Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн эх орноо хамгаалагчдын зураг. Бэлтгэл бүлгийн "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. Зургийн цомог: цэргийн хөрөг зураг

12-р ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн "2-р сарын 23 - Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдэвт төсөл.

Асуудал:Хүүхдүүдийн Эх орон хамгаалагчдын өдрийн баярын талаархи мэдлэг дутмаг, Оросын армийг сонирхохгүй байх.

Асуудлын үндэслэл:

  • Оросын армийн талаархи мэдлэг хангалтгүй;
  • жендэрийн өвөрмөц байдлыг бий болгох;
  • ирээдүйд эх орноо хамгаалагч болох хүсэлгүй байх.

Төслийн хамаарал:Хүүхдүүд угаасаа их сониуч зантай. Тэд эх орноо хамгаалагчдын тухай мэдэх сонирхолтой байх болно.

Энэхүү төсөл хэрэгжсэнээр хүүхдүүдэд 2-р сарын 23-ны баярын талаарх мэдлэгийг төлөвшүүлэх, эх орныхоо түүхийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, цэрэгт явах, эх орон, хайртай дотны хүмүүсээ хамгаалах хүсэл эрмэлзэлийг төлөвшүүлэх ач холбогдолтой юм. Хамгаалагч бүртэй цэцэрлэгхүч чадал, авхаалж самбаа, хичээл зүтгэл, үнэнч шударга байдал, эр зориг, сул доройг хамгаалах чадвар зэрэг Оросын дайчдын шинж чанарыг өөртөө төлөвшүүлэх ёстой. Манай арми төрийн бэлгэ тэмдэг болсон ОХУ-ын далбаан дор алба хааж байна. Сүлд, сүлд нь ч гэсэн төрийн бэлгэ тэмдэгт багтдаг бөгөөд хүүхэд бага наснаасаа тэдэнтэй танилцаж эхэлдэг. Төслийн төрөл: судалгаа, танин мэдэхүйн яриа.

Төслийн үргэлжлэх хугацаа:богино хугацааны 2018.02.01-23.02

Төслийн оролцогчид:ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд, сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжмийн найруулагч, ярианы эмчилгээний багш, биеийн тамирын багш, эцэг эх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Оросын арми, түүний хамгаалагчдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Хүүхдийн өөрийгөө хөгжүүлэх.

Үгийн санг идэвхжүүлэх, харилцааны ур чадвар, бусад хүмүүстэй (насанд хүрэгчид, хүүхдүүд) харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Эцэг эх, хүүхдийн хамтарсан ажил.

Энэхүү төсөлд хамрагдсанаар хүүхдүүдэд янз бүрийн эх сурвалжаас мэдээлэл олж авах, олж авсан мэдлэгээ системчлэх, амьдралд хэрэгжүүлэх аргад суралцахад тусална. янз бүрийн төрөлхүүхдийн үйл ажиллагаа.

Төслийн зорилго: 2-р сарын 23-ны "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" болох Оросын армийн тухай ойлголтыг хүүхдүүдэд Орос, түүний түүхэн хөгжлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Төслийн зорилтууд:

Хүүхдүүдийн Орос, армийн тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх, 2-р сарын 23-ны "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"-ийг түүхтэй нь танилцуулах.

Эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөвгүүдэд эр зориг, хүч чадал, хүсэл зоригийг хөгжүүлэх.

Эх орныхоо бахархлыг төрүүлээрэй.

Зэвсэгт хүчний бүтэц, төрийн бэлгэдлийн талаар ойлголт өгөх.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд:

I. Бэлтгэл ажил:

Зорилго, зорилтыг тодорхойлох;

Тухайн сэдвээр уран зохиол сонгох;

Сонголт ба худалдан авалт дидактик материалболон тоног төхөөрөмж;

Хамтарсан үйл ажиллагааны төлөвлөлт.

II. Үндсэн бие бялдрын хөгжил:

Даалгаварууд:

Спортын чанарыг хөгжүүлэх: уян хатан байдал, эр зориг, тэсвэр тэвчээр;

Нийгэмлэгийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх.

ОД: -буухиа уралдаан "Сувилагч", "Зэвсгийн агуулах", "Байлдааны сэрэмжлүүлэг", "Онцгой мэргэн буудагчид", "Хурдан завь", "Хэний онгоц хамгийн хол нисэх вэ";

Шидэх, урт үсрэлт хийх дасгал хийх;

"Уурхайн талбай" гар утасны тоглоом.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

Даалгаварууд:

Эх орноо хамгаалагчдын тухай хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;

Эх орон, армигаараа бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

Хүүхдүүдийн өнгөрсөн үеийн сонирхлыг бий болгох;

Хүүхдүүдийг эх орныхоо бэлгэ тэмдэгтэй танилцуулах.

ОД:- "Манай арми", "Эр зориг, эр зоригийн тухай яриа", "Оросын бэлгэдэл" яриа;

"Оросын туг, сүлд, сүлд дуулалтай бид хаана уулздаг вэ" гэсэн ажиглалт;

"Скаутууд" дүрд тоглох тоглоом.

Танин мэдэхүйн хөгжил

Даалгаварууд:

Хүүхдэд төр улс, түүхэн өнгөрсөн, ирээдүйд хөгжих асар их боломжоороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийг газарзүйн үндэс суурьтай танилцуулах: манай эх орны нийслэл, байгаль.

ОД:- яриа: "Бидний эх орон бол Орос", "Би ирээдүйн цэрэг";

Оросын армийн "Цэргийн төрөл" зураг, цомгийн үзлэг;

Г / ба: "Хэний дүрэмт хувцас?", "Цэргийн хэрэгсэл", "Улс орныхоо төрийн далбаа, сүлдийг ол."

Яриа хөгжүүлэх

Хүүхдүүдэд текстийн агуулгыг зөв ойлгох, асуултанд хариулахыг үргэлжлүүлэн заах; - ярианы ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах; - логик сэтгэлгээг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

ОД:- цэргийн мэргэжил, эх орны тухай яриа.

"Манай арми" шүлгийг сурах;

Хурууны гимнастик сурах "Удахгүй бүх аавуудын баяр";

- D / i:"Саналыг үргэлжлүүлнэ үү", "Ямар цэргүүд", " Сайхан үгсаавын тухай";

Ребусыг шийдэх;

Цэргийн мэргэжлийн тухай шүлэг унших;

Цэргийн техник хэрэгслийн тухай оньсого бодож олоорой.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Даалгаварууд:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг цэргийн албан хаагчийн мэргэжлийн онцлогтой танилцуулах;

Хүүхдэд цэргийн техник баримал хийхийг заах;

Цаасан дээр дүрсийг зөв байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархүүхдийн гар, логик сэтгэлгээ;

Илэрхий дуулах сонирхол, бахархал, Оросын хувь заяаны төлөө хариуцлага хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

ОД:- сэдэвчилсэн зураг, ном үзэх;

Оригами "завь", "нисэх онгоц";

"Пап ламын хөрөг" зураг;

"Оросын туг" програм;

"Хилийн харуул" лабиринт;

"Гурван танкчин", "Будёновцы" дууг сурах;

"Алим" бүжиг сурах; - Оросын сүлд дууг сонсох.

