Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан ахмадын бүлгийн зураг. Бэлтгэл бүлгийн "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. Шууд зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны явц

GBOU дунд сургууль 1400 SP 4 DO

Тэмдэглэл Уран сайхны бүтээлч байдал

В ахлах бүлэг.

Гуашаар зурах.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр".

Сэдэв: "Танк".

Николаева Е.А.

2016 Москва

Зорилго: Эх орон хамгаалагчдын баярыг хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах. Цэргийн машин - танк зурж сур. Зохиолыг цаасан дээр бичих, зураг дээр гуашаар будах чадварыг хөгжүүлэх. Төсөөлөл, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

"Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын салбар.

1. Зургийг цаасан дээр байрлуулах, томоор зурах чадварыг бэхжүүлэх; гуашаар зурах, будах ур чадварыг ашиглах.

2. Эргэн тойрныхоо хүмүүст анхаарал хандуулах, тэдэнд баяр хүргэх хүслийг төлөвшүүл

өөрийн гараар хийсэн бэлэг өгөх.

"Танин мэдэхүй" боловсролын чиглэл.

1. Армийн тухай, цэргийн салбаруудын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

2. Оросын армийг сонирхох, хүндэтгэх.

3. Төсөөлөл, бие даасан байдлыг хөгжүүлж, алсын хараагаа өргөжүүл.

"Харилцаа холбоо" боловсролын салбар.

1. Нэрлэсэн болон яллах тохиолдолд олон тооны нэр үгийг зөв хэрэглэх дадлага хийх.

2. Үгийн сангаа баяжуул.

"Аюулгүй байдал" боловсролын салбар.

1.Соёлын зан үйлийн ур чадварыг дээшлүүлэх.

"Эрүүл мэнд" боловсролын салбар.

1. Сонсголын болон харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

2. Бүлэгт сэтгэл санааны цэцэглэн хөгжсөн уур амьсгалыг бий болгох.

Боловсролын бүс " Биеийн тамир»

1. Нарийн зохицуулалттай хөдөлгөөнийг бий болгох.

"Нийгэмшил" боловсролын салбар.

2. Хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

3. Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, орон зай дахь чиг баримжаа.

"Хөдөлмөр" боловсролын салбар.

1. Хавтгай дизайн хийх дадлага хийх.

Үйл ажиллагаа:бүтээмжтэй (бүтээлч), бүтээмжтэй (зурах), харилцааны, танин мэдэхүйн - судалгаа, мотор.

Арга, техник:Үзүүлэн, аман, тоглоом, практик, тайлбар, урам зориг, хурууны гимнастик.

GCD-д зориулсан материал:

Тараах материал.Хүүхэд бүрт ландшафтын хуудас, гуаш, геометрийн дүрс, салфетка, аяга ус, палитр, багс (том, жижиг), "Байлдааны бэлтгэлийн онц" тэмдэг.

Демо материал: Байлдааны даалгавар бүхий нууц багц, хилчин, далайчин, нисгэгч, танкчин, их буучны зураг, танк, онгоцны зураг ( геометрийн хэлбэрүүд), бөмбөг, савны алхам алхмаар зургийн дээж, мобайл.

GCD шилжих:

Хүүхдүүд хагас тойрогт зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид Орос гэдэг улсад амьдардаг. Орос бол бидний эх орон. Манай улс бусад орны нэгэн адил армитай. Цэргүүд, далайчид, нисгэгчид, хилчид цэргийн алба хаадаг. Тэднийг эх орны хамгаалагчид гэж нэрлэдэг. Удахгүй манай армийн баяр болох Эх орон хамгаалагчдын өдөр тохиож байна. Үүнийг 2-р сарын 23-нд тэмдэглэдэг.

Бидэнд нэг өдөр ийм байна -

Эрэгтэй, хөвгүүдийн баяр.

Бүх улс тэмдэглэдэг -

Хоёрдугаар сарын хорин гурав.

Энэ өдрийг хүн бүр мэдэх ёстой -

Улсаа хамгаалагчдын өдөр.

(Ширээн дээр "маш нууц" багц байдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, Оросын армийн төв байрнаас илгээмж ирсэн байна (би харуулж байна, би нээж байна). Энд хавсаргасан зааврын дагуу шифрийг тайлах ёстой нууц баримт бичиг байна. Зааварт дуусгах ёстой байлдааны даалгаврууд багтсан болно. Байлдааны даалгавар биелүүлэх. Бэлэн үү?

Эхний байлдааны даалгавар: "Тааварыг тааг."

Арми нь янз бүрийн цэргүүдтэй - ийм арми хүчирхэг: эх орноо далай, газар, агаарт хамгаалж чадна.

Тиймээс, цэргийн анхны салбар, эхний тааварт:

Тэр хилээ хамгаалдаг

Өдөр шөнөгүй эргүүл хийж байна.

Тэр эх орноо хамгаалдаг

Гай зовлон, уй гашуугаас.

Түүний найз бол нохой,

Тэр бол гайхалтай мэргэн бууч юм.

Мөрөн дээрээ пулемёттой

Энэ бол ... (хилийн харуул).

Хилчид Эдгээр нь хил хамгаалдаг цэргүүд юм. Тэд хилээр гарахдаа дайсны цэргүүдтэй хамгийн түрүүнд таардаг. Хилчид бол бүх цэргийн албан хаагчдын нэгэн адил эх орныхоо хамгаалагчид юм. Хилийн отряд нохойтой хөтөчтэй. Нохой нь хилчдэд тусалж, мөрийг нь дагадаг.

2. Миний найз тэнгисийн цэргийн алба хаахаар явсан,

Тэр одоо усан онгоцон дээр явж байна.

