Хичээлийн хураангуй "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг шилний шинж чанартай танилцуулах. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг насанд хүрэгчдийн ажилтай танилцуулах төсөл. Мэргэжил

Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа
ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн өмнөх насны
"Хүүхдэд шил, хуванцарын шинж чанарыг танилцуулах."


сурган хүмүүжүүлэгч MADOU
"Хосолсон 17 дугаар цэцэрлэг
Алексеевка, Белгород муж"

Зорилго: шил, хуванцар шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах.
Шил нь гөлгөр, хатуу, ус нэвтэрдэггүй, хэврэг, ил тод, хүнд, хүйтэн байдаг.
Хуванцар - гөлгөр, зөөлөн, уян хатан, ус нэвтэрдэггүй, бат бөх, тунгалаг, хөнгөн, дулаахан.
Багшийн зааврын дагуу хүүхдүүдэд объектыг шалгаж, тэдгээрийн чанар, шинж чанарыг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн нийтлэг шинж чанарын дагуу объектуудыг бүлэглэх чадварыг нэгтгэх. Хүмүүсийг үйлдвэрлэлийн явцад материалын шинж чанар, чанарыг хэрхэн ашигладаг талаар хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуул өөр өөр зүйлүүд.

Дүрслэх материал: багшийн дэргэд шилэн болон хуванцар эд зүйлс, ширээн дээрх хүүхэд бүрт нэг шил, хуванцар зүйл.

Хичээлийн явц.

