ойд хүүд юу тохиолдсон бэ?(Хүү ойд алхаж байгаад төөрч, арга хайж, ядарсан, амрахаар бутны дор хэвтэв.)

Тэр амарч хэвтэхдээ юу харсан бэ?

Хүү могойг хараад ямар санагдсан бэ?(айсан)

Тэр яагаад дэгдээхэйнүүдэд туслахаар шийдсэн бэ?(дэгдээхэйгээ уучлаарай)

Тэр дэгдээхэйнүүдэд хэрхэн тусалсан бэ?(Таваа аваад савлуур, могойг цохих)

Хүүд ялахад амар байсан уу?

Гайхамшигт шувуу яагаад хүүг алаагүй юм бэ?(Тэр дэгдээхэйгээ үхлээс аварсан учраас)

Гайхамшиг яаж байсан бэ - шувуу хүүд талархал илэрхийлэв?(Гайхамшиг - шувуу хүүг шууд гэрт нь авчирч дээвэр дээр буулгав)

Түүхийн гол санааг ямар үг илэрхийлдэг вэ?(үргэлж одоогийнхтой адил байх), i.e. үргэлж зоригтой бай.

10. Биеийн тамирын хичээл.

11. Хүүгийн шинж чанар.

(Хүүг тодорхойлсон үгс, багш самбар дээр өлгөгдсөн)

Энэ хүү юу вэ?(зоригтой, зоригтой, зоригтой, зоригтой, сайхан сэтгэлтэй)

Тэгээд ямар гайхамшиг вэ - шувуу?(баярлалаа)

- Та үүнийг хэрхэн гарчиглах вэ?

12. Ажиллах ой санамж, үе мөчний аппаратыг хөгжүүлэх Федоренко-Палченкогийн системээс гурван төрлийн дасгал.

1). 1 минутын турш шуугиантай уншлага. Хүүхдүүд уншсан газраа энгийн харандаагаар тэмдэглэнэ.

2). Нэг минутын турш ижил текстийг дахин унших.

Хэн анх удаагаа илүү их уншдаг вэ?

3) Хэл эргүүлэх хурдаар 30 секунд унших (артикуляторын аппаратыг хөгжүүлэх)

4). Давтагдсан илэрхийлэлтэй унших 1.5 минутын турш ижил текст. Текстийн танил бус хэсгийг өндөр хурдтайгаар унших.

13. Дүрээр унших. Тоглоом "Радио театр" хамт. 165-166 (зохиогч, гайхамшигт шувуу, дэгдээхэй, хүү)

14. Бүтээлийн төрөл зүйл дээр ажиллах.

Та ямар уран зохиолын төрлүүдийг мэддэг вэ?

Бид одоо юу уншсан бэ? Энэ бүтээлийг бид ямар төрөлд ангилах вэ?(үлгэр)

Яагаад? (Үлгэр бол амьдралд тохиолдох боломжгүй, гайхалтай, гайхалтай үйл явдлуудын тухай өгүүлдэг түүх юм.)

Үлгэр гэж юу вэ?(ардын болон зохиолчийн) (ид шидтэй, өдөр тутмын, амьтдын тухай)

Чи юу гэж бодож байна, бидний үлгэр юу вэ?(ид шид)

Бид яагаад үүнийг ид шид гэж нэрлэж болох вэ?

Та үүнийг хэрхэн гарчиглах вэ?

Энэ нэр яагаад үлгэрт хамгийн тохиромжтой вэ?(Зоригтой үйлс хийсэн хүүгийн тухай ярьж байна)

Бид үлгэрийн гарчгийн талаарх таамаглалаа хэрхэн шалгах вэ?(бид агуулгын 163-р хуудаснаас харж болно)

Сурах бичгийн "Агуулга" -аас энэ ажлын талаар өөр юу олж мэдсэн бэ?(Энэ заалт нь үлгэрийг Дагестаны ард түмэн бүтээсэн болохыг харуулж байна)

15. Дагестаны тухай мессеж.

Манай Орос улс үндэстэн дамнасан улс юм. Орос улсад нийт 160 орчим үндэстэн амьдардаг.

