Хоёрдугаар бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл "Миний хот: энэ гудамж, энэ бол миний байшин. 2-р бага бүлгийн "Миний төрсөн хот ажил мэргэжил миний хот" сэдвээр 2-р бага бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Антипина Татьяна Александровна,

сурган хүмүүжүүлэгч

МАДОУ "Хосолсон 1-р цэцэрлэг"

Тобольск

Сэдэв: "Миний улс, миний хот"

Зорилго: хүүхдүүдэд Оросын төрөлх хот Тобольскийн тухай ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

боловсролын: тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх жижиг эх орон, улс, ОХУ-ын далбааг танилцуулах, төрөлх хотынхоо нэрийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Хөгжиж байна: Хүүхдийн яриа, сэтгэхүйг хөгжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх, тоглоомын үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Эх оронч сэтгэлгээ, хотоороо бахархах, хотынхоо цэвэр байдал, дэг журмыг сахих хүслийг төлөвшүүлэх.

урьдчилсан ажил: ОХУ-ын тухай, Тобольскийн тухай, Иртыш мөрний тухай, Тобольскийн Кремлийн тухай хүүхдүүдтэй хийсэн яриа. Тобольскийг дүрсэлсэн зураг, гэрэл зургуудыг шалгах. Төрөлх хотынхоо тухай шүлэг, түүх унших. "Манай хотын дуртай газруудаар алхах" гэрэл зургийн үзэсгэлэн гаргах (эцэг эхтэй хамтран ажиллах).

Боловсролын тэргүүлэх чиглэлүүд: "Мэдлэг", "Харилцаа холбоо"

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: "Нийгэмшил", "Биеийн тамир", "унших".

Үйл ажиллагаа: танин мэдэхүйн, харилцааны, тоглоомын, моторт, бүтээмжтэй

Материал ба тоног төхөөрөмж: ОХУ-ын төрийн далбааны дүрс, тоглоомын дугтуй "Туг хийх", зургийн цаасны хоосон хуудас, янз бүрийн байшин, машин, цавуу зэргийг урьдчилан зүссэн зураг.

Хичээлийн явц:

Даша хүүхэлдэй аялагч хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг.

Сайн уу залуусаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн уу, Даша! Чи яаж энд ирсэн бэ?

Даша: -Би дэлхийгээр аялж, олон хотоор явж, төөрчихсөн. Надад хэлээч, би ямар улсад, ямар хотод төгссөн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Даша, өнөөдөр залуус бид хоёр эх орон, төрөлх хотынхоо тухай ярихаар энд цугларлаа.

Залуус аа, Дашадаа бидний амьдарч буй улсын нэр хэн болохыг хэлье?

Хүүхдүүд: - Орос.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Тийм шүү залуусаа, бид Орос гэдэг гайхалтай нэртэй улсад амьдардаг.

Бүгдээрээ энэ сайхан нэрийг хамтдаа давтъя - Орос. (Хүүхдүүд давтана)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Дэлхий дээр олон сайхан улс орон байдаг, хүмүүс хаа сайгүй амьдардаг, гэхдээ Орос бол бидний эх орон учраас ер бусын улс юм.

Даша: -Тэгээд эх орон гэж юу вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, Эх орон гэдэг үг ямар утгатай гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Эх орон гэдэг нь уугуул. Эх орон бол бидний төрсөн нутаг, энэ бол бидний эх орон, бидний хот, бидний амьдарч буй гудамж, цэцэрлэг, гэр орон, төрөл төрөгсөд юм. Эх орон бол биднийг хүрээлж буй бүх зүйл юм. Хүн бүр нэг эх оронтой. Түүнийг хайрлаж, мөн чанарыг нь хамгаалж, хамгаалах хэрэгтэй.

Та жижигхэн хэвээр байгаа ч одоо та эх орноо улам үзэсгэлэнтэй болгохын тулд маш их зүйлийг хийж чадна. Бид эх орондоо хэрхэн тусалж чадна гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт - гудамжинд хог хаяж болохгүй, модны мөчир, бут сөөг хугалж болохгүй, зүлгийг гишгэж болохгүй, хайртай хүмүүсээ хайрла, цэцэрлэгийн залуустай нөхөрл, хэрүүл бүү хий).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Улс орон, Орос бүр өөрийн гэсэн тугтай байдаг. Түүнийг хар (Би хүүхдүүдийн анхаарлыг Оросын туг руу хандуулж байна). Энэ нь тэгш өнцөгт хэлбэртэй бөгөөд 3 туузаас бүрдэнэ. Дээд талын судал нь цагаан өнгөтэй. Тэр танд юуг сануулж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр бидэнд Оросын өвөл, цас, цагаан хус, мандарваа цэцгийг сануулдаг. Цэнхэр судал ямар харагддаг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Тийм ээ, залуус аа, цэнхэр тэнгэр, цэнхэр гол мөрөн, далай тэнгис шиг харагдаж байна.

Даша: - Оросын туг дээрх улаан өнгө нь юу гэсэн үг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Орос дахь улаан өнгө нь хамгийн үзэсгэлэнтэй гэж тооцогддог байв. Энэ бол дулаан, баяр баясгалан, цэцэглэж буй цэцэгсийн өнгө юм.

Одоо би та нарыг тоглохыг урьж байна. Тоглоом тоглож байна "Туг хийх".

(хүүхдүүд тугны дүрсийг бүхэлд нь хэсгүүдээс цуглуулдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо залуусаа, би та нарт манай хотоор зугаалахыг санал болгож байна.

Физминутка:

Бид Тобольскоор алхаж байна (марш)

Нэг дууг чанга дуулъя (толгойгоо зүүн, баруун тийш сэгсрэх)

Бид гудамжаар алхаж байна (марш)

Хөлөө шулуун өргө (хөл бүрийн хурууг татах)

Алхам хийгээрэй - нэг, хоёр

Гар долгион - гурав, дөрөв

Толгойгоо эргүүлэв (толгой эргэх)

Зүүн баруун. Сайн байна!

Хамтдаа өндөрт үсэрцгээе. (газар дээрээ үсрэх)

Тэгээд бид амархан гүйдэг. (гадаа гүйх)

Багш хүүхдүүдийг байрандаа орохыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ том гариг ​​дээр

Ийм том улсад

Дэлхий дээр ганц л хот бий

Энэ нь надад их хайртай.

Даша: -Залуус аа, танай хотын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: - Тобольск

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, залуус аа, манай төрөлх хотыг Тобольск гэдэг.

Манай гайхамшигт хот ямар гол дээр байрладаг вэ?

Хүүхдүүд: Иртыш дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хот Оросын агуу Иртыш гол дээр байрладаг. ( Хотын зургийг хүүхдүүдэд үзүүл.

Даша, одоо манай Тобольск хотын тухай шүлэг сонс.

Хүүхэд: Манай Тобольск хот сайхан, эрхэм.

Тэр цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй

Мөн бид бүгдэд хайртай.

Эртыш, цэнхэр усны тохилог эрэг.

Би энд ээжтэйгээ хааяа алхах дуртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хар даа, Даша, манай залуус манай хотоор зугаалах дуртай газруудаа харуулсан гэрэл зургуудыг авчирсан. Одоо бид тэднийг харж, дуртай хотынхоо талаар танд хэлэх болно.

Хүүхдүүд "Дуртай хотыг тойрон алхаж байна" эвлүүлэгийг хараад Даша руу алхах дуртай газруудынхаа талаар ярьж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ та бид хоёр ч гэсэн өөрсдийн хотыг бүтээж чадна. Даша бидэнд дугтуйнд юу авчирсаныг хараарай. ( Би дугтуйнаас байшин, машины урьдчилан тайрах зургийг гаргаж авдаг).Янз бүрийн байшин, машин байна. ( Бид том, жижиг байшин, машинтай зургуудыг хардаг).Одоо бид тэдгээрийг том цаасан дээр нааж болно - энэ бол манай хот болно.