Багш шилэн болон хуванцар эд зүйлсийг тусдаа ширээн дээр хоёр бүлэгт хуваадаг: нэг талаас шилэн эд зүйлс, нөгөө талаас хуванцар эд зүйлс. Хүүхдүүд ширээ тойрон зогсдог бөгөөд ингэснээр хүн бүр тод харагдана.
- Залуус аа, миний ширээн дээрх зүйлсийг анхааралтай хараарай, та юу харж байна вэ? (Хүүхдийн жагсаалт - аяга, бөмбөлөг, тоглоом ... гэх мэт)
- Өөр өөр зорилготой зүйлс. Тэд бие биенээсээ өөр юугаараа ялгаатай вэ? (Удирдах асуултуудын тусламжтайгаар багш хүүхдүүдийг объектууд өнгө, хэлбэр, хэмжээгээрээ ялгаатай гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг.)
-Гэхдээ би бүх объектыг хоёр бүлэгт хуваасан болохыг та харж байна, би тэдгээрийг ямар үндэслэлээр хуваасан болохыг таахыг хичээгээрэй. Эдгээр зүйлсийг сайтар ажиглаарай. (Шилээр хийсэн эд зүйлсийг заах) Энэ бүх зүйл юугаараа төстэй вэ, тэдгээрийн нийтлэг шинж нь юу вэ? (Хэрэв хүүхдүүд таамаглаагүй бол объектууд ямар материалаар хийгдсэн болохыг асууж болно)
-Тийм ээ, энэ бүх зүйлийг нэг материалаар хийсэн - шил. Шилийг 5000 жилийн өмнө зохион бүтээжээ. Олон жилийн өмнө тэд үүнийг ингэж хийсэн: тэд шавар саванд элс, үнс асгаж, будаг, сод нэмээд зөөлөн, гялалзсан зуурсан гурил авах хүртэл удаан хугацаанд гал дээр буцалгана. Дараа нь шиллэгээчин гартаа дотор нь хоосон шавар саваа авч, нэг талаас нь бага зэрэг хайлсан шил аваад, нөгөө талаас нь амандаа хийж, хүүхдүүдийн саван үлээдэгтэй адил шилэн хөөс үлээв. бөмбөлөгүүд. Шилийг үлээж, мастер бүтээгдэхүүнээ өгсөн сайхан хэлбэр, мөн гоёмсог, гоёмсог ваар, олон өнгийн бөмбөлгүүдийг болон бусад бүтээгдэхүүнийг олж авсан. Шил үлээгч дарханыг шил үлээгч гэдэг. Нэгэн удаа хуучин шил үлээгч мастерт том шилэн бөмбөлгийг үлээж, хоёр талаас нь үзүүрийг нь таслах санаа гарч ирэв. Энэ нь шулуун хоолой болж хувирав. Тэр зөөлөн бөгөөд дулаахан шилэн хоолойг уртын дагуу зүсэж, ширээн дээр буулгав. Тэр шилэн хуудас хийсэн. Эхний шил нь үүлэрхэг, жигд бус байв: нэг ирмэг нь зузаан, нөгөө нь нимгэн. Дараа нь тэд хайлуулах зуухнаас шингэн шилний массыг өргөн хэлбэрээр гаргаж авдаг машин зохион бүтээжээ. урт тууз. Шилэн туузыг хөргөсний дараа хэсэг болгон хувааж, одоо цонхны шил, шүүгээний шил бэлэн боллоо. Шил үлээх нь эрчүүдийн хувьд хэцүү мэргэжил бөгөөд үүнийг эрэгтэй хүн бүр эзэмшиж чаддаггүй.
Эдгээр зүйлд юу нийтлэг байдаг вэ? (Хуванцар эд зүйлсийг зааж байна.) Тэд мөн ижил материалаар хийгдсэн байдаг. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)
-Та нарын зарим нь материалыг зөв нэрлэсэн - энэ бол хуванцар юм. Энэ шинэ үгийг давт. Сонсооч, ямар сонирхолтой үг вэ - "хуванцар". Энэ нь хуванцар масс (хуванцар нь зөөлөн гэсэн үг) гэсэн хоёр үгээс бүрдэнэ. Хэрэв шил хийсэн бол байгалийн материал- элснээс, дараа нь хуванцарыг химичүүд зохион бүтээсэн, энэ бол хиймэл материал юм.
Өнөөдөр бид тантай шил, хуванцар шинж чанаруудын талаар ярилцах болно. Энэ бол хуванцараар хийсэн захирагч бөгөөд үүнийг бага зэрэг нугалж болно (нугалах). Хараач, би үүнийг суллаж, анхны хэлбэртээ буцаж ирэв. Хуванцарын ямар шинж чанарын талаар бид ярьж болох вэ? (Хүүхдүүдэд хэцүү байдаг, багш нь эд хөрөнгийг - уян харимхай гэж нэрлэдэг) Хуванцар нь зөөлөн, уян хатан материал юм. (Хүүхдүүд найрал дуугаар "уян" гэсэн шинэ үгийг нэг бүрчлэн давтдаг)
- Ширээн дээр шилэн сав байна, тэдгээрийг гартаа аваад, нугалж үзээрэй. (Хүүхдүүд зааврыг дагадаг) Энэ нь ажилласан уу? (Үгүй). Тиймээс хуванцар бол зөөлөн материал юм. Мөн шил, ямар материал? (хатуу)
- Шил, хуванцар нь өөр өөр шинж чанартай боловч ижил шинж чанартай байдаг. Хараач, би шилэн аяга, хуванцар саванд ус хийнэ. Нүдний шил гоожиж байна уу? (Үгүй) Тэгэхээр тэд юу вэ нийтлэг өмч? (Хүүхдүүд зөв үгийг олохыг хичээдэг). Шил ба хуванцар нь ус нэвтэрдэггүй, өөрөөр хэлбэл. ус тэдгээрийн дундуур нэвтэрдэггүй. Энэ хэцүү үгийг давтан хэлье. (Хүүхдүүд найрал дуугаар болон нэг бүрчлэн давтдаг)
Шил, хуванцар ижил шинж чанартай хэвээр байна уу? Ширээн дээр зөвхөн шилэн зүйл биш, харин хуванцар зүйл байгаа тул эхлээд шилэн зүйл, дараа нь хуванцар дээр гараа гүйлгэ. (Хүүхдүүд зааврыг дагаж мөрддөг). Хэрэв та шил, хуванцар хоёрын хооронд гараа гүйлгэвэл өөр ямар шинж чанарыг ялгаж чадах вэ? (Тэд гөлгөр)
- Нэг гартаа шилэн зүйл, нөгөө гартаа хуванцар зүйл тавиад жинлэнэ. Бид ямар шинж чанаруудын талаар ярьж болох вэ? Аль зүйл илүү хүнд вэ? (Шил хуванцараас хүнд)
Багш хүүхдүүдээс бүрэн хариулт авдаг: шил нь хуванцараас хүнд, хуванцар нь шилнээс хөнгөн.
- Одоо нэг гартаа шилэн зүйл, нөгөө гартаа хуванцар барь. Ямар зүйл гараа хөргөдөг вэ? (Шилэн). Тэгэхээр шил, хуванцарын өөр ямар шинж чанаруудын талаар бид ярьж болох вэ? Ямар шил? (Хүйтэн). Мөн хуванцар, ямар материал? (Дулаан). Шил нь хуванцараас хүйтэн, хуванцар нь шилнээс илүү дулаан байдаг.
-Шилэн зүйл шалан дээр унавал хагарч магадгүй гэж та бодож байна уу? Өнгөрсөн жил бид унаж байсныг санаарай шилэн бөмбөгХөөрхий, түүнд юу тохиолдсон бэ? (Эвдэрсэн) Шил хагардаг гэж хэлж болно, тэгээд ямар материал вэ? (Хүүхдүүд зөв үг сонгох) Тийм ээ, энэ материал нь эмзэг, эмзэг, эмзэг байдаг. Хэрэв би хуванцар зүйл унагавал (дусал) эвдэрнэ үү? Хуванцарыг яаж хэлэх вэ, энэ нь ямар төрлийн материал вэ? (Эвдэшгүй, удаан эдэлгээтэй). Хуванцар нь шилнээс илүү бат бөх байдаг. Давтаж, санаж байна.
- Тийм ээ, залуус аа, хуванцар бол шилнээс илүү бат бөх, хагардаггүй, маш олон янзын эд зүйлсийг хуванцараар хийдэг - тоглоом, захирагч, зам дээр, ойд аваачихад тохиромжтой төрөл бүрийн аяга, таваг, түүнчлэн лааз. , угаах сав гэх мэт. (Багш бүх зүйлийг хүүхдүүдэд үзүүлдэг).
- Хуванцар болон шил нь өөр өөр шинж чанартай байдаг. Шилэн эд зүйлсийг хар, та ямар нэгэн зүйл харж байна уу? (Тийм) Та хуванцар эд зүйлсээр юу ч харж чадах уу? (Үгүй) Хэрэв та объектуудыг харж чаддаг бол энэ нь ямар байх вэ? (Хүүхдүүд "ил тод" гэсэн үгийг санаж байна. Хэрэв хүүхдүүд энэ үгийг мэдэхгүй бол багш үүнийг хэлж, хүүхдүүд давтана). Тиймээс шил нь тунгалаг материал, хуванцар нь тунгалаг байдаг. Шилний энэ шинж чанарыг хаана ашигладаг вэ? Хүн шилээр ямар ил тод зүйлийг хийдэг вэ? Эргэн тойрноо хараад над руу залга. (Хүүхдүүд бүлгээс шилэн эд зүйлсийг олдог - цонхны шил, аквариум, чийдэн)
Шил, хуванцар нь ийм олон янзын чанартай байдаг. Хүн яагаад материалын шинж чанарыг мэдэх хэрэгтэй вэ? (Эдгээр материалаас ямар зүйлсийг хийж болохыг мэдэхийн тулд). Шил, хуванцарын ямар шинж чанарыг олж мэдсэнээ хамтдаа санацгаая. Эхлээд ижил шинж чанаруудыг эргэн санацгаая.
-Шил ба хуванцар - ус нэвтэрдэггүй, гөлгөр.
-Одоо би эхлүүлье, та үргэлжлүүлээрэй:
шил нь хатуу, хуванцар ... .. (зөөлөн, уян хатан);
шил нь ил тод, хуванцар .... (тунгалаг бус);
шил хүйтэн, хуванцар .... (дулаан);
шил хэврэг, хуванцар ...... (бат бөх);
шил нь хүнд, хуванцар ... (хөнгөн).
Одоо бид тантай тоглож, хуванцар шинж чанарыг засах болно. Бид хуванцар тоглоомыг дамжуулж, хуванцарын шинж чанарыг нэрлэх болно. Багш тоглоомыг эхлүүлж, хүүхдэд өгнө.
хуванцар нь зөөлөн, уян хатан, шилэн ...... (хатуу);
хуванцар нь тунгалаг бус, шил ... .. (ил тод);
хуванцар дулаан, шил ... (хүйтэн);
хуванцар бат бөх, шил .... (хэврэг, хугархай);
хуванцар нь хөнгөн, шил .... (хүнд).
Үр дүн. Залуус аа, өнөөдөр бид шил, хуванцарын шинж чанаруудтай танилцлаа. Эдгээр материал нь хүмүүст янз бүрийн зүйл хийхэд шаардлагатай шинж чанартай байдаг. Шил бол зөвхөн аяга таваг, толь төдийгүй камер, кино камерын линз юм. Шил бол маш эмзэг материал гэж бид хэлсэн ч одоо эрдэмтэд маш бат бөх шил бүтээж чаджээ. Үүнийг машин, онгоцны цонх хийхэд ашиглаж болно. Ийм шилэн дээр хүнд ган бөмбөлөг шидчихвэл тэр нь хагарахгүй, хагарвал түүнээс хурц иртэй хэлтэрхий гарахгүй, хэлтэрхийн улмаас хүмүүс гэмтэхгүй.
Мөн зарим хуванцар нь ер бусын шинж чанартай байдаг. Ганаас илүү бат бөх хуванцар байдаг, бас маш халуун, түүгээр нейлон хийдэг хуванцар байдаг. (Капрон туузыг үзүүл). Бүх хуванцар нь чийгээс айдаггүй, зэврдэггүй, ялзрахгүй, тиймээс хуванцар нь ихэвчлэн мод, металл, шилийг орлуулдаг. Хүн эдгээр бүх шинж чанаруудыг судалж үзсэний дараа янз бүрийн материалын шинж чанарыг судалдаг химийн шинжлэх ухаан байдаг.

