Мэдрэхүйн боловсрол нь хүүхдийн эв нэгдэлтэй хөгжлийн зайлшгүй элемент юм. "Тахиа, тахиа" тоглоомын хичээлийн тойм Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжлийн үнэ цэнэ

Степанова Наталья Владимировна - оюун ухааны хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан №1 ОГБУ СО ИДДИ дээд зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч, Эрхүү хот.

Материалын тодорхойлолт:Нөхөн сэргээх чадвар багатай бүлгийн хүүхдүүдийн мэдрэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн залруулах, хөгжүүлэх хичээлийг "Бөмбөлөгний аялал" хөгжүүлэхийг би та бүхэнд хүргэж байна. Энэхүү бүтээн байгуулалт нь сургуулийн өмнөх бүлгийн тусгайлсан боловсролын байгууллагуудын сурган хүмүүжүүлэгчид, сургуулийн өмнөх боловсролын бүх нийтийн боловсролын байгууллагуудын сурган хүмүүжүүлэгчдэд ашигтай байх болно.

Зорилго, зорилтууд:
1. Шар, хөх, улаан, ногоон гэсэн үндсэн дөрвөн өнгөний талаарх мэдлэгээ нэгтгэх.
2. Дүрс хэлбэрийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх: тойрог.
3. Тодорхойлох шинж чанарт үндэслэн объектыг дүрслэлээр нь тодорхойлж сурах.
4. Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
5. Харааны, хүрэлцэх-мотор, сонсгол, амт мэдрэхүйг зөв болгох.
6. Зөв сэтгэлгээ, яриа.

Демо материал:
Агаарт олон өнгийн бөмбөлөг, будсан инээмсэглэсэн "хошуу"; 4 бөмбөлөг (шар, улаан, хөх, ногоон), уясан туузтай, дээр нь хүүхдүүдэд зориулсан даалгавар бичсэн; А-3 цаасан дээр наасан цэцгийн баглаа, тэдэнд олон өнгийн дэлбээнүүд; геометрийн дүрсийг таних дидактик тоглоом бүхий дугтуйнууд - тойрог; хөгжмийн зэмсэг: бөмбөр, төгөлдөр хуур, хэнгэрэг; "Хүрчээр сур" дидактик тоглоомын нимбэгтэй цүнх, нимбэгний хэсэг болгон хуваасан хавтан; нэг аяга нимбэгний шүүс, пипетк; жимсний зураг: алим, нимбэг, лийр.

Арга зүйн аргууд:
Бөмбөлөг аяллын тухай үлгэр ярих; "Инээмсэглэл" сэтгэлзүйн дасгал; кинестетикийг хөгжүүлэх дасгалууд; амьсгалын дасгал хийх; өнгө, хэлбэрийг ойлгох дидактик тоглоомууд; сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх хөгжмийн зэмсэгтэй дидактик тоглоом; хүрэлцэх, амт мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх дидактик тоглоом; оньсого тайлах; зурагтай ажиллах.

Хичээлийн явц:

I. зохион байгуулалтын хэсэг.
Хүүхдүүд намуухан хөгжмийн аясаар ангид ордог.
- Залуус аа, би та нарт өглөө юу болсныг хэлмээр байна. Би ажилдаа ирээд хаалгыг онгойлгож, ангийн эргэн тойронд бөмбөлгүүд нисэж байна гээд бод доо. Бөмбөлгүүд хаанаас ирсэн бэ? Бөмбөг надад өөрийнхөө тухай үлгэр ярьж өгсөн. Та түүний яриаг сонсмоор байна уу? Дараа нь сууцгаая (хүүхдүүд хивсэн дээр сууна).

II. Гол хэсэг.

1. Бөмбөлөгний аяллын тухай үлгэр ярих.
- Тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид нэгэн цагт амьдарч байсан агаарын бөмбөлгүүд. Тэдний хамгийн дуртай зугаа цэнгэл нь агаарт нисэх байв. Тэд хаа сайгүй нисч, хүмүүс, амьтад хэрхэн амьдардаг, мод, цэцэг хэрхэн ургаж байгааг харав. Гэхдээ тэд хүүхдүүдийг хэрхэн, юу тоглож байгааг харах дуртай байв. Тэд хүүхдүүдтэй тоглохыг маш их хүсч, аялалд гарав. Тиймээс тэд бидэн рүү нисэв. Тэд энд байна (үлгэрийн үеэр бөмбөгийг хүүхдүүд харахгүйн тулд хөшигөөр бүрхсэн; үлгэрийн төгсгөлд багш хөшгийг тайлж, хүүхдүүд олон өнгийн бөмбөгийг хардаг).
- Тэд ямар үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг болохыг хараарай. Тэднийг ав.
- Таны бөмбөлөг ямар өнгөтэй вэ? (багш бүх хүүхдүүдээс асуудаг). Миний бөмбөлөг ямар өнгөтэй вэ?
- Хараач, залуус аа, бөмбөлгүүд бидэн рүү инээмсэглэж байна (бөмбөг дээр инээмсэглэсэн "хошуу" зурсан). Тэдний сэтгэл санаа ямар байна гэж та бодож байна вэ? Яагаад? Тэднийг инээлгэцгээе.