Хүүхдүүд зураг зурах цаасан дээр байшинг наадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол ямар том, үзэсгэлэнтэй хот юм.

Даша: - Сайн байна уу, залуус аа, би тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байсан. Та эх орныхоо тухай, хотынхоо талаар маш их зүйлийг мэддэг. Одоо би бусад орноор аялах цаг нь болсон. Баяртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баяртай, Даша! Сайн байна уу, залуус аа, та Дашад бидний хайртай хот Тобольск, төрсөн улсынхаа талаар бүгдийг зөв хэлсэн. Одоо Даша аялах гэж байна, бид хотод тоглох болно.

("Хамгийн том байшинг олох", "Зөвхөн жижиг байшинг хайх", "Ижил байшингуудыг харуулах" дидактик тоглоомууд явагддаг)

Багш нарыг урьж байна сургуулийн өмнөх боловсролТюмень муж, YNAO болон Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Югра таны хэвлэн нийтэлдэг. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, зохиогчийн хөтөлбөр, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео орно), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?


Бүлэг : хоёр дахь хамгийн залуу.Сэдэв"МИНИЙ БАЙР, МИНИЙ ХОТ "Зорилго:


Долоо хоногийн өдөр

Горим

Интеграци

боловсролын

бүс нутаг


Боловсролын салбарыг нэгтгэхийг харгалзан насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа



Эцэг эхтэй харилцах/

нийгмийн түншүүд


бүлэг,

дэд бүлэг


Хувь хүн



1

2

3

4

5

6

7

8

ДАВАА 9 - 11-р сарын

Өглөө:

"Нийгэм харилцааны"

« Яриа хөгжүүлэх»

« Бие махбодийн хөгжил»

« Танин мэдэхүйн хөгжил»


Өглөөний гимнастик - хүүхдийн моторт туршлагыг хуримтлуулах, баяжуулах (үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмших);

Инзагийн зурагтай цомог гарга.Инза бол бидний төрсөн хот, бид үүнийг хайрлах ёстой гэж хэлээрэй.


Солонго өнгө тоглоом

Зорилго: хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэийг таних, ялгах чадварыг нэгтгэх; өнгө засах: улаан, шар, ногоон; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Фима, Вика нарыг тат.


- Тоглоомын төвд хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

КП-ын боловсрол, өөртөө үйлчлэх чадвар, харилцан туслалцаа үзүүлэх.


Хүүхдийн сонирхолтой тоглоомууд

"Мозайк", "Лего"

Зорилго: хүүхдийн гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх

Эцэг эхийн сувилагчийн зөвлөгөө

Фроловын гэр бүлд "Амьдрах нөхцөлтэй танилцах" зорилгоор гэртээ зочлох.


Боловсролын үйл ажиллагаа

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"


1.Физо /танхим-/8.40-8.55/см. биеийн тамирын даргын төлөвлөгөөний дагуу.

2. Танин мэдэхүй-9.00-9.15- Амьтад өвөлд хэрхэн бэлтгэдэг вэ”, 71-р тал.


Тоглоом, алхах бэлтгэл

Алхах:


- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо


Зорилтот алхалт "Тэнгэрийг харах". Амьгүй байгалийн үзэгдлийн талаарх мэдлэгээ үргэлжлүүлэн нэгтгэх. "Үүл" гэсэн ойлголтыг тодруулна уу. Намрын тэнгэрийн өвөрмөц байдлыг харуул. Намрын эхэн үед тэнгэр цэнхэр байв. Намрын сүүлээр нар тэнгэрт харагдахгүй, үүлээр бүрхэгдсэн байв. Нар үүлний цаанаас харагдана. Тэнгэрт хар үүл - бороо эсвэл цас орно.

1.Үндсэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх бие даасан ажил: Арина, Фима Анюта Р.

2. Намрын тухай дуу дуулж, Лерой, Настя, Катя А нартай бүжиглэдэг.


Ажилсаг зан чанарыг төлөвшүүлэх.

"Нарийн зам дагуу."

Тойрогоос тойрог руу шилжиж сур


Тоглоом "Цонхноос бор шувуу ба муур" Биеийн тамирын дасгал хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх, бие биетэйгээ мөргөлдөхгүйгээр гүйж сурах.

Анхаарал, авхаалж самбаа хөгжүүлэх.


Явган аялалаас буцаж, KGN,

оройн хоол,унтахын өмнө ажиллах.


- мэдлэг

Харилцаа холбоо


төвүүд. дидактик тоглоомууд:

Зураг хуваах (амьтад)

хоншоор

бөмбөлгүүдийг цуглуул


Унтахаасаа өмнө амрах: "Байгалийн бүүвэйн дуу" хөгжмийн зохиолыг сонсох.

"Манай хотын гудамж" төлөвлөлтийн шалгалт.

Зорилго: Хүүхдүүдийн гудамжны бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (байшин, явган хүний ​​зам, зам), тэдгээрийн зорилгыг зөв нэрлэж, ярьж сурах (машин (тээврийн) зам дагуу явж, хүмүүс (явган зорчигч) явган хүний ​​замаар алхаж байна)


Эцэг эхчүүдэд хүүхдүүд өдрийг хэрхэн өнгөрөөсөн, юу хийж, хэрхэн биеэ авч явааг хэлээрэй

Орой:эрүүл мэндийг сайжруулах, хатууруулах журам, KGN, бие даасан үйл ажиллагаа, бие даасан ажил.

- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо

Уран сайхны бүтээлч байдал


Аажмаар өсөлт. Өдрийн нойрны дараа гимнастик хийх, агаарт усанд орох, массажны дэвсгэр дээр алхах, тайвшруулах журам: гэсэн санааг бий болгох. биеийн тамирын дасгалсайхан сэтгэлийн байдалд хувь нэмэр оруулах; эрүүл мэндээ хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Ширээний соёл. Мөн/нөхцөл байдал "Баавгайн бамбаруушийг болгоомжтой идэж сурцгаая."

Боловсролын үйл ажиллагаа

- "Нийгэм, харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


Хүүхдүүдэд нэгдэх хүслийг үргэлжлүүлэн хөгжүүл сурган хүмүүжүүлэх үйл явц.

1.гимнастикийн дараа өдрийн цагаар унтах, хурууны гимнастик,

2. "Хүүхэлдэйтэй дугуй бүжиг" гэсэн бичвэр бүхий сонсголыг хөгжүүлэх тоглоом, хашгирахгүйгээр зурж дуулж сур

дүрд тоглох тоглоом,

3. дэвсгэр дээр хавтгай хөл үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх дасгалууд.

4. дидактик тоглоом "Хэний байшин илүү дээр вэ?"


Алхах:

- мэдлэг

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх


11-р сарын боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Бүлэг : хоёр дахь хамгийн залуу.Сэдэв"МИНИЙ БАЙР, МИНИЙ ХОТ "Зорилго: Хүүхдүүдийн төрөлх хот (тосгон) -той танилцах; түүний нэр, объект (гудамж, байшин, дэлгүүр, эмнэлэг); тээвэртэй, "хотын" мэргэжилтэй (эмч, худалдагч, цагдаа)


Долоо хоногийн өдөр

Горим

Интеграци

боловсролын

бүс нутаг




Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагааг хөгжүүлэх орчныг бүрдүүлэх (үйл ажиллагааны төв, бүлгийн бүх өрөө)

Эцэг эхтэй харилцах/

нийгмийн түншүүд


бүлэг,

дэд бүлэг


Хувь хүн

дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

1

2

3

4

5

6

7

8

Мягмар - 11-р сарын 10

12 Өглөө:

Тоглоом, бие даасан ажил, өглөөний дасгал, KGN, өглөөний цай.


"Нийгэм харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


Өглөөний гимнастик Сурагчдын хөдөлгөөний идэвхжил, бие бялдрын хөгжил дэвшлийн хэрэгцээг бүрдүүлэх.