Тамбов мужийн Котовск хотын "Солнышко" цэцэрлэгийн багш Алёхина Татьяна Викторовна.

Физик ба бүлэгт GCD зохион байгуулах, явуулах хувилбар сэтгэцийн хөгжил, 4-5 насны бүх хүүхдийг засч залруулах, нөхөн сэргээх

GCD сэдэв: Шилэн оронд

Цагийн зарцуулалт: 9. 00

Үргэлжлэх хугацаа: 20 минут.

Байршил: бүлгийн өрөө

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Шилэн үйлдвэрлэлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бүрдүүлэх, системчлэх

Үүнээс төрөл бүрийн бүтээгдэхүүний талаарх мэдлэгээ өргөжүүлэх

Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх (шилний үйлдвэр, шилэн үлээгч, шилэн эдлэлийн зураач, шилэн эдлэл, нимгэн, тунгалаг, өнгөтэй, хэврэг)

Судалгааны үйл ажиллагаагаар танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд мэдлэгт үнэ цэнэтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, хэрхэн хийх шаардлагатай нөхцөлямар ч бизнес хийх.

"Глазер" мэргэжилтэй хүмүүст хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх

Тэргүүлэх чиглэл- "Мэдээллийн - ярианы хөгжил» (Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, алсын харааг өргөжүүлэх)

Сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх ажлын даалгавар, агуулгын дагуу:"Харилцааны - хувь хүний ​​хөгжил»

Боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах, оновчтой болгох замаар:"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"

Үйл ажиллагаа: моторт, тоглоом, харилцааны, танилцуулгын ойлголт (хүний ​​бүтээсэн ертөнцийн зургууд), бүтээмжтэй

Материал: цээж, шилэн эдлэл, шилэн хүүхэлдэй, шингэн савангийн уусмал бүхий сав, коктейлийн хоолой, зөөврийн компьютер, "Шил хаанаас гардаг вэ" танилцуулга (1 слайд - шилний үйлдвэр, 2 гулсуур элс, 3 гулсуур ба шилэн үлээгч, 4, 5, 6 слайд - шилэн бүтээгдэхүүн)

Арга хэмжээний бэлтгэл: бүлгийн өрөөг агааржуулах, нойтон цэвэрлэгээ хийх, тоног төхөөрөмж, материалыг боловсролын болон боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд тохиромжтой газар байрлуулах.

(Хүүхдүүд өөрсдөө тоглодог, багш шилэн хүүхэлдэйний дүр төрхийг анхаарч, дараа нь түүний өмнөөс ярьдаг).

Сценари

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, энэ сайхан амьтныг энд хэн тарьсан, хэний хүүхэлдэй вэ? (хүүхдүүдийг урьсан дохио зангаа хийдэг)

Хүүхдүүд:Бид мэдэхгүй.

(Энэ үед хүүхэлдэй амилж, ярьж эхэлдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч ба хүүхдүүд:Бид чинь цэцэрлэгийн хүүхдүүд, энд тоглодог. Та яаж энд ирснийг бид мэдэхгүй.

Хатан хаан:Дахин хэлэхэд, би бүх зүйлийг будлиулсан, гэхдээ би шилэн орон руу явах хэрэгтэй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, ямар сонирхолтой, гэхдээ ийм зүйл юу байдаг вэ?

Хатан хаан:Мэдээж.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, би тэнд хэзээ ч очиж байгаагүй, тийм үү? Зочиндоо түүнийг үзүүлэхийг хүсье?

(Багш, хүүхдүүд үүссэн нөхцөл байдлын талаар ярилцана)

Хатан хаан:Би та нарт эх орныхоо тухай ярихыг зөвшөөрч байна, гэхдээ эхлээд миний оньсого тааварлаарай, бүх оньсого цээжинд байдаг. (хүүхдийн анхаарлыг цээжиндээ татдаг)

Би чимээгүйхэн бүгд рүү харвал бүгд над руу харна.

Хөгжилтэй инээд хөөр, гунигтай би уйлж байна.

Гол мөрөн шиг гүнд би чиний ханан дээр гэртээ байна.

Хөгшин хүн өвгөнийг харна, хүүхэд миний дотор байгаа хүүхдийг харна . (толь)

Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш тэргүүлэх асуултуудыг асууна: Хүн бүр өдөр бүр ямар харагддаг вэ? Та өөрийгөө хаана харж чадах вэ? Үүний нэгэн адил ажил нь бусад оньсоготой хамт хийгддэг.

Байшин бол шилэн бөмбөлөг бөгөөд гэрэл дотор нь амьдардаг.

Өдрийн цагаар тэр унтаж, сэрэхдээ хурц дөлөөр гэрэлтэх болно. (чийдэн)

Хоёр найз хоёр тойрог руу харав (нүдний шил)

Ямар шилэн ах нар вэ

Цай, жүүс, сүү? (шил, шил)

Бүгд хамтдаа оройн хоол идэхийн тулд ширээн дээр юу хийх хэрэгтэй вэ?

Гүн эсвэл гүехэн, идэхэд зориулагдсан ... (хавтан)

(хариултын үеэр объект авах)

Хатан хаан:Залуус аа, энэ бүх зүйл юунаас бүтсэн бэ?

Хүүхдүүд:Шилнээс

Хатан хаан:Тиймээ. Энэ бол миний хамгийн дуртай материал юм. Эх орон минь бүх юмыг шилээр хийсэн гэдгээрээ алдартай. Та ямар шилэн эдлэл мэддэг вэ? Тэднийг хаана харж болох вэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг)

Хатан хаан:Би таны сайн мэддэг шилэн эд зүйлсийг харж байна. Хэрэв та шилийг цохивол юу болох вэ?

Хүүхдүүд:хуваагдах болно

Хатан хаан:Мэдээжийн хэрэг, хэрэв та хүчтэй цохиж, болгоомжтой байвал шил нь уянгалаг чимээ гаргах болно. Тэгээд тоглоцгооё! Би шилэн эд зүйлсийг саваагаар цохих болно, та аль объект ямар дуу чимээтэй байгааг санаж байх ёстой, дараа нь та эргэж, би объектуудын аль нэгийг нь дахин цохиж, миний аль объектыг цохисныг та таах хэрэгтэй.

