Эх орон хамгаалагчдын өдрийн бэлтгэл бүлгийн зураг зурах. Бэлтгэл бүлгийн "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. Хүүхдэд зориулсан уран зохиол

12-р ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн "2-р сарын 23 - Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдэвт төсөл.

Асуудал:Хүүхдүүдийн Эх орон хамгаалагчдын өдрийн баярын талаархи мэдлэг дутмаг, Оросын армийг сонирхохгүй байх.

Асуудлын үндэслэл:

  • Оросын армийн талаархи мэдлэг хангалтгүй;
  • жендэрийн өвөрмөц байдлыг бий болгох;
  • ирээдүйд эх орноо хамгаалагч болох хүсэлгүй байх.

Төслийн хамаарал:Хүүхдүүд угаасаа их сониуч зантай. Тэд эх орноо хамгаалагчдын тухай мэдэх сонирхолтой байх болно.

Энэхүү төсөл хэрэгжсэнээр хүүхдүүдэд 2-р сарын 23-ны баярын талаарх мэдлэгийг төлөвшүүлэх, эх орныхоо түүхийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, цэрэгт явах, эх орон, хайртай дотны хүмүүсээ хамгаалах хүсэл эрмэлзэлийг төлөвшүүлэх ач холбогдолтой юм. Хамгаалагч бүртэй цэцэрлэгхүч чадал, авхаалж самбаа, хичээл зүтгэл, үнэнч шударга байдал, эр зориг, сул доройг хамгаалах чадвар зэрэг Оросын дайчдын шинж чанарыг өөртөө төлөвшүүлэх ёстой. Манай арми төрийн бэлгэ тэмдэг болсон ОХУ-ын далбаан дор алба хааж байна. Сүлд, сүлд нь ч гэсэн төрийн бэлгэ тэмдэгт багтдаг бөгөөд хүүхэд бага наснаасаа тэдэнтэй танилцаж эхэлдэг. Төслийн төрөл: судалгаа, танин мэдэхүйн яриа.

Төслийн үргэлжлэх хугацаа:богино хугацааны 2018.02.01-23.02

Төслийн оролцогчид:ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд, сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжмийн найруулагч, ярианы эмчилгээний багш, биеийн тамир, эцэг эх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Оросын арми, түүний хамгаалагчдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Хүүхдийн өөрийгөө хөгжүүлэх.

Үгийн санг идэвхжүүлэх, харилцааны ур чадвар, бусад хүмүүстэй (насанд хүрэгчид, хүүхдүүд) харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Эцэг эх, хүүхдийн хамтарсан ажил.

Энэхүү төсөлд хамрагдсанаар хүүхдүүдэд янз бүрийн эх сурвалжаас мэдээлэл олж авах, олж авсан мэдлэгээ системчлэх, амьдралд хэрэгжүүлэх аргад суралцахад тусална. янз бүрийн төрөлхүүхдийн үйл ажиллагаа.

Төслийн зорилго: 2-р сарын 23-ны "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" болох Оросын армийн тухай ойлголтыг хүүхдүүдэд Орос, түүний түүхэн хөгжлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Төслийн даалгавар:

Хүүхдүүдийн Орос, армийн тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх, 2-р сарын 23-ны "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"-ийг түүхтэй нь танилцуулах.

Эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөвгүүдэд эр зориг, хүч чадал, хүсэл зоригийг хөгжүүлэх.

Эх орныхоо бахархлыг төрүүлээрэй.

Зэвсэгт хүчний бүтэц, төрийн бэлгэдлийн талаар ойлголт өгөх.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд:

I. Бэлтгэл ажил:

Зорилго, зорилтыг тодорхойлох;

Тухайн сэдвээр уран зохиол сонгох;

Сонголт ба худалдан авалт дидактик материалболон тоног төхөөрөмж;

Хамтарсан үйл ажиллагааны төлөвлөлт.

II. Үндсэн бие бялдрын хөгжил:

Даалгаварууд:

Спортын чанарыг хөгжүүлэх: уян хатан байдал, эр зориг, тэсвэр тэвчээр;

Нийгэмлэгийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх.

ОД: -буухиа уралдаан "Сувилагч", "Зэвсгийн агуулах", "Байлдааны сэрэмжлүүлэг", "Онцгой мэргэн буудагчид", "Хурдан завь", "Хэний онгоц хамгийн хол нисэх вэ";

Шидэх, урт үсрэлт хийх дасгал хийх;

"Уурхайн талбай" гар утасны тоглоом.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

Даалгаварууд:

Эх орноо хамгаалагчдын тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;

Эх орон, армигаараа бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

Хүүхдүүдийн өнгөрсөн үеийн сонирхлыг бий болгох;

Хүүхдүүдийг эх орныхоо бэлгэ тэмдэгтэй танилцуулах.

ОД:- "Манай арми", "Эр зориг, эр зоригийн тухай яриа", "Оросын бэлгэдэл" яриа;

"Оросын туг, сүлд, сүлд дуулалтай бид хаана уулздаг вэ" гэсэн ажиглалт;

"Скаутууд" дүрд тоглох тоглоом.

Танин мэдэхүйн хөгжил

Даалгаварууд:

Хүүхдэд төр улс, түүхэн өнгөрсөн, ирээдүйд хөгжих асар их боломжоороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийг газарзүйн үндэс суурьтай танилцуулах: манай эх орны нийслэл, байгаль.

ОД:- яриа: "Бидний эх орон бол Орос", "Би ирээдүйн цэрэг";

Оросын армийн "Цэргийн төрөл" зураг, цомгийн үзлэг;

Г / ба: "Хэний дүрэмт хувцас?", "Цэргийн хэрэгсэл", "Улс орныхоо төрийн далбаа, сүлдийг ол."

Яриа хөгжүүлэх

Хүүхдүүдэд текстийн агуулгыг зөв ойлгох, асуултанд хариулахыг үргэлжлүүлэн заах; - ярианы ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах; - үргэлжлүүлэн хөгжүүл логик сэтгэлгээ.

ОД:- цэргийн мэргэжил, эх орны тухай яриа.

"Манай арми" шүлгийг сурах;

Хурууны гимнастик сурах "Удахгүй бүх аавуудын баяр";

- D / i:"Саналыг үргэлжлүүлнэ үү", "Ямар цэргүүд", " Сайхан үгсаавын тухай";

Ребусыг шийдэх;

Цэргийн мэргэжлийн тухай шүлэг унших;

Цэргийн техник хэрэгслийн тухай оньсого бодож олоорой.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Даалгаварууд:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг цэргийн албан хаагчийн мэргэжлийн онцлогтой танилцуулах;

Хүүхдэд цэргийн техник баримал хийхийг заах;

Цаасан дээр дүрсийг зөв байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархүүхдийн гар, логик сэтгэлгээ;

Илэрхий дуулах сонирхол, бахархал, Оросын хувь заяаны төлөө хариуцлага хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

ОД:- сэдэвчилсэн зураг, ном үзэх;

Оригами "завь", "нисэх онгоц";

"Пап ламын хөрөг" зураг;

"Оросын туг" програм;

"Хилийн харуул" лабиринт;

"Гурван танкчин", "Будёновцы" дууг сурах;

"Алим" бүжиг сурах; - Оросын сүлд дууг сонсох.

III. Финал

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын үеэр хүүхдүүдтэй хамт аавдаа урилга, бэлэг хийх;

2018 оны 2-р сарын 22-ны өдөр "Бид цэрэг" сэдэвт баярыг зохион байгуулах;

"Цэргийн техник хэрэгсэл" үзэсгэлэнгийн дизайн;

"Бид төрөлх армиараа бахархаж байна" илтгэл тавих;

"Цэргийн техник хэрэгсэл" үзэсгэлэнд оролцох гэрчилгээг гардуулах.

Дүгнэлт:төсөлд оролцох нь хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хангах боломжийг олгосон. Хүүхдүүд "2-р сарын 23" баярын сэдвийг сонирхож, эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчдийн хамт төслийн үйл ажиллагаанд оролцов. Хүүхдүүд өөрсдийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлж, нийтлэг үйл хэрэгт хувь нэмрээ оруулж, тэдний амжилт, нөхдийнхөө амжилтад баярлаж, бүлэгт тэдний ач холбогдлыг мэдэрч, ярианы үйл ажиллагаа идэвхжиж байв.

Уран зохиол:

1. Л.А.Кондрыкинская “Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ?”.

2. I.A. Лыков " Харааны үйл ажиллагаацэцэрлэгт."

3. О.С. Ушаков "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх".

4. Н.В. Алёшин Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил.

5. Э.Ступак "Баярын бэлэг".

Зорилтот:хүрээлэн буй бодит байдлын гоо зүйн сонирхлыг бий болгох, хүүхдийн хэрэгцээг хангах.

Боловсролын бүсүүд: уран сайхны - гоо зүйн, ярианы хөгжил, бие бялдар, танин мэдэхүйн.

