Бага 2-р бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээл. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй. Тоглоом "Тоглоомын дэлгүүр"

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

хосолсон төрөл цэцэрлэг№ 68 "Лукоморье"

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

ярианы хөгжлийн талаар

Хоёрдугаарт "Бидний дуртай тоглоом" залуу бүлэг

Бэлтгэсэн: багш

Попова Ю.С.

Мытищи 2017

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаар

"Бидний дуртай тоглоом"

Зорилтот:Хэл яриаг анхааралтай сонсох, үг, хэллэгийг дуусгах чадварыг хөгжүүлэх

Даалгаварууд:

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, багшийг анхааралтай сонсож, асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх, тоглоомоо арчлах чадварыг хөгжүүлэх (тэдгээрийг бүү хая, эвдэж болохгүй)

Яриа хөгжүүлэх:

Тоглоомыг бүрэн өгүүлбэрээр дүрслэх чадвар; шүлгийн үгсийг тодорхой хэлж сурах

Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх

Багшийн хамгийн бага тусламжаар шүлэг цээжээр үргэлжлүүлэн сурах, объектуудыг (тоглоом) үргэлжлүүлэн дүрслэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: тоглоом, онгоц, бөжин, баавгай, нисгэгч, буух хэрэгсэл

Биеийн хөгжил:

нэг чиглэлд гүйх, тоглоомын үгийн дагуу хөдөлгөөн хийх чадварыг нэгтгэх, ур чадвар, хурд, хөдөлгөөний тодорхой байдлыг хөгжүүлэх

Танин мэдэхүйн хөгжил:

хүүхдийн сонирхол, сониуч байдлыг хөгжүүлэх

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Маша хүүхэлдэй, үзэсгэлэнтэй хайрцаг, тоглоом (Тедди баавгай, туулай, онгоц, кокерел), хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл (нисэх онгоцны нислэг)

Урьдчилсан ажил:

өмнө нь судалсан шүлгийг давтах

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? Аль нь?

Та өнөөдөр үлгэрт явмаар байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараа нь бүх нүдээ аниад шидэт үгсийг хэлье

Нэг хоёр гурав

Үлгэр, үлгэр гарч ирнэ

Өө, залуус аа, хараарай, бидэн дээр хэн ирсэн бэ, эдгээр залуус хэн бэ?

Хүүхдүүд:Маша

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь ямар үлгэрээс бидэнд ирснийг та мэдэх үү?

Тийм ээ, Машатай сайн уу гэж хэлье

Сайн уу Машенка! Яагаад гуниглаа вэ? Чамд юу тохиолдоо вэ

Машенка:Сайн уу. Би чам дээр тусламж хүссэн, надад сайхан хайрцаг байсан, гэхдээ би хаа нэгтээ алдсан уу? Чи надад түүнийг олоход тусална уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ

Машенка:Тэр үнэхээр өнгөлөг... (тоглоомын тайлбар)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, тэгвэл түүнийг хайцгаая! Та, Машенка, бидэнтэй ирж ​​уулзаарай.

Багш хүүхдүүдтэй хамт хайрцаг олдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хайрцаг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Машенка, чи энэ хайрцгийг хайж байсан уу?

Машенка:Тийм ээ, баярлалаа залуусаа. Та дотор нь юу байгааг харж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би хайрцгийг онгойлгоод дотор нь байгаа зүйлийг гаргана. Хармаар байна? Дараа нь сандал дээр тухтай суу

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний дуртай тоглоомууд хайрцагт байна! (эхний тоглоомыг харуулах) Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та энэ тоглоомонд дуртай юу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мишка юу байгааг хараарай?

Хүүхдүүд:Нүд, чих, сарвуу...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн Мишкаг тэжээхийг хүсдэг вэ? Энэ нь ямар санагдаж байна вэ? Зөөлөн эсвэл хатуу уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн баавгайн тухай шүлэг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд "Тэдди баавгай", "Тэдди баавгайг шалан дээр унагав" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв манай Мишкагийн савар үнэхээр урагдсан бол тэр инээмсэглэнэ гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд:Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдээжийн хэрэг! Тэр гомдох болно. Гомдох тохиолдол гардаг уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэр их гомдсоноо харуул.

Хүүхдүүд ямар их гомдсоноо харуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ бид Мишкаг гомдоохгүй гэж үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ, бид тэгэхгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хараач, Мишка бидэн рүү инээмсэглэв! Түүн рүү эргээд инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд Мишка руу инээмсэглэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, тэр "Баавгай ой дундуур алхсан" тоглоом тоглох дуртай. Чи надтай тогломоор байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Тоглоом "Баавгай ой дундуур алхсан"

Баавгай:

Баавгай ой дундуур алхаж байв

Тедди баавгай бүх зүйлийг хайж байв

Удаан хугацааны турш тэр хайсан

Тэр сандал дээр суугаад нойрмоглов.

Хүүхдүүд чимээгүйхэн бослоо

Тэгээд тэд Мишутка руу гүйв.

Хүүхдүүд:

Миша - бяцхан бай, бос!

Хүүхдүүдтэй хамт байгаарай

Сурган хүмүүжүүлэгч: (Мишка сууна): Суу, Мишка, амар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хайрцагт өөр ямар тоглоом байгаа бол гэж би гайхаж байна.