2. Кинестетикийг хөгжүүлэх дасгал, амьсгалын дасгал "Wind-breeze".
- Бөмбөлгүүд удаан хугацаанд сууж чадахгүй. Тэд аль хэдийн нисэхийг хүсч байна. Харин өнөөдөр тэд биднийг дагуулан явна. Энд бөмбөгнүүд өндөр, өндөр өсдөг. Бага зэрэг сэвшээ салхи үлээж (хүүхдүүд амьсгалаараа харуулдаг) бөмбөгнүүд чимээгүйхэн нисэв. Дараа нь бөмбөлгүүд нам дор унаж эхлэв. Гэнэт хүчтэй салхи үлээж (хүүхдүүд амьсгалаараа харуулав) бөмбөгнүүд агаарт эргэлдэж байв. Эцэст нь салхи намдаж, бөмбөгнүүд газарт унав (хүүхдүүд багшийн заасны дагуу моторт дасгал хийдэг).
Хүүхдүүд бөмбөгийг шалан дээр тавьдаг.

3. Дидактик тоглоом "Цэцгийн дэлбээг өнгөөр ​​нь сонго."
- Залуус аа, хараарай, туузыг хэдэн бөмбөгөнд холбосон байна. Харцгаая (багш ногоон бөмбөг авдаг). Энд нэг зүйл бичсэн байгаа, одоо би үүнийг унших болно: "Миний хамгийн дуртай зугаа цэнгэл бол цэцэг сонгох явдал юм. Би бүхэл бүтэн баглаа цуглуулсан боловч салхи сөхөж, хэдэн дэлбээ таслав. Би дэлбээ цуглуулсан ч аль цэцгийн дэлбээ болохыг мэдэхгүй байна. Надад туслах уу.
- Залуус аа, харагтун, энд баглаа байна (багш А-3 цаасан дээр наасан цэцгийн баглаа, олон өнгийн дэлбээ харуулж байна). Үнэнийг хэлэхэд цэцэг нь дэлбээтэй байдаггүй. Дэлбээ цэцгийг өнгөөр ​​нь тааруулъя.
Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.
- Сайн байна, бөмбөгөнд тусалсан.

4. Дидактик тоглоомуудгеометрийн дүрсийг таних - тойрог "Бүх тойрог олох", "Нэмэлт дүрс олох", "Хэсгүүдээс тойрог нугалах", "Тойрог олж, зурах", "Том, жижиг, жижиг тойрог зурах".
- Одоо улаан бөмбөлөг туузан дээр юу бичсэнийг харцгаая. Улаан бөмбөг нь бүх зүйлд дуртай тул дугуйлан тоглохыг санал болгож байна (багш нь тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, зууван гэсэн 4 хэлбэрийг харуулж, тойрог олохыг санал болгодог).
- Одоо бөмбөг та нарын хүн бүрт ийм тоглоом санал болгож байна.
Багш нь хүүхэд бүрт хэлбэрийг засах дидактик тоглоомыг санал болгодог - тойрог.
- Сайн байна, залуус аа, тэд бүгд даалгавраа биелүүлэв.

5. Хөгжмийн зэмсэгтэй дидактик тоглоом "Би алхаж, бүжиглэдэг, нисдэг."
- Цэнхэр бөмбөг биднийг ямар тоглоом тоглохыг урьж байна вэ? Мөн цэнхэр бөмбөг биднийг хөгжмийн зэмсгээр тоглохыг урьж байна. Тэд хаана байна? Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? (багш хөгжмийн зэмсгийг харуулдаг, хүүхдүүд тэднийг дууддаг: бөмбөр, төгөлдөр хуур, хэнгэрэг).
- Бидний хэрхэн тоглож байгааг сонс. Намайг бөмбөр цохингуут ​​чи ангиараа алхаж эхэлнэ. Намайг төгөлдөр хуур тоглонгуут ​​чи бүжиглэх болно. Тэгээд намайг хэнгэрэг дармагц чи бөмбөлөг шиг нисэх ёстой. Хүн бүр ойлгож байна уу? Оролдоод үзье. Дуу чимээг анхаарч үзээрэй.
Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

6. Нимбэгтэй дидактик тоглоом "Хүрчээр таних", "Үнэрээр нь таних", "Амтаараа таних". Оньсого тааж байна. Зурагтай ажиллах.
- Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, шар бөмбөг бидэнд ямар тоглоом санал болгож чадах вэ? (хүүхдийн таамаглал). Тэгээд тэр бидэнд оньсого хэлэхээр шийдэв.
- Цүнх болон дотор нь байгаа зүйлийг хар. Энэ нь юу болохыг тодорхойлохын тулд хүрч үзэцгээе? (хүүхдийн хариулт).
-Одоо нүдээ ань. Би цүнхэнд байгаа зүйлийг хэсэг болгон хуваасан, чи үнэртээд юу болохыг надад хэлээч? (хүүхдийн хариулт).
-Одоо надад хэлээ өг, би энэ уутанд байгаа юмны шүүсийг дусааж өгье. Ямар амт вэ? Энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт).
- Одоо цүнхэнд юу байгаа тухай оньсого сонсоорой.
Боловсорч гүйцсэн - шар өнгөтэй болсон.
Халуун орны залуус
Би энд цай уухаар ​​ирлээ!
Хэдийгээр би исгэлэн залуус
Надтай цай илүү амттай байдаг.
Амт нэмээд илүү эрүүл болоорой! (Лимон).
- Таамаглал сонгох - зураг (багш хүүхдүүдэд жимс бүхий зургийг санал болгодог: алим, нимбэг, лийр. Хүүхдүүд таамагласан зургийг сонгоно).
-Мэдээж, энэ бол нимбэг. Энэ нь ашигтай, амттай байдаг.

III. Эцсийн хэсэг.
- Залуус аа, та өнөөдөр бөмбөлөгөөр тоглох дуртай юу?
Өнөөдөр бид бөмбөгөөр ямар тоглоом тоглосныг санаж байна уу? (хүүхдүүд дууддаг).
- Одоо бөмбөгүүд гэртээ харих цаг болжээ. Тэдэнтэй баяртай гэж хэлээд ангиас гарцгаая. Бөмбөлгүүд өөрсдөө цонхоор нисэх болно ... (хүүхдүүд ангиа орхино).

