"Бидний хувцас" сэдвээр ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны тойм. Улирлын чанартай хувцас. Ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй. Танин мэдэхүйн хөгжил Сэдэв: “Хувцас Ахлах бүлгийн хувцасны толгой дохих тайлбар

Хүүхдийн танин мэдэхүйн хөгжилд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй бага бүлэг"Даавуу".

Даалгаварууд:
1. Хүүхдийн багшийг анхааралтай сонсож, хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх асуулт асуусан.
2. Хувцасны зүйлсийг нэрлэхийг хүүхдүүдэд урамшуул.
3.Бийрээр будах ур чадварыг хөгжүүлэх.
4. Дүрслэх урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх.
Хичээлийн явц(багш нь хүүхдийн хувцас, хувцасны зураг бүхий карт, хүүхэд бүрийн цаасан хуудас бүхий илгээмжийг хувцас хэлбэрээр оруулна).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай бүлэгт "Бага хүүхдүүдэд зориулсан" гэсэн багц авчирсан цэцэрлэг" Үүнийг манай бүлэгт явуулсан гэж бодож байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ, бид цэцэрлэгийн хамгийн бага хүүхдүүд учраас.
Сурган хүмүүжүүлэгч:За, тэгвэл би энэ илгээмжийг нээнэ (нээнэ, дотор нь янз бүрийн хувцас). Залуус аа, энэ юу вэ? (хүүхдүүдэд хувцасны зүйлсийг харуулав).
Хүүхдүүд:Энэ бол даашинз, өмд, цамц, малгай, шорт, жинсэн өмд, подволк, хүрэм, бээлий юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, гэхдээ энэ бүгдийг нэг үгээр юу гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Даавуу.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээр хувцасыг хэн өмсөх вэ?
Хүүхдүүд:Эдгээр хувцасыг охид, хөвгүүд өмсдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Охидын өмсөж болох хувцаснуудыг нэрлэ.
Хүүхдүүд:Хувцаслалт, подволк, юбка, саравч.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, хөвгүүд ямар хувцас өмсдөг вэ?
Хүүхдүүд:Жинс, подволк, шорт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа. Мөн улирал бүрт тохирсон хувцаснууд байдаг. Одоо бид өвөл, зуны хувцсыг хуваарилах тоглоом тоглох болно. Цасан ширхгийг дүрсэлсэн мобайл дээр та өвлийн хувцас хавсаргах хэрэгтэй. Мөн нартай мобайл дээр та зуны хувцсыг хавсаргах хэрэгтэй (хүүхдүүд хувцасны зурагтай картыг авч, мобайл дээр тарааж өгдөг).
Тоглоом: "Хувцсаа тараах."
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та хувцсаа зөв тараажээ, сайн байна. Гэхдээ би илгээмж дээр хэдэн навч байгааг харж байна, тэдгээрийг сайхан өнгөтэй болгох хэрэгтэй гэж бичсэн байдаг. Эдгээр хуудаснууд ямар харагдаж байна вэ?
Хүүхдүүд:Хувцаслалт дээр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, гэхдээ охидууд гоёмсог, тод хувцас өмсдөг. Хувцасаа тод өнгөөр ​​будъя, гэхдээ эхлээд хуруугаа сунгаж, гимнастик хийцгээе.
Хурууны гимнастик: "Би бээлий өмсөж байна"
Би бээлий өмсөж байна
Би үүнд ордоггүй.
Тэд нэг гараараа нөгөө гараараа бээлий өмсөж байгаа мэт ээлжлэн цохино.
Тоолоорой залуусаа
Бээлий хэдэн хуруутай вэ?
Чанга тоолж эхэлцгээе:
Нэг хоёр гурав дөрөв тав.
Хуруугаа нугална.

(Хүүхдүүд ширээний ард сууж, даашинзаа тод өнгөөр ​​будаж, багш нь танил хэв маягийг ашиглахад тусалдаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа, та охидод маш гоё, тод даашинз хийсэн. Та будах дуртай байсан уу? Та хувцас харах дуртай байсан уу? Үзэсгэлэн дээрээ даашинзаа өлгөцгөөе.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:нийгэм, харилцааны хөгжил, танин мэдэхүй, ярианы хөгжил.

Зорилтот:Хувцасны хүмүүсийн амьдрал дахь функциональ ач холбогдлыг тодруулах, улиралаар нь ялгах.

Даалгаварууд:

Нийгмийн болон харилцааны хувьд:

  • хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
  • олж авсан мэдлэгээ практик үйл ажиллагаанд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн хөгжил:

  • хүүхдийн хувцас, гутлын талаархи санаа бодлыг бий болгох;
  • объектуудыг ангилах чадварыг хөгжүүлэх;
  • сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдэл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Яриа хөгжүүлэх:

  • идэвхгүй үгсийн санг баяжуулах: үндэсний, улирлын, хагас улирлын хувцас;
  • идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах: өвөл, зуны хувцас.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

Хүүхдийн үйл ажиллагаа Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга
Харилцааны

1. Хүний хэрэгцээний тухай яриа

Зорилтот:хүмүүсийн амьдрал дахь хувцасны функциональ ач холбогдлыг тодруулах. Хувцасны хэрэгцээ нь зөвхөн хүмүүст л байдаг.

2. Зүйр цэцэн үгийн тайлбар.

Зорилтот:үзэл бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

3. Тоглоом "Болгоомжил"

Зорилтот:нэг төрлийн үйл ажиллагаанд анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Түгээлт, шилжүүлгийн хөгжлийг дэмжих.

Танин мэдэхүй, судалгаа

Таавар таавар

Зорилтот:хувцасны онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Яриа дахь хувцасны нэрийг бататгах.
Мотор

"Мэнгэ" динамик түр зогсолт

Зорилтот:Бие махбодийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
Ойлголт уран зохиол

Шүлэг уншиж байна

Зорилтот:текстийг анхааралтай сонсож, утгыг нь ойлгох чадварыг хөгжүүлэх

Арга, техник:

Практик:

"Хувцас", Гутал" сэдвээр зураг зурах, хэрэглэх дидактик тоглоом"Болгоомжтой байгаарай".