Хөдөлмөр сувилагчдаа өглөөний цайны ширээ засах, хүсэл эрмэлзэлтэй хүүхдүүдийг татахад тусалдаг.


Смешарики залууст зочлох эелдэг байдлаар бие даасан ажил

Зорилго: харилцан яриа, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх; толь бичгийг идэвхжүүлэх, баяжуулах; нарийн моторт ур чадвар, анхаарлыг хөгжүүлэх; цэцэг засах; дүрүүдэд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.


-

Хэмжээг тодорхойлох дасгал хийх тоглоом "Дээрх, доороос мөөгөнцөрийг ол ...".


Хүүхдүүдэд гараа хөөсөрч, сайтар зайлж, алчуураар хатаахыг үргэлжлүүлэн заа.

Ширээн дээр зан үйлийн дүрмийг засч, эргэлдэхгүй, чимээгүй суу.

Хутгалах хэрэгслийг аюулгүй ашиглах дүрмийг сануул.

"Гадаа тоглоомонд хүүхдийн бие бялдрын хөгжил" сэдвээр сурган хүмүүжүүлэгчийн зөвлөгөө.


Боловсролын үйл ажиллагаа

"Ярианы хөгжил"


1.Хөгжим / хөгжмийн найруулагчийн төлөвлөгөөний дагуу үзэх /

2. Хэл ярианы хөгжил - Дид буулга "Цуурай", х.74


Тоглоом, алхах бэлтгэл

Алхах:

Тоглоом, ажиглалтын ажил, бие даасан ажил, биеийн тамир, эрүүл мэндийн ажил


- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо


Замын зорчих хэсгийг ажиглах - замын дүрмийн талаар ойлголт өгөх.

Хөдөлгөөнт тоглоом "Хаана дуугардаг вэ?" - сансарт жолоодож сурах.

Ажил. сайт руу хөтөлдөг замыг шүүрдэх. шүүрийг хэрхэн зөв ашиглаж сурах, хичээл зүтгэлийг төлөвшүүлэх.


Үндсэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх ажилтай бие даасан ажил: Насанд хүрэгчдийн даалгаврын дагуу алхах: эргэх, объектыг тойрон гарах, "могой".

Хөдөлгөөний үндсэн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Дидактик тоглоом "Сониуч хүүхэлдэй" - хүүхдүүдэд "хэн?", "Юу?", "Тэр юу хийж байна?" Гэсэн асуултуудад хариулахыг заа.


Сансар огторгуйд чиг баримжаа олгох гүйлттэй гадаа тоглоом. "Овооноос овойлт хүртэл".

"Бор шувуу ба машин" - хүүхдүүдэд урагшлах хоёр хөл дээр үсрэх чадварыг хөгжүүлэх;

Замын хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрдөхийг заах;

Автобусны талаархи мэдлэгээ нэгтгэх. замын дүрмийн талаар ойлголт өгөх.


Алсын материалтай тоглоомууд

Хүүхдүүдийн сонгосон бие даасан үйл ажиллагаа

Хүүхдүүдийг хамтдаа тоглож, бие биедээ туслахад нь урамшуул. Өөрийнхөө түүхийг үүсгэ


Явган аялалаас буцаж, KGN,

оройн хоол,унтахын өмнө ажиллах.


- мэдлэг

Харилцаа холбоо


Хүүхдүүдийн хүсэлтээр r.s.s. унших

"Амьтдын өвлийн овоохой"


- Тоглоомын төвд хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа:

KGN-ийн боловсрол, өөртөө үйлчлэх чадвар, хувцас тайлах үед харилцан туслалцаа үзүүлэх.

Зорилго: хүүхдүүдэд оймс болгоомжтой өмсөж сургах, насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар трико, цамц өмсөж сурах.


Тоглоомын төв дэх хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа: дүрслэх урлаг, театр, барилга, театр.



Орой:

- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо

Уран сайхны бүтээлч байдал



Тоглоом "Өөрийнхөө газрыг ол"

Зорилго: хүүхдүүдэд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ ангилахыг заах.

"Тоглоом болгон өөрийн гэсэн байртай"

Зорилго: хүүхдийн тоглоомыг байранд нь байрлуулах чадварыг нэгтгэх


Боловсролын үйл ажиллагаа

- "Нийгэм, харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


Хүүхдэд сурган хүмүүжүүлэх үйл явцад нэгдэх хүслийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх

1. Өдрийн нойрны дараа гимнастик,

2. хурууны гимнастик "Хөгжилтэй хуруу"

3. чөлөөт сэдвээр хувцас солих буланд тоглоом

4. "Бид жолооч" дүрд тоглох тоглоом

5.Тоглоом бол театрт тоглоомтой, хөгжилтэй байдаг.

6. ширээний тоглоом, дидактик тоглоом


Алхах:

- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо


Шалбаг доторх мөсийг харж байна.

Байгальд гарсан өөрчлөлтөд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

"Урсгал дундуур" хөдөлгөөнт тоглоом - тодорхой чиглэлд хөдөлж, урагшлах хоёр хөл дээр үсрэх чадварыг хөгжүүлэх.

"Нэг олон" дидактик тоглоом - объектын тоог ялгаж сурах.

Эцэг эхтэй хийсэн яриа.


11-р сарын боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Бүлэг : Хоёр дахь бага насны сэдэв"МИНИЙ БАЙР, МИНИЙ ХОТ "Зорилго: Хүүхдүүдийн төрөлх хот (тосгон) -той танилцах; түүний нэр, объект (гудамж, байшин, дэлгүүр, эмнэлэг); тээвэртэй, "хотын" мэргэжилтэй (эмч, худалдагч, цагдаа)


Долоо хоногийн өдөр

Горим

Интеграци

боловсролын

бүс нутаг


Боловсролын салбарыг нэгтгэхийг харгалзан насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагааг хөгжүүлэх орчныг бүрдүүлэх (үйл ажиллагааны төв, бүлгийн бүх өрөө)

Эцэг эхтэй харилцах/

нийгмийн түншүүд


бүлэг,

дэд бүлэг


Хувь хүн

дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

1

2

3

4

5

6

7

8

9 САРЫН 11, Лхагва гараг

12 Өглөө:

Тоглоом, бие даасан ажил, өглөөний дасгал, KGN, өглөөний цай.


"Нийгэм харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


өглөөний дасгалууд

Хүүхдэд ширээ засахад нь тусал.


Хувь хүн

"Алгаа таш"

Зорилго: Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний нэрийг чихээр ойлгох чадварыг нэгтгэх, тэдгээрийг зургаас олох, сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх Арина, Фима нарыг татах.


- Тоглоомын төвд хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа

Юм, тоглоомоо хаях тухай нөхцөл байдлын яриа, "Тоглоом болгон өөрийн гэсэн байртай" тоглоом


- "Миний хот" сэдвээр номын буланг бөглөнө үү.

Ярилцлага “Амттай, эрүүл хүнсний ногоо.” Хүнсний ногоонд юу амттай байдаг вэ? Та ямар ногооны хоол мэддэг вэ Ээж тань танд ямар хоол хийдэг вэ? Харилцан яриа хөгжүүлэх.

"Амьсгалын замын цочмог халдвар, амьсгалын замын цочмог вируст халдвараас намрын урьдчилан сэргийлэх" сэдвээр эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө өгөх материал

Эцэг эхчүүдэд зориулсан хавтас гулсагч "Та хотоо мэдэх үү?"


Боловсролын үйл ажиллагаа

"Биеийн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"


1. Уран сайхны бүтээлч байдал - 1 дэд бүлэг, IZO2-ийн сурган хүмүүжүүлэгчийн төлөвлөгөөг харна уу FEMP - 2 дэд бүлэг. "Хивс дээрх нөхөөсүүд", х.73

2. БИЕИЙН / агаар / БИЕИЙН хичээлийн багшийн төлөвлөгөөний дагуу үзнэ үү.