Хоёр дахь хэсэгт мэдрэхүйн боловсролын талаархи хичээлийн хураангуй бага бүлэг"Хөгжил"

Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдүүдийг таван геометрийн дүрс, тэдгээрийн нэрс, стандарттай адилтгах үйлдэлтэй танилцуулах.

Материал.Үзүүлэн: том дүрсүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, зууван, тэгш өнцөгт (дүрс-эрэгтэй). Тараах материал: "нүүр царай" бүхий ижил жижиг дүрс, хүүхэд бүрт нэг багц. Ижил хэмжээтэй ижил дүрс бүхий контурын зураг бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Хүүхдүүд ээ, таны мэддэг бяцхан дүрүүдийн нэрийг санацгаая. (Багш ээлжлэн дүрсүүдийг харуулна: тойрог, зууван, гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт. Багш хуруугаараа дүрсийг зурснаар бяцхан хүний ​​дүрсийн нэрийг хэн санаж байгааг олж мэднэ).

- "Энэ тоо юу болохыг хэн санаж байна?"

Ваня: - "Тойрог".

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм шүү. Ваня, надад хэлээч, тойрог нь булантай юу? Ваня: "Үгүй"

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм ээ, тойрог нь булангүй. Хүүхдүүд ээ, энэ юу вэ? Хэн хэлэх вэ?

Арина: - "Энэ бол зууван".

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм шүү. Арина, надад хэлээч, зууван нь булантай юу?

Арина: - "Булан байхгүй."

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм шүү. Ямар ч булан байхгүй. Зууван ямар хэлбэртэй вэ?

Арина: - "Сунгасан". Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм байна, Арина, суу. Залуус аа, дараагийн зураг юу вэ?

Хүүхдүүд: - "Гурвалжин".

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Сайн байна. Тэгээд надад хэлээч, гурвалжин булантай юу?

Та хүүхэдтэй юу".

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тиймээ, байна. Чи бид хоёр хуруугаа дүрсний контурын дагуу хөтлөхөд энэ нь тантай хамт булан руу унадаг. Дараагийн дүрс нь юу вэ?"

Хүүхдүүд: - "Энэ бол дөрвөлжин."

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм шүү. Энэ зураг булантай юу?

Хүүхдүүд: - "Булангууд байна."

Багш: Та яагаад ингэж шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - "Яагаад гэвэл бид хуруугаа дүрсний контурын дагуу хөтлөхөд энэ нь булангуудыг дайрдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Сайн байна. Сүүлийн тоо юу вэ?

Хүүхдүүд: - "Тэгш өнцөгт".

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Сайн байна. Надад хэлээч, тэгш өнцөгт булантай юу?

Хүүхдүүд: - "Тийм ээ, байдаг."

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, тэгш өнцөгт ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: - "Сунгасан."

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Тийм шүү. Залуус аа, одоо эдгээр дүрсүүдийн тоймыг агаарт зурцгаая. (Хүүхдүүд багштай хамт агаарт байгаа дүрсний контурыг зурдаг).

-"Сайн хийлээ. Хүүхдүүд ээ, одоо бяцхан дүрүүд - эрчүүдтэй тоглоцгооё. (Хүүхдүүдэд зураг тус бүрийн хувьд "хүүхдийн ор" гэсэн картыг өгдөг).

- "Залуус аа, та нарын ширээн дээр зураг тус бүрт "хөвгийн ор" гэсэн картууд байгаа. Та "бяцхан эрчүүд" -ийг тэдэнд тохирсон орон дээр "унтуулах" хэрэгтэй болно, жишээлбэл. карт дээрх бүх дүрсийг зурсан зургуудтай давхцахаар байрлуул. (Хүүхдүүд багшийн даалгаврыг гүйцэтгэдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хүүхдүүд ээ, та нартай хийсэн хичээл маань ингээд дууслаа. Та бүхний шаргуу хөдөлмөрт баярлалаа."

Хүүхэд 3 настайдаа ертөнцийг өөрийн нүдээр харж эхэлдэг сургуулийн өмнөх насныханд ордог. Жижиг хүний ​​​​хувийн төлөвшил нь сургуулийн шатанд орохоос өмнө дуусдаг бөгөөд ихэвчлэн 7 настай байдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд мэдрэхүйн боловсролын үндэс

Хүүхэд 3 настайдаа ертөнцийг өөрийн нүдээр харж эхэлдэг сургуулийн өмнөх насныханд ордог. Жижиг хүний ​​​​хувийн төлөвшил нь сургуулийн шатанд орохоос өмнө дуусдаг бөгөөд ихэвчлэн 7 настай байдаг. Энэ нь хүүхдийн биеийн хувьд нэлээд урт хугацаа тул насыг дараах үе шатуудад хувааж болно.

  • бага сургуулийн өмнөх боловсрол;
  • дунд сургуулийн өмнөх боловсрол;
  • ахлах сургуулийн өмнөх боловсрол.

Амьдралынхаа богино хугацаанд хүүхэд сэтгэлзүйн хөгжилд жинхэнэ нээлт хийдэг. Өсөн нэмэгдэж буй энэ үе шатанд хүүхэд эцэг эхээсээ салж, ертөнцийг өөрөө мэдэрч, мэдэрч эхэлдэг. Хүүхэд зөвхөн ойролцоох эцэг эх биш, зөвлөгч, багшийн хэрэгцээг маш мэдрэмтгий мэдэрдэг. Болон илүү илүү сайн эцэг эхЭнэ чухал даалгаврын шийдлийг даван туулах тусам тэд нялх хүүхдийнхээ сэтгэлзүйн хэрэгцээний талаар илүү ихийг мэдэх тусам насанд хүрэхэд дасан зохицох үйл явц нь хүүхдэд илүү таатай байх болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэлзүйн хөгжлийн агуулга

Энэ насны хүүхдүүдэд үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах сонирхол нь сэрдэг: хүүхэд зөвхөн эцэг эхтэйгээ хамтран ажиллахаа больж, бие даасан байхыг эрмэлздэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн зан төлөвт гурван гол зүйл байдаг.