Багш хоёр дахь тоглоомыг үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Бөжин!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүжинд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд:Урт чих, богино сүүл, сэвсгэр үстэй...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бөжингийн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Буужинг эзэгтэй хаясан" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, эзэн нь ямар муухай юм хийсэн юм бэ. Тэр бороонд бүрэн хөлдсөн байх. Бүүжин бороонд хэрхэн нойтон сууж байсныг харуул.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та туулайг баярлуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо бүгдээрээ туулай болж, тоглоцгооё.

Тоглоом "Саарал туулай сууж байна"

Бяцхан саарал туулай суугаад чихээ сэгсэрнэ.

Ингэж, ингээд чихээ хөдөлгөдөг.

Бөжин суухад хүйтэн байна, тэр сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Та сарвуугаа ингэж дулаацуулах хэрэгтэй.

Бөжин зогсоход хүйтэн байна, хөлийг нь дулаацуулах хэрэгтэй.

Үсрэх, үсрэх, үсрэх, хөлийг нь дулаацуулах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та Bunny-ийн чихийг халаасан уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та Bunny-ийн сарвууг дулаацуулсан уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бөжин инээмсэглэв! Түүнийг орхихгүй, найзалж тоглоно гэж амлая.

Багш (Мишкагийн хажууд туулай сууна): Мишкагийн хажууд туулай суу.

"Нислэгийн нислэг"-ийн аудио бичлэг тоглогдож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө залуусаа, сонсож байна уу? Энэ юу вэ?

Хараач, тэр бас бидэн рүү ниссэн. Яг л бодит зүйл шиг. Түүнд байгаа гэж үү? (Би харуулж байна, хүүхдүүд дууддаг) далавч, хамар, дугуй

Онгоцыг хэн нисдэгийг та мэдэх үү?

Нисгэгч онгоцыг зөв жолоодож байна. Онгоцны дугуйг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Онгоцны дугуйг буух төхөөрөмж гэж нэрлэдэг үү?

Онгоц ямар материалаар хийгдсэн бэ?

Залуус аа, та онгоц шиг нисэхийг хүсч байна уу?

Дараа нь далавчаа бэлтгэсэн.

"Бид гараа нисдэг" биеийн тамирын дасгал

Бид гараа нисгэж,

Үр дүн нь онгоц байв.

Бид өөрсдөө онгоцоо барих болно

Ойн дээгүүр нисцгээе.

Ойн дээгүүр нисцгээе

Тэгээд бид ээж рүүгээ буцна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний тоглоомууд жаахан ядарсан байна, яаж унтахаа зааж өгөөч

Энэ нь зөв, хацрын доор гар, нүдээ аниад, хайрцагт хэсэг хугацаанд унтуулж, дараа нь бид тэдэнтэй тоглох болно. Мөн та санаж байна. Энэ хайрцагт ямар тоглоом байгаа вэ?

Хүүхдүүд:Тедди баавгай, туулай, онгоц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тоглоомыг гомдоохгүй, хаяхгүй эсвэл мартахгүй бол тантай тоглох үнэхээр дуртай. Та тоглоомтой хэрхэн харьцах вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо шидэт үгсээ хэлж, хамтдаа хэрхэн тоглох талаар ярилцъя.

Бид хамтдаа тоглох болно

Хэнийг ч битгий гомдоо.

Машенка:Та тоглоомонд дуртай, болгоомжтой тоглоно гэдэгт би итгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Машатай баяртай гэж хэлцгээе

Хүүхдүүд:Баяртай Маша!

Наталья Лапшина

Боловсролын бүс: Яриа хөгжүүлэх

Хичээлийн сэдэв:Үлгэрт аялах.

Хичээлийн зорилго: Бага насны хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сургуулийн өмнөх нас, аман тоглоомоор дамжуулан тоглоомд оролцох - жүжигчилсэн тоглолт.

Даалгаврууд:

1. Боловсролын:Үлгэрийн баатруудын үйлдлүүдийг дүрд тоглох яриа өрнүүлж, үйлдлээ зохицуулж сур. Дуу авиаг тодорхой, зөв ​​дуудах дасгал хийх: a, o, u, i. Зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

2. Хөгжүүлэх:Бүтээлч төсөөлөл, сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, түүнчлэн урлагийн бүтээлийн агуулгын талаархи асуултанд хариулах чадвар.

3. Боловсролын: Аман ардын урлагт сонирхолтой, сайн санаа, өрөвдөх сэтгэл, бие биенээ өрөвдөх сэтгэл, театрын тоглоом сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Материал:"Теремок" үлгэрийн баатруудын дүрслэл, үлгэрийн баатруудын маск, "Теремок" байшин, алимтай мод (оньсого, дуу хураагуур, цэцэг.

Урьдчилсан ажил: "Теремок" үлгэрийг унших, үлгэрийн чимэглэлийг үзэх, амьтдын тухай оньсого тааварлах, дидактик тоглоом"Хэн юу гэж хашгирдаг вэ", "Теремок" биеийн тамирын дасгал сургуулилт, зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай ярих.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна: теремок, зэрлэг, гэрийн тэжээвэр амьтад, "хулгана-норушка", "мэлхий-мэлхий", "бөжин-бөжин", "үнэг-эгч", "чоно саарал торх", "баавгай-клуб".

