"Браани Кузигийн төрсөн өдөр" сэдэвт хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг). "Күзейтэй хамт төрсөн өдөр." Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан төрсөн өдрийн brownie kuzi

MBOU "ВОЛКОВИЧ СУУРЬ"

ХИЧЭЭЛИЙН ЦАГ

"Төрсөн өдөр

Брауни Кузи »

Бэлтгэсэн, явуулсан

ангийн багш

Антоненкова Н.А.

Зорилтот : танилцуулна соёлын уламжлалманай улс; төрсөн өдөр, нэрийн өдрийг тэмдэглэх уламжлал, бэлэг өгөх журамтай;

Хүүхдүүдийг уншихад танилцуулах, Т.И. Александрова ба "Кузка Брауни" ном; "Kuzya Brownie" хүүхэлдэйн кинотой танилцах; санах ой, анхаарал, сэтгэлгээ, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх; үгсийн санг баяжуулах, ярианы хөгжил.

Тоног төхөөрөмж: проектор, дэлгэц, компьютер, танилцуулга, хүүхэлдэйн кино, Браунигийн тухай дуу.

Чимэглэл: Номын үзэсгэлэн, тоглоом "Кузя Брауни"

Зурагт хуудас.

Хичээлийн явц.

Оршил.

Өдрийн мэнд эрхэм найзуудаа! Гэр бүл бүр өөрийн гэсэн баяр, уламжлалтай байдаг. Мэдээжийн хэрэг, ямар ч гэр бүлд төрсөн өдрөө тэмдэглэдэг. Өнөөдөр Кузка биднийг төрсөн өдрийн үдэшлэгт урьсан. Гэртээ жигнэмэг байхыг эрхэмлэдэг хүн бүр түүний нэрийн өдрийг тэмдэглэж, мэдээжийн хэрэг бэлэг өгөх ёстой. Тиймээс бид жигнэмэгийг тайвшруулна. Бэлэг нь янз бүрийн аргаар хийгддэг: хэн нэгэн тусгай бялуу хийж, зуухны доор тавьдаг, хэн нэгэн нь зуухны доор зэс зоос шиддэг.

Манай өвөг дээдэс байшин бүрт бор шувуу амьдардаг гэж үздэг байсан. Тэрээр голомтыг сахигч тул овоохойн цэвэр байдлыг чандлан хянадаг. Хэрэв овоохойг шөнөдөө шүүрээгүй бол бор шувуу шоглож эхэлдэг: юм шидэж, эздийг орноосоо хөөж, янз бүрийн тоглоом зохион байгуул. Өмнө нь нүүж ирэхдээ тэгж хэлдэг шинэ байшин"Өвөө, хөршөө, бидэн дээр ирээрэй!" Брауниг амттан, ятгалгаар хуучирсан гутлаар эсвэл зууханд талх хийхэд ашигладаг хүрзээр авч явдаг байв. Эсвэл тэд хувин ус тавиад: "Эзэн аав аа, биднийг сайхан сэтгэлээр хүлээж аваарай! Идэж уу, цадтал нь уу”.

Залуус аа, гал голомтны жигнэмэгийг сайтар ажиглаарай.

слайд 1.

хөтлөгч . Залуус аа, та нар бор жигнэмэгт итгэдэг үү?.. Хүүхдийн зохиолч Татьяна Ивановна Александрова мөн бор жигнүүрт итгэж, нэг сонирхолтой ном бичсэн. Энэ нь ямар төрлийн ном болохыг та маш сайн мэддэг тул хэний хөрөг болохыг та амархан таах боломжтой: "Бяцхан хүн маш хөгжилтэй болжээ. Бүстэй улаан цамцтай, хөлөндөө - гутлын гутал, хамрын хамартай, ам нь чихэндээ хүрдэг, ялангуяа инээх үед "(Кузка Брауни)

Татьяна Александровагийн бичсэн "Брауни Кузя" (заримдаа Кузка гэж нэрлэдэг) Наташа охин ба жижиг, хөгжилтэй сэгсгэр бор шувууны тухай үлгэр. Хөгжилтэй дүрүүд, гайхалтай адал явдлууд, гайхалтай Баба Яга, бяцхан лусын дагина, кикимора - энэ бүхэн таныг бүх насны хүүхдүүд унших, сонсох дуртай Брауни Кузягийн үлгэрт хүлээж байна. Адал явдлын үеэр тайван бус Кузя нэгээс олон гайхалтай үг хэллэг хэлж, нэгээс олон шинэ үг заах болно.

Татьяна Ивановна Алексанрова хүүхдүүдэд маш их хайртай байв. Тэрээр зураач байсан бөгөөд хүүхдийн ном, үзүүлбэр зохиосон. Тэр хамгийн гол нь хүүхэд зурах дуртай байв. Хүүхдүүдийг будаж байхад чимээгүй байлгахын тулд тэр тэдэнд үлгэр ярьж өгдөг байв. Өөр. Баяртай бас гунигтай. Нэг удаа Татьяна Ивановна байшинд амьдардаг бяцхан жигнэмэг Кузка, охин Наташа нарын тухай үлгэр бодож олжээ. Хүүхдүүдэд үлгэр таалагдсан тул үргэлжлэлийг нь гаргахыг хүссэн. Ийнхүү ойд Кузкагийн адал явдал гарч ирэн шидэт цээжээрээ өөрийгөө олж харав. Ойд Кузка өвгөн гоблин өвөө Диадохын ач хүү бяцхан Лешиктэй нөхөрлөв. Лешиктэй хамт Кузка сайн ба муу сэтгэлийн төлөө гэсэн хоёр байшинтай Баба Ягатай уулздаг. Уг номыг 1975 онд бичиж, 1977 онд хэвлүүлсэн.

"Ой дахь Кузка" - энэ бол номын хоёрдугаар хэсгийн нэр юм. Брауни Кузкагийн сонирхолтой танилууд, адал явдлууд энд өрнөдөг.

"Мэргэн Василиса ба Брауни" дүр зураг

Василиса . Зуухны цаанаас хэн надтай ярьж байна вэ?

Василиса . Хуурамч оршин суугч уу? Хэн байж болох вэ? Таны нэр хэн бэ, талхчин? Зуухны цаанаас гарч ирээд бидэнтэй ярилцах болов уу?

Василиса . Сонссон, сонссон. Яаж сонсохгүй байх вэ? Шөнөдөө ёолох, ёолох зэргээр айлгах дуртай гэдэг. Зөвхөн хүмүүс төдийгүй гэрийн тэжээвэр амьтад. Энэ үнэн үү, тийм үү?

Василиса . Гомдох шаардлагагүй - залуус бид хоёр чамайг харахыг үнэхээр хүсч байна. Залуус аа, та жинхэнэ жигнэмэг үзмээр байна уу? .. Тийм ээ? Тэгээд хамтдаа түүнийг дуудъя. Бид түүнийг ямар үгээр дуудхаа санаарай!

brownie, brownie,

Манай гэрт ирээрэй!

Тоглоомон жигнэмэг Кузи гарч ирэв.

Домовёнкагийн тухай дуу бий.

манай гэрт гарч ирсэн
Гэр бүлийн шинэ гишүүн.
Ямар нэгэн байдлаар тэр даруй гарч ирэв
Чи юу ч хэлсэн бай.
Хэдийгээр ихэвчлэн зальтай,
Мөн маш их чимээ шуугиан гарга
Гэхдээ бидний хэн нь ч хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг
Түүний уяман өвчингүйгээр.

Улаан Кузя жигнэмэг,
Брауни, жигнэмэг.
Брауни аль хэдийн өлгий дээрээс нь
Надтай онигоо.
Улаан Кузя жигнэмэг,
Тэр надтай адил завхай хүн
Тэр хүүхэд хэвээрээ байна
Ерөөсөө хөгшин хүн биш.
Тэр хүүхэд хэвээрээ байна
Ерөөсөө хөгшин хүн биш.

Орон сууцны бүх зүйл дээрээсээ доошоо байдаг
юмс доошоо,
Тэр хаа сайгүй бидэнтэй хамт байдаг
Байшинг үймүүлдэг.
Энэ нь шалан дээр сандал унах болно,
Энэ нь ордныг нурааж,
Гэхдээ бидний хэн нь ч хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг
Түүний уяман өвчингүйгээр.

