Зоригтой хүүгийн сэдэв дээр унших арга зүйн хөгжил (2-р анги). Хичээлийн хураангуй "Дагестаны үлгэр" Зоригтой хүү Дагестан зоригт хүү

2-р ангид уран зохиолын унших хичээл

Сэдэв : Дагестаны үлгэр "Зоригтой хүү"

Зорилго : 1. Дагестаны "Зоригтой хүү" үлгэрийг танилцуулах, хүүхдүүдэд тексттэй ажиллахыг заах, бүтээлийн төрлийг тодорхойлох.

2. Унших ур чадвар, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлж, сурагчдын алсын харааг тэлэх.

3. Сурган хүмүүжүүлэх ёс суртахууны чанаруудхувийн шинж чанар: сайхан сэтгэл, эр зориг, эх орноо хайрлах.

Тоног төхөөрөмж:

1. “Зоригтой хүү” үлгэрийн аудио бичлэг

2. Хэвлэмэл үгс: үлгэр, ардын, ид шид; эелдэг, зоригтой, зоригтой, зоригтой, зоригтой.

Хичээлийн төлөвлөгөө

  1. Байгууллага.

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн

Уулзахдаа “Өглөөний мэнд!” гэж мэндчил.

Хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болж,

БА Өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ.

Хичээлийн туршид сайхан сэтгэлийн байдал үргэлжлэхийг хүсч байна.

2. Гэрийн даалгавраа шалгах. В.Голявкины үлгэрийг дүрд уншиж, дахин ярих.

4. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл:

Өнөөдөр бид гарчиггүй бүтээл унших болно. Бидний даалгавар: энэ бүтээл дээр ажиллах, энэ бүтээлийн төрлийг олж мэдэх, нэрлэх.

5. Сурагчдыг ном уншихад бэлтгэх.

162-163 хүртэлх даалгавруудыг гүйцэтгэж байна

6. Үлгэрийг танилцуулах. Аудио бичлэг сонсож байна.

7. Бүтээлийн талаарх анхан шатны ойлголтыг тодорхойлох.

Энэ ажил хэнд таалагдсан бэ?

Энэ нь танд юу таалагдсан бэ?

8. Оюутнуудын үлгэрийг гинжээр унших».

9. Тексттэй ажиллах.

Ойд хүүд юу тохиолдсон бэ?(Хүү ойд алхаж байгаад төөрч, арга хайж, ядарч, амрахаар бутны дор хэвтэв.)

Тэр амарч хэвтэхдээ юу харсан бэ?

Хүү могойг хараад ямар санагдсан бэ?(айсан)

Тэр яагаад дэгдээхэйнүүдэд туслахаар шийдсэн бэ?(дэгдээхэйгээ өрөвдсөн)

Тэр дэгдээхэйнүүдэд хэрхэн тусалсан бэ?(Би саваа аваад могойг цохилоо)

Хүүд ялахад амар байсан уу?

Гайхамшигт шувуу яагаад хүүг алаагүй юм бэ?(Тэр дэгдээхэйгээ үхлээс аварсан учраас)

Шувуу хүүд ямар гайхамшигтайгаар талархсан бэ?(Гайхамшиг - шувуу хүүг шууд гэрт нь авчирч, дээвэр дээр буулгав)

Үлгэрийн гол санааг ямар үгээр илэрхийлдэг вэ?(Одоо байгаа шигээ үргэлж бай), i.e. үргэлж зоригтой бай.

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

11. Хүүгийн шинж чанар.

(Багш хөвгүүний онцлогийг харуулсан үгсийг самбар дээр өлгөдөг)

Энэ хүү хэн бэ?(зоригтой, зоригтой, зоригтой, зоригтой, сайхан сэтгэлтэй)

Шувуу ямар гайхамшиг вэ?(баярлалаа)

- Та үүнийг хэрхэн гарчиглах вэ?