III. Финал

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын үеэр хүүхдүүдтэй хамт аавдаа урилга, бэлэг хийх;

2018 оны 2-р сарын 22-ны өдөр "Бид цэрэг" сэдэвт баярыг зохион байгуулах;

"Цэргийн техник хэрэгсэл" үзэсгэлэнгийн дизайн;

"Бид төрөлх армиараа бахархаж байна" илтгэл тавих;

"Цэргийн техник хэрэгсэл" үзэсгэлэнд оролцох гэрчилгээг гардуулах.

Дүгнэлт:төсөлд оролцох нь хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хангах боломжийг олгосон. Хүүхдүүд "2-р сарын 23" баярын сэдвийг сонирхож, эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгчдийн хамт төслийн үйл ажиллагаанд оролцов. Хүүхдүүд өөрсдийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлж, нийтлэг үйл хэрэгт хувь нэмрээ оруулж, тэдний амжилт, нөхдийнхөө амжилтад баярлаж, бүлэгт тэдний ач холбогдлыг мэдэрч, ярианы үйл ажиллагаа идэвхжиж байв.

Уран зохиол:

1. Л.А.Кондрыкинская “Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ?”.

2. I.A. Лыков "Цэцэрлэг дэх нарийн үйл ажиллагаа".

3. О.С. Ушаков "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх".

4. Н.В. Алёшин Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил.

5. Э.Ступак "Баярын бэлэг".

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Балашиха хотын дүүрэг

"Звездочка 22-р цэцэрлэг"

143921, МО, Балашиха, Федурново, утас/факс 8/495/522-15-67

st. Aviarembaza, хуудас 36 и-мэйл: [имэйлээр хамгаалагдсан]

"Би зөвшөөрч байна"

MBDOU-ийн дарга

22-р "Од" цэцэрлэг

Ремизова В.М …………………..

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" боловсролын төсөл

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй

Төсөл бүтээгч:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Григорьева А.С.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" төсөл

Төслийн төрөл:бүлэг, бүтээлч, гэр бүл, мэдээлэл, бүтээлч.

Үргэлжлэх хугацаа:богино.

Хугацаа: 2017.02.08-2017.02.22

Оролцогч хүүхдүүдийн нас: 5-6 жил.

Гишүүд:бэлтгэл бүлгийн багш, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд.

Төслийн чиглэл:Уран сайхны болон гоо зүйн, нийгэм, харилцааны, яриа,

танин мэдэхүйн болон бие бялдрын хөгжил.

Хамааралтай байдал:

Хүүхдийг бие хүн болгон төлөвшүүлэх үед яаралтай хэвтэх шаардлагатай байдаг

түүний оюун санаанд эх оронч сэтгэл, эх орноороо бахархах мэдрэмж төрж, байх хүслийг төрүүлдэг

яг л жинхэнэ дайчид шиг. Үүнийг хийхийн тулд армийн тухай, хэрхэн яаж хийх талаар санаа өгөх шаардлагатай

Энэ нь байх ёстой жинхэнэ эр хүнзорилгодоо хүрэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай байх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

нисгэгч, далайчин, танкчин үйлчлэх технологийг ойлгох.

Эх орноо хамгаалагчдад хүндэтгэлтэй хандах

Цэргийн мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг бий болгосон

Цэргийн тээврийн талаархи мэдлэгийг бий болгосон

Зорилтот:Оросын армийн тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Уламжлалд суурилсан нийгмийн ач холбогдолтой чанарыг төлөвшүүлэх

Боловсролын:Оросын цэрэг, түүний хүч чадал, эр зоригийг хүндэтгэх мэдрэмжийг нэмэгдүүлэх.

Хөгжиж байна:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, мэдлэг, оюун ухааныг хөгжүүлэх, баяжуулах. Хөгжүүлэх

сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бүтээлч чадвар.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд. Ажлын төлөвлөгөө.

огноо

Гишүүд

Бэлтгэл үе шат

Лхагва 2017.02.08

Зорилго, тодорхойлолт

төслийн хамаарал, ач холбогдол.

Шаардлагатай уран зохиолын сонголт

энэ сэдэв.

NOOD Яриа хөгжүүлэх (Хөгжил

яриа).Баярын өдрийн тухай танилцуулга

эх орноо хамгаалагч.

багш, хүүхдүүд

Пүрэв. 2017.02.9

Цуврал яриа, өгүүллэг бэлтгэх,

хүүхэд, багш, эцэг эхийн оролцоо

түүх, орчин үеийн судалгаанд

Оросын арми, флотын байдал.

Хүүхдүүдийн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох

Сурган хүмүүжүүлэгчид, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд

үндсэн үе шат

Даваа. 2017.02.13

"Би армийн талаар юу мэдэх вэ" сэдэвт яриа.

Уншиж байна уран зохиол:Л.

Линков "Хилчдийн тухай түүхүүд"

NOOD (зураг) сэдвээр: "Зураг зурах

"Аавын хөрөг бэлэглэсэн."

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд

2016.02.14

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом "Орос

NOOD (Applique) "Аавдаа зориулсан зангиа

Сурган хүмүүжүүлэгчид, хүүхдүүд

2017.02.15

Хөгжиж буй сэдвийг зохион байгуулах

бүлэгт орон зайн орчин by

өгсөн сэдэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эх

2017.02.16

NOOD Hood - гоо зүйн хөгжил

(Уран зураг)

Сэдэв: "Жижиг танкийн аялал".

"Цэргийн" киног үзэж байна

мэргэжил."

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд.

Баярын үеэр ханын сонин хийх

Эх орон хамгаалагчдын өдөр

Эцэг эх, багш нар, хүүхдүүд

2017.02.20

GCD (зураг) сэдвээр: "Цэргийн

тээвэрлэлт"

Тоглоомын үйл ажиллагаа "Цэргүүд".

Шүлэг сурах

эх орноо хамгаалагчдын өдөрт зориулав.

Бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэнгийн бэлтгэл

багш, хүүхдүүд

Мягмар 2017.02.21

Сэдвийн талаархи илтгэлийг үзэх:

"Цэргийн тээвэр"

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом "Хамгаалалт

далайн хил"

багш, хүүхдүүд

Эцсийн шат

Төслийг дүгнэж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд, багш нар.

Үзэсгэлэн бүтээлч ажил. Төслийн фото сурвалжлага.

Төслийн мэдээллийн дэмжлэг

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнгийн дизайн, дизайн

эцэг эхчүүдэд зориулсан мэдээлэл, уран зохиол унших, шүлэг, зүйр цэцэн үг сурах.

Үзүүлэнгийн дэлгэц.

Хүүхдэд зориулсан уран зохиол:

Е.Александрова "Ирээдүйн эх орноо хамгаалагчдад",

Н.Мигунова "Эх орноо хамгаалагчид",

В.Косовицкий "Ирээдүйн хүн",

Г.Х. Андерсен "Флинт"

Лавлагаа:

А.А.Вахрушева "Сайн уу ертөнц"

М .: Баласс, 2009. - 80 х. - (Боловсролын систем "Сургууль

В.В.Гербова "Яриа хөгжүүлэх хичээлүүд бэлтгэл бүлэгцэцэрлэг"

2-р хэвлэл,

шинэчилсэн - М.: Гэгээрэл, 1989. - 111х.

