"Бидний хувцас" сэдвээр ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны тойм. Улирлын чанартай хувцас. Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм. Танин мэдэхүйн хөгжил Сэдэв: “Хувцас Ахлах бүлгийн хувцасны толгой дохих тайлбар

Хүүхдэд зориулсан танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй бага бүлэг"Даавуу".

Даалгаварууд:
1. Хүүхдийн багшийг анхааралтай сонсох, асуусан асуултад хариулах чадварыг хөгжүүлэх.
2. Хувцасны зүйлсийг нэрлэхийг хүүхдүүдэд урамшуул.
3. Бийрээр зурах ур чадварыг төлөвшүүлэх.
4. Харааны үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх.
Хичээлийн явц(сурган хүмүүжүүлэгч нь хүүхдийн хувцас, хувцасны дүрс бүхий карт, хүүхэд бүрт хувцас хэлбэрээр цаасан хуудас агуулсан илгээмжтэй ирдэг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай бүлэгт нэг боодол авчирсан бөгөөд дээр нь: "Бага хүүхдүүдэд цэцэрлэг". Үүнийг манай бүлэгт явуулсан гэж бодож байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ, бид цэцэрлэгийн хамгийн бага хүүхдүүд учраас.
Сурган хүмүүжүүлэгч:За тэгвэл би энэ багцыг нээх болно (нээнэ, дотор нь янз бүрийн хувцас). Залуус аа, энэ юу вэ? (хүүхдийн хувцасыг харуулав).
Хүүхдүүд:Энэ даашинз, өмд, цамц, малгай, шорт, жинсэн өмд, подволк, хүрэм, бээлий.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, гэхдээ энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Даавуу.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн эдгээр хувцсыг хэн өмсөх вэ?
Хүүхдүүд:Эдгээр хувцасыг охид, хөвгүүд өмсдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Охидын өмсөж болох хувцсыг нэрлэ.
Хүүхдүүд:Хувцаслалт, подволк, юбка, сарафан.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, хөвгүүд ямар хувцас өмсдөг вэ?
Хүүхдүүд:Жинс, подволк, шорт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа. Мөн улирал бүрт тохирсон хувцаснууд байдаг. Одоо бид өвөл, зуны хувцас тараах хэрэгтэй тоглоом тоглох болно. Цасан ширхгийг дүрсэлсэн тавцан дээр та өвлийн хувцас хавсаргах хэрэгтэй. Мөн нартай мобайл дээр та зуны хувцсыг хавсаргах хэрэгтэй (хүүхдүүд хувцасны дүрс бүхий картуудыг авч, мобайл дээр тарааж өгдөг).
Тоглоом: "Хувцсаа тараах."
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та хувцсыг зөв тараажээ, сайн байна. Гэхдээ би илгээмж дотор зарим навчийг харж байна, тэдгээрийг сайхан будах хэрэгтэй гэж бичсэн байдаг. Эдгээр хуудаснууд ямар харагдаж байна вэ?
Хүүхдүүд:Хувцас дээр.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, гэхдээ охидууд гоёмсог, тод хувцас өмсдөг. Хувцасаа тод өнгөөр ​​будцгаая, гэхдээ эхлээд хуруугаа сунгаж, гимнастик хийцгээе.
Хурууны гимнастик: "Би бээлий өмссөн"
Би бээлий өмссөн
Би үүнд ордоггүй.
Нэг гараараа нөгөө гараараа бээлий өмсөж байгаа мэт ээлжлэн илбэнэ.
Тоолоорой залуусаа
Бээлий хэдэн хуруутай вэ.
Чанга тоолж эхэлцгээе:
Нэг хоёр гурав дөрөв тав.
Хуруунууд муруй.