  • хүүхдийн нийгмийн хүрээллийг өргөжүүлэх;
  • дүрд тоглох тоглоомд оролцох;
  • үнэт зүйлс, дүрслэлийн сэтгэлгээний тогтолцоог бүрдүүлэх.

Хүүхдүүд анхны нийгмийн харилцаа холбоогоо тогтоож эхэлдэг бөгөөд тэд насанд хүрсэн хүнээс өөрсдийгөө хамгаалдаг. Энэ насны хүүхдүүдэд анхны ухамсартай шийдвэрүүд гарч, түүний амбиц, эхнийх нь байх, үе тэнгийнхний дунд манлайлагч байх хүсэл эрмэлзэл илэрдэг.

Хүүхэд насанд хүрэгчдийн амьдралыг идэвхтэй дуурайж, тэдэн шиг байхыг хичээж, зан үйлийг өөртөө бий болгодог. дүрд тоглох тоглоомууд, тэдний даалгавар өөр байж болно: охид-ээж, эмнэлэг дэх тоглоом, сургууль, дэлгүүр гэх мэт. Тоглоомын үеэр хүүхэд зан төлөвийг нэг юмуу өөр хэлбэрээр загварчилдаг амьдралын нөхцөл байдалэцэг эхийн зан үйлтэй төстэй. Үүнээс гадна бусад хүүхдүүд ч гэсэн тоглоомд оролцдог бөгөөд энэ нь бас хувь нэмэр оруулдаг нийгмийн дасан зохицоххүүхэд.

Өсөн нэмэгдэж буй энэ үе шатанд хүүхэд өөрийн гэсэн үнэт зүйлсийн тогтолцоог бүрдүүлж эхэлдэг бөгөөд түүний агуулга нь гэр бүлд баталсан ёс суртахууны хэм хэмжээнд суурилдаг. Хүүхэд ертөнцийг өмнөх шигээ шууд бусаар ойлгож эхэлдэг: сургуулийн өмнөх насны ахлах насандаа тэрээр өөрийгөө гаднаас нь харж чаддаг болсон. Түүний яриа зуучлалтай, төлөвлөгөөтэй болдог.

Хүүхдийн сургуулийн өмнөх насны эцэг эхийн гол үүрэг бол түүний сэтгэлзүйн болон ёс суртахууны хөгжлийг дагалдаж, сургууль нь түүнд дарамт учруулахгүй байх явдал юм. Сургуульд амжилттай бэлтгэх гол талуудын нэг бол мэдрэхүйн боловсрол юм.

Мэдрэхүйн боловсрол гэж юу вэ

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн эрхтнүүд идэвхтэй хөгжиж, дүрслэлийн болон дүрслэлийн сэтгэлгээний тусламжтайгаар хүүхдүүд хүрээлэн буй зүйлийн талаар маш их мэдээлэл авч, объектын хэлбэр, шинж чанарыг мэддэг. Боловсролын үйл явцад эдгээр ур чадварыг сайжруулахын тулд мэдрэхүйн хөгжлийг тусад нь ялгаж үздэг.

Мэдрэхүйн боловсрол (Латин "sensus" - "мэдрэхүй, мэдрэмж" гэсэн үг) нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэмж, ойлголт, санаа бодлыг хөгжүүлэх, хөгжүүлэх явдал юм. Эдгээр үйл явц нь ертөнцийг мэдрэхүйн танин мэдэхүйн эхний үе шат бөгөөд тэдгээрийн үндсэн дээр дэлхийн мэдрэхүйн танин мэдэхүй үүсч, ирээдүйд бий болдог. сэтгэцийн боловсролТиймээс хүүхдийн мэдрэхүйн мэдрэмжийг цаг тухайд нь хөгжүүлэх нь маш чухал юм. Энэ асуудлыг шийдэх нь хүүхдэд ирээдүйд сэтгэлзүйн үйл ажиллагааг амжилттай гүйцэтгэх боломжийг олгоно.

Мэдрэхүйн боловсролын үндэс нь объект, үзэгдлийн гадаад шинж чанар, хэмжээс, орон зай, цаг хугацааны талаархи мэдлэг, чадварыг дээшлүүлэх явдал юм. Хүүхэд хэлбэр, хэмжээ, зай, өнгийг ялгаж, жин, температурыг үнэлж, хөгжим сонсох чихтэй болж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжлийн онцлог

Хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжил нь мэдрэхүйн уламжлалт стандартыг амжилттай эзэмшсэний үр дүнд үүсдэг. Стандартууд нь өнгө (солонгоны үндсэн өнгө), геометрийн хэлбэр, хэмжүүрийн хэмжүүрийн систем, түүний агуулга юм. Дүрмээр бол гурван нас хүртлээ хүүхэд хэд хэдэн үндсэн өнгийг мэддэг, хоёр объектын аль нэгийг нь сонгож, тойрог ба квадратыг ялгаж чаддаг, "илүү", "бага" гэсэн үгсийг мэддэг, дуртайяа нэрлэдэг. янз бүрийн төрөламьтдыг дуурайлган дуурайдаг; энэ насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд логикийн хялбар асуудлыг шийддэг.