Хэл ярианы хөгжил. Сэдэвчилсэн төлөвлөлтангиуд. Auth. comp. В.Ю.Дьяченко болон бусад - Волгоград:

Багш, 2007 - 238 он. (бэлтгэл бүлэг)

Т.С.Комарова "Хичээлүүд харааны үйл ажиллагаабэлтгэл бүлэгтэй"

2-р хэвлэл, илч.

болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1983. - 144 х.

N.E. Veraksa, A.N. Veraksa "Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд дахь төслийн үйл ажиллагаа"

Краснощекова Н.В. Дүрд тоглох тоглоомуудсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан

Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын үндсэн хөтөлбөр.

Шинэ үеийн хөтөлбөр. Веракса Н.Е., Комарова Т.С., Васильева М.А

Мозайк $ синтез, 2014. -

Т.М.Бондаренко - Нарийн төвөгтэй ангиудцэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт: Практик

Сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан гарын авлага сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага - Воронеж: ТС "Багш" 2005 - 666s.

Хичээлийн өмнөх ажил

1. Зургийн үзлэг - В.Васнецов "Гурван баатар", - цэргүүдийн төрөл, цэргийн техник хэрэгслийг дүрсэлсэн чимэглэл;

2. “Илья Муромец ба булбулчин дээрэмчин” туульс унших

С.Баруздин “Гудамжаар нэг цэрэг явж байсан”;

Л.Касил “Таны хамгаалагчид”;

Ю.Стрехнин “Зоригуудын хот”;

Ю.Макаренко “Ялалтын туг”;

Ю.Грибов “Прасковья Малининагийн тухай үг”;

Н.Букин "Яшка - буучин";

П.В.Светлов "Тихвины хөвгүүд" (номоос ишлэл).

3. Оньсого:

яст мэлхий мөлхөж,
Ган цамц.
Жалга дахь дайсан -
Тэр дайсан байгаа газар (танк)

Уулан дээр
Хар хөгшин эмэгтэйчүүд сууж байна
Хэрэв тэд амьсгаавал хүмүүс дүлий болно (буу)

Усан доорх төмөр халим
Халим өдөр шөнөгүй унтдаггүй.
Тэр халиманд цаг алга,
Шуудангийн өдөр шөнөгүй (шумбагч онгоц)

4. Зүйр цэцэн үг сурах:

Эх орныхоо төлөө зогсдог баатар

Орос хүн жад барьдаг шиг дайсан ч чичирч байна

Хайртай эх шигээ энхрий газар нутгаа халамжил

Зөв зүйлийн төлөө зоригтой тэмц

Амьдрах - эх орондоо үйлчлэх

Эх орон минь, түүнийхээ төлөө хэрхэн зогсохоо мэдээрэй

Эх орныхоо төлөө хүч чадал, амь насаа бүү харамлаарай

Оросууд сэлэмтэй ч, калачтай ч хошигнодоггүй

Орос улсад бүх мөрөг загас байдаггүй - зулзаганууд байдаг.

5. Зураг зурах - дайчид, дайчин-баатрууд, цэргийн хэрэгсэл;

6. Цэргийн техник хэрэгслийн загварчлал;

7. Баатрын дуулга үйлдвэрлэх;

8. Гэрэл зургаас (гэрээсээ авчирсан), аав, өвөөгийн тухай түүх зохиох;

9. С.Маршакийн “Манай арми” шүлгийг сурах нь.

  • Эх орноо хамгаалагчид хэн болох тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
  • Хамгаалагч цэргүүдэд эх оронч сэтгэлгээ, сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.
  • Хамгийн сайн эрэгтэй чанаруудын талаархи санаа бодлыг бий болгох.
  • Хүүхдүүдийн үгсийн санг баяжуулах: эр зориг, шударга ёс, хүсэл зориг, эр зориг, тэсвэр тэвчээр, эелдэг байдал, спортлог байдал; хуурай замын цэргүүд, Тэнгисийн цэргийн флот, агаарын десантын цэргүүд; их буучид, шумбагч онгоцууд, танкчид, хилчид; Сойз, клуб, гинжин шуудан, дуулга, хуяг дуулга, пулемёт, пулемёт, зенитийн пуужин харвагч гэх мэт.
  • Эх орон, эх орноо хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх; эх орноо хамгаалагч байх, армид алба хаах хүсэл.
  • Өвөө, эцгийнхээ өнгөрсөн үеийн хүүхдүүдийн сонирхлыг дэмжих (армид алба хаах).

Тоног төхөөрөмж, материал:

  1. В.Васнецовын “Гурван баатар” уран зураг
  2. Цэргийн салбаруудын зураг
  3. Зохиогчийн тоглоомууд: "Цэргийн багцад юу байгаа вэ?", "Хамгаалагч эртний Оросба Орос"
  4. "Оросын зоригт дайчид" ханын сонин гэр бүлийн цомгийн зургуудыг ашиглан.
  5. Цэргийн хувцастай аав, өвөө нарын зураг (армид алба хааж байх үед)

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг татаж, "Алдар" дууны бичлэг бүхий соронзон хальсыг асаадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн ямар нэг зүйл бий
Оросын хүчирхэг,
чамдаа хайртай
Ээжийгээ дууд.

Орос. Эх орон. Орос. Ямар сайхан, өргөн, нууцлаг үгс. Орос! Богино - бүх зүйлийн нэг үгэнд! - Энэ нь эрт дээр үеэс бидэнд ирсэн бөгөөд бидэнтэй үүрд хамт үлдсэн. Орос, эх орон гэдэг үг нь нэг биш, олон утгатай.

Залуус аа, Эх орон гэдэг үг танд ямар утгатай вэ?

Эх орон бол бидний амьдарч буй байшин, гудамж юм. Энэ бол бидний дуртай Тихвин хот юм. Эх орон бол бидний нийслэл Москва; энэ бол ээж, найз нөхөд; Энэ бол манай цэцэрлэг, багш нар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, удахгүй эх орон маань Эх орон хамгаалагчдын өдрийг тэмдэглэх болно.

"Эх орноо хамгаалагчид" гэж та юу гэж бодож байна вэ?

Эдгээр нь эх орноо хамгаалдаг, хамгаалдаг, хамгаалдаг хүмүүс юм. Эдгээр нь аюулаас сэрэмжлүүлдэг дайчид юм. Эдгээр нь цэргүүд, офицерууд, цэргийн далайчид, танкчид, шүхэрчид юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна залуусаа.

Эрт дээр үед дайсны дайралт Оросын газар нутагт асар их аюул учруулж байсан: тэд тосгон, тосгоныг сүйтгэж, дээрэмдсэн баялгийг нь авч явсан. Тэр болгонд Оросын баатрууд эх орноо хамгаалахын тулд босдог байсан - Оросын газар нутгийг хамгаалагчид.

Оросын ямар баатруудыг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Илья Муромец, Алёша Попович, Добрынья Никитич.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та ямар эх орноо хамгаалагчдыг мэддэг хэвээр байна вэ?

Оросын командлагчид: Александр Суворов, Михаил Кутузов, Александр Невский, Георгий Жуков.

Манай орныхон: Михаил Кузьмин, Кирилл Мерецков, Василий Зайцев.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна залуусаа. Ийм л олон хамгаалагчийг мэддэг.