Тоглоом, алхах бэлтгэл

Алхах:

Тоглоом, ажиглалтын ажил, бие даасан ажил, биеийн тамир, эрүүл мэндийн ажил


- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо


. Зорилтот алхалт "Анхны цас". Намрын оройн шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Анхны цас яагаад хайлж байгааг олж мэдээрэй. Анхны цасан ширхгүүд хэрхэн эргэлдэж байгааг, шалбааг нь хэврэг мөсөн царцдасаар бүрхэгдсэнийг хараарай. Заримдаа цастай бороо ордог, заримдаа мөндөртэй байдагт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн тухай яриа: цэцэрлэгт явах замдаа хүүхэд харсан зүйл; байгалийн цаг агаарын өөрчлөлт.

Зорилго: хүүхдийн уялдаа холбоотой яриа, ажиглалтыг хөгжүүлэх. Гриша, Анюта Р, Карина нарыг харилцан ярианд оролцуул.


-Тоглоомын төвд хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа,

Ажил. Тоглоомыг сагсанд хийх, сайт дээр хог хаяхгүй байх, сайт дээр эмх цэгцтэй байхыг заах. цэцэрлэг.


Хүүхэд бүрийг өөрт хамгийн их таалагдсан үүлээ сонгож, хаана хөвж, хурдан эсвэл удаан хөдөлж байгааг хянахад урь. Хүүхэд бүр үүлэндээ нэр өгье.Байгалийн янз бүрийн үзэгдлүүдийг танилцуулах, уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх.

Явган аялалаас буцаж, KGN,

оройн хоол,унтахын өмнө ажиллах.


- мэдлэг

Харилцаа холбоо


К.Чуковскийн "Гайхамшигт мод" шүлгийг уншиж байна.

- Тоглоомын өрөөнд хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа


Тоглоомын төв дэх хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа: дүрслэх урлаг, театр, барилга, театр.

"Хулгана ба муур" Зорилго: ур чадварыг хөгжүүлэх, бултах; тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг сайжруулах.


Эцэг эхчүүдэд хүүхдүүд өдрийг хэрхэн өнгөрөөсөн, юу хийж, хэрхэн биеэ авч явааг хэлээрэй

Орой:эрүүл мэндийг сайжруулах, хатууруулах журам, KGN, бие даасан үйл ажиллагаа, бие даасан ажил.

- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо

Уран сайхны бүтээлч байдал


- Унтсаны дараа гимнастик хийх, массажны дэвсгэр дээр алхах, хүйтэн усаар угаах

"Тоглоом бол миний төрөлх хот руу аялах" загварын элементүүдтэй автомашинаар.Хүүхдэд хамтдаа, хамтдаа тоглох чадварыг хөгжүүлэх.Бүү бууж өг, зөрчилдөж болохгүй.

Боловсролын үйл ажиллагаа

- "Нийгэм, харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


Унтсаны дараа дасгал хий

хурууны гимнастик,

Дүрд тоглох тоглоом: "Ой дахь амьтдад зочлоход. Ойд өвлийн улиралд хэн унтдаг вэ?

Туршилтын үйл ажиллагааны элементүүд: "Ус, бага зэрэг ус ..." үржүүлгийн шүлгийг санаарай.

экологийн тоглоом, объекттой тоглоом: Экологийн лотто тоглоом.

Дидактик тоглоомууд


Алхах:

- мэдлэг

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх


Өдрийн цаг агаарыг ажиглах - цас орж, газар, өвсөөр бүрхэгдсэн гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул. Тэр ямар өнгөтэй вэ? Тэр ямар санагдаж байна вэ? - хүүхдийн яриа, сэтгэхүйг хөгжүүлэх, алсын харааг өргөжүүлэх.

"Илүү нарийвчлалтай зорилгоо" гар утасны тоглоом - нүд, нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

Дидактик тоглоом "Өнхрөх гэж юу вэ?" - хүүхдүүдийг объектын шинж чанаруудтай танилцуулах.

Эцэг эхтэй ганцаарчилсан ярилцлага.


11-р сарын боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Бүлэг : Хоёр дахь бага насны сэдэв"МИНИЙ БАЙР, МИНИЙ ХОТ "Зорилго: Хүүхдүүдийн төрөлх хот (тосгон) -той танилцах; түүний нэр, объект (гудамж, байшин, дэлгүүр, эмнэлэг); тээвэртэй, "хотын" мэргэжилтэй (эмч, худалдагч, цагдаа)


Долоо хоногийн өдөр

Горим

Интеграци

боловсролын

бүс нутаг


Боловсролын салбарыг нэгтгэхийг харгалзан насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагааг хөгжүүлэх орчныг бүрдүүлэх (үйл ажиллагааны төв, бүлгийн бүх өрөө)

Эцэг эхтэй харилцах/

нийгмийн түншүүд


бүлэг,

дэд бүлэг


Хувь хүн

дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

1

2

3

4

5

6

7

8

Пүрэв гараг-11 сарын 5

12 Өглөө:

Тоглоом, бие даасан ажил, өглөөний дасгал, KGN, өглөөний цай.


"Нийгэм харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"


1. Өглөөний дасгал

өдөр тутмын моторт үйл ажиллагааны хэрэгцээг бүрдүүлэх, сурган хүмүүжүүлэгчийн хөдөлгөөний дагуу хөдөлгөөн хийх чадварыг хөгжүүлэх.

2. Ажил - асрагчдаа өглөөний цайны ширээ тавихад нь туслах.


Дүрслэх урлагийн бие даасан ажил: хүүхдүүдтэй загварчлах, хуванцарыг хэрхэн зөв цуглуулах, пропорциональ хэсгүүдийг урах, хуванцарыг зөв ашиглах ур чадвар.

Фима, Вика, Катя, Лера.


- Тоглоомын төвд хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа:

Хэрхэн дагаж мөрдөөрэй

хүүхдүүд тоглоомоо цэвэрлэдэг

захиалга авчрах

үйл ажиллагааны төвүүд.

Богдан, Гриша хоёрт анхаарлаа хандуулаарай


-"Намрын сүүл"-ийг дүрсэлсэн зургуудыг дэлгэн харуулах, чимэглэлийг авч үзэх, намрын бүх үзэгдлийг тэмдэглэх, харааны болон сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх.

"Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр!" сэдвээр эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө өгөх материал.


Боловсролын үйл ажиллагаа

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Ярианы хөгжил"


1.Физо (танхим) -8.40-8.55

2. Нимгэн унших. уран зохиол - "Маша ба баавгай", p.75


Тоглоом, алхах бэлтгэл

Алхах:

Тоглоом, ажиглалтын ажил, бие даасан ажил, биеийн тамир, эрүүл мэндийн ажил


- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо


Хүүхдийн хувцасыг ажиглах - хувцас, тэдгээрийн зорилгын талаархи ойлголтыг бий болгох.

Дидактик тоглоом "Хэн юу өмссөн бэ?" - Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулж, асуултанд хариулж сур.

"Баавгайг гүйцэх" гар утасны тоглоом - дохиогоор гүйж сур.


Хувь хүний ​​ажил. үндсэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх ажил: Тэнцвэртэй байх дасгалууд. Хөдөлгөөний үндсэн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хувь хүний ​​ажил. Хурууны гимнастик "Гурван баавгай сууж байв." Богдан, Гриша, Жора нарыг тат.


Ажил.

Хагарсан мөчрүүдийн цуглуулга. - урамшуулах өөрийгөө биелүүлэхэнгийн захиалга;

Байгальд хүндэтгэлтэй хандаж сур.


Тоглоом - Хувцасны ангилал:

Малгай---

Гадуур хувцас---

Хүсэл эрмэлзэлтэй хүүхдүүдийг татах.