Дагестаны Бүгд Найрамдах Улс нь Хойд Кавказад байрладаг(Оросын газрын зураг дээр харуулсан)

Дагестан нь Оросын бусад бүс нутгуудаас олон хэлээр ялгардаг. Уугуул иргэд 30 хэлээр ярьдаг. Кавказын ард түмэн эр зориг, зочломтгой байдлыг өндрөөр үнэлдэг бөгөөд энэ нь тэдний олон бүтээл, түүний дотор энэхүү үлгэрт тусгагдсан байдаг.

16. Багшийн ерөнхий ойлголт:

Дагестанчуудын талаар бид юу сурсан бэ?

Дагестанчууд хүний ​​ямар чанарыг үнэлдэг вэ?

Зөвхөн Дагестанчууд эр зоригийг үнэлдэг гэж та бодож байна уу?

Багшийн дүгнэлт : Сайхан сэтгэл, эр зориг, эр зориг, талархах чадвар зэрэг хүний ​​​​зан чанарууд нь үндэстэн бүрийн үнэлж, үеэс үед уламжлагдан ирсэн үнэт зүйл юм. Эдгээр чанаруудыг хүн бүр өөртөө төлөвшүүлэх ёстой.

Хосоор ажиллах "Зүйр цэцэн үг цуглуул"

Таны ширээн дээр дугтуйнууд байна. зүйр цэцэн үг байдаг. Та зүйр цэцэн үг цуглуулж, бидний ажилд тохирох эсэхийг тайлбарлах ёстой. (ширээ тутамд нэг зүйр үг)

Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.

Зоригтой, айдас хүлээж авдаггүй.

Энэ нь хэнд ч сайн зүйл хийдэггүй хүмүүст муу юм.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт байдаг.

Энэ нь эргэн тойронд ирэх тусам хариу өгөх болно.

Сайн, сайн, төл.

17. Хичээлийг дүгнэх.

Та ангидаа ямар хэсгийг сурсан бэ?

Чи энэ хүүгийн оронд юу хийх байсан бэ?

Энэ үлгэр нь худал боловч сайн нөхдөд сургамж болох сэжүүр бий.

Энэ үлгэр бидэнд юу заадаг вэ?

-Гайхамшигт шувууг та хэрхэн төсөөлдөг вэ? Үүнийг үгээр тайлбарла.

19. Тусгал

Одоо картаа аваад хичээлийн төгсгөлд ямар мэдрэмж төрж байгаагаа харуулна уу?

Сэтгэл санаагаа тайлбарла.


Дагестаны ард түмний зоригт хүү, талархалтай шувууны тухай үлгэр

ЗОРИГТОЙ ХҮҮ

Дагестаны үлгэр

Тэнд нэг хүү амьдардаг байв. Тэр ой руу явав. Алхаж яваад төөрчихсөн. Тэгээд өндөр ууланд байсан. Би арга хайж байсан, ядарсан байсан. Тэр хүчтэй саваагаа хугалаад цааш явав. Тэр алхаж, алхаж, амрахаар бутны дор хэвтэв.

Тиймээс тэр амрахаар хэвтээд харав: том модны дагуу асар том могой мөлхөж байна. Мөн модон дээр үүр, үүрэнд дэгдээхэйнүүд байдаг. Дэгдээхэйнүүд могойг хараад хашгирч, уйлав:

Туслаач! Туслаач! Гэвч тэдэнд хэн ч тусалсангүй.

Мөн могой исгэрч, ам нь нээлттэй, хэл нь гацсан байна. Өндөрт авирч, ойртож мөлхөж байна ...

Хүү эхэндээ маш их айсан бөгөөд дараа нь дэгдээхэйгээ өрөвдөж, хүчтэй саваагаа аваад могойг цохив. Тэр эргэж, дахин бөхийж, тэр хүү рүү хэрхэн үсэрсэн.

Могой хүчтэй, зузаан, урт байв. могой ба хүүмаш удаан тулалдсан боловч хүү ялсан.

Тэр могойн махыг дэгдээхэйнүүд рүү шидэж, тэр маш их ядарсан байсан тул дахин бутны дор хэвтээд унтжээ.