Одоо бид чамтай тоглох болно. Зэвсэг, хувцас зэргийг дүрсэлсэн зургуудыг тавихаас өмнө. Та Оросын баатруудын зэвсэг, хувцас, орчин үеийн хамгаалагчдад юу хамаарахыг сонгох, эртний Орос, Оросын дайчдыг дүрсэлсэн картуудын хажууд нэрлэж, тараах хэрэгтэй. Тоглоомын төгсгөлд бид даалгавраа бие биетэйгээ зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгах болно (Хавсралт 1)

(Оросын баатрууд: нум, сум, сэлэм, цохиур, бороохой, дуулга, гинжин шуудан, жад, хуяг дуулга, нөмрөг. Орчин үеийн дайчид: гранат, пулемёт, пулемёт, пуужин, гар буу, ОМОН дүрэмт хувцас, малгай, цамц, гутал, оргилгүй. таг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, бүгд сайн ажилласан.

Оросын ард түмэн эх орноо маш их хайрлаж, түүнд сэтгэлээ зүйр үгээр илэрхийлдэг байв.

Тэдгээрийн заримыг хамтдаа харцгаая.

Эх орныхоо төлөө зогсдог баатар.

Орос хүн жад барьдаг шиг дайсан ч чичирч байна.

Хайртай эх шигээ энхрий газар нутгаа халамжил.

Зөв зүйлийн төлөө зоригтой тэмц.

Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.

Эх орон минь, түүнийхээ төлөө хэрхэн зогсохоо мэдээрэй.

Эх орныхоо төлөө хүч чадал ч үгүй, амь ч үгүй уучлаарай.

Оросууд сэлэмтэй ч, калачтай ч хошигнодоггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хичнээн зүйр цэцэн үг санасан бэ, сайн байна!

Залуус аа, эрт дээр үеэс өнөөг хүртэл эх орноо хамгаалах ийм хүндтэй, гэхдээ хэцүү, аюултай мэргэжил байсаар ирсэн. Бидний амар амгалан амьдрал, амар амгаланг Оросын цэргүүд хамгаалж, хамгаалж байна. Тэд өдөр шөнөгүй, цасан шуурга, халуунд, дэлхий дээр, тэнгэрт, далайд үйлчилдэг.

Та юу гэж бодож байна, манай цэрэг, хамгаалагчид ямар байх ёстой вэ?

Тэд зоригтой, зоригтой, хүчтэй, тэвчээртэй байх ёстой. Тэд шударга, зоригтой, хатуужилтай, хатуужилтай, сахилга баттай байх ёстой. Тэд бэрхшээлийг тэсвэрлэх чадвартай, их зүйлийг мэддэг, спортоор хичээллэх чадвартай байх ёстой. Сайн бууд, хурдан гүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Манай хөвгүүд, магадгүй зарим охидууд ч том болоод армид алба хаах болно. Энэ бол нэр төрийн хэрэг. Мөн бид одооноос үүнд бэлтгэх хэрэгтэй.

Залуус аа, та одоо армид алба хааж, эх орноо хамгаалахад хэрхэн бэлдэж чадах вэ?

Бид дасгал хийх, шүдээ угаах, биеэ барих, сайн сурах, сайн сурах, сайн идэх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Армид алба хаахын тулд хүчтэй, авхаалжтай байх ёстой"

(Биеийн тамирын минут)

Өдөр бүр өглөө
Бид дасгал хийдэг, (газар дээр нь алхах)
Бидэнд маш их таалагдаж байна
Дарааллаар нь хий:
Алхах нь хөгжилтэй (алхах)
Гараа дээшээ (гараа дээш)
Гараа доош нь, (гараа доош)
Хелж, босох (4-6 удаа)
Үсрэх, үсрэх. (5-7 үсрэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Оросын армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдаг: Газар дээр ажилладаг хуурай замын хүчин.

Эдгээр цэргүүдэд хэн алба хаадаг вэ?

Хүүхдүүд: - танкчид, их буучид, хилчид, пуужинчид

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Агаарын хүчин - тэд эх орноо агаарт хамгаалдаг.

Эдгээр цэргүүдэд хэн алба хаадаг вэ?

Хүүхдүүд: - Шүхэрчид, нисгэгчид.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэнгисийн цэргийн хүчин тэнгис, далайд үүрэг гүйцэтгэж байна.

Надад хэлээч, эдгээр цэргүүдэд хэн алба хаадаг вэ?

Хүүхдүүд: - шумбагч онгоц, далайчид.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та ямар цэргийн хэрэгслийг мэддэг вэ?

Танк, байлдааны хөлөг онгоц, пулемёт, Катюша пуужин харвагч, шумбагч онгоц, нисдэг тэрэг, устгагч, байлдааны онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид "Цэргийн багцад юу байгаа вэ?" гэсэн тоглоом тоглох болно.

Би танд янз бүрийн цэргүүдтэй зураг өгөх болно. Тэдгээрийг тэнгэр, ус, газрыг дүрсэлсэн том карт болгон задалж, харьяаллаар нь хуваарилах хэрэгтэй. (Хавсралт 1)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, та зөв ойлголоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, танай өвөө, аав нар чинь цэргийн алба хааж байсан уу?

Тиймээ, эмээ нар хүртэл үйлчилсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэн аав, өвөөгийнхөө тухай ярихыг хүсдэг вэ?

(Хүүхдүүд гэрээсээ авчирсан гэрэл зургуудыг ашиглан ярьдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус, Дима Г., аав, ээжтэйгээ өвөөгийнхөө тухай түүх бэлдсэн (хавсралт 2)

Дима ашигладаг гэж хэлдэг гэр бүлийн ханын сонин. Түүхийн төгсгөлд тэрээр хүүхдүүдийн анхаарлыг татахыг урьж байна цэргийн цамц түүний өвөө. Залуус шалгаж, шагналыг нь анхааралтай авч, дээл өмсөж үзээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, мэдээжийн хэрэг, бид та нарыг насанд хүрсэн хойноо эх орон, эх орноо хайрлаж, хамгаалж, хамгаалахыг үнэхээр хүсч байна.

Хичээлийн төгсгөлд Дима Т. бидэнд С.Маршакийн шүлгийг унших болно

"Манай арми"
Өндөр ууланд.
Тал нутагт
Манайхыг хамгаалдаг
Цэргүүдийн эх орон.

Тэр тэнгэрт хөөрдөг
Тэр далай руу явдаг
Хамгаалагчаас айдаггүй
Бороо, цас орно.

хус шуугиж,
Шувууд дуулж байна,
хүүхдүүд өсдөг
Эх орондоо.

Удахгүй би харуулд орно
Би хил дээр зогсоно
Зөвхөн тайван байхын тулд
Хүмүүс мөрөөдөж байсан.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

  1. Алешина Н.В. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчин, нийгмийн бодит байдалтай танилцуулах. /Ахлах болон бэлтгэл бүлэг/. М., 2005.
  2. Грибова Л.Ф., Комратова Н.Г. 4-6 насны хүүхдүүдэд эх оронч хүмүүжил. М., 2007.
  3. Зеленова Н.Г., Осипова Л.Е. Бид ОХУ-д амьдардаг /бэлтгэл бүлэг/. М., 2007.
  4. Эд. Кондрыкинская Л.А. Эх орон хаанаас эхэлдэг вэ? М., 2007.
  5. Эд. Кондрыкинская Л.А. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эх орноо хамгаалагчдын тухай. М., 2007.
  6. Подрезова Т.И. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хичээлийн төлөвлөлт, хураангуй / эх оронч боловсрол /. М., 2007.