Намрын оройн тухай шүлэг унших нь:

Пушкин: Тэнгэр аль хэдийн намар амьсгалж байсан,
Нар бага тусав
Өдөр нь богиносож байв
Ойн нууцлаг халхавч
Тэр гунигтай чимээ шуугиантайгаар нүцгэн байв.
Талбай дээр манан унав
Галуу шуугиантай цуваа
Урд зүгт сунасан: ойртож байна
Маш уйтгартай цаг;
Арваннэгдүгээр сар аль хэдийн хашаанд ирсэн байв.


Явган аялалаас буцаж, KGN,

оройн хоол,унтахын өмнө ажиллах.


- мэдлэг

Харилцаа холбоо


- Тоглоомын өрөөнд хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа

Орондоо орохдоо хувцсаа тайлахдаа даашинз, цамц, дараа нь гутлаа тайлж, триког тайлж, сандлын түшлэг дээр болгоомжтой өлгөхийг зааж өг. Хүүхдэд хэрхэн эелдэгээр тусламж хүсэхийг заа.

Баруун гартаа халбага барьж, уруулаараа хоол авч, насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар идэж сурах;

бие даан бие засах газар трико, дотуур өмд тайлж, унтахынхаа өмнө оймсоо тайлах; Гудамжны хувцасыг шүүгээнээс хэрхэн гаргаж авах талаар сурах,


Харилцаа:

Бид явган зорчигч болж, замын хөдөлгөөний дүрмийг чанд сахих ёстой: зөвхөн явган хүний ​​​​зам (явган хүний ​​зам) дагуу хөдөлж, яарах хэрэггүй, анхаарал болгоомжтой байх, бие биенийхээ гарыг чанга атгах, хашгирахгүй байх, багшийг анхааралтай сонсох.



Орой:эрүүл мэндийг сайжруулах, хатууруулах журам, KGN, бие даасан үйл ажиллагаа, бие даасан ажил.

- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо

Уран сайхны бүтээлч байдал


- Унтсаны дараа гимнастик хийх, массажны дэвсгэр дээр алхах, хүйтэн усаар угаах

Уншиж байна уран зохиол, чимэглэл үзэх


- Хүүхдүүдтэй танил шүлгийг давт.

Тээврийн талаархи зургуудыг авч үзье: Та ямар төрлийг мэддэг вэ?

/автобус, ачааны машин, трамвай. суудлын автомашин/


Боловсролын үйл ажиллагаа

- "Нийгэм, харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


1. Өдрийн нойрны дараах гимнастик, хурууны гимнастик,

2. дүрд тоглох тоглоом, сэтгэлзүйн гимнастикийн элементүүдтэй тоглоомууд: "Хэрүүл маргаан хийх шаардлагагүй - хэзээ ч!"

3. дугуй бүжгийн тоглоом, "Иванушка чи хаана байсан бэ?"

4. театрын тоглоом, тоглоомын төвд "Манжин" Хүүхдэд театрын үйл ажиллагааны ур чадварыг үргэлжлүүлэн заах.

5. Дидактик тоглоом "Ямар өнгө?" Харилцан яриа хөгжүүлэх.


Алхах:

- мэдлэг

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх


Шувуу ажиглах - шувуунд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

"Бор шувуу ба машин" хөдөлгөөнт тоглоом нь хүүхдүүдийг өөр өөр чиглэлд гүйх, бие биетэйгээ мөргөлдөхгүйгээр хөдөлгөөнийг эхлүүлэх, багшийн дохиогоор өөрчлөх чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.

Дидактик тоглоом "Энэ хэн бэ? Энэ юу вэ?" - хүүхдүүдэд энгийн асуултанд хариулахыг заах.

Боловсролын янз бүрийн сэдвээр эцэг эхчүүдтэй хийсэн яриа.


11-р сарын боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Бүлэг : хоёр дахь хамгийн залууСэдэв"МИНИЙ БАЙР, МИНИЙ ХОТ "Зорилго: Хүүхдүүдийн төрөлх хот (тосгон) -той танилцах; түүний нэр, объект (гудамж, байшин, дэлгүүр, эмнэлэг); тээвэртэй, "хотын" мэргэжилтэй (эмч, худалдагч, цагдаа)


Долоо хоногийн өдөр

Горим

Интеграци

боловсролын

бүс нутаг


Боловсролын салбарыг нэгтгэхийг харгалзан насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагааг хөгжүүлэх орчныг бүрдүүлэх (үйл ажиллагааны төв, бүлгийн бүх өрөө)

Эцэг эхтэй харилцах/

нийгмийн түншүүд


бүлэг,

дэд бүлэг


Хувь хүн

дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

1

2

3

4

5

6

7

8

11-р сарын 13-ны БААСАН ГАРАГ

Өглөө:

Тоглоом, бие даасан ажил, өглөөний дасгал, KGN, өглөөний цай.


"Нийгэм харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"


- Өглөөний дасгал

Өглөөний дасгал хийхдээ бие биенээ түлхэхгүй байхыг хичээгээрэй

Багшийн хяналтан дор чөлөөт үйл ажиллагаа явуулдаг. Ууланд тоглоомууд


Хувь хүний ​​ажил

Ширээний ёс зүй, зөв ​​хооллож сурах

Карина, Гриша, Жора, Лера нарыг тат


- Тоглоомын төвд хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа

Хүмүүсийн мэргэжлүүдийн тухай зураг бүхий цомгийг анхаарч үзээрэй.

Зорилго: хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхол, ой санамж, сэтгэн бодох чадвар, авъяас чадварыг хөгжүүлэх.


- "Би эмч", "Би худалдагч" дүрд тоглох тоглоом

Тоглоомын талбайг хөгжүүлэх, баяжуулах ажлыг үргэлжлүүлэх, хүүхдүүдийг тоглоомын санааг бие даан бий болгоход хүргэх.

Хүсэлтийн дагуу эцэг эхчүүдэд зориулсан ганцаарчилсан зөвлөгөө.


Боловсролын үйл ажиллагаа

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил"

1. Хөгжим 8.40.8.55 хөгжмийн найруулагчийн төлөвлөгөөний дагуу үзнэ үү.

2. Уран сайхны бүтээл / хэрэглээ / үзнэ үү. дүрслэх урлагийн багшийн төлөвлөгөөний дагуу.

Барилга: "-"Шоо ба бөмбөгийг харьцуулах"

"Завгүй байх, х.


Тоглоом, алхах бэлтгэл

Алхах:

Тоглоом, ажиглалтын ажил, бие даасан ажил, биеийн тамир, эрүүл мэндийн ажил


- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо


Цаг агаарыг ажиглах - байгалийн өөрчлөлтийн талаархи үндсэн санааг бий болгох.

"Бяцхан цагаан туулай сууж байна" хөдөлгөөнт тоглоом - текстийг сонсож, агуулгын дагуу хөдөлгөөн хийхийг заах.

"Юу алга болсон" дидактик тоглоом - анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.


Алсын материалтай тоглоомууд, Соня, Катя А. нарыг тоглоомд оролцуулах.Хүүхдийг хамтдаа тоглохыг заах.

Туршилт, туршилт хийх нь -Шалбаг юу болсон бэ? Ус мөс болж хувирав. Хүйтэн цаг агаарт шалбааг нимгэн мөсөн царцдасаар бүрхэгдсэн байдаг.(Хүүхдүүд мөсийг саваагаар цоол. Хүйтэн үед шалбааг ёроол хүртэл хөлддөг.

.Таавар: Энэ нь тунгалаг бөгөөд хүйтэн,
Тэр нууцлаг, нягт,
Мөн халуунд гэнэт амь орж,
Нулимс асгарч, хурдан хайлж,
Ямар нулимс асгарах вэ?
Мэдээжийн хэрэг, энэ бол ... (Мөс.

Шил эсвэл болор биш
Энэ нь ган мэт гялалздаг.
Гэртээ дулаахан авчир.
Тэр даруй ус болно.
Хүйтэн нь түүнээс ирдэг.
За, энэ нь мэдээжийн хэрэг ... (мөс)


Явган аялалаас буцаж, KGN,

оройн хоол,унтахын өмнө ажиллах.


