Бага 2-р бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи нээлттэй хичээл. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй. Тоглоом "Тоглоомын дэлгүүр"

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

хосолсон төрөл цэцэрлэг№ 68 "Лукоморье"

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

ярианы хөгжилд зориулагдсан

Хоёрдугаарт "Бидний дуртай тоглоомууд" бага бүлэг

Бэлтгэсэн: багш

Попова Ю.С.

Мытищи 2017

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаар

"Бидний дуртай тоглоом"

Зорилтот:Яриа сонсох, үг, хэллэгийг дуусгах чадварыг бий болгох

Даалгаварууд:

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

Нийгэм-харилцааны хөгжил:

сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, багшийг анхааралтай сонсож, асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх, тоглоомоо сайн арчлах чадварыг төлөвшүүлэх (тараахгүй, хагарахгүй)

Яриа хөгжүүлэх:

Тоглоомыг бүрэн өгүүлбэрээр дүрслэх чадвар; үгсийг тодорхой хэлж сурах

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх

Багшийн хамгийн бага тусламжаар шүлэг цээжээр үргэлжлүүлэн сурч, объектуудыг (тоглоом) дүрслэн бичээрэй.

Тайлбар толь бичгийн ажил: тоглоом, онгоц, бөжин, баавгай, нисгэгч, буух хэрэгсэл

Биеийн хөгжил:

нэг чиглэлд гүйх, тоглоомын үгэнд нийцүүлэн хөдөлгөөн хийх чадварыг нэгтгэх, ур чадвар, хурд, хөдөлгөөний тодорхой байдлыг хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн хөгжил:

хүүхдийн сонирхол, сониуч байдлыг хөгжүүлэх

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Маша хүүхэлдэй, үзэсгэлэнтэй хайрцаг, тоглоом (баавгай, туулай, онгоц, кокерел), хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл (нисэх онгоцны нислэг)

Урьдчилсан ажил:

өмнө нь сурсан шүлгийг давтах

GCD явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? Тэгээд юу гэж?

Та өнөөдөр үлгэрт явмаар байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараа нь бидний бүх нүдийг аниад шидэт үгсийг хэлээрэй

Нэг хоёр гурав

Үлгэр, үлгэр гарч ирнэ

Өө, залуус аа, хараарай, бидэн дээр хэн ирсэн бэ, эдгээр залуус хэн бэ?

Хүүхдүүд:Маша

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэр ямар үлгэрээс бидэн дээр ирсэн юм бэ, та мэдэх үү?

Тийм ээ, Машатай сайн уу гэж хэлье

Сайн уу Маша! Та юунд харамсаж байна вэ? Чамд юу тохиолдоо вэ

Маша:Сайн уу. Би чам дээр тусламж хүссэн, надад сайхан хайрцаг байсан, гэхдээ би хаа нэгтээ алдсан уу? Чи надад түүнийг олоход тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ

Маша:Тэр маш өнгөлөг ... (тоглоомын тайлбар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, тэгвэл түүнийг хайцгаая! Та, Машенка, бидэнтэй уулзахаар ирээрэй.

Хүүхдүүдтэй багш хайрцгийг олдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, ямар сайхан хайрцаг вэ. Маша, чи энэ хайрцгийг хайж байна уу?

Маша:Тийм ээ, баярлалаа залуусаа. Та дотор нь юу байгааг харж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би хайрцгийг онгойлгоод дотор нь байгаа зүйлийг гаргана. Хармаар байна? Дараа нь сандал дээр тухтай суу

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний дуртай тоглоомууд хайрцагт байна! (эхний тоглоомыг харуулах) Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та энэ тоглоомонд дуртай юу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мишка юу байгааг харж байна уу?

Хүүхдүүд:Нүд, чих, сарвуу...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн Мишкаг тэжээхийг хүсдэг вэ? Тэр ямар санагдаж байна вэ? Зөөлөн эсвэл хатуу уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Баавгайн тухай шүлгийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд "Бөх баавгай", "Тэд баавгайг шалан дээр унагав" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чи юу гэж бодож байна, хэрэв манай Мишка үнэхээр сарвуугаа тасалсан бол тэр инээмсэглэх болов уу?

Хүүхдүүд:Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдээжийн хэрэг! Тэр гомдох болно. Гомдох үед юу болдог вэ?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэр их гомдсоноо харуул.

Хүүхдүүд ямар их гомдсоноо харуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ бид Мишкаг гомдоохгүй гэж үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, бид тэгэхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, Мишка бидэн рүү инээмсэглэв! Түүн рүү эргээд инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд Мишка руу инээмсэглэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, залуус аа, тэр "Баавгай ойд алхав" тоглоом тоглох дуртай. Чи надтай тогломоор байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Тоглоом "Баавгай ойд алхсан"

Баавгай:

Баавгай ойд алхаж байв

Тедди баавгай бүх зүйлийг хайж байв

Удаан хугацааны турш тэр хайсан

Сандал дээр суугаад унтсан

Хүүхдүүд чимээгүйхэн бослоо

Тэгээд тэд Мишутка руу гүйв.

Хүүхдүүд:

Миша - бяцхан баавгай, бос!

Хүүхдүүдтэй хамт байгаарай

асран хамгаалагч: (Мишка сууж): Суу, Мишка, амар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хайрцагт өөр ямар тоглоом байгаа бол гэж би гайхаж байна.