12. RAM болон articulatory аппаратыг хөгжүүлэх Федоренко-Палченкогийн системээс гурван төрлийн дасгал.

1). 1 минутын турш чимээ шуугиантай унших. Хүүхдүүд ямар цэг хүртэл уншсанаа энгийн харандаагаар тэмдэглэнэ.

2). Нэг минутын турш ижил текстийг давтан унших.

Хэн анх удаагаа илүү их уншдаг вэ?

3) Хэл эргүүлэх хурдаар 30 секунд унших (артикуляторын аппаратыг хөгжүүлэх)

4). Давтагдсан илэрхийлэлтэй унших 1.5 минутын турш ижил текст. Текстийн танил бус хэсгийг өндөр хурдтайгаар унших.

13. Дүрээр унших. Тоглоом "Радио театр"" хамт. 165-166 (зохиогч, гайхамшиг - шувуу, дэгдээхэй, хүү)

14. Бүтээлийн төрөл зүйл дээр ажиллах.

Та ямар уран зохиолын төрлүүдийг мэддэг вэ?

Бид одоо юу уншсан бэ? Энэ бүтээлийг бид ямар төрөлд ангилдаг вэ?(үлгэр)

Яагаад? (Үлгэр бол амьдралд тохиолдох боломжгүй, гайхалтай, гайхалтай үйл явдлуудын тухай өгүүлдэг түүх юм.)

Ямар үлгэрүүд байдаг вэ?(ардын болон зохиогчийн эрх) (шидэт, өдөр тутмын, амьтдын тухай)

Чи юу гэж бодож байна, бидний үлгэр юу вэ?(шидэт)

Бид яагаад үүнийг ид шид гэж нэрлэж болох вэ?

Та үүнийг хэрхэн гарчиглах вэ?

Энэ гарчиг яагаад үлгэрт хамгийн тохиромжтой вэ?(Зоригтой зүйл хийсэн хүүгийн тухай ярьж байна)

Бид үлгэрийн гарчгийн талаарх таамаглалыг хэрхэн шалгах вэ?(бид агуулгын 163-р хуудаснаас харж болно)

Сурах бичгийн "Агуулга" -аас энэ ажлын талаар өөр юу олж мэдсэн бэ?(Энэ заалт нь үлгэрийг Дагестаны ард түмэн бүтээсэн болохыг харуулж байна)

15. Дагестаны тухай илтгэл.

Манай Орос улс үндэстэн дамнасан улс юм. Орос улсад нийт 160 орчим үндэстэн амьдардаг.

Дагестаны Бүгд Найрамдах Улс нь Хойд Кавказад байрладаг(Оросын газрын зураг дээр харуулах)

Дагестан нь Оросын бусад бүс нутгуудаас олон хэлээр ялгардаг. Уугуул иргэд 30 хэлээр ярьдаг. Кавказын ард түмэн эр зориг, зочломтгой байдлыг маш их хүндэлдэг бөгөөд энэ нь тэдний олон бүтээл, түүний дотор энэхүү үлгэрт тусгагдсан байдаг.

16. Багшийн дүгнэлт:

Дагестанчуудын талаар бид юу сурсан бэ?

Дагестанчууд хүний ​​ямар чанарыг эрхэмлэдэг вэ?

Зөвхөн Дагестанчууд эр зоригийг үнэлдэг гэж та бодож байна уу?

Багшийн дүгнэлт : Сайхан сэтгэл, эр зориг, эрэлхэг зориг, талархах чадвар зэрэг хүмүүнлэгийн чанарууд нь үндэстэн бүрийн үнэлж, үеэс үед уламжлагдан ирсэн үнэт зүйл юм. Эдгээр чанаруудыг хүн бүр өөртөө төлөвшүүлэх ёстой.

"Зүйр цэцэн үг цуглуул" хосын ажил

Таны ширээн дээр дугтуйнууд байна. зүйр цэцэн үг байдаг. Та зүйр цэцэн үг цуглуулж, бидний ажилд тохирох эсэхийг тайлбарлах ёстой. (Ширээн дээр нэг зүйр үг)

Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.

