Эзлэхүүн цаасан мэлхий: загвараар алхам алхмаар. "Мэлхийн гүнж" сэдэвт програмын тэмдэглэл Мэлхийн гүнжийн цаасан урлал

Хичээлийн зорилго:

Мэлхийн тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах. Тайлбар толь: хоёр нутагтан, хайлах, хайлах. Гарны жижиг булчинг хөгжүүлэх. Хүүхдэд байгальд хандах сонирхол, хүмүүнлэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Өнөөдөр бид Тамбовын алдартай оршин суугчийн талаар олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах болно. Бидний хэний тухай ярьж байгааг оньсого танд хэлэх болно.

Мэлхийн тухай оньсого

Араатан биш, шувуу биш,
Бүх зүйлээс айдаг.
Ялаа барих -
Тэгээд ус руу цац!

(Хүүхдийн хариулт). Мэлхийн тухай тааварт юу санагдуулсан бэ? Та мэлхийнүүдийн амьдралын талаар юу хэлэх вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Мэлхийнүүд хэсэг бүлгээрээ усан сангийн ёроолд эсвэл хаа нэгтээ чулуун дор, ялзарсан хожуул, мэрэгчдийн нүхэнд өвөлждөг. Өвлийн улиралд мэлхий мөс болж хөлддөг ч хавар тэд амьд, эрүүл сэрдэг.

Хурууны гимнастик

Хоёр хөгжилтэй мэлхий
(Хүүхдүүд гараа нударгаараа зангидаж, ширээн дээр тавиад хуруугаа доошлуулна)

Тэд нэг минут ч суудаггүй
(Ширээн дээгүүр үсэрч байгаа мэт хуруугаа огцом шулуун болго)

Найз охидууд ухаантай үсэрдэг.
(Алгаа ширээн дээр тавь)

Зөвхөн шүрших нь дээшээ нисдэг.
(Тэд нударгаа огцом зангидаж, дахин ширээн дээр тавив)

"Мэлхий" цаасан хийц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг давтъя

Зөвшөөрөлгүйгээр хайч авах боломжгүй

Ширээний ирмэг дээр хайч тавьж болохгүй, учир нь тэд унаж бэртэж болзошгүй.

Хайчыг нээлттэй орхиж болохгүй

Гараа хайчны ил ирэн дээр бүү гүйлгэ, тэдгээр нь хурц бөгөөд гэмтэл учруулж болзошгүй.

Урагш иртэй хайчаар дамжуулж болохгүй.

Хайчыг бариулыг дээш харуулан тавиур дээр хадгалах ёстой.

Та бүдэрч гэмтэх магадлалтай тул хайчыг ирийг дээш болон өөр рүү чиглүүлж барьж болохгүй.

Хайчаар тайрахад ашиглах боломжгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, мэлхий үүсгэхийн тулд бидэнд хоёр тэгш өнцөгт хэрэгтэй, дараа нь булангуудыг таслаж, зууван хэлбэртэй, дөрвөлжин дээрээс хоёр тойрог хайчилж ав - эдгээр нь мэлхийн нүд байх болно. Бидэнд бас 4 тууз хэрэгтэй. Бид тэдгээрийг баян хуур хэлбэрээр нугалав - эдгээр нь мэлхийн хөл болно. Дараа нь мэлхий мембрантай, усанд сэлэх дуртай тул бид хөлийг нь хашаа хэлбэрээр хайчилж ав. Бид бүх бэлтгэлээ цаасан дээр тавьдаг. Бүх зүйлийг наахад бэлэн байна (хүүхдүүд ширээн дээр ажилладаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бидний ажил бэлэн болсон тул амарч болно.

Тоглоом "Хоёр мэлхий"

Бид тэднийг ойн захаар үсэрч байхыг харж байна
(Хажуу тал руу эргэв)

Хоёр ногоон мэлхий.
(Баруун, зүүн тийш хагас бөхийх)

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх,
(Хөлийн хуруунаас өсгий хүртэл алхах)

Өсгийгөөс хөл хүртэл үсрэх.
Намагт хоёр найз охин байна,
Хоёр ногоон мэлхий
(Гараа бүсэндээ барьж, зүүн, баруун тийш хагас бөхийлгөнө)

Өглөө нь бид өөрсдийгөө эрт угаадаг,
Бид өөрсдийгөө алчуураар үрэв.
(Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх)

Тэд хөлөө дэвсэж,
Гар алга ташиж байв.
Баруун тийшээ бөхийв
Тэд зүүн тийш тонгойв.
Энэ бол эрүүл мэндийн нууц,
(Газар дээрээ алхах)

Бүх биеийн тамирын найзууддаа энэ өдрийн мэндийг хүргэе!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр бид хэнийг хийсэн бэ (хүүхдийн хариулт), танд хичээл таалагдсан уу? (хүүхдийн хариулт) Би та нарыг бүгдийг магтаж, ямар агуу болохыг хэлмээр байна!