Багш хоёр дахь тоглоомыг үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Бөжин!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүжинд юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Урт чих, богино сүүл, сэвсгэр үстэй...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бөжингийн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Эзэгтэй бөжин шидсэн" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, эзэгтэй нь ямар сайн байсангүй. Тэр бороонд нэлээд хүйтэн байсан байх. Бүүжин бороонд хэрхэн нойтон сууж байсныг харуул.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та туулайг баярлуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бүгдээрээ туулай болж тоглоцгооё.

Тоглоом "Саарал туулай сууж байна"

Саарал туулай суугаад чихээ хөдөлгөж байна.

Ингэж, ингэж чихээ хөдөлгөдөг.

Бүжин суухад хүйтэн байна, та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Энэ мэтчилэн сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Бөжин зогсоход хүйтэн байна, та хөлөө дулаацуулах хэрэгтэй.

Үсрэх, үсрэх, үсрэх, хөлөө дулаацуулах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бөжингийн чих дулаарсан уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бөжингийн сарвууг халаасан уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бөжин инээмсэглэв! Түүнийг орхихгүй, найзалж тоглоно гэж амлая.

Сурган хүмүүжүүлэгч (баавгайн хажууд туулай суулгана): Баавгайн хажууд туулай суу.

"Нислэгийн нислэг" гэсэн аудио бичлэг сонсогдож байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө залуусаа, сонсож байна уу? Энэ юу вэ?

Биднийг хар, тэр өөрөө нисэв. Яг л жинхэнэ юм шиг. Түүнд байгаа гэж үү? (харуулж, хүүхдийн нэр) далавч, хамар, дугуй

Онгоцыг хэн жолоодож байгааг та мэдэх үү?

Нисгэгч онгоцыг зөв удирддаг. Онгоцны дугуйг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Онгоцны дугуйг буух төхөөрөмж гэж нэрлэдэг үү?

Онгоц ямар материалаар хийгдсэн бэ?

Залуус аа, та онгоц шиг нисэхийг хүсч байна уу?

Дараа нь далавчаа бэлтгэсэн.

Fizminutka "Бид гараа өргөжүүлэхэд оруулав"

Бид гараа өргөж,

Онгоцтой боллоо.

Онгоцоо өөрсдөө хийцгээе

Ойн дээгүүр нисцгээе.

Ойн дээгүүр нисцгээе

Тэгээд ээж рүүгээ буцна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний тоглоом жаахан ядарсан байна, яаж унтахыг надад үзүүлээч

Энэ нь зөв, хацрын доор гар, нүдээ аниад, хайрцагт бага зэрэг унт, дараа нь бид тэдэнтэй тоглох болно. Мөн та санаж байна. Энэ хайрцагт ямар тоглоом байгаа вэ?

Хүүхдүүд:Тедди баавгай, туулай, онгоц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв та тэднийг гомдоохгүй, хаяхгүй, мартаж болохгүй бол тоглоом чамтай тоглох үнэхээр дуртай. Та тоглоомтой хэрхэн харьцдаг вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд одоо хамтдаа яаж тоглох вэ гэсэн шидэт үгээ хэлцгээе.

Бид хамтдаа тоглох болно

Хэнийг ч битгий гомдоо.

Маша:Та тоглоомонд дуртай, болгоомжтой тоглоно гэдэгт би итгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Машатай баяртай гэж хэлцгээе

Хүүхдүүд:Баяртай Маша!

Наталья Лапшина

Боловсролын бүс: Яриа хөгжүүлэх

Хичээлийн сэдэв:Үлгэрт аялах.

Хичээлийн зорилго: Бага насны хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сургуулийн өмнөх насны, үгийн тоглоомоор дамжуулан тоглоомд оролцох - жүжигчилсэн тоглолт.

Даалгаврууд:

1. Боловсролын:Үлгэрийн баатруудын үйлдлүүдийг дүрд тоглох яриа өрнүүлж, үйлдлээ уялдуулж сурах. Дуу авиаг тодорхой, зөв ​​дуудах дасгал хийх: a, o, y, and. Зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

2. Хөгжиж буй:Бүтээлч төсөөлөл, сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, түүнчлэн урлагийн бүтээлийн агуулгын талаархи асуултанд хариулах чадвар.

3. Боловсролын: Ардын аман зохиолын сонирхлыг хөгжүүлэх, сайн санаа, өрөвдөх сэтгэл, бие биенээ өрөвдөх, театрт тоглох сонирхлыг хөгжүүлэх.

Материал:"Теремок" үлгэрийн баатруудын дүрслэл, үлгэрийн баатруудын маск, "Теремок" байшин, алимтай мод (оньсого, дуу хураагуур, цэцэг.

урьдчилсан ажил: "Теремок" үлгэрийг унших, үлгэрийн чимэглэлийг үзэх, амьтдын тухай оньсого таамаглах, дидактик тоглоом"Хэн яаж хашгирдаг вэ", биеийн тамирын "теремок" минут, зэрлэг болон тэжээвэр амьтдын тухай яриа.

Толь бичгийг идэвхжүүлэх: теремок, зэрлэг, гэрийн тэжээвэр амьтад, "хулгана-норушка", "мэлхий-мэлхий", "бөжин-үсрэлт", "чантерелл-эгч", "дээд саарал торх", "баавгай хуруу".