Үйл ажиллагааны нэгдмэл байдал: хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, чөлөөт харилцааг хөгжүүлэх, харилцан үйлчлэлийн арга барилыг эзэмших; ярианы хэм хэмжээг эзэмших, үүсэх ёс суртахууны үнэт зүйлс(бусдыг халамжлах); хүүхдийн бие бялдар, сэтгэцийн эрүүл мэндийг хадгалах, бэхжүүлэх.

Маягтууд боловсролын үйл ажиллагаа : сурган хүмүүжүүлэгч ба хүүхдүүдийн хамтарсан (түншлэлийн) үйл ажиллагаа, тоглоом, хувь хүний ​​хандлага.

Үйл ажиллагаа: хөгжилтэй, нийтэч, бүтээмжтэй.

Боловсролын даалгавар:

  • Оросын армийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг үргэлжлүүлэн өргөжүүлэх;
  • хүүхдүүдийг төрөл бүрийн цэрэг, цэргийн техник хэрэгсэлтэй танилцуулах;
  • өмнө эзэмшсэн ур чадвар, чадвараа ашиглан ажлынхаа агуулгыг бие даан сонгож, төлөвлөгөөгөө биелүүлж сурах;
  • эх орноо хамгаалагчид шиг байх хүслийг бий болгох;
  • хайртай хүмүүсээ сайн үйлсээр баярлуулах хэрэгцээг бий болгох.

Хөгжлийн даалгавар:

  • логик сэтгэлгээ, орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • хөгжүүлэх сэтгэцийн үйл явцхүүхдүүд: санах ой, анхаарал, сэтгэлгээ, гоо зүйн мэдрэмж, бүтээлч байдал, төсөөлөл;
  • харилцан яриа, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх (өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлэх, нотлох);
  • ажил хийх сонирхлыг төрүүлэх, сайн үйлсболон үйлс;
  • хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • сониуч зан, эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэх хүслийг төлөвшүүлэх;
  • ур чадвар, хурд, эр зоригийн хувьд дайчдыг дуурайх хүслийг төлөвшүүлэх;
  • бүтээлч байдал, бие даасан байдлыг урамшуулах.

Тоног төхөөрөмж:өнгөт цаас: картон ба энгийн, Оросын армийн сэдэвт чимэглэл, ижил сэдэвтэй ил захидал, цавуу - харандаа, банз, хайч, салфетка.

Төлөвлөсөн үр дүн:

  • шалтгаан-үр дагаврын холбоог ойлгож, дүгнэлт хийж чаддаг сургуулийн өмнөх насны хүүхэд;
  • үйл ажиллагаа, санаачлага, аж ахуйн нэгж, харилцаа холбоо, сахилга бат, шүүмжлэлтэй байдлыг харуулсан бүлэгт ажиллах боломжтой сургуулийн өмнөх насны хүүхэд;
  • нинжин сэтгэл, сайн үйлсийн талаархи санаа бодолтой сургуулийн өмнөх насны хүүхэд;
  • өгөгдсөн загвар, дүрмийн дагуу хэрхэн сонсох, гүйцэтгэхийг мэддэг сургуулийн өмнөх насны хүүхэд;
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд өөрийн болон бусад хүмүүсийн үйлдлийг хэрхэн үнэлэх, түүний чанаруудыг ухамсарлах, өөрийгөө үнэлэх чадвар (өөрийгөө магтах).

урьдчилсан ажил: цэргийн сэдвээр зураг үзэх, шүлэг цээжлэх, дайчин, цэргүүдийн тухай оньсого.

1. Танилцуулга

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, охид, хөвгүүд ээ! Өнөөдөр бидэнд ер бусын үйл ажиллагаа байна. Энэ нь зочидтой. Тэдэнтэй мэндчилж, инээмсэглээрэй. Одоо бие бие рүүгээ инээмсэглэ. Өвлийн энэ өглөө би бүгдэд нь найдаж байна сайн төлөв байдал. Өнөөдрийн сэтгэл санаа минь хөх тэнгэрт цасан цагаан үүл шиг л байна. Таны сэтгэл санаа ямар байна вэ? Хүүхдүүдийн хариулт. Сайн байна, бүгд сайхан, хөгжилтэй байгаад би маш их баяртай байна.

2. Үндсэн хэсэг

Өнөөдөр бүх аавуудын баярын өдөр

Бүх хөвгүүд, бүгд бэлэн байна

Гэр орон, ээжийгээ хамгаалаарай

Биднийг бүгдийг хор хөнөөлөөс хамгаал.

Тийм ээ, эдгээр мөрүүд нь баярт зориулагдсан болно - 2-р сарын 23 "Эх орон хамгаалагчдын өдөр!" мөн бид түүнтэй уулзахаар бэлдэж байна.

Эх орноо хамгаалагчид хэн бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орон, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми. Оросын арми бол эх орныхоо тусгаар тогтнол, эрх чөлөөг хамгаалдаг эх орны зэвсэгт хүчин юм. Танай аав, өвөө, элэнц өвөг дээдсүүд чинь бас цэргийн алба хааж, эх орноо манаж, хамгаалж явсан.

Оросын армид ямар төрлийн цэргүүд байдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Орчин үеийн армид зэвсэгт хүчний гурван үндсэн бүлэг байдаг. хуурай замын цэргүүд, Агаарын цэргийн хүчин, Тэнгисийн цэргийн хүчин, Сансрын хүчин.

Цэргийн мэргэжлийг нэрлэнэ үү. (Нисгэгчид, танкчин, шүхэрчин, шумбагч онгоц, сапер, далайчин гэх мэт)

Зөв! Эх орноо хамгаалагчдын тухай шүлэг, оньсого хэн мэддэг вэ. Хүүхдүүдийн хариулт:

Газар дээр ч, далайд ч

Тэр үргэлж харуул хамгаалалтад байдаг

Тэгээд ч улс орон чамайг урам хугарахгүй

Халдагчид өнгөрөхгүй! (Хилийн харуул.)

Урагдсан цамц,

Тууз нь малгайны ард эргэлддэг.

Тэр давалгаатай маргахад бэлэн байна

Эцсийн эцэст түүний элемент бол далай юм. (Далайчин.)

Робот машиныг солих

Тэр өөрөө тэсрэх бөмбөгийг устгана, минийх.

Огт буруу байх ёсгүй.

Дараа нь амьд үлдэхийн тулд. (Сапер.)

Хүндэтгэлтэй байх ёстой

Зоригтой, зоригтой дайчин:

Дайсны шугамын ард гарахад хэцүү,

Анхааралгүй үлдэхийн тулд

Бүгдийг санаарай, олж мэд

Өглөө төв оффис дээр хэлэх. (Скаут)

Өргөн далавч наранд шатаж,

Та тэнгэрт агаарын отрядыг харж байна.

Тойрог, эргэлт, дахин тойрог

Гайхамшиг нисч байна - шувууд ар араасаа нисч байна. (Нисгэгчид.)

Багийнхан айдасгүй.

Амар амгалан хөдөлмөрийг хамгаалдаг

Мөн дугуй цамхгаас ирсэн тулаанчид

Бүх дайснууд няцаагдах болно. (танкчид.)

Хамгаалагч

Тэнгэрт нисч, далайгаар хөвж,

Хилийг пулемётоор хамгаалж,

Эх орноо хамгаалахын тулд.

Гэхдээ эхлээд хөлбөмбөгийн талбай дээр

Тэр хаалгыг хамгаалах болно.

Мөн хашаан болон сургуулийн найздаа

Тэр тэгш бус хүнд хэцүү тулааныг хүлээн зөвшөөрөх болно.

Бусдын нохойг зулзага руу бүү оруул

Дайн тоглохоос ч хэцүү...

Хэрэв та охиныг хамгаалаагүй бол

Та эх орноо хэрхэн хамгаалах вэ?

Манай арми

Өндөр ууланд, тал хээр талд

Эх орныхоо цэргүүдийг хамгаалдаг.

Тэр тэнгэрт хөөрч, далай руу явдаг,

Хамгаалагч бороо, цас орохоос айдаггүй.

Хус шуугиж, шувууд дуулж,

Хүүхдүүд эх орондоо өсдөг.

Удахгүй би хил дээр манах болно,

Тиймээс зөвхөн тайван хүмүүс мөрөөддөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та зүгээр л агуу юм, та шүлэг, оньсого мэддэг. Дайчдын тухай өөр зүйр цэцэн үгс байдаг, тэднийг сонсоорой.

Зөв шалтгааны төлөө бос.

Нударгаар чи нэгийг ялна, харин оюун ухаанаараа мянга мянган хүнийг ялна.

Хэвтэж байгаа хүнийг зоддоггүй.

Том тэмцлээс жижигхэн ертөнц нь дээр.

(Санахын тулд хүүхдүүдтэй чангаар давт.)

Таны бодлоор хамгаалагч, цэрэг хүн ямар байх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт.)Тэр хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай, эелдэг байх ёстой. Тэр маш их зүйлийг мэддэг, чаддаг байх ёстой.