ОО " Уран сайхны бүтээлч байдал»

"Загварчлал" хэсэг

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. Хүүхдүүдтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах янз бүрийн төрөлхөнгөвчлөх хуванцар - өндөр рельеф.

2. Шүдэнзний хайрцагт өндөр рельеф үүсгэх боломжийг харуул.

3. Хүүхдүүдийн бяцхан уран баримал урлах чадварыг бэхжүүлэх.

4. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар, нүд, гарны ажлыг зохицуулах.

5. Дүрслэх шинэ техник, уран сайхны болон дүрслэлийн илэрхийлэлийн хэрэгслийг бие даан хөгжүүлэх сонирхлыг төлөвшүүлэх.

6. Оросын ардын урлаг, үлгэрт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил.

1. Орос хэл унших ардын үлгэр"Мэлхийн гүнж".

2. I. Bilibin-ийн үлгэрийн чимэглэлийг авч үзэх.

3. Жижиг хуванцар урлагийн урлагтай үргэлжлүүлэн танилцах - bas-relief, өндөр рельеф, эсрэг рельеф; янз бүрийн материалаар хийсэн бяцхан барималуудыг үзэх.

4. 1/8 А4 хэмжээтэй жижиг цаасан дээр янз бүрийн бяцхан зураг зурах.

5. “Мэлхийн гүнж” үлгэрийн тайз, хүүхэлдэйн театр.

Материал.

1. Хүүхэд бүрт зориулсан хуванцар хайрцаг.

2. Хүүхэд бүрт шүдэнзний хайрцаг.

3. Стекийн багц.

4. Хүүхдэд зориулсан тосон даавуу, даавуун салфетка.

5. Шүдний чигчлүүр, коктейлийн соруул, тугалган цаас, бөмбөлгүүдийг, бөмбөлгүүдийг, товчлуурууд.

6. Хиймэл цэцэг.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Уран сайхны бүтээлч байдал", "Биеийн тамир".

GCD шилжих.

Хөдөлгөөний төвүүдэд хүүхдүүд хүссэнээрээ тоглодог. “Үлгэрт зочлох нь” хөгжим тоглогдоно. Хүүхдүүд гарч ирээд энэ хөгжим яагаад тоглож байгаа, өнөөдөр бид юу хийх гэж байгааг асуудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн үлгэр бид хоёр салшгүй

За, үлгэрийн дуунууд тэнгэрээс илгээгдсэн!

Энэ нь хичнээн уйтгартай болохыг та төсөөлж байна уу

Хэрэв дуу байхгүй байсан бол гайхамшиг гэж үгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би та нарыг үлгэрийн оронд урихыг хүсч байна. Энэ бол гайхалтай, ид шидийн орон юм. Тэнд очсон хүн ухаалаг, эелдэг, мэдрэмжтэй, анхааралтай болдог. Та аялалд явахыг хүсч байна уу? Тэгээд цаашаа яв! Үлгэрийн оронд очиход шидэт цэцэг тусална.

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, цэцэг барьж, нүдээ аниад үгсийг хэлдэг).

Шидэт цэцэг, үүнийг үлгэрт оруулаарай!

Биднийг цэцэг, замдаа сулруулж болохгүй!

Бидэнд зориг, гэрэл гэгээ өгөөч

Мөн шинэ үлгэрийг амилуул!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид үлгэрийн зусланд ирлээ. Энэ улс гунигтай, ууртай хүмүүсийг хүлээж авдаггүй! Хаврын нар шиг инээмсэглэж, бие биедээ сайхан үг хэлцгээе. (хүүхдүүд магтаал хэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Танд таалагдаж байна уу? сайхан үгсБид сайхан, дулаахан, тухтай байсан. Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай, тэгвэл та бид ямар үлгэрт багтаж байгааг олж мэдэх болно.

Сум нисч, намаг руу унав.

Тэр намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.

Ногоон арьстай баяртай гэж хэлсэн хүн

Тэр даруй үзэсгэлэнтэй, царайлаг болсон.

Залуугийн сум намагт буув.

За, сүйт бүсгүй хаана байна? Би гэрлэхийг хүсч байна!