(Хүүхдүүд ширээний ард сууж, даашинзаа тод өнгөөр ​​буддаг, багш тэдэнд танил хэв маягийг ашиглахад тусалдаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, охид бүсгүйчүүддээ маш гоё, тод даашинз урлажээ. Та будах дуртай байсан уу? Та хувцсыг үзэх дуртай байсан уу? Үзэсгэлэн дээрээ даашинзаа өлгөцгөөе.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:нийгэм, харилцааны хөгжил, танин мэдэхүй, ярианы хөгжил.

Зорилтот:Хүмүүсийн амьдрал дахь хувцасны функциональ ач холбогдлыг тодруулж, улирлаар нь ялгах.

Даалгаварууд:

Нийгэм-харилцаа холбоо:

  • хүүхдийн насанд хүрэгчид, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
  • олж авсан мэдлэгээ практик үйл ажиллагаанд ашиглах чадварыг бүрдүүлэх.

Танин мэдэхүйн хөгжил:

  • Хувцас, гутлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;
  • объектыг ангилах чадварыг бий болгох;
  • сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдэл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Яриа хөгжүүлэх:

  • идэвхгүй үгсийн санг баяжуулах: үндэсний, улирлын, хагас улирлын хувцас;
  • идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах: өвөл, зуны хувцас.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

Хүүхдийн үйл ажиллагаа Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга
Харилцааны

1. Хүний хэрэгцээний тухай яриа

Зорилтот:хүмүүсийн амьдрал дахь хувцасны функциональ ач холбогдлыг тодруулах. Хувцасны хэрэгцээ нь зөвхөн хүмүүст л байдаг.

2. Зүйр цэцэн үгийн тайлбар.

Зорилтот:үзэл бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

3. "Болгоомжил" тоглоом

Зорилтот:нэг төрлийн үйл ажиллагаанд анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг бий болгох. Түгээлт, шилжүүлгийн хөгжлийг дэмжих.

Танин мэдэхүйн судалгаа

Оньсого

Зорилтот:хувцасны онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Яриа дахь хувцасны нэрийг засах.
Мотор

"Эрвээхэй" динамик түр зогсолт

Зорилтот:Бие махбодийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
Ойлголт уран зохиол

Шүлэг уншиж байна

Зорилтот:Текстийг анхааралтай сонсох, утгыг нь судлах чадварыг хөгжүүлэх

Арга, техник:

Практик:

"Хувцас", Гутал, "Хувцас", дидактик тоглоом"Болгоомжтой байгаарай".

Харааны:

Үндэсний (уламжлалт) болон орчин үеийн хувцас, гутал, тэдэнд зориулсан арчилгааны хэрэгслийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургуудыг үзүүлж, өөр өөр хувцасласан хүмүүсийг ажиглаж байна.

Амаар:

Шүлэг унших, зүйр цэцэн үг, харилцан яриа, оньсого таавар, багш, хүүхдүүдийн түүх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Хувцас, гутал, арчилгааны эд зүйлсийн дүрс бүхий зураг, соронзон самбар.

Урьдчилсан ажил:

  1. Энэ сэдвээр шүлэг, үлгэр, зүйр цэцэн үг унших.
  2. Зураг, сэдэв дээрх програмууд: Хувцас.
  3. Хувцасны тухай яриа.
  4. "Хувцасыг нэрлэ" дидактик тоглоомууд.
  5. "Дэлгүүр", "Гэр бүл" дүрд тоглох тоглоомууд.
  6. Хүүхдүүдийг янз бүрийн хувцастай танилцуулах.
  7. Дүрслэх өгүүллэг бичих.

Логик боловсролын үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгчийн үйл ажиллагаа Үйл ажиллагаа Хүлээгдэж буй

үр дүн

Багш асуулт асууна:

Хүн, амьтны хэрэгцээ юу вэ? Хүн төрөлхтний өвөрмөц хэрэгцээг нэрлэ. Яагаад?

Хариултуудыг нэгтгэн дүгнэв...

Асуултанд хариул Хүүхдүүдийн сонирхол шинэчлэгдсэн.
Багш оньсого таахыг санал болгож байна:

Мэргэн ухаангүй хүн мэддэг.Хүмүүс бүгдэд хэрэгтэй ... (хувцас).