("Дуугаар тодорхойлох" тоглоом явагдаж байна)

Хатан хаан:Ямар шилээр хийдэгийг та мэдэх үү? Би танд үзүүлж чадна, гэхдээ компьютер энэ талаар надад туслах болно.

"Шил хаанаас гардаг вэ" илтгэлийн танилцуулга:

1 слайд:Шилийг тусгай шилэн үйлдвэрт хийдэг. Эрт дээр үед шилийг жижиг зууханд исгэж, олон жил өнгөрч, том үйлдвэр баригдаж, шилэн урчууд төрөл бүрийн аяга таваг, баримал гэх мэт зүйлийг хийж эхлэв.

2 слайд:Шил хийхийн тулд мастер нь саванд цагаан элс, содыг хольж, дараа нь тусгай зууханд маш их температурт хийнэ. өндөр температуртэднийг халаана. Нунтаг нь наалдамхай наалдамхай масс болж хувирдаг. Тийм ч учраас тэд: "шил буцалгана" гэж хэлдэг. Гэсэн хэдий ч хайлсан шил нь зөвхөн материал хэвээр байна.

3 слайд:Шил үлээгч мастер урт төмөр хоолойн үзүүрт хайлсан шил цуглуулж, хөөс гаргаж, дараа нь өгдөг. хүссэн хэлбэр. Шил үлээгч шаргуу хөдөлмөрч! Зуух нь мастерын нүүрийг халуунаар нь шатаадаг тул шилэн дуслаас бүтээгдэхүүнийг үлээхэд хэцүү байдаг

4, 5, 6 слайд:Мастерууд - шил үлээгч нар өнөөг хүртэл шилэн бөмбөлгийг гоо үзэсгэлэн, олон янзын хэлбэр, өнгөт урлагийн бүтээлээр үлээж байна. Гайхалтай бүтээгдэхүүнүүдийг үзээрэй (баримлууд, ваар, аяга таваг гэх мэт)шилэн үйлдвэрт хийсэн. Тэдгээр нь хэлбэр, өнгө, чимэглэлээр ялгаатай байдаг. Энэ гоо үзэсгэлэнгээс нүдээ салгаж чадахгүй байна!

Хатан хаан:Та "Шилэн үлээгч" гэдгээ мэдрэхийг хүсч байна уу, бөмбөлөг үлээж үзээрэй?

Хүүхдүүд:Тиймээ

Хатан хаан:Дараа нь би таныг мини лабораторид урьж байна.

(Хүүхдүүд савангийн хөөсийг хийлдэг, тэдэнтэй тоглодог)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, савангийн хөөс яаж шилэн бөмбөг шиг харагддаг вэ? Мөн тэд юугаараа ялгаатай вэ?

(Хатан хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, тодруулж, нэгтгэн дүгнэнэ)

Хатан хаан:Эрхэм найзууд аа, та нар надад үнэхээр таалагдсан, тиймээс би та нарын тухай дурсамжтай байхыг хүсч байна. Дурсамж болгон дуртай шилэн эдлэлээ зурна уу.

(хүүхдүүд зурж, хатан хаандаа өгдөг, тэр талархаж, тэдэнтэй баяртай гэж хэлээд явна)

Сэдвийн хичээлийн хураангуй:

"Шилэнгийн танилцуулга". (дунд бүлэг.)

Зорилтот:Шилний тухай хүүхдийн санаа бодлыг тодруулж, өргөжүүлэх.

Даалгаварууд: 1. Шилний харагдах түүхийг танилцуулах, эмпирик байдлаар тодорхойлох
шилний чанар: ил тод, хатуу, дуугарах, хэврэг.

2. Танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх, яриаг хөгжүүлэх
хүүхдүүдийн үгсийн санг сайжруулах.

3. Шилэн зүйлтэй харьцах дүрмийг томъёол
хүлээн авсан төлөөлөгчдийн үндэслэл.

Хичээлийн явц:бүлгийн хүүхдүүдэд Данно цэцэрлэг рүү утасдаж, тусламж хүссэн боловч холболт тасарсан бөгөөд багш Данно яг юу хүсч байгааг ойлгосонгүй. Хүүхдүүд Данно-д туслахыг урьж, түүн дээр очиж үзээрэй цэцэг хот. Багш хүүхдүүдтэй хамт хөгжмийн өрөөнд оров.

асран хамгаалагч: Шидэт саваа биднийг ид шидийн хотод очиход тусална. Бид дууддаг
Хүсвэл нүдээ аниад гурав хүртэл тоол: "Бид орохыг хүсч байна
цэцэг хот.

Энэ үед Данно гарч ирэн, ширээний ард суугаад ширээн дээрх эд зүйлсийг санаа зовсон харцаар эрэмбэлнэ. Хүүхдүүд нүдээ нээдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, харагтун, бид та нартай Цэцэгт хотын нэгэн хөндийд байна, энд Данногийн байшин байна. Энд Данно гунигтай, санаа зовсон байдалтай сууж байна. Ойртоод, сайн уу гэж хэлээд түүнд юу тохиолдсоныг олж мэдье.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу Мэдэхгүй! Юу болсон бэ, бид тусалж чадах уу?

мэдэхгүй:Сайн уу хүүхдүүдээ. Сайн уу Людмила Анатольевна. Та надад тусалж чадах эсэхийг мэдэхгүй байна. Би Нарлаг хотод зочлох гэж байсан, би найзууддаа бэлэг авч, бүх зүйлийг сагсанд хийсэн, би аль хэдийн явах гэж байсан. Тэгээд Знайка ирээд, хараад, надад шилээр хийсэн бэлгүүдийн тал нь байгаа, чи зүгээр л ингэж эвлүүлж болохгүй, болгоомжтой баглах хэрэгтэй! Тэгээд би хараад юу ч ойлгохгүй байна: тэд ямар төрлийн шил вэ, яагаад тэднийг сагсанд хийж болохгүй гэж?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Знайка зөв, энд маш олон шилэн эд зүйлс байна. Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, ямар төрлийн эд зүйлс "шил" вэ, яагаад тэдгээрийг сагсанд хийж болохгүй гэж? (тэдгээрийг шилээр хийсэн) Яагаад зүгээр л сагсанд хийж болохгүй гэж? (тэд эвдэж болно) Зөв, тэд эмзэг, эвдэрч чаддаг. Ямар шилээр хийгдсэн, анх хэрхэн үүссэнийг та мэдэх үү? Та мэдмээр байна уу? Үүний тулд бид алс холын өнгөрсөн рүү явах хэрэгтэй. Мэдэхгүй, чи бидэнтэй хамт байна уу? Цэлмэг газарт суугаад хүслээ дэвшүүлж, нүдээ аниад гурав хүртэл тоолъё.