Энд сүйт бүсгүй, нүд нь толгой дээрээ байна.

Сүйт бүсгүйн нэр... (Мэлхийн гүнж.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрийн гол дүр хэн бэ? (Иван Царевич)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Иван Царевич аавынхаа хэлснээр сүйт бүсгүйг хэрхэн хайж байсан бэ? (Сумыг хөөргөв.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүний сүйт бүсгүй хэн байсан бэ? (Мэлхий.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхий хаана амьдардаг байсан бэ? (Намагт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхийн жинхэнэ нэр хэн бэ? (Мэргэн Василиса.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэргэн Василиса гэж хэн байсан бэ, яагаад тэр мэлхий байсан бэ? (Тэр бол үхэшгүй мөнх Кощейд илбүүлсэн гүнж байсан.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхийн гүнж эцгээсээ ямар тушаал биелүүлсэн бэ? (Цамц оёж, хаанд талх жигнэж, тахилч дээр найранд ир.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Иван Царевич анх хэзээ Мэргэн Василисагийн дүрээр мэлхий харсан бэ? (Баяр дээр.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баярын үеэр бүх хүмүүс тогших, аянга цахилгааныг сонсоход тэр Иван Царевичээс ямар үг хэлэхийг хүссэн бэ? (Тогших, аянга цахилгааныг сонсохдоо бүү ай, "Энэ хайрцагт миний бяцхан мэлхий унаж байгаа бололтой!" Гэж хэл.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би та бүхнийг үлгэрийн семинарт урьж байна. Өнөөдөр би чамайг хайрцагт бяцхан мэлхий хийхийг урьж байна, гэхдээ тийм биш энгийн аргаар, мөн тусламжийн хуванцар ашиглан бяцхан хэлбэрээр. Одоо би та нарт бяцхан зураг (шоу) үзүүлэх болно. Хэрэв та хүсвэл бид үүнийг хэрхэн хийхийг зааж өгөх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та бид хоёр хуванцар тусламжийн техникийг аль хэдийн мэддэг болсон. Бид ямар төрлийн зураг зурсан бэ? (“Бүжиглэж буй мод”, “Тэнгис дээгүүр салхи алхаж байна...”, “Үзэсгэлэнт эрвээхэй”).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тэдгээрийг гүйцэтгэхэд ямар техник ашигласан бэ? (базны рельеф, эсрэг рельеф, өндөр рельеф).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, рельефийн зураг дээр дүрс нь суурийн гадаргуугаас өөрөөр цухуйж болно гэдгийг санаарай. Гэхдээ гэж үү?

Хүүхдүүд: Зураг нь суурийн гадаргуу дээр цухуйж, эсвэл илүү гүн рүү орж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү хүүхдүүд ээ, сайн байна! Гэхдээ ажил эхлэхийн өмнө жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын минут.

Иван Царевич, ямар баатар вэ!

Тэр тулалдаанд зоригтой орж,

Тэр илдээ ид шидээр даллах болно -

Змей-Гориныч ч хамаагүй.

Нэг удаа хоёр удаа уушигласан -

Толгой нь нисэв.

Өөр нэг цохилт - гурав, дөрөв -

Үлдсэн хэсэг нь ниссэн. (Уушги.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ширээн дээр ирээд тав тухтай суугаад "Хайрцаг дахь мэлхий" бяцхан зургийг анхааралтай хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхий хаана байна? (Хайрцагт.)

Энэ нь юунаас бүтсэн бэ? (Энгийн шүдэнзний хайрцаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхийг анхаарч үзээрэй, тэр сум барьж, толгой дээр нь титэм гялалзаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, харагтун, мэлхийг янз бүрийн аргаар хэлбэржүүлж болно. Гурван хэмжээст баримал шиг харагдахын тулд тоглоом болго, шүдэнзний хайрцгийн хананд зөвхөн хөл, нуруугаар нь бэхлээрэй. Эсвэл та тоглоом биш, харин хавтгай баримал, уран зураг шиг хийж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо мэлхий баримал хийх схемийг харцгаая. Их биеийг конус эсвэл зууван хэлбэрээр хэлбэржүүлж, толгойг нь бөмбөлөг хэлбэртэй болгож, бага зэрэг хавтгайруулж, нааж болно. Том нүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шүдэнзний хайрцагны хэмжээтэй жижиг мэлхий хийх хэрэгтэй гэдгийг санаарай. Одоо орж ирээд манай гайхалтай цехэд суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ажиллаж эхлэхээсээ өмнө яагаад өөр зүйл хэрэгтэй байгааг бодож, хэлээрэй хаягдал материал? (товчлуур - тэрэгний дугуй хийх, бөмбөлгүүдийг - нүд, хоолой - сум).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид мэлхий хэрхэн баримал хийхийг хэн бидэнд дахин сануулж чадах вэ? (Нэг хүүхэд мэлхий хэрхэн баримал хийхийг хэлдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хурууны дасгал хийцгээе.