Айдас нь зориг шаарддаггүй.

Хэнд ч сайн зүйл хийдэггүй хүнд муу.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт байдаг.

Буцаж ирэх тусам хариу өгөх болно.

Тэд сайныг сайнаар төлдөг.

17. Хичээлийг дүгнэх.

Та ангид ямар ажилтай танилцсан бэ?

- Хэрэв та энэ хүүгийн оронд байсан бол юу хийх байсан бэ?

Үлгэр худал боловч сайн нөхдөд сургамж болох сэжүүр бий.

Энэ үлгэр бидэнд юу заадаг вэ?

– Гайхамшигт шувууг та хэрхэн төсөөлдөг вэ? Үүнийг үгээр тайлбарла.

19. Тусгал

Одоо карт аваад хичээлийн төгсгөлд ямар сэтгэл хөдлөлтэй байгаагаа харуулаач?

Сэтгэл санаагаа тайлбарла.


Дагестаны ард түмний зоригт хүү, талархалтай шувууны тухай үлгэр

ЗОРИГТОЙ ХҮҮ

Дагестаны үлгэр

Эрт урьд цагт нэгэн хүү байжээ. Тэр ой руу явав. Би алхаж, алхаж байгаад төөрчихсөн. Тэгээд ууланд өндөр байсан. Хайж зам хайсаар ядарсан. Тэр хүчтэй саваагаа хугалаад цааш явав. Тэр алхаж, алхаж, амрахаар бутны дор хэвтэв.

Тэгээд тэр амрахаар хэвтээд харав: том модны дагуу асар том могой мөлхөж байв. Мөн модон дээр үүр байдаг, үүрэнд нь дэгдээхэйнүүд байдаг. Дэгдээхэйнүүд могойг хараад хашгирч, уйлав:

Туслаач! Туслаач! Гэвч тэдэнд хэн ч тусалсангүй.

Мөн могой исгэрч, ам нь ангайж, хэл нь цухуйдаг. Энэ нь дээш авирч, ойртож мөлхөж байна ...

Хүү эхэндээ маш их айж, дараа нь дэгдээхэйгээ өрөвдөж, хүчтэй саваагаа аваад могойг цохив. Тэр эргэж хараад дахин бөхийж, дараа нь хүү рүү үсрэв.

Могой хүчтэй, зузаан, урт байв. Могой ба хүүТэд маш удаан тулалдсан боловч хүү ялав.

Тэр могойн махыг дэгдээхэйнүүд рүү шидэж, тэр өөрөө маш их ядарсан байсан тул дахин бутны дор хэвтээд унтжээ.

Гэнэт ой мод салхинд хийсч, шөнийн амьтад нүхэнд нуугдаж, одод үүлсээр бүрхэгдсэн байв.

Гайхамшигт шувуу хүчирхэг далавчаа өргөн дэгдээж, дэгдээхэйнүүд рүүгээ нисэв. Тэр хүүг хараад аймшигтай хашгирах дуугаар хашгирав:

Эр хүн! Би үүнийг урж хаях болно!

Ээж ээ, ээж ээ” гэж дэгдээхэйнүүд уйлж, “Энэ хүн могойг алж, биднийг тэжээсэн!”

Дараа нь гайхамшигт шувуу газарт живж, салхи ч, бороо ч түүний нойрыг алдагдуулахгүйн тулд өргөн далавчаа хүүгийн дээгүүр дэлгэв.

Өглөө нь эрэлхэг хөвгүүн сэрээд түүний дээгүүр том далавч байхыг хараад уйлж эхлэв.

"Бүү ай" гэж гайхамшигт шувуу түүнд хэлэв. - Та миний хүүхдүүдийг аварсан, одоо би чиний төлөө хүссэн бүхнээ хийх болно.

"Намайг гэртээ аваач" гэж хүү асуув.