Энэ үед багш "гал - элс, сүнсний дэнлүүний дунд, сод, шохойн эргэн тойронд" цэвэрлэгээ хийдэг.Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэгэн цагт далайчид үл мэдэгдэх элсэрхэг эрэг дээр бэхлэгдсэн байв. Тэд гал асаав (сүнсний дэнлүү асаав). Ойролцоох чулуу байхгүй байсан тул галыг унтраахгүйн тулд тэд усан онгоцондоо зөөвөрлөсөн сода, шохойн чулуугаар хүрээлэв. Ядаргаа, шөнөжингөө ихсэж, далайчид унтав. Өглөө сэрээд тэд гялалзсан хайрга харав - сод, шохойн чулуунуудын хоорондох элсэнд дуслууд. Тиймээс хүмүүс анх удаа шилтэй болсон. Содны чулууг аваад тэнд юу байгааг хараарай? (Хүүхдүүд гялалзсан бөмбөлгүүдийг олж, шалгана).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэд хамтдаа гал дээр хийсэн үү? (элс, сод, шохой). Тэгээд өнөөг хүртэл хүмүүс элс, сод, шохой гэсэн гурван хэсгийг аваад халааж, шил авдаг. Эхлээд шилийг зөвхөн цонхонд ашигладаг байсан бөгөөд энэ нь олон өнгөтэй байв. Мозайк хээг өнгөт шилэн хэсгүүдээр хийж, жаазанд оруулав. Энэ нь үзэсгэлэнтэй цонхнууд болж хувирав - будсан цонхнууд. Аажмаар илүү олон объектыг шилээр хийж эхлэв. Та шилэн эд зүйлсийг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт) Мөн өөр шилэн бүтээгдэхүүн юу болохыг олж мэдэхийн тулд бид Цэцэгт хот руу буцах хэрэгтэй. Гэхдээ эхлээд би Данно-оос "Ямар шилээр хийгдсэнийг санаж байна уу?" Гэж асуумаар байна. (үгүй) Хүүхдүүд та нар мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт) Сайн байна, тийм ээ! Ингээд бид Цэцэгт хот руу явна. Хүсэл мөрөөдөж, нүдээ аниад гурав хүртэл тоол.

(Багш галыг унтраадаг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид Цэцэгт хотод буцаж ирлээ. Мэдэхгүй ээ, бид шилийг сайтар судалж, шалгах хэрэгтэй, үүнийг хаана хийж болох вэ? Мэдэхгүй: Знайка дахь лабораторид түүнд олон янзын зүйл байдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч:Маш сайн, тэгвэл биднийг үдээрэй! Хүүхдүүд ширээн дээр суудаг, тэдэнтэй хамт мэдэхгүй. Ширээн дээр хүүхэд бүр тунгалаг шилэн хавтан, тунгалаг хуванцар хавтан байдаг. Шилэн шил ил тод, хуванцар, шилэн саваа, модон баар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гартаа шилэн таваг авцгаая, түүгээр харцгаая, бүх зүйл харагдаж байна уу? Мөн хуванцараар уу? Шилэн хавтан гэж юу вэ? (Ил тод. Хүүхдийн найрал ба ганцаарчилсан хариулт.) Шил нь тунгалаг.

Хуванцар аяга аваад шахах уу? Үрчлээ юу? Тэгэхээр тэр юу вэ? (зөөлөн). Шилэн аяга шахаж үзээрэй. Болсон уу? Яагаад? (Хэцүү.) Шил хатуу. Саваа аваад, шоо дээр товш. Дуугарч байна уу? Одоо шилэн дээр товш. Ямар шил, яаж дуугардаг вэ? (дуу хоолойгоор) Шил нь чимээ шуугиантай. Знайка яагаад шилтэй болгоомжтой харьцах ёстой гэж хэлсэн бэ? (энэ нь хагарч магадгүй) Шил хэврэг. Мэдэхгүй ээ, та ямар шил гэдгийг ойлгож байна уу? Үл таних хүн: Үгүй ээ, би андуураад байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ хүүхдүүд санаж байна. Dunno-д ямар шил гэдгийг дахин хэлээч? (тунгалаг, хатуу, дуу чимээтэй, эмзэг) Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Шилнээс ямар зүйлсийг хийж болохыг хараарай? (Ширээн дээр: колбо, туршилтын хоолой, шил, лонхтой, таваг, чийдэн, Зул сарын гацуур модны чимэглэл, шилэн ваар, бөмбөлгүүдийг.) Та шилэн эд зүйлсийг хэрхэн хийдэгийг мэдмээр байна уу? Шилэн эдлэл хийх дарааллын тухай багшийн түүх, зураг ашиглан диаграмм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо чи бид хоёр бас шил үлээгч болно. Шилэн дуслыг дүүргэнэ зөв хэмжээсүүдмөн үүнийг бидний хүссэнээр хий (хүүхдүүдээс тэд юу үлээхийг асуу). Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид шилийг шалгаж үзсэн бөгөөд энэ нь юу вэ, бид ширээн дээрх Дунно дээрээс шилэн зүйлийг хялбархан олох боломжтой. Тэд эвдэрч гэмтэхгүйн тулд тэдгээрийг тусад нь зөөлөн зүйлээр сайтар боож өгөх ёстой. Жишээ нь юу вэ? (хүүхдийн хариулт) Надад зөөлөн салфетка байна. Шилэн объектыг сонгож, салфетка аваад сайтар боож өгнө. Тэднийг хаана байрлуулахаа мэдэхгүй байна уу? Хүүхдүүд шилэн тоглоомыг боож, Dunno-г хайрцагт болгоомжтой хийнэ. Мэдэхгүй, хүүхдүүдэд баярлалаа, баяртай гэж хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид цэцэрлэгт явах цаг боллоо. Бидэнд өөр хийх зүйл байна. Бид хүслээ: "Бид цэцэрлэгт явмаар байна", нүдээ аниад гурав хүртэл тоол. Бид нүдээ нээдэг. Бид энд байна цэцэрлэг. Зочидтойгоо баяртай гэж хэлээд бүлэг рүүгээ явцгаая.

Гадаад ертөнцтэй танилцах TRIZ технологийн элементүүдтэй хичээл
"Шилний шинж чанарын танилцуулга"

Ахлах бүлэг

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдүүдэд янз бүрийн зүйлийг хийдэг материалтай танилцуулах; шилний шинж чанарыг илрүүлэхэд туслах (тунгалаг байдал, ус нэвтрүүлэх чанар, гөлгөр байдал, зузаан, температур, хэврэг байдал гэх мэт); ой санамж, төсөөлөл, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.

Материал: шилэн эдлэл, орны даавуу, жетон, ажлын схем.