Харааны:

Үндэстний (уламжлалт) болон орчин үеийн хувцас, гутал, арчилгааны зүйлсийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургуудыг үзүүлж, хүмүүсийг өөр өөрөөр хувцаслаж байгааг ажиглах.

Амаар:

Багш, хүүхдүүдээс шүлэг, зүйр цэцэн үг, харилцан яриа, оньсого асуух, үлгэр унших.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Хувцас, гутал, арчилгааны зүйлсийн зураг, соронзон самбар.

Урьдчилсан ажил:

  1. Энэ сэдвээр шүлэг, үлгэр, зүйр цэцэн үг унших.
  2. Зураг, сэдэв дээрх програмууд: Хувцас."
  3. Хувцасны тухай яриа.
  4. "Хувцасыг нэрлэ" дидактик тоглоомууд.
  5. "Дэлгүүр", "Гэр бүл" дүрд тоглох тоглоомууд.
  6. Хүүхдүүдийг янз бүрийн хувцастай танилцуулах.
  7. Дүрслэх өгүүллэг бичих.

Логик боловсролын үйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа Үйл ажиллагаа Хүлээгдэж буй

үр дүн

Багш асуулт асууна:

Хүн, амьтны хэрэгцээ юу вэ? Хүнд л байдаг хэрэгцээг нэрлэ. Яагаад?

Хариултуудыг нэгтгэн дүгнэв ...

Асуултанд хариул Хүүхдийн сонирхол шинэчлэгдсэн.
Багш оньсого таахыг санал болгож байна:

Ухаантай, мунхаг хоёр мэддэг.Хүмүүс бүгдэд хэрэгтэй... (хувцас).

Шүд чинь хүйтэн байсан ч

Тиймээс, ... (үслэг дээл) өмс.

Бороо ширүүсч байна,

Хүүхдүүд өмсдөг ... (хүрэм).

Бид зуршилгүй өвөл болж байна,

Өмсөх... (бэлийг).

Таавар таавар
Өнөөдөр бид хувцас хунар, тэд юу орж ирдэг, юу хийдэг талаар ярих болно. "Хувцасаараа угтдаг, харин сэтгэлээр нь үддэг" гэсэн зүйр үгийг хичээлийн уриа болгон авахыг санал болгож байна.

Үүнийг хэрхэн ойлгож болох талаар тайлбарлахыг санал болгож байна уу?

Сонсож байна Үзэл бодлоо илэрхийлэх чадвартай
- Хувцас гэж юу вэ?

Хэрэв бид Ожеговын тайлбар толь бичгийг нээвэл "хувцас бол биеийг бүрхсэн хэд хэдэн зүйл юм" гэдгийг мэдэж болно.

Өмнө нь ямар хувцас хийдэг байсан бэ?

Тэд одоо ямар материалаар оёж байна вэ?

Хариулт Асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх
Багш шүлэг сонсохыг санал болгож, хувцасны түүхтэй зургуудыг үзүүлдэг. Таны уншсан зүйлийг нэгтгэн дүгнэв:

Зориулалтын зориулалтаар ямар төрлийн хувцас байгаа талаар бодож үзээрэй.

Спортоор хичээллэхдээ өмсдөг хувцас, зочлохдоо өмсдөг хувцас хоёрын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

Гэрийн хувцас ямар байх ёстой вэ?

Сонсо, ажигла

Асуултанд хариулна уу

Мөн улирлын чанартай хувцаснууд байдаг. Багш самбарт анхаарлаа хандуулдаг.

Яагаад самбар дээр гурван улирлын хүснэгт байдаг вэ?

Өвөл өвлийн хувцас, зун зуны хувцас, намар, хаврын улиралд хагас улирлын хувцас өмсдөг.

Тэд бодож, асуултанд хариулдаг Хувцасыг ангилах чадварыг хөгжүүлэх
Багш хүүхдүүдэд динамик түр зогсолтыг санал болгодог.

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - энэ бол хортой шавж юм

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - сахалтай жоом,

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй нь бяцхан алдаа,

Дээшээ доошоо бүгдийг иддэг.

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй аавын өмд идэж,

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - ээжийн дээлийг идсэн,

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - бүгд гэртээ ном идэж,

Би хүрмээ өмсөөд кино театр руу явлаа.

"Залбир, залбир, залбир" гэсэн үгэнд хүүхдүүд алгаа ташиж эсвэл хөлөө дэвсдэг.

Хүүхдүүд сууна

Багш "Анхааралтай бай" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Тэд тавьсан асуултын талаар үндэслэлтэй, хангалттай тайлбар өгөх чадвартай.
Хувцас, арчилгааны зүйлсийг харуулсан соронзон самбарт зургийг хавсаргана. Хүүхдүүд анхааралтай ажиглаж байна
- Зургийг 2 бүлэгт хуваах шаардлагатай Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг
- Эдгээр нь ямар бүлгүүд вэ? (хувцас, арчилгааны хэрэгсэл).

Хувцсаа хэрхэн арчлах ёстой вэ?

Асуултанд хариулна уу
-Таны бодлоор хувцас үргэлж одоогийнх шигээ байсан уу?

Хүмүүс яагаад хувцас хэрэгтэй вэ?

Хүмүүс яагаад хиймэл ба синтетик материалхувцасны хувьд?

Орчин үеийн хүмүүс яагаад үргэлж үндэсний хувцас өмсөхийг хүсдэггүй юм бэ?

Үзэл бодлоо илэрхийлэх
Тусгал:

Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

GCD-ийн хураангуй ахлах бүлэг

сэдвээр "Хувцас. Гутал. Малгай"

Залруулах боловсролын зорилго:

Сэдвийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх. Хувцасны зорилгыг танилцуулах.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд:

Харааны анхаарал, ойлголт, ярианы сонсгол, фонемик ойлголт, ой санамж, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, боловсролын зорилго:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлагын чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:хэвлэх даавуу, хувцасны зураг, бөмбөг.