Хурууны гимнастик.

Хүүхдүүд бяцхан зураг хийж, өөрсдөө чимэглэдэг. Хэн хурдан сохолсон хүн хүсвэл Иван Царевичийг сохор болгож чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид хайрцганд ямар гайхалтай бяцхан мэлхий авсныг хараарай.

Танд аль мэлхий хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?

Энэ мэлхийн гүнжийг нөхөхөд ямар хаягдал материал ашигласан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, одоо бид буцаж ирэх цаг болжээ цэцэрлэг. Өнөөдөр бид бүтээлүүдээрээ үзэсгэлэн гаргаж, хаана очиж үзсэнээ эцэг эхдээ хэлж, Иван Царевич ямар гайхамшигтай мэлхийнүүдийг сүйт бүсгүй болгон сонгож болохыг харуулах болно.

Цэцэрлэгт хүүхдүүд ихэвчлэн аппликейшн, оригами болон бусад цаасан урлал хийдэг. Энэхүү бүтээлч үйл явц нь тэсвэр тэвчээр, бие даасан байдал, нарийвчлал, тэвчээр, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлдэг. Хүүхэд өөрийн гараар ямар нэгэн зүйлийг бүтээх, өөр өөр, ижил хэсгүүдийг олох, ерөнхий дүр төрхийг элемент болгон задлах, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэхэд суралцдаг.

Та хамгийн бага хүүхдүүдтэй ч гэсэн аппликейшн хийж болно. Жилийн дараа насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар хүүхэд цаасан дээр янз бүрийн элементүүдийг нааж болно. өнгөт цаас, байгалийн материал, даавуу, дагалдах хэрэгсэл гэх мэт. Хүүхэд нас ахих тусам энэ бүтээлч үйл явцад эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчийн тусламж бага байх болно.

Бүтээлч үйл явцад бэлдэж байна

Хэрэв та хүүхэдтэйгээ хамт аппликейшн (жишээлбэл, мэлхий) хийхээр шийдсэн бол хамгийн түрүүнд хийх ёстой зүйл бол материал, багаж хэрэгсэл бэлтгэх явдал юм. ажлын байр. Танд хэрэгтэй болно: цавуу ба хайч, харандаа эсвэл маркер, картон ба өнгөт цаас: ногоон, шар, ягаан, цэнхэр өнгийн цайвар, бараан сүүдэр. Ажлын байрыг тосон даавуугаар хучих шаардлагатай. Бүтээлч үйл явцад юу ч саад болохгүйн тулд ширээн дээр шаардлагагүй зүйл байх ёсгүй.

Мэлхийг зурж, хайчилж ав

Аппликейшн хийхийн тулд та эхлээд мэлхийг өөрөө зурах эсвэл хэвлэх хэрэгтэй бөгөөд энэ нь хүүхдэд суурь дээр наалдахад тусална. Үлгэрийн мэлхий зурах нь маш амархан. Эхлээд энгийн харандаа ашиглан Оросын ардын үлгэрээс ирээдүйн дүрийн биеийг тэмдэглэ. Дараа нь дээд талд нь "чих" зурж (эдгээр нь мэлхийн зовхи байх болно), "чих" болон биеийг тусгаарлах шугамыг арилгана. "Чих" бүрт сурагч эсвэл цахилдаг бүхий том нүд зур. Дараа нь мэлхийн гүнжийн инээмсэглэл, урд хөлийг зурж, дараа нь хойд хөлөө нэмнэ. Үлгэрийн мэлхийн гүнжийг зурах дарааллыг доорх зурагт үзүүлэв. "Мэлхийн" аппликешны үндсэн элемент бэлэн боллоо.

Та жинхэнэ мэлхийтэй илүү төстэй өөр мэлхий зурж болно. Та зүгээр л будах зорилгоор мэлхийн зургийг хэвлэж эсвэл будах номноос авч болно. Зөвхөн сүүлчийн тохиолдолд эхлээд хүүхдээс мэлхийнийг будаж өгөхийг хүс, дараа нь "Мэлхийн" аппликешны хэсгийг хайчилж эхэлнэ.