Даалгаврын явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та тоглох дуртай юу? Чамтай тоглоцгооё. Хүсч байна? Хагас тойрог хэлбэрээр зогс.

Сайн уу тэнгэр (гараа өргө)

Сайн уу Дэлхий (хөхөлгөөн)

Сайн байна уу найзуудаа (гар урагш)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав / хуруугаа гатлав

Бид хамтдаа дахин тойрогт байна (Гараа нийлүүл)

Бид хамтдаа тоглох болно

Бид дахин аялахыг хүсч байна (тэд тойрог замаар алхдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Чамд гэнэтийн бэлэг байна, бид хоёрыг шилэн оронд урьж захидал илгээсэн. Энэ захидал нь ер бусын бөгөөд үүнийг Шилэн улсын хатан хаан өөрөө илгээсэн боловч шилэн оронд очихын тулд та эхлээд биднийг тэнд очиход туслах даалгавруудыг биелүүлэх ёстой.

Сайн байна уу эрхэм залуусаа!

Шилэн орны хатан хаан танд захидал бичиж байна.

Миний эх орны оршин суугчид бүгд шилээр хийгдсэн байдаг. Тэгээд би чамайг тэдэнтэй танилцуулахыг хүсч байна. Хэрэв та анхааралтай, идэвхтэй байвал олон сонирхолтой, шинэ зүйлийг сурах болно. Үүний тулд бидний танилыг эхлүүлэхийн тулд та нэг ажлыг гүйцэтгэх ёстой.

Эелдэг үг хэлээрэй.

асран хамгаалагч . Шилэн орны оршин суугчидтай уулзмаар байна уу?

За тэгвэл Хатан хааны даалгаврыг хийцгээе.

Хүүхдүүд эелдэг үгсийг дууддаг бөгөөд үг бүрт тэд чип авдаг.

асран хамгаалагч . Та маш олон эелдэг үг хэлсэн тул хатан хаан биднийг эх орондоо оруулахыг зөвшөөрөх нь гарцаагүй. (Багш шилэн эд зүйлсийг салфеткаар бүрхсэн ширээнд ойртоно.) "Нэг, хоёр, гурав!" Гэж хэлье, салфетка нээ (хүүхдүүд багштай ярьдаг).

Багш нь салфетка авч, хүүхдүүд янз бүрийн шилэн объектуудыг хардаг: нимгэн, нүүртэй шил, ваар, салатны аяга, янз бүрийн шил гэх мэт. Багш эдгээр бүх зүйлийг анхаарч үзэхийг санал болгож, нэрлэхийг хүсдэг. Бүх зүйл хамаатан садан учраас бие биентэйгээ төстэй байдгийг анхаарч үздэг.

асран хамгаалагч . Маш олон бүтээгдэхүүнийг шилээр хийдэг. Яагаад гэж гайхаж байна? Шилний шинж чанарыг олж мэдье. (Шилэнд өнгөт чип дүрнэ.) Хүүхдүүд ээ, шилэнд юу байгаа вэ? Шилэн дотор өнгөт чип байгааг яаж мэдсэн бэ? Тийм ээ, шил нь тунгалаг. Энэ үгийг санаарай. Одоо ширээн дээр очоод шилний ил тод байдлыг шалгана уу (хүүхдүүд шилэн аяганд өнгөт чипс хийж, шилээр бие биенээ хараарай).

Бид яагаад шилэн дотор байгаа зүйлийг хардаг вэ? (Учир нь шил нь тунгалаг байдаг.)

асран хамгаалагч . Залуус аа, тэд юу шилээр хийгдсэн бэ, энэ өмчийг өөр хаана ашигладаг вэ? (Машин, аквариум гэх мэт нүдний шил. Хүүхдүүд зөв хариултын хувьд чипс авдаг.)

асран хамгаалагч . Өөр ямар шилний өнгөтэй байна вэ? Ширээн дээр байгаа өнгөт шилэн зүйлсийг нэрлэж, өнгийг нь тодорхойлно уу (ногоон шил, цэнхэр декантер гэх мэт).

Физкультминутка.

Шилэн дэх тусгал

Толин тусгал дүрс байх

Миний хөдөлгөөнийг давт -

Нэг хоёр гурав-

Мөн дахин давт!

асран хамгаалагч . Залуус аа, ямар шилэнд хүрэхийг тодорхойлъё, танд юу мэдрэгдэж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт: гөлгөр, хүйтэн, гулгамтгай гэх мэт)

Багш өөр нэг өмчийг тодорхойлоход тусалдаг: шил рүү хар, одоо декантер руу хар, тэд юугаараа ялгаатай вэ? Тэд ямар зузаантай вэ? (Нимгэн шилээр хийсэн бүтээгдэхүүн байдаг, зарим нь маш зузаан шилээр хийгдсэн байдаг.)

асран хамгаалагч . Шилэн бүтээгдэхүүнийг унагавал яах вэ?

Хүүхдүүд . Энэ нь эвдэрнэ. Тиймээс шил нь хэврэг байдаг.

асран хамгаалагч . Бид туршилт хийх үү?

Хүүхдүүд. Үгүй

асран хамгаалагч . Мэдээжийн хэрэг үгүй, үзэсгэлэнтэй шилэн бүтээгдэхүүн хагарвал маш их урам хугарах, өрөвдмөөр байх болно. Залуус та нар гэртээ шил хагалсан уу?

Хүүхдүүд. Хариултууд.

асран хамгаалагч . Шилэн эдлэлтэй хэрхэн харьцах ёстой вэ?

Хүүхдүүд . Шилэн эдлэлийг шидэж болохгүй, чулуу, бөмбөгийг шилэн цонх руу хаяж болохгүй.

асран хамгаалагч . Хагарсан шилийг яаж цуглуулах вэ?

Хүүхдүүд . Утгуур дээр шүүрээр шүүрдэж, бээлийтэй цуглуул.

асран хамгаалагч . Тийм ээ, шилэн бүтээгдэхүүнтэй залуустай маш болгоомжтой харьцах ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ус асгаж болох шилэн савыг нэрлэ. (Багш аяганд ус асгахыг санал болгож байна.) Шилэн ус урсдаг уу? Энэ нь шил нь ус нэвтэрдэггүй, өөрөөр хэлбэл бид ямар ч шилэн аяганд ус асгаж болно гэсэн үг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв та харандаагаар цохивол шилэн эдлэлюу сонсох вэ? Зөв уянгалаг дуу. Та мөн нэг шилийг нөгөөд хүрч болно (хүүхдүүд туршлагаа давтдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв та шилэнд хүрвэл юу мэдрэх вэ? Ямар шил хүрэх вэ?

Хүүхдүүд . Энэ нь хүйтэн, гөлгөр юм.