Гэнэт ой мод салхинд хийсч, шөнийн амьтад нүхэнд нуугдаж, одод үүлний ард нуугдав.

Энэ нь хүчирхэг далавчаа өргөн даллаж, гайхамшигт шувуу дэгдээхэйнүүд рүүгээ нисэв. Тэр хүүг хараад аймшигтай хашгирч:

Эр хүн, эр хүн! Би өндөгөө хагалах болно!

Ээж ээ, ээж ээ, - дэгдээхэйнүүд уйлж, - энэ хүн могойг алж, биднийг тэжээсэн!

Дараа нь гайхамшигт шувуу газарт живж, салхи ч, бороо ч хамаагүй түүний нойрыг алдагдуулахгүйн тулд өргөн далавчаа дэлгэв.

Өглөө нь эрэлхэг хүү сэрж, түүний дээр том далавч байхыг хараад уйлж эхлэв.

Бүү ай гэж гайхамшигт шувуу түүнд хэлэв. - Та миний хүүхдүүдийг аварсан, одоо би чиний төлөө хүссэн бүхнээ хийх болно.

Намайг гэртээ аваач гэж хүү асуув.

Миний нуруун дээр суугаад хүзүүг минь тэвэр. Гайхамшигт шувуу хүүг өндөрт өргөж, үүрээд байшингийн дээвэр дээр буулгав.


Асуулт, даалгавар Дагестаны үлгэр :

  • Та хүүгийн оронд юу хийх байсан бэ?
  • Та өөрийгөө зоригтой хүн гэж боддог уу?
  • Хэрэв та үүрнээсээ унасан дэгдээхэйг олвол түүнийг яах вэ?
  • Дэгдээхэйнүүд хэрхэн өсч, хүүтэй дахин уулзсан тухай түүхийн үргэлжлэлийг бодоорой.
  • Зоригтой зүйлийн талаар надад хэлээч.

(дунд бүлэг)

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийг Дагестаны "Зоригтой хүү" ардын үлгэртэй танилцуулах. Бүтээлийн төрлийг тодорхойлж сур. Холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Хүний ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх: сайхан сэтгэл, эр зориг, эх орноо хайрлах. Уншсан үлгэрийн хэсгийг дамжуулж сур. Санаагаа эцэс хүртэл нь авчрах, хамгийн сонирхолтой шийдэлд хүрэх. Харандаагаар техник, зурах чадвараа сайжруул.

Хичээлийн материал:

Зураг, ландшафтын хуудас, өнгөт харандаа бүхий ном.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр бид та нартай үлгэрийн талаар ярилцах болно. Үлгэр гэж юу байдгийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөрийнхөө мэддэг үлгэрийг нэрлэ.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үлгэрт янз бүрийн ер бусын үйл явдлууд тохиолддог. Мөн баатрууд хулчгар, эсрэгээрээ зоригтой байдаг. Залуус аа, та нарын хэн нь өөрийгөө зоригтой гэж боддог вэ, яагаад? Та ямар зоригтой үйлдэл хийсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүдэд нэг асуудлын нөхцөл байдлын талаар ярилцъя. Зүгээр л төсөөлөөд үз дээ: та гудамжинд явж байгаад гэнэт үүрнээсээ унасан дэгдээхэйг харав. Чи түүнтэй яаж харьцах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дагестан байдаг гэдгийг та мэдэх үү ардын үлгэрзоригтой хүүгийн тухай. Үүнийг "Зоригтой хүү" гэдэг. Тэгээд өнөөдөр бид түүнтэй танилцах болно. Багш үлгэр уншиж байна.

Физминутка.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энэ түүх юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гол дүр нь хэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ойд хүүд юу тохиолдсон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр амрахаар хэвтэхдээ юу харсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүү могойг хараад ямар санагдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэр яагаад дэгдээхэйнүүдэд туслахаар шийдсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүү дэгдээхэйнүүдэд хэрхэн тусалсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн надад сануулж, энэ түүхийг хэлж чадах вэ?

