Хэл яриа хөгжүүлэх хичээл 2-р бага бүлэг. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. Тоглоом "Ойд хэн нуугдаж байна?"

2-р хэлний ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй залуу бүлэг"Эмээ дээр зочлох"

Зорилтот:

    Эсрэг утгатай (антоним) үгсийг сонгож сур.

    Дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах: ch, sh, s, z. Дууны хослолыг үргэлжлүүлэн дуудаж сураарай: миов-мөө, мөөр-мүр, вуф-вүү, му-му..

    Тодорхойлолтоор амьтныг таньж сур, амьтдын онцлог үйлдлийг илэрхийлсэн үйл үгсийг сонго. "Тэжээвэр амьтан" гэсэн ерөнхий ойлголтыг танилцуулна уу.

    Хүүхдүүдэд насанд хүрэгчдийн хамт орос хэлийг дахин хэлэхийг заа ардын үлгэр"Манжин".

    Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний ангиллыг засах.

    Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дугтуйнд хийсэн захидал, цэцэг, хэрээ, бор шувуу, зул сарын гацуур мод, тоглоом: муур, нохой, үхэр, туулай, ногооны цэцэрлэгийн дүрс, тэмдэг, "Манжин" ширээний театр, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа! Та бүгд над дээр ирээрэй. Сайн уу залуусаа! Чамайг харсандаа баяртай байна. Бүгдээрээ хөтлөлцөөд чангаар хэлцгээе: " Өглөөний мэнд", тэгээд одоо үүнийг шивнэж хэлье. Залуус аа, ширээн дээр ирээд хуруугаараа тоглоцгооё.

Хурууны гимнастик "Хуруугаа алхаарай"

Явцгаая, хуруунууд аа
Мөн сүүлийнх нь гүйцэх ёстой
Гурав дахь хуруу - гүйх,
Мөн дөрөв дэх нь - явганаар.
Тав дахь хуруу нь үсрэв
Тэгээд замын төгсгөлд тэр унасан.

Залуус аа, хар даа, бид захидал хүлээн авлаа. Ямар захидалд байгааг надад хэлээч?

Хүүхдүүд: дугтуйнд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Захидал хэнээс ирснийг харцгаая. Тэгээд эмээ бидэнд захидал илгээсэн. Түүний бидэнд бичсэн зүйлийг уншъя.

"Залуус аа, өвөө цэцэрлэгт манжинг зулгааж чадахгүй байна. Тэдэнд тусалцгаая."

Одоо эмээ рүүгээ явцгаая. Бид юу идэх вэ?

Хүүхдүүд: вагоноор.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би галт тэрэг, та нар жижиг тэрэг байх болно. Энэ үгийг түрүүлж хэлсэн хүн намайг дагах болно. Эхлэх.

    заан том, нохой жижиг

    зун дулаан, өвөлдөө хүйтэн

    Би өндөр, Настя намхан

    Ээж нь залуу, өвөө нь хөгшин

    зам өргөн, гэхдээ зам нь нарийн

    сандал зөөлөн, сандал нь хатуу

    Өдрийн цагаар гэрэл гэгээтэй, шөнөдөө харанхуй байдаг(хүүхдүүд ээлжлэн галт тэргэнд сууна)

Манай галт тэрэг хэр удаан болсныг хараарай.

    Хурдан галт тэргээр явцгаая (чшш)

    Хамгаалалтанд (ch-ch-ch)

    Уурыг гаргах (сссс)

    Бид тоормослох (z-z-z)

Залуус аа, бид клирингийн талбайд ирлээ. Энд маш олон цэцэг бий. Тэдний үнэрийг үнэрлэцгээе. Амьсгалын дасгал "Цэцгийн үнэр" - хамраараа тайван амьсгал авч, амьсгалаа түгжиж, "Аа-аа!"(Тэд модны дэргэд очоод сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар даа, энд ямар нэг зүйл болсон.

Тэнд хэн сууж байгааг хараарай?(бор шувуу)
-Тэр хаана сууж байгаа юм бэ?
(зул сарын гацуур мод дээр)
- Бор шувуу яаж жиргэдэг вэ
(Дэгдээхэйгээ жиргэх)
- Тэгээд энэ хэн бэ?
(Хэрээ)
- Хэрээ хаана суудаг вэ?
(модны дор)
- Хэрээ яаж хашгирдаг вэ?
(Кар-кар)
- Залуус аа, нийт хэдэн шувуу байдаг вэ? Тоолж үзье
(Нэг хоёр).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бор шувуу, хэрээ хоёр далавчаа дэвсэж, санаа зовж байна.(Хүүхдүүд шувуудын хөдөлгөөнийг харуулдаг). Модны дэргэд олон амьтад байдаг, тэд төөрсөн, гэр нь хаана байгааг мэдэхгүй байна. Ямар амьтад төөрснийг тааварлацгаая.

    Энэ бол бутлаг сүүлтэй, хулгана барьдаг тэжээвэр амьтан юм.(муур). Тэр яаж уйлдаг вэ?(purr purr) , тэр яаж хашгирдаг вэ?(Мяу миау), яаж шуугидаг вэ?(ш-ш-ш).

Муурыг эелдэг байдлаар дуудцгаая(Китти, муур).
- Муур юу хийх дуртай вэ?
(Хулгана барих, сүү уугиулах, үглэх, маажих, тоглох)
-Ямар муур вэ?
(Зөөлөн, сэвсгэр).

    Энэ бол том гэрийн тэжээвэр амьтан юм урт сүүл, тэр эвэртэй юу?(Короава)

Үхрийг энхрийлэн дуудъя(Үхэр, үхэр)
-Үхэр яаж мөөрдөг вэ
(Му Му)
- Тэр юу хийж байна?
(нугад бэлчээх)
-Үхэр юу өгдөг вэ?
(Сүү).

    Гэрээ хамгаалдаг тэжээвэр амьтан мөн үү?(нохой)

Нохойгоо энхрийлэн нэрлэцгээе(нохой)
- Нохой юу хийж байгаа юм бэ?
(Хуцаж, байшингаа хамгаалж, архирч, яс хазаж, гүйж, сүүлээ сэгсэрнэ)
- Тэр яаж хуцдаг вэ?
(Хөөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?(Дотоодын)

Яагаад гар хийцийн вэ?(Учир нь тэд гэртээ амьдардаг)
- Залуус аа, хар даа, энд хэн нь хачирхалтай вэ?(туулай)
- Тэр яагаад илүүдэв?
(Тэр бол зэрлэг амьтан, ойд амьдардаг).

Дууриамал сурах (бороо, аянгын хөгжим)

Залуус аа, үүл эргэлдэж байна(шалан дээр суух) бороо орж эхлэв(хуруугаараа шалан дээр тогших) аянга цахилаа(алга) аянга дуугарав(нударгатай) , бороо багасч, бүрэн зогссон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, амьтдыг өвөө эмээ рүүгээ буцахад нь тусалцгаая.(Тэд амьтдыг авчирч, өвөө эмээгийн дэргэд ширээн дээр тавьдаг).

эмээ: Өө, баярлалаа залуусаа, бид малаа оллоо. Залуус аа, өвөөгөөс манжингаа татахад туслаарай.(Хүүхдүүд ширээний өмнө сандал дээр сууж, ширээний театр ашиглан багшийн хамт Оросын ардын "Манжин" үлгэрийг ярьдаг).

эмээ: Тусалсанд баярлалаа залуусаа. Манжин гаргаж авахад тусалсан. Цэцэрлэг рүү явцгаая. Би чамайг ногоо жимсээр дайлах болно.