Улаан Кузя жигнэмэг,
Брауни, жигнэмэг.
Брауни аль хэдийн өлгий дээрээс нь
Надтай онигоо.
Улаан Кузя жигнэмэг,
Тэр надтай адил завхай хүн
Тэр хүүхэд хэвээрээ байна
Ерөөсөө хөгшин хүн биш.
Тэр хүүхэд хэвээрээ байна
Ерөөсөө хөгшин хүн биш.

Хэрэв гэрт аяга таваг эвдэрсэн бол
Хэн гэдэг нь шууд тодорхой болно
Хэн хаана ч хамаагүй хамраа наадаг
Шигшүүрийг татна.
Полтергейст ба хурга
Юу ч биш гэдэг нь ойлгомжтой.
Гэм буруутай нь мэдээж Кузя.
Бүх зүйлд буруутай.

Улаан Кузя жигнэмэг,
Брауни, жигнэмэг.
Брауни аль хэдийн өлгий дээрээс нь
Надтай онигоо.
Улаан Кузя жигнэмэг,
Тэр надтай адил завхай хүн
Тэр хүүхэд хэвээрээ байна
Ерөөсөө хөгшин хүн биш.

Тэр хүүхэд хэвээрээ байна
Ерөөсөө хөгшин хүн биш.

Хүүхдүүд ээ, манай баатрын тухай шүлгийг хэн мэдэх вэ. Түүнд бэлэг болгон шүлэг уншиж өгье.

Брауни зуухны доор амьдардаг
Шөнөдөө үүдний тавцан дээр гарч,
Өдрийн цагаар тэр жижигхэн, алдаа шиг,
Ерөнхийдөө сэтгэл татам!

Смирнов Д.

Брауни байшин хамгаалдаг
Мөн эд баялгийг хамгаалдаг.
Түүнийг халамжил -
Байшин тав тухтай байг!

Брауни, брони...
Над дээр гэртээ ирээрэй
Миний усны цоргыг зас
Би чамд цагаан гаатай талх өгье!

Брауни зуухны ард амьдардаг,
Өдрийн цагаар тэр унтарсан лаатай унтдаг
Чимээгүй буланд чинь
Харанхуй, дулаахан, утаатай.
Зөвхөн шөнө зөөлөн сарвуу дээр
Хилэн болон одтой атираагаар
Хаалгыг зөөлөн маажив
Хар муур орох болно
Брауни тэр даруй сэрэх болно,
Од муур инээмсэглэв
Босоход тэр лаа асаах болно,
Зуухнаас гарч ирдэг.
Тэгээд хоёулаа явна
Унтаж буй байшинг хар.
Хэн мөрөөддөг вэ аймшигтай мөрөөдөл -
Түүнийг хөөж гарга!
Хэрэв хэн нэгэн өвдвөл
Брауни нэн даруй дулаарна
Муур - таны гарын алган дахь од
Тэгээд бага зэрэг ухрах!
Шөнийн цагаар, ажил хэргийн хувьд
Тэд ядарч байна. Тэгээд өөрсдөө
Лаагаа үлээлгэ
Тэд зуухны ард нуугддаг.

Донская В.

Домовойг хүндэтгэх ёстой
Түүнийг хааяа хооллоорой
Тэгээд тэдний хэлснээр,
Гэрт амар амгалан, эв найрамдал бий болно.

Тэр танд бүх зүйлд туслах болно
Дайсан байшинд орохыг зөвшөөрөхгүй,
Гай зовлонгоос хамгаална
Тэр бас энд амьдардаг.

Лафаняг Кузейтэй хамт санаж байна уу
Тэд заваарсан ч гэсэн
Дараа нь тэд танд туслах болно
Мөн хохирлыг нөхөн төлнө.

Мөн танд зориулж Кузя өөрийнхөө тухай хүүхэлдэйн киног бэлдсэн.

Слайд 2.


Тэр танд аятайхан үзэхийг хүсч байна.

Хүүхэлдэйн киноны үзүүлбэр.

Тусгал.

хөтлөгч . Залуус аа, бор шувууны тухай номноос цээжийг санаарай. “Бүгд гар нийлж, хожуулын эргэн тойронд дуулах ажиллагаа удаан үргэлжилсэн. Өвөө Диадох хожуул дээр сууж, Кузка бүжиглэж байх үед гартаа барьсан цээж рүүгээ, дараа нь бүжигчид рүү харав.

Цээжин дээрх цэцэг, одод улам бүр гялалзаж байв.

Тэнгэрт мөнгөн сар хөвж, голд өөр нэг мөнгөн сар хөвж байв. Мөнгөн давалгаа хөгжилтэйгээр цацрав. Тэгээд хөгшин гоблин хэдийгээр бусдын хэрэгт орох дургүй байсан ч шидэт авдарт юу хадгалагдаж байгаа, түүний нууц нь юу вэ гэж бор шувуунаас асуув.

Тэгээд цээжинд ямар нууц нуугдсан бэ? (Кузка жигнэмэгийн удаан хугацааны турш хадгалсаар ирсэн шидэт авдарны тухай ярьсан. Мөн энэ нь ид шидтэй, учир нь хэрэв та түүнд ямар ч зураг, зураг тавивал цээж нь өөрөө юу зурсан тухай үлгэр ярих болно. зураг). Наташа бол бор жигнэмэгийн зургийг цээжинд хийсэн. Наташагийн ачаар бид Кузкагийн тухай адал явдлуудыг сурсан.

Манай Кузядаа баярлалаа, тэр таныг дурсгал болгон түүнтэй хамт зургаа авахуулахыг урьж байна.

Өргөдөл.

Татьяна Ивановна Александрова ( , - , ) - Оросын Зөвлөлтийн хүүхдийн зохиолч, зураач, үлгэрийн зохиолч .

Татьяна Александрова Казань хотод төрсөн боловч бага нас нь Москвад өнгөрсөн. Аав мод бэлтгэлийн инженер, ихэвчлэн ажлаар явдаг. Ээж нь эмч мэргэжилтэй, ихэвчлэн шөнийн жижүүр хийдэг тул Таня болон түүний ихэр эгч Наташа нар асрагч Матрёшенка (Матрёна Федоровна Царева)тайгаа гэртээ үлддэг байв. Волгагийн тариачин эмэгтэй Татьяна зохиолчийн авъяас чадварыг хөгжүүлсний ачаар тойрогтоо үлгэр эсвэл зүйр цэцэн үгээр зугаацах цаг үргэлж олдог байв. Зурах нь бас нэг насан туршийн хүсэл байсан. Зураач болсноор Татьяна Ивановна хөрөг зургаа зуржээ.

Энэ бүхэн гэрийн ноорог зургаас эхэлсэн бөгөөд дараа нь охид Москвагийн урлагийн студиудын нэгэнд ирж, Татьяна Александровна Луговскаягийн жигүүрийн дор унав. гайхалтай эмэгтэй, театрын авьяаслаг зураач, багш. Түүний удирдлаган дор хобби нь мэргэжил болж эхэлсэн. Тиймээс Таня, Наташа хоёр сургуулиа төгсөөд дээд сургуульд "уран сайхны хандлагатай" орсон. Наташа - Архитектурын чиглэлээр. Таня - Хүүхэлдэйн киноны тэнхимийн дэргэдэх Кино урлагийн дээд сургуульд. Амжилттай дууссан ” Дараа нь тэр сурган хүмүүжүүлэх дээд сургуульд багшилж, Пионерийн ордонд студи удирдаж байсан. Тэрээр өөр өөр зураг зурсан ч үлгэр зохиодог байв.

IN унасан Кузегийн тухай анхны ном хэвлэгджээ өөр өөр түүхүүд. Энэ номын өмнөх үгийг Александровагийн нөхөр зохиолч бичсэн . Дараа нь Валентин Берестовтэй хамтран "Тоглоомтой цээж", "Тоглоомын сургууль" ном хэвлэгдэж, "Тоглоомын хотод Катя" үлгэрийг бичсэн.

1983 онд Александроваг нас барсны дараа жигнэмэгийн тухай анхны хүүхэлдэйн кино " ».

Амралтын скрипт
Орос хувцас өмссөн Нафаня хөгжилтэй хөгжимд харагдаж байна.