Толь бичиг:Зүйлс: chintz, маалинган даавуу, торго, арьс шир, үслэг эдлэл, ноос, хөвөн; хувцас, үслэг цув, хүрэм, хүрэм, цамц, цамц, подволк, подволк, өмд, шорт, костюм, юбка, даашинз, оймс, трико, бээлий, бээлий, ороолт, комбинезон; малгай, малгай, малгай; гутал, гутал, гутал, шаахай, эсгий гутал; ханцуй, халаас, юүдэн, зах, товч, гогцоо, цахилгаан товч, товч, ханцуйвч; ул, өсгий, хоншоор, хэл; оёдолчин, гуталчин, гуталчин.

Үйлдлүүд: оёх, оёх, нэхэх, өмсөх, тайлах, өмсөх, нугалах, өлгөх, тайлах, бэхлэх, уях, тайлах, цэвэрлэх, угаах, индүүдэх, оёх, нэхсэн тор, худалдаж авах, өмсөх.

Шинж тэмдэг: чинц, торго, ноос, арьс, үслэг, сүлжмэл, резин, зөөврийн, спорт, гоёмсог, өвөл, зун, намар, тав тухтай, үзэсгэлэнтэй, загварлаг, дээд, доод, улирлын чанартай ...

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлийн явц:

Багш:Залуус аа, өнөөдөр өглөө манай бүлэгт олон өнгийн дугтуй авчирсан. Зургийг ангилж, дугтуйнд юу байгааг та өөрөө олж мэдэх бөгөөд ингэснээр та нийтлэг гурван үгийг авах болно. Та тэдгээрийг компаниар нь цуглуулах болно.

Багш гурван өнгийн чипс тарааж, хүүхдүүдийг 3 компанид хуваадаг.

Багш:Залуус аа, таны зурган дээр юу харагдаж байна вэ?

Тоглоом "Барьж, хариул"

Би чам руу бөмбөг шидэж, асуулт асуух болно, чи хариулж, бөмбөгийг над руу шиднэ.

Хэн, хаана хувцас оёдог вэ? Оёдолчин оёдлын үйлдвэрт хувцас оёдог.

Хэн, хаана гутал хийдэг вэ? Гутлын үйлдвэрт гуталчин.

Жилийн цаг хугацаанаас хамааран ямар төрлийн хувцас өөр өөр байдаг вэ? Зун, өвөл, хавар - намар.

Тоглоом "Хувцасыг улирлаар нь зохион байгуул"компаниар.

Багш:Залуус аа, таны бодлоор хувцас юунд зориулагдсан бэ? (Хүйтэн, халуун, шороо, тоос шороо, борооноос биеийг хамгаалах; ая тухтай сайхан болгох).

Тэд хаана хувцас зардаг вэ? Гутал? ("Хувцас", "Гутал" дэлгүүрт)

Хэн хувцас худалдаж авдаг вэ?

Аав өөртөө ямар хувцас авах вэ? Ээж ээ? Хүүхдүүд үү? (аав - эрэгтэй, ээж - эмэгтэй, хүүхдүүд - хүүхдүүд)

Амралтын хувцасны нэр юу вэ? (Нүүр)

Ажлын хувцас? Ажиллаж байна

Үдэшлэгийн хувцас? Баяр

Спортын хувцас? Спорт.

Биеийн тамирын минут.

Бид өвлийн улиралд алхсан - үслэг дээл өмссөн,

Тэд үслэг дээл өмсөж, цасан бөмбөг тоглов.

Бид хавар алхсан - бид борооны цув өмссөн,

Тэд борооны цув өмсөж, шалбааг тоолов.

Зуны улиралд бид алхсан - бид шорт өмссөн,

Зун бид зугаалж, даашинз өмссөн.

Бид нуга дундуур алхаж, эрвээхэй барьж авав.

Дасгал хийх"Хэсгүүдийг нэрлээд харуулах":

цамц - ханцуй, халаас, ханцуйвч, зах, гогцоо, товч;
гутал - ул, өсгий, хоншоор, хэл

Тоглоом "Хувцасыг юугаар хийдэг вэ?

Арьсан бээлий, ямар төрлийн бэ? Савхин.

Үслэг цув, ямар төрлийн? Үслэг.

Ямар ноосон малгай вэ? Ноосон.

Хөвөн цамц, аль нь вэ? Хөвөн.

Chintz sundress -...

Торгон даашинз - торго

Резинэн гутал -…

Тоглоом "Хэн хамгийн их үг сонгох вэ" - Хэн юу өмсөж байгааг дахин харцгаая. Миний асуултад хариул. Энэ талаар зураг танд туслах болно.

Та юу өмсөж болох вэ?

Та юу өмсөж болох вэ?

Та юу холбож чадах вэ?

Та юу уяж чадах вэ?

Та юу бэхлэх боломжтой вэ?

Хурууны гимнастик "Аленка"

Аленка-маленка

Хурдан, хурдан: 2 удаа.

Би ус түрхсэн Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нэг нэгээр нь нугална.

Би нарны даашинзаа дуусгалаа,

Оймс нэхсэн

Би жимс түүсэн

Дуугаа дуусгалаа

Энэ нь хаа сайгүй боловсорч гүйцсэн. Гараа алгадаж, нударгаараа цохи

"Эсрэгээр нь хэл" дасгал

Би үгсийг нэрлэе, чи эсрэгээр нь хэлэх болно.

Өмсөх -...(хөх)

тайлах -...(бэхлэх)

Зангиа -...(тайлах)

Үрчлээ -...(индүүдэх)

Цагаан хар)

Шинэ - …(хуучин)

Цэвэр -…(бохир)

Багш:Залуус аа, та хувцасаа цэвэр байлгахын тулд хэрхэн арчлах ёстой вэ? (угаах, цэвэрлэх)

- Энэ нь цэвэрхэн байхын тулд (төмөр, нугалж, тарааж болохгүй)

Дасгал хийх "нэмэлт зүйл" олж, яагаад нэмэлт зүйл болохыг тайлбарла.

Хувцаслалт, шорт, өмд, гутал.

Хүрэм, малгай, ороолт, шорт.