Харааны үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй ахлах бүлэг"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр

Сэдэв:"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр зураг зурах.
Зорилтот: 2-р сарын 23 гэхэд баярын хуудас зурж сур.
Даалгаварууд:
1. Зохиолын анхан шатны ур чадварыг бүрдүүлэх.
2. Уран сайхны амтыг хөгжүүлэх, орон зайн дүрслэлийг засах
3. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.
Хөтөлбөрийн агуулга: "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"-т зориулсан баярыг үргэлжлүүлэн танилцуулах, хүүхдүүдэд сониуч зан төлөвийг бий болгох, баяр ёслолын ёс суртахуун, эх оронч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, бидний амар амгаланг хамгаалж байсан хамгаалагчдыг хүндэтгэх. , сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд өвөө, аав, ахмад дайчдад сайн хандлагыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: дээж, загвар, энгийн харандаа, баллуур, будаг.

ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЯВЦ:

I. Org. мөч.
- Сайн уу залуусаа! Бүх зүйл хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг сайтар ажигла. Сайн байна, суу.
II. Танилцуулга яриа.
- Удахгүй манай аав, ах, өвөө нар Эх орон хамгаалагчдын өдөр хэмээх баярыг тэмдэглэх болно гэдгийг та бүгд мэдэж байгаа.
- Хэзээ тэмдэглэдэг вэ?
-Тийм ээ, хоёрдугаар сарын 23.
Тэр өдөр юу болсныг хэн мэдэх вэ?
Хоёрдугаар сарын 23-ны өдрийг Орос улсад "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" болгон тэмдэглэдэг. Энэ өдөр бид зоригтой хамгаалсан хүмүүст хүндэтгэл үзүүлж, талархаж байна уугуул нутагтүрэмгийлэгчдээс, түүнчлэн тайван цагт хүнд хэцүү, хариуцлагатай алба хааж байгаа хүмүүсээс. Ойрын ирээдүйд эх орныхоо төлөө зогсох ёстой хөвгүүд, залуучуудад бид онцгой анхаарал хандуулдаг.
- Энд, сонс.
Манай бүх цэргүүдийн баяр -
Энэ өдөр юу гэсэн үг вэ!
Зоригтой хамгаалагчдын өдөр
Тийм ээ, зүгээр л бүх залуус!
Эцсийн эцэст тэд бүгд мөрөөддөг
Хүүхэд, гэр бүлээ хамгаалах,
Дэлхий дээр ядаж ямар нэг зүйлийг байлдан дагуул
Мөн хувь заяагаа олоорой!

Бид уйлаагүй хүмүүсийг магтдаг
Бид уйлаагүй хүмүүсийг магтдаг
Таны өвдөлтөөс
Гэхдээ нулимсаа нуусангүй
Найз нөхдийн булшин дээр
Эрэгтэй байсан хүмүүс
Үгээр биш
Хулчгар баярлаагүй
Бутанд сууж байна
Хамгийн шилдэг нь
Хүн төрөлхтний хөвгүүд
Эх орныхоо манаанд байгаа хүмүүс!
- Өнөөдөр бид 2-р сарын 23 гэхэд ил захидал хэрхэн зурж сурах болно.
III. Тусгал.
- Сайн хараарай, та зурган дээр юу харж байна вэ?
- Танк ямар өнгөтэй вэ?
- Юунаас геометрийн хэлбэрүүдбүрдэх үү?
-Зураг дээр юу гэж бичсэн бэ?
-Яагаад энэ тоо вэ?
Зураг дээр өөр юу байна?
-Яагаад мэндчилгээ зурсан гэж та бодож байна вэ?
- Салют ямар өнгөтэй вэ?
- Хуудасны бичээс хаана байна?
- Сав нь хуудасны аль хэсэгт байрладаг вэ?
- Салютыг аль хэсэгт зурсан бэ?
- Бид ямар баяраар ил захидал зурах вэ?
IV. Практик ур чадварыг бий болгох.
- Ил захидал зурах дарааллыг сонгоцгооё. Хуудсыг босоо байдлаар байрлуулах ёстой. Дараа нь хуудасны дээд талд бид бичээсийг байрлуулна. Бид савыг баруун доод буланд, хуудасны дунд мэндчилгээг байрлуулна. Танк зурахын тулд бид загвар ашиглана. Бид зурагт үзүүлсэн шиг олон өнгийн шугам, цэгүүдээр мэндчилгээ зурах болно.
Дарааллыг дахин нэг удаа давтъя.
V. Физик минут.
Одоо бид та нартай хамт байна, хүүхдүүд ээ,
Бид пуужин дээр нисдэг.
Хөлийн хуруун дээр бос
Тэгээд гараа доошлуул.
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Энд пуужин ирж байна!
(1-2 - хөлийн хуруун дээр зогсож, гараа дээш, алга "пуужингийн бөмбөгөр" үүсгэдэг;
3-4 - үндсэн тавиур.)
VI. Эхлэх заавар.
-Залуус аа, хуудсыг хэвтээ байдлаар байрлуулсан гэдгийг санаарай! Харандаа нь сүйрэхгүйн тулд хүчтэй дарж болохгүй, ирмэгээс хэтрэхгүйгээр болгоомжтой будна уу.
VII. Практик ажил.
- Одоо та ил захидал зурж эхэлж болно. Хайртай хүмүүстээ өгөхийн тулд анхааралтай зурахыг хичээ. Ямар нэг зүйл болохгүй бол гараа өргө, би ирээд тусалъя.
VIII. Бүтээлийн үнэлгээ.
- Залуус аа, бүх зургуудыг бүтээлч байдлын хананд өлгөж, хэн юу олж авсныг харцгаая.
-Хүн бүр их зурсан сайхан ил захидалтэд гэрэл гэгээтэй болсон. Таны хамаатан садан тэдэнд таалагдах нь дамжиггүй.
IX. Тусгал
-Өнөөдөр зурсан зүйлээ дахин давтъя?
Та энэ картыг хэнд өгөх вэ? Яагаад?
- Сайн хийлээ! Бид ажлын байрыг цэвэрлэ, хичээл дууслаа.

Хичээлийн сэдэв. "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"

Зорилго: танил "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" баярын үеэр хүүхдүүд.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Хүүхдүүдийн эх орноо хамгаалагчдын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах.
  • "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх;

Хөгжиж байна:

  • анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, яриа, төсөөллийг хөгжүүлэх.
  • ярианы хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Оросын армийг хүндэтгэх, эх орноо хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: армийн тухай шүлэг, зүйр үг, зүйр үг цээжлэх, хамгаалагчдын тухай ном унших.

Тоног төхөөрөмж: хөгжим, слайдтай байгалийн тухай чимэглэл, "Гурван баатар" зураг, Эх орон хамгаалагчдын зураг, ОХУ-ын төрийн далбааны зураг, Оросын газрын зураг, "Хилийн хамгаалалт" зураг, бие даасан дугтуй, цэргийн техникийг дүрсэлсэн бие даасан зураг.

Хичээлийн явц

Энэ дуу нь эх орны тухай юм. (“Миний Орос урт сормуустай”).