Залуус аа, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ зэргийг байрлуулах хэрэгтэй. (Тэмдэгтүүдийг ашиглан байрлуул).
-Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ?(Газар дээр, газарт, цэцэрлэгт)
-Жимс жимсгэнэ хаана ургадаг вэ?(мод дээр).

(Хүүхдүүд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ тавьж, хүнсний ногоо, жимснийхээ тухай ярьдаг).

Сайн байна залуусаа! Мөн энд миний танд зориулсан амттан байна.(Эмээ амттантай сагс өгнө).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар үнэхээр мундаг юм! Бид өвөө, эмээ хоёрт тусалсан, гэхдээ одоо буцах цаг болжээ цэцэрлэг. (Галт тэргээр явах)

Энд бид цэцэрлэгт байна. Бид хаана байсан бэ?(Өвөө, эмээгийн газар)
- Бид тэдэнтэй юу хийсэн бэ?(Бид тэжээвэр амьтдад гэртээ харих замыг олоход нь тусалж, газраас манжин сугалав)
-Эмээ тань танд юу гэж ханддаг байсан бэ?(алим)

Гайхалтай! Дугуйлан зогсоод гар бариад "Бид маш сайн" гэж хэлцгээе. Эхлээд бид ердийн хоолойгоор шивнэж, хашгирав.

Ольга Александрова
Яриа хөгжүүлэх 2-р бага бүлэг. Хичээлийн тэмдэглэл

Яриа хөгжүүлэх 2-р бага бүлэг. Хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв: Зохиолын зургийг шалгах "Хүүхдүүд тоглож байна". Дидактик тоглоом "Юу өөрчлөгдсөн".

Зорилго: Хүүхдэд хуйвалдааны зургийг авч үзэхийг үргэлжлүүлэн зааж, түүний сэдвийг тодорхойлж, дүрүүдийн үйлдэл, харилцааг тодорхойлоход нь тусал. Ономатопой үгсийг зөв, тодорхой дуудаж сур (объектуудын байршлыг тодорхойлж сурах).

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Багшийн араас ганц үг хэлж сур.

Асуултыг ойлгох, хариулах чадвараа сайжруул.

Объектуудын хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бататгах.

Хөгжлийн:

Санах ойг хөгжүүлэх, ойлголт, төсөөлөл, яриа.

Үргэлжлүүлэх хөгжүүлэхидэвхтэй байх урьдчилсан нөхцөл илтгэлүүд.

Сурган хүмүүжүүлэх:

Тууштай байдал, сониуч зан, харилцааны үйл ажиллагаа, тоглоом сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Үе тэнгийнхэнтэйгээ тоглож сур, хамтдаа тоглох сонирхолтой бай.

Төлөвлөсөн үр дүн: хүүхэд зураг, тоглоом үзэх сонирхолтой байдаг; биеийн тамирын болон дидактик тоглоомд оролцдог).

Шууд зохион байгуулалт боловсролын үйл ажиллагаа

Яриа хөгжүүлэх.

Арга, техник

Зургийн үзлэг, ерөнхий яриа, давтан яриа, тоглоомын үзлэг, эрүүл мэндийг хэмнэх технологи - биеийн тамир, дидактик тоглоом.

Урьдчилсан ажил: Зургийг шалгах, дидактик тоглоом.

Тайлбар толь бичгийн ажил Шоо, үзэсгэлэнтэй, хашаа, хүү, охин, хаалга, цамхаг, маш сайн, ачааны машин, хөх, яншуй, барилгын материал.

-д зориулсан материал ангиуд

Сэдвийн зураг, дидактик тоглоомд зориулсан тоглоом.

Техник хангамж, програм хангамж

Боловсролын нөөц

Цэцэрлэгийн ярианы хөгжил, V. V Gerbova, хуудас 70-71

Интернет нөөц

Нэмэлт мэргэжлийн

багшийн ур чадвар

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

Хүүхдүүд өрөөний голд байрлах сандал дээр сууна.

I. Зохион байгуулалтын мөч (3 мин).

Багш хүүхдүүдэд зургийг үзүүлж, хүүхдүүдэд сэтгэгдэл солилцох боломжийг олгодог. Хүүхдүүдийг зургийнхаа гарчгийг хамтдаа гаргаж ирэхийг урьж, гарчиг нь богино байх ёстойг санал болгож, Жишээлбэл: "Хүүхдүүд блокоор тоглодог", "Хамт тоглох сонирхолтой". Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

II. Гол хэсэг (10 мин).

1. Уран зургийг харж байна (өгүүллэг бичих).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд том шоогаар хашаа барьсан. Та ямар өнгийн шоо харж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зургийн голд дээр нь цэнхэр пирамид бүхий улаан нуман хаалга байна. Бид нуман хаалганы өмнө зогсов ... (том цэнхэр ачааны машин). Мөн ард талд. (шоо). Яагаад машин зогссон бэ? Энэ ачааны машины хувьд нуман хаалга нь нарийхан байна. Охин хашааны нөгөө талд зогсоод ачааны жолоочид хашааг тойрч гарах нь дээр гэж заажээ. Хашаанд өөр машин байна. Тодорхойл. (Жижиг, улаан, яншуй ард сууж байна).

Охид, хөвгүүд ногоон, хөх, голт бор өнгийн янз бүрийн өнгийн том шоогаар хашаа барьсан нь маш сайн хашаа юм. Энэ хашаа нь улаан нуман хаалгатай. Барилгын материал ачсан том машин арк руу ирж зогсов. Энэ л асуудал. Том машины хувьд нуман хаалга нь нарийхан байдаг. Хашааны нөгөө талд зогсож байгаа охин хашааг тойрч гарах нь илүү дээр гэдгийг харуулж байна. Ардаа Петрушкатай жижиг улаан машин бас зогсов. Яншуй нойрмоглож, санаа зовохгүй байна. Жолооч түүнийг цагтаа тоглолтонд хүргэж өгнө гэдгийг тэр мэднэ.

2. Барилгын материалыг авч үзэх.

Багш хүүхдүүдийг барилгын материалыг авч үзэхийг урьж байна.

Залуус аа, энэ юу вэ? (Хүүхдийн хариулт). Манай шоо ямар өнгөтэй вэ? Зурган дээрх хүүхдүүдийн барьсан хашаанаас өөр юуг шоо дөрвөлжингээр барьж болох вэ. (Хүүхдийн хариулт).

Биеийн тамирын минут "Саарал туулай".

Саарал туулай үсрэв

Тэр чононоос зугтаж байсан

Бутны ард үсрэх

Гүүрэн доорх зам дагуу.

3. Дидактик тоглоом "Юу өөрчлөгдсөн бэ?".

Багш 4-5 тоглоомыг ширээн дээр тавиад хүүхдүүдээс ямар тоглоом харж, хэрхэн байрлаж байгааг хэлэхийг хүснэ (тоглоомуудын байршлыг зааж өгөх, Жишээлбэл: ирмэг дээр, дунд, зүүн талд, баруун талд). Хүүхдүүд нүдээ аниад багш тоглоомын газруудыг өөрчилдөг. Хүүхдүүд нүдээ нээж, юу өөрчлөгдсөнийг хэлдэг.

III. Эцсийн хэсэг (2 минут).

Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Харж байна уу залуусаа, та бид хоёр ч бас хамт тоглож байсан. Чамд энэ таалагдсан уу? (Хүүхдийн хариулт). Үргэлж хамтдаа тоглоцгооё, энэ нь бидэнд хөгжилтэй, сонирхолтой байх болно, учир нь бид маш найрсаг залуус! Энэ үнэн үү?