Хэдийгээр давалгаа өгсөж байсан ч,

Баатар тавцан дээр зогсож байна.

Тэр тэнгисийн цэргийн дүрэмт хувцас өмссөн

Тэр шуурганаас айдаггүй. (далайчин, далайчин)

Тэнгисийн цэргийн флот . Манай эх орны далай тэнгисийг байлдааны хөлөг онгоцоор хамгаалдаг. Тэнд далайчид үйлчилдэг. Гадаргуугийн том хөлөг онгоцууд их буу, зенитийн буу, пуужин, бөмбөгөөр тоноглогдсон байдаг. Тэд эх орноо усан дээр хамгаалж чадна.

3. Тэнгэрт ган шувуу байдаг -

Тэр дуунаас илүү хурдан гүйдэг.

Бүхээгт нисэгч ба буучин

Үүнийг цэргийн хүн удирддаг ... (нисгэгч).

Нисэх хүчин .

Цэргийн - агаар Хүчнүүд шаардлагатай бол эх орноо агаараас хамгаалахад бэлэн байна. Нисгэгчид - нисэх онгоц эсвэл нисдэг тэрэгний багийн гишүүд - өндрөөс айдаггүй, хүнд нөхцөлд хариуцлага хүлээх чадвартай байх ёстой.

Хуурай замын цэргүүд.

IN хуурай замын хүчинЯвган цэрэг, их буучид, пуужинчид, танкийн багийнхан үйлчилдэг. Танк нь катерпиллийн зам бүхий өөрөө явагч машин бөгөөд ямар ч газар дээгүүр явах боломжийг олгодог. Танкууд нь их буу, пулемётоор тоноглогдсон. Дохиочид, уурхайчид, цэргийн барилгачид мөн хуурай замын хүчинд алба хаадаг.

Сайн байна, та анхны байлдааны даалгавраа биелүүлэв.

Хоёр дахь байлдааны даалгавар. Бөмбөгтэй "Нэг - олон" тоглоом.

Танкер - олон танк; нисгэгч - олон нисгэгчид; далайчин, хилчин, их буучин, онгоц, нисдэг тэрэг, хөлөг онгоц, танк, буу.

Сайн байна, та байлдааны даалгаврыг даван туулж чадсан.

Гурав дахь байлдааны даалгавар."Цэргийн мозайк" (Хүүхдүүд урьдчилан бэлтгэсэн хэсгүүдээс (геометрийн дүрс) танк эсвэл онгоц угсардаг. Хүүхдүүд хосуудад хуваагдаж, даалгавраа гүйцэтгэнэ.

Сайн хийлээ! Байлдааны даалгавар дууслаа.

Дөрөв дэх байлдааны даалгавар.Танк зурж, аавдаа өгч, Эх орон хамгаалагчдын өдөр баяр хүргэе. Бид ширээ рүү явна.

Бид хүүхдүүдтэй хамт танкийн дүрсийг хардаг. Танк нь зам, их бие, цамхаг зэргээс бүрдэнэ.

Би гүйцэтгэлийн дарааллыг харуулав:

    Эхлээд бид суурь, савны мөрийг зурдаг.

    Дараа нь бид хуяг зурдаг - бид үүнийг савны суурьтай холбох шугамыг зурах болно.

    Дараа нь бид ирээдүйн танкийн их бууны цамхагт хоолой (баррель) нэмнэ.

    Одоо бид дугуйг зам дээр зурах хэрэгтэй, тэдгээрийн зургаа нь байгаа, гэхдээ танд илүү их эсвэл бага байж магадгүй, энэ нь таны савны зургийн хэмжээнээс хамаарна.

    Танкийг Оросын далбаагаар чимэглээрэй.

Ажилдаа орохоосоо өмнө хуруугаа ажлын ааштай болгоцгооё (хурууны гимнастик).

Хурууны гимнастик "Эх орноо хамгаалагчид"

(О. И. Крупенчук)

Тэд дайныг бидэн дээр ирэхийг зөвшөөрөхгүй - өө гараа өөрөөсөө холдуул

Тэд эх орноо хамгаалах болно - гараа урдаа нийлүүл

Бид хуруугаа эхлээд баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа жижиг хуруугаараа хуруугаараа нугалав.

Хилийн цэрэг
Нисдэг тэрэгний нисгэгч
Цэргийн эмч ба
Танкчин (гараа солих)
Мөн шүхэрчин
Нисгэгч
Мэргэн буудагч ба
Артиллерийн цэрэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, шаардлагагүй, буруу зураасыг амархан арилгахын тулд нимгэн шугамаар зур. (Хүүхдүүд зурдаг, би зөвлөж байна, би тусалдаг)

Залуус аа, надад зурсан зургаа үзүүлээрэй. Та үүнийг хийсэн сайхан зургууд, аав чинь чамаас ийм бэлэг авахдаа баяртай байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид өнөөдөр ямар байлдааны даалгавар гүйцэтгэсэн бэ? Биелэлт, байлдааны даалгавруудын аль нь танд таалагдсан бэ? (хүүхдийн судалгаа).

Хөвгүүд та нар том болоод цэргийн алба хаах болно. Эх орныхоо сайн хамгаалагч болоорой.

Би бүх залуусаа “Байлдааны бэлтгэлийн тэргүүний ажилтан” тэмдгээр шагнаж урамшуулдаг.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Балашиха хотын дүүрэг

"Звездочка" 22-р цэцэрлэг

143921, М.О., Балашиха, Федурново тосгон, утас/факс 8/495/522-15-67

st. Агаарын бааз, 36-р байр и-мэйл: marz2266@

"Би баталж байна"

MBDOU-ийн дарга

"Звездочка" 22-р цэцэрлэг

Ремизова В.М …………………..