Хүүхдийн түүхүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүгийн талаар юу хэлж болох вэ? Тэр ямархуу байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүд ялахад амар байсан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхамшигт шувуу яагаад хүүг алаагүй юм бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхамшигт шувуу хүүд хэрхэн талархсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар үг үлгэрийн гол санааг илэрхийлдэг вэ: "Байх ..." (үргэлж одоогийнхтой адил, өөрөөр хэлбэл үргэлж зоригтой бай).

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энэ үлгэр танд таалагдсан уу, энэ үлгэр бидэнд юу зааж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэсэн хэдий ч үлгэр бидний уншсанаар төгссөн нь сайн хэрэг. Одоо би чамд харандаа аваад зоригтой хүүгийн үлгэрээс хамгийн их таалагдсан түүхийг зурахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Таныг зурахад, өөрөөр хэлбэл хичээлийнхээ төгсгөлд бид бүгд хамтдаа таны зурсан зургуудыг үзэж, нэгтгэн дүгнэж хэлэхэд энэ үлгэрээс таны илэрхийлсэн хуйвалдааныг тодорхойлох болно. Бүгд бэлэн үү? Тэгээд ажилдаа ор.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр хичээл дээр та Дагестаны ардын үлгэр "Зоригтой хүү"-тэй танилцлаа. Тэд түүнд зориулж гайхалтай зургууд зурсан. Бүгд маш шаргуу ажиллаж, маш сайн ажилласан. Чи мундаг шүү! Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна.

Тося Ахмедова
Театрын тоглолт дунд бүлэг. Дагестаны ардын үлгэр "Зоригтой хүү" видео

Зорилтот:

1. дамжуулан театрынХүүхдийн өөрийгөө илэрхийлэх, хөгжүүлэх хувийн чадвар, хэрэгцээг хангах, хүүхдийн бүтээлч чадавхи, авъяас чадварыг илрүүлэх үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

1. Эх орноо хайрлах сэтгэлийг үргэлжлүүлэн төлөвшүүлэх. Өргөтгөх ардын аман зохиолын талаархи хүүхдийн санаа. Эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх хүмүүс.

2. Хүүхдүүдийг танилцуулах театрсоёлын нэг хэлбэр Дагестаны ард түмэн.

3. Хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах театрынхэл яриа, дохио зангаа хөгжүүлэх замаар дахин төрөх үйл ажиллагаа.

4. Хүүхдэд хамтарсан үйл ажиллагааны ур чадвар, хамт олны мэдрэмж, сэтгэл санаагаа илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

5. Өөр хүний ​​сэтгэл хөдлөлийн байдлыг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх.

6. Зөв, тодорхой яриаг бий болгох, үг хэллэг, дуудлага дээр ажиллах.

урьдчилсан ажил:

1. Унших Дагестаны үлгэр« Зоригтой хүү» . Бүтээлч байдал, ардын аман зохиолын тухай яриа Дагестаны ард түмэн.

2 Хүүхдийг хэрэглээний урлаг, соёл, уламжлалын бяцхан музейтэй танилцуулах Дагестаны ард түмэн.

Хичээлийн явц:

Хурууны гимнастик "Галуу"

асран хамгаалагч:

Хүүхдүүд ээ, би өнөөдрийн хичээлийг дэмий хоосон эхлүүлсэнгүй Дагестан хурууны хүүхдийн шүлэг.

Өнөөдөр бид бяцхан эх орныхоо тухай ярих болно

Таны жижиг нутаг ямар нэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Дагестан

асран хамгаалагч: Манай Дагестанбаян үзэсгэлэнт байгаль, соёл, уламжлал.

Энэ нь эрт дээр үеэс алдартай болсон Дагестаны ард түмэн- Хэрэглээний урлаг, бүтээлч байдал, олон төрлийн ардын аман зохиол.

Өнөөдөр бид ардын аман зохиолын тухай ярих болно Дагестаны ард түмэн.

Үлгэрүүд, домог, үгс, хүүхдийн шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үг, зохиосон олон зууны турш Дагестаны ард түмэн. Тэдэнд хүний ​​ухаан бий, үр хүүхэд, газар шороо, ард түмнээ хайрладаг.