Шаахайн, малгай, гутал, гутал

Хичээлийн хураангуй.

Хичээл дээр бид юу ярьж байсныг санаж байна уу?

Танд юу таалагдсан бэ?

"Ийм өөр хувцас!"

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй "Ийм өөр хувцас!"
"Ийм өөр хувцас" -ыг Тюмень мужийн Покачи хотын "Югорка" цэцэрлэгийн багш Абучова М.М.
Амьдралын тав дахь жилийн хүүхдүүдэд зориулсан "Ручёок" ерөнхий хөгжлийн бүлэгт танин мэдэхүйн болон гоо зүйн шинж чанартай боловсролын шууд үйл ажиллагаа.
Зорилго: хүний ​​гараар бүтээгдсэн объектуудын ертөнцөд субъектив үнэлэмжийн хандлагыг төлөвшүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Янз бүрийн хувцасны үүрэг, зорилгыг тодруулах (хамгаалалт, тав тухтай байдал, гоо сайхны хувьд). Хувцасны ашиг тустай, гоо зүйн функцийг ялгах, дүгнэлт гаргах чадварыг сайжруулах.
2. Хүн яагаад өөр өөр хувцас хэрэгтэй (хүйтэн, дулаан цаг агаарт; ажлын хувьд) тухай мэдлэгийг тодорхой болгох.
3. Бүтээлч төсөөллийг идэвхжүүл.
4. Хүүхдийн ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.
5. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархүүхдийн гар.
Хүлээгдэж буй үр дүн:
- танин мэдэхүйн сонирхлыг идэвхжүүлэх, хувцаслалтад субьектив үнэлэмжийн хандлагын үндэс;
- хувцасны зорилго, чиг үүргийн талаархи ойлголтыг баяжуулсан;
- үндэслэлтэй дүгнэлт гаргах чадвар; хувцасны график дүрсийг бий болгох;
- хичээлийн ажлын үр дүнд танин мэдэхүйн болон гоо зүйн сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх (асуудал хайх нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, мэдэгдэл гаргах, хувцас дүрслэх, загвар өмсөгчтэй ажиллах).
Урьдчилсан ажил:
Шалгаж, хувцас өмсөж, загвар, хэлбэр, материалын онцлог шинж чанарыг тодруулах. Хувцасны иж бүрдлийг зорилго, үйл ажиллагаанд нь үндэслэн таних, загварчлах дадлага баяжуулсан. Уран зохиол унших, боловсролын цомог үзэх, муммлэх, хувцас тоглох, оньсого тааварлах. Дүрслэлүүдийг харж байна. Дидактик тоглоомууд: "Тайлбараас хувцсыг таах", "Хувцасыг хаана хийдэг вэ", "Хувцас юуг "яах вэ"? "
Амьдралын тав дахь жилийн хүүхдүүдэд зориулсан "Ручёк" ерөнхий хөгжлийн бүлгийн багш Абучова М.М. Покачи 2012 он.