Хөгжмийн зохиолч (хөгжим):Струве Г.


Миний Орос урт гахайн сүүлтэй
Миний Орос тод сормуустай,
Миний Орос цэнхэр нүдтэй
Миний хувьд, Орос, та маш төстэй юм.

Нар жаргаж, салхи үлээж байна
Орос даяар аадар бороо орж байна
Тэнгэрт өнгөт солонго
Үүнээс илүү сайхан нутаг байхгүй.

Миний хувьд Орос бол цагаан хус,
Миний хувьд Орос бол өглөөний шүүдэр юм.
Миний хувьд, Орос, чи бол хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл.
Чи миний ээжтэй ямар их адилхан юм бэ.

Нар жаргаж, салхи үлээж байна
Орос даяар аадар бороо орж байна
Тэнгэрт өнгөт солонго
Үүнээс илүү сайхан нутаг байхгүй.
Та, миний Орос, хүн бүрийг дулаанаар дулаацуулах болно.
Чи, миний Орос, дуу дуулахыг мэддэг.
Та, миний Орос, бидэнтэй салшгүй холбоотой.
Эцсийн эцэст манай Орос бол би болон миний найзууд.

Нар жаргаж, салхи үлээж байна
Орос даяар аадар бороо орж байна
Тэнгэрт өнгөт солонго
Үүнээс илүү сайхан нутаг байхгүй.

Хөгжмийн арын дэвсгэр дээр байгаль (ой мод, уулс, цэцэг) -ийн тухай слайд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа! Эдгээр зургуудаас бидний харж буй бүх зүйл бол бидний эх орон юм. Биднийг Эх орон гэж юу гэж хэлэх вэ?

Хүүхдүүд. Бидний төрж, амьдарч байсан газар.

1 хүүхэд.

Бид юуг эх орон гэж нэрлэдэг вэ?
Бидний амьдардаг байшин
Мөн хус мод, тэдгээрийн дагуу,
Бид ээжийн хажууд алхаж байна.


2 хүүхэд.
Бид юуг эх орон гэж нэрлэдэг вэ?
Нимгэн шөрмөс бүхий талбай,
Бидний амралт, дуунууд
Гадаа дулаахан орой.

3 хүүхэд.

Бид юуг эх орон гэж нэрлэдэг вэ?
Бидний зүрх сэтгэлд хадгалсан бүх зүйл
Мөн хөх тэнгэрийн дор
Кремлийн дээгүүр Оросын далбаа.
(В. Степанов)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, манай нутаг ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.

"Бүх зүйл эх орон байж болно -
Талхаараа хооллож чадна,
Рашаанаасаа уугаарай
Өөрийн гоо үзэсгэлэнг гайхшруулаарай.
Гэхдээ тэр өөрийгөө хамгаалж чадахгүй."

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа.

Асуултууд:

-Оросын уугуул газар нутгийг хэн хамгаалж чадах вэ гэж та юу гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт: хамгаалагчид, хилчид, далайчид, танкчид, нисгэгчид гэх мэт)

-Яагаад яг тэд? (хүүхдийн хариулт: тэд хүчтэй, зоригтой гэх мэт)

-Залуус аа, удахгүй манай улсын ард түмэн маш их баяр тэмдэглэх болно чухал баяр. Та нарын хэн нэгэн нь алийг нь мэдэх вэ?(2-р сарын 23, Эх орон хамгаалагчдын өдөр.)
Энэ баярыг яагаад "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" гэж нэрлэдэг вэ? "Хамгаалагч" гэж хэн бэ?
(Хамгаалагчид бол бусад хүмүүсийг хамгаалдаг хүмүүс юм.) Цэргүүд ээ, цэргийнхэн эх орноо болзошгүй дайснуудаас хамгаалдаг. Тиймээс Эх орон хамгаалагчдын өдрийг бүх цэргийн баяр гэж нэрлэдэг. Та ямар цэрэг мэддэг вэ?(Эдгээр нь далайчид, нисгэгчид, хилчид, танкчид, пуужинчид, цэргүүд юм.)
Залуус аа, та нарын хэн нь Эх орон гэж юу болохыг мэддэг вэ?
("Эх орон" гэдэг үг нь "эцэг" гэсэн үгнээс гаралтай. Эцэг эхийг Эх орон гэдэг.)
Манай улсын нэр юу вэ?
(Орос.)
Орос бол бидний төрж, амьдарч буй орон юм. Тэгээд манай цэргийнхэн хамгаалж байгаа.
Залуус аа, энэ юу вэ?
(Туг. ) Аль улсын далбаа вэ?(Орос.) Тэгэхээр энэ бол Оросын туг юм.
(Та туг дээрх зураас ямар өнгөтэй, ямар дарааллаар байрлаж байгааг сайтар харж болно.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, алс холын цагт Оросын газар нутгийг хэн хамгаалж байсан бэ?

Хүүхдүүд. Богатирууд. ( "Гурван баатар" зургийг авч үзье, баатруудын нэрийг санаарай.)

Тэргүүлж байна. Тулалдааны өмнө баатар бүр зэвсэг, хуяг дуулга бэлтгэсэн. Баатруудын зэвсэг, хувцас нь ямар байсан, ямар нэртэй байсныг мэдэх үү.

Хүүхдүүд. Жад, жад, сум, бороохой, цохиур, сэлэм, хутга. Хуяг - гинжин шуудан, бамбай, дуулга.

Тэргүүлж байна. Хуяг нь дайчдыг хамгаалж байв. Гинжин шуудан нь цээж, нурууг бүрхэж, хүзүүг нь сүүлний тороор бүрхсэн байв. металл цагираг. Бамбайгаар баатар илдний цохилтыг тусгаж, сумнаас нуугджээ.

4 хүүхэд.

Би хүчтэй байхыг мөрөөддөг

Муромец Илья шиг,

Энд ийм баатар байна

Би ч бас баймаар байна!


Зураг луу хар. Энд парад болж байна. Парадад хэн оролцож байна вэ?(Цэргийнхэн, манай армийн цэргүүд.)

Өөр өөр цэргүүд өөр өөрийн дүрэмт хувцастай байдаг гэдгийг анхаарна уу. (Цэргийн дүрэмт хувцасыг шалгаж байна).

Энэ ямар цэрэг вэ?(Далайчид. ) Тэднийг далайчин гэдгийг та яаж мэдсэн бэ?(Дүрэмт хувцастай далайчид хар, цагаан, давамгайлдаг цэнхэр өнгө, толгой дээрээ тууз бүхий малгай, судалтай хантааз, далайчны хүзүүвч - нүүр царай.)

Тэнгисийн цэргийн хүчинд зуу орчим жилийн турш зонхилох хөлөг онгоц нь нүүрсний тоостой уурын завь байв. Хар даавуун дүрэмт хувцас нь бага хэмжээний нүүрсний тоосноос айдаггүй байсан тул халуун наран дор урт аялал хийхдээ цайвар цагаан хувцас өмсөхөд тохиромжтой байв. Эцэст нь цэнхэр хүзүүвч - далайн өнгө.