Төгсгөлийн хэсэгт багш, хүүхдүүд хамтдаа тоглох нь маш хөгжилтэй, сонирхолтой гэж дүгнэсэн.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Яриа хөгжүүлэх 2-р бага бүлэг "Торон дахь хүүхдүүд"Яриа хөгжүүлэх Хөтөлбөрийн агуулга С.Маршакийн шүлгүүдээс амьтдын яруу найргийн тод дүр төрхийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

"Машад өгөх бэлэг" ярианы хөгжлийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй 2-р бага бүлэг Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдэд дамжуулахыг заа.

"Колобоктой хийсэн уулзалт" ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй (эхний бага бүлэг)Зорилго - багшийн тусламжтайгаар тоглоомын тайлбарыг бичихийг заах; - хэлэн үгэнүүдые түлөөлэгшэ; - практик сонголт.

"Хүүхдэд зочилж буй эмээгийн үлгэр" хоёрдугаар бүлгийн математикийн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. GCD. Математикийн хөгжил. Хоёр дахь бага бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл. "Эмээ хүүхдүүд дээр очиж үлгэр ярьж байна." Хөтөлбөрийн агуулга:.

"Ярианы хөгжил" боловсролын салбарын хэтийн төлөв. Яриа хөгжүүлэх (эхний бага бүлэг)БОЛОВСРОЛЫН САЛБАР “ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ” Яриа хөгжүүлэх. 9 САРЫН 20.16 Сайтын нутаг дэвсгэрээр аялах Хүүхдүүдийг оролцуулж хэвшүүлэх.

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Зорилтот:

  • Эсрэг утгатай (антоним) үгсийг сонгож сур.
  • Дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах: ch, sh, s, z. Дууны хослолыг үргэлжлүүлэн дуудаж сураарай: миов-мөө, мөөр-мүр, вуф-вүү, му-му..
  • Тодорхойлолтоор амьтныг таньж сур, амьтдын онцлог үйлдлийг илэрхийлсэн үйл үгсийг сонго. "Тэжээвэр амьтан" гэсэн ерөнхий ойлголтыг танилцуулна уу.
  • Хүүхдүүдэд насанд хүрэгчдийн хамт Оросын ардын "Манжин" үлгэрийг дахин ярихыг заа.
  • Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний ангиллыг засах.
  • Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дугтуйнд хийсэн захидал, цэцэг, хэрээ, бор шувуу, зул сарын гацуур мод, тоглоом: муур, нохой, үхэр, туулай, ногооны цэцэрлэгийн дүрс, тэмдэг, "Манжин" ширээний театр, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа! Та бүгд над дээр ирээрэй. Сайн уу залуусаа! Чамайг харсандаа баяртай байна. Бүгдээрээ гар бариад "Өглөөний мэнд" гэж чангаар хэлье, тэгээд одоо үүнийг шивнэж хэлцгээе. Залуус аа, ширээн дээр ирээд хуруугаараа тоглоцгооё.

Хурууны гимнастик "Хуруугаа алхаарай"

Явцгаая, хуруунууд аа
Мөн сүүлийнх нь гүйцэх ёстой
Гурав дахь хуруу - гүйх,
Мөн дөрөв дэх нь - явганаар.
Тав дахь хуруу нь үсрэв
Тэгээд замын төгсгөлд тэр унасан.

Залуус аа, хар даа, бид захидал хүлээн авлаа. Ямар захидалд байгааг надад хэлээч?

Хүүхдүүд:дугтуйнд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Захидал хэнээс ирснийг харцгаая. Тэгээд эмээ бидэнд захидал илгээсэн. Түүний бидэнд бичсэн зүйлийг уншъя.

"Залуус аа, өвөө цэцэрлэгт манжинг зулгааж чадахгүй байна. Тэдэнд тусалцгаая."

Одоо эмээ рүүгээ явцгаая. Бид юу идэх вэ?

Хүүхдүүд:вагоноор.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би галт тэрэг, та нар жижиг тэрэг байх болно. Энэ үгийг түрүүлж хэлсэн хүн намайг дагах болно. Эхлэх.

  • заан том, нохой жижиг
  • зун дулаан, өвөлдөө хүйтэн
  • Би өндөр, Настя намхан
  • Ээж нь залуу, өвөө нь хөгшин
  • зам өргөн, гэхдээ зам нь нарийн
  • сандал зөөлөн, сандал нь хатуу
  • Өдрийн цагаар гэрэл гэгээтэй, шөнөдөө харанхуй байдаг (хүүхдүүд ээлжлэн галт тэргэнд сууна)

Манай галт тэрэг хэр удаан болсныг хараарай.

  • Хурдан галт тэргээр явцгаая (чшш)
  • Хамгаалалтанд (ch-ch-ch)
  • Уурыг гаргах (сссс)
  • Бид тоормослох (z-z-z)

Залуус аа, бид цэвэрлэгээний талбайд ирлээ. Энд маш олон цэцэг бий. Тэдний үнэрийг үнэрлэцгээе. Амьсгалын дасгал "Цэцгийн үнэр" - хамраараа тайван амьсгал авч, амьсгалаа түгжиж, "Аа-аа!" (Тэд модны дэргэд очоод сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хар даа, энд ямар нэг зүйл болсон.

Тэнд хэн сууж байгааг хараарай? (бор шувуу)
-Тэр хаана сууж байгаа юм бэ? (зул сарын гацуур мод дээр)
- Бор шувуу яаж жиргэдэг вэ (Дэгдээхэйгээ жиргэх)
- Тэгээд энэ хэн бэ? (Хэрээ)
- Хэрээ хаана суудаг вэ? (модны дор)
- Хэрээ яаж хашгирдаг вэ? (Кар-кар)
- Залуус аа, нийт хэдэн шувуу байдаг вэ? Тоолж үзье (Нэг хоёр).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, бор шувуу, хэрээ хоёр далавчаа дэвсэж, санаа зовж байна. (Хүүхдүүд шувуудын хөдөлгөөнийг харуулдаг).Модны дэргэд олон амьтад байдаг, тэд төөрсөн, гэр нь хаана байгааг мэдэхгүй байна. Ямар амьтад төөрснийг тааварлацгаая.

  1. Энэ бол бутлаг сүүлтэй, хулгана барьдаг тэжээвэр амьтан юм. (муур).Тэр яаж уйлдаг вэ? (purr purr), тэр яаж хашгирдаг вэ? (Мяу миау),яаж шуугидаг вэ? (ш-ш-ш).

Муурыг эелдэг байдлаар дуудцгаая (Китти, муур).
- Муур юу хийх дуртай вэ? (Хулгана барих, сүү уугиулах, үглэх, маажих, тоглох)
-Ямар муур вэ? (Зөөлөн, сэвсгэр).

  1. Урт сүүлтэй том тэжээвэр амьтан уу, эвэртэй юу? (Короава)

Үхрийг энхрийлэн дуудъя (Үхэр, үхэр)
-Үхэр яаж мөөрдөг вэ (Му Му)
- Тэр юу хийж байна? (нугад бэлчээх)
-Үхэр юу өгдөг вэ? (Сүү).

  1. Гэрээ хамгаалдаг тэжээвэр амьтан мөн үү? (нохой)

Нохойгоо энхрийлэн нэрлэцгээе (нохой)
- Нохой юу хийж байгаа юм бэ? (Хуцаж, байшингаа хамгаалж, архирч, яс хазаж, гүйж, сүүлээ сэгсэрнэ)
- Тэр яаж хуцдаг вэ? (Хөөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Дотоодын)

Яагаад гар хийцийн вэ? (Учир нь тэд гэртээ амьдардаг)
- Залуус аа, хар даа, энд хэн нь хачирхалтай вэ? (туулай)
- Тэр яагаад илүүдэв? (Тэр бол зэрлэг амьтан, ойд амьдардаг).