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" боловсролын төсөл

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй

Төсөл бүтээгч:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Григорьева А.С.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" төсөл

Төслийн төрөл:бүлэг, бүтээлч, гэр бүл, мэдээлэл, бүтээлч.

Үргэлжлэх хугацаа:богино.

Хугацаа: 2017.02.08.17-22.02 хүртэл

Оролцогч хүүхдүүдийн нас: 5-6 жил.

Оролцогчид:бэлтгэл бүлгийн багш, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд.

Төслийн чиглэл:Урлаг-гоо зүйн, нийгэм-харилцааны, яриа,

танин мэдэхүйн, бие бялдрын хөгжил.

Хамааралтай байдал:

Хүүхдийг хувь хүн болгон төлөвшүүлэх үед яаралтай хэвтэх шаардлагатай болдог

Түүний ухамсарт эх оронч мэдрэмж, эх орноороо бахархах мэдрэмж төрж, байх хүслийг төрүүлдэг.

яг л жинхэнэ дайчид шиг. Үүнийг хийхийн тулд армийн тухай, хэрхэн яаж хийх талаар ойлголт өгөх шаардлагатай

Энэ нь байх ёстой жинхэнэ эр хүнзорилгодоо хүрэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй

хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай байх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

нисгэгч, далайчин, танкийн багийн үүрэг гүйцэтгэдэг тоног төхөөрөмжийг ойлгох.

Эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэх

Цэргийн мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг бий болгосон

Цэргийн тээврийн хэрэгслийн талаархи мэдлэгийг хөгжүүлсэн

Зорилтот:Оросын армийн тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Уламжлалд суурилсан нийгмийн ач холбогдолтой чанарыг төлөвшүүлэх

Боловсролын:Оросын дайчин, түүний хүч чадал, эр зоригийг хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн яриа, мэдлэг, оюун ухааныг хөгжүүлэх, баяжуулах. Хөгжүүлэх

сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бүтээлч чадвар.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд. Ажлын төлөвлөгөө.

огноо

Оролцогчид

Бэлтгэл үе шат

Лхагва. 2017.02.08

Зорилго, тодорхойлолт

төслийн хамаарал, ач холбогдол.

Шаардлагатай уран зохиолын сонголт

энэ сэдэв.

NOOD Яриа хөгжүүлэх(Хөгжил

яриа).Баярын тухай танилцуулга яриа

эх орноо хамгаалагч.

Багш аа, хүүхдүүд ээ

пүрэв. 2017.02.9

Цуврал яриа, өгүүллэг бэлтгэх,

хүүхэд, багш, эцэг эхийн оролцоо

түүх, орчин үеийн судалгаанд

Оросын арми, флотын байдал.

тухай хүүхдийн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох

Багш нар, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд

Үндсэн үе шат

Даваа. 2017.02.13

"Би армийн талаар юу мэдэх вэ" сэдэвт яриа.

Уншиж байна уран зохиол:Л.

Линков "Хилчдийн тухай түүхүүд"

NOOD (зураг) сэдвээр: "Зураг зурах

"Аавын хөрөг бэлэглэсэн."

Багш аа, хүүхдүүд ээ

2016 оны 02/14 сарын Мягмар гараг

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом"Орос

NOOD (Applique) “Аавдаа зориулсан зангиа

Багш нар, хүүхдүүд

Лхагва.02/15/2017

Сэдвийн хөгжлийн зохион байгуулалт

бүлэгт орон зайн орчин

өгсөн сэдэв.

Багш, эцэг эх

2017.02.16-ны пүрэв

NOOD Hud - гоо зүйн хөгжил

(зурах)

Сэдэв: "Бяцхан танкийн аялал."

"Цэргийн" киног үзэж байна

мэргэжил."

Багш аа, хүүхдүүд ээ.

Баярын үеэр ханын сонин хийх

Эх орон хамгаалагчдын өдөр

Эцэг эх, багш нар, хүүхдүүд

2017.02.20-ны даваа

GCD (зураг) сэдвээр: "Цэргийн

тээвэрлэлт"

Тоглоомын үйл ажиллагаа "Цэргүүд".

Шүлэг сурах

Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан.

Бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэнд бэлтгэж байна

Багш аа, хүүхдүүд ээ

Мягмар 2017.02.21

Энэ сэдвээр илтгэл үзэх:

"Цэргийн тээвэр"

Сэдэвчилсэн дүрд тоглох тоглоом "Аюулгүй байдал

далайн хил"

Багш аа, хүүхдүүд ээ

Эцсийн шат

Төслийг дүгнэж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд, багш нар.

Үзэсгэлэн бүтээлч ажил. Төслийн фото сурвалжлага.

Төслийн мэдээллийн дэмжлэг

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнгийн дизайн, чимэглэл

эцэг эхчүүдэд зориулсан мэдээлэл, уран зохиол унших, шүлэг, зүйр цэцэн үг сурах.

Үзүүлэн харуулах.

Хүүхдэд зориулсан уран зохиол:

Е.Александрова "Ирээдүйн эх орны хамгаалагчдад"

Н.Мигунова “Эх орноо хамгаалагчид”,

В.Косовицкий “Ирээдүйн хүн”,

Г.Х. Андерсен "Флинт"

Лавлагаа:

А.А.Вахрушева "Сайн уу ертөнц"

М .: Баласс, 2009. - 80 х. - (Боловсролын систем "Сургууль

В.В.Гербова "Ярианы хөгжлийн хичээлүүд бэлтгэл бүлэг цэцэрлэг»

2-р хэвлэл,

дахин боловсруулсан – М.: Боловсрол, 1989. – 111 х.