Эдгээр цэргүүд хэн бэ?(Нисгэгчид.) Тэд дулаан хүрэм, толгой дээрээ дуулга өмссөн байна. Нисгэгчдийн жагсаалын дүрэмт хувцас нь ногоон өнгөтэй, малгай дээр далавчтай кокарданууд байдаг.
Өөр ямар цэргийн хүмүүс дуулга өмсдөг вэ?
(танкчид.)
Энэ зураг дээр дүрслэгдсэн цэргүүдийн нэр хэн бэ?
(Хилчид.) Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?(Хил хамгаалж байна.)Хил гэж юу вэ?(Хил гэдэг нь нэг улсын нутаг дэвсгэрийг нөгөө улсын нутаг дэвсгэрээс тусгаарлах шугам юм.) Хил хамгаалахад хилчдэд хэн тусалдаг вэ?(Тусгайлан сургасан, сургагдсан нохойнууд.)

Залуус аа, эмэгтэйчүүдийг эх орноо хамгаалагч байж чадна гэж та бодож байна уу?(Мэдээжийн хэрэг. Өнөөдөр эмэгтэйчүүдийг цэргийн албанаас олж болно. Ихэнхдээ тэд эмч, сувилагчаар ажилладаг. Гэхдээ эмэгтэйчүүд ажилладаг цэргийн бусад мэргэжил байдаг, жишээлбэл: радио оператор, холбооны диспетчер, цэргийн эрдэм шинжилгээний лабораторийн ажилчид гэх мэт. .)

Оросын дайчид үргэлж эр зориг, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээрээр ялгагддаг. Үүнийг зүйр цэцэн үгэнд маш сайн хэлдэг.

Залуус аа, та армийн тухай, мөлжлөгийн тухай, алдрын тухай ямар зүйр цэцэн үг, хэллэг мэддэг вэ (хүүхдүүд хариулдаг.)

- Зоригтой тэмцэгч, тулалдаанд сайн.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт байдаг.

- Баатар - Эх орны уулын төлөө.

- Амьдрах - эх орондоо үйлчлэх.

- Арми хүчтэй бол улс орон ч дийлдэшгүй.

Нөхөрлөл хүчтэй байх тусам үйлчилгээ хялбар болно.

- Энх тайвны төлөө хамтдаа зогс - дайн гарахгүй.

Эх орон бол ээж, түүнийхээ төлөө хэрхэн зогсохоо мэддэг.

- Болд - дайсан авахгүй.


-Оросын сөнөөгч хүн бүхэнд үлгэр дуурайл болдог.
"Зөв зүйлийн төлөө зоригтой тэмц."
- Бууддаг хүн биш, бай оносон хүн.

Таны хэлсэн бүхэн эх орон Оросыг хамгаалахад хэрэгтэй.

Эдгээр хүчтэй, хүчтэй, тэсвэртэй манай хамгаалагчид.

Одоо найзуудаа,

Та оюун ухаандаа төлбөр төлдөг:

Нууцлаг зүйл бол ер бусын юм

Цэргийн нууцууд.

Одоо бид "Хариултыг тойрог дотор дугуйл" тоглоом тоглох болно.. Хариултыг картуудаас олоорой. Тэгээд хүрээлээрэй.

  1. Усан доорх төмөр халим

Халим өдөр шөнөгүй унтдаггүй.

Өдөр шөнөгүй усан дор

бидний амар амгаланг хамгаалдаг. (шумбагч онгоц)

  1. Тэнгэрт зоригтой хөвж,
    Нислэг шувууг гүйцэж түрүүлдэг.
    Эр хүн үүнийг хянадаг.
    Юу? (Нисэх онгоц)
  1. Түүний час улаан сүүлийг дэлгэ
    Оддын ертөнц рүү нисэв.
    Үүнийг манайхан барьсан
    Гариг хоорондын ... (пуужин)
  1. Нохойнхоо үнэнч найз,

Тэр хилээ хамгаалдаг. (Хил хамгаалагч)

  1. Тэр их буунаас оновчтой харваж,
    Манай Оросыг хамгаалдаг. (Их буучин)
  1. Тэр тавцан дээр оройгүй цагаан малгайтай зогсож байна. (далайчин)

7. Тэр морьтойгоо хаа сайгүй хурдан давхина (Танкчин)

Цэргийн хүн болохын тулд өглөө бүр дасгал хийж, нүүрээ хүйтэн усаар угаах хэрэгтэй. Дараа нь та хүчтэй, эрүүл байх болно, чи өвдөхгүй. Бид ч бас хүчтэй, эрүүл байхыг хичээдэг. Үүний төлөө бид юу хийж байна вэ?(хүүхдийн хариулт)

5 Хүүхэд.

Би үнэхээр, үнэхээр мөрөөддөг

Цэрэг болох гэж яараарай

Өөрийнхөө ээж рүү

Мөн Оросыг хамгаал.

6 хүүхэд.

Эх орноо хамгаалагч бол бахархалтай цол,

Түүний хөвгүүд өмсөхөд бэлэн байна.

Гэхдээ та зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй байх хэрэгтэй.

хэцүү,

Үүний тулд та спорттой нөхөрлөх хэрэгтэй.

Н.Луконин

Дулаацаарай.

Манай дайчид ирж байна
Нэг-хоёр, нэг-хоёр
Бөмбөр чанга цохилж:
Та-та-та! Та-та-та!
Далайд манай хөлөг онгоцууд
Өнөөдөр - энд, маргааш - тэнд!
Холын зайд урт усанд сэлэх.
Боомт дахь хилчин:
Хэн ирж байна, хэн ирж байна вэ?
Танкууд гүүрээр явж байна:
Урагшаа, урагшаа!
Газар дээрх онгоц
Өө, хөө!

Пуужин хөөрөхийг зөвшөөрсөн:
Өө, өө, өө!


Манай буунууд яг онож:
Өө, бум!
Манай арми - мэнд хүргэе!
"Хөөе" гэж хашгирцгаая! "Хөөе" гэж хашгирцгаая!

бүгд байрандаа алхаж байна.

бөмбөр дуурайх.

гар - хажуу тийш, хөлөөс хөл хүртэл савлана.
дугуй хөдөлгөөнүүдгар.
"машиныг барь" зүүн, баруун тийш эргэх.
бөхийлгөсөн гараараа хөдөлгөөн хийх, урагшлах-
буцаж,

"Мотор" - сойз бүхий дугуй хөдөлгөөн.
гараа хажуу тийш нь бариад эргүүл
биеийн зүүн ба баруун.
доош тонгойж, алгаа урд нь нугалж,

хурдан босоод гараа дээш өргө.
"бокс"


Гараа хажуу тийш нь дээшлүүл.

Одоо бид чамтай тоглох болно.

1. Тоглоом "Онгоц нисч байна"

Хүүхэд бүрт нэг хуудас цаас, онгоцны хавтгай дүрс байдаг. Багшийн зааврын дагуу хүүхдүүд онгоцыг хөдөлгөдөг. (Онгоц баруун дээд буланд, зүүн доод буланд, зүүн дээд буланд, баруун доод буланд, дунд руу ниссэн).

2. "Төхөөрөмжийг картаар тараах" дидактик тоглоом

Залуус аа, одоо орос хэл дээр зэвсэгт хүчинБүх цэргүүд 4 төрөлд хуваагдана.

  1. Газар.
  2. Нисэх хүчин.
  3. Тэнгисийн цэргийн флот.
  4. Стратегийн пуужингийн хүчин.