Дууриамал сурах (бороо, аянгын хөгжим)

Залуус аа, үүл эргэлдэж байна (шалан дээр суух)бороо орж эхлэв (хуруугаараа шалан дээр тогших)аянга цахилаа (алга)аянга дуугарав (нударгатай), бороо багасч, бүрэн зогссон.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, амьтдыг өвөө эмээ рүүгээ буцахад нь тусалцгаая. (Тэд амьтдыг авчирч, өвөө эмээгийн дэргэд ширээн дээр тавьдаг).

эмээ:Өө, баярлалаа залуусаа, бид малаа оллоо. Залуус аа, өвөөгөөс манжингаа татахад туслаарай. (Хүүхдүүд ширээний өмнө сандал дээр сууж, ширээний театр ашиглан багшийн хамт Оросын ардын "Манжин" үлгэрийг ярьдаг).

эмээ:Тусалсанд баярлалаа залуусаа. Манжин гаргаж авахад тусалсан. Цэцэрлэг рүү явцгаая. Би чамайг ногоо жимсээр дайлах болно.

Залуус аа, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ зэргийг байрлуулах хэрэгтэй . (Тэмдэгтүүдийг ашиглан байрлуул).
-Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ? (Газар дээр, газарт, цэцэрлэгт)
-Жимс жимсгэнэ хаана ургадаг вэ? (мод дээр).

(Хүүхдүүд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ тавьж, хүнсний ногоо, жимснийхээ тухай ярьдаг).

Сайн байна залуусаа! Мөн энд миний танд зориулсан амттан байна. (Эмээ амттантай сагс өгнө).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар үнэхээр мундаг юм! Бид өвөө, эмээ нарт тусалсан, гэхдээ одоо цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. (Галт тэргээр явах)

Энд бид цэцэрлэгт байна. Бид хаана байсан бэ? (Өвөө, эмээгийн газар)
- Бид тэдэнтэй юу хийсэн бэ? (Бид тэжээвэр амьтдад гэртээ харих замыг олоход нь тусалж, газраас манжин сугалав)
-Эмээ тань танд юу гэж ханддаг байсан бэ? (алим)

Гайхалтай! Дугуйлан зогсоод гар бариад "Бид маш сайн" гэж хэлцгээе. Эхлээд бид ердийн хоолойгоор шивнэж, хашгирав.

Валентина Викторовна Гербова

Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлүүд. Хичээлийн төлөвлөгөө

Хөтөлбөрийн зорилтуудыг амжилттай хэрэгжүүлэх нь олон хүчин зүйлээс, юуны түрүүнд амьдралын хэв маягаас хамаарна сургуулийн өмнөх боловсрол, тусгайлан боловсруулсан, бодолтой хөгжлийн орчноос хүүхдийг өсгөж буй уур амьсгал.

Боловсрол, сургалтын үр нөлөө нь хүүхдүүдтэй шууд ажилладаг багш нар, өдрийн цагаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй харьцдаг сургуулийн өмнөх боловсролын бүх ажилчдын шаргуу хөдөлмөрөөр хүрдэг.

Хүүхдэд төрөлх хэлээ сургах, уран зохиолтой танилцуулах ажлын тогтолцоог В.В.Гербовагийн "Цэцэрлэгийн ярианы хөгжил", "Хүүхдийг таниулах" бүтээлүүдэд тусгасан болно. уран зохиол"(М.: Мозайка-Синтез, 2005).

М.А.Васильева, В.В.Гербова, Т.С.Комарова нарын найруулсан "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр"-ийн хүрээнд бичсэн "Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл" гарын авлагад хамгийн чухал чиглэлийн зөвлөмжийг нэмж оруулсан болно. сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа- сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг ангид зорилготой, системтэй сургах. Номын практик зорилго нь сурган хүмүүжүүлэгч нарт хичээлийг төлөвлөх (сэдэв, сургалтын зорилгыг тодорхойлох, хэрэгжүүлэх арга зам) ойролцоо удирдамжаар хангахад оршино.

Амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдийн ярианы хөгжлийн онцлог

Амьдралын дөрөв дэх жилд онцгой анхаарал хандуулдаг бие даан үг хэлэх хэрэгцээг хөгжүүлэх .

Хүүхдүүд харилцах, тайлбарлах, ямар нэгэн зүйл асуух, мөн тоглоомын үйлдлүүдийг ярианы хамт дагалдуулахын тулд ярьдаг. Тэдний мессеж, тайлбарын гуравны нэг нь нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдээс бүрддэг бөгөөд энэ нь хүүхдийн ярианы синтаксик талыг сайжруулах боломжийг олгодог.

Гурван настайдаа энэ нь гарч ирдэг ярианы дүн шинжилгээ хийх чадвар. Хүүхэд өөрөө үгийг хэрхэн зөв дуудахаа мэддэггүй ч хэн нэгэн буруу дуудвал түүнийг барьж авдаг. Хүүхдүүд ижил төстэй үгсийг ялгаж чаддаг (Сашулка - мөс).Гэсэн хэдий ч сонсголын ярианы төгс төгөлдөр байдлын талаар ярихад эрт байна (зохицуулалттай яриа нь бие даасан үгсээс илүү чихэнд мэдрэгдэх нь илүү хэцүү байдаг).

Энэ насанд хүүхдүүд зарим аялгууг (баяр хөөртэй, боловсронгуй, байцаагч) сонсож, хуулбарлаж эхэлдэг.

Хэдийгээр дөрөв дэх жил бол эрчимтэй үе юм дуу чимээ олж авах, зөв ​​дуудлагын зэрэгцээ хүүхдийн ярианд дуу чимээг орхих, солих, шингээх, зөөлрүүлэх зэрэг ажиглагддаг (зөөлөн дуу авианы дуудлага нь хүүхдэд хатуу дуунаас илүү хялбар байдаг).

Хүүхдийн дуу авианы зөв дуудлага нь ядрах, өвчин эмгэг, муу ярьдаг бага насны хүүхдүүдтэй харилцах зэргээс болж амархан алдагддаг.

Дуудлагын согог нь ярианы дүрмийн бүтцийг эзэмшихэд хүндрэл учруулж, хүүхдийг үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцахад саад болдог, учир нь түүний хэлсэн үгийг бусдад ойлгоход хэцүү байдаг.

3-4 насны хүүхдүүдийн амьсгал тасалдсан, ярианы хурд нь хурдасдаг (бага, удаан) тул тэднийг сонсоход хэцүү байдаг. Үүнтэй холбогдуулан ярианы дууны соёлыг хөгжүүлэх ажлын агуулгад амьсгал, хүч чадал, дуу хоолойны хэмжээг сайжруулах дасгалууд багтдаг.

Асуудал толь бичиг бүрдүүлэхбас олон талтай. Амьдралын гурав дахь жилдээ хүүхдүүд бие даасан объектуудыг (хүнсний ногоо, тавилга, аяга таваг гэх мэт) амархан таньж мэддэг боловч тэдгээрийг үргэлж зөв нэрлэж чаддаггүй. Гурван нас хүртлээ хүүхдүүд объектыг мэдэрч, тэдгээрийн шинж тэмдэг, чанар, үйлдлүүдийг тодорхойлохыг хичээдэг.

Насанд хүрэгчдийн танил объектын талаархи зарим асуултыг ойлгох нь хүүхдүүдэд хүндрэл учруулдаг, ялангуяа объект нь үйл ажиллагааны объектын үүрэг гүйцэтгэдэг. Хүүхдүүд зургийг хараад "Энэ хэн бэ?" Гэсэн асуултанд үнэн зөв хариулдаг. (охин, хүүхэлдэй, өмд, зүү, утас),Харин “Охин хэнд зориулж өмд оёдог вэ?” гэсэн асуултад Тэдний зарим нь "Баавгай оёж байна" гэж хариулдаг (саяхан багш бяцхан баавгайн өмд оёж байсан).

Амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдүүдийн толь бичигт их хэмжээний тоон хэлбэлзлийг тэмдэглэсэн бөгөөд үүнийг тайлбарлав. хувь хүний ​​онцлогхүүхдийн хөгжил.

Харамсалтай нь судлаачид Э.Аркины 1968 онд хэвлэгдсэн амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдийн үгсийн сангийн бүтцийн талаархи мэдээлэлд тулгуурладаг. (Орчин үеийн хүүхэд өөр өөр тоон шинж чанартай байж магадгүй юм.) Тэгэхээр Э.Аркины хэлснээр хүүхдийн толь бичигт: нэр үг 50.2%, үйл үг 27.7%, үйл үг 5%, нэр үг 11.8% байна.

Хүүхдүүд өдөр тутмын үгсийн санг амжилттай эзэмшдэг бөгөөд энэ нь тэдэнд харилцахад тусалдаг. Нэмж дурдахад хүүхдүүдэд объектын хэсэг, нарийн ширийн зүйлийг, тэдгээрийн чанарыг илэрхийлдэг үгсийг сурахад нь туслах шаардлагатай. Зарим ерөнхий ойлголтыг толь бичигт оруулах ёстой, эс тэгвээс хүүхдүүд объектуудыг үндсэн шинж чанаруудаас илүү санамсаргүй байдлаар бүлэглэдэг.

Энэ насанд хүүхдүүд угтвар үг, холбоо үг, асуултын үгсийг эрчимтэй эзэмшдэг (синтаксийг сайжруулах үндэс).

Тайлбар толь бичгийн ажил дээр ажиллахтай нягт холбоотой ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах(үг үүсгэх, залгах гэх мэт).

Хүүхдүүд угтвар, дагавар дээр үндэслэн үгсийг ялгадаг (ирсэн - зүүн - ирсэн, аяга - аяга).Хүүхдүүд нэр үгтэй ганцаарчилсан өнгөрсөн цагийн үйл үгийн тохирлыг эзэмшдэг. зөв хэлбэрүүднэр үгийн төрөл ба яллах олон тоо (гутал, бээлий, үнэгний бамбарууд),тэмдэг нэрийн хамаатуулах (туулай, үнэг);Харьцуулах зэрэгт нэмэлт үг, үйлдлийг ашиглаж эхэлнэ.

Хэл ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх нь амьдралын гурав дахь жилийн хоёрдугаар хагаст ялангуяа хурдан явагддаг нь мэдэгдэж байна. (Судлаачдын үзэж байгаагаар гурван жил хагас хүртэл, зарим үзүүлэлтээр дөрвөн жил хүртэл хэл яриа нь мэдэгдэхүйц өөрчлөгддөггүй.)

Амьдралын дөрөв дэх жилд аажмаар энгийн нийтлэг өгүүлбэрийн тоо нэмэгдэж, нийлмэл өгүүлбэрүүд гарч ирдэг .

Энэ насанд хүүхдүүд шууд туршлагаасаа хамааралгүй асуулт асуудаг. ("Энэ бол туулай. Түүний овог хэн бэ?", "Шөнө нар сар болж хувирдаг вэ?", "Чи ямар хамаатан бэ?" (Багш руу хандав.))

Жилийн хоёрдугаар хагаст шалтгаан, үр дагаврын холбоог тодруулахад чиглэсэн асуултуудын тоо нэмэгддэг.

Ангид хүүхдүүдтэй ажиллах онцлог

Амьдралын дөрөв дэх жилдээ сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хэл ярианы хөгжил, уран зохиолын тусгай ангиуд хийхээр төлөвлөж байна. Эдгээр ангиудад ярианы соёл, ярианы дүрмийн зөв байдлыг сайжруулах, уран сайхны үгийг сонирхох, уран зохиолын ачаа тээшийг хуримтлуулах ажлыг үргэлжлүүлж байна.

"Миний дуртай тоглоомууд"

Програм хангамжийн даалгавар:

Боловсролын : хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Тоглоомыг дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх. Объектыг олох, түүний шинж тэмдэг, үйлдэл дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Боловсролын

Урьдчилсан ажил:

Шүлэг уншиж, сурах, "Миний дуртай тоглоом" яриа. Оньсого таавар. Дүрд тоглох тоглоомууд"Тоглоомын дэлгүүр", "Цэцэрлэг".

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоом (хүүхэлдэй, машин, бөмбөг, барилгын багц, зөөлөн тоглоом, хөгжмийн тоглоом, тоглоомын цэрэг, матрешка, уурын зүтгүүр гэх мэт); "Нэмэлт юу байна" картууд.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та зочлох дуртай юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид тэгдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэнд зочлох гэж явдаг вэ? Зочид тан дээр ирэхэд танд таалагдаж байна уу? Яагаад? Хэн тантай уулзахаар ирсэн бэ? Гэхдээ та зочдыг угтаж чаддаг байх хэрэгтэй. Та хэн нэгэн тогшихыг сонсож байна уу, магадгүй тэд манайд ирсэн байх? Өнөөдөр бидэн дээр хөршийн бүлгийн тоглоомууд ирлээ. Тэдэнтэй уулз. (Тоглоомтой том сагс авчирсан).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зочдыг хэрхэн угтах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Сайн байцгаана уу, бид тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна, ороорой!

"Бие биетэйгээ танилцацгаая" дидактик дасгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, танилцацгаая. Та нэрээ хэлж, ямар тоглоомоор хамгийн их тоглох дуртайгаа хэлэх хэрэгтэй. Жишээ нь: "Намайг Лариса Николаевна гэдэг. Би барилгын багц, бөмбөгөөр тоглох үнэхээр дуртай." Одоо зочдод өөрийгөө танилцуул.

Хүүхдүүд өөрсдийгөө болон дуртай тоглоомоо нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа. Би зочдоо та бүхний анхааралд хүргэж байна.

Тоглоом "Тоглоомыг таах"

Эхний сонголт Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд 3-4 тоглоом үзүүлдэг бөгөөд хүүхэд тэднийг нэрлэх ёстой. Та хүүхдэд объектыг зөв нэрлэхийг нэн даруй зааж өгөх хэрэгтэй: "Энэ бол ... туулай (үнэг, дэгдээхэй)."

Хоёр дахь сонголт Насанд хүрсэн хүн тоглоом бүрийн талаар ярьж, гадаад шинж тэмдгүүдийг нэрлэж: "Энэ зөөлөн тоглоом. Тэр саарал. Сүүл нь богино, чих нь урт. Тэр лууванд дуртай, ухаалаг харайдаг." Бусад тоглоомуудыг ижил төстэй байдлаар дүрсэлсэн бөгөөд хүүхэд тэднийг нэрлэнэ

Багш объектуудын зургийг харуулдаг.

"Дөрөв дэх нь хачин юм."

Залуус аа, энэ зураг нь объектуудыг харуулж байна. Тэдний нэг нь илүүдэлтэй. Аль нь? Яагаад? Бүх зүйл тоглоом, нэг нь тоглоом биш (аяга таваг, тавилга, багаж хэрэгсэл, хүнсний бүтээгдэхүүн, ургамал гэх мэт)

Дидактик тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тоглоом том, жижиг аль алинд нь ирдэг гэдгийг та мэднэ. Алив тоглоцгооё. Та бүгдээрээ тоглоомынхоо талаар: "Том нь загас, жижиг нь загас" гэж хэлэх болно.