Миний нуруун дээр суугаад хүзүүгээр минь тэврээрэй. Гайхамшигт шувуу хүүг өндөрт өргөж, түүнийг хол авч, байшингийнхаа дээвэр дээр буулгав.


Асуулт, даалгавар Дагестаны үлгэр :

  • Хэрэв та хүүгийн оронд байсан бол юу хийх байсан бэ?
  • Та өөрийгөө зоригтой хүн гэж боддог уу?
  • Хэрэв та үүрнээсээ унасан дэгдээхэйг олвол түүнийг яах вэ?
  • Дэгдээхэйнүүд хэрхэн өсч, хүүтэй дахин уулзсан тухай үлгэрийн үргэлжлэлийг гаргаж ирээрэй.
  • Зоригтой хийсэн зүйлийнхээ талаар бидэнд хэлээч.

(дунд бүлэг)

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийг Дагестаны ардын "Зоригтой хүү" үлгэртэй танилцуулах. Бүтээлийн төрлийг тодорхойлж сур. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх. Хувь хүний ​​ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх: эелдэг байдал, эр зориг, эх орноо хайрлах. Уншсан үлгэрийн хэсгийг дамжуулж сур. Санаагаа дуусгах, хамгийн сонирхолтой шийдэлд хүрэх. Техникийн техник, харандаа зурах ур чадварыг сайжруулах.

Хичээлийн материал:

Зураг, цомгийн хуудас, өнгөт харандаа бүхий ном.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр бид та нартай үлгэрийн тухай ярих болно. Үлгэр гэж юу байдгийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөрийнхөө мэддэг үлгэрийг нэрлэ.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үлгэрт янз бүрийн ер бусын үйл явдлууд тохиолддог. Мөн баатрууд хулчгар, харин эсрэгээрээ зоригтой байж болно. Залуус аа, та нарын хэн нь өөрийгөө зоригтой гэж боддог вэ, яагаад? Та ямар зоригтой зүйл хийсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд нэг асуудалтай нөхцөл байдлын талаар ярилцъя. Зүгээр л төсөөлөөд үз дээ: та гудамжинд явж байгаад гэнэт үүрнээсээ унасан дэгдээхэйг харав. Чи түүнтэй юу хийх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дагестан байдаг гэдгийг та мэдэх үү ардын үлгэрзоригтой хүүгийн тухай. Үүнийг "Зоригтой хүү" гэдэг. Тэгээд өнөөдөр бид түүнтэй танилцах болно. Багш үлгэр уншдаг.

Биеийн тамирын дасгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энэ үлгэр хэний тухай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гол дүр нь хэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ойд хүүд юу тохиолдсон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр амрахаар хэвтэхдээ юу харсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүү могойг хараад ямар санагдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэр яагаад дэгдээхэйнүүдэд туслахаар шийдсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүү дэгдээхэйнүүдэд хэрхэн тусалсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн надад сануулж, энэ түүхийг хэлж чадах вэ?

Хүүхдийн түүхүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүгийн талаар юу хэлэх вэ? Тэр ямархуу байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүд ялахад амар байсан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхамшигт шувуу яагаад хүүг алаагүй юм бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхамшигт шувуу хүүд хэрхэн талархсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үлгэрийн гол санааг ямар үг илэрхийлдэг вэ: "Бай..." (үргэлж одоогийнхтой адил, өөрөөр хэлбэл үргэлж зоригтой бай).

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энэ үлгэр танд таалагдсан уу, энэ үлгэр бидэнд юу зааж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэсэн хэдий ч үлгэр бидний уншсанаар төгссөн нь сайн хэрэг. Одоо би чамд харандаа авч, зоригтой хүүгийн үлгэрээс хамгийн их таалагдсан зохиолоо зурахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Таныг зурахад, өөрөөр хэлбэл хичээлийнхээ төгсгөлд бид бүгд хамтдаа таны зурсан зургуудыг үзэж, нэгтгэн дүгнэж хэлэхэд энэ үлгэрээс таны илэрхийлсэн хуйвалдааныг тодорхойлох болно. Бүгд бэлэн үү? Тэгээд ажилдаа ор.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр хичээл дээр та Дагестаны ардын үлгэр "Зоригтой хүү"-тэй танилцлаа. Тэд үүнд зориулж гайхалтай зургууд зурсан. Бүгд маш их хичээж хичээлээ сайн хийсэн. Сайн хийлээ! Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна.

Тося Ахмедова
Театрын тоглолт дунд бүлэг. Дагестаны ардын үлгэр "Зоригтой хүү" видео

Зорилтот:

1. Via театрынХүүхдийн өөрийгөө илэрхийлэх, хөгжүүлэх хувийн чадвар, хэрэгцээг хангах, хүүхдийн бүтээлч чадавхи, авьяас чадварыг илрүүлэх үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

1. Эх орноо хайрлах сэтгэлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүл. Өргөтгөх ардын аман зохиолын талаархи хүүхдийн санаа. Эх оронч сэтгэлгээг төрүүл хүмүүст.

2. Хүүхдүүдийг танилцуулах театрсоёлын нэг хэлбэр юм Дагестаны ард түмэн.

3. Хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах театрынхэл яриа, дохио зангаа хөгжүүлэх замаар өөрчлөх үйл ажиллагаа.

4. Хүүхдэд хамтарсан үйл ажиллагааны ур чадвар, хамт олны мэдрэмж, сэтгэл санаагаа илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

5. Ойлгох чадварыг хөгжүүлэх сэтгэл хөдлөлийн байдалөөр залуу.

6. Зөв, ойлгомжтой яриа, хэллэг, дуудлага зэргийг хөгжүүлэх тал дээр ажиллана.

Урьдчилсан ажил:

1. Унших Дагестаны үлгэр« Зоригтой хүү» . Бүтээлч байдал, ардын аман зохиолын тухай яриа Дагестаны ард түмэн.

2 Хэрэглээний урлаг, соёл, уламжлалын бяцхан музейтэй хүүхдүүдэд танилцуулах Дагестаны ард түмэн.

Хичээлийн явц:

Хурууны гимнастик "Галуу"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, би өнөөдрийн хичээлээ дэмий хоосон эхлүүлсэнгүй Дагестан хурууны хүүхдийн шүлэг.

Өнөөдөр бид бяцхан эх орныхоо тухай ярих болно

Таны жижиг нутаг ямар нэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Дагестан

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай Дагестанбаян үзэсгэлэнт байгаль, соёл, уламжлал.

Эрт дээр үеэс алдартай болсон Дагестаны ард түмэн-хэрэглээний урлаг, бүтээлч байдал, олон төрлийн ардын аман зохиол.

Өнөөдөр бид ардын аман зохиолын тухай ярих болно Дагестаны ард түмэн.

Үлгэрүүд, домог, үгс, хүүхдийн шүлэг, оньсого, зүйр цэцэн үг, зохиосон олон зууны турш Дагестаны ард түмэн. Тэдэнд хүний ​​ухаан бий, үр хүүхэд, газар шороо, ард түмнээ хайрладаг.

Бид ардын аман зохиолын нэг хэлбэртэй дэлгэрэнгүй танилцах болно үлгэрүүд. Дагестаны ард түмний үлгэрүүдүеэс үед уламжлагдан ирсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, яагаад үлгэрийг ардын үлгэр гэж нэрлэдэг?

Хүүхдүүд: Тэднийг зохиосон хүмүүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би өнөөдөр урилга хүлээн авлаа театрхаана болох вэ Дагестаны үлгэрийн театрчилсан үзүүлбэр« Зоригтой хүү» .