Биеийн тамир:

Хүчтэй, авхаалжтай болохын тулд, (гараа мөрөн дээрээс дээш)

Бэлтгэлээ эхлүүлье. (гадаа алхах)

Хамараар амьсгалж, амаараа гаргана. (туузан дээр гараа, амьсгалах-амьсгалах)

Бид илүү гүнзгий амьсгалдаг (гараа дээшээ - амьсгалах, доошоо - амьсгалах)

Тэгээд аажмаар байрандаа алхаарай. (гадаа алхах)

Цаг агаар ямар сайхан вэ! (нэг байрандаа үсрэх)

Бид нунтагнаас айдаггүй, (гадаа алхах)

Бид цас барина - алгаа таших. (алгаа таших)

Гараа хажуу тийш, оёдол дээр, (гараа хажуу тийш)

Та болон бидэнд цас хангалттай. (алгаа таших)

Бид одоо шидэгчид болсон (зүүн гараараа шидэх дуурайх)

Бид дайсныг цохив (баруун гартай адилхан)

Гараа савлуулаарай - шидээрэй!

Цасан бөмбөг бай руу шууд нисч байна. (гараа ээлжлэн шидэхийг дуурайх)

Нэг минутын турш хамтарсан дасгал хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: 2-р сарын 23 бол маш чухал, хүндэтгэлтэй өдөр юм. Энэ өдөр бид эх орноо дайснуудаас хамгаалсан бүх хүмүүст: дайны ахмад дайчид, алба хааж байсан болон үйлчилж байгаа хүмүүс, манай хөвгүүд - ирээдүйн эх орны хамгаалагчдад баяр хүргэе.

Бид янз бүрийн бэлэг бэлдсэн. Та одоо юу бэлэглэж болох вэ? (хүүхдийн хариулт)Ил захидал хараарай. Ийм ил захидал хийхийг санал болгомоор байна. ( хамтарсан сонголт)

Хүүхдэд зориулсан ажлын үе шатууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны ажил үе шат дамждаг. Алхам 1 - Тэгш өнцөгт картон хуудсыг аваад хагасаар нугалав. Үүнийг яаж хийхийг хэн тайлбарлах вэ? (Хүүхдүүд хариулдаг.)Ажлын хэсгийг хойш тавь, танд одоохондоо хэрэггүй. 2-р алхамд та улаан цаасан дээр одны загварыг зурах болно. Үүнийг хэрхэн зөв дугуйлах вэ, хэн хэлэх вэ? (Хүүхдийн хариулт.)Дараа нь мозайкаар нааж, тодруулаарай. Гурав дахь шат нь Гэгээн Жорж тууз хийх явдал юм. Үүнийг өөрөө яаж хийх талаар бодож үзээрэй. 4-р шат нь баяр хүргэсэн үгээ өөрөө нааж, бэлэн болсон бөгөөд ил захидлын дундуур наа. Бүгдэд нь ажлын өндөр амжилт хүсье. Залуус аа, цэвэрхэн, анхааралтай хандах нь сайхан ил захидлын түлхүүр юм.

Эцсийн хэсэг

Дууссан ажлын дүн шинжилгээ. Дууссан ажлын зохион байгуулалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны бэлэг зохистой, үзэсгэлэнтэй болсон, учир нь үүнийг өөрийн гараар хийсэн бөгөөд энэ нь та түүнд сайн сайхныг оруулсан гэсэн үг юм. Эх орон хамгаалагчдын өдөр аав, өвөө нарт ил захидал бэлэглээрэй.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын даалгавар:Хүүхдүүдийн армийн тухай, цэргийн төрөл, цэргийн албаны онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (цэргүүд хүчтэй, ур чадвартай байх, нямбай буудаж сурах, саад бэрхшээлийг даван туулах гэх мэт).

Хөгжлийн даалгавар:Хурдан ухаан, авхаалж самбаа, логик сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх; -тайхүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:Цэргээрээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; хүчирхэг, зоригтой Оросын дайчид шиг болох хүслийг төрүүл.

Хэрэглэсэн материал:Төрөл бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зураг, зураг, чимэглэл, цэргийн техник хэрэгслийн стенк, армийн өдөр тутмын амьдралыг харуулсан харандаа - биеийн тамирын зааланд, саадын талбай дээр, бэлтгэлийн талбай дээр цэргүүдийг сургах гэх мэт, "Юу?" Илүүдэл, яагаад?"

Арга, техник:

  • Үзүүлэн, (үзүүлэх, үзүүлэх);
  • Амаар, (уран сайхны үг, харилцан яриа, асуулт хариулт);
  • Тоглоом (дидактик тоглоом, гадаа тоглоом, мэдэхгүй гэнэтийн мөч);
  • Сурган хүмүүжүүлэх технологи: оюутанд чиглэсэн, судалгаа шинжилгээ, тоглоом.
  • Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: динамик түр зогсолт.

Урьдчилсан ажил:З.Александровагийн шүлгийг уншиж байна

"Эргүүл", К.Симоновын "Артиллерийн хүү" балладууд, С.Баруздины "Эх орны төлөө!", "Алдар!", Л.Касил "Таны хамгаалагчид" өгүүллэгүүд. Аугаа эх орны дайны тухай зураг, чимэглэлийг шалгах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:үүрэг, хамгаалагч, үйлчилгээ, эх орон, арми, хил, нисгэгчид, далайчид, буучид, явган цэргүүд, пуужинчид, шумбагч онгоцууд, цэргийн техник.

Хичээлийн явц

Армийн тухай яриач

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дунно хүүхдүүдтэй уулзахаар ирсэн гэнэтийн мөч.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, 2-р сарын 23-ны өдөр маш сайхан байна чухал баярманай улсын хувьд - Эх орон хамгаалагчдын өдөр.

Мэдэхгүй бидэнтэй уулзахаар ирсэн, тэр бас 2-р сарын 23-ны баярын талаар мэдэхийг хүсч байна. Эх орноо хамгаалагчдын тухай. Оросын арми, цэргийн техник хэрэгсэл, янз бүрийн цэргүүдийн талаар сурахад сонирхолтой зүйл байхгүй.

Залуус Dunno-д бидний мэддэг бүх зүйлийг хэлэх үү?

Эх орноо хамгаалагчдаас эхэлцгээе.

Эх орноо хамгаалагчид хэн бэ?(Хүүхдийн таамаглал.)

Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм. Энэ бол арми.

Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалсан.

Эдгээр зургуудыг хараарай.(Янз бүрийн цэргүүдийг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэв.)

Та энд хэнийг харж байна вэ?(Хүүхдийн хариулт).
Тийм ээ, эдгээр нь танкчид, далайчид, их буучид, нисгэгчид, хилчид гэх мэт.
Та хүн бүрийг зөв нэрлэсэн, эдгээр нь өөр өөр төрлийн цэргүүд юм.

Цэргийн олон салбар яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал.)

Хэрэв армид янз бүрийн цэргүүд байгаа бол ийм арми хүчтэй байдаг: эх орноо далай, газар, агаарт хамгаалж чадна.

Нисгэгчид тэнгэрийг хамгаалдаг; явган цэргүүд - газар; далайчид - тэнгис.

Тоглоом "Хэн хаана үйлчилдэг вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би та нарыг хүүхдүүд, та нарыг мэдэхгүй, аялалд гарахыг урьж байна.

Бид армид байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Армид янз бүрийн төрлийн цэрэг байдгийг та аль хэдийн мэдэж байгаа.

Та хэн хаана үйлчилдэгийг таах хэрэгтэй.

Танк дээр хэн байна вэ?(Хүүхдүүд: танкчид).

Хил дээр хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: хилчид).

Хэн нисдэг тэргээр нисдэг вэ?(Хүүхдүүд: нисдэг тэрэгний нисгэгчид).

Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: пуужин харвагч).

Шумбагч онгоцонд хэн үйлчилдэг вэ?(Хүүхдүүд: шумбагч онгоцууд).

Цэргийн нисэх хүчинд хэн алба хаадаг вэ?(Хүүхдүүд: цэргийн нисгэгчид).

Цэргийн техник хэрэгсэлгүй цэргийг хэн гэдэг вэ?(Хүүхдүүд: явган цэрэг).

Хүүхдийн бие даасан уран сайхны үйл ажиллагаа

"Цэргийн техник хэрэгслийн үзэсгэлэн, цэргүүдийн жагсаал"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, хэн, хаана, үйлчилдэгийг тааварлав.

Залуус аа, Дунно, цэргүүдийн жагсаал, цэргийн техник хэрэгслийн үзэсгэлэнг зохион байгуулцгаая.

Гэхдээ үүний тулд та цэргүүдийн жагсаалд шаардлагатай бүх тоглоомоос сонгох хэрэгтэй.

Багш хүүхдүүдийг янз бүрийн тоглоом байрлуулсан тавиур руу хөтөлдөг.

(Хүүхэлдэй, шоо, машин, үүрлэсэн хүүхэлдэй, цэргийн машин, цэргүүд, супер баатрууд, нисэх онгоц, пуужин, хөлөг онгоц). Хүүхдүүд сонгосон тоглоомуудаа ширээн дээр тавьдаг.

Залуус аа, та ямар мундаг хүн бэ, цэргүүдийн жагсаал аль хэдийн бэлэн болсон.

Цэргийн техник хэрэгслийн үзэсгэлэнг бэлтгэх л үлдлээ.