Том хүүхэлдэй - жижиг хүүхэлдэй.

Том бөмбөг - жижиг бөмбөг.

Том машин - жижиг машин.

Том туулай - бяцхан туулай.

Том хүрд - жижиг хүрд. "Том жижиг" дидактик дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, бид хэтэрхий удаан сууж байна. Тоглоё, гар хөлөө сургацгаая.

Туулай гарч ирэв Туулай зугаалахаар гарав. Салхи намдаж эхлэв. (Газар дээрээ алх.)Энд тэрээр энгэр уруу давхиж, ногоон ой руу гүйж байна.Мөн хонгилын хооронд, өвс, цэцэг, бутнуудын хооронд яаран гүйдэг. (Газар дээрээ үсрэх.)Бяцхан туулай ядарсан байна. Бутанд нуугдахыг хүсдэг. (Газар дээрээ алх.)Бөжин өвсөнд хөлдсөн, одоо бид ч бас хөлдөх болно! (Хүүхдүүд сууна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн байна уу залуусаа. Сайн ажилласан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, би сагсанд байгаа тоглоомуудыг харж байна. Тийм ээ, энгийн биш, харин хөгжимтэй.

Аль нь вэ, та надад хэлээрэй. Анхааралтай сонсох.

Өө, дуугарч байна, дуугарч байна

Тоглоом хүн бүрийг аз жаргалтай болгодог

Мөн зөвхөн гурван утас

Тэр хөгжимд хэрэгтэй.

Юу болов? Таагаарай!

Энэ бол бидний ... (Балалайка).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэрэв тэр үгэнд нь дургүй бол маш хөгжилтэй дуулдаг

Ду-ду-доо, да-да-да. Тэр үргэлж ингэж дуулдаг.

Саваа биш, хоолой биш, гэхдээ энэ юу вэ? (хоолой).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хэрэгслийг тааварлав. Сайн хийлээ!

Бөм-бөм, тра-та-та!

Өглөөнөөс хойш бөмбөр нижигнэж байна.

Долоовор хуруугаа бэлдээрэй - "бөмбөр", одоо бид тэдгээрийг ширээн дээр бөмбөрүүлэн хэлнэ.

"Бэм-бэм-бэм." "Бим-бим-бим." "Бум Бум". "Бэм-бэм-бэм."

"Бөмбөр" дидактик дасгал.

Тусгал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна. Одоо та тоглоомоор тоглож болно. Эдгээр тоглоомыг хөршийн залуус бидэнд өгсөн бөгөөд бид тэдэнд хэдэн тоглоомыг эвдэрсэн байдлаар буцааж өгөхөд тэд бухимдах болно. Тоглоомууд эвдэрч, хүүхдүүдийг удаан хугацаанд аз жаргалтай байлгахын тулд хэрхэн тоглохыг бидэнд хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Тэднийг шалан дээр бүү хая, гишгэж магадгүй. Тоглоом бүү хая. Тоглож дууссаны дараа тоглоомуудыг байранд нь болгоомжтой тавь.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

"Миний дуртай хүүхэлдэй"

Програм хангамжийн даалгавар:

Боловсролын : объектын гадаад шинж чанарыг тодотгож, үгээр илэрхийлэх; янз бүрийн шинж чанартай объектуудыг хооронд нь уялдуулахыг хүүхдүүдэд заах; ижил төстэй, эсрэг утгатай үгс, түүнчлэн завсрын шинж тэмдгүүдэд анхаарлаа хандуулаарай.

Боловсролын: хуримтлуулсан мэдлэгээ харилцан ярианд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх. Харааны болон сонсголын анхаарал, нарийн моторт ур чадваргар

Боловсролын : хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагатоглоом, хариу үйлдэл, бие биенээ сонсох чадвар.

Урьдчилсан ажил:

Шүлэг уншиж, сурах, "Энэ бол миний хүүхэлдэй" гэсэн яриа. Оньсого таавар. "Тоглоомын дэлгүүр", "Ээж, охид" дүрд тоглох тоглоомууд.

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоом: хүүхэлдэй, бөмбөг, хоёр харандаа. Хоёр өөр байшин, ор, замыг дүрсэлсэн зургууд. "Аварга" хамтлагийн "Робот Бронислав" дууны бичлэг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр би үүдэнд хүүхэлдэй оллоо! Тэр манай бүлэгт ирсэн! Тэгээд тэр маш их гунигтай байсан!

Тоглоомын дасгал"Аль хүүхэлдэй?"

Багш нь хүүхэлдэйг муухай гэж дууддаг байсан гэж хүүхдүүдэд хэлж, тэр маш их бухимдав. Бид түүнийг тайвшруулах хэрэгтэй - түүнд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хэлээрэй. - Энэ хэн бэ? (Хүүхэлдэй.) Тэр ямархуу хүн бэ? (Дэгжин, үзэсгэлэнтэй.) Түүнийг хэн гэдэг вэ? (Таня) Таня юу хийж чадах вэ? (Тоглох, зурах, дуулах, бүжиглэх.) Хамтдаа Танягийн тухай ярилцъя. Багш эхэлж: "Манай Таня ... (хамгийн үзэсгэлэнтэй). Түүнд... (ганган улаан даашинз, цагаан нум, бор гутал, цагаан оймс) байна. Үзэгдэх ба тод шинж чанаруудыг (өнгө, хэлбэр, хэмжээ) нэрлэхээс эхлээд объектын шинж чанар, дотоод чанар, түүний шинж чанар, харьцуулалт зэргийг жагсаах хэрэгтэй.

"Хүүхэлдэйг харьцуулах" дасгал

Багш нь хоёр хүүхэлдэйг хараад тэд хэрхэн ялгаатай болохыг хэлэхийг санал болгож байна. Хүүхдүүд хүүхэлдэйг (Катя, Таня) гэж нэрлээд: "Таня гэрэлтэй богино үс, Катягийнх бараан, урт, Танягийнх Цэнхэр нүд, Катя хар өнгөтэй, Таня даашинзтай, Катя өмдтэй хүүхэлдэйтэй. янз бүрийн хувцас" - Хүүхэлдэй тоглохыг хүссэн, тэд авсан ... (бөмбөг). Энэ бөмбөг ... (дугуй, резин, хөх, жижиг). Нөгөө бөмбөг ... (том, улаан). Та бөмбөгөөр юу хийж чадах вэ? (шидэх, шидэх, барих, шидэх, шидэх). - Энэ бөмбөгийг хар. Энэ нь цэнхэрээс том, гэхдээ улаанаас жижиг. Хэмжээ хэд вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? (Дунд. Дунд зэргийн хэмжээтэй.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа, сайн тоглолоо! Та дасгал хиймээр байна уу? Хөгжмийн завсарлага авцгаая!

Тоглоомын дасгал "Хүүхэлдэй зурж, алхдаг"

Эхний хэсэг - Хоёр хүүхэлдэй: том, жижиг. Хүүхэлдэй зурахыг хүссэн гэж багш хэлэв. Том хүүхэлдэй нь урт харандаа авч, жижиг нь ... (богино). Том хүүхэлдэй нь том байшинг зурна, бага нь ... (жижиг). Жижиг байшингийн өөр нэр юу вэ? (Байшин, жижиг байшин.)