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг

Мэндчилгээ: Тиймээс бид бүгдээрээ тойрог дээр зогсов, энэ бол гайхалтай цэцэг юм. Эргэн тойрон дахь бүх хүмүүст сайн байна уу, бидний ид шидийн найз сайн уу!- Залуус аа, гайхалтай цэцэг бидэнд ямар нэгэн зүйл үзүүлэхийг хүсч байна. (Би хүүхдүүдийг номтой сагс нуугдсан цэцгийн нуга руу авчирдаг). - Энэ юу болохыг харж байна уу? Мөн номонд, залуус аа, үлгэр. Та эдгээр үлгэрийн аль нэгэнд орохыг хүсч байна уу? Тантай хамт аялал хийцгээе. Гэхдээ урт удаан аялалын өмнө бид бэлтгэл хийх хэрэгтэй, өөрийгөө сэргээх хэрэгтэй!

Артикуляцийн гимнастик

ӨТӨН АЧ, ЗЭЭЛҮҮД ИРЖ ИРЖ БАЙНА (бид хацраа илбэнэ)

ТЭДГЭЭР НИЙГМЭН - ЗӨВХӨН АРЬС, ЯС (бид хацар дээрээ зурдаг)

ЭМЭЭ, ӨВӨӨ ХОЁР БҮХНИЙГ ИНЭЭВЭЛ (инээмсэглэл, толгойгоо баруун тийш, зүүн тийш эргүүлэв)

ТЭД БҮГДИЙГ СУНГАСАН ҮНСЭХ (уруул сунгасан)

ӨГЛӨӨ Сэрсэн - УРУУЛЫН ИНЭЭМСЭГЛЭЛД. (инээмсэглэл)

БИД ДЭЭД ШҮДЭЭ ЦЭВЭРЛЭЭ. (дээд шүдэн дээрээ хэлээ хөдөлгөх) БАРУУН ЗҮҮН, ДООД ШҮДТЭЙ ДОТООР ГАДНА БИД МӨН НАЙЗУУД.

БИД УРУУЛЫГ ХИЙЖ, АМАА УГААНА. Тэгээд ШЭЭС ЮУ ВЭ САМОВАР-аар хөөрдөг.

СУУЦУУДЫГ ХИЙГЭЭРЭЙ - БИДЭНД хуушуураа тавь. (өргөн хэлээр хөдөлгөөн хийх)

БИД ХУУЛУУДАА ҮЛЭЭДЭГ - ХАЦАРТ БИШ, БИШ (хацрыг ээлжлэн хийсгэх) (БИД ХУУШ ЗОХИЖ, ОРООЖ, ХАЗЖ БАЙНА. (өргөн хэлээр үлээнэ).

бид хавтгайрсан хэлээ зажилж, дараа нь доод шүдний ард ороож хаздаг

БӨӨЛЗӨГӨНГӨНИЙ ЧАМТАТАЙ ХУУРШИН. (өргөн хэлээр долоох дээд уруулурдаас хойш).

ЦАЙГАА ЦЭВЭРЛЭХ АЯГЫГ БАЙГУУЛЦГААЯ. (өргөн хэл нь доод талд байрладаг

ХАМАР ДЭЭРЭЭ ҮЛЭЭСЭН - ЦАЙГАА ХӨРГҮҮЛСЭН. УНДСАН ЦАЙ - ХЭН Ч ГОМДООГҮЙ ӨГЛӨӨНИЙ ЦАЙ АМТАТ БАЙСАН - БИД ТАНЫ ХӨВНИЙГ ДОЛЛОО. (хэлний үзүүр уруулаа долоох).

Сайн байна уу залуусаа, бид та бүхэнтэй хамт байна! Бид цаашаа.

Эгшгийг зөв дуудах дасгал.(Текстийн дагуу хөдөлгөөнийг давт. a, o, y, and авиаг тод дуудна.)

Цонхны гадаа навчис шуугиж байна, хамтдаа а-а-а гэж хэлье. Чимээгүйхэн зүлгэн дээр суугаад бид woo-г давтана. Бид өвсөн дээр дулаахан байна, бид өө-өө-өө-өө давтана. Найдвартай ба-ба-ба гэж хэлье.

Эдгээр дуу чимээний талаар та юу хэлж чадах вэ? (Эдгээр дууг дуулж болно) (Би залуусыг модонд авчирдаг).

Залуус аа, энэ бол ид шидийн мод юм! Мөн дээр нь оньсоготой алим байдаг. (ойн амьтдын тухай оньсого таамаглах).

Таавар.

2. Сүүл нь сэвсгэр алтан үстэй, ойд амьдардаг, тосгонд тахиа хулгайлдаг уу?

3. Өвөл унтдаг, зун нь үүрийг хутгана уу?

4. Өвөл хэн даардаг, ууртай, өлсдөг вэ?

5. Талбай дээгүүр шулуун, цагаан зах үсэрч байна.

6. Зуны улиралд та түүнийг намагт олох болно, ногоон мэлхий, энэ хэн бэ?

Физминутка.(Бид тойрог замаар алхаж, хулгана, туулай, үнэг, бамбарууш, бамбаруушийг дүрсэлдэг)

Бид залуус байсан, бид хулгана, бид хулгана, бид туулай болсон, Бид туулай, бид үнэг болсон. Бид бамбарууш, бамбарууштай, бамбарууштай, бамбарууштай болсон. Бид бамбарууш байсан, Бид залуус болсон.