Таны шүд хүйтэн байсан ч гэсэн

Тиймээс ... (үслэг дээл) өмс.

Бороо асгарч байна,

Хүүхдүүд ... (хүрэм) өмсдөг.

Бид зуршилгүй өвөл болж байна,

Тэд ... (бэлийг) өмсдөг.

Таавар таавар
Өнөөдөр бид хувцас, энэ нь юу вэ, юунаас бүтсэн тухай ярих болно. Хичээлийн уриа болгон "Тэд хувцсаар уулздаг, харин сэтгэлээр үддэг" гэсэн зүйр үгийг авахыг санал болгож байна.

Үүнийг хэрхэн ойлгож болох талаар тайлбарлахыг санал болгож байна уу?

сонсох Үзэл бодлоо илэрхийлэх чадвартай
-Хувцас гэж юу вэ?

Хэрэв бид Ожеговын тайлбар толь бичгийг нээвэл "хувцас нь биеийг бүрхсэн хэд хэдэн зүйл юм" гэдгийг мэдэж болно.

Өмнө нь ямар хувцас хийдэг байсан бэ?

Одооноос ямар материал оёж байна вэ?

Хариулт Асуултанд хариулах чадварыг бий болгох
Багш шүлэг сонсохыг санал болгож, хувцасны түүхийг харуулсан зургуудыг үзүүлэв. Уншсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэв:

Ямар хувцас нь зориулалтынх нь талаар бодож үзээрэй

Тэдний спортоор хичээллэж байгаа хувцас, зочлох гэж байгаа хувцас хоёр ямар ялгаатай вэ?

Гэрийн хувцас ямар байх ёстой вэ?

Сонсо, ажигла

Асуултанд хариулна уу

Мөн улирлын чанартай хувцаснууд байдаг. Багш самбарт анхаарлаа хандуулдаг.

Яагаад самбар дээр гурван улирлын хүснэгт байдаг вэ?

Өвөл өвлийн хувцас, зун зуны хувцас, намар хавар хагас улирлын хувцас өмсдөг.

асуултанд хариул гэж бод Хувцасыг ангилах чадварыг бий болгох
Багш хүүхдүүдэд динамик түр зогсолтыг санал болгодог.

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - энэ бол хортой шавж юм

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - сахалтай жоом,

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй бол жижиг алдаа,

Дээшээ доошоо бүгдийг иддэг.

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй аавын дотуур өмдийг идэж,

Эрвээхэй, эрвээхэй, эрвээхэй - ээжийн дээлийг идсэн,

Эрвээхэй, мэнгэ, эрвээхэй - бүгд гэртээ ном идсэн,

Би хүрмээ өмсөөд кино театр руу явлаа.

"Эрвээхэй, мэнгэ, мэнгэ" гэсэн үгэнд хүүхдүүд алгаа ташиж, хөлөө дэвсдэг.

Хүүхдүүд сууна

Багш "Болгоомжил" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Тэд тавьсан асуултын талаар үндэслэл гаргаж, хангалттай тайлбар өгөх чадвартай.
Соронзон самбар дээр түүнийг асрах хувцас, эд зүйлсийг дүрсэлсэн зургуудыг хавсаргав. Хүүхдүүд анхааралтай ажиглаж байна
- Зургийг 2 бүлэгт хуваах шаардлагатай Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг
- Эдгээр бүлгүүд юу вэ? (хувцас, арчилгааны хэрэгсэл).

Та хувцсаа хэрхэн арчлах ёстой вэ?

Асуултанд хариулна уу
-Таны бодлоор хувцас нь одоо байгаа шигээ байсан уу?

Хүмүүс яагаад хувцас хэрэгтэй вэ?

Хүмүүс яагаад хиймэл ба синтетик материалхувцасны хувьд?

Орчин үеийн хүмүүс яагаад байнга үндэсний хувцас өмсөхийг хүсдэггүй вэ?