Хоёрдугаар хэсэг - Хүүхэлдэйнүүд зугаалахаар явсан боловч шүхэр авч явсангүй. Дараа нь хүчтэй бороо орж, тэд зул сарын гацуур модны доор нуугдав. Том хүүхэлдэй нь өндөр модны дор нуугдаж, бага нь ... (намхан дор). Бороо зогсч, хүүхэлдэйнүүд гэртээ харив. Том хүүхэлдэй өргөн замаар явж, бага нь ... (нарийн замаар). Тэд гэртээ ирээд гараа угааж эхлэв. Эхлээд хүүхэлдэйнүүд усны цоргыг эргүүлэв халуун ус, тэгээд ... (хүйтэн нэгтэй). Хүйтэн усыг халуун устай холивол ямар ус гарах вэ? (Дулаан, сэрүүн.) Хүүхэлдэйг орондоо оруул. Тэд өөр өөр ортой байв. Аль нь? (У том хүүхэлдэй- өндөр, жижиг - намхан, том хүүхэлдэй - өргөн, жижиг нь нарийн.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүүхэлдэйг гунигтай байлгахын тулд юу хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Түүнийг халамжил. Битгий хая. Түүний хувцаслалтыг ажигла. Тэр найз нөхөдтэй байх ёстой. Чи түүнтэй тоглох хэрэгтэй.

2-р бага бүлэгт

(Үлгэрээс сэдэвлэсэн: "Теремок", "Хен Ряба", "Колобок", "Манжин")

Програм хангамжийн даалгавар:

Боловсролын: Харилцан яриа үүсгэх, асуултанд хариулж сурах. Танил үлгэрийн баатруудыг таньж, нэрлэж сур, тоглоомын үйлдлийг үзүүлээрэй. Ярианы илэрхийлэлийг идэвхжүүл. Нэр үгийн тохиолдлын хэлбэрийг зөв ашиглах дадлага хийх (хүйсийн тохиолдлын нэр үг)

Боловсролын: Дуудлага, ярианы интонацын илэрхийлэл, хэмнэлтэй хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Тоног төхөөрөмж: "Уурын зүтгүүр" дууны бичлэг, "Колобок", "Теремок", "Манжин", "Хадан тахиа" үлгэрийн баатрууд, гэнэтийн бэлэг бүхий сагс.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу?

Хүүхдүүд : Маш их таалагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Үлгэр ид шидийн оронд амьдардаг - ой модны цаана, талбайн цаана, өндөр уулсын ард. Тэд амьдарч, маш их санаа зовдог, тэд чамайг мартсан гэж боддог. Мөн та тэднийг таньж чадна гэж бодож байна.

Хүүхдүүд: Бид чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оролдоод үзье! Бид үлгэрт зочлох гэж байна. Хөгжилтэй галт тэргэнд сууцгаая.

Галт тэрэг хурдалж байна,

Жолооч урагшаа харна.

Бид бие биенээ барьдаг

Мөн хэн ч хоцордоггүй.

Хүүхдүүд галт тэргэнд сууж, бие биенээсээ, зүтгүүрээс барина.

Багш нь хүүхдүүдтэй хамт "Уурын зүтгүүр" дууг дуулж, бүлгийн эргэн тойронд нэг тойрог хийдэг.

Галт тэрэг "Колобок" үлгэрт зогсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цонхон дээр хэвтээгүй

Зам дагуу эргэлдэж ...

- Замыг хэн унасан бэ? (Колобок)

- Колобокыг хэн жигнэсэн бэ? (Эмээ боов жигнэсэн)

- Колобок ойд хэнтэй уулзсан бэ? (туулай, чоно, баавгай, үнэг)

- Колобок хэнээс явсан бэ? (туулай, чоно, баавгай, үнэг)

- Колобокыг хэн идсэн бэ? (Үнэг Колобок идсэн)

- Колобокийн дуулсан дууг санацгаая.

Хүүхдүүд болон тэдний багш Колобок дууг дуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та үлгэрийн баатруудтай тоглохыг хүсч байна уу?

Ярианы тоглоом:

Бөжин хоп хоп хоп, Хүүхдүүд бөжин шиг үсэрдэг.

Тедди бамбарууш (Тэд баавгайг дуурайн гишгэдэг).

Мөн үнэг алга таших-алгадах (алгаа таших).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо галт тэргэнд суугаад өөр үлгэр рүү явцгаая.

Уурын том зүтгүүр О-О-О-О гэж гонгинож байна. Жижигхэн чиргүүлүүд түүнд хариу үйлдэл үзүүлнэ.

Хүүхдүүд багшийн дараа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид үлгэрт ирлээ. Залуус аа, надад хэлээч, ямар үлгэр вэ?

Энэ байшинд амьдардаг

Маш жижиг хүмүүс:

Хулгана, мэлхий, туулай, үнэг,

Саарал чонын зулзага - ямар гайхамшиг вэ!

Зөвхөн Мишка л тэдэнд тусалсан

Тэднийг устгасан...... (Теремок.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. Жижиг байшинд хэн амьдардаг вэ? (Хулгана-норушка, мэлхий-мэлхий, туулай-гүйгч, бяцхан үнэг-эгч, дээд саарал торх, том баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд цамхагийг хэн эвдсэн бэ? (Баавгай!)

Зөв шүү, залуус аа, баавгай үүнийг эвдсэн.

Баатруудад зориулж шинэ цамхаг барихад тусалцгаая (Туслаарай!)

Алхаар тогших, тогших (нударгаараа нударгаар тогших)

Бид барих болно шинэ байшин

Байшин өндөр (гараа дээш сунгана).

Цонхтой байшин (Гараа хамт, салгасан).

Шовх үзүүртэй дээвэртэй, яндантай. (Дээвэр хэлбэртэй гар).

Та бид хоёр байшинд амьдардаг (Тэврэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, одоо галт тэргэнд суугаад дараагийн үлгэр рүүгээ явцгаая.

Бид толгодоос толгод руу, толгодоос толгод руу явж, галт тэрэг маань урагшилдаг.

Тэд хагас squat хийх замаар хөдөлдөг.

Хараач, энэ юу вэ? (Энэ бол манжин)

Тийм ээ, бид "Манжин" үлгэрт өөрсдийгөө олсон.

Үлгэрийн баатрууд яасан бэ, хэн нь хэний төлөө манжингаа татах вэ гэж маргалдана. Бид тэдгээрийг зөв зохион байгуулах хэрэгтэй.

- Манжинг хэн тарьсан бэ? (Өвөө)

- Өвөө хэнийг дуудсан бэ? (Эмээ)

- Эмээ хэн рүү залгасан бэ? (ач охин)

- Ач охин нь хэн рүү залгасан бэ? (Алдаа)

- Баг хэн рүү залгасан бэ? (муур)

- Муур хэнийг дуудсан бэ? (Хулгана)

Хүүхдүүд үлгэрийн баатруудыг дарааллаар нь байрлуулна.

Одоо бүх зүйл сайхан байна.

- Дугуйг шалгацгаая. (Тэд нударгаараа өвдөг дээрээ тогшдог)

- Бид галт тэргэнд суугаад цааш явна.

Бид "чух-чух-чух-чух, ту-ту-ту" дууг дуулж байна. (Багшийн араас үгсийг давт).

- Энэ байшинд хэн амьдардаг вэ? (Тахиа, өвөө, Баба, хулгана)

- Энэ ямар үлгэр вэ? ("Тахианы мах Ряба")

- Өвөө, Баба хоёр яагаад гунигтай байна вэ? (Хулгана тахианы өндөглөдөг өндөгийг хугалжээ).

- Юу хийх вэ? (Бид тэдэнд туслах хэрэгтэй - өндөг цуглуулах)

"Өндөг цуглуул" тоглоом тоглогддог.

"Алтан өндөг" тайрах зургийг цуглуулж байна

- Хичнээн сайхан өндөг гарч ирэв. Өвөө, Баба хоёр маш их баяртай байна.