Нафаня: Сайн уу залуусаа! Би Нафаня байна хамгийн сайн найзБрауни Кузи. Тэр намайг төрсөн өдрөөрөө урьсан. Тэгээд чи?

Хүүхдүүд: урьж байна!

Нафаня: Баба Яга хэзээ ч энд гарч ирнэ гэдгийг би танд сануулмаар байна. Түүнийг бас урьсан. (Тайзны ард шүгэл болон чимээ гарна.) Тийм ээ, тэр энд байна - харахад хялбар!

Тайзан дээр гардаг.

Баба Яга: Бүгдээрээ сайн уу! Энэ бол би, Баба Яга. Би амралтаараа хоцорч байна уу?

Нафаня: Чи, Яга, яг цагтаа.

Баба Яга: Хүүхдүүд намайг энд байгаад гайхахгүй байна уу? Кузенка нэг удаа миний овоохойд амьдардаг байсан бөгөөд түүнээс хойш бид найзууд болсон.

Нафаня: Залуус аа, та хэдэн настай вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Тэгээд манай жигнэмэг 8-р зуунд (эсвэл таны бодлоор найм дахь жил) орсон. Браунины хувьд жилийн дараа зуун жил өнгөрдөг!

Баба Яга: Брауни бол ер бусын амьтан бөгөөд байшин бүрт амьдардаг гэдгийг би танд хэлэх ёстой. Тэр тантай хамт баярлаж, хөгжилдөж, гуниглаж, гуниглаж, шаардлагатай бол гэр орноо хамгаалдаг.

Нафаня, Баба Яга нар:

Чичиргээ сонсох үед
Таны толгой дээгүүр алхмууд
Дуу чимээ, сөөнгө ханиалга,
Мэдэх - энэ бол жигнэмэг юм.

Баба Яга: Нафаня, жигнэмэг хаана байна? Бүх зочид цугларсныг түүнд хэлье. (Утас дуугарав.) Сайн уу, Кузенка, алтан хонгор минь, гарч ирээд зочдод өөрийгөө харуул.

Нафаня: Тэгээд яаж?

Баба Яга: Яаж, яаж: Бид орчин үеийн муу ёрын сүнснүүд. Чи, Нафаня, гар утастай: Би залгая!

Нафаня өмднийхөө халаас эсвэл цүнхнээсээ гар утсаа дурамжхан гаргаж ирээд Баба Ягад өгөв. Баба Яга Кузаг нуугдаж байгаа газраасаа гарахыг хэлэв: зочид аль хэдийн цугларчээ.

Кузя гарч ирээд Нафанягийн ард нуугдав.

Нафаня: Энэ бол бидний жигнэмэг Кузя. Тэр чамаас жаахан айж байгаа ч та удахгүй түүнтэй найзлана гэж бодож байна.

Баба Яга: Битгий ай, алмаазан чадушка минь! Хараач, таны төрсөн өдөрт зочин ирсэн байна.

Кузя: Тэд намайг зажлахгүй гэж үү?

Баба Яга: Хүү минь, чи юу яриад байна вэ? Залуус эдгээр үгсийг мэддэггүй. Залуус аа, та мэдэх үү? (Хүүхдүүд хариулдаг.)

Кузя: Энэ бол цохих, цохих, цохих, урахтай адил зүйл - энэ бүхэн өвдөж байна.

Нафаня: За, чи юу вэ, Кузя! Хэн ч чамд хүрэхгүй. Залуус тантай уулзахаар ирсэн.

Кузя: Тэд надтай эвлэрэхгүй гэж үү?

Баба Яга: Чи юу болоод байна аа, миний элсэн чихэр! Ямар ч үг залууст нууц хэвээр үлддэг.

Кузя: Өө, зовлон, зовлон, уй гашуу! Юу ч хэлсэн - учир шалтгааны дагуу биш, юу ч хэлсэн - бүгд дэмий хоосон. Өө би, аавууд, аа, би, ээжүүд! Чамтай ярих надад ямар хэцүү юм бэ.

Баба Яга: Залуус аа, та нар 'хоглуулах' гэж юу байдгийг мэдэх болов уу?

(Хүүхдүүд хариулдаг: 'коллеж' гэдэг нь 'муухайлах, хэрүүл хийх, шоолох' гэсэн утгатай.)

Нафанья: Залуус аа, та нар бор шувууг гомдоохгүй биз дээ?

Хүүхдүүд: Үгүй!

Нафаня: Чи сонсож байна уу, Кузя? Хэн ч чамайг гомдоохгүй. Харин ч эсрэгээрээ: бүгд чамтай найз болохыг хүсдэг.

Баба Яга: Кузенка, хонгор минь, өнөөдөр таны төрсөн өдөр. Энэ өдөр та юу хүсч байна вэ?

Кузя: Өнөөдөр би зочдоо дуулахыг хүсч байна. Би дуу сонсох дуртай: Би өөрийгөө татаж, дагаж дуулдаг, хэрэв дуу гунигтай байвал заримдаа уйлдаг.

Нафаня: Миний бодлоор, Кузя, залуус таны хүслийг биелүүлж чадна. Браунинд зориулж дуу дуулах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Баба Яга: Кузенка, чи ямар дуу дуулах ёстой вэ - гунигтай эсвэл хөгжилтэй юу?

Кузя: Эхлэхийн тулд гунигтай байна.

Хүүхдүүд Нафанятай хамт гунигтай ардын дуу дуулдаг. Дууны төгсгөлд Кузя уйлж, Баба Яга уйлж эхлэв.

Кузя: Өө, тэд ямар их үймүүлэв, өө, тэд сүнсийг үймүүлэв! За, одоо би хөгжилтэй дуу хүсч байна.

Хүүхдүүд бүжигтэй хамт хөгжилтэй дуу дуулж байна. Нафаня, Баба Яга, Брауни нар ч бүжиглэж эхэлдэг.

Кузя: Өө, ямар хүндэтгэлтэй вэ! Тэд сайн дуулдаг, тэд илүү сайн бүжиглэдэг! Хэрэв тэд үлгэр мэддэг бол тэдэнд үнэ байхгүй!

Баба Яга: Кузенка, миний хүүхэд! Залуустай тааварлах тэмцээн явуулцгаая. Дараа нь тэд ямар үлгэр мэддэг нь шууд тодорхой болно.

Нафаня: Бид Баба Ягатай зүгээр нэг жигнэмэг биш. Бид - утга зохиолын баатрууд. Тиймээс бидний амьдрал энгийн биш, харин номтой байдаг. Бидэнд бас өөр өөр номонд амьдардаг найзууд бий. Хэрэв та тэднийг хэн болохыг тааварлавал тэд манайд ирэх болно. Эхлэхийн тулд гайхамшгуудаар дүүрэн үлгэрийн ой руу явцгаая. Тэнд номын баатрууд - үл үзэгдэх бололтой.

"Сургуулийн өмнөх боловсрол"

ардын аман зохиолын баяр

Концерт

"Брауни Кузигийн төрсөн өдөр"

(сургуулийн өмнөх болон сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан)

Нэгдүгээр үзэгдэл: (танхим нь овоохой шиг чимэглэгдсэн, гэрийн эзэгтэй эргэлдэж, дуулдаг

"Spinner" дуу r.n.m., эзэн нь гармоник тоглодог)

Хөтлөгч: Өө, орой бол үнэхээр урт юм

Би дөчин мод тоолно

Би цонхоор харна

Би сандал дээр сууна

Би залуусыг уулзуулахаар дуудъя.

Хөөе хөгжилтэй охид

дэггүй инээд

Сайн байна уу залуусаа

Дэггүй зоригтнууд

Бүжиглээд ир

Урт орой өнгөрөв

Тэдний замд тодорхой сар ирж байна

Замыг бүхэлд нь ариусга.

Энэ дуу нь Оросын ардын дуу юм"Бид хагас сайн өдөртэй"(хүүхдүүд танхим руу гүйж, тойрог үүсгэж, гэрийн эзэгтэйтэй хамт дуу дуулдаг).