Тогтсон стандартыг мэдэхийн зэрэгцээ хүүхэд ажлынхаа зарчмыг ойлгох хэрэгтэй. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд үүнийг голчлон хүрэлцэх замаар хийдэг: тэдний үйлдэл нь илтгэх шинж чанартай байдаг, тэд тодорхой дүгнэлт гаргахаасаа өмнө объектыг удаан хугацаанд судалж үздэг.

Таван нас хүрэхэд эдгээр чадварууд сайжирч, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг мэдрэх, мэдрэх үйл явц хөгжиж байна. Тоглоомоор дамжуулан объектуудыг сурах (дизайн, зурах) хүүхэд өнгө, объектын хэлбэр, тэдгээрийн захидал харилцаа, ялгааг илүү нарийн ялгаж эхэлдэг. Мэдрэхүйн холбоо нь харааны, сонсголын, үнэрийн мэдрэмж дагалддаг.

Хүүхдийн мэдрэхүйн чадвар зохих түвшинд хөгжиж байгааг илтгэх өөр нэг үзүүлэлт бол яриа юм. 5-7 нас хүртлээ хүүхэд зөвхөн объектуудыг нэрлэх төдийгүй тэдгээрийн тодорхойлолтыг өгөх, шинж тэмдгийг нь харуулах боломжийг олгодог үгсийн санг хөгжүүлэх ёстой. Түүнчлэн, энэ насны хүүхдүүдэд төсөөлөл идэвхтэй хөгжиж байна: хүүхэд хараахан уулзаж амжаагүй объектын дүрсийн агуулгыг бий болгож, тэдэнд шинж чанарыг өгч, далд нарийн ширийн зүйлийг бодож чаддаг.

Мэдрэхүйн боловсролын арга зүй

Хүүхдийн мэдрэхүйн боловсрол олгох үйл явц амжилттай болохын тулд янз бүрийн аргыг тоглоом, түүний ердийн өдөр тутмын үйл ажиллагаанд нэгтгэх шаардлагатай. Хүүхдийн мэдрэхүйн боловсрол олгох арга нь хэд хэдэн үндсэн аргуудыг агуулдаг бөгөөд бид тус бүрийг авч үзэх болно.

Судалгаа

Энэ бол мэдрэхүйн боловсролын анхны түвшин бөгөөд хүүхэд анхны чимээ шуугиантай үед ч эхэлдэг. Хүүхдийн тоглоомууд нь тод өнгөөр ​​хийгдсэн бөгөөд стандарт хэлбэртэй байдаг тул хүүхэд мэдрэхүйн үндсэн хэв маягийг санаж чаддаг. Сургуулийн өмнөх нас эхлэхээс өмнө хүүхдүүд зүгээр л объектыг удирддаг бол сургуулийн өмнөх насанд тэд объектын бодит үзлэг хийж, хэлбэрийг сайтар судалж, хэмжээ, өнгө, геометрийн хэлбэр, тэдгээрийн агуулгыг ялгаж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд объектыг шалгаж сурах нь тухайн объектын шинж чанарыг тодорхойлоход зайлшгүй шаардлагатай бөгөөд ингэснээр ирээдүйд хүүхэд олж авах болно. хувийн туршлага. Субъект бүр нь хувь хүн боловч судалгааны дүрэм, аргачлал, ерөнхийдөө ижил төстэй байдаг.

  • сэдвийн ерөнхий, цогц үзэл бодлыг судлах;
  • объектыг тусдаа үндсэн хэсгүүдэд хуваах, үндсэн шинж чанарыг тодорхойлох (хэлбэр, өнгө, материал гэх мэт);
  • орон зай дахь хэсгүүдийн байршлыг судлах (тэдгээр нь баруун эсвэл зүүн талд, дээр эсвэл доор гэх мэт);
  • хамгийн жижиг нарийн ширийн зүйлс, тэдгээрийн орон зай дахь байршлыг судлах.

Эдгээр залруулга хийсний дараа хүүхэд объектын ерөнхий дүр төрхийг дахин шалгаж, хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэн дүгнэж, хүрэлцэх мэдрэмжээр бэхжүүлдэг.

Байгалийн судалгаанд онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Байгаль нь дэлхийн бүтэц, зарим объектын шинж чанарыг судлах асар их материалыг өгдөг. Өвлийн улиралд цас хүүхдүүдийн сонирхлыг их татдаг. Жишээлбэл, хэрэв сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдЦасны шинж чанарын талаар дүгнэлт гаргахын тулд түүнд хүрэх шаардлагатай бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд цас наалдамхай эсвэл сул эсэхийг зөвхөн гадаад шинж чанараар нь тодорхойлж чадна.

Намрын өнгө нь баялаг бөгөөд модны навчис хэрхэн унахыг ажиглаж, хүүхэд улирлын өөрчлөлтийг сурдаг. Янз бүрийн унасан навчийг хараад: үнс, царс, хус, улиас зэргээс тэрээр модны сортуудыг цээжилж эхэлдэг. Зуны улиралд илүү тод өнгө, үнэртэй байдаг: хүүхэдтэйгээ цэцэг үнэрлэх, өнгө судлах. Хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжилд зориулсан маш сайн хэрэгсэл бол далай, нуур, гол руу аялах бөгөөд усанд орох, элсэн дээр хөл нүцгэн алхах явдал юм. Эдгээр хүрэлцэх мэдрэмжүүд нь хүүхэд дүн шинжилгээ хийх, үзэгдлийн шинж чанарыг санах боломжтой болно. Хавар бол шинэ амьдрал төрөх үе бөгөөд шувууд хэрхэн дуулж, дулаан орноос буцаж ирэх эсвэл цас хайлж, дахин ус болон хувирч байгааг анхаарч үзээрэй.