асран хамгаалагч . Тийм ээ, залуусаа, одоо шил хүйтэн байна, гэхдээ бид халуун цай асгавал шилэн аяга халуун болно, энэ нь шил нь дулааныг сайн дамжуулдаг гэсэн үг юм.

асран хамгаалагч . Шилний бүх шинж чанарыг нэрлэе:

Шилэн ил тод;

Шилэн будсан (өнгөт);

Шил нь эмзэг;

Шилэн ус нэвтрүүлдэггүй, ус нэвтэрдэггүй;

Уянгалаг шил;

Шил хүйтэн боловч дулааныг дамжуулдаг;

Шил нь гөлгөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв шүү, залуус аа, та агуу бөгөөд шилний шинж чанарыг сайн санаж байна. Шилний шинж чанарыг мэдэхийн тулд та оньсого тааж болно.

Дуу чимээтэй, ил тод,

Би уснаас айдаггүй

Тэгээд цохих - би эвдэх болно.

Хүүхдүүд. Шилэн.

  1. Цонхон дээрх шилэн байшин.

Тунгалаг усаар

Доод талд нь элс, хайргатай

Мөн алтан загастай. (Аквариум.)

2 . Энд шилэн сав байна

Мөн гэрэл дотор нь амьдардаг

Тэр өдөр унтаж, орой сэрдэг

Энэ нь тод дөлөөр дүрэлзэх болно. (Чийдэн.)

3 . Барбара эмээ

Тэднийг хаа сайгүй хайсан

Хоолойд ороогүй

Тэгээд тэд духан дээр олдсон. (нүдний шил.)

4 . Энд шилэн харандаа байна

Тэр бол бидний тусламж хэрэгтэй байгаа туслах юм.

Эмчгүйгээр тодорхойлно

Хэн нь өвчтэй, хэн нь эрүүл байна. (Термометр.)

5. Хөлтэй Синдерелла

Санамсаргүй унасан

Тэр амаргүй байсан

Мөн болор. (Гутал.)

6. Чих өвдөж байна

Хамар гоожиж байна

Нүд өвдөж байна

Бид үүнээс айхгүйгээр дусаана. (Пипетк.)

7. намайг хардаа

Наад зах нь өдөржингөө

Коль өөр дээрээ

Хэт залхуу биш байгаарай. (Толь.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Одоо "Би юу харсан, юу санаж байна" тоглоомыг тоглоцгооё.

Багш хүүхдүүдийг объектуудыг анхааралтай харахыг урьж, гурав хүртэл тоолж, бүх зүйлийг хөшигөөр бүрхэв. Хүүхдүүд ээлжлэн санаж байгаа шилэн эд зүйлсийг нэрлэнэ. Зөв хариулт өгөхөд чипс олгоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд энэ шилэн саванд юу байгааг харж байна уу?

Хүүхдүүд. Элс.

асран хамгаалагч . Бидэнд яагаад элс хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд. Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Шилний түүхийг танд хэлэхийг хүсч байна, яагаад элс хэрэгтэйг олж мэдэх болно. (Шил хийхэд содыг нэмдэг.)

асран хамгаалагч . Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, та Шилэн орны оршин суугчдын талаар ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

асран хамгаалагч . Одоо хэнд хэдэн чипс байгааг тоолъё? (Ялагчид медаль авдаг.)


Екатерина Ефремова
"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд шилний шинж чанарыг танилцуулах" хичээлийн хураангуй.

« Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг шилний шинж чанартай танилцуулах»

ДААЛГАВАР:

Хүүхдүүдийг танилцуулахгарал үүслийн түүхтэй шил. Шилний шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах(хөнгөн, өнгө, ус нэвтэрдэггүй, гөлгөр, гөлгөр бус, зузаан, нимгэн, хүйтэн).

Мэргэжилтэй танилц(шилэн үлээгч, шил үйлдвэрлэгч, шиллэгээчин, таслагч).

Санах ой, аман яриа, төсөөлөл, сэтгэхүйг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах. Хүүхдүүдийг танилцуулахшилэн цонх үйлдвэрлэх технологитой. Урлагт дурлах, гоо сайхныг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн: Яриагаа үргэлжлүүлэх, сэтгэл хөдөлгөм яриаг дагалдуулах, дүгнэлт хийх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, хүүхдийн харааны үйл ажиллагаанд сонирхолтой байх

Материал:

-аас авсан зүйлс шил, орны даавуу, чипс. Диаграмм бүхий картууд, будсан шилний будаг, шил.

Хичээлийн явц:

асран хамгаалагч: Сайн уу залуусаа! Чамтай тоглоцгооё. Хүсч байна? Хагас тойрог болоорой.

Тоглоом "Энэ юу шиг харагдаж байна". Багш нь диаграмм бүхий картуудыг харуулж, хүүхдүүд сонголтоо илэрхийлдэг.

IN: - Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ, бид маш олон сонирхолтой зүйл үзсэн. Мөн би чамд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна. Хараач, энэ захидлыг хатан хаан илгээсэн байна шилэн орон. Хүндэтгэцгээе!

Захидлын текст:

“Сайн уу, эрхэм залуус аа!

Хатан хаан танд захидал бичиж байна шилэн орон. Миний эх орны оршин суугчид бүгдээрээ шил. Би ч бас хүсэж байгаа чамайг тэдэнтэй танилцуулъя. Хэрэв чи чи болноАнхааралтай, идэвхтэй, та олон сонирхолтой, шинэ зүйлийг сурах болно. Бидний танилыг эхлүүлэхийн тулд та нэгийг нь дуусгах ёстой дасгал хийх: эелдэг үгсийг дуудах.

IN: Хүүхдүүд ээ, та хүсэж байна уу шилэн орны оршин суугчидтай уулзах? За тэгвэл Хатан хааны даалгаврыг хийцгээе.

Хүүхдүүд эелдэг үгсийг дууддаг бөгөөд үг бүрт тэд чип авдаг.

IN: Та маш олон эелдэг үг хэлсэн тул хатан хаан биднийг эх орондоо оруулахыг зөвшөөрөх нь гарцаагүй. (Багш объектууд байгаа ширээнд ойртоно шилсалфеткагаар хучсан). гэж хэлье "Нэг хоёр гурав!"салфеткаа нээнэ (хүүхдүүд багштай ярьдаг). Багш салфетка авч, хүүхдүүд янз бүрийн объектуудыг хардаг шил.

IN: Маш олон төрлийн бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэдэг шил. Яагаад гэж гайхаж байна? Үүнийг олж мэдье шилний шинж чанар(Өнгөт чипийг шилэнд дүрнэ). Хүүхдүүд ээ, шилэнд юу байгаа вэ? Шилэн дотор өнгөт чип байгааг яаж мэдсэн бэ? Тиймээ ил тод шил. Энэ үгийг санаарай.