Хэрэглээний суурийг бэлтгэж байна

Дараа нь та хүүхэд мэлхий наах суурийг бэлтгэх хэрэгтэй. Цэнхэр, шар эсвэл цагаан өнгийн картон цаас ав. Ямар ч өнгө хийх болно, гэхдээ "Мэлхийн гүнж" аппликешны нарийн ширийн зүйлийг наасаны дараа үлгэрийн дүр тод харагдах ёстой.

Картонон дээр та мэлхийн гүнжийг цохисон гол, намаг, зэгс, нар, үүл, сумыг зурах (эсвэл цаасан дээрээс хайчилж авсан хэсгүүдэд наах) хэрэгтэй. Та мэлхий суух усны сараана цэцгийг тусад нь хайчилж болно.

Одоо зөвхөн Оросын ардын үлгэрийн баатрыг цаасан дээр наах л үлдлээ - "Мэлхийн" аппликейшн бэлэн боллоо!

Хэсэгчилсэн цаасан мэлхий

Та мэлхийг бүхэлд нь биш, харин хөл, толгой, том нүд, биеийг тусад нь тайрч болно. Энэ бол зургийг хэсэг хэсгээр нь байрлуулж, бүтээлч байдалд зориулж жижиг нарийн ширийн зүйлийг хэрхэн яаж хийхийг аль хэдийн мэддэг ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулж цаасан дээр хийсэн "Мэлхий" аппликешны хувилбар юм.

Та цаасан дээр мэлхийн хоёр хойд, урд хоёр хөл, зурсан инээмсэглэлтэй зууван бие, хоёр том шар нүд зурах хэрэгтэй. Та мөн ногоон цааснаас тууз хайчилж, бор цааснаас бөөрөнхий булантай тэгш өнцөгтийг хайчилж, зэгс хийж болно. Мөн та "Мэлхийн" аппликейшн дээр усны сараана, соно, эрвээхэй, цэцэг, ургамал эсвэл бусад нарийн ширийн зүйлийг нэмж болно.

Та хүүхдээ өөрөө гар урлалыг чимэглэхийг урьж болно, учир нь намагт оносон сумтай мэлхийн гүнж, эрвээхэй, катерпиллар бүхий өвсөн дундах мэлхий гэх мэт олон сонголтууд байдаг. Бүр шүхэртэй инээдтэй мэлхий хийж болно. Бүх зүйл зөвхөн хүүхдийн төсөөллөөр хязгаарлагддаг.

Аппликацын ажил дууссаны дараа ажлын байраа цэвэрлэж, цаас болон бусад материалыг хогийн саванд хийж, маркер, харандаа, өнгөт цаас, картоныг хаяж, бүх зүйлийг буцааж хийх хэрэгтэй гэдгийг хүүхдэдээ сануулах хэрэгтэй. оронд нь.

Ахмад насны хүүхдүүдэд зориулсан NOD OO "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" загварчлалын хураангуй сургуулийн өмнөх нас"Мэлхийн гүнж"

1 .Энэхүү хураангуй нь бүтээмжтэй үйл ажиллагаа - загварчлалтай холбоотой.

Загварын хичээл нь хүүхдүүдэд маш чухал бөгөөд тэдний тусламжтайгаар тэд өөрсдийн ертөнцийг загварчилж, өөрчилж, өргөжүүлдэг. Энэ төрлийн урлагийн арвин арвин техник нь хүүхдүүдэд танил объектыг бүтээх, шинийг зохион бүтээх, уран зөгнөлт хийх боломжийг олгодог.

Энэ үзлийн ачаар бүтээлч үйл ажиллагааХүүхэд уран сэтгэмжийг хөгжүүлж, санах ойг хөгжүүлж, объектын харааны мэдрэмжийг хөгжүүлж, нарийн моторт ур чадварыг сургадаг бөгөөд энэ нь гараа бичихэд бэлтгэхэд онцгой ач холбогдолтой юм. Хүүхдийн гоо сайхны мэдрэмж, гоо зүйн боловсролыг төлөвшүүлэхэд загварчлах үүрэг нь маргаангүй юм.

2. Зорилго, зорилтууд:

1. Хүүхдүүдийн хуванцараар баримал хийх чадварыг бэхжүүлэх.

2. Хүүхдийн эд анги, нарийн ширийн зүйлсийн (их бие, толгой, сарвуу, нүд) пропорциональ харьцааг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх.

3. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, нүд, гарны ажлыг зохицуулах.

4. Уран сайхны бүтээлч байдал, загвар өмсөгчдөд тууштай байдал, сонирхлыг төлөвшүүлэх.