Хөтлөгч:

Эрхэм зочид минь

Сайн байна уу хамаатан садан минь

(нум)

Хашаанд зочин - эзэндээ баяр баясгалан

Тэд хэнийг хүндэлдэг - тэд томруулдаг

Улаан зочин - улаан газар

Гэртээ байж суу

(хүүхдүүд өнгөрч, вандан сандал дээр сууна)

Илтгэгч:

Намайг урьсан гэрийн эзэгтэйд баярлалаа

Бид таны халуун овоохойд бэлэгтэй ирлээ.

(хоёр хүү бэлэгтэй авдар авчирдаг)

Гэрийн эзэгтэйд алчуур, эзэнд нь эсгий гутал өгдөг. Гэрийн эзэд бэлэг өгсөнд талархаж байна.

1 - хүүхэд:

Цугларлаа, бид хөгжилтэй байх болно, гэхдээ хөгжилтэй байх болно,

Хошигнол тоглож, дуу дуулж, бүжиглээрэй.

2 - хүүхэд:

Би өсгийтэй гутал тогшдог, би орос бүжиг хүсч байна,

Миний орос бүжиг үнэхээр гайхалтай.

Хөтлөгч:

Инээд, тийм ээ хөгжилтэй!

("Калинка" бүжиг тоглодог)

Хөтлөгч: Залуус аа, бид одоо хэдэн сар вэ?

Хүүхдүүд: Хоёрдугаар сар!

Хөтлөгч: Шинж тэмдэггүй хөдөлгөөн гэж байхгүй. Хүмүүс улирал бүр, сар бүр зүйр цэцэн үг зохиодог.

хөтлөгч : Аа, залуус бид хоёр 2-р сарын тухай их зүйлийг мэднэ!

1. 2-р сарын эвэр өвлийг унадаг

2. Хоёрдугаар сард гурван цаг нэмнэ.

3 Хоёрдугаар сард цасан шуурга, цасан шуурга ниссэн.

4. Хоёрдугаар сар ширүүн асууж байна - яаж гутал вэ?

5. Хоёрдугаар сард цас, дөрөвдүгээр сард усаар баялаг.

6. Хоёрдугаар сар хүчтэй цасан шуургатай, гуравдугаар сар дусал.

гэрийн эзэгтэй : За залуусаа, сайн байна! Тэгээд 2-р сарыг ард түмэнд юу гэж нэрлэдэг юм бэ?

Хүүхдүүд : Снежен, Лутен, Бокогрей, Вюговей.

Хөтлөгч:

Цасан шуурга энд тэндгүй шуурна

Тэд чанга дуу дуулдаг,

Гурвалын гүйлт,

Хоёрдугаар сарыг хурим гэж нэрлэдэг.

Илтгэгч: Тэгээд манай Ольховкад хэрэг гарсан, сонссон уу?

Хүүхдүүд: Сонссон, сонссон!!

("Тосгонд Ольховкад байсан" дууг тайзнаа тавьсан).

Гэрийн эзэгтэй Парашкатай хамт Андреяшка руу эргэж: -" Харин чи манай дээд өрөөнд үлд, бид энд цай ууна, дараа нь бүжиглэнэ."

(Танхимд гэрэл унтарч, тайз ариусгав. Үлгэрийн хөгжим эгшиглэнэ).

хоёр дахь үзэгдэл . "Баба Ягагийн үүр"

Баба Яга: Өө чи миний хонгор минь, өө чи миний дарвуулт онгоц. Өдөр, өнөөдөр яах вэ! Эцсийн эцэст танд Аменина байгаа. Өө, чи бол миний ухаалаг хүн. Би чамд ийм баяр, бүх дэлхий даяар найр хийх болно. Бид бүх волостуудаас зочдыг урих болно. Өө, хонгор минь, хүмүүс рүү цай уухаар ​​оч, тэд өнөөдөр Кудесагийн өдөр, чиний амины өдөр гэдгийг мартжээ, би үүнийг ширээн дээр хоол хийх болно.

Кузя: Сайн эмээ, сайн ягусенка. Би шүүр дээрээ үсэрч, хүмүүс рүү хурдан нисэх болно.

(Танхимд гэрэл асч, хөшиг хаагдана.)

Гуравдугаар үзэгдэл.

Хөтлөгч:

Юу вэ, яагаад чимээгүй байгаа юм бэ

Чи яагаад баярлахгүй байгаа юм

Таны дууг сонсохгүй байна

Хөгжилтэй толгойнууд.

Үүрлэсэн хүүхэлдэй гарч ирж, "Матрёшка" дууг дуулж, Ю.Слоновын хөгжим.

Хөтлөгч: Өө тийм үүрлэсэн хүүхэлдэй, өө тийм сайн байна, би чамайг яаж баярлуулах вэ?

Өө, би төмрийг авъя

Зургаа дээр тавья

Печка оросын сэдэв

Цутгамал төмрийн дотор вазелиныг чанаж болгоно.

Цэлцэгнүүр чанаж байхад

Дээд өрөөнд дуугаа урсга.

(Оросын ардын дуу "Дээд өрөөнд" дуулагдана)

Хөтлөгч:

Ямар гайхамшиг вэ

Киссел, би мэдээж эхэлсэн

Би зургаа тавив

Миний сав хаашаа явсан бэ?

(Цутгамал нь газраас алга болж, ширмэн хүүхдүүд рүү дахин эргэлддэг. Тэгээд хоёр удаа).

Хүүхдүүд ээ, та нар харсан уу?

Хүүхдүүд: Харсан, харсан, энд байна!

Хөтлөгч: Тэгээд үнэхээр тэр энд байна. Ухаан алдсан нь харагдана, өө, өө, ахиад л алга болсон.

Илтгэгч: Чамайг яасан бэ, тэр энд зогсож байгаагаараа зогсож байна.

Хөтлөгч: Өө, би ядарч байна

Миний дууг сонсоорой.

("Би толгод өгсөв" дууг тоглосон)

Дөрөвдүгээр үзэгдэл.

(Танхимд гэрэл унтарч, тайзыг ариусгасан).

Баба Яга: Өө, чи ухаантай, магтаал, магтаал. Би харсан, харсан. Тэгээд хаанаас ийм мэргэн ухаан сурсан юм. Бас чи хэний тухай ийм ухаантай юм бэ. Зөвхөн ямар нэг зүйл чиний хөгжилтэй биш, ямар нэг зүйл таны толгойг унжуулсан.

Кузя: Өө, тэд хөгжилтэй байна. Тэд бүжиглэж, дуулж, амттан бэлддэг.

Баба Яга: Мөн энэ нь таны хувьд амттан биш үү?

Эхний шөл бэлгийн харьцаанд, хүйтэн ус дээр.

Үр тарианы араас үр тариа, цохиураар хөөх.

Хоёр дахь бялуугийн хувьд - мэлхийн хөлөөс дүүргэх.

Сонгинотой, чинжүүтэй, нохойн зүрхтэй.

Гурав дахь нь чихэрлэг гэсэн үг

Үнэнийг хэлэхэд энэ нь маш муухай юм:

Цэлцэгнүүр шиг биш, бялуу шиг биш,

Тэд намайг зүгээр л үүний төлөө там руу илгээсэн!

Кузя: Би чиний хоолыг хүсэхгүй байна. Чи тэд чадахгүй юм шиг дуулдаг!!

Баба Яга:

Миний чадахгүй зүйл

Миний оюун ухаан, оюун ухаанаараа

Би гуталтай цай уудаггүй,

Би юу болохыг олж мэдэв.

Чамтай хамт дити дуулцгаая, тиймээ-аа-аа! -

Мэдээж би дуулах болно

Чи над шиг чадахгүй!

(Баба-Ягагийн ид шидийг хийдэг.)

Кузя:

Сонсооч, эмээ, дуулахаа боль

Би дахиж тэвчиж чадахгүй.

Чиний чихнээс

Тэд лийр шиг өнхрөв.

Хүмүүст илүү сайн, би явъя

Тэгээд би залуустай хөгжилтэй байх болно.

Баба Яга: Кузенка, намайг бүү айлга! Миний дарвуулт онгоцыг битгий орхи. Танихгүй хүмүүс танд юу хийдэг вэ? Тиймээс жигнэмэг жигнэ, би вазелин хийнэ!

Кузя: Би чиний хатаасан өвсний жигнэмэгийг биш, элсэн чихэр цацсан улаан буудайн гурилыг хүсч байна. Тэгээд би үнэхээр тоглохыг хүсч байна!