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг

Мэндчилгээ: Тиймээс бид бүгдээрээ тойрог дээр зогссон бөгөөд энэ бол үлгэрийн цэцэг юм. Бид эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүст баяртай байна, манай ид шидийн найз!- Залуус аа, дагина цэцэг бидэнд ямар нэгэн зүйл үзүүлэхийг хүсч байна. (Би хүүхдүүдийг номтой сагс нуусан цэцгийн нуга руу аваачдаг). - Хараач, энэ юу вэ? Мөн залуус аа, номонд үлгэр байдаг. Та эдгээр үлгэрийн аль нэгэнд орохыг хүсч байна уу? Чамайг аялалд гаргацгаая. Гэхдээ урт удаан аялалын өмнө бэлтгэл хийх хэрэгтэй, бид өөрсдийгөө сэргээх хэрэгтэй!

Артикуляцийн гимнастик

БҮТҮҮН АЧ, ЗЭЭЧҮҮД ОЙЧЛОН ИРЛЭЭ (бидний хацрыг илэх)

ТЭДГЭЭР НИЙГМЭН НЬ ЗӨВХӨН АРЬС ЯС (бид хацраа сордог)

ЭМЭЭ, ӨВӨӨ БҮГДЭЭ ИНЭЭСЭН БАЙНА (инээмсэглэх, толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүлэх)

ТЭД ҮНСЭХЭЭР БҮГД ХҮРСЭН (уруул сунгав)

ӨГЛӨӨ БИД УРУУЛДАА ИНЭЭМСЭГДЭЛ СЭРСЭЭД БАЙСАН. (инээмсэглэл)

БИД ДЭЭД ШҮДЭЭ УГАСАН. (дээд шүдээрээ хэлээ гүйлгэх) БАРУУН ЗҮҮН, ДОТОР ГАДНА БИД БАС ДООД ШҮДТЭЙ НАЙЗ БАЙНА.

БИД ТАНЫ УРУУЛЫГ БҮРДҮҮЛЖ, АМЫГ ЗЭРЭГЛҮҮЛНЭ. ТЭГЭЭД БИД ШЭЭС ИДСЭН Л БОЛ САМАВАР ДАГНА.

БИД ТААГАА ТАВЬНА - ТЭД БИДНИЙ ТӨЛӨӨ БИДНИЙ ХУУРШ ХИЙХ БОЛНО. (өргөн хэлээр хөдөлгөөн хийх)

Хуушуурыг үлээх - ХАЦАР ОРУУЛАХ БИШ, БИШ (хацрыг ээлжлэн хөөргөх) (Хуушуурыг ЗАЖИЖ, ОРООЖ, ХАЗАХ. (Өргөн хэлээр үлээнэ).

дэлгэсэн хэлээ зажилж, дараа нь доод шүдний ард ороож хазах

БӨӨЛЗӨГӨНГӨНИЙ ЧАМТАТАЙ ХУУРШИН. (өргөн хэлээр долоох дээд уруулурдаас хойш).

ЦАЙ АГААХ АЯГАА БАЙГУУЛЦГААЯ. (өргөн хэл нь ёроолд байрладаг

ТЭД ХАМАР ДЭЭРЭЭ ҮЛЭЭСЭН - БИД ЦАЙ ХӨРГҮҮЛСЭН. ЦАЙ УУСАН - ХЭН Ч ГОМДСОНГҮЙ, ӨГЛӨӨНИЙ ЦАЙ НЬ АМТАТ БАЙСАН - ХӨВӨНИЙГ ДОЛООГДОЖ БАЙНА. (хэлний үзүүр уруулыг дугуйлан долоодог).

Сайн байна уу залуусаа, бид сэргэж байна! Үргэлжлүүлье.

Эгшиг авиаг зөв дуудах дасгал.(Текстийн дагуу хөдөлгөөнийг давт. a, o, u, i авиаг тод дуудна.)

The foliage rustles outside the window, let’s sayaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaly. Бид зүлгэн дээр чимээгүйхэн суугаад ooooh гэж давтан хэлэв. Бидний хувьд зүлгэн дээр дулаахан байна, бид о-о-о-о гэж давтана. Булшингууд ирлээ, e-e-e гэж хэлье.

-Эдгээр дуу авианы талаар та юу хэлэх вэ? (Та эдгээр дууг дуулж болно) (Би залуусыг мод руу аваачдаг).

Залуус аа, энэ бол ид шидийн мод юм! Мөн дээр нь оньсоготой алим байдаг. (ойн амьтдын тухай оньсого таамаглах).

Таавар.

2. Сүүл нь сэвсгэр алтан үстэй, ойд амьдардаг, тосгонд тахиа хулгайлдаг уу?

3. Өвөл унтаж, зун үүрээ хутгадаг уу?

4. Өвлийн хүйтэнд хэн уурлаж, өлсөж алхдаг вэ?

5. Цагаан зах нь талбай дээгүүр шууд харайдаг.

6. Зун намагт чи үүнийг олох болно, ногоон мэлхий, энэ хэн бэ?