Яриа хөгжүүлэх. Сэдэвчилсэн төлөвлөлтангиуд. Автомат. comp. В.Ю.Дьяченко болон бусад - Волгоград:

Багш, 2007 - 238 х. (бэлтгэл бүлэг)

Т.С.Комарова “Хичээлүүд дүрслэх урлагбэлтгэл бүлэгтэй"

2-р хэвлэл, Илч.

болон нэмэлт – М.: Боловсрол, 1983. – 144 х.

N.E. Veraksa, A.N. Veraksa "Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд дахь төслийн үйл ажиллагаа"

Краснощекова Н.В. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан дүрд тоглох тоглоомууд

Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Ерөнхий боловсролын суурь хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол.

Шинэ үеийн хөтөлбөр. Веракса Н.Е., Комарова Т.С., Васильева М.А.

Мозайк $ синтез, 2014. -

T. M. Бондаренко - Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн цогцолбор ангиуд: Практик

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан гарын авлага - Воронеж: ТС "Багш" 2005 - 666 х.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр ахлах бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв:"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр зураг зурах.
Зорилтот: 2-р сарын 23-ны баярын карт зурж сур.
Даалгаварууд:
1. Зохиолын үндсэн ур чадварыг хөгжүүлэх.
2. Уран сайхны амтыг хөгжүүлэх, орон зайн ойлголтыг засах
3. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.
Хөтөлбөрийн агуулга: "Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан баярыг үргэлжлүүлэн танилцуулах", хүүхдүүдэд сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх, энэ баярт хандах ёс суртахуун, эх оронч хандлагыг төлөвшүүлэх, бидний амар амгаланг хамгаалсан хамгаалагчдыг хүндэтгэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хүмүүжүүлэх. өвөө, аав, ахмад дайчдад эелдэг хандлага.
Тоног төхөөрөмж: дээж, загвар, харандаа, баллуур, будаг.

БОЛОВСРОЛЫН ШУУД ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЯВЦ:

I. Org. мөч.
- Сайн уу залуусаа! Бүх зүйл хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг сайтар ажигла. Сайн байна, суу.
II. Танилцуулга яриа.
-Удахгүй манай аав, ах, өвөө нар Эх орон хамгаалагчдын өдөр хэмээх баярыг тэмдэглэх гэж байгааг та бүхэн мэдэж байгаа.
- Хэзээ тэмдэглэдэг вэ?
-Тийм ээ, хоёрдугаар сарын 23.
- Энэ өдөр юу болсныг хэн мэдэх вэ?
Хоёрдугаар сарын 23-ны өдрийг Орос улсад "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" болгон тэмдэглэдэг. Энэ өдөр бид зоригтой хамгаалсан хүмүүст хүндэтгэл үзүүлж, талархаж байна уугуул нутагтүрэмгийлэгчдээс, түүнчлэн энхийн цагт хүнд хэцүү, хариуцлагатай албыг гүйцэтгэдэг хүмүүст. Ойрын ирээдүйд эх орноо хамгаалахын төлөө зогсох ёстой хөвгүүд, залуучуудад бид онцгой анхаарал хандуулдаг.
- Энд сонс
Манай бүх цэргүүдийн баяр -
Энэ өдөр юу гэсэн үг вэ!
Эр зоригийг хамгаалагчдын өдөр
Тэгээд зүгээр л бүх залуус!
Эцсийн эцэст тэдний хэн нь ч мөрөөддөг
Хүүхэд, гэр бүлээ хамгаалах,
Дэлхий дээр ядаж ямар нэг зүйлийг байлдан дагуул
Мөн хувь заяагаа олоорой!

Бид уйлаагүй хүмүүсийг магтдаг
Бид уйлаагүй хүмүүсийг магтдаг
Миний өвдөлтөөс,
Гэхдээ би нулимсаа нуусангүй
Найз нөхдийн булшин дээр
Эрэгтэй байсан хүмүүс
Үгээр биш
Би хулчгарыг тэмдэглээгүй
Бутанд сууж байна
Хамгийн шилдэг нь
Хүн төрөлхтний хөвгүүд
Эх орноо хамгаалдаг хүмүүс!
- Өнөөдөр бид 2-р сарын 23-нд ил захидал зурж сурах болно.
III. Тусгал.
- Анхааралтай хар, зураг дээр юу харагдаж байна вэ?
- Танк ямар өнгөтэй вэ?
- Ямар геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг вэ?
-Зураг дээр юу гэж бичсэн бэ?
-Яагаад яг энэ тоо вэ?
- Зураг дээр өөр юу харагдаж байна вэ?
-Та салютыг яагаад будсан гэж бодож байна вэ?
- Салютыг ямар өнгөөр ​​будсан бэ?
- Хуудасны бичээс хаана байна?
- Сав нь хуудасны аль хэсэгт байрладаг вэ?
- Салютыг ямар хэсэгт дүрсэлсэн бэ?
- Бид ямар баяраар ил захидал зурах вэ?
IV. Практик ур чадварыг бий болгох.
- Ил захидал зурах дарааллыг сонгоцгооё. Хуудсыг босоо байдлаар байрлуулах ёстой. Дараа нь бид бичээсийг хуудасны дээд талд байрлуулна. Бид савыг баруун доод буланд, салютыг хуудасны дунд байрлуулна. Танкийг зурахын тулд бид загвар ашиглана. Зурагт үзүүлсэн шиг бид салютыг олон өнгийн шугам, цэгээр зурах болно.
- Одоо дарааллыг дахин давтъя.
V. Биеийн тамирын дасгал.
Одоо бид та нартай хамт байна, хүүхдүүд ээ,
Пуужин дээр нисцгээе.
Хөлийн хуруун дээр бос,
Тэгээд гараа доошлуул.
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Энд пуужин нисч байна!
(1-2 - хөлийнхөө хуруун дээр зогсох, гараа дээшээ өргөж, алгаа "пуужингийн бөмбөгөр" үүсгэх;
3-4 - үндсэн тавиур.)
VI. Эхлэх заавар.
-Залуус аа, бид хуудсыг хэвтээ байдлаар байрлуулдаг гэдгийг санаарай! Бутарахаас сэргийлэхийн тулд харандаа дээр хэт их дарж болохгүй, ирмэгээс хэтрүүлэхгүйгээр болгоомжтой өнгөөр ​​будна уу.
VII. Практик ажил.
- Одоо та ил захидал зурж эхлэх боломжтой. Хайртай хүмүүстээ өгөхийн тулд анхааралтай зурахыг хичээ. Хэрэв ямар нэг зүйл болохгүй бол гараа өргө, би ирж туслах болно.
VIII. Ажлын үнэлгээ.
- Залуус аа, бүх зургийг бүтээлч ханан дээр өлгөж, бүгд юу бодож олсныг харцгаая.
-Бүгд маш сайн зурсан сайхан картууд, тэд тод өнгөтэй болсон. Таны хамаатан садан тэдэнд таалагдах нь гарцаагүй.
IX. Тусгал
-Өнөөдөр зурсан зүйлээ дахин давтъя?
-Та энэ картыг хэнд өгөх вэ? Яагаад?
- Сайн хийлээ! Бид ажлын байраа цэвэрлэнэ, хичээл дууслаа.