5. Оросын ардын урлаг, үлгэрт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

3. Урьдчилсан ажил.

1. “Мэлхийн гүнж” орос ардын үлгэрийг унших.

2. Үлгэрт зориулсан чимэглэлийг авч үзэх.

3. “Мэлхийн гүнж” үлгэрийн тайз, хүүхэлдэйн театр.

4. Багшийн урьдчилсан ажил:

Хичээлийн тэмдэглэл хийх, хүүхдүүдтэй урьдчилсан ажил хийх, энэ хичээлд зориулсан үзүүлэн, тараах материал, тоног төхөөрөмж, чимэглэл бэлтгэх.

5. Хүүхэдтэй харилцах төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулах цаг

2. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга

3. Биеийн тамирын минут

4. Практик ажил

5. Хичээлийн хураангуй

6.Хүүхэдтэй ажиллах арга, техник:

· Бүтээл сэтгэл хөдлөлийн байдалхүүхдүүд: тоглох сэдэл

Аман арга: оньсого асуух, "Мэлхийн гүнж" үлгэрээс сэдэвлэсэн хүүхдүүдтэй ярилцах, дэлгэрэнгүй тайлбарүйлдлийн дараалал.

· Дүрслэх арга: зураглалыг судалж, багшийн дараалал, схем дээр үндэслэн загварчлах арга техникийг харуулах.

7. Төлөвлөсөн ажлыг хэрэгжүүлэхэд учирч болзошгүй эрсдэлүүд:

· Хатуу хуванцар

· Пластилин хангалтгүй

· Хүүхэд тодорхой хэлбэрийн хэсгийг өнхрүүлж чадахгүй

· Хүүхэд зохиолоо дуусгаж амжаагүй.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Сэдэв: "Мэлхийн гүнж"
сургуулийн өмнөх бүлэгт.

Зорилтот:

Уран барималд үлгэрийн баатрын дүр төрхийг илэрхийлж сурах, уран баримлын арга, арга барилыг сайжруулах.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдийн хуванцараар баримал хийх чадварыг бэхжүүлэх.

2. Хүүхдийн эд анги, нарийн ширийн зүйлсийн (их бие, толгой, сарвуу, нүд) пропорциональ харьцааг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх.

3. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, нүд, гарны ажлыг зохицуулах.

4. Уран сайхны бүтээлч байдал, загвар өмсөгчдөд тууштай байдал, сонирхлыг төлөвшүүлэх.

5. Оросын ардын урлаг, үлгэрт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил.

1. “Мэлхийн гүнж” орос ардын үлгэрийг унших.

2. Үлгэрт зориулсан чимэглэлийг авч үзэх.

3. “Мэлхийн гүнж” үлгэрийн тайз, хүүхэлдэйн театр.

Материал.

1. Хүүхэд бүрт зориулсан хуванцар хайрцаг.

2. Стекийн багц.

3. Хүүхэд бүрт зориулсан цөөрөмд зориулсан картон хуудас.

4. Хүүхдэд зориулсан тосон даавуу, даавуун салфетка.

5. Шүдний чигчлүүр.

6. Хиймэл цэцэг.

Орчин үеийн боловсролын технологи:

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи, тоглоомын технологи, хүн рүү чиглэсэн технологи.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:"Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Уран сайхны бүтээлч байдал", "Биеийн тамир".

GCD шилжих.

1 хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би та нарыг үлгэрийн оронд урихыг хүсч байна. Энэ бол гайхалтай, ид шидийн орон юм. Тэнд очсон хүн ухаалаг, эелдэг, мэдрэмжтэй, анхааралтай болдог. Та аялалд явахыг хүсч байна уу? Тэгээд цаашаа яв! Үлгэрийн оронд очиход шидэт цэцэг тусална.

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, цэцэг барьж, нүдээ аниад үгсийг хэлдэг).

Шидэт цэцэг, намайг үлгэрт хөтөл!

Биднийг цэцэг, замдаа сулруулж болохгүй!

Бидэнд зориг, гэрэл гэгээ өгөөч

Мөн шинэ үлгэрийг амилуул!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид үлгэрийн оронд ирлээ. Энэ улс гунигтай, ууртай хүмүүсийг хүлээж авдаггүй! Хаврын нар шиг инээмсэглэж, бие биедээ сайхан үг хэлцгээе. (хүүхдүүд магтаал хэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эелдэг үгс биднийг хэрхэн сайхан, дулаахан, тохь тухтай болгодогийг та мэдэрч байна. Хүүхдүүд ээ, оньсого тааж, бид ямар үлгэрт багтаж байгааг олж мэдэх болно.