Биеийн тамирын дасгал.(Бид бага зэрэг хулгана, туулай, үнэг, чонын бамбарууш, баавгайн бамбаруушийг дүрсэлсэн тойрог хэлбэрээр явдаг)

Бид хөвгүүд байсан, бид бяцхан хулгана, бид бяцхан хулгана, бид бяцхан туулай, бид бяцхан туулай, бид бяцхан үнэг болсон. Бид үнэгний бамбарууш, чонын зулзага болж, чонын бамбарууш, баавгайн бамбарууш болсон. Бид баавгайн бамбарууш байсан, бид залуус болсон.

Залуус аа, одоо манай амьтад хэрхэн "ярьдагийг" надад хэлээч (Хулгана - pee-pee-pee, үнэг - яп-яп, чоно-оо-оо-оогэх мэт).

Залуус аа, эдгээр амьтад хаана амьдардаг вэ (ойд).

Зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай яриа.

Ойд амьдардаг амьтдыг юу гэж нэрлэх вэ?

Мөн гэрийн тэжээвэр амьтад нь ямар төрлийн амьтан (хүний ​​ойролцоо амьдардаг) юм.

Залуус аа, та эдгээр амьтад (теремок) ямар үлгэрээс гаралтай болохыг тааварласан уу?

Теремок үлгэрийн жүжигчилсэн тоглолт.

Үлгэрт дүн шинжилгээ хийх.

Залуус аа, бяцхан байшинг (хулгана) анх олсон хүн

Хамгийн сүүлд хэн (баавгай)

Баавгай юу хийсэн бэ? Яагаад? Тэр алдаагаа зассан уу? Хэрхэн? Үүнд хэн тусалсан бэ?

Дүгнэлт: Бид бүгд найрсаг, найрсаг байвал бидний ажил сайхан болно.

Өөрийнхөө бяцхан харшийг барьцгаая.

Биеийн тамирын хичээл (тойрог дээр зогсож, гар барина.

Хүүхдүүд амьтан шиг дүр эсгэдэг). Нээлттэй талбайд цамхаг бий. Тэр намхан ч биш өндөр ч биш. Тэнд янз бүрийн амьтад амьдардаг байв. Тэд хамтдаа амьдарч, уй гашуудаагүй. (бид тэврэв) Хулгана, мэлхий, үнэгний найзтай бөжин байдаг. Саарал чоно, шүд нь товших. Тэд нөхөрлөлийн талаар маш их зүйлийг мэддэг байсан. Гэтэл харшийг хөлтэй баавгай дайран орж ирээд асар том сарвуугаараа харшийг дарав. (нударга тогших) Амьтад маш их айсан. Тэд хурдан зугтав. (сандал дээр) Тэгээд тэд шинэ цамхаг барихаар дахин цугларав (Бид дахин тойрог болж, гараа барьж, дээш өргөв).

Ингэж л бид том цамхаг шиг нөхөрлөлөө байгуулна!

Цэцэрлэг рүүгээ буцах цаг боллоо. (тойрогт зогсоод шидэт цэцэг аваарай)

-Нэг, хоёр, гурван бяцхан цэцэг, биднийг цэцэрлэгт буцааж аваач! (Бид бүгдийг хамтдаа давтана).

Залуус аа, зочдод болон шидэт цэцэгтэйгээ баяртай гэж хэлцгээе.

Тиймээс бид үлгэрт зочилж, сурч, тоглож, баатруудад тусалж, даалгавруудыг гүйцэтгэсэн. Хамтдаа баяртай гэж хэлцгээе!




Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Үлгэр рүү аялах" ахлах бүлгийн ярианы яриаг хөгжүүлэх эцсийн хичээл.Зорилго: харилцан ярианы яриаг бий болгох; урлагийн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; зөв зохицуулах чадварыг бэхжүүлэх.

"Манжин" үлгэрийн аялал" хоёрдугаар бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. GCD хураангуй Танин мэдэхүйн хөгжилхоёрдугаар бага бүлэгт "Манжин" үлгэрт аялал". ECD-ийн зорилго: Хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.

"Үлгэрийг таах" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн ECD.Зорилго нь ZKR. Дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх (б) Зарим хөгжмийн зэмсгийн дууг чихээр ялгаж сурах.

Хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Колобок" үлгэрийн аялал" ярианы хөгжлийн ECD.Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдэд үлгэрийг санаж, агуулгын талаархи асуултанд хариулж, багштай хамтран ишлэлүүдийг уншихад урамшуулан дэмж.

Энэ сургалтанд бид ярианы хөгжил гэх мэт чиглэлийг ажилдаа хэрэгжүүлсэн бөгөөд бид Н.В.Нищевагийн хөтөлбөр, бага насны, хөтөлбөрт тулгуурладаг.

ОО: Харилцаа холбоо

Зорилго: Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, дүр төрхийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг сайжруулах, театрын үйл ажиллагаагаар дамжуулан үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх. Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Орос хэлний агуулгын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх ардын үлгэр: "Манжин" , "Хун галуу" , "Гурван баавгай" , "Колобок"
  • Хүүхдэд багшийн тусламжтайгаар үлгэрийн хамгийн тод ишлэлүүдийг давтах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Үүсгэх тоглоомын нөхцөл байдал, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, яриаг эрчимжүүлэх.
  • Хөгжлийг дэмжих нарийн моторт ур чадвархуруугаараа, бүлэг, хосоороо хэрхэн ажиллахыг үргэлжлүүлэн заа.

Хөгжлийн даалгавар:

  • Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
  • бие даасан объект, дүрслэлээр тэдгээрийг таних, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Илэрхий яриа, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх, театрын сонирхлыг төрүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • Оросын ардын уран зохиолын урлагт хүүхдүүдийн хайр, сонирхлыг төлөвшүүлэх;

Арга зүйн техник:

  • Тоглоом (гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах).
  • Харааны (зураг, үлгэрийн шинж чанаруудыг ашиглах).
  • Амаар (сануулагч, заавар, судалгаа, хүүхдүүдийн хувь хүний ​​хариулт).
  • Хичээлийн дүн шинжилгээ, урам зориг.

Хичээлийн материал:

шидэт авдарт зориулсан шинж чанарууд (өөр өөр үлгэрийн зүйлс), бөмбөг, цуврал зураг "Хүнсний ногоо" .

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш орос хувцастай хүүхдүүдийн өмнө гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа!
Би чамд үлгэрээс ирсэн
Би чамд авдар авчирсан,
Цээж нь энгийн биш,

Энэ бол хоосон биш, ид шид юм!
Залуус та үлгэрт дуртай юу?
Би чиний нүд гялалзаж байгааг харж байна!
Та олон үлгэр мэддэг үү?

Одоо та тэдэнтэй уулзах болно!
1-2-3-4-5 Бид үлгэрийг угтах цаг болжээ.
Эхэндээ хэн хоцорсон,
тэр үлгэрт ороогүй.

Багш цээжийг онгойлгож:

Өө, энд ямар замбараагүй юм бэ!
Надад өөрийн чинь тусламж хэрэгтэй байна.
Та нар туслах болно,
Эдгээр үлгэрүүдийг задал.

Багш шидэт авдраас үлгэрийн шинж чанаруудыг ээлжлэн гаргаж аваад дараах асуултуудын талаар ярилцана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Өө, залуус аа, энэ ямар бөмбөг вэ? (шар бөмбөг)? Тэр ямар үлгэрийн хүн бэ?

Тэр торхны ёроолыг хусаж,
Энэ нь цөцгийтэй холилдсон,
Тэр цонхны дэргэд хүйтэн байна
Дугуй тал, улаан тал

Өнхрүүлсэн (цагаан гаатай хүн)

Энэ ямар үлгэр болохыг та олж мэдсэн үү?

Хүүхдүүд: Колобок

А: Тийм ээ, сайн байна, энэ бол "Колобок" үлгэр юм.

Боовыг хэн жигнэсэн бэ?

Боов замдаа хэнтэй уулзсан бэ?

Колобокийг хэн идсэн бэ?

Залуус аа, боов яагаад цонхон дээр сууж байсан юм бэ?

Д: (хүүхдийн хариулт).

Тоглоом тоглоцгооё "халуун талх" , (бөмбөг тоглодог).

Асуудалтай асуулт:

  • Боов яагаад цонхноос өнхрөв?
  • Хэрэв үнэг боов идээгүй бол юу болох байсан бэ?

А: Өө, энэ яагаад энд байгаа юм бэ? Эдгээр залуус юу вэ? Эдгээр гуалин ямар үлгэр вэ?

Тэнд бөжин, мэлхий амьдардаг, чоно, үнэг, бяцхан хулгана, зөвхөн баавгай багтахгүй, манай байшин сүйрсэн.

Үлгэрт зориулсан зураг энд байна (багш үлгэрийн жишээг үзүүлэв "Теремок" ) Цамхагт хэдэн оршин суугч ирснийг тоолж үзье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, цээжинд дахиад л дугуй шар боов шиг зүйл байна ...

Нэг удаа хавар, цаг агаар сайхан үед цэцэрлэгт, ногооны талбайд,

Өвөө хүрз аваад малгайгаа шидээд гайхамшигт манжин тарьжээ... -

Хүүхдүүдийн хариулт...

А: Өвөөдөө манжин татахад хэн ирсэн бэ? (зурагны дагуу эмээ, ач охин гэх мэт).

Тэд хамтдаа манжингаа сугалж авав.

Бид хамтдаа байхдаа юу ч хийж чадна.

Өвөөдөө бусад хүнсний ногооны дунд манжин олж авахад нь тусалцгаая.

(Тоглоом тоглож байна "Манжин ол" "Хүнсний ногоо" цувралын зургуудтай)

А: Өө, залуус аа, хар л даа, эдгээр эд зүйлс ямар үлгэрийн юм бэ? (Үзүүлэлтүүд модон халбагаөөр өөр хэмжээтэй.)

Хүүхдүүдийн хариулт.

А: Зөв "Гурван баавгай" . Энэ үлгэрт 3-ын тоо хэд хэдэн удаа гардаг. (3 баавгай, 3 халбага), өөр юу байсан 3? (Хүүхдийн хариулт).

Энд зарим нэг үлгэрийн хуудас байна. Энэ ямар үлгэр болохыг хэн мэдэх вэ?

Үнэхээр зөв, сайн хийсэн "Хун галуу" .

Хүүхдүүд галуунаас зугтахад хэн тусалсан бэ?

Мөн алимны мод танд гэнэтийн бэлэг барьсан.

Гэнэтийн мөч. (Хүүхдүүд өөрсдөө алим хийхэд тусалдаг)

Бакаушина Юлия Владимировна
Москва
GBOU-ийн 1347-р сургууль 3-р анги
Нэгдүгээр зэрэглэлийн багш

ОО: Харилцаа холбоо

Зорилго: Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, дүр төрхийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг сайжруулах, театрын үйл ажиллагаагаар дамжуулан үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх. Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Оросын ардын үлгэрийн агуулгын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. "Манжин" , "Хун галуу" , "Гурван баавгай" , "Колобок"
  • Хүүхдэд багшийн тусламжтайгаар үлгэрийн хамгийн тод ишлэлүүдийг давтах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, яриаг идэвхжүүлэх тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох.
  • Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, бүлэг, хосоор хэрхэн ажиллахыг үргэлжлүүлэн заа.

Хөгжлийн даалгавар:

  • Оросын ардын үлгэрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
  • бие даасан объект, дүрслэлээр тэдгээрийг таних, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Илэрхий яриа, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх, театрын сонирхлыг төрүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • Оросын ардын уран зохиолын урлагт хүүхдүүдийн хайр, сонирхлыг төлөвшүүлэх;

Арга зүйн техник:

  • Тоглоом (гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах).
  • Харааны (зураг, үлгэрийн шинж чанаруудыг ашиглах).
  • Амаар (сануулагч, заавар, судалгаа, хүүхдүүдийн хувь хүний ​​хариулт).
  • Хичээлийн дүн шинжилгээ, урам зориг.

Хичээлийн материал:

шидэт авдарт зориулсан шинж чанарууд (өөр өөр үлгэрийн зүйлс), бөмбөг, цуврал зураг "Хүнсний ногоо" .

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш орос хувцастай хүүхдүүдийн өмнө гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу залуусаа!
Би чамд үлгэрээс ирсэн
Би чамд авдар авчирсан,
Цээж нь энгийн биш,

Энэ бол хоосон биш, ид шид юм!
Залуус та үлгэрт дуртай юу?
Би чиний нүд гялалзаж байгааг харж байна!
Та олон үлгэр мэддэг үү?

Одоо та тэдэнтэй уулзах болно!
1-2-3-4-5 Бид үлгэрийг угтах цаг болжээ.
Эхэндээ хэн хоцорсон,
тэр үлгэрт ороогүй.

Багш цээжийг онгойлгож:

Өө, энд ямар замбараагүй юм бэ!
Надад өөрийн чинь тусламж хэрэгтэй байна.
Та нар туслах болно,
Эдгээр үлгэрүүдийг задал.

Багш шидэт авдраас үлгэрийн шинж чанаруудыг ээлжлэн гаргаж аваад дараах асуултуудын талаар ярилцана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Өө, залуус аа, энэ ямар бөмбөг вэ? (шар бөмбөг)? Тэр ямар үлгэрийн хүн бэ?

Тэр торхны ёроолыг хусаж,
Энэ нь цөцгийтэй холилдсон,
Тэр цонхны дэргэд хүйтэн байна
Дугуй тал, улаан тал

Өнхрүүлсэн (цагаан гаатай хүн)

Энэ ямар үлгэр болохыг та олж мэдсэн үү?

Хүүхдүүд: Колобок

А: Тийм ээ, сайн байна, энэ бол "Колобок" үлгэр юм.

Боовыг хэн жигнэсэн бэ?

Боов замдаа хэнтэй уулзсан бэ?

Колобокийг хэн идсэн бэ?

Залуус аа, боов яагаад цонхон дээр сууж байсан юм бэ?

Д: (хүүхдийн хариулт).

Тоглоом тоглоцгооё "халуун талх" , (бөмбөг тоглодог).

Асуудалтай асуулт:

  • Боов яагаад цонхноос өнхрөв?
  • Хэрэв үнэг боов идээгүй бол юу болох байсан бэ?

А: Өө, энэ яагаад энд байгаа юм бэ? Эдгээр залуус юу вэ? Эдгээр гуалин ямар үлгэр вэ?

Тэнд бөжин, мэлхий амьдардаг, чоно, үнэг, бяцхан хулгана, зөвхөн баавгай багтахгүй, манай байшин сүйрсэн.

Үлгэрт зориулсан зураг энд байна (багш үлгэрийн жишээг үзүүлэв "Теремок" ) Цамхагт хэдэн оршин суугч ирснийг тоолж үзье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, цээжинд дахиад л дугуй шар боов шиг зүйл байна ...

Нэг удаа хавар, цаг агаар сайхан үед цэцэрлэгт, ногооны талбайд,

Өвөө хүрз аваад малгайгаа шидээд гайхамшигт манжин тарьжээ... -

Хүүхдүүдийн хариулт...

А: Өвөөдөө манжин татахад хэн ирсэн бэ? (зурагны дагуу эмээ, ач охин гэх мэт).

Тэд хамтдаа манжингаа сугалж авав.