(Кузя явна).

Баба Яга: Би чамайг зөвшөөрөхгүй! Гэртээ буцаж ир! Ямар ч байсан! Би нэг удаа өшөө авна, хоёр удаа өшөө авна!

Баба Ягагийн зовлон биелсэн. Танхим гэрэлтэж, тайз хаагдана.

Тавдугаар үзэгдэл. Гэрийн эзэгтэй орж ирээд гутал авчирдаг.

Хөтлөгч:

Өө, гадаа хүйтэн байна

Хөлдөөсөн хацар, хамар

Гутал өмсөх ёстой

Хөлөө дулаацуулаарай.

Охид гарч ирнэ.

Бид жаахан охид

Манайд гоё гутал байна

Тэднийг хөл дээрээ тавицгаая

Тэгээд бид зам дээр унтах болно.

"Валенки" бүжиг тоглож байна"

Хөтлөгч: Тэр даруй дулаарсан тул би одоо түлээ шидье, бүр дулаарах болно.

(Шүүхэндээ гуалингаа хийж, гуалин буцаж ниснэ)

Өнөөдөр ямар гайхамшиг тохиолдож байна! Цутгамал төмөр алга болж, дараа нь гуалин нь өөрөө зуухнаас үсэрдэг.

Илтгэгч: Энэ магадгүй бидэнтэй сээтэгнэж байгаа брони байх!?

Хөтлөгч: Би яаж мартах билээ! Өнөөдөр Кудесагийн 1 өдөр ямар онцгой өдөр вэ! Бүх жигнэмэгийн төрсөн өдөр!

(Эзэгтэй покероор зуух тогшдог)

Кузя: Өө, өө!

Хөтлөгч: Тэгээд үнэхээр брони. За яахав тэнд суугаад байгаа юм гараад ир!

Кузя: Би айж байна.

Хөтлөгч: Санаа зоволтгүй, бид чамайг гомдоохгүй.

(Кузя зуухнаас мөлхөж, бүх зүйл бохирдсон.)

Хөтлөгч: Чи ямар чумазенки, славненки вэ. Та угааж, вандан сандал дээр тавих хэрэгтэй.

Кузя: Өнөөдөр надад амар амгалан байгааг та мэдэхгүй байна уу?

Хөтлөгч: Өө, тэд Кузенкаг мартчихаж, өө, тэд мартчихаж, хайрт минь, гэхдээ бидэнд битгий гомдоо. Залуус бүхэл бүтэн авдар бэлэг авчирсан, чамд ямар нэгэн зүйл байх болно, гэхдээ одоохондоо сүүтэй боов ав.

Кузя : Би бэлэгт дуртай, за удахгүй бэлэглэе!

(Хөтлөгч цээжийг онгойлгож, цамц гаргаж ирээд Кузег харуулав).

Илтгэгч: Залуус бид хоёр чамд ямар цамц бэлдсэнийг хараарай.

Кузя: Ямар гоё юм бэ, удахгүй хувцаслаарай.

(Цамц өмсөж, толины өмнө гайхуулах).

Хүүхэд:

дэггүй балунууд,

Хашаанаасаа гүй

Тоглоод үзээрэй

Үүр - Зарница сонгох хэрэгтэй.

Үүр-Зарница тоглоом тоглож байна.

Илтгэгч: Өвлийн урт үдэш тэд дуулж бүжиглээд зогсохгүй маш шаргуу ажилладаг байв. Тэгээд залуус бид хоёр ажлын тухай олон зүйр цэцэн үг мэддэг.

(Хүүхдүүд хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үг хэлдэг)

Хөтлөгч: Байгалийн гоо үзэсгэлэн, манай Оросын ард түмний бүх гоо үзэсгэлэн нь ардын урлаг, гар урлалд шингэсэн байдаг. Ингэж будсан ээрэх дугуй, аяга таваг, самовар, тавиурууд гарч ирж, бяцхан үрсэд зориулсан тод өнгө өнгийн тоглоомууд урлажээ. Мөн та энэ талаар ямар нэгэн зүйл мэдэх үү?

Илтгэгч:

Хөөе охид инээж байна

Дуу дуулах,

Энэ нь тэдний дотор сонсогдоно

Алтан Хөхлома.

(Хүүхдүүд Частушки тоглодог)

Тиймээс эргэн тойрон дахь бүх зүйл дуугарав

Хагарсан, хагарсан

Тосгоныг харанхуй болгохын тулд.

Хөтлөгч: Юу болов? Гайхамшгууд дуусч байна уу? Гадаа яагаад ийм харанхуй байна вэ?

Кузя: Энэ бүхэн Баба Ягагийн заль мэх, би чам руу зугтсан болохоор тэр надад уурласан. Тиймээс тэр нэг сар хулгайлсан.

Хөтлөгч:

За юу ч биш, би шатаж байна, би тусалж чадна

Халбагаа гартаа ав

Хонх дуугарга

Бид сар гаргана

Сар дахин гэрэлтэх болно.

(Хүүхдүүд "Сарыг гэрэлтүүлэх" оркестрыг хөгжмийн зэмсгийн найруулгаар тоглодог)

Дэлгэцийн цаанаас сар харагдана.

Сар:

Та нар мундаг шүү

Тиймээс тэд хонх тоглов

Би дахин гарч ирсэн

Замаа гэрэлтүүл

Баба Яга гарч ирнэ, Кузя нуугдав.

Баба Яга: За юундаа баярлаад байгаа юм бэ, хөгжилдөөрэй, миний мэх болоогүй ээ. Мөн зул сарын баяраас хойш эмээгийн аманд үйрмэг байгаагүй.

Чи миний Кузенкаг харсан уу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, чи үүнийг хараагүй юу?

Баба Яга: Өө, миний дарвуулт онгоц алга болсон, гай зовлон, гай, би. Би одоо түүнгүйгээр яах вэ? Өө. Чоно идсэн байх.

Уйлж байна. Гэрийн эзэгтэй, гэрийн эзэгтэй хоёр түүнийг тайвшруулав.

Илтгэгч: За, би шатаж байна, бид танд туслах болно. Зүгээр л түүнийг гомдоохгүй гэж амла. Тийм ээ, та илүү амттай хооллох болно, эс тэгвээс тэр маш туранхай юм.

Кузя гарч ирэв.

Баба Яга: Өө, чи миний дарвуулт онгоц, гэхдээ ямар дэгжин юм бэ.

Кузя: Энэ залуус надад өгсөн.

Баба Яга: За, явцгаая, бидэнд хийх зүйл их байна.

Кузя: Хүсэхгүй байна, намайг энд маш сайн хүсэхгүй байна, хөгжилтэй.

Баба Яга: Энэ нь мэдээж сайн хэрэг, гэхдээ тэд хуучин намайг бүрмөсөн мартсан, та нар бүгд ямар ухаалаг юм бэ, гэхдээ би зуун жилийн турш хамгийн сүүлийн шинэчлэлтийг хэрхэн хийснээ аль хэдийн мэдсэн байх. Хэн ч гомдоогүй гэж би харж байна.

Илтгэгч: Мөн та бэлэг олох болно, энд хараарай.

Тэд Баба Ягад алчуур өгдөг.

Манай охидууд толгойн алчуураа яаж бүжиглэхийг яаж мэддэг вэ, та хармаар байна уу?

Баба Яга: Мэдээж би хүсч байна!

Хөтлөгч: Тэгвэл бидэнтэй хамт байгаарай!

Кузя : эмээ үлдцгээе?

Баба Яга : За яахав, тэгээрэй!

Охид тоглодогОроолттой дугуй бүжиг""Оренбургийн алчуур" дуунд.

Баба Яга : Би чамайг бүгдийг хийж чадна гэж харж байна, гэхдээ чи тоглож чадна?

Тоглоом тоглож байна"Баба Яга ясны хөл

Баба Яга:

Өө, би ядарч байна

Өө, би чиний хажууд вандан сандал дээр сууна

Би чамтай сууна

Би чамд оньсого өгөх болно

Хэн нь илүү ухаалаг харагдаж байна.

Оньсого хийдэг

Сайн байна уу залуусаа, ухаалаг бяцхан хүүхдүүд ээ, үүний төлөө та нарт миний бэлэг байна.