IN: Эхлээд шилэн өмч - ил тод байдал. Шилэн ил тод. Энэ нь хаана хэрэглэгддэгийг надад хэлээч шилэн өмч?

Хүүхдүүд: Аяга таваг хийх, цонх хийх, нүдний шилний линз гэх мэт.. г.

асран хамгаалагч: Яагаад ил тод таваг хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хариулт хүүхдүүд) Эхнийхийг давтъя шилэн өмч.

Хүүхдүүд: Шилэн ил тод.

IN: Гэхдээ миний ширээн дээр таваг байна. Юу байна

тэд юунаас бүтсэн гэж та бодож байна вэ? (Ширээн дээр хэсэгчлэн будсан, маш их будсан ялтсууд байна.)

Хүүхдүүд: (хариулт хүүхдүүд)

INХ: Үүнийг шалгаад үзье.

(Хүүхдүүдтэй сурган хүмүүжүүлэгч, танил шилний шинж чанараягыг шалгаж, байгаа эсэхийг нь нотлох шил.)

Хоёрдугаарт шилэн өмч- будах чадвар.

IN: Залуус аа, тэд өнгөтөөс юу хийдэг вэ шил?

Хүүхдүүд: (хариулт хүүхдүүд)

IN: Хоёрдахь зүйлийг давтъя шилэн өмч.

Хүүхдүүд: Хоёрдугаарт шилэн өмч- будах чадвар.

IN: Би хоёр нүдний шилтэй юу юм бэ? (шоу шилэн аяга)

Хүүхдүүд: шилэн аяга.

IN: Би түүнд ус хийнэ. Энэ ямар шил вэ (цаасан аяга харуулж байна).

Хүүхдүүд: Цаасан аяга.

IN: Би ус руу нь ус хийнэ. Өө юу болоод байна аа?

Хүүхдүүд: Цаасан аяганаас ус урсаж эхэлнэ.

IN: Яагаад цаасан аяганаас ус урсдаг вэ?

Хүүхдүүд: Учир нь цаасан аяга ус нэвчүүлдэг.

IN: Яагаад гараад байгаа юм шилшил ус урсахгүй байна уу?

Хүүхдүүд: Учир нь шилшил нь ус нэвтрүүлэхгүй.

IN: Тийм ээ, тэгвэл бид ямар дүгнэлт хийх вэ?

Хүүхдүүд: Шилэн ус нэвтрүүлэхгүй.

IN: За яахав, энэ бол гурав дахь нь шилэн өмч- ус нэвтэрдэггүй эсвэл өөрөөр хэлбэл шил ус нэвтрүүлэхгүй.

IN: Одоо би энэ саваагаар бага зэрэг цохилоо шилэн бүтээгдэхүүн(багш цохив шилэн бүтээгдэхүүнширээн дээр байгаа). Залуус аа, та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд: Уянгалаг дуу, хөгжим шиг дуугарна.

IN: Хэрэв та дарсны шилний ирмэгээр нойтон хуруугаа гүйлгэвэл (багш хуруугаа шилний ирмэгээр гүйлгэдэг, шил дуугардаг)та өөр аяыг сонсож чадна - шил дуулах болно. Дөрөвдүгээрт шилэн өмч - аялгуу.

IN: Хэрэв би алдвал яах вэ шилэн бүтээгдэхүүн?

Хүүхдүүд: Хагарна.

IN: Зөв, энэ нь эвдрэх болно, тиймээс та хэлж болно

Юу шил хэврэг.

Тавдугаарт шилний өмч - шил хэврэг.

IN: Сайн байна уу залуусаа, сайн санаж байна шилний шинж чанар. Шилэнхүний ​​амьдралд маш өргөн хэрэглэгддэг.

Тэгээд одоо би оньсого хийх болно, мөн та та таамаглах болно.

1. Цонхон дээрх шилэн байшин,

Тунгалаг усаар.

Доод талд нь элс, хайргатай

Мөн алтан загастай. (Аквариум)

2. Энд шилэн сав,

Мөн дотор нь амьдардаг - гэрэл

Тэр өдөр унтаж, орой сэрдэг

Энэ нь тод дөлөөр дүрэлзэх болно. (Чийдэн)

3. Варвара эмээ

Тэднийг хаа сайгүй хайсан

Хоолой руу бага зэрэг авирсангүй,

Тэгээд тэд духан дээр олдсон. (нүдний шил)

4. Энд шилэн харандаа -

Тэр бол бидний тусламж хэрэгтэй байгаа туслах юм.

Эмчгүйгээр тодорхойлно

Хэн нь өвчтэй, хэн нь эрүүл байна. (Термометр)

5. Үнсгэлжин хөлтэй

Санамсаргүй унасан

Тэр энгийн байсангүй

Мөн болор. (гутал)

6. Чих өвдөх,

Хамар алдсан.

Нүд өвдөж байна

Бид эмээхгүйгээр тэндээс эм дусаана. (Пипетк)

IN: Өнөөдөр би та нарт хэрхэн түүхийг өгүүлэхийг хүсч байна шил.

"Бүх зүйл шил» - танилцуулга

IN: Залуус аа, та нартай тоглоцгооё. Биеийн тамирын минут "Карусель"

IN: Өгчихье шилдээр зураг зурах сонирхолтой аялалд зориулсан хатан хаан шил, будсан шилэн будгаар будах.

IN: Хүүхдүүд ээ, оршин суугчдын талаар юу сурснаа надад хэлээч шилэн орон? Тэдэнд юу байна шинж чанарууд? Аль нь шилчамд илүү таалагдсан уу, яагаад?

Ингээд бидний сэтгэл хөдөлгөм аялал өндөрлөв, таалагдсан уу?

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Хөлөг онгоц" анхны бага бүлгийн нэгдсэн хичээл. Хүүхдүүдийг объектын шинж чанар, шинж чанаруудтай танилцуулахБоловсролын чиглэлийг нэгтгэх: танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил. Даалгаварууд:.

"Агаартай танилцах, түүний зарим шинж чанарууд" ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй.Даалгавар: - хүүхдүүдийг агаарт нэвтрүүлэх; - бидний эргэн тойронд агаар байгааг харуулах, түүнийг илрүүлэх арга замыг танилцуулах; - тэр агаарыг харуул.

GCD-ийн тойм "Шилний шинж чанарын танилцуулга"Зорилго: хүүхдүүдийг шилний шинж чанар, түүний шинж чанар, шилэн эдлэлтэй танилцуулах Даалгавар: - энэ сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

"Эд эсийн шинж чанарын танилцуулга" ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуйТанин мэдэхүйн хөгжлийн тухай хураангуй ахлах бүлэг"Даавууны шинж чанаруудтай танилцах" Зорилго: хүүхдүүдийг шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах.