Хүүхдийг цагтай танилцуулах арга. Бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй "Хүүхдийг цагтай танилцуулах. Механик болон электрон цаг

Надежда Корвякова

Боловсролын гол чиглэл "Танин мэдэхүй"

]Интеграци: "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил", "Аюулгүй байдал", "Уран сайхны бүтээлч байдал".

Урьдчилсан ажил: Хүүхдүүдийн янз бүрийн цагийг дүрсэлсэн зургуудыг үзэх, багшид цагийн тухай ойлголт өгөх, математикийн хөгжлийн хичээл дээр цагийг ашиглан цагийг удирдан чиглүүлэхийг хүүхдүүдэд заах.

Зорилтот:

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд цагийг оновчтой, зөв ​​ашиглах зорилгоор цагийн харилцааг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд: Хүүхдүүдийн цагийг ашиглан цагийг удирдах чадварыг бэхжүүлэх (цагт нарийвчлалтай);

Хүүхдийг цагны түүх, тэдгээрийн сортуудтай танилцуулах;

Үндсэн ойлголтуудыг хөгжүүлэх ярианы ёс зүй, хүүхдийн үгсийн санг үгсээр баяжуулах: цаг үйлдвэрлэгч, ус, нар, тос, механик, электрон цаг;

Шийдэмгий байдал, харилцан туслалцах, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах чадварыг төлөвшүүлэх.

Цаг хэмнэх чадвар, чадварыг төлөвшүүлэх.

Объектуудын онцлог шинжийг (хэлбэр, хэмжээ, эд анги) тодруулах чадварыг бэхжүүлэх.

Хайчаар зүсэх техникийг сайжруулах (шулуун, муруй шугамын дагуу зүсэх, булангуудыг дугуйлах).

Хүүхдэд уран сайхны болон практик ур чадварыг хөгжүүлэх (өнгөний хослолыг сонгох, хайч болгоомжтой ашиглах, зураг наах).

Бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Материал: Зөөлөн тоглоом- гөлөг;

1-ээс 12 хүртэлх тоо бүхий картууд;

Төрөл бүрийн цагийг дүрсэлсэн слайдууд (нарны цаг, тосон цаг, усан цаг, элсэн цаг, механик цаг, бугуйн цаг, шалны цаг, ханын цаг, ширээний цаг, хөхөө цаг, хонх, электрон цаг, гадаа цаг, сэрүүлэг).

Нэг хуудас цагаан цаас өнгөт цаас, цавуу, хайч, салфетка.

I. (Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууж, уйлах нь сонсогддог. Багш хаалгаар гарч, гөлөг (зөөлөн тоглоом) авчирдаг. Гөлөг "уйлав".)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ, манай гөлөг?

Гөлөг: Би өчигдөр хичээлээсээ хоцорсон!

Хоцорсны улмаас

Даалгавраа алдсан.

Тэгээд одоо би ойлгохгүй байна:

Юу? Юуны төлөө? Тэгээд яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч: (гөлөгийг энхрийлэх)

За, битгий уйл. Та жижиг хэвээр байгаа бөгөөд магадгүй та хоцрох ёсгүй гэдгээ мэдэхгүй байна. Манай бүлэгт суугаад хоцрохгүйн тулд юу хийх хэрэгтэйг сонсоорой, залуус танд хэлэх болно. Гэрээсээ гарах цаг болсныг яаж мэдэх вэ? - цаг руу хар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ханан дээр таваг өлгөөтэй байна,

Сум хавтан дээгүүр хөдөлдөг.

Сум нь гоо үзэсгэлэнд зориулагдаагүй -

Цаг хугацаа танд хэлэх болно. (Үзээрэй)

Мэдээжийн хэрэг, цаг нь бидэнд дараахь зүйлийг хэлэх болно.

Хэзээ унтах, хэзээ босох,

Хэзээ ажлаа эхлэх вэ.

Цаг гэж юу вэ? (цаг хугацааг харуулдаг төхөөрөмж).

"Сумнууд тойрог замаар алхдаг" тоглоом тоглогддог.

(1-ээс 12 хүртэлх тоо бүхий картуудыг тойрог хэлбэрээр шалан дээр тавьдаг. Хүүхдүүд картуудын дэргэд зогсдог. Багш төвд зогсож, хүүхдүүдтэй хамт үгсийг хэлдэг).

Бид бол цаг, бидний цаг бол нарийн,

Сумнууд дугуй бүжигт хүргэдэг.

Сумнууд тойрог хэлбэрээр эргэлддэг

Тэгээд тэд бие биенээ гүйцэхийг хүсдэг.

(Хүүхдүүд гар барин тойрог хэлбэрээр алхдаг.)

Сум, сум, бүү яар,

Цагийг бидэнд хэлээрэй!

(Хүүхдүүд хамгийн ойрын картын хажууд тонгойдог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Цагийн зүү яг таван цагийг цохилоо! (Хүүхдүүд босдог

5 ба 12 тоотой сууж байна.)

(Тоглоом давтагдана).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та надад цагны гарал үүслийн түүхийг яримаар байна уу? Эрт дээр үед хүмүүс нараар цагийг тодорхойлдог байжээ. Нар мандсан - бүгд сэрж, ажилдаа оров. Дээрээс нь үдийн хоолны цаг болсон нь тодорхой болов. Цэнхэр далайн ард, өндөр уулсын ард нуугдаж, тэтгэвэрт гарах цаг болжээ. Тэгээд нэг өдөр нэг хүн модны сүүдэр өглөө нэг зүгт, орой нь нөгөө талдаа унадаг болохыг анзаарав. Тэр газарт багана ухаж, түүнийг тойруулан тойрог зурж, хэсэг болгон хуваасан. Нар мандаж, баганын сүүдэр тойрог хэлбэрээр хөдлөв. Эдгээр цагийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? (Нарлаг).Ийм цагийг Эртний Ромд зохион бүтээжээ.

(Багш нарны цагны зургийг слайд дээр харуулав)

Ийм цаг ашиглан цагийг үргэлж хэлэх боломжтой гэж та бодож байна уу?

Хүн тэдгээрийг үргэлж ашиглаж чадах уу? Зуны улиралд бид сайт дээр ийм цаг хийх болно, гэхдээ яагаад өвлийн улиралд ийм цаг хийж болохгүй гэж? Хэн таамагласан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Дараа нь хүмүүс тосон цагийг зохион бүтээжээ. Тэд хэрхэн баригдсан бэ? Гал шатаж, туршилтын хоолой дахь тос аажмаар шатаж байна. Туршилтын хоолой дээрх тэмдэглэгээгээр хүмүүс хичнээн их цаг хугацаа өнгөрснийг мэдсэн. Та юу гэж бодож байна, энэ цаг эвтэйхэн байна уу?

(Үгүй. Цаг унаж гал гарч болзошгүй).

(Тосон цагны дүрс бүхий слайд үзүүл).

Дараа нь хүмүүс шөнө ч, бүүдгэр өдөр ч цагийг зааж өгдөг усан цаг гаргаж ирэв. Доод талд нь жижиг нүхтэй өндөр нарийхан саванд ус хийнэ. Усан онгоцон дээр тэмдэглэгээ хийдэг - зураас: хэр их ус асгасан, маш их цаг хугацаа өнгөрчээ.

(Усан цагтай слайд үзүүл).

Та энэ цагийг эвтэйхэн гэж бодож байна уу?

(Үгүй, учир нь та тэдэнд байнга ус нэмэх хэрэгтэй).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр цагаас хойш тэд "Гүүрний доор ямар их ус урссан бэ!" Гэж цаг хугацааны тухай ярьж байсан нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Өнөөдөр ийм цагийг хаанаас олох вэ? (Гэрийн усны шүүлтүүр).

Элсэн цаг ч бас ажилладаг юм шиг байна.

(Улс цагийг харуулсан слайд үзүүл).

Элсэн цаг нь нарийн хүзүүгээр холбогдсон хоёр боргоцойноос бүрдэнэ. Нэг конусын ёроолд нарийн ширхэгтэй элс байдаг. Хэрэв та элсэн цагийг доош нь эргүүлбэл элс асгарна. Эмнэлэг, эмнэлгүүдэд процедурыг гүйцэтгэх үед элсэн цагийг ашигладаг.

А: Элсэн цаг хэдэн цаг хэмжиж чадах вэ? (1 мин., 3 мин., 5 мин., 10 мин.).

Физминутка

Цаг нь бидэнд цагийг заадаг (хүүхдүүд 3 цаг, 9 цагийг гараараа харуулав)

Тэд хөдөлгөөнгүй зогсож байгаа ч алхаж байна (гадаа алхах)

Цагийн хэмнэлээр хөдөлсөөр байна

Тик ток, хачиг, хачиг (гараа бэлхүүс дээр, толгойгоо баруун, зүүн тийш хазайлгах)

Мөн сумнууд урагш эргэдэг (дугуй хөдөлгөөнүүдгар)Цаг цагаар, жилээс жилд.

(Хүүхдүүд байрандаа очдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цаг хугацаа өнгөрсөн. Хүмүүс цагийг хэмжих шинэ багаж зохион бүтээжээ. Механик цагнууд гарч ирэв.

(Механик цагны зурагтай слайд үзүүл).

Анхны механик цагийг Хятадад үйлдвэрлэсэн. Эрт дээр үед цагийг ховор зүйл гэж үздэг байв. Тэднийг зөвхөн ордны гол цамхаг дээр харж болно. Ийм цагны эзэн байсан. Түүний нэрийг хэн байсан гэж та бодож байна вэ?

(Цагчин).

Сурган хүмүүжүүлэгч: цаг үйлдвэрлэгч гэдэг нь цаг засдаг хүн юм. Цаг нь эхэндээ нэг гартай байсан - нэг цагийн зүү. Хожим нь минутын гар, бүр хожим нь секундын гар гарч ирэв.

Олон зуун жил өнгөрч, амьдрал илүү яарч, хүмүүс цагийг үнэлж эхлэв. Цаг нь хүн бүрт зайлшгүй шаардлагатай болсон. Тэд ямар ч төрлийн цаг гаргаж чадаагүй. Өнөө үед маш олон төрлийн цаг байдаг. Та тэдний тухай өөрөө ярьж болно гэж бодож байна.

(Бугуй, шал, хана, ширээ, хөхөө цаг, хонх, электроник, гудамж, сэрүүлэг зэргийг харуулсан слайдуудыг үзүүлж байна).

Цагны тухай хүүхдийн түүхүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цаг хугацаа хурдан өнгөрч, цагнууд сайжирч, олонхи нь механик цагнаас илүү электрон цагтай болсон. Та ямар орчин үеийн төхөөрөмжүүдэд электрон цагийг харсан бэ?

(утсан дээр, угаалгын машин, бичил долгионы зуух, компьютер, олон агшаагч гэх мэт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Механик цаг нь электрон цагнаас юугаараа ялгаатай вэ?

(Цахим цаг нь гаргүй, залгах төхөөрөмжгүй. Цахим цаг нь батарей болон цахилгаан гүйдэлээр ажилладаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, цаг өөр, гэхдээ бүгд цагийг харуулдаг. Цаг цагаараа хүмүүс хэзээ босох, хэзээ ажилдаа явах, хэзээ өдрийн хоол идэх, хэзээ унтахаа тодорхойлдог.

За, гөлөг, одоо та юунд ч хоцрохгүйн тулд юу туслахыг ойлгож байна уу?

Цаг гэж юу вэ? (Цаг бол цагийг заадаг төхөөрөмж юм.)

Цагны товчлуур дээр гар байдаг, тэдгээрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Миут ба цагийн зүү).

Бяцхан сум юу харуулж байна вэ? (Жижиг гар нь цагийг харуулдаг).

Том сум юуг харуулж байна вэ? (Том гар нь минутыг харуулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Цаг ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (хэрэгс, залгах, механизм, товчлуур).

III.“Янз бүрийн цаг” сэдэвт програм

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, одоо ширээн дээр очоод "Өөр цаг" сэдвээр програм хийцгээе. (Багш хүүхдүүдэд хайчаар зүсэх аргуудыг сануулдаг - шулуун, муруй шугамын дагуу зүсэх, булангуудыг дугуйлах. (Хүүхдүүд ширээн дээр очиж, ажилд шаардлагатай материалыг сонгож, аппликейшн хийдэг).Хичээлийн төгсгөлд бүтээлийг үзэсгэлэнд тавьдаг. Хүүхдүүд тэдэнд үнэлгээ өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар сонирхолтой цаг хийсэн бэ? (Хүүхдүүд өөрсдийн бүтээлийн талаар ярьдаг). Залуус аа, хичээлийнхээ дурсгал болгон бүх ажлаа гөлөгндөө өгцгөөе. Тэр одоо хоцорч чадахгүй гэдгээ мэдэж байгаа бөгөөд манай цаг түүнд энэ талаар тусална гэж найдаж байна. (Хүүхдүүд гөлөгөнд ажлаа өгдөг, тэр тэдэнд талархаж, баяртай гэж хэлээд явна).

Амьдралын зохицуулагч ба боловсролын үйл ажиллагаа 1-р ангиас эхлэн сургуулийн сурагчид. Б.Г-ын удирдлаган дор. Ананьев бага боловсролын сургалтын явцад хүүхдийн сэтгэцийн хөгжлийн талаархи хэд хэдэн сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх судалгааг явуулсан. Сургуульд суралцах явцад орон зай-цаг хугацааны чиг баримжаа олгох нь мэдлэг, ур чадвар, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх дадал зуршлыг эзэмшихэд чухал нөхцөл болохгүй хүүхдийн нэг ч төрлийн үйл ажиллагаа байдаггүйг эдгээр судалгаанууд нотолсон.
Сургуульд орохдоо түр зуурын ялгаварлан гадуурхалтгүй хүүхдүүд нэмэлт олон бэрхшээлийг даван туулах ёстой. Ангийн эхний хичээлээс л хүүхдүүд яг ижил хэмнэл, хэмнэлтэй ажиллаж, заасан хугацаандаа таарч, үйлдлээ цаг хугацаанд нь удирдаж, цаг хэмнэх чадвартай байх ёстой. 1-р ангийн сурагчид хичээлээсээ хоцрохгүй, гэрийн даалгавраа цагт нь бэлдэж, бүх зүйлийг цаг тухайд нь хийж сурах ёстой.

Сургуулийн зүгээс хүүхдэд үзүүлэх эдгээр бүх шаардлагын хувьд түүнийг бага наснаас нь бэлтгэх ёстой. сургуулийн өмнөх нас. Үүнийг хийхийн тулд юуны түрүүнд хүүхдэд цаг хугацааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх шаардлагатай. тодорхой цаг хугацааг тодорхойлох, мэдрэх чадвар.

Бидний ажигласнаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд цаг хугацааны явцад үйл ажиллагааг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх боломжтой байдаг. Үүнийг хийхийн тулд тусгай нөхцөл байдлыг бий болгож, хүүхдийн анхаарлыг янз бүрийн амин чухал цаг хугацааны интервалын үргэлжлэх хугацаанд төвлөрүүлж, эдгээр хугацаанд юу хийж болохыг харуулах, тэдэнд цаг хугацааны интервалыг хэмжих, дараа нь бие даан үнэлэхийг заах шаардлагатай. үйл ажиллагаа, тэдгээрийн үйлдлийг тооцоолох, урьдчилан тогтоосон хугацаанд гүйцэтгэх.

Цаг хугацааны мэдрэмжийг бий болгох хүчин зүйлүүдийн нэг бол цаг хугацааны стандартын талаархи мэдлэг (тэдгээрийн ерөнхий санаа) юм. Хүүхэд өөрт нь хэдэн цагийн тухай ярьж байгааг ойлгохын тулд эсвэл тухайн хугацааны интервалын үргэлжлэх хугацааг бие даан тодорхойлохын тулд тэрээр цагны хэмжүүрийг мэдэж, цагийг хэрхэн ашиглаж сурах ёстой.

Энэ зорилгоор бид "Цагтай танилцах нь" цуврал хичээлийн хураангуйг санал болгож байна.

“Тодорхой цагийн газар руу хийсэн аялал”

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • хүүхдүүдэд цаг, түүний зорилгыг танилцуулах;
  • долоо хоногийн өдрүүдийг удирдаж сурах;
  • төлөвлөгөөний дагуу орон зайд чиг баримжаа олгох дасгал хийх;
  • объектын тоог тоотой харьцуулах чадварыг нэгтгэх;
  • цаасан дээр чиг баримжаа олгох дасгал.

Тоног төхөөрөмж: маршрутын төлөвлөгөө, багц, цаг, аудио бичлэг, дэвтэрийн хуудас, харандаа, кроссворд, цаг - хүүхдийн тоогоор шахмал, тойрог бүхий карт, тоо, цагтай зураг.

Хичээлийн явц

1 хэсэг. Хүүхдүүд бүлэгт орж төлөвлөгөө олдог. Төлөвлөгөөний дагуу тэд урагш 10 алхам, баруун тийш 5 алхам, урагш 3 алхам, зүүн тийш 8 алхам алхдаг. Хүүхдүүд чиглэлийг хэлдэг. Тэд зогссон цаг, хуурцагтай багцыг олдог.

- Залуус аа, энэ багц цаг хугацааны эх орноос ирсэн. (Бичлэг сонсох).

"Эрхэм залуус аа, туслаарай! Бид асуудалтай байна. Хотын гол цагийн түлхүүр гээгдээд тус улсад төөрөгдөл үүсгэв. Цаг хугацаа хурдан эсвэл удаан нисдэг. Долоо хоногийн өдрүүд солигдоно: өглөө нь оройн хойноос, өдрийн дараа шөнө ирдэг. Бид чамаас гуйж байна, надад түлхүүрийг олоход тусална уу!"

Ид шидийн орны оршин суугчдад тусалцгаая?

2-р хэсэг. Бид ер бусын автобусаар ид шидийн газар руу явна. Түүний доторх газруудыг тоогоор зааж өгсөн болно. Картууд нь хаана суухыг зааж өгнө. Та карт дээрх тойргийн тоог олох хэрэгтэй.

D/i "Байраа ол."

Бид энд байна. Хэдэн зураг байгааг хараарай. Тэд юу дүрсэлсэн бэ? Энэ нь зөв, энэ бол цаг юм. Яагаад танд цаг хэрэгтэй байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Магадгүй хэн нэгэн ямар цаг хамгийн түрүүнд гарч ирснийг тааварлаж чадах болов уу?

(Нарлаг). Нарны туяа саваа руу тусч, сүүдэр өгч, цаг хэд болж байгааг харуулсан. Тэд яагаад тийм ч үнэн зөв биш гэж та бодож байна вэ?

Хүмүүс олон төрлийн цагийг гаргаж ирсэн. Ханан дээр өлгөөтэй цагийг нэг үгээр яаж дуудах вэ. (хананд суурилуулсан).Тэд зураг дээр хаана байна? (Баруун талд).Тэд ширээн дээр байгаа юу? (Ширээний компьютер). Тэд зураг дээр байна …(Зүүн талд).Гартаа өмссөн үү? (бугуй).Тэд шалан дээр зогсож байна уу? (шалан дээр суурилуулсан).Цагнууд юугаараа ялгаатай вэ? Тэд хэр төстэй вэ? Зургийг ширээн дээр тавь, цагийг ав.

3-р хэсэг. Цагны тоонууд нь залгах дээр хэвлэгддэг. Хөдөлгөөнтэй сумнууд яг одоо цаг хэд болж байгааг харуулдаг. Сумнууд нь ялгаатай: нэг нь урт, нөгөө нь богино. Урт том сум илүү хурдан хөдөлдөг. Энэ нь минутыг харуулдаг. Жижиг богино нь тойргийг маш удаан тойрон эргэлддэг. Тэр цагаа харуулж байна. Нэг минут бол богино хугацаа, нэг цаг бол урт хугацаа юм. Хэрэв том урт гар нь залгахыг бүхэлд нь тойрох юм бол нэг цаг өнгөрчээ. Энэ хугацаанд богино нь нэг цифрээс нөгөө цифр рүү шилжинэ. Цаг хэд болж байгааг мэдэхийн тулд сумнууд хэрхэн байрлаж байгааг харах хэрэгтэй. Хоёр гараа 12 болго. Миний хийсэн шиг хий. Одоо яг 12 цагийг харуулж байна. Одоо богино цагийн зүүг 1-ийн тоо дээр, урт минутын зүүнийг 12-ын тоо дээр байрлуул. Цаг яг цагийг харуулна. Бид богино цагийн зүүг эргүүлж, урт минутын зүүг 12 болгож, минутын зүүг 12, цагийн зүүг 2 болгож тохируулна. Энэ нь одоо яг 2 цаг болж байна гэсэн үг юм. Цаг хэдэн цагийг харуулж байна вэ? (Яг 2 цаг). Цаг дээр яг 2, 3, 4, 7, 9 цаг болж байна гэж хэлэхэд цагийн урт зүү нь дандаа 12-ын тоонд, богино зүү нь тухайн цагийг харуулсан тооны ойролцоо байдаг. Гараа цагнаасаа яг 5 цаг харуулж байхаар байрлуул. Цаг хэдэн цагийг харуулж байна вэ? (5 цаг).Сумнууд хэрхэн байрладаг вэ? (Урт минутын гар 12, богино цагийн зүү 5 байна).Цаг яг 7, 9, 12 цагийг харуулж байхаар гараа тавь. Сумнууд хэрхэн байрладаг вэ? Бид цаг хугацааны талаар асуухдаа ямар асуулт асуудаг вэ? (цаг хэд болж байна, цаг хэд болж байна). Бид цагны талаар сурсан. Шидэт цаг байна уу? Үгүй

Цаг хугацаа нь тодорхой байдаг улсын оршин суугчид долоо хоногийн өдрүүд нь холилдож байгаад санаа зовдог. Тэдэнд тусалцгаая.

D/i "Шууд долоо хоног".

Хэрэв та санаж байгаа бол яг цаг хугацааны улсад бүх зүйл, түүний дотор өдрийн цагийг өөрчилсөн: өглөө оройн дараа, өдөр шөнөгүй ирдэг. Кроссворд тааж, гол үг нь юу нуугдаж байгааг олж мэдье.

Кроссворд.

Хэвтээ:

1. Түргэн хүлээх
Маргааш
Хүүхдүүд орондоо ордог
Эрт, гал гарахгүй. Хэзээ? (INорой).

2. Шөнийг холдуулдаг ямар зочин бэ? (Ут РО).
3. Гүүр долоон миль үргэлжилсэн.
Гүүрний төгсгөлд алтан миль байдаг. дхуваах).

4. Жаран секунд нисэн өнгөрөв (минутой)болж хувирсан.

5. Сар тэнгэрийн дээгүүр алхаж,
Заримдаа алдаатай, заримдаа бүрэн.
Эртний сарыг бид юу гэж нэрлэдэг байсан бэ?
Хуанли танд туслах болно. (Сар I tsy).
Үг нь босоо байдлаар харагдана ЦАГ.

4-р хэсэг Яг цаг болсон улсад яагаад цаг зогссон бэ? (Түлхүүр алдсан). Би ид шидийн орны оршин суугчдад хэрхэн тусалж чадахаа мэддэг гэж бодож байна. Харандаа, хуудас цаас ав.

График диктант.

6 нүд баруун, 1 доош, 1 баруун, 2 доош, 1 зүүн, 1 доош, 2 зүүн, 5 доош, 1 баруун, 1 доош, 3 зүүн, 6 дээш, 2 зүүн, 1 дээш, 1 зүүн, 2 дээш, 1 баруун, 1 дээш.

Тиймээс бид шидэт түлхүүр зурж, ид шидийн орны оршин суугчдад тусалсан. Шидэт цаг дахин ажиллаж байна. Биднийг бүлэгтээ буцаж очиход туслахын тулд оршин суугчид бидний цагийг хэмнэх арга бодож олов.

Нүдээ аниад эргүүлээрэй

Манай группт байгаарай.

5-р хэсэг Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? Бид яг тухайн орны оршин суугчдад хэрхэн тусалсан бэ?



Цэцэрлэгт зориулсан бусад хичээлийн тэмдэглэл: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн хөгжмийн боловсролд эрүүл мэндийг хэмнэх технологи | Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд театрын соёлыг төлөвшүүлэхэд сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын харилцан үйлчлэл. | Дидактик тоглоомууд нь багшийн залруулах ажлыг оновчтой болгох хэрэгсэл юм | | "Төрсөн хотын сүлд, туг" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн хичээл | "Хавар" экологийн нэгдсэн хичээл (сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан) | үүсэх | соёлыг төлөвшүүлэх | мэдүүлэг | мэдээллийн танилцуулга | цаг | яг цаг | хүүхдүүд | хүүхэд | ахлах | хуучин порно | сургуулийн өмнөх боловсрол | сургуулийн өмнөх нас | насанд хүрэгчдийн порно | өндөр настай эмэгтэйчүүд | танил | уулзалтын вэбсайт | олон цагийн турш | сайхан цаг | хийсвэр | хичээлийн тэмдэглэл | ангиуд | ангийн тэмдэглэл | хүүхдийн | цэцэрлэг | цэцэрлэг | цэцэрлэгийн ангиуд | үүсэх | соёлыг төлөвшүүлэх | мэдүүлэг | мэдээллийн танилцуулга | цаг | яг цаг | хүүхдүүд | хүүхэд | ахлах | хуучин порно | сургуулийн өмнөх боловсрол | сургуулийн өмнөх нас | насанд хүрэгчдийн порно | өндөр настай эмэгтэйчүүд | танил | уулзалтын вэбсайт | олон цагийн турш | сайхан цаг | хийсвэр | хичээлийн тэмдэглэл | ангиуд | ангийн тэмдэглэл | хүүхдийн | цэцэрлэг | цэцэрлэг | цэцэрлэгийн ангиуд | Цэцэрлэгийн хичээлийн тэмдэглэл| Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдэд цаг хугацааны талаархи санаа бодлыг бий болгох Цэцэрлэгийн цагны танилцуулга хичээлийн тэмдэглэл | цэцэрлэгүүд | "Бүх хүүхдэд эдгээр дүрмийг мэдэж ав!" цэцэрлэгийн хичээлийн тэмдэглэл | Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн цэцэрлэгт аюулгүй амьдралын үйл ажиллагааны талаархи санаа бодлыг зорилготойгоор хөгжүүлэх замаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд сайн дурын зан үйлийг төлөвшүүлэх. | Цэцэрлэгт хүүхдүүдтэй оройн амралтаа зохион байгуулах хэд хэдэн санаанууд; цэцэрлэгийн хичээлийн тэмдэглэл | Цэцэрлэгийн орос хэл дээрх хичээлийн тэмдэглэл | | Цэцэрлэгт "Амьтанд зочлох" математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуй. |
| тогтолцоо бүрдүүлэх | соёлыг төлөвшүүлэх | нөөц бий болгох | үүсэх эрүүл дүр төрхамьдрал | Шинэ жилийн тоглолтууд | Шинэ жилийн тоглолт 2013 | сургуулийн гүйцэтгэл | гүйцэтгэлийн хуваарь | цаг 2012 он | зун цаг | онлайн цаг үнэгүй | үнэгүй үзэх цаг | 3 хүүхэдтэй | Хүүхдэд зориулсан тоглоомууд | нялх хүүхэд | цэцэрлэгт байгаа хүүхдүүд | ахлах | хуучин порно | Ахмад бүлгийн ярианы хөгжил | манай ахлах сургууль | сургуулийн өмнөх нас | сургуулийн өмнөх боловсрол | сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн боловсрол | сургуулийн өмнөх танилцуулга | уулзалтын вэбсайт | мамба болзож байна | болзоо 2 2 | секс болзоо үнэгүй | цаг | ажлын цаг | цагийн цаг | Ханын цаг | хичээлийн тэмдэглэл | төлөвлөгөөний тойм | Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн хураангуй | ахлах бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл | хичээлийн тэмдэглэл | хичээлийн сэдвүүд | хичээлийн төлөвлөлт | бэлгийн харьцаанд орох | цэцэрлэг | хүүхдийн дуу | хүүхдийн өрөөнүүд | хүүхдийн дууг татаж авах | гунигтай бүлэг | цэцэрлэгийн бүлгүүд | DIY цэцэрлэг | цэцэрлэгийн төлөвлөгөө | Цэцэрлэгийн хичээлийн тэмдэглэл | ахлах бүлэг цэцэрлэгангиуд | Бүрэлдэхүүн | мэдүүлэг | О | цаг | цагт | хүүхдүүд | ахлах | сургуулийн өмнөх боловсрол | нас | Танил | -тай | олон цагийн турш | хийсвэр | ангиуд | В | хүүхдийн | цэцэрлэг| Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн цаг хугацааны талаархи санаа бодлыг бий болгох Цэцэрлэгийн цагны талаархи танилцуулга.

Нэгдсэн хичээлийн хураангуй бэлтгэл бүлэг

Хичээлийн сэдэв: Цагны түүх

Бүлэг: Бэлтгэл

Ашигласан технологи:Нэгдсэн хичээл

Даалгаварууд:

- Цагны түүхийг танилцуулна уу.

Тэдний зорилгыг ойлгоход хүргэ.

Өөр өөр цаг зурах чадварыг бэхжүүлэх.

Бүтээлч төсөөлөл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Цаг хэмнэх чадвар, чадварыг төлөвшүүлэх.

Материал : Төрөл бүрийн цаг, цагны зураг.

Хичээлийн явц:

А: Оньсого сонс:

Бид алхахдаа зогсож,

Тэгээд бид хэвтээд зогсож чадна

Бид зугтсан ч гэсэн

Бид ч бас хөдөлдөггүй.

А: - Залуус аа, та нар үүнийг юу гэж бодож байна вэ?

Д: Цаг

А: - Сайн байна уу залуусаа, тийм ээ, энэ бол цаг. Өнөөдөр би танд цагны түүхийн талаар бага зэрэг ярихыг хүсч байна. Залуус аа, надад хэлээч, цаг байхгүй байсан үе байдаг уу эсвэл байсан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

А: Цаг гэж байдаггүй байсан үе бий. Тэр үед хүмүүс нараар цагийг тодорхойлдог байсан.

Нар мандаж, хүмүүс сэрж, нар жаргаж, хүмүүс орондоо оров. Хүмүүс хэзээ удаан унтдаг байсан бэ - өвөл эсвэл зун?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Асуулт: - Зундаа шөнө богинохон болохоор хүмүүс зун бага унтдаг, харин өвөл нь урт удаан унтдаг байсан.

Та нар цагийг нарийн хэлж чадна. Нар тусахад мод сүүдэрлэдэг. Залуус аа, надад хэлээч, өглөө, үдээс хойш эсвэл оройд сүүдэр хэзээ урт байдаг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

А: - Нар мандах эсвэл тэнгэрийн хаяанаас доош жаргах үед сүүдэр уртасч, өдөр нь богино байдаг. Сүүдрийн шинж чанарыг анзаарсан хүн нарны цаг гаргаж ирэв.

Ийм цаг нь зөвхөн нартай цаг агаарт л ажилладаг байсан тул тэр хүн энэ цагийг хараад сэтгэл дундуур байсан.

Тэгтэл нэг хүн элсэн цаг гаргаж ирэв.

Энэ цаг нь хүмүүст тохиромжгүй байсан, учир нь үүнийг 3 минут тутамд эргүүлэх шаардлагатай байв.

Элс цутгаж байх хооронд бид туулайн тухай гадаа тоглоом тоглох болно.

Хүүхдүүд тоглож байна.

А: - Дараа нь бид цагны тухай ярих болно. Элсний оронд тэд цаг, тосон цаг руу тос асгаж байсан ч ийм цагнууд цагийг нарийн харуулдаггүй байв. Хамгийн ер бусын цаг бол цэцгийн цаг юм. Эдгээр нь амьд цэцэг бөгөөд заримынх нь нахиа нь өглөө нээгдэж, өдөр нь хаагддаг бол заримынх нь зөвхөн шөнө нээгдэж, өдөр нь үргэлж хаалттай цэцэг байдаг.Үүнээр нь та цагийг хэлж болно.

Дараа нь тэр хүн механизм гаргаж ирээд цамхаг дээр өлгөв. Тэгээд тэд ирээгүй. Удалгүй өөр өөр цагнууд гарч ирэв:

А: - Ханан дээр өлгөөтэй цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хана)

Шалан дээр зогсож буй цагны нэр юу вэ? (шал)

Ширээн дээр байгаа цагны нэр юу вэ? (ширээний компьютер)

Гартаа зүүдэг цагны нэр юу вэ? (бугуй)

Хүүхдүүдийн хариулт.

Эцэст нь хүн батерейгаар ажилладаг электрон цаг гаргаж ирэв.

Одоо би та нарт ямар ч цаг гаргаж ирээрэй гэж санал болгож байна.

Хичээлийн төгсгөлд эргэцүүлэн бодох


Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд математиктай хэрхэн нөхөрлөх вэ.

Эцэг эхчүүд хүүхдээ тоо сурахыг, бодлого бодохыг, дэвтэрт ажиллахыг хүсэхгүй байна гэж гомдоллохыг би олонтаа сонсдог. Би үргэлж асуулт асуухыг хүсдэг: жишээлбэл, ээж нь өөртөө ямар нэгэн зүйл оёх эсвэл ямар нэгэн зүйл нэхэхийг хэр их хүсдэг вэ? Олон хүн үүнийг ямар ч ашиггүй эсвэл яаж мэдэхгүй байна, надад цаг байхгүй гэх мэтээр хэлэх болно гэдэгт би итгэлтэй байна. Хүүхэдтэй ижил зүйл тохиолддог. Сургуулийн өмнөх насанд тэрээр өөрийн гэсэн сонирхолтой, шаардлагатай, чухал олон зүйлтэй байдаг. Тэгээд тэр сургуульд сурах болно!

Мөн түүний зөв. Эцсийн эцэст, сургуулийн өмнөх насны хүүхэд, түүнчлэн нэгдүгээр ангийн хүүхдийн гол үйл ажиллагаа бол тоглоом юм!

Уншихтай адил тоо бодох чадварыг тоглоом, тоглоомын техникээр хөгжүүлж болно. Хүүхэд бүр нэрээ бичиж сурахыг хүсдэг, учир нь та түүнд бүх үсгийг сурах даалгавар өгөөгүй, зүгээр л цаасан дээр хэвлэсэн, тэр үүнийг сонирхож байсан бөгөөд үлдсэн хугацаанд тэр үүнийг санаж байсан. түүний амьдралын тухай. Түүнийг хэдэн настай вэ, цаасан дээр хэрхэн харагддаг вэ гэсэн асуултад хандаарай? Тиймээс хүүхэд гурван настайгаасаа эхлэн өөрийн нас, байшингийн дугаар, орон сууцны тоо, гэр бүлийн хэмжээ гэх мэт тоондоо хялбархан суралцдаг. Түүнийг нэгээс тав хүртэл, дараа нь арав хүртэл тоолж сур. Та үүнд тусгай цаг гаргах шаардлагагүй.

Тиймээс та зугаалахаар явлаа. Алхам алхмуудтай зэрэгцэн аливаа жижиг шүлгийг уншина уу:

Нэг-хоёр, гурав-дөрөв, Гурав-дөрөв, нэг-хоёр, Хэн ирэх вэ? Бид явж байна. Хэн дуулдаг вэ? Бид дуулдаг.

Шатны нэг нислэгийн алхмыг тоолоорой.Цаашид та тоолох шүлгийг хөгжмийн хэмнэлээр дуулж, өөрийн алхмын хэмнэлээр гүйцэтгэснээр тооллын тоог нэмэгдүүлэх боломжтой. Хүүхэд зөвхөн нэгээс арав хүртэл тоолж сурахаас гадна урвуу дарааллаар - арваас нэг хүртэл тоолж сурах ёстой. Үүнийг гэртээ байхдаа хийж болно. Та өрөөгөө цэвэрлэж байна гэж бодъё, тэгээд хүүхэд эхлээд хэдэн сандал арчиж, дараа нь хэдэн сандал үлдсэнийг тоолно. Хүүхдийг унтахын өмнө тоолохыг давтаж болно: эрдэмтэд унтахынхаа өмнө хүлээн авсан мэдээллийг ихэвчлэн сайн санадаг болохыг анзаарсан. Одоо чи таван настай, багадаа ... дөрвөн настай, бүр багадаа - гурав, хоёр, нэг ... Гал тогоонд тусалж байхдаа зууханд хэдэн тогоо, хэдэн тогоо байгааг тоол. хананд шанага өлгөөтэй, угаалтуур дотор хэдэн халбага байна. Хоол бэлтгэсэн алим, төмс, буурцагнаас хүүхэд тэдний тоог зааж өгч болно. Тус тусын тоонууд ямар байхыг анхаараарай: хоёр нь урт хүзүүтэй хун шиг, тав нь урвуу хоёр, зургаа, ес нь акробатын тоо юм. Танил объектын тусламжтайгаар нэмэх, хасах хамгийн энгийн аргуудыг эзэмшихэд хялбар байдаг. “Бидний ширээн дээр гурван аяга байсан ч аав ирээд нэг аяга нэмсэн. Хэр их болсон бэ? “Өнөө өглөө вааранд дөрвөн алим байсан, гэхдээ одоо ганцхан алим үлдсэн. Бид хэдэн алим идсэн бэ?" Тоолж сургах сайн арга бол тэгш, сондгой тоог ээлжлэн нэрлэх явдал юм. Хүүхдэд тоглоомыг санал болгодог бөгөөд энэ үеэр тэр ахлагчтай ээлжлэн тоонуудыг "бусад" гэж нэрлэх ёстой. Та барилгын багцаар тоглож байхдаа ч тоолох дасгал хийж болно. Бид машин, дүрс тоолж, ижил хэсгүүдийг ангилж, тоолдог. Хүүхдүүд үүнд маш их дуртай Удирдах зөвлөлийн тоглоомууд, эцэг эхчүүд ихэвчлэн мартдаг эсвэл мэддэггүй, гэхдээ энэ нь маш их юм сайн материалтоолохын тулд шаардлагатай тооны хөдөлгөөнийг тоолох бүрт шаардлагатай байдаг.

Эргэн тойронд маш олон сонирхолтой зүйлс байдаг.

Хүүхдийн эргэн тойрон дахь объектууд, насанд хүрэгчдийн үйл ажиллагаа нь математикийн ойлголтыг ихээхэн өргөжүүлдэг. Зөвхөн нялх хүүхдийг эргэн тойрныхоо зүйлийг сонирхож, ердийн зүйлээс ер бусын зүйлийг олж харахад нь туслах, үйл ажиллагааны үйл явц, үр дүнг ойлгоход анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй: тооцоолол хэмжих, нэмэгдүүлэх, багасгах, захидал харилцаа тогтоох, цагийг тодорхойлох, олох маршрут болон бусад олон.

Хүүхдийн бие даасан байдлын хил хязгаарыг өргөжүүлэх, түүнд практик үйлдлүүдийн тусламжтайгаар өөрийн таамаглалыг батлах, урт, тоо, таталцал, тэгш байдлын талаархи ойлголтыг бий болгох, объектын шинж чанарыг судлах, туршилт хийх боломжийг олгох шаардлагатай.

Таны анхаарлыг хүүхэд бэрхшээлийг даван туулж сурах, алдаанаас айхгүй байх, танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэх бие даасан арга замыг хайж олоход чиглэгдэх ёстой. Ихэнхдээ гэр бүлийн насанд хүрэгчид хүүхдэд объектын шинж чанарыг судлахыг зөвшөөрдөггүй, учир нь тэд цамцныхаа ханцуйг норгох, хана, ширээг будах, эмх замбараагүй болгох, ямар нэгэн зүйл эвдэх, өөрийгөө зүсэх гэх мэтээс айдаг. Бүх санаа зоволт үндэслэлтэй боловч хүүхдүүдийн туршилтанд саад болж болохгүй.

Заримдаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд тохиолддог асуултууд нь тусгайлан бий болгосон нөхцөл байдалд ажиглалт хийхийг шаарддаг. Ийм ажиглалт нь объектын шинж чанарыг судлахад тусалдаг бөгөөд бидний нөлөөн дор тэдгээрийн өөрчлөлтийг харах боломжийг олгодог.

Жишээлбэл, Тэд алхаж явахдаа хашаанаасаа олсон хамгийн цэвэр цас болох нүд гялбам цагаан цасыг авчирчээ. Энэ нь таваг дээр хэвтэж, аажмаар саарал болж, харанхуйлдаг. Хэсэг хугацааны дараа энэ нь ус болж хувирч, дотор нь хар үр тариа, тоосонцор хөвдөг. Ус нь төсөөлж байсан шиг тунгалаг биш байна.

Эсвэл цастай холбоотой өөр туршлага. Тэд нэг таваг дээр сул цас, нөгөө тавган дээр хатуу цас, гурав дахь таваг дээр мөс тавьдаг. Бид ширээн дээр секунд хэмжигч тавиад юу болж байгааг ажиглаж, дараа нь харсан зүйлээ тайлбарла. Бид асуултанд хариулдаг: мөс яагаад цаснаас илүү удаан үргэлжилж, хайлсан бэ?

Туршилт хийх өөр нэг жишээ."Цаг бүү үр" гэж ээж нь хүүхэддээ байнга давтдаг. Эцэст нь, бяцхан гүн ухаантан асуулт гарч ирж байна: цаг хугацаа алдах ямар байдаг вэ? Гараараа аваад резинэн бөмбөг шиг сунгаж чадах уу? Цаг хугацааны ойлголтын субъектив байдал гэх мэт үзэгдлийг туршилтаар шалгаж болно.

Туршилт 1. Хүүхдийг сандал дээр тав тухтай суугаад нүдээ анихыг хүснэ. Ээж секунд хэмжигчийг эхлүүлнэ. Хүүхдийн бодлоор нэг минут өнгөрөхөд тэр гараа өргөх ёстой. Секундомер нь хэр их цаг өнгөрснийг тэмдэглэхэд ашиглагддаг. Ээж, хүүхэд хоёр дүрээ өөрчилж болно. Туршилтын төгсгөлд тэд сэтгэгдлээ солилцдог.

Туршилт 2. Хүүхэд хосолсон зургуудыг харж, тэдгээрийн ялгааг олохыг хүснэ. Нэг минут өнгөрсний дараа ээж хүүхдээ ажлаа дуусгахыг хүсдэг боловч хэр их цаг хугацаа өнгөрснийг хэлдэггүй. Хүүхэд зураг үзэж байхдаа хэр их цаг хугацаа өнгөрсөн тухай таамаглал дэвшүүлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд сонирхолтой үйл ажиллагаа хийхдээ хүн цагийг анзаардаггүй, сонирхолгүй, уйтгартай ажил хийх, эсвэл хийхгүй байх үед түүнд цаг хугацаа аажмаар өнгөрч байгаа мэт санагддаг гэдгийг ойлгох хэрэгтэй. Аливаа зүйлийг удаан хийх, цаг алдах нь "цагийг дэмий үрэх" гэсэн үг юм.

Та бусад даалгавруудыг ашиглан, өөр цаг сонгох, гэр бүлийн бусад гишүүдийг туршилтанд оролцуулах замаар ижил төстэй туршилтуудыг хийж болно.

Туршилт хийх газрууд нь хамгийн уламжлалт байж болно. Жишээлбэл, гал тогооны өрөө нь үүнд маш тохиромжтой: хүүхдийг энд маш олон сонирхолтой зүйл хүлээж байна (эх нь цаг завтай, сайхан сэтгэлтэй байвал). Хамгийн ойрын хүний ​​хажууд байгаа хүүхэд шинэ зүйл сурах дуртай. Тэд бяслаг зүснэ. Хэсэгүүд ямар хэлбэртэй болсон бэ? Гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт үү? Та дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт бяслагны хэсгүүдийг харьцуулж, тэдгээр нь хэрхэн ялгаатай, хэрхэн адилхан болохыг тодорхойлж болно. Хэрвээ хүүхэд асуултанд хариулахад хэцүү байвал та түүнийг таамаглахад хүргэж болно. (Дөрвөн өнцөгт ба тэгш өнцөгт хэсэг хэдэн талтай болохыг надад хэлээрэй; талууд нь ижил урттай юу? Эдгээр хэсэг тус бүр хэдэн өнцөгтэй вэ?)

Күүки хийх үйл явц нь хүүхдэд маш их сонирхолтой байдаг.Тусгай төхөөрөмжүүдийн тусламжтайгаар зуурсан гурилыг янз бүрийн хэлбэрт оруулж болно.Нүдний шил (том, жижиг) ашиглан та зуурсан гурилаас дугуй хийж болно. Жигнэмэг бэлэн болсны дараа хүүхдээсээ эхлээд нийт хэдэн жигнэмэг байгааг тоолж, дараа нь хэлбэр тус бүрээс хэдэн жигнэмэг жигнэсэн, дугуй хэлбэртэй жигнэмэг (хэмжээ) ямар ялгаатай болохыг тодорхойлохыг хүс. Даалгаврыг улам хүндрүүл. Гэр бүлийн гишүүдийн хооронд жигнэмэгийг нөхцлөөр хуваахыг хүүхдээс хүс, хэрэв хүн бүр хоёр эсвэл гурван ширхэг жигнэмэг авбал, хэрэв хүн бүр хагас жигнэмэг авбал хэдэн жигнэмэг шаардагдахыг тодорхойл.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ дэлгүүр хэсэх дуртай.Дэлгүүр эсвэл зах дээр та хүүхэддээ олон сонирхолтой зүйлийг үзүүлж болно. Дэлгүүрт ямар бүтээгдэхүүн жигнэж байгаа электрон жинг зах зээлд хэрэглэдэг жинлүүр болон ахуйн жинлүүртэй харьцуул. Заримдаа зах зээл дээр жимсний тоог шил ашиглан тодорхойлдог гэдгийг анхаарна уу. Дэлгүүрт байгаа өндөгнүүд нь нэг арван хайрцагт савлагддаг, өөрөөр хэлбэл. тус бүр арван ширхэг. Үнийн шошго нь тэдний өртөгийг яг нэг араваар илэрхийлдэг. Уут, лонхонд хийсэн шүүс нь өөр өөр хэмжээтэй байж болно: хоёр зуун эсвэл таван зуун миллилитр, нэг, нэг хагас эсвэл хоёр литр. Мөн хүүхдийн дуртай зайрмагийг янз бүрийн хэлбэрээр савлаж болно. Багц бүр өөр өөр тооны грамм агуулдаг. Шоколадны хайрцаг нь жингийн хувьд өөр өөр байдаг - үүнийг хайрцаг дээр зааж өгсөн болно. Хэмжээ нь жингээс хамаарахгүй байж болно: заримдаа том хайрцагт маш цөөхөн чихэр агуулагддаг, учир нь чихэр бүр өөрийн үүрэндээ, бие биенээсээ хол байдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд, насанд хүрэгчид, үе тэнгийнхэн хоорондын танин мэдэхүйн харилцаа холбоо нь дараагийн бүх зүйлд чухал ач холбогдолтой юм. хүүхдийн хөгжил. Хүүхэд хүрээлэн буй орчны талаархи өөрийн санаа бодлыг тодруулж, объектын шинэ шинж чанар, шинж тэмдгүүдтэй танилцаж, үзэгдлийн харилцан уялдаа холбоог сурдаг. Тэрээр атаархмаар тууштай байдлыг харуулдаг, түүнд бүх зүйл сонирхолтой байдаг, гэхдээ бүх зүйл хүртээмжтэй байдаггүй. Түүний шууд ойлголтоос хэтэрсэн зүйл их байна. Хүүхдэд сонирхолтой, хэрэгцээтэй мэдээллээр баялаг агуулгын ачаар танин мэдэхүйн харилцаа нь хүүхдийн алсын харааг тэлж, оюун ухаанд ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг.

Тагнуулын даалгавар ба хошигнол даалгаврын жишээ:

Эцэг галуу, эх муур хоёр хүүхдэдээ тус бүр найман шаахай авч өгчээ. Тус бүр хэдэн хүүхэдтэй вэ?

Эмээ нь ач охиддоо таван чихэр, гурван порц зайрмаг авч өгчээ. Бид бүх порц зайрмаг, ижил хэмжээний чихэр идсэн. Хэдэн чихэр үлдсэн бэ?

Далайд ямар чулуулаг байдаг вэ? (нойтон)

Таваас их боловч хоёроос бага тоог нэрлэх үү? (Тийм тоо байхгүй)

Эцэст нь хэлэхэд, эцэг эхчүүдэд хэлэхэд дээрх бүх зүйл боломжтой, хялбар бөгөөд энгийн, гэхдээ та хүүхэдтэйгээ хуваарийн дагуу, үе үе биш, харин цаг тутамд, өдөр бүр харилцаж байвал л болно. эерэг үр дүн!

Эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд цагтай хэрхэн нөхөрлөх вэ.

Багш аа нэмэлт боловсрол

эхний мэргэшлийн ангилал

Иванчикова Татьяна Николаевна

Хүүхдийнхээ математикийн амжилтыг бататгахын тулд түүнд цаг хэд болж байгааг олж мэдэхийг заахаа мартуузай.Хүүхэд сургууль дээр ирэхэд цагийн тэмдэг түүнд онцгой үүрэг гүйцэтгэж эхэлдэг. Ээж нь түүнийг өглөө босоод "Босох цаг боллоо" гэсэн үгээр сэрээж, өглөөний цайгаа ууж - "Үгүй бол чи хоцрох болно" гэж санаа зовж, сургуулиас нь хүлээж, гэртээ "гэжээ" гэсэн асуултаар угтдаг. яагаад саатуулагдсан юм бэ?" Хүүхдийн хичээлийн цаг нь сургуулийн хонхыг дагаж мөрддөг. Хичээлийн үеэр тэр хэзээ ч хүссэн цагаасаа эрт дуугаа гаргахгүй, гэхдээ хөгжилтэй завсарлагааг уртасгахгүй. Цагийн тухай ямар алдартай оньсого байдгийг та мэдэх үү: "Би хөлгүй, гэхдээ би алхдаг, амгүй" , гэхдээ би чамд хэзээ оройн хоол идэх, хэзээ унтахыг хэлж өгнө." Маш нарийн оньсого, бүх нарийн ширийн зүйлийг түүнд тэмдэглэсэн болно. Хүүхэд сургуульд явахдаа гадны тусламжгүйгээр цаг хэд болж байгааг өөрөө тодорхойлж сурах ёстой. Гэрийн даалгавраа хийх эсвэл унтах цаг болжээ. Эцэг эхийн даалгавар бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд залгах замаар хэрхэн жолоодохыг харуулах явдал юм, учир нь ийм танин мэдэхүйн чадвар нь амьдралын туршид зайлшгүй шаардлагатай болно. Үүнийг заах нь тийм ч хэцүү биш - гэр бүрт стандарт утаснууд байдаг. Эхлээд хүүхэд байгаа эсэхийг олж мэдээрэй. арван хоёр хүртэл тоолж чадах ба тоонуудын тоон тэмдэглэгээг мэддэг эсэх. Цусан дээрх тоо бүрийг зааж өгөх замаар энэ мэдлэгээ бататга. Хүүхдээ хуруугаа тооноос тоо руу хөдөлгөж, тантай хамт арван хоёр хүртэл чангаар тоолоорой. Танай гэрт хэдэн цаг байдаг, тэдгээрийн гадаад ялгаа нь юу вэ, тэдгээрийн зорилго - гарын авлага, хана, сэрүүлэг гэх мэтийг хараарай. Дараа нь гарны зориулалтын талаар бидэнд хэлээрэй. Богино (жижиг) гар нь цаг хэрхэн хөдөлж байгааг харуулдаг бөгөөд энэ гар нь найзаасаа арай зузаан юм. Мөн урт (том) гар нь минутын гар юм. Цаг бүр өөрийн гэсэн дуу чимээтэй байдаг - тэд хачигдаж, дуугарч, дуугарч, эцэст нь цохидог. Хүүхэд цагны механик дууг дуу хоолойгоороо дамжуулахыг хичээгээрэй Цонхрон дээр арван хоёр цагийн заагч байгааг тайлбарла. Мөн цаг бүрийг тусдаа шугамаар 60 минутад хуваадаг. Цаг, минутыг өөр өөр гараар харуулдаг - том, жижиг. Цагийн зүү жижиг, минутын зүү том гэдгийг дэлхийн аль ч цаг, тэр ч байтугай жижигхэн бугуйн цаг хүртэл хүлээн зөвшөөрдөг. Үүнээс гадна дэлхийн бүх цаг нэг чиглэлд явдаг. Цагийн зүүний дагуу хөдөлж, өөрөөр хэлбэл цаг хугацааны сум яг хөдөлдөгтэй адил тойрог замаар алхах гэсэн ийм илэрхийлэл байдаг. Цагийг ажиглаарай, хүүхдэд жижиг гар нь удаан хөдөлж, минутын гар нь гүйцэж түрүүлж байгаа эсэхийг шалгаарай. Манаач нэг тооноос нөгөө тоо хүртэлх зайг алхаж байхад том нь бүхэл бүтэн тойрог гүйж чаддаг. Цагны зүүний хөдөлгөөнийг ажигласнаар цагны залгахыг мэдэрч сурч эхлэх нь дээр. Жишээлбэл, хэрэв жижиг цагийн зүү найман тоотой байвал энэ нь өглөөний найман цаг гэсэн үг - сургуульд явах цаг болжээ. Хэрэв энэ тоо арван хоёр бол сургуулиасаа гэртээ харих цаг болжээ. Хэрэв гар нь нэг тооноос нөгөө тоо руу шилжих үед байрладаг бол цаг нь нэг цагаас нөгөөд шилжих үе юм. Хүүхэдтэйгээ нэг төрлийн тоглоом тогло - өдрийн турш түүнээс хэд хэдэн удаа асуу: "Цаг хэд болж байна?" Хэрвээ хүүхэд жаран хүртэлх тоог хараахан мэдэхгүй бол минутын гар хэдэн минут байгааг хэлэхгүй, харин зөвхөн цагийн зүү хэдэн цаг харуулж байгааг хэлээрэй. Мөн тэр минутын гарны тухай ярьж, түүний байршлыг - энэ нь ямар дугаарт байрлаж байгааг хэлж чадна. Дасгал хийснээр аажим аажмаар цагийн хуваарь дээр цаг тодорхойлох чадвар бий болно.Та цагны дүрсийг зурж болох бөгөөд тэдгээрийн гарыг хөдөлгөж, товчлуур, утас эсвэл шурагтай холбох нь сайн хэрэг юм. төвд самар Бид ухаалгаар тоглодог - бид мэдлэг олж авдаг. Гэхдээ бодит байдлыг олж авснаар бугуйн цагНэгдүгээр ангийн сурагчийн хувьд яарахгүй байх нь дээр - тэд түүний анхаарлыг хичээлийн бусад сайхан мөчүүдээс сатааруулах болно.

Хүүхдийн бие даасан байдлын хил хязгаарыг өргөжүүлэх, түүнд практик үйлдлүүдийн тусламжтайгаар өөрийн таамаглалыг батлах, урт, тоо, таталцал, тэгш байдлын талаархи ойлголтыг бий болгох, объектын шинж чанарыг судлах, туршилт хийх боломжийг олгох шаардлагатай.

Эцэг эхийн анхаарлыг хүүхэд бэрхшээлийг даван туулж сурах, алдаанаас айхгүй байх, танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэх бие даасан арга замыг хайж олоход чиглэсэн байх ёстой. Ихэнхдээ гэр бүлийн насанд хүрэгчид хүүхдэд объектын шинж чанарыг судлахыг зөвшөөрдөггүй, учир нь тэд цамцныхаа ханцуйг норгох, хана, ширээг будах, эмх замбараагүй болгох, ямар нэгэн зүйл эвдэх, өөрийгөө зүсэх гэх мэтээс айдаг. Бүх санаа зоволт үндэслэлтэй боловч хүүхдүүдийн туршилтанд саад болж болохгүй.

Заримдаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд тохиолддог асуултууд нь тусгайлан бий болгосон нөхцөл байдалд ажиглалт хийхийг шаарддаг. Ийм ажиглалт нь объектын шинж чанарыг судлахад тусалдаг бөгөөд бидний нөлөөн дор тэдгээрийн өөрчлөлтийг харах боломжийг олгодог.

Жишээлбэл, тэд алхахдаа хашаанаасаа олсон хамгийн цэвэр цас болох нүд гялбам цагаан цас авчирсан. Энэ нь таваг дээр хэвтэж, аажмаар саарал болж, харанхуйлдаг. Хэсэг хугацааны дараа энэ нь ус болж хувирч, дотор нь хар үр тариа, тоосонцор хөвдөг. Ус нь төсөөлж байсан шиг тунгалаг биш байна.

Эсвэл цастай холбоотой өөр туршлага. Тэд нэг таваг дээр сул цас, нөгөө тавган дээр хатуу цас, гурав дахь таваг дээр мөс тавьдаг. Бид ширээн дээр секунд хэмжигч тавиад юу болж байгааг ажиглаж, дараа нь харсан зүйлээ тайлбарла. Бид асуултанд хариулдаг: мөс яагаад цаснаас илүү удаан үргэлжилж, хайлсан бэ?

IN ижил төстэй нөхцөл байдалнасанд хүрсэн хүн хайлтыг удирдан чиглүүлж, асуулт, үндэслэлийн тусламжтайгаар шинж чанарыг сонгох, тухайн нөхцөл байдалд тэдгээрийн хамгийн чухал зүйлийг тодорхойлоход чиглүүлдэг. Жишээлбэл, цасны массын нягтрал, өрөөний дулаан агаар нэвтэрч болох хэсгүүдийн хооронд чөлөөт зай байхгүй байна.

Туршилт хийх өөр нэг жишээ

"Цаг бүү үр" гэж ээж нь хүүхэддээ байнга давтдаг. Эцэст нь, бяцхан гүн ухаантан асуулт гарч ирж байна: цаг хугацаа алдах ямар байдаг вэ? Гараараа аваад резинэн бөмбөг шиг сунгаж чадах уу? Цаг хугацааны ойлголтын субъектив байдал гэх мэт үзэгдлийг туршилтаар шалгаж болно.

Туршлага 1.Хүүхдийг сандал дээр тав тухтай сууж, нүдээ анихыг хүсдэг. Ээж секунд хэмжигчийг эхлүүлнэ. Хүүхдийн бодлоор нэг минут өнгөрөхөд тэр гараа өргөх ёстой. Секундомер нь хэр их цаг өнгөрснийг тэмдэглэхэд ашиглагддаг. Ээж, хүүхэд хоёр дүрээ өөрчилж болно. Туршилтын төгсгөлд тэд сэтгэгдлээ солилцдог.

Туршлага 2.Хүүхэд хосолсон зургуудыг харж, тэдгээрийн ялгааг олохыг хүсдэг. Нэг минут өнгөрсний дараа ээж хүүхдээ ажлаа дуусгахыг хүсдэг боловч хэр их цаг хугацаа өнгөрснийг хэлдэггүй. Хүүхэд зураг үзэж байхдаа хэр их цаг хугацаа өнгөрсөн тухай таамаглал дэвшүүлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд сонирхолтой үйл ажиллагаа хийхдээ хүн цагийг анзаардаггүй, сонирхолгүй, уйтгартай ажил хийх, эсвэл хийхгүй байх үед түүнд цаг хугацаа аажмаар өнгөрч байгаа мэт санагддаг гэдгийг ойлгох хэрэгтэй. Аливаа зүйлийг удаан хийх, цаг алдах нь "цагийг дэмий үрэх" гэсэн үг юм.

Та бусад даалгавруудыг ашиглан, өөр цаг сонгох, гэр бүлийн бусад гишүүдийг туршилтанд оролцуулах замаар ижил төстэй туршилтуудыг хийж болно.

Туршилт хийх газрууд нь хамгийн уламжлалт байж болно. Жишээлбэл, гал тогооны өрөө нь үүнд маш тохиромжтой: хүүхдийг энд маш олон сонирхолтой зүйл хүлээж байна (эх нь цаг завтай, сайхан сэтгэлтэй байвал). Хамгийн ойрын хүний ​​хажууд байгаа хүүхэд шинэ зүйл сурах дуртай. Тэд бяслаг зүснэ. Хэсэгүүд ямар хэлбэртэй болсон бэ? Гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт үү? Та дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт бяслагны хэсгүүдийг харьцуулж, тэдгээр нь хэрхэн ялгаатай, хэрхэн адилхан болохыг тодорхойлж болно. Хэрвээ хүүхэд асуултанд хариулахад хэцүү байвал та түүнийг таамаглахад хүргэж болно. (Дөрвөн өнцөгт ба тэгш өнцөгт хэсэг хэдэн талтай болохыг надад хэлээрэй; талууд нь ижил урттай юу? Эдгээр хэсэг тус бүр хэдэн өнцөгтэй вэ?)

Күүки хийх үйл явц нь хүүхдэд маш их сонирхолтой байдаг.

Тусгай төхөөрөмжүүдийн тусламжтайгаар зуурсан гурилыг янз бүрийн хэлбэрт оруулж болно (энэ нь илүү их цаг хугацаа, хүчин чармайлт, болгоомжтой байх шаардлагатай ч гэсэн хутга нь хэрэгтэй болно). Нүдний шил (том ба жижиг) ашиглан та зуурсан гурилаас дугуй хийж болно. Жигнэмэг бэлэн болсны дараа хүүхдээсээ эхлээд нийт хэдэн жигнэмэг байгааг тоолж, дараа нь хэлбэр тус бүрээс хэдэн жигнэмэг жигнэсэн, дугуй хэлбэртэй жигнэмэг (хэмжээ) ямар ялгаатай болохыг тодорхойлохыг хүс. Даалгаврыг улам хүндрүүл. Гэр бүлийн гишүүдийн хооронд жигнэмэгийг нөхцлөөр хуваахыг хүүхдээс хүс, хэрэв хүн бүр хоёр эсвэл гурван ширхэг жигнэмэг авбал, хэрэв хүн бүр хагас жигнэмэг авбал хэдэн жигнэмэг шаардагдахыг тодорхойл.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ дэлгүүр хэсэх дуртай

Дэлгүүр эсвэл зах дээр та хүүхэддээ олон сонирхолтой зүйлийг үзүүлж болно. Дэлгүүрт ямар бүтээгдэхүүн жигнэж байгаа электрон жинг зах зээлд хэрэглэдэг жинлүүр болон ахуйн жинлүүртэй харьцуул. Заримдаа зах зээл дээр жимсний тоог шил ашиглан тодорхойлдог гэдгийг анхаарна уу. Дэлгүүрт байгаа өндөгнүүд нь нэг арван хайрцагт савлагддаг, өөрөөр хэлбэл. тус бүр арван ширхэг. Үнийн шошго нь тэдний өртөгийг яг нэг араваар илэрхийлдэг. Уут, лонхонд хийсэн шүүс нь өөр өөр хэмжээтэй байж болно: хоёр зуун эсвэл таван зуун миллилитр, нэг, нэг хагас эсвэл хоёр литр. Мөн хүүхдийн дуртай зайрмагийг янз бүрийн хэлбэрээр савлаж болно. Багц бүр өөр өөр тооны грамм агуулдаг. Шоколадны хайрцаг нь жингийн хувьд өөр өөр байдаг - үүнийг хайрцаг дээр зааж өгсөн болно. Хэмжээ нь жингээс хамаарахгүй байж болно: заримдаа том хайрцагт маш цөөхөн чихэр агуулагддаг, учир нь чихэр бүр өөрийн үүрэндээ, бие биенээсээ хол байдаг.

Гэрийн боловсролд янз бүрийн агуулгын тагнуулын даалгавруудыг ашиглахыг зөвлөж байна, тэдгээрийг хэрэгжүүлэхэд янз бүрийн аргыг ашиглахыг шаарддаг. Жишээлбэл, тэмдэгт эсвэл объектыг олох даалгаврыг арилгах аргаар шийддэг. Зурган дээр гурван зулзага харагдаж байна: нэг зулзага нь нумтай табби, хоёр дахь зулзага нь цагаан сүүлтэй табби, гурав дахь зулзага нь хар. Даалгавар: гурван зулзага бөмбөгөөр тоглов. Хэн утас орооцолдсоныг надад хэлээч. Энэ нь хар зулзага биш, харин судалтай зулзага байсан; тэр нумгүй байсан ч цагаан сүүлтэй байсан. Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ үндэслэлийг дараах байдлаар бүтээдэг: нөхцөл байдлаас харахад энэ нь хар зулзага биш байх болно. Хоёр судалтай үлдсэн гэсэн үг. Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? Нэг зулзага нумтай, нөгөө нь цагаан сүүлтэй. Бид тэдгээрийн аль нэгийг нь сонгох хэрэгтэй. Нөхцөл нь зулзага нь табби боловч нумгүй байна. Тиймээс ганц л хариулт байж болно: утаснууд нь цагаан сүүлтэй зулзагатай орооцолдсон байв.

Энд янз бүрийн тоолох суурийг ашигладаг тоог тодорхойлох даалгавар байна. Гурван цаначин дэлгүүрт ирээд өөрсдөдөө цанын шон худалдаж авчээ. Хэдэн саваа зарагдсан бэ? Энэ даалгаврыг хүүхдэд эхлээд хоёр саваа зурж, эргэлдүүлж, доор нь цаначинг дүрслэх замаар тодорхой харуулах шаардлагатай. Хоёр дахь цаначин, дараа нь гурав дахь нь ижил зургийг хий. Нийт савааг тоолж, дүгнэлт гарга: нийт зургаан саваа зарагдсан.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ танин мэдэхүйн харилцаа холбоо нь хүүхдийн цаашдын бүх хөгжилд чухал ач холбогдолтой юм. Хүүхэд хүрээлэн буй орчны талаархи өөрийн санаа бодлыг тодруулж, объектын шинэ шинж чанар, шинж тэмдгүүдтэй танилцаж, үзэгдлийн харилцан уялдаа холбоог сурдаг. Тэрээр атаархмаар тууштай байдлыг харуулдаг, түүнд бүх зүйл сонирхолтой байдаг, гэхдээ бүх зүйл хүртээмжтэй байдаггүй. Түүний шууд ойлголтоос хэтэрсэн зүйл их байна. Хүүхдэд сонирхолтой, хэрэгцээтэй мэдээллээр баялаг агуулгын ачаар танин мэдэхүйн харилцаа нь хүүхдийн алсын харааг тэлж, оюун ухаанд ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг.

Тагнуулын даалгавар ба хошигнол даалгаврын жишээ:

  1. Эцэг галуу, эх муур хоёр хүүхдэдээ тус бүр найман шаахай авч өгчээ. Тус бүр хэдэн хүүхэдтэй вэ?
  2. Эмээ нь ач охиддоо таван чихэр, гурван порц зайрмаг авч өгчээ. Бид бүх порц зайрмаг, ижил хэмжээний чихэр идсэн. Хэдэн чихэр үлдсэн бэ?
  3. Далайд ямар чулуулаг байдаг вэ? (нойтон)
  4. Таваас их боловч хоёроос бага тоог нэрлэх үү? (Тийм тоо байхгүй.)