Бид тэгэх ёстой том ажилширээнд сууцгаая.

Эцсийн эцэст бид цэргийн хэрэгслийн ноорог зурах ёстой, энэ нь жинхэнэтэй төстэй байх ёстой.

Өөртөө зориулж ямар ч stencil сонгоод, буд.

(Хүүхдүүдэд стенил сонгох, будахыг санал болгож байна.

Танк, зүтгүүр, онгоц, завь, пуужин)

Ажилдаа явах.

Залуус аа, биднийг үзэсгэлэнтэй цэргийн хэрэгсэл авахын тулд та хэрхэн сууж байгааг харах хэрэгтэй, нуруу чинь тэгш байх ёстой.

Хүүхдүүдийн даалгаврыг гүйцэтгэх (хөгжмийн дуу чимээ).

(Хүүхэд бүрт тус тусад нь хандаж, хүндрэлтэй тохиолдолд шууд ханд.)

Дидактик тоглоом"Тайлбарыг олж мэдээрэй."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд фланелграф руу ойртдог.

Залуус аа, одоо Dunno-д тайлбарын дагуу цэргийн янз бүрийн салбарын цэргүүдийг хэрхэн тааж болохыг харуулъя.

Фланелограф дээр зэвсэгт хүчний янз бүрийн салбарын цэргүүдийн зургууд байдаг бөгөөд багш тэдний нэгийг нь боддог. Хүүхдүүд багшаас асуулт асууж, түүний хэнийг бодсоныг таахыг хичээдэг. Багш зөвхөн тийм эсвэл үгүй ​​гэж хариулж чадна. Дараа нь хүүхдүүдээс сонгосон удирдагчтай энэ тоглоомыг давтаж болно.

Оньсого:
Том болоод дүүг минь дага
Би ч бас цэрэг болно
Би түүнд туслах болно
Өөрийн ... (улс) хамгаалаарай

Ах: "Яарах хэрэггүй!
Чи сургуульд сурсан нь дээр!
Чи онц сурлагатан болох уу?
Та ... болно (хил хамгаалагч)

Та далайчин байж болно
Хил хамгаалах гэж
Мөн дэлхий дээр үйлчлэхгүй,

Мөн цэрэгт ... (хөлөг онгоц)

Онгоц яг л шувуу шиг нисдэг
Агаарын хил байдаг.
Өдөр шөнөгүй жижүүр хийдэг
Манай цэрэг бол цэргийн хүн ... (нисгэгч)

Машин дахин тулалдаанд оров,
Caterpillars газрыг огтолжээ
Тэр машин цэвэрхэн талбайд,
Ашиглагч ... (цистерн)

Та цэрэг болж чадах уу
Усанд сэлэх, унах, нисэх
Анд явах зэрэгт -

Таныг хүлээж байна, цэрэг, ... (явган цэрэг)

Ямар ч цэргийн мэргэжил
Та мэдээж сурах ёстой
Улс орныхоо ноён нуруу байх
Ингэснээр дэлхий дээр ... (дайн) байхгүй

Биеийн тамир:
Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид жаахан амрах болно. Биднийг нисгэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ.

Өргөтгөсөн гарууд - онгоц гарч ирэв
Далавч нааш цааш,
Нэг хий, хоёр хий.
Гараа хажуу тийш нь барь.
Тэгээд найз руугаа хар.
Хурдан буу
Газардлаа.

Тоглоом тоглож байна "Юу нь илүүц вэ, яагаад?"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Залуус аа, цэрэг бүр сайн чихтэй байх ёстой. Бүх тушаалыг сайн сонсохын тулд. Одоо бид "Юу нь илүүц вэ, яагаад?" тоглоомонд сайн чихтэй эсэхийг тодорхойлохын тулд тоглох болно.

Рокетчин, нисдэг тэрэгний нисгэгч, хөлбөмбөгчин.

Онгоц, танк, шүхэрчин.

Автомат, гар буу, танк

Шумбагч онгоц, буучин, хөлөг онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Dunno залуус танаас асуулт асуухыг хүсч байна:

1. Одоо дайн болоогүй, хэн ч бидэн рүү дайрахгүй, энхийн цагт яагаад арми хэрэгтэй байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Арми дайснуудын дайралтыг няцаахад үргэлж бэлэн байх ёстой.

2. Армийн цэргүүд энхийн цагт юу хийдэг вэ?(Хүүхдийн таамаглал)
Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм ээ, цэргүүд бэлтгэл хийж байна.

Цэргүүдийг офицерууд зааж сургадаг.

Дайсныг ялахын тулд цэрэг, офицерууд эрэлхэг зоригтой, хүчтэй, хурдан, зорилготой байх ёстой.

Ийм хүн болохын тулд мэдээж бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Одоо Данно та хоёр цэргүүд хэрхэн амьдарч, бэлтгэл сургуулилт хийж буй гэрэл зургуудыг үзэх болно.

Армийн өдөр тутмын амьдралын тухай өгүүлдэг зургуудын үзлэг.

Асуултууд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Данно зураг авчирсан бөгөөд цэргүүд зураг дээр юу хийж байгааг мэдэхгүй байна уу? Тэд юу хийж байгааг бидэнд хэлээч.
(Тэд биеийн тамирын зааланд хичээллэдэг, штанг өргөж, хэвтээ баар дээр өөрсдийгөө татдаг).
Энэ яагаад хэрэгтэй вэ?
(Хүчтэй байх).

Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?
(буудаж сур).

Энэ яагаад хэрэгтэй вэ? (Тулааны үеэр үнэн зөв байхын тулд).
Гэхдээ энэ зураг дээр та саад тотгорыг харж байна.

Цэргүүд энд юу хийж байгаа юм бэ?(Тэд дүнз дагуу гүйж, цонхтой өндөр хана дээгүүр авирч, буудаж, гүн нүхээр үсэрч, гал дундуур явдаг).
Тэд яагаад саадтай зам дээр бэлтгэл хийдэг гэж та бодож байна вэ?
(Тэмцэлд тэсвэртэй байж, янз бүрийн саад бэрхшээлийг амархан даван туулах).

Мотор халаалт"Эх орондоо үйлчлэхийн тулд,

чи хүчтэй, авхаалжтай байх ёстой!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид Dunno-д таныг ямар хүчтэй, уян хатан болохыг харуулах болно.

1. Бөмбөгийг шалан дээр цохих тэмцээн.

2. Нэг хөл дээрээ, дараа нь нөгөө хөл дээрээ тэнцвэрээ алдалгүй зогс.

3. Хүчийг хэмжинэ: хүүхдүүд бие биенийхээ эсрэг хос болж, хөл нь мөрний өргөн зайд, алгаа толин тусгал дүрсээр нийлдэг. Бие биенийхээ алган дээр хүчээр дарж, хөлөө шалнаас авалгүйгээр зогсох шаардлагатай.

Хүүхдүүд сууж, үйл ажиллагаа үргэлжилж байна.

зүйр цэцэн үгсийн хэлэлцүүлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эрт дээр үеэс хүмүүс эх орноо хамгаалагчдаараа бахархаж, тэдний тухай зүйр цэцэн үгсийг гаргаж ирсэн. Сонсооч залуусаа.

Амьдралын хамгийн эхний зүйл бол эх орондоо үнэнчээр үйлчлэх явдал юм.

Бид хэн нэгний газар нутгийг хүсэхгүй байгаа ч өөрсдийнхөө газрыг ч өгөхгүй.

Чадварлаг тулаанч хаа сайгүй сайн байдаг.

Цэргийн шинжлэх ухаанаас оюун ухаан, гар хүчирхэгжиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, өнөөдөр та нар чадвараа харууллаа, манай хөвгүүд насанд хүрсэн хойноо армид алба хааж, эх орныхоо жинхэнэ хамгаалагчид болно гэж найдаж байна.

Удахгүй ямар баяр болохыг дахин санацгаая?(Хүүхдүүд: 2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр).

Энэ баяр хэнд зориулагдсан бэ?(Хүүхдүүд: цэрэг: далайчид, хилчид,танкчид, нисгэгчид ...)

Тэдэн шиг болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?(Хүүхдүүд: армид алба хааж, маш их бэлтгэл хийдэг, зоригтой, хүчтэй, хурдан, үнэн зөв,айдасгүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Амар амгалан амьдралын төлөө уугуул нутагОросын цэргүүд хүнд хэцүү албаа нэр төртэй гүйцэтгэдэг.

Өнөөдөр манай улсад эх орноо хамгаалагчдын зохистой үе өсч торниж байгаа гэдэгт бид итгэлтэй байна. Энэ нь бид эх орноо хамгаалах хүнтэй болно гэсэн үг юм. Бүгдэд нь Эх орон хамгаалагчдын өдрийн мэндийг дахин дахин дэвшүүлж, эрүүл энх, аз жаргалыг хүсэн ерөөе. Орос, дэлхийн тэнгэр үргэлж цэнхэр байх болтугай!

Залуус аа, Dunno-д зургаа өгцгөөе.

Тэднийг найзууддаа үзүүлэхийн тулд.

Мэдэхгүй ээ, хүүхдүүдэд баярлалаа.