Цэргийн мэргэжлийг танкчин, нисгэгч, сапер, шүхэрчин, далайчин, шумбагч онгоц, их буучин, хилчин, пуужинчин гэсэн 4 төрөлд хуваа.

Одоо бид цэргийн техникийг гурван элемент болгон хуваах болно.

Эхний карт нь усыг, хоёр дахь карт нь агаарыг, гурав дахь нь дэлхийг төлөөлдөг.

Дугтуйг хүүхэд бүрт нэг бүрчлэн тараана. Тэд агуулдагцэргийн техник хэрэгслийн зураг (нисдэг тэрэг, танк, хөлөг онгоц, нисдэг тэрэг, пуужин, цэргийн машин, шумбагч онгоц).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, дугтуйнуудыг нээж, дугтуйнд байгаа зүйлийг урд нь тавь. Дугтуйнуудыг ширээний ирмэг дээр тавь. Хүүхдүүд ээ, та энэ техникийг хаана (усанд, тэнгэрт, газарт) ашиглаж байгааг тодорхойлох хэрэгтэй. Та картаа аваад зохих картанд хавсаргах ёстой.

3. "Ноёд офицерууд" тоглоом

Хүүхдүүд "офицерууд" болдог. Хөтлөгч сануулж байна: одоо тэр тушаал өгөх болно, хүүхдүүд тэднийг биелүүлэх болно. Гэхдээ тушаалыг өмнө нь "Эзэн офицерууд!" гэж бичсэн тохиолдолд л гүйцэтгэх ёстой.
- Ноёд офицерууд! Босоорой!
- Ноёд офицерууд! Суух!
- Хөлийнхөө үзүүр дээр ор! Хуурамч тушаалыг хэн гүйцэтгэсэн бэ? Нисэх. Бид тоглоомоо үргэлжлүүлнэ.
- Ноёд офицерууд! Хелжихийн тулд!
- Ноёд офицерууд аа, үсрээрэй!
- Дахин үсрээрэй! Энэ удаад хэн авсан бэ?
гэх мэт.
Хэд хэдэн хүүхэд командыг эвдрэлгүйгээр, хурдан хурдтайгаар дагаснаар тоглоом дуусна.

"Хил хамгаалах" хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох.

Багш хүүхдүүдийг газарзүйн газрын зургийг үзэхийг урьж байна.

Залуус аа, энэ газрын зураг дээр та байршлыг олох боломжтой өөр өөр улс орнууд. Нэг улс нөгөөгөөсөө хилээр тусгаарлагдсан байдаг. ОХУ-ын хилийг харуул (багш хүүхдүүдэд Оросын хилийн дагуу заагчийг зааж өгөхөд тусалдаг.)

Мөн бусад улсын хилийг харуул. (Жишээ нь Франц, Герман гэх мэт)

Та юу гэж бодож байна вэ, нэг улсын нутаг дэвсгэрээс нөгөө улсын нутаг дэвсгэрт амархан шилжих үү? (хүүхдийн таамаглал.)

Мэдээжийн хэрэг, та нэг улсаас нөгөө улс руу явж болохгүй, бүх улс орон хилээ хамгаалдаг.

Хилийг хэн хамгаалдаг гэж та бодож байна вэ? (Хилчид.)

Одоо бид хилчид эх орныхоо хилийг хэрхэн хамгаалж байгааг олж мэдэхэд туслах зургийг үзэх болно.

Та энэ зурган дээр хэнийг харж байна вэ? (Эдгээр нь хилчид юм.)

Та яагаад эдгээрийг хилчид гэж шийдсэн бэ? (Тэд өмсөж байна цэргийн дүрэмт хувцас, тэд автомат зэвсэгтэй.)

Хилчид яагаад дүрэмт хувцсыг олж хардаг вэ? (Тэд харагдахгүй байхын тулд.)

Хилчдийн гарт пулемётоос өөр юу байдаг вэ? (Цүнх.)

Цүнхэнд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.) Энэ уутанд анхны тусламжийн хэрэгсэл байдаг: боолт. Вата, янз бүрийн эм.

Улаан-ногоон баганад анхаарлаа хандуулаарай - энэ бол хилийн багана юм. Ийм багана нь бүхэл бүтэн хилийн дагуу сунадаг.

Залуус аа, хагалсан туузыг хараарай - энэ бол хяналтын ба мөрний зурвас юм. Энэ нь юунд зориулагдсан гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал.)

Хэрэв хэн нэгэн хилээр гарахыг хүсвэл зурвас дээр ул мөр үлдэх болно. Мөн хилчид хилийн дагуу өнгөрч, ул мөрийг алдахгүйн тулд хяналтын зурвасыг сайтар шалгаж үздэг.

Та зурган дээр өөр хэнийг харж байна вэ? (Нохой.)

Тэр юу хийдэг вэ? (Хилчдэд тусалж, мөрийг нь дагадаг.)

Залуус аа, хэн зурвас дээр ул мөр үлдээх вэ? (Хүүхдийн таамаглал - тагнуул, дайснууд гэх мэт)

Амьтад ул мөр үлдээж чадах уу? (Тийм.)

Амьтны мөр үлдээсэн бол хилчид энэ мөрийг дагах болов уу? (Хүүхдийн таамаглал.)

Амьтад үнэхээр ул мөр үлдээсэн эсэхийг хилчид шалгах ёстой. Ямар сайндаа л хил зөрчигчид гар, хөлөндөө амьтны мөр тавьж, хил давж, хилчдийг төөрөгдүүлэх нь бий.

Ингээд залуусаа, хилчид албаа хэрхэн гүйцэтгэдэг талаар олж мэдлээ. Хилчин ямар байх ёстой вэ?(Хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай, анхааралтай, нохой сургаж чаддаг, буудаж чаддаг байх) Хилчин болохын тулд маш их сурч, бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

"Манай хотын мартагдашгүй газрууд" видео оньсого.

Багш хүүхдүүдэд манай хотын мартагдашгүй газруудын зургийг санал болгодог бөгөөд хүүхдүүд энэ газрыг таньж, нэрлэх ёстой.

- Володичкины хөшөө

- Алдрын обелиск

- Мөнхийн гал

Хэсэг чимээгүй байдал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: ард түмэн эх орноо хамгаалж амиа алдсан хүмүүсийг дурсан санадаг; хөшөө босгодог, шүлэг зохиодог, дуу зохиодог, хот, гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэн гэх мэтийг нас барагсдын нэрээр нэрлэсэн. Нас барсан хүмүүсийн дурсгалыг хэсэг хугацаанд чимээгүй өнгөрөөдөг заншилтай. (Хүүхдүүд босож, хэсэг чимээгүй байхыг зарлав).

7 Хүүхэд.

Бид таны нэрийг санах болно
Мөн хойч үедээ дурсамж үлдээх.
Баатрууд хэзээ ч салдаггүй
Тэд хүйтэн мартагдахаар заналхийлдэггүй.

Хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, 2-р сарын хорин гуравны баярын нэр юу болохыг надад сануулаарай?

Хүүхдүүд. Эх орон хамгаалагчдын өдөр.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та өнөөдөр ангидаа жинхэнэ цэргүүд шиг харагдаж байсан! Тэд хөдөлмөрч, хүчтэй, зоригтой байсан бөгөөд замдаа бүх бэрхшээлийг даван туулсан!