Залуус аа, одоо манай амьтад хэрхэн "ярьдагийг" надад хэлээч (Хулгана - шээх, үнэг - tyaf-tyaf, чоно- оо-оо-оо-оогэх мэт).

Залуус аа, эдгээр амьтад хаана амьдардаг вэ (ойд).

Зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын талаар ярилц.

Ойд амьдардаг амьтдын нэр юу вэ?

Мөн гэрийн тэжээвэр амьтад (хүний ​​ойролцоо амьдардаг) амьтад юм.

Залуус аа, та эдгээр амьтад (теремок) аль үлгэрээс гаралтай болохыг тааварласан уу?

"Теремок" үлгэрийн жүжиг.

Үлгэрийн дүн шинжилгээ.

Залуус аа, хамгийн түрүүнд теремок (хулгана) олсон хүн

Хамгийн сүүлд хэн бэ (баавгай)

Баавгай яаж байсан бэ? Яагаад? Тэр алдаагаа зассан уу? Хэрхэн? Үүнд хэн түүнд тусалсан бэ?

Дүгнэлт: Бид бүгд найрсаг, найрсаг байвал бидний ажил сайн явж байна.

Тэгээд өөрсдийнхөө цамхагийг барьцгаая.

Физкультминутка (тойрог дээр зогсож, гараа барь.

Хүүхдүүд амьтан шиг дүр эсгэдэг. Нээлттэй талбайд, теремок. Тэр намхан ч биш өндөр ч биш. Тэнд амьтад амьдардаг байсан. Тэд хамтдаа амьдардаг байсан, уй гашуугүй. (тэврэх) Хулгана, мэлхий, үнэгтэй найз охинтой бөжин байна. Саарал чоно, шүдийг дар. Тэд нөхөрлөлийн талаар маш их зүйлийг мэддэг байсан. Гэтэл нэг хөлт баавгай байшингийн дэргэд ирж, том сарвуугаараа байшинг дарав. (нударга тогших) Амьтад маш их айсан. Тэд хурдан зугтав. (сандал дээр) Тэгээд тэд шинэ цамхаг барихаар дахин цугларав (Дахин бид тойрог хэлбэрээр цугларч, гараа барьж, дээш өргөв).

Ингэж л бид том цамхаг шиг нөхөрлөлөө байгуулна!

Цэцэрлэг рүүгээ буцах цаг боллоо. (бид тойрог дээр зогсож, шидэт цэцэг ав)

- Нэг, хоёр, гурван цэцэг, биднийг цэцэрлэгт буцааж аваач! (Бид бүгдийг хамтдаа давтана).

Залуус аа, зочдод болон шидэт цэцэгтэйгээ баяртай гэж хэлцгээе.

Энд бид үлгэрт тоглож, сурч, тоглож, баатруудад тусалж, даалгавраа биелүүлэв. Хамтдаа баяртай гэж хэлцгээе!




Холбогдох хэвлэлүүд:

"Үлгэр рүү аялах" ахлах бүлгийн ярианы яриаг хөгжүүлэх эцсийн хичээл.Зорилго: ярианы ярианы яриаг бий болгох; урлагийн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; зөв зохицуулах чадварыг бэхжүүлэх.

"Манжин" үлгэрт аялах хоёрдугаар бага бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй. GCD-ийн хураангуй Танин мэдэхүйн хөгжилхоёрдугаар бага бүлэгт "Манжин" үлгэрт аялал". GCD-ийн зорилго: Хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.

"Үлгэрийг таах" хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи GCDЗорилго нь ZKR. Дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх (б).Ономатопойд зарим хөгжмийн зэмсгийн дууг чихээр ялгаж сурах.

2-р бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Цагаан гаатай хүн" үлгэрт аялах тухай яриа хөгжүүлэх GCD.Хөтөлбөрийн агуулга: Үлгэрийг санаж, түүний агуулгын талаархи асуултанд хариулж, багштай хэсэгчлэн ярихыг хүүхдүүдэд урамшуул.

Энэ сургалтанд бид ярианы хөгжил гэх мэт чиглэлийг ажилдаа хэрэгжүүлсэн бөгөөд залуу насны Н.В.Нишчевагийн хөтөлбөрт тулгуурладаг.

ОО: Харилцаа холбоо

Зорилго: Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, дүр төрхийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг сайжруулах, театрын үйл ажиллагаануудын тусламжтайгаар үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх. Хамтран ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Орос хэлний агуулгын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх ардын үлгэр: "Манжин" , "Хун галуу" , "Гурван баавгай" , "Колобок"
  • Хүүхдэд багшийн тусламжтайгаар үлгэрийн хамгийн тод ишлэлүүдийг давтах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Үүсгэх тоглоомын нөхцөл байдал, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, яриаг идэвхжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.
  • Хөгжлийг дэмжих нарийн моторт ур чадвархуруугаараа, бүлэг, хосоороо ажиллаж сур.