Медведева Елена Геннадьевна,

багш

MADOU хүүхдийн хөгжлийн төв -

Тюмень хотын 166-р цэцэрлэг

Хөтөлбөрийн агуулга: Оросын армийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх: тэднийг цэргийн янз бүрийн салбарууд (газар, агаар, тэнгис), цэргийн техник (танк, онгоц, хөлөг онгоц, хуягт тээвэрлэгч) -тэй танилцуулах. Янз бүрийн эрин үеийн дайчдын тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх (15-17-р зууны): баатрууд, хуссарууд, мушкетерууд. Хөвгүүдэд хүчтэй, зоригтой, эх орноо хайрлах, хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх. Охид хөвгүүдийг ирээдүйн эх орноо хамгаалагчид хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх. Ярианы харилцан яриа, монолог хэлбэрийг үргэлжлүүлэн сайжруул. Үгийн санг баяжуулах ажлыг үргэлжлүүлээрэй.

Тайлбар толь бичгийн ажил: "Унгар", "дуэль" гэсэн үгсийг хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт оруулах.

Материал ба тоног төхөөрөмж: баатруудын хувцас, зэвсэг, хуссар, шадар цэргүүд. В.Васнецовын "Богатырс"-ын хуулбар. Зөөврийн компьютер, элсэн цаг. Тоглоом "Баатарыг зэвсэглэх". Загварууд - панорама, тоглоомууд - цэргийн хэрэгсэл, цэргүүд. Тоглоомын ватман цаасан дээрх ландшафтын зураг, цаасан цэргүүд, баатрууд, хуссарууд, мушкетерууд, цавуу. Цэргийн янз бүрийн салбаруудын тугнууд.

Урьдчилсан ажил: В.Васнецовын "Богатырс" уран зургийн үзлэг. Туульсын баатруудтай танилцах, үлгэр, туульс унших: "Илья Муромец ба булшин - дээрэмчин"; "Добрыня ба могой"; "Садко." Төрөл бүрийн цэрэг, техник, зэвсгийн дүрслэлийг шалгах. Хүүхдийн гараар цэргийн техник хийх. Аавтайгаа хамт байгаа хүүхэд, аавынхаа тухай өгүүлсэн зураг бүхий ханын сонин. Аавдаа баярын бэлэг хийх. Байршлыг шалгаж, тоглох " зэвсэгт хүчин"; орчин үеийн цэргүүдийн тухай нэвтэрхий толь, уран зохиол унших: (К. Паустовский "Ган бөгж"; С. Георгиевская "Галинагийн ээж"; Л. Кассил "Таны хамгаалагчид"; "Шууд гал"; "Саперууд"; Ю. Левин "Байлдааны"; В. Захаров “Би хил дээр амьдардаг”, С.Алексеев “Суворовын тухай өгүүллэгүүд” гэх мэт).

Эцэг эхтэй ажиллах.Зохион байгуулалт хийх: "хил"; "аэродром"; "далайн - далай"; "танкийн дивиз" "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдэвт зориулсан зургийн зураг.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, ямар баяр болохыг хэн хэлж чадах вэ?

Эртний дайчдын талаар мэдэхийг хүсч байна уу?

Та тэдний талаар хаанаас олж мэдэх вэ? (музей, үзэсгэлэн, галерей, номын сан...)

Цаг хугацаагаар аялж, цаг хугацааг ухрааж, өөр өөр цаг үеийн дайчидтай уулзахыг урьж байна.

Бид орчин үеийн технологийн тусламжтайгаар замд гарах болно, надад зөөврийн компьютер байна - биднийг сансарт хөдөлгөх цаг, бидний өнгөрсөнд байх хугацааг хэмжих цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та аялалд гарахад бэлэн үү?

Гэхдээ надад нэг болзол бий: санаж яваарай, цаг алдалгүй нэр төртэй яваарай.

Зөөврийн компьютерээ удирдаж чадах цагийг тоолох хэллэг болгон сонгоцгооё.

Ати-бат цэргүүд алхаж байв ...