Бид ардын аман зохиолын нэг хэлбэртэй дэлгэрэнгүй танилцах болно үлгэрүүд. Дагестаны ард түмний үлгэрүүдүеэс үед уламжлагдан ирсэн.

асран хамгаалагч: Хүүхдүүд яагаад үлгэрийг ардын гэж нэрлэдэг?

Хүүхдүүд: тэдгээрийг зохиосон хүмүүс.

асран хамгаалагч: Хүүхдүүд ээ, би өнөөдөр урилга хүлээн авлаа театрхаана болох вэ Дагестаны үлгэрийн театрын үзүүлбэр« Зоригтой хүү» .

Би чамайг аль хэдийн авсан гэж бодож байна театр үзсэнжинхэнэ уран бүтээлчид тоглодог газар. бидэнд хаягаар цэцэрлэггэж бас ирдэг Хүүхэлдэйн театр, ба жинхэнэ уран бүтээлчдийн театр. Уран бүтээлчийн гарцыг юу гэж нэрлэдэг вэ? "Үзэгдэл".

асран хамгаалагч: Өөр юу байгааг хэн мэдлээ театр? (хөшиг, хувцас солих өрөө гэх мэт)

дахь зан үйлийн дүрэм театр:

1. Тоглолтын үеэр чимээгүй байх нь гол дүрэм юм. Тоглолтын үеэр шивнэх, хөлөө холих, хуруугаараа сандлын түшлэг дээр тогшихыг хориглоно - та зөвхөн үзэгчдийн төдийгүй жүжигчдийн анхаарлыг сарниулдаг.

2. Чухал дүрэм- цагтаа ирэх. Та өөрийгөө тайвширч, найздаа хувцасаа тайлахад нь туслах, толины өмнө үсээ засах цаг гаргах хэрэгтэй.

3. In театрБаяр болохоор сайхан хувцаслаад ирээрэй.

4. Тоглолт таалагдсан бол уран бүтээлчдэд алга ташилтаар талархал илэрхийл. Таалагдахгүй бол хашгирах, дуу чимээ гаргах, хөлөө дарах хэрэггүй. Та завсарлагааны үеэр 1-р үйлдэл хийсний дараа ч гэсэн зүгээр л орхиж болно.

5. Орохыг хориглоно театрбусдын газрыг ав!

6. Тоглолт дуустал суудлаасаа босож болохгүй - бусад үзэгчдэд саад болохгүй.

Тэгэхээр: руу явах театр!

Суудалдаа сууцгаая, сайхан өнгөрүүлээрэй!

Өгүүлэгч: Ассаламу алейкум та нар найзуудаа

Би таныг урьж байна үлгэр i!

Тэгээд би өөрийнхөөхийг авна түүх

Ид шидийн газрын тухай - Кавказын тухай.

Тэнгэр хүртэл уулс бас зөндөө бий гайхалтай гайхамшгууд!

Үндэсний хөгжим сонсогддог. Тайзан дээр гарч ирнэ хүү МАНСУР. Тэр алсыг ширтэж, алхаж, ядарсан таягаа түшиж байна.

Өгүүлэгч: дундгялалзсан оргилууд Мансур гэртээ ганцаараа алхав -

Хөрш зэргэлдээх тосгоноос би харанхуйд хүрэхийг хүссэн.

Мансур: Би өдөржин ууланд алхсан - зүгээр л ядарсан.

Аргаа бараад, замаа алдаж, замаа алдсан нь харагдана!

Магадгүй та амарч, дараа нь аялалаа үргэлжлүүлэх хэрэгтэй.

Хүү эргэж харавбайрлах газраа сонгох.

Өгүүлэгч: Мөн энд, хөгшин царс ургадаг газарт аймшигт шувуу амьдардаг.

Гэхдээ тэр гэртээ хараахан ирээгүй байна - тэр үүлийг жолоодож байна.

Үүрэндээ хоёр дэгдээхэй үлдсэн - хоёр сониуч том хүү.

Дэлгэцийн цаанаас дэгдээхэйнүүд үүрний дээгүүр гарч ирдэг (хүү, охин) . Тэд толгойгоо янз бүрийн чиглэлд эргүүлдэг, хараарай хүү. Мансур модны доор сууна.