Хөгжлийн даалгавар:

  • Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
  • бие даасан объект, дүрслэлээр тэдгээрийг таних, нэрлэх чадварыг бий болгох;
  • Илэрхий яриа, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх, театрын сонирхлыг төрүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • Оросын ардын уран зохиолын урлагт хүүхдүүдийн хайр, сонирхлыг төлөвшүүлэх;

Арга зүйн аргууд:

  • Тоглоом (гэнэтийн бэлэг ашиглах).
  • харааны (зураг, үлгэрийн шинж чанаруудыг ашиглах).
  • Амаар (сануулагч, заалт, судалгаа, хүүхдүүдийн хувь хүний ​​хариулт).
  • Хичээлийн дүн шинжилгээ, урам зориг.

Хичээлийн материал:

шидэт авдартай холбоотой шинж чанарууд (өөр өөр үлгэрийн зүйлс), бөмбөг, цуврал зураг "Хүнсний ногоо" .

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш орос хувцастай хүүхдүүдийн өмнө гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа!
Би чамд үлгэрээс ирсэн
Би чамд авдар авчирсан
Цээж нь энгийн биш,

Энэ бол хоосон биш, ид шид юм!
Залуус та үлгэрт дуртай юу?
Би чиний нүд гялалзаж байгааг харж байна!
Та олон үлгэр мэддэг үү?

Одоо тэдэнтэй уулз!
1-2-3-4-5 Бид үлгэртэй уулзах цаг болжээ.
хэн эхлэхээс хоцорсон
тэр түүх рүү ороогүй.

Багш цээжийг онгойлгож:

Өө ямар замбараагүй юм бэ!
Надад өөрийн чинь тусламж хэрэгтэй байна.
Та нар туслаач
Эдгээр түүхийг тусад нь авч үзье.

Шидэт авдраас багш ээлжлэн үлгэрийн шинж чанаруудыг гаргаж аваад дараах асуултуудын талаар ярилцана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Өө, залуус аа, энэ юу вэ? (шар бөмбөг)? Тэр ямар түүхээс гаралтай вэ?

Түүнийг торхны ёроолоор хусаж,
Цөцгий дээр энэ нь холилдсон,
Цонхон дээр тэр хүйтэн байна
Дугуй тал, улаан тал

өнхрүүлсэн (колобок)

Энэ ямар түүх болохыг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Колобок

V: Тийм ээ, сайн байна, энэ бол "Gingerbread Man" үлгэр юм

Боовыг хэн жигнэсэн бэ?

Боов замдаа хэнтэй уулзсан бэ?

Боовыг хэн идсэн бэ?

Залуус аа, боов яагаад цонхон дээр сууж байсан юм бэ?

Д: (хүүхдийн хариулт).

Тоглоом тоглоцгооё "халуун талх" , (бөмбөг тоглож байна).

Асуудлын асуулт:

  • Боов яагаад цонхноос өнхрөв?
  • Хэрэв үнэг боов идээгүй бол юу болох байсан бэ?

А: Өө, энэ яагаад энд байгаа юм бэ? Эдгээр залуус юу вэ? Эдгээр гуалин ямар үлгэр вэ?

Түүнд бөжин, мэлхий, чоно, үнэг, хулгана хулгана амьдардаг байсан. Зөвхөн баавгай багтахгүй, манай ... теремок хүчтэй цохилж унав.

Өгүүллийн зураг энд байна (багш үлгэрийн жишээг үзүүлэв "Теремок" ) Цамхагт хэдэн оршин суугч ирснийг тоолж үзье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, цээжинд нэг зүйл дахиад л дугуй шар цагаан гаатай хүн шиг харагдаж байна ...

Хавар нэг удаа, цаг агаарт, цэцэрлэгт ч бай, цэцэрлэгт ч бай,

Өвөө хүрз аваад малгайгаа шидээд гайхамшигт манжин тарьжээ ... -

Хүүхдүүдийн хариулт...

А: Өвөөдөө манжин татахад хэн ирсэн юм бэ? (зурагны дагуу эмээ, ач охин гэх мэт).

Тэд хамтдаа манжин гаргаж ирэв.

Бид хамтдаа байхдаа юу ч хийж чадна.

Өвөөдөө бусад хүнсний ногооны дунд манжин олж авахад нь тусалцгаая.

(Тоглоом тоглож байна "Манжин ол" "Хүнсний ногоо" цувралын зургуудтай)

А: Өө, залуус аа, хар л даа, эдгээр эд зүйлс ямар үлгэрээс гаралтай вэ? (Үзүүлэлтүүд модон халбагаөөр өөр хэмжээтэй.)

Хүүхдүүдийн хариулт.

Б: Зөв "Гурван баавгай" . Энэ үлгэрт 3-ын тоо хэд хэдэн удаа гардаг. (3 баавгай, 3 халбага), 3 өөр юу байсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ бол үлгэрийн хуудас юм. Энэ үлгэр юу юм бэ, хэн мэдэх вэ?

Зөв шүү залуусаа "Хун галуу" .

Хүүхдүүд галуунаас зугтахад хэн тусалсан бэ?

Мөн алимны мод танд гэнэтийн бэлэг барьсан.

Гэнэтийн мөч. (Хүүхдүүд өөрсдийгөө алимаар хооллодог)

Бакаушина Юлия Владимировна
Москва
GBOU-ийн 1347-р сургууль 3-р анги
1-р зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч

ОО: Харилцаа холбоо

Зорилго: Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, дүр төрхийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг сайжруулах, театрын үйл ажиллагаануудын тусламжтайгаар үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх. Хамтран ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Оросын ардын үлгэрийн агуулгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. "Манжин" , "Хун галуу" , "Гурван баавгай" , "Колобок"
  • Хүүхдэд багшийн тусламжтайгаар үлгэрийн хамгийн тод ишлэлүүдийг давтах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, яриаг идэвхжүүлэх тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох.
  • Хурууны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхийн тулд бүлэг, хосоор ажиллаж сур.