Тиймээс тойрог дээр зогсоод, бие биенийхээ мөрөө тэвэр, (зөөврийн компьютертэй хүүхэд төвд зогсож, асаадаг), бид хамтдаа шидэт үгсийг хэлдэг: "Би эргэлддэг, би эргэлддэг, би эргэлдэхийг хүсч байна. өнгөрсөн!"

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, бид хаана байгааг хараарай? Энэ бол эртний дайчдын түүхийн жинхэнэ музей бөгөөд баатруудын үзмэрүүд энд байрладаг.

Юу хар даа өвөрмөц онцлогБаатрууд хувцастай байсан уу?

(гинжин шуудан - хэлбэрийн цэргийн хуяг

төмөр бөгжөөр хийсэн цамц;

дуулга - металлаар хийсэн цэргийн малгай;

Leggings - хөл дээрх металл хамгаалалт)

Эртний дайчид ямар зэвсэгтэй байсан бэ? (бамбай, илд, бороохой, нум сум, жад, чинжаал, цохиур - металл цохиур)

Баатрууд хэрхэн хөдөлсөн бэ? (баатарлаг морь)

Дайн үргэлжилдэггүй байсан ч тэд юу хийсэн бэ? (хүүхдийн хариулт).

Баатрууд эх орон, газар шороогоо хайрладаг байсан гэж та бодож байна уу?

Энэ юу гэсэн үг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, музейд нэг зураг байна. Зураач, бүтээлийн нэрийг хэн нэрлэж чадах вэ? (В. Васнецов "Богатырс"). Зургийн талаар юу хэлэх вэ? (Оросыг хамгаалж байгаарай). Мөн та уран зургийн амьдралтай танилцах боломжтой.

Та үүнийг мэдэх үү эртний ОросХанхүү Владимирын танхимд баатрууд тэгш өнцөгт ширээн дээр сууж байв. Тэд найр хийж, төрийн тулгамдсан асуудлаа хэлэлцдэг байв. Гэвч Англид баатруудыг баатар гэж нэрлэдэг байсан бөгөөд Артур хааны үед тэд дугуй ширээний ард цугларч, бие биетэйгээ тэнцүү байв.

Тэгэхээр та баатруудын талаар бүгдийг мэддэг юм шиг санагдаж байна?

Дараа нь би таныг тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

"Баатарыг зэвсэглэх"

Хүүхдүүдэд янз бүрийн дайчдын зэвсэг, багаж хэрэгслийг сонгохыг санал болгож байна; хөвгүүдийн баг баатруудыг тоноглодог (охид тэдний ажлыг үнэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, цагаа хараарай, бид дараагийн эрин үе рүү шилжих цаг болжээ.

Бид зөөврийн компьютераа асаана - цаг хугацаа, тойрог дээр зогсоод шидэт үгсийг хэлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд бид HUSSARS угтаж байна. Энэхүү түүхийн музейд жинхэнэ хөтөч, гусарын хэргийн мэргэжилтэн (хүүхэд) биднийг хүлээж байгаа бөгөөд тэрээр хусаруудын талаар бидэнд ярих болно, бид анхааралтай сонсох болно.

Хүүхдийн хөтөчийн түүх:

ХУСАР бол морин цэргийн нэг салбар юм. Тэд 15-р зууны төгсгөлд Матвей Коврин хааны үед Унгарт үүссэн. Дараа нь хусарууд бусад орны арми руу тархав.

Унгарын гарал үүсэл нь хэлбэрээр тусгагдсан бөгөөд Унгарын үндэсний хувцасны онцлог шинж чанарууд байдаг.

Унгар эсвэл долман - утастай хүрэм.

Ментик бол үслэг эдлэлээр чимэглэсэн богино хүрэм юм.

шако эсвэл үслэг малгайСултантай хамт байсан бөгөөд дотор нь нууц халаас байсан.

Чакчир гэдэг нь утсаар хатгамал хийсэн леггинс юм.

Бүс - бүс.

Спортой намхан гутал.

Хусарууд сэлэм, карабин, гар буугаар зэвсэглэсэн байв.

Хусарын морин цэргүүдийн даалгавар бол тагнуул хийх, дайсны шугамын ард ажиллагаа явуулах, хэрэв дайсан зугтсан бол хусарууд эзлэн авч, хоригдлууд, цуваа, зэвсгийг олзолж байв.

Анхаарах асуулт: Хусарууд нээлттэй тулаан хийж чадах уу? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Аяллын хөтөчдөө баярлалаа.

Q. Залуус аа, бид хэд хэдэн шинэ үг сонслоо. Би танд "Унгар" гэдэг үгийг санаж байхыг зөвлөж байна. Энэ юу вэ - энэ нь утастай хүрэм юм. Хосоор хуваагдаж, бие биенийхээ чихэнд энэ үгийг шивнээрэй. Үүнийг санаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний цаг үе биднийг өөр эрин рүү дуудаж байна. Хүүхэд дундаа зөөврийн компьютертэй дугуйлан зогсоо. Цагийн зөөврийн компьютераа асаагаарай, бид шидэт үгсийг хэлэх болно:

"Би мушгиж, эргэж байна, би өөр цагт очихыг хүсч байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч.Мөн энэ эрин үед бид дайснаа бут ниргэсэн алдарт дайчид, эрэлхэг зоригтнууд, тулаанчид болох МУШКЕТРҮҮДтэй танилцах болно.

Түүхч (нэр) бидэнтэй уулзаж, шадарчдын тухай бидэнд хэлэх болно.

Хүүхэд.