Нууцлаг:

Сум нисч, намаг руу унав.

Тэр намагт хэн нэгэн түүнийг барьж авав.

Ногоон арьстай баяртай гэж хэлсэн хүн

Тэр даруй үзэсгэлэнтэй, царайлаг болсон.

Залуугийн сум намагт буув.

За, сүйт бүсгүй хаана байна? Би гэрлэхийг хүсч байна!

Энд сүйт бүсгүй, нүд нь толгой дээрээ байна.

Сүйт бүсгүйн нэр... (Мэлхийн гүнж.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрийн гол дүр хэн бэ? (Иван Царевич)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Иван Царевич аавынхаа хэлснээр сүйт бүсгүйг хэрхэн хайж байсан бэ? (Сумыг хөөргөв.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүний сүйт бүсгүй хэн байсан бэ? (Мэлхий.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхий хаана амьдардаг байсан бэ? (Намагт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхийн жинхэнэ нэр хэн бэ? (Василиса - Мэргэн.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэргэн Василиса гэж хэн байсан бэ, яагаад тэр мэлхий байсан бэ? (Тэр бол үхэшгүй мөнх Кощейд илбүүлсэн гүнж байсан.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхийн гүнж эцгээсээ ямар тушаал биелүүлсэн бэ? (Цамц оёж, хаанд талх жигнэж, тахилч дээр найранд ир.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Иван Царевич анх хэзээ Мэргэн Василисагийн дүрээр мэлхий харсан бэ? (Баяр дээр.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би та бүхнийг үлгэрийн семинарт урьж байна. Өнөөдөр би чамайг мэлхий хийхийг урьж байна. Эхлээд "Цар мэлхийн" зургийг биширч, харцгаая.(тэмдэглэл 1.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ ажил эхлэхийн өмнө жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын минут.

Иван Царевич, ямар баатар вэ!

Тэр тулалдаанд зоригтой орж,

Тэр илдээ ид шидээр даллах болно -

Змей-Гориныч ч хамаагүй.

Нэг удаа хоёр удаа уушигласан -

Толгой нь нисэв.

Өөр нэг цохилт - гурав, дөрөв -

Үлдсэн хэсэг нь ниссэн. (Уушги.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ширээн дээр ирээд илүү тухтай болж, мэлхийг сайтар шалгаарай. (2. нэр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэлхийг анхаарч үзээрэй, тэр сум барьж, толгой дээр нь титэм гялалзаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ажил эхлэхийн өмнө бид яагаад хог хаягдал хэрэгтэй вэ гэж бодоод хэл. (сум, зэгсний шүдний чигчлүүр).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, мэлхий хэрхэн хийж болохыг хараарай. Мөн та үүнийг гурван хэмжээст дүрс шиг харагдуулахаар хэвлэж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо мэлхий баримал хийх дарааллыг харцгаая. (3 нэмэх)

  1. Эхлээд ирээдүйн мэлхийний амьдрах орчныг бэлдье. Бөөрөнхий талбайг цэнхэр хуванцараар бүрхэж, картон цаасан дээр тавьцгаая - энэ нь цөөрөм болно.
  2. Одоо мэлхийн гүнжийн ирээдүйн толгойг жижиг бөмбөг болгон өнхрүүлцгээе.
  3. Хурууныхаа дэвсгэрийг ашиглан бид нүдний завсарлага хийж, хавирган сараар ам зурж, хамрын хоёр цэгийг цоолж болно.
  4. Хоёр нүд нэмээрэй - одоо мэлхий бидэн рүү хараад инээмсэглэв
  5. Одоо бид хоёр үндсэн хэсгийг холбох хэрэгтэй - бие ба толгой.
  6. Хоёр хойд хөлийг биеийн хажуу талд холбоно. Одоо манай мэлхий усны сараана дээр тухтай сууж чадна.
  7. Мөн урд талын хоёр хөлийг үзүүрээр нь мембранаар хэлбэржүүлж, бэлэн гар урлалтай холбоно.
  8. Мэлхий өөрөө аль хэдийн бэлэн болсон, гэхдээ бид хэд хэдэн нэмэлт нарийн ширийн зүйлийг зурах шаардлагатай хэвээр байна. Жишээлбэл, титэм, учир нь түүнгүйгээр тэр гүнж болохгүй. Шар хуванцараас дагалдах хэрэгслийг хий. Намгийн гүнжийг усны сараана цэцгийн ногоон навч дээр тарь. Шүдний чигчлүүрийг зэгс, мэлхийн сум болгон хувирга

2-р хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо орж ирээд манай гайхалтай цехэд суу.