Өөр бүлгийн хүүхдүүд бүжиглэдэг"Гжэл"

Хөтлөгч: Залуучуудын хувьд чихэрээс илүү баяр баясгалан байдаггүй.

Хүүхэд:

Хөөе залуусаа халбага

Халбагаа ав

Ойлголоо, хурдлаарай

Халбагаар бүжиглэж эхлээрэй.

Бүжиг хийж байна"Квадрил"

гэрийн эзэгтэй : Та тоглоом, бүжигээр дүүрэн байх болно. Оросын ард түмэн зочломтгой зан, хоол ундаараа алдартай. Зочид таныг юугаар дайлах вэ?

Би хуушуур үржүүлье.

Савыг гаргаж авдаг

Баба Яга А: Энэ бүгдэд хангалттай юу? Бяцхан, бага!!

Гэрийн эзэгтэй илүү том тогоо авдаг.

Бүгд: Бяцхан, жаахан!!

Кузя, Баба Яга нар маш том сав гаргаж ирэн дотор нь хүүхэд (зуурмаг) сууж, тэр тогооноос гарч ирээд:

Зуурмаг: Би анхилуун зуурмаг, зөөлөн сэвсгэр. Хуушуур жигнэхийн тулд та эхлээд намайг барьж аваарай! (зугтсан, Кузя, Баба Яга нар түүнийг барьж авав).

Дуу дуулж байна"Өө хуушуур, хуушуур минь чи миний хуушуур"

Баба Яга тавиур дээр бин авчирч, бүх зочдод тарааж өгдөг.

Хөтлөгч:

Баярын эхлэл бий

Баяр дуусч байна.

Хэн бидэнтэй тоглож, инээв

Бүтэн үдшийг тэр сайн хийсэн

Тосгонд лаа унтарч байна

Тэнгэрт сар дахин гэрэлтэж байна

Мөн одод дахин гэрэлтэж байна

Мөн үлгэр нь хүн бүрт үргэлжилдэг

Бүх хүслийг биелүүл

Тусгаарлах ажлыг хөнгөвчлөхийн тулд.

Хамтдаа:

Аз жаргал, хөгжилтэй байхын тулд

Жилийн турш байшинд байсан

Тиймээс зочдод дарагдсан байна.

амралтын санаа : Оросын ард түмний уламжлал, ардын аман зохиолыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Ардын тэмдэг, зүйр үг, зүйр цэцэн үгсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Урлаг, дууны аман зохиолоор дамжуулан ардын урлаг, гар урлалтай танилцах. Хүүхдүүдэд хөгжилтэй, баяр баясгалангийн мэдрэмж төрүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Баярын өмнө ардын гар урлал, уламжлалын талаар хичээл, яриа зохион байгуулдаг. Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үг, шүлэг, дуу, бүжиг сурдаг.

Чимэглэл:

Танхимыг Оросын овоохойн хэв маягаар чимэглэсэн. Баба Ягагийн үүрийг тайзан дээр чимэглэсэн байна.

Тэмдэгтүүд:

хөтлөгч,

гэрийн эзэгтэй,

эзэн, насанд хүрэгчид

баба яга,

Кузя,

Сар.

Зуурмаг нь хүүхэд юм.

Галина Зимина
"Күзейтэй хамт төрсөн өдөр." Хүүхдүүдэд дунд бүлэг

Домовенко Кузейтэй төрсөн өдөр.

Хөгжилтэй хөгжимд хүүхдүүд танхимд ордог.

Хөгжим эгшиглэн танхимд орно Брауни Кузя.

Кузя: Сайн уу залуусаа!

IN цэцэрлэгамьдрах

Нээлтийн үеэс л

Надгүйгээр энд нэг ч үйл явдал болсонгүй.

Чи яаж амьдардаг, яаж дуулдаг вэ?

Өглөөний цайнд, өдрийн хоолонд юу байна

Би энд олон жил амьдарсан болохоор бүгдийг мэддэг, бүгдийг нь сонсдог.

Би чиний бүх нууцыг мэднэ

Би маш их зүйлийг хэлж чадна

Хэрхэн үргэлжлүүлэх талаар би танд зөвлөгөө өгч чадна.

Өнөөдөр! Хүүхэд болон насанд хүрэгчдэд зориулсан

Туранхай, тарган,

дуулгавартай, дуулгаваргүй,

Баяртай бас гунигтай

Манай хамгийн дажгүй

хамгийн үзэсгэлэнтэй

Нэвтрүүлэг нь...

Хүүхдүүд: Төрсөн өдөр!

Кузя. Өнөөдөр бидэнд байна хөгжилтэй үдэшлэгТӨРСӨН ӨДӨР, мөн доод талд төрөх үед бүх зүйлийг зөвшөөрдөг. За одоо жаахан хөгжилдье, тийм үү? Та санал нийлж байна уу? Дараа нь бид төрсөн хүүгээ энд урьж байна. Түүнийг угтан авцгаая! Өнөөдөр тэр ... нас хүрч байна!

Кузя. Артёмыг танхимын төвд урьж, түүний хэр ухаантай болохыг анхаарч үзэх гэх мэт.

Нөгөөдөр юу болохыг та нар мэдэж байгаа төрөлтбүх төрлийн дуу, баяр хүргэе, шуугиан дэгдээгчид, тоглогчид тавигдсан ... Мөн өнөөдөр ...., бид зөвхөн танд баяр хүргэх болно, учир нь өнөөдөр та хамгийн сайхан баярыг тэмдэглэж байна - ТАНЫ ТӨРСӨН ӨДӨР.

Кузя. Залуус аа, талхгүй баяр гэж юу вэ? Тойрог дотор ор!

"Талх"

"Дээш авирах"

Хүүхдүүд тойрог дотор үлддэг

Ведүүд. Бид бүгд. баяр хүргэе,

Бид хөгжилтэй, тоглодог.

Хүүхдүүдтэй тоглох.

Шуурхай чимээ гарч эхлэв

Хүүхдүүд (алгаа алгадах)

Алга таших! Алга таших! Алга таших! Алга таших!

Гэнэт Марфушка гишгэв

Хүүхдүүд (зогсох)

Топ! Топ! Топ! Топ!

Тэгээд мэлхий хашгирав.

Хүүхдүүд:

За! За! За! За!

Чатчин түүнд хариулав.

Хүүхдүүд:

Тийм ээ! Тийм ээ! Тийм ээ! Тийм ээ!

Цохигч дуугарав.

Хүүхдүүд (камер дээр камер)

Энд! Энд! Энд! Энд!

Хөхөө бидэн рүү дахин цуурайтаж байна.

Хүүхдүүд:

Ку-ку! Ку-ку!

Их буу чанга дуугаар буудлаа.

Хүүхдүүд: (цээжин дээрээ нударга)

Бах! Бах! Бах! Бах!

Тэгээд хөгшин эмэгтэй амьсгаадав.

Хүүхдүүд: (толгой дээрээ гараа тавь)

Өө! Өө! Өө! Өө!

Үхэр ч бас ёолов.

Хүүхдүүд: (эвэр харуулах).

Му! Му! Му! Му!

Гахай түүнтэй хамт хашгирав.

Хүүхдүүд: (хамар дээрээ нударга тавих)

Өө! Өө! Өө! Өө!

Дууны дохио дуугарав.

Хүүхдүүд: (өвдөг цохих)

Бряк! Бряк! Бряк! Бряк!

Харайгч үсрэв.

Хүүхдүүд:

Үсрэх! Үсрэх! Үсрэх! Үсрэх!

Энд ийм яншуй байна!

Хүүхдүүд:

Алга таших! Алга таших! Алга таших! Алга таших!

Кузя. Таагаарай. хамгийн шилдэг тоглоом зохион бүтээгч хэн бэ! Мэдээж би байна! Би бүх гараа өвдөг дээрээ тавь ярих: "Яв!"мөн та өвдөг дээрээ гараа алгадах хэрэгтэй. I Би хэлье: "хамар"- та хамраас нь авах, Би хэлье: "чих"- чихээ барь. Энэ нь тодорхой байна? Дараа нь болгоомжтой байгаарай! Яв! Яв!