Би чамайг аль хэдийн авсан гэж бодож байна театр үзсэн, жинхэнэ уран бүтээлчид тоглодог. хаягаар зочлоорой цэцэрлэгтэд ч гэсэн ирдэг Хүүхэлдэйн театр, тийм жинхэнэ уран бүтээлчдийн театр. Уран бүтээлчдийн тоглолт хийдэг газрын нэр юу вэ? "Үзэгдэл".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөр юу байгааг хэн мэдлээ театр? (хөшиг, хувцас солих өрөө гэх мэт)

дахь зан үйлийн дүрэм театр:

1. Тоглолтын үеэр чимээгүй байх нь гол дүрэм юм. Тоглолтын үеэр та шивнэх, хөлөө хольж, хуруугаараа сандлын түшлэг дээр тогших боломжгүй - үзэгчдийн төдийгүй жүжигчдийн анхаарлыг сарниулдаг.

2. Чухал дүрэм- цагтаа ирэх. Та өөрийгөө тайван тайлж, найздаа хувцасаа тайлахад нь туслах, толины өмнө үсээ засах цаг гаргах хэрэгтэй.

3. Б театрТэд сайхан хувцасласан ирдэг, учир нь энэ бол баярын өдөр.

4. Тоглолт таалагдсан бол уран бүтээлчдэд алга ташилтаар талархал илэрхийл. Хэрэв танд дургүй бол хашгирах, чимээ гаргах, хөлөө дэвслэх хэрэггүй. Та завсарлагааны үеэр 1-р үйлдэл хийсний дараа ч гэсэн зүгээр л орхиж болно.

5. Орохыг хориглоно театрбусдын газрыг ав!

6. Тоглолт дуустал суудлаасаа босож болохгүй - бусад үзэгчдэд саад болохгүй.

Тэгэхээр: руу явцгаая театр!

Суудалдаа суугаад үзээрэй!

Өгүүлэгч: Ассаламу алейкум, найзуудаа,

Би таныг урьж байна Би үлгэр ярьдаг!

Би өөрийнхийгөө авна түүх

Ид шидийн газрын тухай - Кавказын тухай.

Тэнгэр хүртэл уулс бас зөндөө бий гайхалтай гайхамшгууд!

Үндэсний хөгжим тоглож байна. Тайзан дээр гарч ирдэг хүү МАНСУР. Тэр алсыг ширтэн алхаж ядарсан таягаа түшин алхана.

Өгүүлэгч: дундгялалзсан оргилуудын тухай Мансур гэртээ ганцаараа алхав -

Хөрш зэргэлдээх тосгоноос би харанхуйд хүрэхийг хүссэн.

Мансур: Би өдөржин ууланд алхсан - би зүгээр л ядарч байна.

Би замаа алдаж, замаа алдаж, замаа алдсан бололтой!

Бид замаа үргэлжлүүлэхийн тулд амрах хэрэгтэй болов уу.

Хүү эргэн тойрноо харна, амрах газар сонгох.

Өгүүлэгч: Мөн энд, хөгшин царс мод ургадаг газарт аймшигт шувуу амьдардаг.

Гэхдээ тэр гэртээ хараахан ирээгүй байна - тэр үүл хөөж байна.

Үүрэнд хоёр дэгдээхэй үлдсэн байв - хоёр сониуч том хүү.

Дэгдээхэйнүүд үүрний дээгүүр дэлгэцийн ард гарч ирдэг (хүү, охин) . Тэд толгойгоо янз бүрийн чиглэлд эргүүлж, хардаг хүү. Мансур модны доор сууна.

Өгүүлэгч: Цэнхэр торгон ороолт шиг шөнө эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг хурдан бүрхэв.

Сар уулсын цаанаас мандаж, оддыг дагуулж ирэв.

Далавчин дээрээс үндэсний хар хувцастай ОХИД дуу хөгжимд харагдана. Тэд тайзан дээр одод бүхий бараан тунгалаг хөнжилтэй.

Өгүүлэгч: Хэдийгээр сар маш тод гэрэлтдэг ч Мансур дэгдээхэйгээ хардаггүй, үгүй!

Өөр нэг од гэрэлтэж, Мансур үүрнийхээ дэргэд хэвтэв.