Хичээлийн явц
Хүүхдүүд хоёр хоёроороо танхимд орж, сандал дээр сууна. Тэдний өмнө мольберт байдаг.
Сайн уу залуусаа. Оньсого сонсож, өнөөдөр юу ярихыг тааварлаарай.
Эдгээр зүйлсийг та хаа сайгүй хардаг, учир нь тэд тухтай, дулаахан байдаг.
Энэ дэлхий дээр тэд маш олон байдаг, гэхдээ тэдгээрийг санах нь хэцүү байдаг.
Та эдгээр зүйлсийг мэдэж, сайн тоглож, сайн унтах хэрэгтэй.
Зуны улиралд, хүйтэнд алхаж, хүйтэнд ч хамараа нуу.
Тэд танд маш их зүйлийг хэлж чадна:
Тэднийг хэн өмссөн, хаашаа явсан бэ?
Хөл, гар, толгойн хувьд чухал, сайн.
Үзэсгэлэнтэй - зүгээр л нүд нь өвддөг, миний шүлэг юуны тухай вэ?
- Зөв, энэ бол хамгийн их оньсого юм янз бүрийн зүйлҮүнийг нэг үгээр нэрлэж болох хувцас.
-Хүнд хувцас хэрэгтэй юу? -Тийм ээ!
-Тэгээд юунд зориулагдсан юм бэ?
Хүйтэн, бороо, нарны түлэгдэлтээс бидний биеийг хамгаалах.
- Залуус аа, зураг дээр юу харагдаж байна вэ? (Цасан ширхгүүд)
- Жилийн хэдэн цагт хамаарах вэ? (өвлийн хувьд)
- Өвлийн улиралд бид ямар хувцас өмсдөг вэ? (дулаан)
- Өвлийн хувцастай хөзрүүдийг олж үзүүл.
- Картуудыг хар. Бүх зүйл зөв харагдаж байсан уу?
-Таны хувцасны нэр юу вэ?
Энэ зурган дээр юу харагдаж байна вэ? Нар. Жилийн аль цагт хамаарах вэ? Зун руу. Зуны улиралд бид ямар хувцас өмсдөг вэ? Хялбар. Зуны хувцасны зургийг үзүүлж, нэрлэ.
Эсвэл та нарын зарим нь хувцасны тухай шүлэг мэддэг болов уу?
Дима
Хөвгүүдэд өмд хэрэгтэй
Хөвгүүд тэдэнтэй найрсаг,
Өвөл, намрын аль алинд нь
Тэд өдөр бүр өмсдөг.
Найля
Антошка, Аркашка нарт зориулсан
Бид шинэ цамц оёсон
Хоёулаа чин сэтгэлээсээ аз жаргалтай байдаг -
Тиймээс цамцнууд сайн байна.
Маша
Одоо малгай, ороолт
Тэд бидэнд яг тохирсон
Санамсаргүй ханиад хүрэхгүйн тулд
Мөн эрүүл байгаарай.
-Сайн байна залуусаа.
Өнөөдөр бид тантай хувцасны талаар ярилцах болно. Эрт дээр үед хүмүүс хувцас яаж хийхийг мэддэггүй байсан. Мөн тэд амьтны арьс хэрэглэдэг байсан. Хүн хийж сурахаас өмнө олон жил өнгөрчээ сайхан хувцасарьс шир, маалинган даавуу, ноосноос.
Харж, ямар төрлийн хувцас байгааг нэрлэе. Энэ юу вэ? Банзал, хүрэм, цамц. Эдгээр хувцаснууд хэнд зориулагдсан бэ? Эмэгтэйчүүдийн хувьд. Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ? Эмэгтэйчүүдийн.
Харж буй хувцаснуудаа нэрлэ. Костюм, өмд, цамц. Энэ нь хэнд зориулагдсан бэ? Эрэгтэйчүүдэд зориулсан. Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ? Эрэгтэйчүүдийн. Эдгээр хувцасыг нэрлэ. Өмд, өмд. Энэ хувцас хэнд зориулагдсан бэ? Хүүхдүүдэд. За, ямар хувцас вэ? Хүүхдийн өрөө.
Эдгээр хувцасыг юу гэж нэрлэдэгийг шууд хэлье? Спорт. Зөв. Энэ хувцас нь спортод зориулагдсан. Бид яагаад спортоор хичээллэдэг вэ? Эрүүл байж, өвдөхгүй байхын тулд. Зөв. Сайн хийлээ.
Залуус аа, та бид хоёрын өмсдөг бүх гайхалтай хувцаснуудыг урчуудын гараар оёдог. Хувцасыг үйлдвэрт янз бүрийн даавуугаар хийдэг: үслэг, даавуу, даавуу, хөвөн. Өнөөдөр би хөвөн авчирсан. Тэрээр алс холын Энэтхэгт өссөн. Тэнд ихэвчлэн дулаан салхи үлэдэг. Алган дээрээ хөвөн тавиад бүлээн салхи үлээж байгаа мэт үлээцгээе. Үүний зэрэгцээ бид мөрөө дээшлүүлдэггүй, хацраа хийсгэдэггүй. (2-3 удаа).
Та хөвөн даавуугаар тоглох дуртай байсан уу? Тийм ээ! Гайхалтай. Одоо суудалдаа суу.
Дараагийн слайдыг харна уу. Энэ хэн бэ? Хүмүүс. Тэдний өмссөн хувцасыг нэрлэ. Костюм, цамц, өмд, зангиа. Энэ загварын хувцасыг бизнес гэж нэрлэдэг. Ийм хувцас өмсөөд хаана явж болно гэж бодож байна? Ажиллах. Зөв.
Одоо би та нарт хэн өмсдөгийг хэлэх хувцаснуудыг үзүүлэх болно. Энэ хэн бэ?
- Цэргийн.
Та яаж таамагласан бэ? - Маягтын дагуу.
- Тэгээд энэ хэн бэ? - Энэ бол эмч. Эмч хүн яагаад цагаан халаад өмсдөг гэж та боддог вэ? - Өвчтөнд нян орохгүйн тулд.
Тэгээд энэ хэн бэ? - Барилгачин. Хүүхдүүд ээ, надад хэлж өгөөч, барилгачин яагаад дуулга өмсдөг вэ? - Гэмтэхгүйн тулд толгойгоо хамгаалах.
Надад хэлээч, энэ хэн бэ? - Энэ тогооч. Тогооч яагаад цагаан дээл өмсдөг вэ? Тэгээд малгай?
-Ийм хувцастай хэн ажилладаг вэ? Усанд шумбагч. Зөв.
- Тэгээд хэн бэ? Энэ бол гал сөнөөгч. Надад хэлээч, гал сөнөөгчийн хувцас юунаас хамгаалдаг вэ? Галаас.
Та энэ слайд дээр хэнийг харж байна вэ? Энэ бол далайчин. Зөв. Энд хэн зурагдсан бэ? Хоккейн тоглогч.
Тийм шүү залуусаа. Театрын хувцас хүртэл байдаг гэдгийг та мэднэ. Хэн өмсдөг вэ? Алиалагч.
Тиймээс хувцас нь биднийг дулаацуулж, хамгаалаад зогсохгүй хэн өмсөж байгааг хэлж өгдөг.
Залуус аа, надад хэлээч, та ажилд зориулагдсан хувцасыг юу гэж нэрлэх вэ? Ажиллаж байна. - Мөн залуус аа, үүнийг тусгай буюу ажлын хувцас гэж нэрлэдэг.
Сайн байна, чи хувцасны талаар их зүйлийг мэддэг. Бид бага зэрэг амрах болно, гэхдээ эхлээд жилийн аль цаг болохыг санацгаая? - Хавар! Хаврын улирал эхлэхэд байгальд юу тохиолддог вэ? - Шувууд нисч байна, цас хайлж, өвс ногоорч ​​байна.
- Тойрог болон зогс. Бид хөгжилтэй дасгал хийх болно.
Жур, жур, жур, гол нь бувтнаж байна,
Би холоос урсдаг
Өнгөрсөн, өнгөрсөн, өнгөрсөн. Өнгөрсөн.
Үүлнүүд хөвж байна
-"Чи хаашаа явж байгаа юм бэ? " - гол хашгирч,
Үүл: - "тэнд, тэнд"
-Магадгүй та дахиад далайд гарах болов уу?
Тэгээд тэд: - Хэзээ? Хэзээ?
Салхи биднийг сонирхон жолооддог
Бид зөвхөн амар амгаланг мөрөөддөг!
-Сайн хийлээ!
-Хэлнэ үү. Та оньсого эвлүүлэх дуртай юу? -Тийм ээ!
Ширээн дээр хувцасны зурагтай оньсого байдаг. Цуглуулаад нэрлэ!
(хүүхдүүд ширээн дээр суугаад цуглуулдаг)
Тойрог дээр зогсоод бид "Үүнийг эсрэгээр нь хэл" тоглоомыг тоглоно.
Би чам руу бөмбөг шидэж, үгсийг нэрлээрэй, та эсрэгээр нь, өөрөөр хэлбэл эсрэгээр нь нэрлээрэй.
Өмсөх - тайлах, индүүдэх - үрчийх, бузарлах - угаах, авах - зарах, цэвэрлэх - бохир, шинэ - хуучин, цагаан - хар, зангиа - тайлах, бэхлэх - задлах.
- Сайн хийлээ. Одоо би хэллэгүүдийг нэрлэх болно, та ямар ааштай байхаа төсөөлөхийг хичээ.
- Өмссөн бол ямар мэдрэмж төрж байгаагаа харуул Сайхан даашинзэсвэл костюм уу? Хэрэв энэ нь жижиг бол, хатуу хувцас? Хэрэв та сэвсгэр, зөөлөн үслэг цув өмссөн бол яах вэ? Хувцас нь бохир байвал яах вэ?
Хариулаач, өмд нь гүйсэн гөлрөн хүүгийн тухай ямар ажил мэддэг юм бэ? Хүүхдүүд: "Мойдодыр." Энэ бүтээлийн зохиогч хэн бэ? К.И.Чуковский. Энэ түүхийг зохиолч өөрөө яриулахыг та хүсч байна уу? -Тийм ээ! Тэгээд хойш суугаад сонс.
Залуус аа, та нар ийм бохир байж чадах уу? Хувцасыг арчлах хэрэгтэй. - Сайн хийлээ.
Та бид хоёр шаргуу хөдөлмөрлөж, хувцасны нэрийг санаж, юугаар үйлчилж, юу хэлж чадахыг олж мэдэв. Сайн хийлээ!