Дидактик тоглоомууд

Дидактик тоглоомууд нь тоглоомыг зохистой ашиглахад туслах болно. Эдгээр нь хүүхдийн логик чадварыг хөгжүүлэх, моторт ур чадвар, аналитик чадварыг хөгжүүлэх боломжийг олгодог тоглоом хэлбэрээр явагддаг сургалтууд юм.

Ийм тоглоомын ачаар хүүхдүүд аажмаар тоглоом хэлбэрээр мэдрэхүйн стандартыг судалж, нарийн моторт ур чадвар, логик ур чадвар, аналитик чадварыг хөгжүүлдэг. Маш олон дидактик тоглоомууд байдаг боловч тэдгээрийг нөлөөллийн бүсэд хувааж болно.

  • хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх (зураг, объектын дүрслэл бүхий тоглоомууд);
  • сонсголыг хөгжүүлэх зорилгоор ("дуугаар таах");
  • амтыг хөгжүүлэх зорилгоор ("амтаар нь таах");
  • хөгжлийн төлөө нарийн моторт ур чадвар(таавар, бүтээгч гэх мэт).

Хүүхдийн мэдрэхүйн боловсролд дидактик тоглоомын үүрэг асар их юм. Тоглоомонд сэтгэл татам тэрээр тоглоомын бүх хүсэлт, нөхцлийг баяртайгаар биелүүлж, суралцах нь хялбар бөгөөд хөгжилтэй байдаг. Эдгээр тоглоомуудын ачаар хүүхдүүд яриагаа чадварлаг бүтээж эхэлдэг бөгөөд энэ нь илүү дүр төрхтэй болдог. Энэ техник нь байгалийн тухай ойлголтыг бий болгоход тусалдаг. янз бүрийн зүйл, мөн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх тоглоомууд нь логик ур чадварыг хөгжүүлэх, хурууны хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлэх маш сайн хэрэгсэл юм.

Та хүүхдэдээ зориулж дидактик тоглоом зохион байгуулж болно.

    Зөвхөн анхаарлаа хандуулаарай:
  1. мэдрэхүйн боловсролын ямар тал дээр нэмэлт хөгжил хэрэгтэй;
  2. ямар тоглоомууд хүүхдэд хамгийн их татагддаг вэ?

Бүтээлч үйл ажиллагаа

Бүтээлч сэтгэлгээгээр дамжуулан мэдрэхүйн боловсролыг хөгжүүлэх нь объектыг судлах, хүүхдэд гоо сайхны мэдрэмжийг бага наснаас нь бий болгох маш сайн арга юм. Үүнээс гадна уран зөгнөл, төсөөлөл хөгжиж, хүүхэд эх материалыг хараад эцсийн хувилбарыг танилцуулж эхэлдэг.

Бүтээлч үйл явц үр дүнтэй байхын тулд та хүүхэдтэй байнга ярилцаж, юу хийж байгаа талаар нь ярихыг түүнээс хүсэх хэрэгтэй. Хэрэв та байшин зурж байгаа бол хүүхдээс ямар байшин, хэн амьдардаг болохыг асуу. Зургийг өөрөө нарийвчлан ярилцаарай: энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрдэх, ямар өнгө, тэдгээр нь бие биентэйгээ хэрхэн уялддаг.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нь сайн нөлөө үзүүлдэг ерөнхий хөгжилхүүхэд, яриаг нь сайжруулна. Хүүхдээ хуванцараас хэд хэдэн дүрс эсвэл бүхэл бүтэн хавтанг хэвэнд оруулахыг урь. Тоглоомд автсан хүүхэд бие даан нарийн ширийн зүйлийг бодож, бүхэл бүтэн түүхийг бүтээж, дүрүүдэд нэг юмуу өөр чанарыг өгдөг.

IN сургуулийн өмнөх насныХүүхдүүд насанд хүрэгчдийн үгэнд маш мэдрэмтгий байдаг, учир нь тэд тэднийг зөвлөгч гэж харж, бүх зүйлд үзүүлсэн үлгэр жишээг дагадаг. Мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэхэд үг нь маш чухал бөгөөд хүчирхэгжүүлэх нөлөө үзүүлдэг - хүүхэд шинэ мэдлэг олж авдаг, гэхдээ зөвхөн насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар тэр тэдгээрийг системчилж, нэг юм уу өөр үгээр тодорхойлж, нэр өгч чадна.

Оюуны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд мэдрэхүйн боловсрол олгох арга

Хөгжлийн бэрхшээлтэй гэж оношлогдсон хүүхдүүд хүрээлэн буй ертөнцийг сонирхох сонирхолгүй, хүрэлцэх чадвар багатай байдаг. Тэд замбараагүй хөдөлдөг, зохицуулалт эвдэрсэн. Ийм хүүхдүүдийн хувьд объектын янз бүрийн шинж чанар, хэлбэрийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн мэдрэхүйн боловсрол олгох залруулах, хөгжүүлэх ажлыг гүйцэтгэдэг.

Үр дүнд хүрэхийн тулд ангиуд нь системтэй, цогц байх шаардлагатай. Хичээлийн үеэр хүүхдийн амьдралын бүх төрлийг хөгжүүлэх шаардлагатай: дэглэм, тоглоом, хичээл, алхалт. Тиймээс хүүхдүүд дасан зохицож, ойлгоход хялбар байх болно дэлхий. Объектуудтай харьцах, түүнийг судлах, судлах явцад хүүхэд сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх нь чухал юм. Системчилсэн ажил хийснээр хүүхдүүд мэдрэхүйн өдөөлтийг бий болгож, судалж буй сэдвүүдийг таньж, эерэг хариу үйлдэл үзүүлж эхэлдэг. Бүх үйлдлийг чанга, хүртээмжтэй, ойлгомжтой яриа дагалдаж, нялх хүүхдийн бие даасан байдлын бүх илрэлийг дэмжих ёстой.