Хүү модны доор хэвтэж байна. Дэгдээхэйнүүд үүрнээсээ гарч ирдэг.

1-р дэгдээхэй: Энэ гайхалтай дэгдээхэйн эцэст нь бидэнтэй уулзахаар ирлээ!

2 дахь дэгдээхэй: Тийм ээ, энэ бол бяцхан морьтон! Битгий чимээ гарга, унтуул!

Өгүүлэгч: Чи сонсож байна уу - чимээ шуугиан өвс: толгой нь хатгуулан гялсхийв.

Могой сарны гэрэлд сэмхэн гүйдэг, муу санаатан шувууны хүүхдүүд хэрэгтэй!

Тэр маш олон дэгдээхэйгээ идсэн бөгөөд дахин муу үйл хийх гэж байна!

Хөгжмийн аяар тайзан дээр могой гарч ирнэ. Тэр үүрэндээ хүрэхийг хичээж, модны зүг хөдөлдөг.

1-р дэгдээхэй: Хайрт эгч минь, хараарай - энд могой мөлхөж байна!

2 дахь дэгдээхэй: Чи бид хоёр асуудалд орчихлоо! Бид илүү чанга дуугаар тусламж дуудах ёстой!

Дэгдээхэйнүүд (хоолоор): Хөөе! Хэн нэгэн! Асуудал! Асуудал!

Могой энд бидэн рүү мөлхөж байна!

(нэг нэгээр нь): Туслаач! Туслаач!

Мансур (сэрж байна): Чи яагаад ийм чанга хашгираад байгаа юм бэ? (дэгдээхэйнүүд могой руу заадаг)

Хөөх! Би юу харж байна вэ? Том урт могой.

(саваа авч, савлаж, шалан дээр цохино)

Чи юу бодож байна, муу санаатан?

Дэгдээхэйнүүддээ хүрч зүрхлэх хэрэггүй!

Эндээс холд, тэгэхгүй бол чамд муу болно!

Могой: Чи намайг сорьж байна уу эсвэл зүгээр л сүрдүүлж байна уу?

Тэнэг бас инээдтэй-ш-ш- shnoyboy-sh-sh-ka,

Миний хувьд чи хэтэрхий сул дорой юм.

Би чамайг өвдөж хазах болно, ш-ш-шу, дараа нь чамайг боомилно-сс-ш-шу!

Мансур: Алив, үүрнээсээ холдоорой! Үүрд ​​гар!

Сэтгэл түгшээх эрч хүчтэй хөгжмийн чимээ. Хүүхоёр гараараа саваа барьж, могойноос өөрийгөө хамгаална. Могой түүн рүү дайрч, түүнийг барьж авахыг оролдов. Дэгдээхэйнүүд айснаасаа болоод гараараа нүүрээ тагладаг. Мансур яллаа. Могойг устгасан.

Мансур: Дахиж бүү ай, дэгдээхэйнүүдээ, битгий чичир, тайвшир! (тэднийг цохих)

Та өлсөж байгаа байх? (дэгдээхэйнүүд толгой дохих)

Энд та бүхэндээ хавтгай талх байна - хуваалцаарай. (галзуунаас талх аваад тэдэнд өгнө)

Гэхдээ би амрах хэрэгтэй - гэртээ харих хүртэл хол байх болно ...

Хүүмодны доор дахин хэвтээд унтдаг.

Түүх өгүүлэгч: Энд аянга тод асав - ГАЙХАМШИГТ ШУВУУ үүрэндээ буцаж ирэв.

Хөгжимд ГАЙХАМШИГТ ШУВУУ үзэгдэнэ. Унтаж байгаа хүнийг харна хүү, ууртайгаар далавчаа хийв.

ГАЙХАМШИГ ШУВУУ: Манай ид шидийн нууц ойд хүн яаж ирсэн бэ?

Тэр яаж энд ирж зүрхлэх вэ - ид шидийн гайхамшигт шувууны үүр рүү?