- мэдлэг

Харилцаа холбоо


Яриадаа "баярлалаа", "сайя" гэсэн эелдэг үгсийг хэрэглэж сур.

- Тоглоомын төвд хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Орондоо орохдоо хувцсаа тайлахдаа даашинз, цамц, дараа нь гутлаа тайлж, триког тайлж, сандлын түшлэг дээр болгоомжтой өлгөхийг зааж өг. Хүүхдэд хэрхэн эелдэгээр тусламж хүсэхийг заа.

Баруун гартаа халбага барьж, уруулаараа хоол авч, насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар идэж сурах;

бие даан бие засах газар трико, дотуур өмд тайлж, унтахынхаа өмнө оймсоо тайлах; Гудамжны хувцасыг шүүгээнээс хэрхэн гаргаж авах талаар сурах,


Төрөл бүрийн номыг хянан үзэх.

Сонирхолтой тоглоомын булан дахь хүүхдүүдийн бие даасан тоглоомын үйл ажиллагаа - хүүхдүүдийг хийх зүйлээ олох, хамтарсан тоглоомонд нэгдэх, бүлгийн дэг журмыг сахихад сургах.


Эцэг эхчүүдэд хүүхдүүд өдрийг хэрхэн өнгөрөөсөн, юу хийж, хэрхэн биеэ авч явааг хэлээрэй.

Орой:эрүүл мэндийг сайжруулах, хатууруулах журам, KGN, бие даасан үйл ажиллагаа, бие даасан ажил.

- Биеийн тамир

Эрүүл мэнд

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх

Танин мэдэхүй

Харилцаа холбоо

Уран сайхны бүтээлч байдал


- Унтсаны дараа гимнастик хийх, массажны дэвсгэр дээр алхах, хүйтэн усаар угаах

Эмч, цагдаа нарын тухай уран зохиол уншиж байна.


Амьтдын тухай дуртай номнуудыг тоймлох. Зорилго: Яриа хөгжүүлэх, дуртай номоо үзэх хүслийг хөгжүүлэх.

Боловсролын үйл ажиллагаа

- "Нийгэм, харилцааны"

"Ярианы хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил


Өдрийн нойрны дараа гимнастик, хурууны гимнастик,

дүрд тоглох тоглоом, "Машин хол явдаг ..." Идэвхгүй хүүхдүүдийг татах.

бүжгийн хөдөлгөөний элементүүдийг ашиглах, навчтай танил хөдөлгөөнийг давтах, навчны бүжиг Ангид олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

хүүхдийн дуу сонсох, намрын тухай дуу хураагуур дээр.

Амьсгалын дасгал,

Дидактик тоглоом "Төвийн сугалаа". Тэвчээртэй байх хүмүүжил.


Алхах:

- мэдлэг

Аюулгүй байдал

Нийгэмшүүлэх


Модыг ажиглах - хүүхдүүдийн анхаарлыг навчгүй мөчрүүдэд хандуулах, мод өвлийн улиралд навчис урсдаг болохыг хэлэх - зэрлэг ан амьтдын объектуудыг танилцуулах, сургах болгоомжтой хандлагамод руу.

"Намайг гүйцэх" хөдөлгөөнт тоглоом нь хүүхдүүдэд тодорхой чиглэлд гүйх, алхах дасгал хийх явдал юм.

Дидактик тоглоом "Энэ юу вэ?" - бидний эргэн тойрон дахь объектуудын нэрийг илэрхийлсэн нэрээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

OD-ийн тойм

"Танин мэдэхүйн хөгжил" чиглэл

сэдвээр: "Миний хот"

хоёрдугаар бага бүлэгт.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдэд төрөлх хот, гудамж, түүний үзэмжийн талаархи ойлголтыг бий болгох.

Таны эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх ойлголтоо баяжуул.

Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; яриаг идэвхжүүлэх; үгсийн санг дүүргэх.

Хүүхдүүдийн хайртай хүмүүс, гэр бүлдээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хот, гэр орон, амьтдаа хайрлах хайрыг төлөвшүүл.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх:Хот, гудамж, автобус, усан оргилуур,

өндөр, намхан, таван давхар, олон давхар.

Тоног төхөөрөмж, материал.Хотын барилгуудын загвар, ан амьтан, шувуудыг дүрсэлсэн зураг, эдгээр амьтан, шувуудын орон байрыг дүрсэлсэн зураг, хотын гэрэл зургийн үзэсгэлэн, ойн дуу чимээ бүхий аудио бичлэг.

OD бүтэц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Дидактик тоглоом "Зураг цуглуул."

3. Асуулт дээр ярилцах.

4. Үг тоглоом "Аль, аль нь вэ?" (бөмбөгтэй).

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

7. Тоглоомын дасгал "Хот барих".

8. Тусгал.

Боловсролын үйл ажиллагаа.

гэнэтийн мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Алсу хүүхэлдэй бидэн дээр ирсэн. Тэр чамтай тоглохыг хүсч байна. Алсуд хөгжилтэй мэндлэхийг зааж өгье.

"Сайн уу" гэсэн зан үйлийн мэндчилгээ.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож дасгал хийдэг.

Сайн уу үзэгчид! Алга таших-алгадах!

Сайн уу хөлөө! Топ-топ-топ!

Сайн уу хацар! Чимх-чимхэх!

Сайн уу нүд! Агшин агшин агшин!

Сайн уу хөвөнүүд! Smack-smack-smack!

Сайн байна уу шүд! Товш - товш - товш!

Сайн уу миний хамар! Оргил-оргил-оргил!

Сайн уу хүүхдүүдээ.

Сайн уу! (хүүхдүүд, гараа барьж, дээшээ өргөж, үсрэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та ойд очсон уу? Өнөөдөр би чамайг ойд зугаалахыг санал болгож байна. Хэн надтай хамт ирэх вэ? Дараа нь бид явлаа. Мөн Алсу хүүхэлдэй зүүдэндээ орох болно.

(Ойн дуу чимээ бүхий аудио бичлэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд хэн амьдарч байгааг харцгаая.

"Зургийг цуглуул" дидактик тоглоом.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зураг дээр хэн бэ? (хүүхдийн хариулт). Одоо бид амьтан бүрт байшин сонгох болно. Амьтдыг гэрт нь оруулъя.

Хэрэм (үнэг, баавгай) хаана амьдардаг вэ?

Хэн тэдэнд зориулж байшин барьсан бэ?

Баавгай яагаад үүр хэрэгтэй вэ?

Шувууд яагаад үүр хэрэгтэй вэ?

Амьтад зориулсан байшингууд хаана байдаг вэ?

Тэгэхээр тэд хаана амьдардаг вэ?

Тэд ямар оршин суугчид вэ? (ойн оршин суугчид).

Бид ойд цагийг сайхан өнгөрүүлж, олон сонирхолтой зүйл сурсан. Бид цэцэрлэгтээ буцаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, та байшинтай юу? Та байшинд хэнтэй амьдардаг вэ?

Залуус аа, эдгээр зургуудыг хараарай (хотын зургийг харж байна). Танай байшинтай төстэй ямар барилгууд байдаг вэ? Танай байшингийн ойролцоо юу байдаг вэ (зам, тоглоомын талбай, дэлгүүр гэх мэт)? (хүүхдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэж, бид дүгнэлт гаргадаг) Байшин, зам, явган хүний ​​зам, дэлгүүр, цэцэрлэгт хүрээлэн, мод - энэ бүгдийг хот гэж нэрлэдэг. Манай хотын нэр юу вэ?

(хүүхдийн хариулт).

амантоглоом "Алийг нь надад хэлээч?".

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, Алсуд хэлээч, хотод ямар байшингууд байдаг вэ? (өндөр, намхан, таван давхар, олон давхар, том, жижиг). Ямар усан оргилуур, гудамж гэх мэт вэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ байшин хэдэн давхар вэ?