Өгүүлэгч: Шөнө, цэнхэр торгон ороолттой, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг хурдан бүрхэв.

Сар уулсын цаанаас мандаж, оддыг дагуулж ирэв.

Далавчин дээрээс үндэсний хар хувцастай ОХИД дуу хөгжимд харагдана. Тэд тайзан дээр одтой, харанхуй тунгалаг хөшиг авч явдаг.

Өгүүлэгч: Хэдий сарны гэрэл тийм тод гэрэлтдэг ч Мансур дэгдээхэйгээ хардаггүй, үгүй!

Өөр нэг од гэрэлтэж, Мансур үүрэндээ хэвтэв.

Хүү модны доор хэвтэж байна. Дэгдээхэйнүүд үүрнээсээ гарч ирдэг.

1-р дэгдээхэй: Эцэст нь гайхалтай дэгдээхэй манайд ирэхээр ирлээ!

2 дахь дэгдээхэй: Тийм ээ, энэ бол бяцхан морьтон! Битгий чимээ гарга, унтуул!

Өгүүлэгч: Чи сонсож байна уу - чимээ шуугиан өвс: хатгуулсан толгойтой гялсхийв.

Сарны гэрэлд могой иштэй, хорон санаат шувууны хүүхдүүд хэрэгтэй!

Дэгдээхэйгээ их идсэн, ахиад л хорон санаа сэдэж байна!

Хөгжмийн аяар тайзан дээр могой гарч ирнэ. Тэр үүрэндээ хүрэхийг хичээж, модны зүг хөдөлдөг.

1-р дэгдээхэй: Хайрт эгч минь, хараарай - энд могой мөлхөж байна!

2 дахь дэгдээхэй: Чи бид хоёр асуудалд орчихлоо! Тусламжийг илүү чанга дуудаарай!

дэгдээхэйнүүд (найрал дуугаар): Хөөе! Хэн ч! Асуудал! Асуудал!

Энд могой бидэн рүү мөлхөж байна!

(дараалаар): Туслаач! Туслаач!

Мансур (сэрж байна): Чи яагаад ийм чанга хашгираад байгаа юм бэ? (дэгдээхэйнүүд могой руу заадаг)

Хөөх! Би юу харж байна вэ? Том урт могой.

(саваа авч, савлуур, шалан дээр тогшдог)

Чи юу бодож байна, муу санаатан?

Дэгдээхэйнүүддээ хүрч зүрхлэх хэрэггүй!

Эндээс яв, эс тэгвэл чи өвчтэй болно!

Могой: Чи намайг шуугиулж байна уу эсвэл зүгээр л Чшш гэж сүрдүүлж байна уу?

Тэнэг бас инээдтэй ш-ш- shnoymalchish-sh-sh-ka,

Чи миний хувьд хэтэрхий сул дорой юм.

Би чамайг гомдоож, хазаад-ш-ш-шу, дараа нь-ш-ш-шу!

Мансур: За, үүрнээсээ хол! Үүрд ​​гар!

Сэтгэл түгшсэн эрч хүчтэй хөгжим сонсогдоно. Хүүхоёр гараараа саваа барьж, могойноос өөрийгөө хамгаална. Могой түүн рүү дайрч, түүнийг барьж авахыг оролдов. Дэгдээхэйнүүд айж, нүүрээ гараараа тагладаг. Мансур яллаа. Могойг устгасан.

Мансур: Дэгдээхэйнүүдээ, бүү ай, бүү чичир, тайвшир! (тэднийг илбэх)

Та идэхийг хүсч байгаа байх? (дэгдээхэйнүүд толгой дохих)

Энд танд зориулж бялуу байна - хуваалцаарай. (өнхрөхөөс талх гаргаж, тэдэнд өгдөг)

Би амрах хэрэгтэй байна - гэрээсээ хол байх болно ...

Хүүмодны доор дахин хэвтээд унт.

Түүх өгүүлэгч: Аянга тод гялалзав - ГАЙХАМШИГИЙН ШУВУУ үүрэндээ буцаж ирэв.