Үүний төлөө би түүнээс өшөө авах болно - би түүнийг хүйтэн чулуу болгоно!

1-р дэгдээхэй: Үгүй ээ, ээж ээ, битгий уурлаарай, хүлээ! Эцсийн эцэст энэ хүү энгийн биш!

Тэр хүнд хэцүү үед гарч ирж, биднийг аймшигт могойноос аварсан!

2 дахь дэгдээхэй: Тэр муу могойг ялсан

Тэгээд бид бол Чурек (эсвэл хавтгай талх)хооллодог.

ГАЙХАМШИГ ШУВУУ: За тэгвэл би маш их баяртай байна, баатар өглөө шагнал авах болно.

Би хамрах болно хүүгийн далавч, түүнийг одоохондоо тайван унтаарай!

Шувуу суугаад унтаж байгаа хүнийг бүрхэв хүүгийн далавч. Бүгд унтдаг.

Өгүүлэгч: Уулан дээгүүр нар мандаж, өглөөний мэнд ирлээ.

Үндэсний хөгжимд жигүүрээс гарч ирж байна бүлэгХөнгөн даашинзтай охид, АНХНЫх нь толгой дээрээ НАР. Тэд хөнгөн тунгалаг хөнжилийг тэсвэрлэдэг. Дараа нь охид БҮЖИГ үзүүлнэ.

Өгүүлэгч: Мансур сормуусаараа харав

Гайхамшигт ид шидийн шувууны далавч.

Хүүайсандаа хөл дээрээ үсэрнэ.

ГАЙХАМШИГ ШУВУУ: Баатар аа, яагаад ийм айдаг юм бэ? Надаас бүү ай - би чиний найз!

Чи бол хамгийн сайн залуусын нэг, та дэгдээхэйг үхлээс аварсан!

Та тэднийг тайвшруулж, энхрийлж, сүүлчийн талхыг тэдэнд өгсөн!

Хүссэн зүйлээ асуу Миний хүү!

Мансур: Би хурдан гэртээ харимаар байна!

Хамаатан садан нь замын хажууд зогсч, зүрх нь түгшүүртэй өвдөж байна!

ГАЙХАМШИГ ШУВУУ: Чи найз минь Баярлалаа: Би чамд шидэт өд өгч байна.

Үзгээ даллангуут ​​л төрөлх тосгон чинь урдаа байна.

Ээж, аав чинь таныг төрөлх үүдний чинь өмнө хүлээж чадахгүй.

Тэгээд асуудалд орвол үзгээ далла, би ирнэ!

Шувуу өд өгдөг хүү.

1-р дэгдээхэй: Баяртай, морьтон! Баатар аа, баяртай!

Сул дорой хүмүүсийг үргэлж хамгаал!

2 дахь дэгдээхэй: Зоригтой бай, үргэлж сайхан сэтгэлтэй бай!

Асуудал өнгөрөх болтугай!

Мансур: Мөн та нар, дэгдээхэйнүүд, баяртай, намайг битгий мартаарай!

Тэгээд би чамайг санах болно.

Шувуу, дэгдээхэйнүүд: (хоолоор)Баяртай! Өглөөний мэнд!

ХҮҮ гараа даллаж байна, тайзны ард явдаг. Шувуу, дэгдээхэйнүүд түүний араас даллав. Дараа нь ШУВУУ дэлгэцийн ард, Дэгдээхэйнүүд үүрнээсээ дэлгэцийн ард гарна.

Өгүүлэгч:

Саарал Кавказ бидэнд өгсөн о зоригтой хүүгийн түүх.

Үүнийг хүн бүр мэдээрэй Дагестанморьтон айснаасаа чичирдэггүй,

Мөн түүний эр зориг, нэр төрөөр илүү амьдралэрдэнэс!

Гэдгийг санах үлгэрэнэ нь оршихуйг илэрхийлдэг

Дагестан, Дагестан эмэгтэйчүүд, миний Дагестан!