Энэхүү GCD-ийн тойм төлөвлөгөөг FGT-ийн шаардлагыг харгалзан эмхэтгэсэн. Энэ нь хүрээнд судалсан материалыг тоймлон, ярианы эмч ба хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааны хэлбэр, аргыг тусгасан болно. Боловсролын үйл ажиллагааны логикийг хүүхдүүдийн хүлээгдэж буй үр дүнг харгалзан үздэг. Сэдвийн төгсгөлд эцсийн арга хэмжээг санал болгож байна.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.

Сэдэв: "Үнсгэлжинд зориулсан хувцас."

Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: "Харилцаа", "Танин мэдэхүй", " Уран сайхны бүтээлч байдал", "Нийгэмшил", "Биеийн тамир".

  • Хувцас, эд анги, материал, түүнийг үйлдвэрлэхэд шаардлагатай багаж хэрэгслийн талаарх хүүхдийн ойлголтыг тодруулах ("Танин мэдэхүй")
  • сэдвийн талаархи үгсийн санг нэгтгэн дүгнэж, идэвхжүүлэх ("Харилцаа")
  • Нарийн төвөгтэй нийтлэг өгүүлбэр зохиож, дүрсэлсэн өгүүллэг бичихдээ уялдаа холбоотой ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх ("Харилцаа")
  • Антоним болон үсгийн зөрүүг ашиглан дасгал хийх (“Харилцаа”)
  • Системийн сэтгэлгээний үндэс суурийг бүрдүүлэх, хүрээлэн буй бодит байдлын логик дүн шинжилгээ ("Танин мэдэхүй")
  • Үгийн найрлагын дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах ("Харилцаа")
  • бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, бие биенээ сонсох, түншийн санаа бодлыг харгалзан үзэх ("Нийгэмшил")
  • хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадварүлгэрийн баатруудын хувцасны дүрслэлээр дамжуулан ("Уран сайхны бүтээлч байдал")
  • Биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгцээг бий болгоход дэмжлэг үзүүлэх ("Биеийн тамир")Арга, техник:

Практик: "Мод хөрөөдөх" биеийн тамирын дасгал; хурууны гимнастик "Үр тариагаар ангилцгаая"; дидактик тоглоом" Гайхалтай цүнх"; өнгөт тулгуурлан үсгүүдээс үг зохиох; дэлгэрэнгүй мэдээллийг сонгох замаар бөмбөгний даашинзыг загварчлах; үлгэрийн баатруудад зориулсан хувцас зурах; дууны чип ашиглан үгийн дууны диаграммыг гаргах.

Дүрслэл: Үнсгэлжин хүүхэлдэйний хувцасыг шалгаж, хувцасаа хэрхэн сольж байгааг харуулах; туршилтын явцад ярианы эмчийн үйлдлийг ажиглах; хувцаслалтын параметрүүдийг тодорхойлох хүснэгтийг үзүүлэх, үзэх; сэдэвчилсэн зураг; хувцас хийх багаж хэрэгслийг шалгах.

Амаар: оньсого; ярианы нөхцөл байдал "Бидэнд хэн захидал авчирсан"; "Эсрэгээр нь хэл", "Үг нэмэх", "Төгсгөлгүй өгүүлбэр" тоглоомууд; дүрсэлсэн өгүүллэг бичих.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Үнсгэлжин хүүхэлдэй (нэг нь үнсээр будагдсан энгийн хувцастай, нөгөө нь бөмбөгний даашинзтай); туршилт хийх тоног төхөөрөмж (саваа, металл тавиур дээр шатаах модны чипс); захидал бүхий дугтуй өөр өнгө, шилэн шаахайны зураг, шидэт балаар; оёдлын зүйл бүхий цүнх (зүүтэй дэр, хуруувч, утас, хайч, төмөр); даавууны дээж; тоо бүхий шоо; хувцаслалтын параметрийн хүснэгт; янз бүрийн үр тариа бүхий аяга, үлгэрийн баатруудын зураг, харандаа, цаас.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга
Мотор Биеийн тамирын дасгал: "Мод хөрөөдөх" хөдөлгөөнтэй яриа, хурууны дасгал "Үр тариагаа ангилцгаая"
Тоглоом Дидактик тоглоом-дасгал "Эсрэгээр нь хэл", "Үг нэмэх", "Төгсгөлгүй өгүүлбэр", "Гайхамшигт цүнх" дидактик тоглоом
Бүтээмжтэй Үлгэрийн баатруудын хувцас зурах
Танин мэдэхүй, судалгаа Шоо болон хувцасны параметрийн хүснэгтийг ашиглан Үнсгэлжинд зориулсан бөмбөгний даашинзыг загварчлах; туршилтын үеэр ярианы эмчийн үйлдлийг ажиглах.
Харилцааны “Бидэнд захиаг хэн авчирсан бэ” ярианы нөхцөл байдал.Оёдлын эд зүйлсийн талаар оньсого зохиох;Загвар дээр тулгуурлан бөмбөгний даашинзыг дүрсэлсэн үлгэр бичих;

Дууны чип ашиглан үгийн дууны диаграммыг зурах.