Хүүхдүүд Дуннотой баяртай гэж хэлдэг.

Хичээлийн өмнөх ажил

1. Зургийн үзлэг - В.Васнецов "Гурван баатар", - цэргүүдийн төрөл, цэргийн техник хэрэгслийг дүрсэлсэн чимэглэл;

2. “Илья Муромец ба булбулчин дээрэмчин” туульс унших

С.Баруздин “Гудамжаар нэг цэрэг явж байсан”;

Л.Касил “Таны хамгаалагчид”;

Ю.Стрехнин “Зоригуудын хот”;

Я.Макаренко “Ялалтын туг”;

Ю.Грибов “Прасковья Малининагийн тухай үг”;

Н.Букин "Яшка - буучин";

П.В.Светлов "Тихвины хөвгүүд" (номоос ишлэл).

3. Оньсого:

яст мэлхий мөлхөж,
Ган цамц.
Жалга дахь дайсан -
Тэр дайсан байгаа газар (танк)

Уулан дээр
Хар хөгшин эмэгтэйчүүд сууж байна
Хэрэв тэд амьсгаавал хүмүүс дүлий болно (буу)

Усан доорх төмөр халим
Халим өдөр шөнөгүй унтдаггүй.
Тэр халиманд цаг алга,
Шуудангийн өдөр шөнөгүй (шумбагч онгоц)

4. Зүйр цэцэн үг сурах:

Эх орныхоо төлөө зогсдог баатар

Орос хүн жад барьдаг шиг дайсан ч чичирч байна

Хайртай эх шигээ энхрий газар нутгаа халамжил

Зөв зүйлийн төлөө зоригтой тэмц

Амьдрах - эх орондоо үйлчлэх

Эх орон минь, түүнийхээ төлөө хэрхэн зогсохоо мэдээрэй

Эх орныхоо төлөө хүч чадал, амь насаа бүү харамлаарай

Оросууд сэлэмтэй ч, калачтай ч хошигнодоггүй

Орос улсад бүх мөрөг загас байдаггүй - зулзаганууд байдаг.

5. Зураг зурах - дайчид, дайчин-баатрууд, цэргийн хэрэгсэл;

6. Цэргийн техник хэрэгслийн загварчлал;

7. Баатрын дуулга үйлдвэрлэх;

8. Гэрэл зургаас (гэрээсээ авчирсан), аав, өвөөгийн тухай түүх зохиох;

9. С.Маршакийн “Манай арми” шүлгийг сурах нь.

  • Эх орноо хамгаалагчид хэн болох тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
  • Хамгаалагч цэргүүдэд эх оронч сэтгэлгээ, сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.
  • Хамгийн сайн эрэгтэй чанаруудын талаархи санаа бодлыг бий болгох.
  • Хүүхдүүдийн үгсийн санг баяжуулах: эр зориг, шударга ёс, хүсэл зориг, эр зориг, тэсвэр тэвчээр, эелдэг байдал, спортлог байдал; хуурай замын цэргүүд, Тэнгисийн цэргийн флот, агаарын десантын цэргүүд; их буучид, шумбагч онгоцууд, танкчид, хилчид; Сойз, клуб, гинжин шуудан, дуулга, хуяг дуулга, пулемёт, пулемёт, зенитийн пуужин харвагч гэх мэт.
  • Эх орон, эх орноо хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх; эх орноо хамгаалагч байх, армид алба хаах хүсэл.
  • Өвөө, эцгийнхээ өнгөрсөн үеийн хүүхдүүдийн сонирхлыг дэмжих (армид алба хаах).

Тоног төхөөрөмж, материал:

  1. В.Васнецовын “Гурван баатар” уран зураг
  2. Цэргийн салбаруудын зураг
  3. Зохиогчийн тоглоомууд: "Цэргийн багцад юу байгаа вэ?", "Хамгаалагч эртний Оросба Орос"
  4. "Оросын зоригт дайчид" ханын сонин гэр бүлийн цомгийн зургуудыг ашиглан.
  5. Цэргийн хувцастай аав, өвөө нарын зураг (армид алба хааж байх үед)

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг татаж, "Алдар" дууны бичлэг бүхий соронзон хальсыг асаадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн ямар нэг зүйл бий
Оросын хүчирхэг,
чамдаа хайртай
Ээжийгээ дууд.

Орос. Эх орон. Орос. Ямар сайхан, өргөн, нууцлаг үгс. Орос! Богино - бүх зүйлийн нэг үгэнд! - Энэ нь эрт дээр үеэс бидэнд ирсэн бөгөөд бидэнтэй үүрд хамт үлдсэн. Орос, эх орон гэдэг үг нь нэг биш, олон утгатай.

Залуус аа, Эх орон гэдэг үг танд ямар утгатай вэ?

Эх орон бол бидний амьдарч буй байшин, гудамж юм. Энэ бол бидний дуртай Тихвин хот юм. Эх орон бол бидний нийслэл Москва; энэ бол ээж, найз нөхөд; Энэ бол манай цэцэрлэг, багш нар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, удахгүй эх орон маань Эх орон хамгаалагчдын өдрийг тэмдэглэх болно.

"Эх орноо хамгаалагчид" гэж та юу гэж бодож байна вэ?

Эдгээр нь эх орноо хамгаалдаг, хамгаалдаг, хамгаалдаг хүмүүс юм. Эдгээр нь аюулаас сэрэмжлүүлдэг дайчид юм. Эдгээр нь цэргүүд, офицерууд, цэргийн далайчид, танкчид, шүхэрчид юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна залуусаа.

Эрт дээр үед дайсны дайралт Оросын газар нутагт асар их аюул учруулж байсан: тэд тосгон, тосгоныг сүйтгэж, дээрэмдсэн баялгийг нь авч явсан. Тэр болгонд Оросын баатрууд эх орноо хамгаалахын тулд босдог байсан - Оросын газар нутгийг хамгаалагчид.

Оросын ямар баатруудыг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Илья Муромец, Алёша Попович, Добрынья Никитич.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та ямар эх орноо хамгаалагчдыг мэддэг хэвээр байна вэ?

Оросын командлагчид: Александр Суворов, Михаил Кутузов, Александр Невский, Георгий Жуков.

Манай орныхон: Михаил Кузьмин, Кирилл Мерецков, Василий Зайцев.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна залуусаа. Ийм л олон хамгаалагчийг мэддэг.

Одоо бид чамтай тоглох болно. Зэвсэг, хувцас зэргийг дүрсэлсэн зургуудыг тавихаас өмнө. Та Оросын баатруудын зэвсэг, хувцас, орчин үеийн хамгаалагчдад юу хамаарахыг сонгож, эртний Орос, Оросын дайчдыг дүрсэлсэн картуудын хажууд нэрлэж, тараах хэрэгтэй. Тоглоомын төгсгөлд бид даалгавраа бие биетэйгээ зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгах болно (Хавсралт 1)

(Оросын баатрууд: нум, сум, сэлэм, цохиур, бороохой, дуулга, гинжин шуудан, жад, хуяг дуулга, нөмрөг. Орчин үеийн дайчид: гранат, пулемёт, пулемёт, пуужин, гар буу, ОМОН дүрэмт хувцас, малгай, цамц, гутал, оргилгүй. таг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, бүгд сайн ажилласан.

Оросын ард түмэн эх орноо маш их хайрлаж, түүнд сэтгэлээ зүйр үгээр илэрхийлдэг байв.

Тэдгээрийн заримыг хамтдаа харцгаая.

Эх орныхоо төлөө зогсдог баатар.

Орос хүн жад барьдаг шиг дайсан ч чичирч байна.

Хайртай эх шигээ энхрий газар нутгаа халамжил.

Зөв зүйлийн төлөө зоригтой тэмц.

Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.

Эх орон минь, түүнийхээ төлөө хэрхэн зогсохоо мэдээрэй.

Эх орныхоо төлөө хүч чадал ч үгүй, амь ч үгүй уучлаарай.

Оросууд сэлэмтэй ч, калачтай ч хошигнодоггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хичнээн зүйр цэцэн үг санасан бэ, сайн байна!

Залуус аа, эрт дээр үеэс өнөөг хүртэл эх орноо хамгаалах ийм хүндтэй, гэхдээ хэцүү, аюултай мэргэжил байсаар ирсэн. Бидний амар амгалан амьдрал, амар амгаланг Оросын цэргүүд хамгаалж, хамгаалж байна. Тэд өдөр шөнөгүй, цасан шуурга, халуунд, дэлхий дээр, тэнгэрт, далайд үйлчилдэг.

Та юу гэж бодож байна, манай цэрэг, хамгаалагчид ямар байх ёстой вэ?

Тэд зоригтой, зоригтой, хүчтэй, тэвчээртэй байх ёстой. Тэд шударга, зоригтой, хатуужилтай, хатуужилтай, сахилга баттай байх ёстой. Тэд бэрхшээлийг тэсвэрлэх чадвартай, их зүйлийг мэддэг, спортоор хичээллэх чадвартай байх ёстой. Сайн бууд, хурдан гүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Манай хөвгүүд, магадгүй зарим охидууд ч том болоод армид алба хаах болно. Энэ бол нэр төрийн хэрэг. Мөн бид одооноос үүнд бэлтгэх хэрэгтэй.