Дүгнэлт

Нялх хүүхэд насны онцлогт тохирсон, сэтгэцийн хөгжлийн хэвийн хөгжилд хүрэхийн тулд түүний эргэн тойрон дахь объектуудын шинж чанар, шинж чанарыг бүрэн судалж, тэдгээрийг дүрсэлж, ялгааг олж мэдэх шаардлагатай. Хүүхэдтэй бага наснаасаа хичээллэж эхлэх хэрэгтэй, гэхдээ яг сургуулийн өмнөх нас нь хүүхдийнхээ ур чадварыг нэгтгэх, системчлэх, хөгжүүлэх, сайжруулах боломжийг олгодог.

Мэдрэхүйн боловсролын эхний үе шатанд хүүхдүүд мэдрэхүйн стандарттай танилцаж, тэдгээрийг судалдаг. Дараа нь тэд шалгалтаар дэлхийн бүтцийн талаар илүү их мэдээлэл олж авахдаа одоо байгаа мэдлэгээ объект, үзэгдлийн шинэ чанарыг тодорхойлоход ашиглаж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэцийн хөгжил, түүний оюун ухаан, суралцах чадварын үндэс суурь болох мэдрэхүйн боловсролыг зөв гэж нэрлэж болно. Тоглоомын явцад ертөнцийг танин мэдэх нь бий болдог, хүүхэд сурах үйл явцыг сониуч зангаар хүлээн авдаг, тэр үйл явцад оролцдог.

Дүгнэж хэлэхэд мэдрэхүйн хөгжлийн үндсэн аргуудыг дараахь аргууд гэж нэрлэж болно.

  • объектын үзлэг;
  • дидактик тоглоомууд;
  • бүтээлч эрэл хайгуул.

Мэдрэхүйн боловсролын стандарт бус аргууд нь жишээлбэл амьтны хүрээлэнд очих явдал юм. Эцэг эх эсвэл аялалын удирдагчийн зөв үйлдэлтэй хослуулан ийм аяллын агуулга нь ер бусын сэтгэгдэл төрүүлэхээс гадна хүлээн авсан мэдээллийг нэн даруй системчлэх боломжтой болно. Зарим амьтад газар дээр, зарим нь усан дор амьдардаг гэдгийг мэдэж аваарай. Энэ нь зөвхөн хэлэх биш, харин хүүхэдтэй харилцан яриа өрнүүлж, тархины үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг асуултуудыг асуух нь маш чухал юм. Амьтны хүрээлэнгийн ийм аялал нь хүүхдийн амьтдыг хайрлах, зэрлэг ан амьтад, ан амьтдын сонирхлыг хөгжүүлэхэд тусална.

Эцэг эхчүүдэд туслах зорилгоор номын дэлгүүр, хүүхдийн дэлгүүрүүдэд дидактик тоглоом, танин мэдэхүйн тоглоом, номын багц зардаг. Жишээлбэл, эдгээр номын нэг нь хуудас бүр дээр шинэ хавтастай - нэг хуудас нь ноосоор хучигдсан, нөгөө нь амьтны сахалтай төстэй загасны шугамаар хийсэн сахалтай гэх мэт. Та эдгээр ашиг тусыг өөрөө хийж болно.

Уран зохиол

Сэтгэл судлаачид хүүхдийн мэдрэхүйн боловсролын талаар асар олон тооны гарын авлага бичиж, эмхэтгэсэн өөр өөр нас. Хамгийн сонирхолтой практик тусламжийн нэг бол Е.Давыдовагийн ном юм "Мэдрэхүйн өрөөний гайхалтай ертөнц". Мэдрэхүйн хөгжлийн гол хэрэгсэл болохын тулд тэрээр маш их хэмжээний дуу чимээ, дүрсийг нэгэн зэрэг агуулсан тусгайлан тоноглогдсон өрөөг ашиглахыг санал болгож байна: горхины чимээ, хөгжим, шувууны дуу, цас, бороо, янз бүрийн гэрэлтүүлэг, гэх мэт. Өрөөнд байгаа хүүхдийг олох нь мэдрэхүйн хөгжлийн хэд хэдэн эрхтнийг нэгэн зэрэг идэвхжүүлдэг.

Дадлагажигч багш Н.Кирпичниковагийн эмхэтгэсэн өөр нэг гарын авлагаас та маш их зүйлийг олж чадна ашигтай зөвлөмжүүдмэдрэхүйн боловсролыг төлөвлөхөд зориулагдсан. Үйл ажиллагаа нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн наснаас хамааран хуваарилагддаг бөгөөд ном нь хүүхэдтэй ажиллахад ашиглаж болох олон практик санааг агуулдаг.

Хүүхдийг хөгжүүлэх олон төрлийн үндсэн дидактик тоглоомуудыг цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан сонгодог гарын авлагаас олж болно "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд мэдрэхүйн боловсрол олгох дидактик тоглоом, дасгалууд".

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгох, идэвхжүүлэх ярианы хөгжилхүүхэд ба үгсийн сан;
хэлбэр, хэмжээ, өнгөний талаархи ойлголтыг бий болгох;
Нээлтийн мэдрэмжийг төрүүлэх, хадгалахын тулд: (сонгины хайрсыг "хувцас" болгон ашиглаж болно);
Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх, мэдрэхүйн стандартыг нэгтгэх;
Бие биедээ эелдэг найрсаг хандлагыг төлөвшүүл.