Уран зохиолын талаархи ойлголт К.Пьерротын "Үнсгэлжин" үлгэр

Боловсролын үйл ажиллагааны логик

Хэл ярианы эмчийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Хүлээгдэж буй үр дүн

Цонхны тавцан дээр хэвтэж буй дугтуйнд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж: Хэн нэгэн манай цонх руу ер бусын захидал шидэв. Магадгүй энэ нь бор шувуу ниссэн байж магадгүй юм.

Магадгүй хэн нэгэн хулгана шиг захиаг цонх руу татсан байх?

Дугтуйнд шидэт саваа бүхий дагина дүрслэгдсэнд хүүхдүүдийн анхаарлыг татах;

Энэ захидал нь дагинагаас ирсэн гэдгийг таахад тэднийг урамшуулдаг.

Тэд сонсож, дугтуйг харж, таамаглалаа хуваалцаж, захидал хэнээс ирснийг тааварлав. Удахгүй болох үйл ажиллагаанд урам зориг, сонирхол бий болсон.
Тэр дугтуйнаас олон өнгийн үсэг гаргаж ирээд үлгэрийн даалгаврыг хэлж байна: үсгүүдийг солонгын өнгөтэй ижил дарааллаар байрлуул, дараа нь бид аль үлгэрт орохоо олж мэдэх болно. Тэд үсгүүдийг харж, солонгын өнгөний дарааллыг санаж, үлгэрийн нэрийг бичдэг: улаан - улбар шар - O

шар - Л

ногоон - У

цэнхэр – Ш

цэнхэр - К

нил ягаан - А

Үндсэн өнгө, тэдгээрийн дарааллын талаархи санаанууд, мөн өгөгдсөн үсгүүдээс үг зохиох чадварыг нэгтгэдэг.

Тэрээр Үнсгэлжин хүүхэлдэйг авчирч, түүний өмнөөс дуулж байна.

Гал тогоонд би ажиллаж, ажилладаг,

Би зууханд хуурч, хуурч байна,

Ямар ч хүчин чармайлт гаргахгүйгээр би үнсэнд оров.

Өглөөнөөс орой болтол шаргуу ажилладаг.

Хэн ч захиалж болно

Тэгээд надад "баярлалаа" гэж хэлээрэй

Хэн ч хүсэхгүй.

Хүүхдүүдийг Үнсгэлжингийн хувцас, гадаад төрхийг шалгахыг урамшуулдаг: зотон банзал, хүрэм, бохир хормогч, нүүр, гар нь үнсээр будагдсан байна.

Тэд хүүхэлдэй, түүний хувцасыг хардаг. Гадаад төрх, дуу сонсож байна.

Үлгэрийн талаархи сэтгэл хөдлөлийн ойлголт бий болж, ёс суртахууны мэдрэмж, өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэлийг бий болгох урьдчилсан нөхцөл бүрдсэн.

Тэр хойд эх, эгч нар яагаад охиныг "Үнсгэлжин" гэж шоолж байсныг асуув. Тэрээр хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, тайлбарлав: Үнсгэлжин - үнсэнд бохирдсон учраас. Зууханд хуурай мөчир, түлээ мод, мод шатаах үед үнс үүсдэг. Тэд Үнсгэлжингийн нэрний талаар таамаглалаа илэрхийлдэг. Хүүхдэд танин мэдэхүйн сонирхол үүсэх.
Хүүхдүүдийг лабораторид очиж, туршилтаар үнс хэрхэн үүсдэгийг олж мэдэхийг урь (нүүрс авахын тулд мод, мод шатаадаг). Тэд туршилтын явцыг ажиглаж, "үнс", "Үнсгэлжин" гэсэн үгсийн утгыг олж, дүгнэлт гаргадаг. Шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгосноор үгсийн санг нөхдөг.
Хүүхдүүдэд (Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс) хойд эх, эгч нар зугаацахаар бөмбөг рүү явж байгаа тухай мэдээлсэн бөгөөд Синдерелла маш их ажил хийхийг тушаажээ. Тэр хүүхдүүд хойд эх нь ямар байсныг санаж байгаа эсэхийг асуув; "Эсрэгээр нь хэл" дидактик дасгал хийдэг. Тэд антонимуудыг ашиглан дасгал хийдэг: Муу хойд эх - Сайхан Үнсгэлжин (бүдүүлэг - эелдэг, хайхрамжгүй - нямбай, залхуу - хөдөлмөрч). Антоним үгсийн толь бичгийг идэвхжүүлэх.
Синдереллаг уран бүтээлийнхээ талаар ярихыг урьсан. "Үг нэмэх" дидактик дасгал. Өгүүлбэрийг ганц тоогоор ялгах үг сонгох замаар дуусгана уу. болон бусад олон хэсэг: Үнсгэлжин: Би хоол хийж байна Хүүхдүүд: үдийн хоол

(Би угаана - аяга таваг, угаана - хувцас, оёх - хувцас, индүү - даашинз, цамц, оёх - товч, оймс, цэвэрхэн - гутал, гутал, хөрөө - түлээ, ус - цэцэг гэх мэт)

Үг хэллэгийг идэвхжүүлж, хэрэг удирдах чадварыг дадлагажуулна.
Үнсгэлжинд туслахыг уриалж байна (хүүхдүүдийг биеийн тамирын дасгал хийхэд хөтөлнө)1. "Бид мод огтолж байна" - хөдөлгөөнтэй яриа.

2. "Үр тариагаа ангилъя" - хурууны гимнастик

1. Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх: Хөрөө ууж, мод уусан Зуух, халуун усны газар,

Дулаан орон дээр.