Үзэл бодлоо илэрхийлэх
Тусгал:

Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

GCD-ийн тойм ахлах бүлэг

сэдвээр "Хувцас. Гутал. Малгай"

Залруулах, боловсролын зорилго:

Сэдвийн үгсийн санг өргөжүүлж, идэвхжүүл. Хувцасны зориулалттай танилцаарай.

Залруулга хөгжүүлэх зорилго:

Харааны анхаарал, ойлголт, ярианы сонсгол, фонемик ойлголт, ой санамж, нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, боловсролын зорилго:

Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлагын чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:хэв маяг, хувцасны дүрс бүхий зураг, бөмбөг.

Толь бичиг:Зүйлс: chintz, маалинган даавуу, торго, арьс шир, үслэг эдлэл, ноос, хөвөн; хувцас, үслэг цув, хүрэм, хүрэм, цамц, цамц, подволк, подволк, өмд, шорт, костюм, юбка, даашинз, оймс, трико, бээлий, бээлий, ороолт, комбинезон; малгай, малгай, малгай; гутал, гутал, гутал, шаахай, эсгий гутал; ханцуй, халаас, юүдэн, зах, товч, гогцоо, цахилгаан товч, товч, ханцуйвч; ул, өсгий, хоншоор, хэл; оёдолчин, гуталчин, гуталчин.

Үйлдлүүд: оёх, оёх, нэхэх, өмсөх, тайлах, өмсөх, нугалах, өлгөх, тайлах, бэхлэх, уях, тайлах, цэвэрлэх, угаах, индүүдэх, оёх, уях, худалдаж авах, өмсөх.

Шинж тэмдэг: calico, торго, ноосон, арьс шир, үслэг эдлэл, сүлжмэл, резин, сольж болох, спорт, дэгжин, өвөл, зун, намар, тав тухтай, үзэсгэлэнтэй, загварлаг, дээд, доод, улирлын чанартай ...

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлийн явц:

Багш:Залуус аа, өнөө өглөө тэд манай бүлэгт олон өнгийн дугтуй авчирсан. Дугтуйнд юу байгааг та гурван нийтлэг үг авахын тулд зургуудыг ангилах замаар өөрөө олж мэдэх болно. Та тэдгээрийг компаниар нь цуглуулах болно.

Багш гурван өнгийн чипс тарааж, хүүхдүүдийг 3 компанид хуваадаг.

Багш:Залуус аа, таны зурган дээр юу харагдаж байна вэ?

Тоглоом "Барьж, хариул"

Би чам руу бөмбөг шидэж, асуулт асуух болно, чи хариулж, бөмбөгийг над руу шиднэ.

Хэн, хаана хувцас оёдог вэ? Оёдолчин оёдлын үйлдвэрт хувцас оёдог.

Хэн, хаана гутал оёдог вэ? Гутлын үйлдвэрт гуталчин.

Жилийн улиралд ямар хувцас байдаг вэ? Зун, өвөл, хавар - намар.

Тоглоом "Улиралын дагуу хувцасаа өмс"компаниудаар.

Багш:Залуус аа, та ямар хувцас гэж бодож байна вэ? (Хүйтэн, халуун, шороо, шороо, борооноос биеийг хамгаалах; тав тухтай, үзэсгэлэнтэй байх).

Тэд хаана хувцас зардаг вэ? Гутал? ("Хувцас", "Гутал" дэлгүүрт)

Хэн хувцас худалдаж авдаг вэ?

Аав ямар хувцас авах вэ? Ээж ээ? Хүүхдүүд үү? (аав - эрэгтэй, ээж - эмэгтэй, хүүхдүүд - хүүхдүүд)

Гэрийн хувцасыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Нүүр)

Ажлын хувцас? ажиллаж байна

Үдэшлэгийн хувцас? Баяр

Спортын хувцас? Спорт.

Физкультминутка.

Бид өвлийн улиралд алхсан - үслэг дээл өмссөн,

Тэд үслэг дээл өмсөж, цасан бөмбөг тоглов.