Бид хамтдаа байхдаа юу ч хийж чадна.

Өвөөдөө бусад хүнсний ногооны дунд манжин олж авахад нь тусалцгаая.

(Тоглоом тоглож байна "Манжин ол" "Хүнсний ногоо" цувралын зургуудтай)

А: Өө, залуус аа, хар л даа, эдгээр эд зүйлс ямар үлгэрийн юм бэ? (Янз бүрийн хэмжээтэй модон халбага харуулж байна.)

Хүүхдүүдийн хариулт.

А: Зөв "Гурван баавгай" . Энэ үлгэрт 3-ын тоо хэд хэдэн удаа гардаг. (3 баавгай, 3 халбага), өөр юу байсан 3? (Хүүхдийн хариулт).

Энд зарим нэг үлгэрийн хуудас байна. Энэ ямар үлгэр болохыг хэн мэдэх вэ?

Үнэхээр зөв, сайн хийсэн "Хун галуу" .

Хүүхдүүд галуунаас зугтахад хэн тусалсан бэ?

Мөн алимны мод танд гэнэтийн бэлэг барьсан.

Гэнэтийн мөч. (Хүүхдүүд өөрсдөө алим хийхэд тусалдаг)

Бакаушина Юлия Владимировна
Москва
GBOU-ийн 1347-р сургууль 3-р анги
Нэгдүгээр зэрэглэлийн багш

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл
"Бидний дуртай тоглоом"

Зорилго:

1. Яриа анхааралтай сонсох, үг, хэллэгийг дуусгах чадварыг хөгжүүлэх.

2. Тоглоомын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах, өргөжүүлэх, нэгтгэх.

3. Сурган хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагатоглоом тоглох, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх.

Хаалга тогшиж Машенка орж ирэв.

Машенка: Сайн уу. Намайг Машенка гэдэг. Би чамд сайхан хайрцаг авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн уу, Машенка! Баярлалаа! Таны хайрцаг хаана байна?

Машенка багшийн чихэнд шивнэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Юу? Та үүнийг нуусан уу? Тэгээд хаана? Бид түүнийг олох хэрэгтэй юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч (хүүхдүүдэд хандан): Залуус аа, хайрцгийг олмоор байна уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ!!!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэгвэл түүнийг хайцгаая! Та, Машенка, бидэнтэй ирж ​​уулзаарай.

Багш хүүхдүүдтэй хамт хайрцаг олдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хайрцаг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Мөн энд “Тоглоомдоо хайртай, анхаарал халамж тавьдаг хүүхдүүдэд зориулав. (Гарын үсэг) Машенка."

Сурган хүмүүжүүлэгч : Баярлалаа Машенка!

Машенка : Чи үүнд юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд өөрсдийн сонголтыг санал болгодог.

Машенка: Та дотор нь юу байгааг харж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо би хайрцгийг онгойлгоод дотор нь байгаа зүйлийг гаргая. Хармаар байна? Дараа нь хивсэн дээр тухтай суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бидний дуртай тоглоомууд хайрцагт байна! (эхний тоглоомыг харуулах) Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та энэ тоглоомонд дуртай юу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мишка юу байгааг хараарай?

Хүүхдүүд : Нүд, чих, сарвуу...

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та баавгайн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Тэдди баавгай", "Тэдди баавгайг шалан дээр унагав" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хэрэв манай Мишкагийн савар үнэхээр урагдсан бол тэр инээмсэглэнэ гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд : Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мэдээж! Тэр гомдох болно. Гомдох тохиолдол гардаг уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хэр их гомдсоноо харуул.

Хүүхдүүд ямар их гомдсоноо харуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч : Гэхдээ бид Мишкаг гомдоохгүй гэж үү?

Хүүхдүүд : Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хараач, Мишка бидэн рүү инээмсэглэв! Түүн рүү эргээд инээмсэглэцгээе.

Хүүхдүүд Мишка руу инээмсэглэв.

Баавгай: Би "Баавгай ой дундуур явж байсан" тоглоом тоглох дуртай.» .Чи надтай тогломоор байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Тоглоом "Баавгай ой дундуур алхсан"

Баавгай:

Баавгай ой дундуур алхаж байв

Тедди баавгай бүх зүйлийг хайж байв

Удаан хугацааны турш тэр хайсан

Тэр сандал дээр суугаад нойрмоглов.

Хүүхдүүд чимээгүйхэн бослоо

Тэгээд тэд Мишутка руу гүйв.

Хүүхдүүд:

Баавгай - Миша, бос!

Хүүхдүүдтэй хамт байгаарай!

Сурган хүмүүжүүлэгч ( Мишка суув ): Суу, Мишка, тайвшир.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ хайрцагт өөр ямар тоглоом байгаа бол оо.

Багш хоёр дахь тоглоомыг үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Бөжин!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бүжинд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд : Урт чих, богино сүүл, сэвсгэр үстэй...

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи бөжингийн тухай шүлэг мэдэх үү?

Хүүхдүүд "Буужинг эзэгтэй хаясан" шүлгийг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Өө, эзэн нь ямар муу юм хийсэн юм бэ. Тэр бороонд бүрэн хөлдсөн байх. Бүүжин бороонд хэрхэн нойтон сууж байсныг харуул.