Цэрэг нь мушкетаар зэвсэглэсэн тул тэднийг мушкетер гэж нэрлэдэг байв. Тэд сэлэм, урт чинжаалтай байсан - дага. Мушкетерууд богино нөмрөг өмссөн байсан бөгөөд үүнийг казак гэж нэрлэдэг байв. Мөн нөмрөгийн өнгө нь компани бүрийн ялгах тэмдэг байв - (саарал, хөх, улаан).

Хатагтай нарын өмнө толгойгоо гудайлган шадар цэргүүд тайлж байсан тэмээн хяруулын өд бүхий өргөн хүрээтэй малгай.

Энэ үед дуэль алдартай байсан. Энэ юу вэ? Энэ бол дүрмийг дагаж мөрдөхийг баталгаажуулдаг секунд бүхий үхлийн зэвсэг бүхий тулаан юм.

Тэднийг нэр төрд халдсан хэргээр тулалдсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Түүхчдээ баярлалаа.

Энэ түүхэн цаг үед бид ч гэсэн шинэ үг сонссон. "Дуэль" гэдэг үг юу гэсэн үг вэ? Хосоор хуваагдаж, энэ үгийг бие биенийхээ чихэнд шивнээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хусар, шадарчдын талаар бид маш их зүйлийг мэддэг тул би "Хусар, мушкетер хоёрыг хувцаслаарай" гэсэн тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Хөвгүүд гуссар, охид нь мушкетер шиг хувцаслах болно. (хүүхдүүд хувцасны элементүүдийг өмсөж, үзүүлнэ.)

Залуус аа, цагаа хараарай, бидний цаг дуусч, буцах цаг боллоо. Мөн бусад зууны дайчдыг манай орчин үеийн зэвсэгт хүчинтэй харьцуулж үзээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та бид хоёр янз бүрийн эрин үеийг үзэж, тэдний талаар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн боловч орчин үеийн армийнхаа талаар юу мэддэг вэ?

Орост ийм эзэн хаан Петр 1 байдгийг та мэдэх үү (Петр Алексеевич Романов). Арми, флотыг хөгжүүлэхэд хувь нэмрээ оруулсан уу? Петр 1 өөрөө багшлах дуртай байсан бөгөөд Москва, Санкт-Петербургт цэргийн боловсролын байгууллагуудыг нээжээ. Арми илүү сайн зэвсэглэж, богино хугацаанд томоохон ялалт байгуулж эхлэв. Петр 1 мөн цэргийн цолыг танилцуулж, одон, медалиуд тогтоосон.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Таныг манай панорама үзэхийг урьж байна.

Залуус аа, манайд орчин үеийн ертөнцЯмар төрлийн цэргүүд байдаг вэ?

Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (хэлбэр, ажил мэргэжил, зэвсэг, тоног төхөөрөмж)

Яг! Энэ нь хуурай газар, тэнгис, агаарын хүчин байна гэсэн үг.

Та ямар шалгуураар армийн төрлийг тодорхойлж чадах вэ? (тугны дагуу ялгах тэмдэг)

Би танд санал болгож байна тоглоом"Цэргийн төрлөөр тугуудыг байрлуул"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би чамд тоглохыг санал болгож байна: D/болон дайчин хүний ​​онцлогийг харуулсан "үг түү" гэж үү?

Мөн бид эдгээр чанаруудыг өөртөө, ялангуяа хөвгүүдэд төлөвшүүлэхийг хичээх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, бидэнд ландшафт бий, гэхдээ та үүн дээр цэргүүд байрлуулахыг хүсч байна уу? Мөн бид ямар цаг үед, ямар дайчидтай уулзаж байсныг санаарай.

ТОГЛООМ: "Дайчинг цагтаа байрлуул."

ДҮРЭМ: Хүүхдүүд охид, хөвгүүд гэсэн хоёр багт хуваагдана. Цагтаа цэрэг байрлуул, эсрэг баг таныг сонсохгүйн тулд хурдан, чимээгүй ажилла. Тэд хөршийн зурагтай нэг зурагт хуудас сонгож, цэргүүдээ наадаг.

Тоглоомын үеэр бид шинэ үгсийг бататгадаг.

Найзууд аа, ийм хүчирхэг армитай бол бид үргэлж амар амгалан амьдарч чадна.

Гэхдээ ямар ч зэвсэг байсан хамаагүй, би хэзээ ч хотуудыг сүйтгэж, хүмүүсийг алахгүй байхыг хүсч байна.

Н.Найденовын шүлгийг сонсоорой

Амар амгалан байг

Пулемётууд буудаж болохгүй.

Мөн заналхийлсэн буу чимээгүй байна,

Тэнгэрт утаа бүү хий,

Тэнгэр цэнхэр байх болтугай

Бөмбөгдөгчид түүн дээгүүр гүйж байг

Тэд хэнд ч нисдэггүй,

Хүмүүс, хотууд үхдэггүй ...

Дэлхий дээр энх тайван үргэлж хэрэгтэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Мөн манай бүлэгт ирээдүйн эх орноо хамгаалагч хөвгүүд байгаа бөгөөд тэдэнд энэ баярын мэнд хүргэе.

Охид, хөвгүүддээ мэндчилгээний хуудас өгөөрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Баг! Бүртгүүл! Анхаар! Маршийн чимээнээр алхам алхмаар алхаарай!

Ашигласан номууд

  • Г.Я. Затулина. "Тэмдэглэл нарийн төвөгтэй ангиудярианы хөгжлийн тухай" Москва пед. Оросын нийгэмлэг 2007 он P. 90; 99; 101; 103; 104; 106; 107; 110; 111.
  • Н.В.Волчкова. "Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн ангийн тэмдэглэл", Воронеж "Багш" 2006 он. -тай. 112.
  • "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн яриа, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх" Ed. О.С.Ушакова, Москва. Т.Ц.Сфера 2007 он -тай. 75
  • О.С.Ушакова "5-7 насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн ангиуд", Москва Т.Ц.Сфера 2007 он. -тай. 189.