Залуус аа, та одоо армид алба хааж, эх орноо хамгаалахад хэрхэн бэлдэж чадах вэ?

Бид дасгал хийх, шүдээ угаах, биеэ барих, сайн сурах, сайн сурах, сайн идэх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Армид алба хаахын тулд хүчтэй, авхаалжтай байх ёстой"

(Биеийн тамирын минут)

Өдөр бүр өглөө
Бид дасгал хийдэг, (газар дээр нь алхах)
Бидэнд маш их таалагдаж байна
Дарааллаар нь хий:
Алхах нь хөгжилтэй (алхах)
Гараа дээшээ (гараа дээш)
Гараа доош нь, (гараа доош)
Хелж, босох (4-6 удаа)
Үсрэх, үсрэх. (5-7 үсрэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Оросын армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдаг: Газар дээр ажилладаг хуурай замын хүчин.

Эдгээр цэргүүдэд хэн алба хаадаг вэ?

Хүүхдүүд: - танкчид, их буучид, хилчид, пуужинчид

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Агаарын хүчин - тэд эх орноо агаарт хамгаалдаг.

Эдгээр цэргүүдэд хэн алба хаадаг вэ?

Хүүхдүүд: - Шүхэрчид, нисгэгчид.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэнгисийн цэргийн хүчин тэнгис, далайд үүрэг гүйцэтгэж байна.

Надад хэлээч, эдгээр цэргүүдэд хэн алба хаадаг вэ?

Хүүхдүүд: - шумбагч онгоц, далайчид.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та ямар цэргийн хэрэгслийг мэддэг вэ?

Танк, байлдааны хөлөг онгоц, пулемёт, Катюша пуужин харвагч, шумбагч онгоц, нисдэг тэрэг, устгагч, байлдааны онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид "Цэргийн багцад юу байгаа вэ?" гэсэн тоглоом тоглох болно.

Би танд янз бүрийн цэргүүдтэй зураг өгөх болно. Тэдгээрийг тэнгэр, ус, газрыг дүрсэлсэн том карт болгон задалж, харьяаллаар нь хуваарилах хэрэгтэй. (Хавсралт 1)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, та зөв ойлголоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, танай өвөө, аав нар чинь цэргийн алба хааж байсан уу?

Тиймээ, эмээ нар хүртэл үйлчилсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэн аав, өвөөгийнхөө тухай ярихыг хүсдэг вэ?

(Хүүхдүүд гэрээсээ авчирсан гэрэл зургуудыг ашиглан ярьдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус, Дима Г., аав, ээжтэйгээ өвөөгийнхөө тухай түүх бэлдсэн (хавсралт 2)

Дима ашигладаг гэж хэлдэг гэр бүлийн ханын сонин. Түүхийн төгсгөлд тэрээр хүүхдүүдийн анхаарлыг татахыг урьж байна цэргийн цамц түүний өвөө. Залуус шалгаж, шагналыг нь анхааралтай авч, дээл өмсөж үзээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, мэдээжийн хэрэг, бид та нарыг насанд хүрсэн хойноо эх орон, эх орноо хайрлаж, хамгаалж, хамгаалахыг үнэхээр хүсч байна.

Хичээлийн төгсгөлд Дима Т. бидэнд С.Маршакийн шүлгийг унших болно

"Манай арми"
Өндөр ууланд.
Тал нутагт
Манайхыг хамгаалдаг
Цэргүүдийн эх орон.

Тэр тэнгэрт хөөрдөг
Тэр далай руу явдаг
Хамгаалагчаас айдаггүй
Бороо, цас орно.

хус шуугиж,
Шувууд дуулж байна,
хүүхдүүд өсдөг
Эх орондоо.

Удахгүй би харуулд орно
Би хил дээр зогсоно
Зөвхөн тайван байхын тулд
Хүмүүс мөрөөдөж байсан.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

  1. Алешина Н.В. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчин, нийгмийн бодит байдалтай танилцуулах. /Ахлах болон бэлтгэл бүлэг/. М., 2005.
  2. Грибова Л.Ф., Комратова Н.Г. 4-6 насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил. М., 2007.
  3. Зеленова Н.Г., Осипова Л.Е. Бид ОХУ-д амьдардаг /бэлтгэл бүлэг/. М., 2007.
  4. Эд. Кондрыкинская Л.А. Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ? М., 2007.
  5. Эд. Кондрыкинская Л.А. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эх орноо хамгаалагчдын тухай. М., 2007.
  6. Подрезова Т.И. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хичээлийн төлөвлөлт, хураангуй / эх оронч боловсрол /. М., 2007.

Хичээлийн сэдэв. "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

Зорилго: танил "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын үеэр хүүхдүүд.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Хүүхдүүдийн эх орноо хамгаалагчдын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах.
  • "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх;

Хөгжиж байна:

  • анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, яриа, төсөөллийг хөгжүүлэх.
  • ярианы хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Оросын армийг хүндэтгэх, эх орноо хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: армийн тухай шүлэг, зүйр үг, зүйр үг цээжлэх, хамгаалагчдын тухай ном унших.

Тоног төхөөрөмж: хөгжим, слайдтай байгалийн тухай чимэглэл, "Гурван баатар" зураг, Эх орон хамгаалагчдын зураг, ОХУ-ын төрийн далбааны зураг, Оросын газрын зураг, "Хилийн хамгаалалт" зураг, бие даасан дугтуй, цэргийн техникийг дүрсэлсэн бие даасан зураг.

Хичээлийн явц

Энэ дуу нь эх орны тухай юм. (“Миний Орос урт сормуустай”).

Хөгжмийн зохиолч (хөгжим):Струве Г.


Миний Орос урт гахайн сүүлтэй
Миний Орос тод сормуустай,
Миний Орос цэнхэр нүдтэй
Миний хувьд, Орос, та маш төстэй юм.

Нар жаргаж, салхи үлээж байна
Орос даяар аадар бороо орж байна
Тэнгэрт өнгөт солонго
Үүнээс илүү сайхан нутаг байхгүй.

Миний хувьд Орос бол цагаан хус,
Миний хувьд Орос бол өглөөний шүүдэр юм.
Миний хувьд, Орос, чи бол хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл.
Чи миний ээжтэй ямар их адилхан юм бэ.

Нар жаргаж, салхи үлээж байна
Орос даяар аадар бороо орж байна
Тэнгэрт өнгөт солонго
Үүнээс илүү сайхан нутаг байхгүй.
Та, миний Орос, хүн бүрийг дулаанаар дулаацуулах болно.
Чи, миний Орос, дуу хэрхэн дуулахыг мэддэг.
Та, миний Орос, бидэнтэй салшгүй холбоотой.
Эцсийн эцэст манай Орос бол би болон миний найзууд.

Нар жаргаж, салхи үлээж байна
Орос даяар аадар бороо орж байна
Тэнгэрт өнгөт солонго
Үүнээс илүү сайхан нутаг байхгүй.

Хөгжмийн арын дэвсгэр дээр байгаль (ой мод, уулс, цэцэг) -ийн тухай слайд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа! Эдгээр зургуудаас бидний харж буй бүх зүйл бол бидний эх орон юм. Биднийг Эх орон гэж юу гэж хэлэх вэ?

Хүүхдүүд. Бидний төрж, амьдарч байсан газар.

1 хүүхэд.

Бид юуг эх орон гэж нэрлэдэг вэ?
Бидний амьдардаг байшин
Мөн хус мод, тэдгээрийн дагуу,
Бид ээжийн хажууд алхаж байна.


2 хүүхэд.
Бид юуг эх орон гэж нэрлэдэг вэ?
Нимгэн шөрмөс бүхий талбай,
Бидний амралт, дуунууд
Гадаа дулаахан орой.

3 хүүхэд.

Бид юуг эх орон гэж нэрлэдэг вэ?
Бидний зүрх сэтгэлд хадгалсан бүх зүйл
Мөн хөх тэнгэрийн дор
Кремлийн дээгүүр Оросын далбаа.
(В. Степанов)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, манай нутаг ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.

"Бүх зүйл эх орон байж болно -
Талхаараа хооллож чадна,
Рашаанаасаа уугаарай
Өөрийн гоо үзэсгэлэнг гайхшруулаарай.
Гэхдээ тэр өөрийгөө хамгаалж чадахгүй."

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа.