- Залуус аа, одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Галт тэргэнд суугаад "Чоо-Чоо" дууг дуулцгаая.

Хүүхдүүд галт тэргэнд сууж, бие биенээсээ, зүтгүүрээс барина. Бүлэгт "буцах".

- Залуус аа, та бидний гайхалтай аялал таалагдсан. (Таалагдсан)

- Бид ямар үлгэрт зочилсон бэ? Та хэнийг харсан бэ? (“Теремок”, “Хен Ряба”, “Колобок”, “Манжин”)

- Таны сэтгэл санаа ямар байсан бэ? (Баяр хөөртэй, хөгжилтэй).

- Сайн хийлээ. Маш эелдэг хүүхдүүд - тэд бяцхан амьтдад шинэ байшин барихад тусалж, "Манжин" үлгэрийн баатруудыг эвлэрүүлж, өвөө, Баба хоёрт тусалсан. Би чамд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна - эдгээр нь шидэт чихэр юм. Тэд таныг эелдэг, найрсаг өсөхөд туслах болно.

Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

2-р бага бүлэгт

"Үлгэр манайд ирэхээр ирлээ"

("Чоно ба долоон бяцхан ямаа", "Заюшкинагийн овоохой" үлгэрээс сэдэвлэсэн)

Програм хангамжийн даалгавар:

Боловсролын: хүүхдүүдэд багшийн тавьсан асуултын хариултыг зөв бүтээх, бүрэн өгүүлбэрээр хариулахыг заах. Ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх, дуу авиаг тодорхой хэлэх дасгал хийх. Антоним үгсийн хосыг сонгож сурах, нялх амьтны нэрийг ганц болон олон тоогоор бичих дадлага хийх. Өдрийн хэсгүүдийн талаархи санаа бодлыг бэхжүүл.

Боловсролын: Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах. Ерөнхий харилцан ярианд идэвхтэй оролцох хүслийг бий болго.

Боловсролын: Ардын үлгэрийн сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Чоно ба долоон бяцхан ямаа", "Заюшкинагийн овоохой" үлгэрийн зургууд, тоглоомон туулай, тахиа, ямаа, боов, хожуул, бөмбөг, гэрэл зураг, "Галт тэрэг" аудио бичлэг.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд багшийн дэргэд чөлөөтэй зогсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрийн оронд гай болж, үлгэр холилдсон гэдгийг хэлмээр байна. Үлгэрийн оршин суугчдад тусалцгаая? Тэгээд явцгаая. Та юугаар аялж болохыг санал болго. (Хүүхдүүд тээврийн төрлүүдийг жагсаав: унадаг дугуй, завь, онгоц, галт тэрэг, машин. Энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?).

Галт тэрэг сонгоё (тэд хөгжим сонсож байхдаа галт тэргийг дуурайдаг). Бид энд байна.

"Чоно ба долоон ямаа" үлгэрийн зураг.

Зургийг хараад энэ үлгэрийн нэр юу болохыг надад хэлээч?

Ямаа хэнд зориулж дууг дуулсан бэ? (Хүүхдэд зориулсан).

Юуны төлөө? Ингэснээр тэд түүнийг гэртээ ирэхэд л хаалгаа онгойлгоно.

Дууг хэн сонссон бэ? Юуны төлөө?

Хүүхдүүдэд туслахын тулд та нялх амьтдыг нэрлэх хэрэгтэй, дараа нь үлгэр бүрэн дараалалд орно. Хүн бүрийг анхааралтай сонсож, зөв ​​хариул.

Саарал хулгана жижигхэн хулганатай.

Муур нь сэвсгэр зулзагатай.

Хэрэм нь улаан хэрэмтэй байдаг.

Үнээ нь энхрий тугалтай.

Гахай нь гахайтай.

Үнэг нь зальтай бяцхан үнэгтэй.

Ямаанд хөгжилтэй хүүхэд байна.

Чоно саарал чонын зулзагатай.

Тэр баавгай нь бор бамбарууштай.

Нохой нь хөгжилтэй гөлөгнүүдтэй.

Морь нь унагатай.

Мөн ээж, аав хоёр хүүхэдтэй.

Сайн байна, та сайн ажилласан!

Туулай суугаад уйлдаг.

Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ? (Бүжин).

Миланагаас түүнд юу тохиолдсоныг асуух уу?

Бөжин: Би яаж уйлахгүй байх вэ? Би овоохойтой байсан, үнэг над дээр ирэхийг хүсч, намайг хөөж гаргасан.

Энэ үлгэрийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? ("Заюшкинагийн овоохой").

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, үнэг яагаад туулайг харахыг гуйж эхэлсэн бэ? Түүний овоохой хайлж, мөс шиг хүйтэн байсан ч бөжингийн овоохой нь овоохой байсан, өөрөөр хэлбэл. модон.

Жилийн хэдэн цагт хайлж эхэлсэн бэ? (Хавар).

Асуудалтай байгаа туулайд хэн туслахыг хүссэн бэ? (Нохой, чоно, баавгай, азарган тахиа).

Тэдний аль нь үнэгийг хөөсөн бэ? (Cockerel).

Тиймээс үлгэр сайхан төгсөхийн тулд Cockerel-ийг дуудъя. (Хүүхдүүд "Алтан үет тахиа" хүүхдийн шүлгийг уншдаг).

Cockerel: Ку-ка-ре-ку, юу болсон бэ?

Хүүхдүүд ээ, Кокерелд юу болсныг тайлбарла. (Хүүхдүүд тайлбарладаг).

Cockerel: Би түүнийг хөөнө.

Бөжин: Тусалсанд баярлалаа залуусаа. Энэ бол бидний бэлэг юм. Баяртай.

Cockerel болон Bunny бидэнд юу өгснийг харцгаая. Энэ бол "Эсрэгээрээ" тоглоом юм. (бөмбөг, цаас).

Хуурай-нойтон

Жижиг том

Хүйтэн-дулаан

Харанхуй - цайвар

Амтат давстай

Зузаан-нимгэн

Урт богино

Өндөр Бага

Хаах-нээлттэй

Асаах унтраалга

Зөөлөн-хатуу

Амархан ууртай

Хурц уйтгартай

Хөгжилтэй - гунигтай

цагаан хар

Зоригтой - хулчгар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа, бүх зүйл зөв байна!

Хараач - хожуул, хожуул дээр боов байна. Сайн уу, Колобок. Та юу гэж бодож байна? Амралтын өдөр зараа миний зургийг авч, би бүх зургийг будлиулсан. Та тэднийг эмх цэгцтэй болгоход надад тусалж чадах уу?

Залуус аа, боов энд юу хийж байгаа юм бэ? (Цэнэглэж байна).

Бид хэзээ дасгал хийдэг вэ? (Өглөө).

Тэгэхээр энэ бол өглөөний талх юм.

Тэр энд юу хийж байгаа юм бэ? (унтаж байна). Тэр хэдэн цагт унтдаг вэ? (Шөнө). Та яаж таамагласан бэ? (Тэнгэрт одод).

Гэхдээ боов алхаж байна. Тэр хэзээ зугаалах вэ? (Өдрөөр).

Энд цагаан гаатай хүн ядарч байна, тэр өдрийн турш хангалттай дасгал хийсэн. Хэзээ байсан бэ? (Орой).

Одоо зургуудаа цэгцэлж, бяцхан хүүд амралтын өдрөө хэзээ, юу хийснийг нь хэлье. (Өглөө үдээс хойш Оройн шөнө).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Танд аялал таалагдсан уу? Өнөөдөр бид ямар сайн зүйл хийсэн бэ? Та юу санаж байна вэ? Та гэртээ эцэг эхдээ юу гэж хэлэх вэ?