Хөгжлийн даалгавар:

  • Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
  • бие даасан объект, дүрслэлээр тэдгээрийг таних, нэрлэх чадварыг бий болгох;
  • Илэрхий яриа, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх, театрын сонирхлыг төрүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • Оросын ардын уран зохиолын урлагт хүүхдүүдийн хайр, сонирхлыг төлөвшүүлэх;

Арга зүйн аргууд:

  • Тоглоом (гэнэтийн бэлэг ашиглах).
  • харааны (зураг, үлгэрийн шинж чанаруудыг ашиглах).
  • Амаар (сануулагч, заалт, судалгаа, хүүхдүүдийн хувь хүний ​​хариулт).
  • Хичээлийн дүн шинжилгээ, урам зориг.

Хичээлийн материал:

шидэт авдартай холбоотой шинж чанарууд (өөр өөр үлгэрийн зүйлс), бөмбөг, цуврал зураг "Хүнсний ногоо" .

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш орос хувцастай хүүхдүүдийн өмнө гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа!
Би чамд үлгэрээс ирсэн
Би чамд авдар авчирсан
Цээж нь энгийн биш,

Энэ бол хоосон биш, ид шид юм!
Залуус та үлгэрт дуртай юу?
Би чиний нүд гялалзаж байгааг харж байна!
Та олон үлгэр мэддэг үү?

Одоо тэдэнтэй уулз!
1-2-3-4-5 Бид үлгэртэй уулзах цаг болжээ.
хэн эхлэхээс хоцорсон
тэр түүх рүү ороогүй.

Багш цээжийг онгойлгож:

Өө ямар замбараагүй юм бэ!
Надад өөрийн чинь тусламж хэрэгтэй байна.
Та нар туслаач
Эдгээр түүхийг тусад нь авч үзье.

Шидэт авдраас багш ээлжлэн үлгэрийн шинж чанаруудыг гаргаж аваад дараах асуултуудын талаар ярилцана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Өө, залуус аа, энэ юу вэ? (шар бөмбөг)? Тэр ямар түүхээс гаралтай вэ?

Түүнийг торхны ёроолоор хусаж,
Цөцгий дээр энэ нь холилдсон,
Цонхон дээр тэр хүйтэн байна
Дугуй тал, улаан тал

өнхрүүлсэн (колобок)

Энэ ямар түүх болохыг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Колобок

V: Тийм ээ, сайн байна, энэ бол "Gingerbread Man" үлгэр юм

Боовыг хэн жигнэсэн бэ?

Боов замдаа хэнтэй уулзсан бэ?

Боовыг хэн идсэн бэ?

Залуус аа, боов яагаад цонхон дээр сууж байсан юм бэ?

Д: (хүүхдийн хариулт).

Тоглоом тоглоцгооё "халуун талх" , (бөмбөг тоглож байна).

Асуудлын асуулт:

  • Боов яагаад цонхноос өнхрөв?
  • Хэрэв үнэг боов идээгүй бол юу болох байсан бэ?

А: Өө, энэ яагаад энд байгаа юм бэ? Эдгээр залуус юу вэ? Эдгээр гуалин ямар үлгэр вэ?

Түүнд бөжин, мэлхий, чоно, үнэг, хулгана хулгана амьдардаг байсан. Зөвхөн баавгай багтахгүй, манай ... теремок хүчтэй цохилж унав.

Өгүүллийн зураг энд байна (багш үлгэрийн жишээг үзүүлэв "Теремок" ) Цамхагт хэдэн оршин суугч ирснийг тоолж үзье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, цээжинд нэг зүйл дахиад л дугуй шар цагаан гаатай хүн шиг харагдаж байна ...

Хавар нэг удаа, цаг агаарт, цэцэрлэгт ч бай, цэцэрлэгт ч бай,

Өвөө хүрз аваад малгайгаа шидээд гайхамшигт манжин тарьжээ ... -

Хүүхдүүдийн хариулт...

А: Өвөөдөө манжин татахад хэн ирсэн юм бэ? (зурагны дагуу эмээ, ач охин гэх мэт).

Тэд хамтдаа манжин гаргаж ирэв.

Бид хамтдаа байхдаа юу ч хийж чадна.

Өвөөдөө бусад хүнсний ногооны дунд манжин олж авахад нь тусалцгаая.

(Тоглоом тоглож байна "Манжин ол" "Хүнсний ногоо" цувралын зургуудтай)

А: Өө, залуус аа, хар л даа, эдгээр эд зүйлс ямар үлгэрээс гаралтай вэ? (Янз бүрийн хэмжээтэй модон халбага харуулж байна.)

Хүүхдүүдийн хариулт.

Б: Зөв "Гурван баавгай" . Энэ үлгэрт 3-ын тоо хэд хэдэн удаа гардаг. (3 баавгай, 3 халбага), 3 өөр юу байсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ бол үлгэрийн хуудас юм. Энэ үлгэр юу юм бэ, хэн мэдэх вэ?