Бид Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг урьж байна. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Хувь хүнийхээ боловсруулсан тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Боловсролын бүс:Уран сайхны бүтээлч байдал (зурах).

Хөтөлбөрийн агуулга:

Оросын бэлгэдэл, арми, цэргийн салбаруудын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Үндсэн өнгө (цагаан, цэнхэр, улаан, ногоон) засах. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаанд хэлбэр, харьцаа, чадварыг хөгжүүлэх. Зургийг цаасан дээр байрлуулж, томоор зурах чадварыг нэгтгэх. Савны дүрсийг өнгийн харандаагаар зурах, будах ур чадварыг ашиглах. Төрөл бүрийн өнгөнөөс гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:
Интерактив самбар (танилцуулга үзүүлэхэд зориулагдсан), танилцуулга, туг далбаа - янз бүрийн өнгөт тэмдэглэгээ, "луужин", "мэдрэмжийн хайрцаг", танк, захидал, уран сайхны бүтээлч материал (танкны алхам алхмаар зургийн жишээ, цомгийн хуудас). , лав өнгийн харандаа, энгийн харандаа, баллуур); төрийн бэлгэ тэмдэг (туг, сүлд) өөр өөр улс орнууд, тэдэнд зориулсан субстрат; тараах материал (цэргийн албан хаагчид: нисгэгч, далайчин, танкчин, пуужинчин; цэргийн техник хэрэгсэл: онгоц, хөлөг онгоц, танк, пуужин харвагч; төрийн бэлгэ тэмдэг: туг, сүлд); ерөнхий командлагчийн заавар, өнгөт цаасны тууз, салют цилиндр, гэрчилгээ.
Урьдчилсан ажил:
"Кирюша хүү ба танк" түүхийг унших;
- Луужингийн танилцуулга;
- цэргийн салбаруудын тухай яриа, зурагт материалыг судлах:
цэргийн албан хаагчид (нисгэгч, далайчин, танкчин, пуужинчин); цэргийн техник
(нисэх онгоц, хөлөг онгоц, танк, пуужин харвагч)
- янз бүрийн улс орны төрийн бэлгэдлийн талаархи яриа, шалгалт
- "Сахилга бат" гэж юу болох (дүрмийг дагаж мөрдөх, зааврыг дагаж мөрдөх), жинхэнэ эр хүнд байх ёстой чанаруудын тухай яриа.
Арга зүйн техник:
1. Гэнэтийн мөч:"мэдрэмжийн хайрцаг" руу орж, тэнд байгаа объектыг мэдрэхүйн тусламжтайгаар тодорхойлох (танк). Захиа уншиж байна. Луужингийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.
2. Өртөө - “Үлгэрийн кино”, "Кирюша хүү ба танк" түүхээс сэдэвлэсэн мультимедиа загварчлал, яриа; агуулгын асуултууд.
3. Тоглоом:"Цэрэг хүн ямар байх ёстой вэ"
4. Биеийн тамирын хичээлийн минут.
5. Өртөө – “Төрийн бэлгэ тэмдэг”
6. Өртөө – “Цэргийн техник хэрэгслийн парад”
7. Өртөө – “Уран сайхны”
8. Тусгал. Бүлэгт - гэрчилгээний танилцуулга

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд найрсаг хөгжмийн дагалдан хамтлагт нэгддэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, 2-р сарын 23-нд манай улс "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"-ийг тэмдэглэдэг. Баярын өдрүүдэд бэлэг өгөх нь заншилтай байдаг. Тиймээс би чам дээр гар хоосон ирээгүй. Бүлэг рүү явж байтал шуудан зөөгч надтай тааралдаж, энэ сонирхолтой бяцхан хайрцгийг надад өглөө. Тэнд юу байгаа бол та өөрөө энэ тухай хэлж болно. Нүхэнд гараа оруулж, объектыг гараараа шалгаж, нэрлэх хэрэгтэй. За, бидний дунд хэн зоригтой байна вэ? Суугаа... Та тэнд юу байгааг таасан уу? (Энэ тоглоом уу эсвэл өөр зүйл үү? Би "Энэ бол цэргийн тоглоом" гэж сануулъя). Тийм ээ, энэ бол танк. Жижиг, гэхдээ жинхэнэ танк.
(хүүхэд объектыг нэрлэнэ, багш жижиг сав гаргана)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, энд бас захидал байна. Та юу гэж бичсэнийг мэдмээр байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ!
Багш (уншсан):
"Эрхэм хүүхдүүд ээ, би бяцхан танк байна - Би том аялалд гарах найзуудаа хайж байна. Манай аялалын маршрут газрын зураг дээр шифрлэгдсэн байдаг өөр өөр өнгө. Даалгаврыг гүйцэтгэснээр та бидний очих буудлын өнгийг мэдэх болно. Луужин танд эхний өнгийг хэлэх болно"
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та энэ бяцхан танктай найзалж, аялалд гарахыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Луужин гэж юу болохыг надад сануулаарай?
Хүүхдүүд хариулдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, энэ бол аялагчид замаа алдахгүйн тулд авч явдаг төхөөрөмж юм. Манай бүлэг луужинтай. Үүнийг харцгаая. Улаан сум хаашаа чиглэдэг вэ?
Хүүхдүүд:Улаан сум үргэлж дээшээ чиглүүлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний аялж буй бүх станцууд өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн байдаг. Эхний станц ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд:Улаан.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, улаанаар. Залуус аа, түүнийг олоход минь туслаач.
Хүүхдүүд станцыг олдог