Физик. минут.
Бид хотыг тойрон алхаж байна.
Бид маш их харж, ажиглаж байна.
Гэрлэн дохио, машин.
Үзэсгэлэн худалдаа, дэлгүүрүүд.
Талбай, гудамж, гүүр.
Мод, бут хоёулаа.
Бас хөөрхөн цэцэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайхан хотоо бүтээцгээе.

Тоглоомын дасгал "Хот барих".Хүүхдүүд хотын загварыг барьж байна.

Алсу хүүхэлдэй хүүхдүүдтэй салах ёс гүйцэтгэж байна.

MBDOU "Ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн №115 цэцэрлэг", Воронеж

асран хамгаалагч

Ялагч (III зэргийн диплом) Бүх Оросын тэмцээнсургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулсан "Цэцэрлэгийн хичээлийн шилдэг хураангуй"

Черечукина Н.С. "Миний хот" хоёрдугаар бүлгийн хичээлийн хураангуй // Шар шувуу. 2015. N1..2015.n1.00009.html (хандах огноо: 07/06/2019).

Зорилтот:"Хот" гэсэн ойлголтыг бий болгож, амьдарч буй хотоо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүл.
урьдчилсан ажил. Төрөлх хотынхоо үзэмж бүхий ил захидлыг судалж байна.
Толь бичиг.Хот, гудамж, автобус.
Тоног төхөөрөмж.Хотын барилгуудын загвар, "автобус".

СУДАЛГААНЫ ҮЙЛ ЯВЦ

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, өнөөдөр бид автобусаар аялах гэж байна.
Хүүхдүүд сандлаар барьсан "автобус" -д сууж, аялалд "явдаг". Хөгжим сонсогдож байна. Аялал нь мультимедиа төхөөрөмж (зөөврийн компьютер) ашиглан явагддаг бөгөөд хотын алдартай газруудын зургийг харуулав. "Автобус зогсоно", хүүхдүүд бууна.
Багш хүүхдүүдийг барилгын загваруудыг дараалан үзэхийг урьж байна .

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний өмнө ямар барилга байна вэ? (Манай цэцэрлэг).Энэ барилга яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ? (Хүүхдүүд цэцэрлэгт явах, тоглох, суралцах гэх мэт).

Бусад барилгуудыг ижил төстэй байдлаар авч үздэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний амьдарч буй хотын нэр юу вэ? (хүүхдийн хариулт). Манай хотод таалагдаж байна уу?
Үүний юу нь танд таалагдаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).
Та эргэн тойронд юу харж байгаагаа хэлээч? (Байшин, машин, хүмүүс).
Байшингууд хаана байна? (Гудамжны ирмэг дээр).
Ямар байшингууд? (Өндөр, нам, өнгөлөг, үзэсгэлэнтэй).
Машинууд хаашаа явж байна вэ? (Замдаа).
Хүмүүс хаашаа явдаг вэ? (Явган хүний ​​зам дээр, хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал багш тайлбарлана.)

асран хамгаалагч(хүүхдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэж, дүгнэлт гаргадаг). Байшин, зам, явган хүний ​​зам, мод - энэ бүгдийг гудамж гэж нэрлэдэг. Бидний алхаж буй гудамжийг Сибирийн баатруудын гудамж гэж нэрлэдэг. Манай цэцэрлэг тэнд байрладаг. Гудамж бол хотын нэг хэсэг юм. Хот нь гудамжнаас бүрддэг. Таны амьдардаг гудамжны нэр юу вэ? (Хүүхдийн хариулт).Та манай хотын ямар гудамжийг мэддэг хэвээр байна вэ? Манай хотын нэр юу вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний аялал дуусч, цэцэрлэгтээ буцаж байна.

Хүүхдүүд "автобусанд" суугаад буцаж "явдаг". Цэцэрлэг рүү явах замд багш хүүхдүүдээс асуулт асуудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Аялал танд таалагдсан уу? Өнөөдөр та ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг харж, сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт). Энд бид буцаж ирлээ.

Сэдэвчилсэн төлөвлөлт

Сэдэв: Миний гэр, миний хотХоёр дахь бага бүлэг

Долоо хоногийн сэдэв: Миний гэр.

Зорилтот:

Сүнслэг, ёс суртахууны хандлага, төрөлх гэрт харьяалагдах мэдрэмжийг бий болгох.

Даалгаварууд:

  1. Хүүхдүүдийн байшин, гэр ахуйн эд зүйлсийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх.
  2. Аяга тавагны нэр, зорилгыг тодорхойл.
  3. Ур чадварыг бий болгох аюулгүй зан үйлдотор (хашлаганаас барьж шатаар болгоомжтой бууж өгсөх; хаалганы бариулаас барьж хаалгыг онгойлгох, хаах).
  4. Энэ сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлж, идэвхжүүл.
  5. Хүүхдийн бүтээлч, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
  6. Бусдад анхааралтай, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх; гэр орноо халамжлах.

Долоо хоногийн шүлэг:Ямар сайхан байшин вэ

Бид энэ байшинд амьдардаг.

1, 2, 3, 4 - бид шинэ байранд амьдардаг(долоо хоногийн эцэс гэхэд хүүхдүүд үүнийг цээжээр уншиж болно

Даваа гараг

Горим

Бүлэг, дэд бүлэг

Хувь хүн

Өглөө

Хот (тосгон) дахь байшингуудыг дүрсэлсэн хуулбар, чимэглэл, зургийг шалгах. Харьцуулалт.

"Миний гэр" нөхцөл байдлын яриа

өглөөний дасгалууд

"Алчуур"

Хот, тосгоны үзэмж бүхий ил захидлыг шалгах (байшингийн төрөл)

ТУЗ-ийн хэвлэсэн тоглоомууд "Хэний байшин?".

чөлөөт зураг

ООД

Танин мэдэхүй. Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох. "Бидний амьдардаг байшин" Зорилго: хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх. Өөрийн амьдардаг байшин, хөршүүд, насанд хүрэгчид, хүүхдүүдээ мэдэж аваарай. "Байшин, хашаа, гудамж, хөрш" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх. Гэр орон, гудамж, хотдоо хайрыг төлөвшүүл.

Байшин - орон сууц, байшин, цэцэрлэгийн барилга, бүтцийн эд анги, Гадаад төрх, зорилго, зарим нь ашигласан

материал (чулуу, мод, шил), хүмүүс байшин барих;

Алхах

Ажиглалт: "Орон сууцны барилга”, зорилго: байшингийн олон янз байдлын талаархи ойлголтыг бий болгох.

Гар утасны тоглоом. "Хурдан гэр лүүгээ."Зорилго: хүүхдийн моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх

Дидактик тоглоом: "Хэрэв би алдагдсан бол ..." Зорилго: уялдаа холбоотой яриа, төсөөллийг хөгжүүлэх.

байгальд хөдөлмөр. Цэцгийн цэцэрлэгт хуурай навчийг арилгана.

Үнэгүй үйл ажиллагаа Бөмбөг тоглоом. Бид элсээр байшин барьдаг.

Үдээс хойш

D. ба "Миний байшин" Зорилго: байшингийн хэсгүүдийг танилцуулах.

Гэрийн тухай шүлэг унших

Хэл яриаг хөгжүүлэх бие даасан ажил. Сашаг өөрийн байшин, гудамжны талаархи багшийн асуултанд уялдаатай хариулах чадварыг дасгал хий. Зорилго: уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Мягмар гараг

Горим

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа

Бүлэг, дэд бүлэг

Хувь хүн

дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

Өглөө

"Хүүхдүүд ч гэсэн энэ хотын оршин суугчид" сэдвээр төрөлх хотын тухай яриа. Зорилго: Хүүхэд бүрийн орон сууц, өөрийн гэсэн орон сууцны эрхийн талаар ярих.