Зөв шүү залуусаа "Хун галуу" .

Хүүхдүүд галуунаас зугтахад хэн тусалсан бэ?

Мөн алимны мод танд гэнэтийн бэлэг барьсан.

Гэнэтийн мөч. (Хүүхдүүд өөрсдийгөө алимаар хооллодог)

Бакаушина Юлия Владимировна
Москва
GBOU-ийн 1347-р сургууль 3-р анги
1-р зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээл
"Бидний дуртай тоглоом"

Зорилго:

1. Яриа сонсох, үг, хэллэгийг дуусгах чадварыг бүрдүүлэх.

2. Тоглоомын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах, өргөжүүлэх, нэгтгэх.

3. Сурган хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагатоглоом тоглох, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.

Хаалга тогшиж, Машенка орж ирэв.

Маша: Сайн уу. Намайг Маша гэдэг. Би чамд сайхан хайрцаг авчирсан.

асран хамгаалагч : Сайн уу, Маша! Баярлалаа! Таны хайрцаг хаана байна?

Маша багшийн чихэнд шивнэв.

асран хамгаалагч : Юу? Чи түүнийг нуусан уу? Тэгээд хаана? Бид түүнийг олох хэрэгтэй юу?

асран хамгаалагч (хүүхдүүд рүү эргэж): Залуус аа, та хайрцаг олмоор байна уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ!!!

асран хамгаалагч : Тэгвэл түүнийг хайцгаая! Та, Машенка, бидэнтэй уулзахаар ирээрэй.

Хүүхдүүдтэй багш хайрцгийг олдог.

асран хамгаалагч Хариулт: Хайрцаг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Мөн энд “Тоглоомдоо хайртай, нандигнадаг хүүхдүүд. (Гарын үсэг зурсан) Машенка.

асран хамгаалагч : Баярлалаа Маша!

Маша : Чи үүнд юу байгаа гэж бодож байна?

Хүүхдүүд өөрсдийн сонголтыг санал болгодог.

Маша: Та дотор нь юу байгааг харж болно.

асран хамгаалагч : Одоо би хайрцгийг онгойлгоод дотор нь байгаа зүйлийг гаргая. Хармаар байна? Дараа нь хивсэн дээр тав тухтай суу.

асран хамгаалагч : Бидний дуртай тоглоомууд хайрцагт байна! (эхний тоглоомыг харуулах) Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Баавгай.

асран хамгаалагч : Та энэ тоглоомонд дуртай юу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

асран хамгаалагч : Мишка юу байгааг хараарай?

Хүүхдүүд : Нүд, чих, сарвуу...

асран хамгаалагч : Та баавгайн тухай шүлгийг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Бөх баавгай", "Тэд баавгайг шалан дээр унагав" шүлгийг уншдаг.

асран хамгаалагч : Чи юу гэж бодож байна, хэрвээ манай Мишка үнэхээр сарвууг нь тасалсан бол тэр инээмсэглэх болов уу?

Хүүхдүүд : Үгүй ээ.

асран хамгаалагч : Мэдээж! Тэр гомдох болно. Гомдох үед юу болдог вэ?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

асран хамгаалагч : Хэр их гомдсоноо харуул.

Хүүхдүүд ямар их гомдсоноо харуулдаг

асран хамгаалагч : Гэхдээ бид Мишкаг гомдоохгүй гэж үү?

Хүүхдүүд : Үгүй ээ.

асран хамгаалагч : Хараач, Мишка бидэн рүү инээмсэглэв! Түүн рүү эргээд инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд Мишка руу инээмсэглэв.

Баавгай: Би "Баавгай ой дундуур алхсан" тоглоом тоглох дуртай» .Чи надтай тогломоор байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Тоглоом "Баавгай ойд алхсан"

Баавгай:

Баавгай ойд алхаж байв

Тедди баавгай бүх зүйлийг хайж байв

Удаан хугацааны турш тэр хайсан

Сандал дээр суугаад унтсан

Хүүхдүүд чимээгүйхэн бослоо

Тэгээд тэд Мишутка руу гүйв.

Хүүхдүүд:

Баавгай - Баавгай бос!

Хүүхдүүдтэй хамт байгаарай!

асран хамгаалагч ( Мишка сууж байна ): Суу, Мишка, амар.

асран хамгаалагч : Энэ хайрцагт өөр ямар тоглоом байгаа бол оо.

Багш хоёр дахь тоглоомыг үзүүлэв.

асран хамгаалагч : Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Бөжин!

асран хамгаалагч : Бүжинд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд : Урт чих, богино сүүл, сэвсгэр үстэй...

асран хамгаалагч : Чи бөжингийн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Эзэгтэй бөжин шидсэн" шүлгийг уншдаг.

асран хамгаалагч : Өө, эзэгтэй нь яасан ч муу юм бэ. Тэр бороонд нэлээд хүйтэн байсан байх. Бүүжин бороонд хэрхэн нойтон сууж байсныг харуул.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

асран хамгаалагч : Чи туулайг баярлуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

асран хамгаалагч : Бүгдээрээ одоо туулай болж тоглоцгооё.

Тоглоом "Саарал туулай сууж байна"

Саарал туулай суугаад чихээ хөдөлгөж байна.

Ингэж, ингэж чихээ хөдөлгөдөг.