Толь бичиг:

Сонгино, масштаб, туяа.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Баавгайн тоглоом, сонгинотой сагс, сонгины дүрсний тойм, маннагийн шил, сонгины хальс, дээр өлгөгдсөн картон нар, гутлын үдээс, савангийн хөөс.

Мэдрэхүйн анги, гэрэл зураг

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та бүхэнтэй уулзаж, бие биетэйгээ мэндчилж, найзуудаа тэврэхэд таатай байна. Нүдэндээ хэлээрэй
"Өглөөний мэнд, нүдээ"!

Өглөөний мэнд нүдээ чи сэрүүн үү?
(Хүүхдүүд зовхио цохино).

Өглөөний мэнд, чи сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд чихийг нь илнэ).

Өглөөний мэнд, хацар минь, сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд хацраа илнэ).

Өглөөний мэнд, үзэгнүүд ээ, та сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд гараа илэх).

Өглөөний мэнд хөлөө, сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд хөлөө цохино).

Өглөөний мэнд, Нарны туяа! Бид сэрээд инээмсэглэв!
(Тэдний гарыг өргөж, өргөн инээмсэглэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, манай бүлэгт хичнээн нар байгааг хараарай. ("Нар" нь таазны доорх дээд хэсэгт түдгэлздэг). Бид одоо нарандаа шүлэг хэлж, мэндчилье.

Агниа Бартогийн шүлэг "Нар цонхоор харж байна"

Нар цонхоор харагдана.
Манай өрөөг дулаацуулдаг
Бид алгаа ташив
Наранд маш их баяртай байна.
(Хүүхдүүд алга ташина).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гараа өргөн, наранд дахин мэндэлцгээе. Өө, та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Бид дулаан, аз жаргалтай, тохь тухтай байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та нар бие биедээ ээлтэй, бие биедээ хайртай байгааг харж байна, тэгэхээр бие биедээ бэлэг барьцгаая. (Багш харанхуй шалан дээр лонхноос үрийн шингэн асгаж, хүүхдүүдийг хуруугаараа нарны туяа зурахыг урьдаг).

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна. Хичээлийн үеэр багш хүүхдүүдэд дараах асуултуудыг тавьдаг.
Юун дээр геометрийн дүрсижил төстэй нар уу? (Хүүхдийн хариулт. Тойрог). Наранд өөр юу байдаг вэ? (туяа). Нарны туяа юу вэ? (Урт богино).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн хийлээ! Энд зарим нь байна сайхан бэлэгТа бие биедээ хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өө, залуусаа, хэн нэгний уйлахыг сонсоорой. Нар уйлж байна. Тэр туяагүйгээр гунигтай байдаг. Түүнд тусалцгаая. (Хүүхдүүд нарны дэргэд хивсэн дээр сууж, хүүхэд бүр туяа авч, наранд товчлуураар бэхэлдэг, дараа нь нүд, хамар, амаа бэхэлж, олон өнгийн хоншоороор туяаг чимэглэдэг). Сайн хийлээ! Одоо нар баяр хөөртэй, хөгжилтэй, бидэн рүү инээмсэглэж байна. Манай нар ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, бид нартай хамт наранд баярлаж байх хооронд баавгай бидэн дээр ирэв. Тэгээд тэр бидэнд ямар нэг юм авчирсан. (Багш баавгайгаас сонгинотой сагс авдаг). Баавгай бидэнд юу авчирсныг харцгаая. Өө, энэ бол цацраг юм! Бүгд над дээр ирээрэй, би чиний гарт нум өгөх болно. (Багш хүүхдүүдэд жижиг сонгино өгдөг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд надад сонгино байна. Надад хэдэн сонгино байна вэ? (Хүүхдийн хариулт. Нэг). Одоо та нар бүгд нумнаас гараа сунга. Та хэдэн сонгинотой вэ? (Хүүхдийн хариулт. Олон).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо цацрагийн хэмжээгээр харьцуулж үзье. Надад ямар сонгино байна вэ? (Хүүхдийн хариулт. Том). Та бүгдэд ямар сонгино байна вэ? (Хүүхдийн хариулт. Жижиг). Цацраг ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, миний сонгино хичнээн хэмжээний "хувцас" байгааг хараарай. Би одоо түүний хувцсыг тайлаад, ингэж ярина. (Багш сонгины хайрсыг нунтаглаж, сэгсэрнэ). Одоо бид сонгины хайрс шиг чимээ гаргах болно.
Шаржигнах хайрсыг дуурайлган хийх. (Хүүхдүүд алган дээрээ алгаа үрж, "шүр, шүр, шүр" гэж хэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, бид шуугиж байхад баавгай маань гунигтай байв. Тэр биднийг бас том сонгино өгөөч гэж хүсч байна. Хараач, бид том сонгинотой, гэхдээ энэ сонгино "хувцаслах" хэрэгтэй. Би одоо сонгиноо цавуугаар нааж, чи хувцаслах болно. (Багш хүүхдүүдэд жинлүүрийг цавчихыг санал болгож, ватман цаасан дээр зурсан чийдэнгийн цавуугаар бүрсэн дүрсээр цацна. Хүүхдүүд багштай хамт ажлыг хийдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, хүүхдүүд ээ, бид ямар гайхалтай том сонгино хийв. Энэ чамд зориулагдсан, баавгай, бид маш их хичээсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ бэлэг нь баавгайд маш их таалагдсан тул түүнтэй тоглохыг санал болгожээ.

Хөгжилтэй хөгжим сонсогдож байна. "Савангийн хөөс" тоглоом явагдаж байна.