Эхлээд хуванцарыг алган дээрээ зөөлөн болтол нь халаана. Уран баримлын дараалалд анхаарлаа хандуулаарай.

Хүүхдүүд өөрсдөө уран баримал хийдэг. Багш нь ажлын явцад туслалцаа үзүүлж, хүүхдүүдийн асуултанд хариулж, зааварчилгаа өгч, ажлын явцын талаар зөвлөгөө өгдөг.

Хэн хурдан сохолсон хүн хүсвэл Иван Царевичийг сохор болгож чадна.

3-р хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид ямар гайхалтай мэлхий хийснээ хараарай.

Танд аль мэлхий хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, одоо цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Өнөөдөр бид бүтээлүүдээрээ үзэсгэлэн гаргаж, хаана очиж үзсэнээ эцэг эхдээ хэлж, Иван Царевич ямар гайхамшигтай мэлхийнүүдийг сүйт бүсгүй болгон сонгож болохыг харуулах болно.

Урьдчилан үзэх:

Хавсралт 1

Хэрэглээ: 2

Хэрэглээ: 3

Мэлхийн баримал хийх дараалал.

1. 2. 3.

Та үлгэрт дуртай юу? Бид маш их! Ямар гайхамшигтай ид шидийн адал явдалүлгэрийн баатруудад тохиолдох болно! Үлгэрт ихэвчлэн ид шид агуулагддаг! Бас их сонирхолтой. Бид мэлхийн гүнжийн тухай хайртай үлгэрт зориулсан чимэглэл болох үзэсгэлэнтэй аппликейшн хийхийг санал болгож байна.

Материал:

  • өнгөт цаас;
  • ногоон Атираат цаас;
  • дэвсгэрийн цагаан картон хуудас;
  • сав баглаа боодлын картон;
  • хайч;
  • цавуу.

Хэрхэн хийх талаар:

  1. мэлхийн бүх хэсгийг ногоон цааснаас хайчилж ав.
  2. Шар цаасны дугуйг сарвуу дээр наа. Та тэдгээрийг ердийн цоолтуурын тусламжтайгаар хайчилж болно. Бөөрөнхий хэлбэртэй цагаан цаасыг мэлхийн гэдсэн дээр наа.
  3. Мэлхийн нүүрийг хийцгээе. Асаалттай ногоон нүдзураг дээрх шиг цагаан сурагчидтай хар дугуйлан наа. Улаан цааснаас мэлхийн амыг хэлээрээ хайчилж ав. Ягаан өнгийн цааснаас дугуй хайчилж ав - мэлхийн хацар.
  4. Мэлхийн бүх хэсгүүдийг хооронд нь наа. Шар цаасаар хийсэн титэмийг толгой дээрээ наа.
  5. Загварыг ашиглан соногийн нарийн ширийн зүйлийг хайчилж, хооронд нь наа. Хар эсгий үзэг ашиглан соно нүдийг зур.
  6. Ягаан, цагаан цааснаас усны сараана цэцгийн хэсгийг хайчилж ав. Усны сараана цэцэгсийг их хэмжээгээр харагдуулахын тулд зурган дээрх шиг сав баглаа боодлын картоныг дундуур нь наа.
  7. Өргөдөлийнхөө дэвсгэрийг бэлдье. Дээд талын дагуу цагаан картон хуудсан дээр өргөн ногоон тууз наа. Атираат цаасөвс шиг зүснэ. Цэнхэр эсвэл цайвар цэнхэр өнгийн цаасны өргөн туузыг картонны ёроолд наа. Хар хөх өнгийн цааснаас хэд хэдэн долгионтой судлууд хайчилж ав. Тэдгээрийг дэвсгэрийн цэнхэр хэсэгт наа.
  8. Аппликацын эзэлхүүнийг нэмэгдүүлэхийн тулд мэлхийн арын хэсэгт хайрцагны картон туузыг наа.
  9. Ногоон цааснаас усны сараана цэцгийн дэлбээ хайчилж ав. Зурган дээрх шиг усны сараана цэцгийн ард хэд хэдэн навчийг нааж, усны сараана цэцгийн урд навчийг наа.
  10. Мэлхий, соно зэргийг арын дэвсгэр дээр наа.

Програм бэлэн боллоо! Үр дүн нь мэлхийн гүнжийн тухай ид шидтэй, эелдэг үлгэрийн гайхалтай гурван хэмжээст дүрслэл юм.