Асуултууд:

-Оросын уугуул газар нутгийг хэн хамгаалж чадах вэ гэж та юу гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт: хамгаалагчид, хилчид, далайчид, танкчид, нисгэгчид гэх мэт)

-Яагаад яг тэд? (хүүхдийн хариулт: тэд хүчтэй, зоригтой гэх мэт)

Залуус аа, удахгүй манай улсын ард түмэн маш чухал баяраа тэмдэглэх болно. Та нарын хэн нэгэн нь алийг нь мэдэх вэ?(2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр.)
Энэ баярыг яагаад "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" гэж нэрлэдэг вэ? "Хамгаалагч" гэж хэн бэ?
(Хамгаалагч бол бусад хүмүүсийг хамгаалдаг хүмүүс юм.) Цэргүүд ээ, цэргийнхэн эх орноо болзошгүй дайснуудаас хамгаалдаг. Тиймээс Эх орон хамгаалагчдын өдрийг бүх цэргийн баяр гэж нэрлэдэг. Та ямар цэрэг мэддэг вэ?(Эдгээр нь далайчид, нисгэгчид, хилчид, танкчид, пуужинчид, цэргүүд юм.)
Залуус аа, та нарын хэн нь Эх орон гэж юу болохыг мэддэг вэ?
("Эх орон" гэдэг үг нь "эцэг" гэсэн үгнээс гаралтай. Эцэг эхийг Эх орон гэдэг.)
Манай улсын нэр юу вэ?
(Орос.)
Орос бол бидний төрж, амьдарч буй орон юм. Мөн манай цэргийнхэн хамгаалж байгаа.
Залуус аа, энэ юу вэ?
(Туг. ) Аль улсын далбаа вэ?(Орос.) Тэгэхээр энэ бол Оросын туг юм.
(Та туг дээрх зураас ямар өнгөтэй, ямар дарааллаар байрлаж байгааг сайтар харж болно.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, алс холын цагт Оросын газар нутгийг хэн хамгаалж байсан бэ?

Хүүхдүүд. Богатирууд. ( "Гурван баатар" зургийг авч үзье, баатруудын нэрийг санаарай.)

Тэргүүлж байна. Тулалдааны өмнө баатар бүр зэвсэг, хуяг дуулга бэлтгэсэн. Баатруудын зэвсэг, хувцас нь ямар байсан, ямар нэртэй байсныг мэдэх үү.

Хүүхдүүд. Жад, жад, сум, бороохой, цохиур, сэлэм, хутга. Хуяг - гинжин шуудан, бамбай, дуулга.

Тэргүүлж байна. Хуяг нь дайчдыг хамгаалж байв. Гинжин шуудан нь цээж, нурууг бүрхэж, хүзүүг нь сүүлний тороор бүрхсэн байв. металл цагираг. Бамбайгаар баатар илдний цохилтыг тусгаж, сумнаас нуугджээ.

4 хүүхэд.

Би хүчтэй байхыг мөрөөддөг

Муромец Илья шиг,

Энд ийм баатар байна

Би ч бас баймаар байна!


Зураг луу хар. Энд парад болж байна. Парадад хэн оролцож байна вэ?(Цэргийнхэн, манай армийн цэргүүд.)

Өөр өөр цэргүүд өөр өөрийн дүрэмт хувцастай байдаг гэдгийг анхаарна уу. (Цэргийн дүрэмт хувцасыг шалгаж байна).

Энэ ямар цэрэг вэ?(Далайчид. ) Тэднийг далайчин гэдгийг та яаж мэдсэн бэ?(Дүрэмт хувцастай далайчид хар, цагаан, давамгайлдаг цэнхэр өнгө, толгой дээрээ тууз бүхий малгай, судалтай хантааз, далайчны хүзүүвч - нүүр царай.)

Тэнгисийн цэргийн хүчинд зуу орчим жилийн турш зонхилох хөлөг онгоц нь нүүрсний тоостой уурын завь байв. Хар даавуун дүрэмт хувцас нь бага хэмжээний нүүрсний тоосноос айдаггүй байсан тул халуун наран дор урт аялал хийхдээ цайвар цагаан хувцас өмсөхөд тохиромжтой байв. Эцэст нь цэнхэр хүзүүвч - далайн өнгө.

Эдгээр цэргүүд хэн бэ?(Нисгэгчид.) Тэд дулаан хүрэм, толгой дээрээ дуулга өмссөн байна. Нисгэгчдийн жагсаалын дүрэмт хувцас нь ногоон өнгөтэй, малгай дээр далавчтай кокарданууд байдаг.
Өөр ямар цэргийн хүмүүс дуулга өмсдөг вэ?
(танкчид.)
Энэ зураг дээр дүрслэгдсэн цэргүүдийн нэр хэн бэ?
(Хилчид.) Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?(Хил хамгаалж байна.)Хил гэж юу вэ?(Хил гэдэг нь нэг улсын нутаг дэвсгэрийг нөгөө улсын нутаг дэвсгэрээс тусгаарлах шугам юм.) Хил хамгаалахад хилчдэд хэн тусалдаг вэ?(Тусгайлан сургасан, сургасан нохойнууд.)

Залуус аа, эмэгтэйчүүдийг эх орноо хамгаалагч байж чадна гэж та бодож байна уу?(Мэдээжийн хэрэг. Өнөөдөр эмэгтэйчүүдийг цэргийн албанаас олж болно. Ихэнхдээ тэд эмч, сувилагчаар ажилладаг. Гэхдээ эмэгтэйчүүд ажилладаг цэргийн бусад мэргэжил байдаг, жишээлбэл: радио оператор, холбооны диспетчер, цэргийн эрдэм шинжилгээний лабораторийн ажилчид гэх мэт. .)

Оросын дайчид үргэлж эр зориг, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээрээр ялгагддаг. Үүнийг зүйр цэцэн үгэнд маш сайн хэлдэг.

Залуус аа, та армийн тухай, мөлжлөгийн тухай, алдрын тухай ямар зүйр цэцэн үг, хэллэг мэддэг вэ (хүүхдүүд хариулдаг.)

- Зоригтой тэмцэгч, тулалдаанд сайн.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт байдаг.

- Баатар - Эх орны уулын төлөө.

- Амьдрах - эх орондоо үйлчлэх.

- Арми хүчтэй бол улс орон ч дийлдэшгүй.

Нөхөрлөл хүчтэй байх тусам үйлчилгээ хялбар болно.

- Энх тайвны төлөө хамтдаа зогс - дайн гарахгүй.

Эх орон бол ээж, түүнийхээ төлөө яаж зогсохоо мэддэг.

- Болд - дайсан авахгүй.


-Оросын сөнөөгч хүн бүхэнд үлгэр дуурайл болдог.
"Зөв зүйлийн төлөө зоригтой тэмц."
- Бууддаг хүн биш, бай оносон хүн.

Таны хэлсэн бүхэн эх орон Оросыг хамгаалахад хэрэгтэй.

Эдгээр хүчтэй, хүчтэй, тэсвэртэй манай хамгаалагчид.

Одоо найзуудаа,

Та оюун ухаандаа төлбөр төлдөг:

Нууцлаг зүйл бол ер бусын юм

Цэргийн нууцууд.

Одоо бид "Хариултыг тойрог дотор дугуйл" тоглоом тоглох болно.. Хариултыг картуудаас олоорой. Тэгээд хүрээлээрэй.

  1. Усан доорх төмөр халим

Халим өдөр шөнөгүй унтдаггүй.

Өдөр шөнөгүй усан дор

бидний амар амгаланг хамгаалдаг. (шумбагч онгоц)

  1. Тэнгэрт зоригтой хөвж,
    Нислэг шувууг гүйцэж түрүүлдэг.
    Эр хүн үүнийг хянадаг.
    Юу болов? (Нисэх онгоц)
  1. Түүний час улаан сүүлийг дэлгэ
    Оддын ертөнц рүү нисэв.
    Үүнийг манайхан барьсан
    Гариг хоорондын ... (пуужин)
  1. Нохойнхоо үнэнч найз,

Тэр хилээ хамгаалдаг. (Хил хамгаалагч)

  1. Тэр их буунаас оновчтой харваж,
    Манай Оросыг хамгаалдаг. (Их буучин)
  1. Тэр тавцан дээр оройгүй цагаан малгайтай зогсож байна. (далайчин)

7. Тэр морьтойгоо хаа сайгүй хурдан давхина (Танкчин)

Цэргийн хүн болохын тулд өглөө бүр дасгал хийж, нүүрээ хүйтэн усаар угаах хэрэгтэй. Дараа нь та хүчтэй, эрүүл байх болно, чи өвдөхгүй. Бид ч бас хүчтэй, эрүүл байхыг хичээдэг. Үүний төлөө бид юу хийж байна вэ?(хүүхдийн хариулт)

5 Хүүхэд.

Би үнэхээр, үнэхээр мөрөөддөг

Цэрэг болох гэж яараарай

Өөрийнхөө ээж рүү

Мөн Оросыг хамгаал.

6 хүүхэд.

Эх орноо хамгаалагч бол бахархалтай цол,

Түүний хөвгүүд өмсөхөд бэлэн байна.

Гэхдээ та зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй байх хэрэгтэй.

хэцүү,

Үүний тулд та спорттой нөхөрлөх хэрэгтэй.

Н.Луконин

Дулаацаарай.

Манай дайчид ирж байна
Нэг-хоёр, нэг-хоёр
Бөмбөр чанга цохилж:
Та-та-та! Та-та-та!
Далайд манай хөлөг онгоцууд
Өнөөдөр - энд, маргааш - тэнд!
Холын зайд урт усанд сэлэх.
Боомт дахь хилчин:
Хэн ирж байна, хэн ирж байна вэ?
Танкууд гүүрээр явж байна:
Урагшаа, урагшаа!
Газар дээрх онгоц
Өө, хөө!