Төгсгөлд нь: Тэгээд одоо сандал руугаа явцгаая! (өвдөгөө алгадаад сандал руу явна. Тэд сууна).

Кузя. Өдөртэй хамт төрсөн өдрийн мэнд хүргэе!

Өдөр бүр өсч томрох болно!

Бид танд эрүүл энхийг хүсч байна,

Одоо дуу дуулъя!

Дуу "Бохир гүйж байя"

Кузя. Юу вэ төрсөн өдөр,

Хэрэв хөгжилтэй зүйл байхгүй бол?

Хөгжим тоглох болно

Хөгжилтэй бүжиглэцгээе!

Хөгжмийн найруулагчийн сонголтоор бүжиглээрэй.

Кузя. Мөн бэлэггүй баяр гэж юу вэ? би хоол хийсэн сайхан бэлэгбүх залууст зориулав бөмбөлөг. Энд байна, бөмбөг. биширдэг!

Бөмбөгийг авдаг. Энэ нь хагарч, түүнээс тэмдэглэл унана.

Кузя. (архирах). За миний бөмбөлөг хагарлаа, би одоо яах вэ? Эцсийн эцэст бид бэлэггүй үлдсэн. (тэмдэглэлийг анзаарсан). Хүлээгээрэй, битгий гунигтай бай, жаахан анхаараарай. Бид унших уу?

Уншиж байна: Бэлэг олохын тулд зам дагуу яв,

зам нь амар биш, замыг будсан.

Залуус та нар өнгөт мөрийг харж байна уу?

Хүүхдүүд ханан дээрх олон өнгийн далдуу модны замыг зааж байна.

1. Тоглоом "Хүүхдийг боох"

Кузя. Залуус аа, та нарыг нялх байхад ээжүүд чинь байнга хөнжилдөг байсан. Чи тоглоом тоглохыг маш их хүсч, живхнээсээ зугтаж байсан. Одоо бид тоглоом тоглох гэж байна ...

Хөтлөгч 2 хүнтэй гурван багийг дууддаг. Багийн нэг тоглогчид нэг өнхрөх ариун цэврийн цаас өгдөг. Дохиогоор тоглогчид нөхдөө боож эхэлдэг. Нөгөө хүүхдийн даалгавар бол хөдөлгөөнгүй зогсох явдал юм. Нөхөрөө илүү хурдан уясан хүн ялагч болно.

Кузя. За та живхэндээ хэр тухтай байдаг вэ? Өө үгүй ​​ээ? Тэгээд миний тушаалаар хурдан хувцсаа тайл.

Тушаал дээр "хүүхэд""живх" нулимс, тэднээс өөрсдийгөө чөлөөлөх. Тэр түрүүлсэн "хүүхэд", энэ нь живхнээс хурдан гарсан.

Кузя. Одоо хэн хурдан хогоо түүх вэ!

хүүхдүүд урагдсан цаас авдаг.

2."Хэний тойрог хурдан цугларах вэ".

Төрсөн өдрийн хүү болон хүссэн бусад хоёр хүүхдэд алчуур өгдөг бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн өнгөтэй байдаг. Хүүхдүүд ижил өнгийн алчуураар нэг хүүхдийг тойруулан дугуйлан цуглуулж, алчуурын өнгийг цээжилдэг. Хөгжилтэй хөгжимд бүгд танхимыг тойрон бүжиглэж, хөгжмийн төгсгөлд тэд тойрог цуглуулдаг. Алчуурыг хоёр, гурав дахь удаагаа сольдог

3. Хэнгэрэгээр тоглох.

Хөгжимд жолооч тойргийн төвд хөдөлж, хоёр орчим зогсдог хүүхдүүд. Тэд бие бие рүүгээ нуруугаа эргүүлж, тушаалын дагуу тус бүр өөр өөр чиглэлд гүйдэг. Та хамгийн түрүүнд гүйж хэнгэрэг цохих хэрэгтэй.

Кузя. Бид хамтдаа хэнгэрэг тоглож,

Одоо манай төрсөн өдөрт зориулж найрал хөгжим галууны тухай дууг дуулжээ.

Хүүхдүүд хөгжим ойлгодог. хэрэгсэл (шагнуур, хонх, шоо, хэнгэрэг, халбага)

Оркестр "Эмээтэйгээ амьдардаг"Р. n. П.

4. Оньсого.

Далайн эргэн тойронд дулаахан, бид усанд сэлж, гэнэт бүх найзууд маань салхинд хийсч, далайн эрэг рүү сэлэв.

Үлгэрт тэрээр үргэлж муу санаатан, хүмүүс рүү дайрч, ямааны талаар ихийг мэддэг - ханаж цаддаггүй саарал.

Тэрээр ихэвчлэн цэцэрлэгт хүрээлэнгээр тэнүүчилж, янз бүрийн шавж барьдаг, жижиг өргөстэй нь зүү ор шиг харагддаг.

Жилд хоёр удаа тэрээр шинэ үслэг дээл өмсдөг, тэр ойд байгаа бүх хүмүүсээс айдаг, загварлаг тансаг царайлаг урт чихтэй аймхай.

Дүнз голд хөвж байна, тэр үнэхээр идмээр байна. Амны шүд нь ууртай ногооноор нээгдэв.

Чих нь хөгжилтэй, хөл нь зузаан, том, их биеээрээ бахархдаг, сайхан сэтгэлтэй, ухаалаг.

Далайд сэлж чаддаг, саванна дээр мөлхөж чаддаг, цамц шиг алаг хясаатай. Энэ хэн бэ?

Хулгайчдыг гэрт бүү оруул, хуцаж, хөөж, хазаж болохгүй. Ухаантай хүн бүх шинжлэх ухааныг цээжээр мэддэг.

Тэд яагаад түүнээс айгаад байгаа юм бэ гэж нэг л гайхаж болно. Бүгд хашгирч байна хашгирах: "Чимш, чиш!"Хэрэв тэд үүнийг харвал.

Тэр халуун Африкт алхаж, урт хүзүүгээ гайхшруулдаг, тэр өөрөө өндөр, шүүгээ шиг, шаргал өнгөтэй, толботой.

Кузя. Оньсого нь санал нэгтэй таамаглаж, одоо аль болох хурдан тойрог руу ороорой.

Бид бүжиглэж, анаашыг дүрслэн хөгжилтэй байх болно.

Бүжиглэх "Анаш толботой ..."

Кузя. Бүх охид, хөвгүүд

Тэд чихэрт дуртай!

Нэг кг чихэр идээрэй -

Дахиж баяр баясгалан байхгүй!

Би чамд чихэр өгөхийг хүсч байна, чи зүгээр л цуглуулах хэрэгтэй.

5. Өрсөлдөөн "Чихэр цуглуул"

Кузя. Мөн доод талд нь хамгийн амттай амттан юу вэ төрөлт? Мэдээжийн хэрэг, бялуу. Болъё

Амттай бялуу хийж үзье.

дугуй бүжиг "Бялуу".

Хөгжим рүү "Бохир гүйж байя"хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр хөдөлж, мушгина "эмгэн". Хөгжим дуусахад гараа өргө "лаа"дээш. Төрсөн өдрийн хөвгүүнийг хүслээ илэрхийлж, үлээлгэхийг урьж байна "лаа". Дараа нь "өөртөө туслах".

Кузя. Энд хамгийн сүүлчийн далдуу мод, хамгийн өнгөлөг - бэлэг (зургаа дахь).

Бэлгийн танилцуулга.

Хүндэтгэлийн тойрог.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Катягийн хүүхэлдэй төрсөн өдөртэй." Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан бичиг үсгийн талаархи нээлттэй хичээлЗорилго, зорилтууд. Хүүхдэд үг хэллэг дэх дуу авиаг ялгах чадварын түвшинг тодорхойлох; үгийн эхний дууг тодорхойлох, тодорхойлох чадвар.

"Баба Ягагийн төрсөн өдөр" ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн тойм (хүүхдийн нийгэм, харилцааны хөгжил)ХОТЫН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА "ХОСОЛСОН ТӨРЛИЙН ОБОЛЕНСКИЙ ЦЭЦЭРЛЭГ" ОЙН ҮЛГЭР" Хураангуй Шууд.