(хосоороо зогсоод, хөндлөн гараа хөдөлгөж, хөрөөдөх модыг дуурайлгана.

2. Гурван багаар ажиллаж, холимог үр тариаг ялгаж ав.

цагаан будаа, Сагаган, овъёос тус тусад нь ялтсууд.

Хүүхдүүдийн хөдөлгөөний хэрэгцээ хангагдаж, үг хэллэгийг үйлдэлтэй хослуулах чадварыг хөгжүүлдэг. Нарийн моторт ур чадварыг идэвхжүүлсэн
Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс тэрээр ажилд талархаж, бөмбөгний даашинзны даавууг сонгоход тусламж хүсч байна. Болж үз, залга янз бүрийн төрөлбөс даавуу, алийг нь бөмбөгний даашинз хийхэд ашиглаж болохыг тодорхойлох. Төрөл бүрийн даавууг нэрлэснээр үгсийн сан нэмэгддэг.
"Гайхамшигт цүнх" дидактик тоглоом (Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс тэрээр оёдлын цүнх гаргаж, оньсого асуудаг: Жижиг шувуу, ган хамар, маалинган сүүл (зүү, утас). Багаж нь том, жижиг биш, туршлагатай, энэ нь маш их санаа зовдог, энэ нь хайч, хайч (хайч).

Нэг хуруунд хувин дээшээ доошоо (хуруувч) байна.

Муур намайг сарвуугаараа эргэлдүүлж, миний бүх утсыг тайлав (дамар утас).

Хүрсэн болгоноо илж, хүрвэл хаздаг (төмөр).

Тэд оньсого тааж, цүнхнээсээ эд зүйлсийг гаргаж авдаг. Хөгжил логик сэтгэлгээ, толь бичгийг объект, багаж хэрэгслийн нэрээр дүүргэсэн.
Хэл ярианы эмч хүүхэлдэйг нуруугаараа хүүхдүүд рүү эргүүлж (оёж байгаа юм шиг харагдаж байна) "Төгсгөлгүй өгүүлбэр" гэсэн үг тоглоом тоглодог. Тэд өгүүлбэр зохиож, үгийн тоог тодорхойлж, нэгэн төрлийн гишүүдийг танилцуулах замаар хуваарилдаг: Үнсгэлжин оёдог Эелдэг, хөдөлмөрч Үнсгэлжин оёдог.

Сайхан сэтгэлтэй, ажилсаг Үнсгэлжин латин торгон даашинз оёдог. Сайхан сэтгэлтэй, ажилсаг Үнсгэлжин хойт ээж, эгч нартаа зориулж дэгжин торгон даашинз оёдог.

Нэг төрлийн гишүүдийг оруулан өгүүлбэрийг тараах замаар толь бичгийг идэвхжүүлдэг.
Үнсгэлжингийн даашинзны загвар өмсөгч. Үнсгэлжин унтаж байхад нь шоо, ширээ ашиглан түүнд зориулж бөмбөгний даашинз зохион бүтээхийг санал болгож байна. Хажуу талд нь тоо бичсэн шоо ээлжлэн шиднэ. Тоон дээр үндэслэн тэрээр даашинзны өнгө, зах, ханцуйвч, гоёл чимэглэл, гоёл чимэглэлийн параметрүүдийг сонгож, фланелграф дээр даашинзыг зурж, хүснэгтэд үндэслэн дүрсэлдэг. Хувцаслалтын нарийн ширийн зүйлс, нэрсийг тодруулсан. Туршлага нэмэгдэв хамтын ажиллагааболон хүлээн авах ерөнхий үр дүн. Тайлбарласан түүхийг эмхэтгэсэн.
Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс ярианы эмч нь даашинз өгсөнд баярлалаа.Дугтуйнаас олдсон шидэт савааг ашиглан Үнсгэлжинг бөмбөгний даашинз болгон (дэлгэцийн ард нэг хүүхэлдэйгээр нөгөө хүүхэлдэйгээр сольж) "солж" өгчээ. бөмбөг. Дуудлага: Чимээгүй, чимээгүй, чимээгүй, гайхамшгуудыг эхлүүлцгээе Төсөөллийн төсөөлөл, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл бий болдог.
Тэрээр дугтуйнаас болор шаахайны зургийг олж, "гутал" гэдэг үгэнд дүн шинжилгээ хийхийг санал болгож байна. Дууны диаграм дээр үндэслэн дууны шинжилгээ хийх Үгийн авианы бүтцэд дүн шинжилгээ хийх ур чадвар бий болсон.
Хүүхэдтэй газар тэрээр бусад үлгэрийн баатруудыг санаж (зураг дээр үндэслэн) Шидэт оёдолчин болж, тэдэнд ер бусын хувцас оёхыг санал болгож байна: Иван Царевичт - будсан цамц, Алёнушка - Оросын сарафан;

Үхэшгүй мөнх Кащей - сум нэвтэрдэггүй комбинзон;

Баба Яга - мөөг, жимс гэх мэт чимэглэсэн шинэ банзал.

Хүүхдүүд үлгэрийн баатрыг сонгож, түүнд зориулж хувцас зурдаг. Хүүхдүүдийн бүтээлч чадвар идэвхждэг.
Гэртээ үргэлжлүүлэн ажил хийхийг санал болгож байна янз бүрийн хувцастөрөл бүрийн хувцасны үзэсгэлэн зохион байгуулна. Тэд зурсан зургаас сэтгэгдлээ хуваалцаж, хамгийн их таалагдсан хувцсыг тодруулж, сэдэл төрүүлдэг. Энэ сэдвээр цаашдын үйл ажиллагаа явуулах сонирхол нэмэгдлээ.

Сэдвийн эцсийн арга хэмжээ: “Залуу загвар зохион бүтээгчид” үзэсгэлэн зохион байгуулах. Үзүүлсэн хувцсыг хүүхдүүд багш, эцэг эхийн хамт зураг, аппликейшн, янз бүрийн хувцас өмссөн хүүхэлдэй хэлбэрээр загварчлав.

Дорожкина Светлана Александровна,
ярианы эмчилгээний багш,
MKDOU № 324, Самара