Пуужин хөөрөхийг зөвшөөрсөн:
Өө, өө, өө!


Манай буунууд яг онож:
Өө, бум!
Манай арми - мэнд хүргэе!
"Хөөе" гэж хашгирцгаая! "Хөөе" гэж хашгирцгаая!

бүгд байрандаа алхаж байна.

бөмбөр дуурайх.

гар - хажуу тийш, хөлөөс хөл хүртэл савлана.
дугуй хөдөлгөөнүүдгар.
"машиныг барь" зүүн, баруун тийш эргэх.
бөхийлгөсөн гараараа хөдөлгөөн хийх, урагшлах-
буцаж,

"Мотор" - сойз бүхий дугуй хөдөлгөөн.
гараа хажуу тийш нь бариад эргүүл
биеийн зүүн ба баруун.
доош тонгойж, алгаа урд нь нугалж,

хурдан босоод гараа дээш өргө.
"бокс"


Гараа хажуу тийш нь дээшлүүл.

Одоо бид чамтай тоглох болно.

1. Тоглоом "Онгоц нисч байна"

Хүүхэд бүрт нэг хуудас цаас, онгоцны хавтгай дүрс байдаг. Багшийн зааврын дагуу хүүхдүүд онгоцыг хөдөлгөдөг. (Онгоц баруун дээд буланд, зүүн доод буланд, зүүн дээд буланд, баруун доод буланд, дунд руу ниссэн).

2. "Төхөөрөмжийг картаар тараах" дидактик тоглоом

Залуус аа, одоо орос хэл дээр зэвсэгт хүчинБүх цэргүүд 4 төрөлд хуваагдана.

  1. Газар.
  2. Нисэх хүчин.
  3. Тэнгисийн цэргийн флот.
  4. Стратегийн пуужингийн хүчин.

Цэргийн мэргэжлийг танкчин, нисгэгч, сапер, шүхэрчин, далайчин, шумбагч онгоц, их буучин, хилчин, пуужинчин гэсэн 4 төрөлд хуваа.

Одоо бид цэргийн техникийг гурван элемент болгон хуваах болно.

Эхний карт нь усыг, хоёр дахь карт нь агаарыг, гурав дахь нь дэлхийг төлөөлдөг.

Дугтуйг хүүхэд бүрт нэг бүрчлэн тараана. Тэд агуулдагцэргийн техник хэрэгслийн зураг (нисдэг тэрэг, танк, хөлөг онгоц, нисдэг тэрэг, пуужин, цэргийн машин, шумбагч онгоц).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, дугтуйнуудыг нээж, дугтуйнд байгаа зүйлийг урд нь тавь. Дугтуйнуудыг ширээний ирмэг дээр тавь. Хүүхдүүд ээ, та энэ техникийг хаана (усанд, тэнгэрт, газарт) ашиглаж байгааг тодорхойлох хэрэгтэй. Та картаа аваад зохих картанд хавсаргах ёстой.

3. "Ноёд офицерууд" тоглоом

Хүүхдүүд "офицерууд" болдог. Хөтлөгч сануулж байна: одоо тэр тушаал өгөх болно, хүүхдүүд тэднийг биелүүлэх болно. Гэхдээ тушаалыг өмнө нь "Эзэн офицерууд!" гэж бичсэн тохиолдолд л гүйцэтгэх ёстой.
- Ноёд офицерууд! Босоорой!
- Ноёд офицерууд! Суух!
- Хөлийнхөө үзүүр дээр ор! Хуурамч тушаалыг хэн гүйцэтгэсэн бэ? Нисэх. Бид тоглоомоо үргэлжлүүлнэ.
- Ноёд офицерууд! Хелжихийн тулд!
- Ноёд офицерууд аа, үсрээрэй!
- Дахин үсрээрэй! Энэ удаад хэн авсан бэ?
гэх мэт.
Хэд хэдэн хүүхэд командыг эвдрэлгүйгээр, хурдан хурдтайгаар дагаснаар тоглоом дуусна.

"Хил хамгаалах" хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох.

Багш хүүхдүүдийг газарзүйн газрын зургийг үзэхийг урьж байна.

Залуус аа, энэ газрын зураг дээр та байршлыг олох боломжтой өөр өөр улс орнууд. Нэг улс нөгөөгөөсөө хилээр тусгаарлагдсан байдаг. ОХУ-ын хилийг харуул (багш хүүхдүүдэд Оросын хилийн дагуу заагчийг зааж өгөхөд тусалдаг.)

Мөн бусад улсын хилийг харуул. (Жишээ нь Франц, Герман гэх мэт)

Та юу гэж бодож байна вэ, нэг улсын нутаг дэвсгэрээс нөгөө улсын нутаг дэвсгэрт амархан шилжих үү? (хүүхдийн таамаглал.)

Мэдээжийн хэрэг, та нэг улсаас нөгөө улс руу явж болохгүй, бүх улс орон хилээ хамгаалдаг.

Хилийг хэн хамгаалдаг гэж та бодож байна вэ? (Хилчид.)

Одоо бид хилчид эх орныхоо хилийг хэрхэн хамгаалж байгааг олж мэдэхэд туслах зургийг үзэх болно.

Та энэ зурган дээр хэнийг харж байна вэ? (Эдгээр нь хилчид юм.)

Та яагаад эдгээрийг хилчид гэж шийдсэн бэ? (Тэд өмсөж байна цэргийн дүрэмт хувцас, тэд автомат зэвсэгтэй.)

Хилчид яагаад дүрэмт хувцсыг олж хардаг вэ? (Тэд харагдахгүй байхын тулд.)

Хилчдийн гарт пулемётоос өөр юу байдаг вэ? (Цүнх.)

Цүнхэнд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.) Энэ уутанд анхны тусламжийн хэрэгсэл байдаг: боолт. Вата, янз бүрийн эм.

Улаан-ногоон баганад анхаарлаа хандуулаарай - энэ бол хилийн багана юм. Ийм багана нь бүхэл бүтэн хилийн дагуу сунадаг.

Залуус аа, хагалсан туузыг хараарай - энэ бол хяналтын ба мөрний зурвас юм. Энэ нь юунд зориулагдсан гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.)

Хэрэв хэн нэгэн хилээр гарахыг хүсвэл зурвас дээр ул мөр үлдэх болно. Мөн хилчид хилийн дагуу өнгөрч, ул мөрийг алдахгүйн тулд хяналтын зурвасыг сайтар шалгаж үздэг.

Та зурган дээр өөр хэнийг харж байна вэ? (Нохой.)

Тэр юу хийж байна? (Хилчдэд тусалж, мөрийг нь дагадаг.)

Залуус аа, хэн зурвас дээр ул мөр үлдээх вэ? (Хүүхдийн таамаглал - тагнуул, дайснууд гэх мэт)

Амьтад ул мөр үлдээж чадах уу? (Тийм.)

Амьтны мөр үлдээсэн бол хилчид энэ мөрийг дагах болов уу? (Хүүхдийн таамаглал.)

Амьтад үнэхээр ул мөр үлдээсэн эсэхийг хилчид шалгах ёстой. Ямар сайндаа л хил зөрчигчид гар, хөлөндөө амьтны мөр тавьж, хил давж, хилчдийг төөрөгдүүлэх нь бий.

Ингээд залуусаа, хилчид албаа хэрхэн гүйцэтгэдэг талаар олж мэдлээ. Хилчин ямар байх ёстой вэ?(Хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай, анхааралтай, нохой сургаж чаддаг, буудаж чаддаг байх) Хилчин болохын тулд маш их сурч, бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

"Манай хотын мартагдашгүй газрууд" видео оньсого.

Багш хүүхдүүдэд манай хотын мартагдашгүй газруудын зургийг санал болгодог бөгөөд хүүхдүүд энэ газрыг таньж, нэрлэх ёстой.

- Володичкины хөшөө

- Алдрын обелиск

- Мөнхийн гал

Хэсэг чимээгүй байдал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: ард түмэн эх орноо хамгаалж амиа алдсан хүмүүсийг дурсан санадаг; хөшөө босгодог, шүлэг зохиодог, дуу зохиодог, хот, гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэн гэх мэтийг нас барагсдын нэрээр нэрлэсэн. Нас барсан хүмүүсийн дурсгалыг хэсэг хугацаанд чимээгүй өнгөрөөдөг заншилтай. (Хүүхдүүд босож, хэсэг чимээгүй байхыг зарлав).

7 Хүүхэд.

Бид таны нэрийг санах болно
Мөн хойч үедээ дурсамж үлдээх.
Баатрууд хэзээ ч салдаггүй
Тэд хүйтэн мартагдахаар заналхийлдэггүй.

Хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, 2-р сарын хорин гуравны баярын нэр юу болохыг надад сануулаарай?

Хүүхдүүд. Эх орон хамгаалагчдын өдөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та өнөөдөр ангидаа жинхэнэ цэргүүд шиг харагдаж байсан! Тэд хөдөлмөрч, хүчтэй, зоригтой байсан бөгөөд замдаа бүх бэрхшээлийг даван туулсан!