"Баавгайн төрсөн өдөр" хосолсон бүлгийн 5-6 насны хүүхдүүдийн зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны тойм.Даалгавар: Боловсролын: - цаасан дээр навигаци хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, хуудасны хажуу, булан, дунд хэсгийг тодорхойлох; - үргэлжлүүлэх.

"Бим-Бом алиалагчийн төрсөн өдөр" ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан дүрд тоглох тоглоомын тойм.Дүрд тоглох тоглоомууд таныг хөгжүүлэх боломжийг олгодог Бүтээлч ур чадварХүүхдүүд, тэдний төсөөлөл, уран сайхны чадварыг тодорхой дүрийн дүрд дасахыг заадаг.

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Хүүхэд хөгжлийн төв - цэцэрлэгТомск хотын 3-р байр

Үзвэр үйлчилгээ

"Брауни Кузигийн төрсөн өдөр"

(Ахлах бүлэг)

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Томск, 2015 он

Зорилго: хүрээнд хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах нийгмийн төсөлОросын ард түмний уламжлалтай "Домовёнок Кузя", "Домовята" хамтлаг

    Хүүхдийг насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ найрсаг харилцаанд сургах; Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэх; Баярын бэлтгэлд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгмийн идэвхийг бүрдүүлэх; Оросын ард түмний онцлог шинж чанар, жигнэмэг Кузегийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг баяжуулах;

Сэдвийг хөгжүүлэх орчин:

    Баяраар чимэглэсэн бүлэг; Кузя хүүхэлдэй; 2 цагираг, шүүр, 2 шоо, 2 бөмбөг, 2 модон халбага, 2 уут. Хүүхдүүд болон Кузид зориулсан бэлэг; Хавтас - эвхдэг ор "Төрсөн өдрийн Brownie" Самовар, алчуур, ургамлын гаралтай цай, хүүхдэд зориулсан амттан. Брауни Кузегийн тухай үлгэрээс сэдэвлэсэн хүүхэлдэйн киноны түүвэр. Видео клип "Төрсөн өдөр" хамтлаг "Барбарики"

Зугаа цэнгэлийн дэвшил

Илтгэгч 1:

    "Домовята" бүлэгт Өнөөдөр чимээ шуугиан, шуугиан дэгдээж байна. Бүх залуус хувцасласан, зүгээр л үзэсгэлэнтэй!

Хөтлөгч 2:

    Энд ямар баяр бэлдэж байна вэ? Магадгүй хүндэт зочид ирэх болов уу?

Хөтлөгч 2:

    Генералууд ирэх болов уу? Магадгүй адмиралууд ирэх болов уу? Эсвэл дэлхийг бүхэлд нь тойрсон баатар уу?

Илтгэгч 1:

    Тааварлахаа боль! Энд тэр манай зочин юм. Хайрт, хамгийн чухал нь, бидний хүссэн төрсөн өдөр.

Хөтлөгч Кузя тоглоомын бялууг харуулж байна.


Хөтлөгч 2:

    Өнөөдөр ямар ухаалаг бяцхан брони вэ. Кузя, залуус таны төрсөн өдөрт зориулж таны тухай дуу сурсан. Энд, сонс.

Хүүхдүүд Кузкагийн тухай дуу дуулдаг (Үг ба хөгжим)

Илтгэгч 1:

    Одоо бид уламжлалынхаа дагуу дугуй бүжиглэж, Кузенкад зориулж дуулах болно!

Хүүхдүүд насанд хүрэгчид болон жигнэмэгийн хамт "Талх", "Тарвас-карапуз" ардын дугуй бүжиг тоглодог.

Хөтлөгч 2:

    Кузя, залуус танд зориулж бэлдсэн шинэ тоглоом. Алив тоглоцгооё.

"Сайн уу найз" харилцааны тоглоом

    Хүүхдүүд ээ, би та нарт зориулсан тоглоом байна:

"Эмээ - Ёжка" тоглоом

Реле:

    Багелийг халбагаар авч явах; Цасыг өнхрүүл.
    Сайн хийлээ! Би чамтай тоглох болно, Үүний тулд найзуудаа, гутлаа олж гүйж эхлээрэй!

Тоглоом: "Гутлаа ол"

    Одоо найзуудаа, надад шүлэг уншаарай.

(хүсвэл хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

    Ямар сайн нөхдүүд вэ! Та оньсого хэрхэн тайлахаа мэдэх үү?

Төрсөн өдөр ирж байна

Бүгдэд ямар их баяр баясгалан

Бид сайхан сэтгэлтэй байна

Инээдтэй сонсогдож байна .... (инээв)

Бид төрсөн өдөр рүүгээ явна

Мөн бид бэлэг авчирдаг!

Мөн гоо сайхны төлөө.

Бид түүнийг авчирдаг ... (цэцэг)

Ширээ засч, зочдыг хүлээж байна.

Энд маш олон амттай зүйл байна!

Бид бүгд хоолонд дуртай

Мөн чихэр, ... .. (жигнэмэг)

Бид ямар гайхалтай тоглож байна

Бид хэнийг ч гомдоохгүй

Бид хэрэлдэж болохгүй

Учир нь бид…..(найзууд)

    Сайн байна, чи намайг баярлуулсан! Бэлэг өгөх үү?

Илтгэгч 1:

    Мэдээжийн хэрэг, Кузя! Лешик болон түүний өвөөгийн мэндчилгээний видео бичлэгийг энд оруулав.

"Төрсөн өдрийн мэнд!" видео клипийг үзээрэй. "Барбарики" бүлэг.

Хөтлөгч 2:

    Гэхдээ Domovyat залуусаас танд бэлэг өгдөг.

Хүүхдүүд Кузад жигнэмэгийн тухай сайхан дууг өгдөг (Интернет хуудаснаас).

Хохлома модон халбага.

    Баярлалаа, баярлалаа. Мөн би чамд бэлэг бэлдсэн. Дэггүй хөвгүүдэд зориулсан Lego бүтээгчийг энд оруулав. Мөн охидын хувьд - бэлэн мөнгөний ширээ, хүүхэлдэйнд зориулсан аяга таваг. Бас миний тухай хүүхэлдэйн кинонууд. Тэгээд битгий яваарай. Амттай цайгаа уугаарай. Анхилуун цайнд зориулсан эрхэмсэг амттан.

Кузя хүүхдүүдийг хүүхдүүдийн ургуулсан анхилуун үнэрт ургамлаар цайгаар эмчилдэг

Кузкиний цэцэрлэг.

    Харамсалтай нь төрсөн өдөр Жилд нэг удаа байшинд ирдэг. Жилийн дараа урилгаар бид дахин зочилно.

Хэрэглээ:

Харилцааны тоглоом: "Сайн уу найз"

1,2,3 - эвшээх хэрэггүй!

Найзыгаа сонго! - (тойрог дотор жагсах)

Сайн уу найз аа! - (гар барих)

Та хаана байсан бэ? - (хуруугаараа заналхийлэх)

Би чамайг санаж байна - (гараа зүрх рүү)

Чи ирлээ! (гараа хажуу тийш)

Сайн байна! - (тэврэх)

Гар утасны тоглоом: "Эмээ Ёжка"

Ёжка эмээ, ясны хөл. - (Хүүхдүүд Баба Ягаг шоолж байна)

Тэр зуухнаас унаж хөлөө хугалжээ.

Тэгээд тэр: "Миний хөл өвдөж байна!"

Тэр гадаа гараад тахиа буталсан.

Би зах дээр очоод самовар буталсан.

(Баба Яга нэг хөл дээрээ хүүхдүүдийг гүйцэж, шүүрээр цохихыг оролддог. Шүүрэнд хүрэхэд хүүхэд хөлддөг. Тоглоом бүх хүүхдүүдийг унагаах эсвэл Баба Яга солихыг хүсэх хүртэл үргэлжилнэ. Тоолох хүснэгтээр өөр Баба Яга сонгогдлоо. Тоглоом үргэлжилж байна).

Уран зохиол:

    "Нарлаг туулай" сонины №1, Светлана Зернес "Тааварт төрсөн өдөр", 2010 оны 5-р сар; "Сургуулийн өмнөх боловсрол" сэтгүүлийн №17, "Күзейтэй хийсэн хөгжилтэй уулзалтууд", 2004 оны 9-р сар;