Геометрийн дүрсийг байрлуулах "Байшин" дидактик тоглоом.

Хурууны гимнастик: "Би байшин барихыг хүсч байна" Текстийг хэлж, тохирох хөдөлгөөнийг харуулав.

Р.И. "Зураг сонгоод гэртээ байгаа зүйлээ хэлээрэй."

D. i. "Муурны байшин"

Зорилго: сэдвийн талаархи үгсийн санг идэвхжүүлэх, дотор, дээр, доороос угтвар үгсийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх.

өглөөний дасгалууд

Модон бүтээгчийн нарийн ширийн зүйлсээс барилгын ажил.Тоглоом "Байшин барих"Зорилго: хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Ширээний хэвлэсэн тоглоомууд.

ООД

Plasticine flagella-аас байшинг загварчлах.

Алхах

Ажиглалт: "Цаг агаарын төлөв байдлын хувьд"

Гар утасны тоглоом. "Гэртээ хурдан" (нар, бороо).

Зорилго: хүүхдийн моторт үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаар ярих: хүүхэд замдаа юу харсан; байгалийн цаг агаарын өөрчлөлт. Зорилго: хүүхдийн уялдаа холбоотой яриа, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Ажил. d-t. Веранда дээрх зүйлсийг эмх цэгцтэй болгох.

Тоглоомоо байрлуул, хогоо ав

чөлөөт үйл ажиллагаа

Алсын материалын ир, хувин, хөгцтэй.

Үдээс хойш

Дидактик тоглоом:"Гэрт байгаа эд зүйлс."

"Заюшкина овоохой" үлгэрийг уншиж байна

Ганцаарчилсан зургийн ажил: Намрын байшинг тоймоос хэтрүүлэхгүйгээр будна.

"Энд хэн амьдардаг" тоглоом хийсэн / тоглоом

Энэ сэдвээр "Зураг хайчлах" тоглоом тоглосон.

Унтсаны дараа дасгал хий

Лхагва гараг

Горим

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа

Бүлэг, дэд бүлэг

Хувь хүн

дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

Өглөө

Дидактик тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ? ”: тойрог дээр зогсоод бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, "миний" гэр бүлийн амьдардаг байшинг дүрслэхийг санал болгож байна. Тэд тойрог хэлбэрээр зогсож байна. Бөмбөгийг бие биедээ дамжуулаарай. Байшингийнхаа талаар ярина уу (байшингийн хажуугийн өндөр, шал)

Өргөдөл дээр бие даасан ажил "Миний байшин» Зорилго: 2-3 элементээс сэдэвчилсэн хэрэглээний зургийг бүтээх.

Өглөөний дасгалууд Зорилго: Хүүхдүүдийг танилцуулах эрүүл амьдралын хэв маягамьдрал, хүүхдийн биеийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх.

Хүүхдийн сонголтоор самбар дээр хэвлэсэн тоглоомууд.

Гараар зурах (будах хуудас - өөр байшин)

Жижиг барилгын материалтай тоглоомууд "Хүүхэлдэйнд зориулсан тавилга - ширээ, сандал, ор, буйдан".

ООД

  • FEMP "Эмээгээ зочлох"олон объект, нэг объектыг олох чадварыг нэгтгэх;
  • объектуудыг урт, өргөнөөр нь харьцуулах дасгал хийх;
  • ялгах, нэрлэх чадварыг нэгтгэх геометрийн дүрсүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин;
  • үг хэрэглэж сурах: өргөн, нарийхан, өргөн, нарийн, урт, богино;

Биеийн тамир.Зорилго: Янз бүрийн чиглэлд алхахдаа орон зайд чиг баримжаа хөгжүүлэх; багассан дэмжлэгийн талбай дээр алхахыг заах, тэнцвэрийг хадгалах

"Гэрээ ол"

Зорилго: Алхалтыг бусад төрлийн хөдөлгөөнтэй хослуулахыг заах.

"Кридорын дагуу"

Зорилго: Гар, хөлийн хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх, жижиг бүлгүүдэд чөлөөтэй алхаж, гүйж сургах.

Алхах

Ажиглалт жижүүр хийдэг ажил дээрээ.

Гадна тоглоом: "Байраа ол"

Зорилго: дууны чиглэлд шилжих; Бие биетэйгээ мөргөлдөхгүйгээр дохиогоор ажиллахыг заа.

Ганцаарчилсан ажил: тоглоомын дасгал"Үг (аяга)" -ын яриа, ой санамж, сэтгэлгээ, ойлголтыг хөгжүүлэх талаар

Бие даасан ажил: Бөмбөгийг хүзүүвч рүү өнхрүүлэх дасгал.

Тоглоом - цэвэрлэх

Багшийн хяналтан дор чөлөөт үйл ажиллагаа явуулдаг.

Гадна тоглоомууд.

Үдээс хойш

Үлгэрийн дагуу театрын тоглоом: "Теремок" Хүүхдийн театрт тоглох сонирхлыг хөгжүүлэх, тоглоомын орчин бүрдүүлэхэд тусална.
Уншсан бүтээлийн талаар өмнө нь олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

Өргөдөл дээр бие даасан ажил хийх.

Зорилго: Дүрсийг болгоомжтой нааж сурах, хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвар, програмын сонирхол..

Унтсаны дараа дасгал хий

"Гэр бүл" дүрд тоглох тоглоом Зорилго: Хүүхдийн сонирхлыг хөгжүүлэх дүрд тоглох тоглоомуудтоглоомын орчин бүрдүүлэхэд тусална. Тоглоомонд нөхөрлөлийг бий болгох.дэглэмийн агшин дахь боловсролын үйл ажиллагаа

Өглөө

Хамтын өгүүлэмж r. n. "Теремок" үлгэр

Дидактик тоглоом: "1,2,3 хайх" Зорилго: Объектын хэмжээг харьцуулах, үнэлэх арга техникийг хөгжүүлэх.

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн тухай яриа: хүүхэд замдаа юу харсан; байгалийн цаг агаарын өөрчлөлт. Зорилго: хүүхдийн уялдаа холбоотой яриа, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын дасгал "Аягаа угаах"

"Хүүхэлдэйг тэжээ"

өглөөний дасгалууд

"Таваг" цомог

Чөлөөт зураг. Ширээний хэрэгсэл будах хуудас

ООД

"Аяга тавагны тайлбар" яриаг хөгжүүлэх.- насанд хүрсэн хүнтэй хамт богино өгүүллэг зохиох чадварыг хөгжүүлэх; - аяга тавагны бие даасан зүйлийг зөв нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх, тэдгээрийн үйл ажиллагааны талаархи ойлголтыг бий болгох; - О.С.Ушаковын "3-5 насны хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх ангиуд" зөв дуудлагыг нэгтгэх. Хуудас 76 26-р хичээл

ZKR-ийг хөгжүүлэх дасгалууд - дуу авиа (o).

Дидактик тоглоомууд: "Хүүхэлдэй рүү цай ууцгаая."

Алхах

эмгэн хумс харж байна

Бие даасан ажил: асфальтан дээр өнгөт харандаагаар өвс зурах

байгальд хөдөлмөр. Өвс услах. Зорилго: ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.

чөлөөт үйл ажиллагаа

Элсний барилга.

Үдээс хойш

Эмгэн хумсыг дүрсэлсэн зургуудын үзлэг. D / ба "Гэрээ авч явдаг амьтдыг ол"

Аяга тавагны тухай оньсого тайлах

ZKR: хүйс, тоогоор нэр, нэр үгийн талаар тохиролцох чадварыг хөгжүүлэх; [a], [y] дууны зөв дуудлага, дуу авианы тодорхой илэрхийллийг боловсруулах; for, under, before гэсэн угтвар үгийн хэрэглээг идэвхжүүлэх;

Унтсаны дараа дасгал хий

"Хулгана хаана нуугдаж байна?"

Ширээний хэвлэсэн тоглоомууд.

Домино, лото