Бүжин суухад хүйтэн байна, та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Энэ мэтчилэн сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Бөжин зогсоход хүйтэн байна, та хөлөө дулаацуулах хэрэгтэй.

Үсрэх, үсрэх, үсрэх, хөлөө дулаацуулах хэрэгтэй.

асран хамгаалагч : Бөжингийн чих дулаарсан уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

асран хамгаалагч : Чи Бөжингийн саварыг дулаацуулсан уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

асран хамгаалагч : Бөжин инээмсэглэв! Түүнийг орхихгүй, найзалж тоглоно гэж амлая.

асран хамгаалагч (Бүжинг Мишкагийн хажууд суулгаж): Мишкагийн хажууд туулай суу.

Азарган тахиа дуугарч буй дууны бичлэг.

асран хамгаалагч : Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Cockerel.

асран хамгаалагч : Тэгээд кокерелийг магтъя.

Хүүхдүүд : Та алтан самтай. Оливын сахал. Та үзэсгэлэнтэй олон өнгийн сүүлтэй. Та хөл, хөлөндөө салаатай.

асран хамгаалагч : Таазын тухай үржүүлгийн үлгэрийг хэн бидэнд хэлэх вэ?

асран хамгаалагч : Түүний гэр бүлд cockerel бол аав юм. Тэгээд ээж нь хэн бэ?

Хүүхдүүд : Тахианы мах.

асран хамгаалагч : Тэгээд хүүхдүүд үү?

Хүүхдүүд : Тахиа.

асран хамгаалагч : Намайг тахианы ээж болгоорой, харин та нар миний бяцхан тахиа болоорой.

Логоритм "Тахиатай тахиа"

Тахиа зугаалахаар гарав

Шинэ өвсийг чимх

Түүний ард шар тахианууд байдаг.

Ко-ко-ко, ко-ко-ко

Битгий хол яв.

Сарвуугаараа эгнээ, үр тариа хайх

Тэд тарган цох, шороон хорхой идэж,

Бид нэг тэвш дүүрэн ус уусан.

Хаана - хаана? Хаана - хаана?

Алив, нааш ир, бүгд энд байна!

За, ээждээ жигүүрийн доор байгаарай!

Хаашаа - чамайг хаашаа авч явсан бэ?

асран хамгаалагч : Бид кокерелд түүнийг хайрлаж халамжлахаа амлах уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

асран хамгаалагч : Таазыг бусад тоглоомын хажууд суулга.

асран хамгаалагч : Энд бас нэг тоглоом байна!

Хүүхдүүд : Онгоц.

асран хамгаалагч : Яг л жинхэнэ шиг. Тэр (харуулж, хүүхдүүд дууддаг) далавч, хамар, дугуйтай.

Онгоцыг хэн жолоодож байгааг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт). Нисгэгч онгоцыг жолоодож байна.

Онгоцны дугуйг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт). Онгоцны дугуйг буух төхөөрөмж гэж нэрлэдэг.

асран хамгаалагч : Та онгоц шиг нисэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Fizminutka "Бид гараа өргөжүүлэхэд оруулав"

Бид гараа өргөж,

Онгоцтой боллоо.

Онгоцоо өөрсдөө хийцгээе

Ойн дээгүүр нисцгээе.

Ойн дээгүүр нисцгээе

Тэгээд ээж рүүгээ буцна.

асран хамгаалагч : Хайрцаг дотор өөр хэн нуугдаж байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд : Заан.

асран хамгаалагч : Энэ нь бусад амьтны тоглоом шиг биш юм. Түүний чихийг хар. Том эсвэл жижиг үү? Зааны хамарыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд : Их бие.

асран хамгаалагч : Тэгээд одоо би чамд шүлэг уншмаар байна. Хүсч байна?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Аврах цаг боллоо, бух унтсан,

Тэр торхон дээрх хайрцагт хэвтэв.

Нойрмог баавгай орондоо оров

Зөвхөн заан л унтахыг хүсдэггүй.

Тэр толгой дохилоо -

Тэр заан руу нум илгээдэг.

асран хамгаалагч : Заанд хэрхэн унтахыг үзүүл.

Хүүхдүүд хэрхэн унтахыг харуулдаг.

асран хамгаалагч : Тийм ээ, хацрын доор гар, нүдээ аниад.

Багш тоглоомуудыг хайрцагт буцааж хийнэ.

асран хамгаалагч : Манай тоглоомууд жаахан ядарсан байна. Тэднийг хайрцганд хэсэг хугацаанд унтуул, дараа нь бид тэдэнтэй тоглох болно. Энэ хайрцагт ямар тоглоом байгааг санаж байна уу?

Хүүхдүүд : Баавгай, туулай, тахиа, онгоц, заан.

асран хамгаалагч : Тоглоом чамтай тоглох үнэхээр дуртай, хэрэв та тэднийг гомдоохгүй, бүү хая, бүү март. Та тоглоомтой хэрхэн харьцдаг вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

асран хамгаалагч : Тэгээд одоо шидэт үгээ хэлцгээе, хамтдаа яаж тоглох вэ.

Бид хамтдаа тоглох болно

Хэнийг ч битгий гомдоо.

Маша: Та тоглоомонд дуртай, болгоомжтой тоглоно гэдэгт би итгэдэг. Би чамд тоглоомоо өгмөөр байна.

Маягтын төгсгөл