Хөгжимд WONDER BIRD гарч ирнэ. Унтаж байгааг хардаг хүү, ууртайгаар далавчаа хийв.

WONDER BIRD: Манай ид шидийн нууц ойд хүн яаж орсон юм бэ?

Тэр яаж энд ирж зүрхлэх вэ - ид шидийн гайхамшигт шувууны үүр рүү?

Би түүний өшөөг авах болно - би түүнийг хүйтэн чулуу болгоно!

1-р дэгдээхэй: Үгүй ээ ээжээ битгий уурлаарай, хүлээ! Эцсийн эцэст энэ хүү амаргүй!

Тэр хүнд хэцүү цагт гарч ирээд биднийг аймшигт могойноос аварсан!

2 дахь дэгдээхэй: Тэр муу могойг ялсан

Мөн бид чурек (эсвэл хавтгай талх)хооллодог.

WONDER BIRD: За тэгвэл би маш их баярлаж байна, өглөө баатар шагнагдах болно.

Би хамрах болно хүүгийн далавчТүүнийг одоохондоо тайван унтаарай!

Шувуу суугаад унтаж буйг нь бүрхэв хүүгийн далавч. Бүгд унтдаг.

Өгүүлэгч: Уулан дээгүүр нар мандаж, өглөөний мэнд ирлээ.

Үндэсний хөгжимд жигүүрээс гарч ирдэг бүлэгтод даашинзтай охид, АНХНЫх нь толгой дээр нь нартай. Тэд хөнгөн ил тод бүрээсийг тэсвэрлэдэг. Дараа нь охид БҮЖИГ үзүүлнэ.

Өгүүлэгч: Мансур сормуусаар харсан

Ид шидийн гайхамшигт шувууны далавч.

Хүүайсандаа хөл дээрээ үсэрнэ.

WONDER BIRD: Баатар аа, яагаад ийм айдаг юм бэ? Битгий ай - би чиний найз!

Чи бол сайн нөхөр, дэгдээхэйг үхлээс аварсан!

Та тэднийг тайвшруулж, энхрийлж, сүүлчийн талхаа өгсөн!

Юу хүсч байгаагаа асуу Миний хүү!

Мансур: Би хурдан гэртээ харимаар байна!

Хамаатан садан нь замын хажууд зогсч, зүрх нь түгшүүртэй өвдөж байна!

WONDER BIRD: Чи найз минь Баярлалаа: Би шидэт үзэг өгдөг.

Үзгээ даллах төдийд л төрөлх тосгон чинь урд чинь байна.

Тэд хүлээж байна, ээж, аав таныг төрөлх үүдний чинь өмнө хүлээхгүй.

Тэгээд асуудалд орвол үзгээ далла, би ирнэ!

Шувуу өд өгдөг хүү.

1-р дэгдээхэй: Баяртай, Жигит! Баатар аа, баяртай!

Сул дорой хүмүүсийг үргэлж хамгаал!

2 дахь дэгдээхэй: Зоригтой бай, чи үргэлж сайхан сэтгэлтэй байдаг!

Асуудал өнгөрөх болтугай!

Мансур: Мөн та нар, дэгдээхэйнүүд, баяртай, намайг битгий мартаарай!

Тэгээд би чамайг санах болно.

Шувуу, дэгдээхэйнүүд: (найрал дуугаар)Баяртай! Сайхан цаг!

ХҮҮ даллаж байна, тайзны ард явдаг. Шувуу, дэгдээхэйнүүд түүний араас даллав. Дараа нь ШУВУУ дэлгэцийн ард, Дэгдээхэйнүүд үүрнээсээ дэлгэцийн ард гарна.

Өгүүлэгч:

Бидэнд саарал үстэй Кавказыг өгсөн зоригтой хүүгийн түүх.

Бүгдэд юу байгааг мэдэгдээрэй Дагестанморьтон айсандаа чичирдэггүй,

Мөн түүний эр зориг, нэр төрөөр илүү амьдралэрхэмлэдэг!

Гэдгийг санах үлгэрэнэ нь оршихуйг илэрхийлдэг

Дагестан, Дагестаны эмэгтэйчүүд, миний Дагестан!