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи туулайг баярлуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд : Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо бүгдээрээ туулай болж тоглоцгооё.

Тоглоом "Саарал туулай сууж байна"

Бяцхан саарал туулай суугаад чихээ сэгсэрнэ.

Ингэж, ингээд чихээ хөдөлгөдөг.

Бөжин суухад хүйтэн байна, тэр сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Та сарвуугаа ингэж дулаацуулах хэрэгтэй.

Бөжин зогсоход хүйтэн байна, хөлийг нь дулаацуулах хэрэгтэй.

Үсрэх, үсрэх, үсрэх, хөлийг нь дулаацуулах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи Bunny-ийн чихийг халаасан уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Чи Бөжингийн саварыг дулаацуулж байсан уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бөжин инээмсэглэв! Түүнийг орхихгүй, найзалж тоглоно гэж амлая.

Сурган хүмүүжүүлэгч (Бүжинг Мишкагийн хажууд суулгав): Бүжин Мишкагийн хажууд суу.

Азарган тахиа хашгирч буй аудио бичлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд : Cockerel.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Таазыг магтъя.

Хүүхдүүд : Та алтан самтай. Оливын сахал. Та үзэсгэлэнтэй олон өнгийн сүүлтэй. Чи хөлтэй, хөл чинь салаатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Таазын тухай үржүүлгийн үлгэрийг хэн бидэнд хэлэх вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч : Түүний гэр бүлд cockerel бол аав юм. Ээж нь хэн бэ?

Хүүхдүүд : Тахианы мах.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэгээд хүүхдүүд үү?

Хүүхдүүд : Тахиа.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Намайг эх тахиа болго, тэгвэл та нар миний тахианы хүүхдүүд болно.

"Тахиа ба дэгдээхэй" логотим

Тахиа зугаалахаар гарав

Шинэ өвс чимхэж,

Түүний ард хүүхдүүд байдаг - шар тахиа.

Ко-ко-ко, ко-ко-ко

Битгий хол яв.

Сарвуугаараа эгнээ, үр тариа хайх

Тэд тарган цох, шороон хорхой идэж,

Бид нэг тэвш дүүрэн ус уусан.

Хаана - хаана? Хаана - хаана?

За, алив, нааш ир, бүгд энд байна!

За, ээжийнхээ жигүүр дор ороорой!

Хаашаа - чамайг хаашаа авч явсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч : Бид хорхойг хайрлаж, халамжилна гэж амлах уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Таазыг бусад тоглоомын хажууд суулга.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энд өөр тоглоом байна!

Хүүхдүүд : Онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Яг л бодит зүйл шиг. Энэ нь далавч, хамар, дугуйтай (би харуулж байна, хүүхдүүд үүнийг дууддаг).

Онгоцыг хэн нисдэгийг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт). Онгоцыг нисгэгч удирддаг.

Онгоцны дугуйг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт). Онгоцны дугуйг буух төхөөрөмж гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Та онгоц шиг нисэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

"Бид гараа нисдэг" биеийн тамирын дасгал

Бид гараа нисгэж,

Үр дүн нь онгоц байв.

Бид өөрсдөө онгоцоо барих болно

Ойн дээгүүр нисцгээе.

Ойн дээгүүр нисцгээе

Тэгээд бид ээж рүүгээ буцна.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хайрцаг дотор өөр хэн нуугдаж байсан бэ?

Хүүхдүүд : Заан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэр бусад амьтны тоглоомтой огт адилгүй. Түүний чих ямар байгааг хараарай. Том эсвэл жижиг үү? Та зааны хамар гэж юу вэ?

Хүүхдүүд : Их бие.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэгээд одоо би чамд шүлэг уншмаар байна. Хүсч байна?

Хүүхдүүд : Тиймээ.

Унтах цаг боллоо, бух унтлаа,

Нэг торх дээр хайрцагт хэвтээрэй.

Нойрмог теди баавгай орондоо оров,

Зөвхөн заан л унтахыг хүсдэггүй.

Тэр толгой дохилоо -

Тэр зааны өмнө бөхийдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Заанд хэрхэн унтахыг үзүүл.

Хүүхдүүд хэрхэн унтахыг харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, хацрын доор гар, нүдээ аниад.

Багш тоглоомуудыг хайрцагт буцааж хийнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Манай тоглоомууд жаахан ядарсан байна. Тэднийг хайрцганд хэсэг хугацаанд унтуул, дараа нь бид тэдэнтэй тоглох болно. Энэ хайрцагт ямар тоглоом байгааг санаж байна уу?

Хүүхдүүд : Баавгай, туулай, тахиа, онгоц, заан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тоглоомыг гомдоохгүй, хаяхгүй эсвэл мартаагүй бол тантай тоглох үнэхээр дуртай. Та тоглоомтой хэрхэн харьцах вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо хамтдаа хэрхэн тоглох тухай шидэт үгсээ хэлцгээе.

Бид хамтдаа тоглох болно

Хэнийг ч битгий гомдоо.

Машенка: Та тоглоомонд дуртай, болгоомжтой тоглоно гэдэгт би итгэдэг. Би чамд тоглоомоо өгмөөр байна.

Маягтын төгсгөл