Бид хавар алхсан - борооны цув өмссөн,

Нөмрөг өмссөн - шалбааг тоолсон.

Зуны улиралд бид алхсан - шорт өмссөн,

Зуны улиралд бид алхсан - даашинз өмссөн.

Тэд нуга дундуур алхаж - тэд эрвээхэй барьж авав.

Дасгал хийх"Хэсгүүдийг нэрлээд харуулах":

цамц - ханцуй, халаас, ханцуйвч, зах, гогцоо, товч;
гутал - ул, өсгий, хоншоор, хэл

Тоглоом "Хувцасыг юугаар хийдэг вэ?

Арьсан бээлий, юу вэ? Савхин.

Үслэг цув, ямар төрлийн? Үслэг.

Ямар ноосон малгай вэ? Ноосон.

Хөвөн цамц, ямар төрлийн? Хөвөн.

Чинц даашинз - ...

Торгон даашинз - торго

Резинэн гутал - ...

Тоглоом "Хэн илүү үг сонгох вэ" - Хэн юу өмсөж байгааг дахин харцгаая. Миний асуултад хариул. Энэ талаар зураг танд туслах болно.

Юу өмсөж болох вэ?

Та юу өмсөж болох вэ?

Юу холбож болох вэ?

Юу уяж болох вэ?

Юу бэхлэх боломжтой вэ?

Хурууны гимнастик "Аленка"

Аленка-маленка

Хурдан, хурдан: 2 удаа.

Тэр ус түрхэв Хуруугаа нэг нэгээр нь нугалж, томоос нь эхлэн хуруугаа нугалав.

Нарны даашинз дууслаа

Оймс уясан

Жимс түүсэн

Дуугаа дуусгалаа

Хаа сайгүй яаравчлав. Гараа алгадах, бие биенээ цохих

"Эсрэгээр нь хэл" дасгал

Би үгсийг нэрлэе, чи эсрэгээр нь хэлэх болно.

Өмсөх - ... (хөх)

Бэхлэх - ... (бэхлэх)

Зангиа - ... (тайлах)

Mint - ... (цус харвалт)

Цагаан хар)

Шинэ - ... (хуучин)

Цэвэр - ... (бохир)

Багш:Залуус аа, та хувцасаа цэвэр байлгахын тулд хэрхэн арчлах ёстой вэ? (угаах, цэвэрлэх)

- Цэвэрхэн байлгах (индүүдэх, эвхэх, тараахгүй байх)

Дасгал хийх "нэмэлт зүйл" -ийг олж, яагаад илүүц байгааг тайлбарла.

Хувцаслалт, шорт, өмд, гутал.

Хүрэм, малгай, ороолт, шорт.

Шаахайн, малгай, гутал, гутал

Хичээлийн хураангуй.

Хичээл дээр бид юу ярьж байсныг санаж байна уу?

Танд юу таалагдсан бэ?

"Ийм өөр хувцас!"

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй "Ийм өөр хувцас!"
"Ийм өөр хувцас" Бэлтгэсэн: Тюмень мужийн Покачи хотын "Югорка" цэцэрлэгийн багш Абучова М.М.
Амьдралын тав дахь жилийн хүүхдүүдийн ерөнхий хөгжлийн "Брук" бүлэгт танин мэдэхүйн болон гоо зүйн шинж чанартай боловсролын шууд үйл ажиллагаа.
Зорилго: Хүний гараар бүтээгдсэн объектуудын ертөнцөд субъектив-үнэлэх хандлагыг төлөвшүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Янз бүрийн хувцасны үүрэг, зорилгыг тодруулах (хамгаалалт, тав тухтай байдал, гоо сайхны хувьд). Хувцасны ашиг тустай, гоо зүйн функцийг ялгах, дүгнэлт гаргах чадварыг сайжруулах.
2. Хүн яагаад өөр өөр хувцас хэрэгтэй (хүйтэн, дулаан цаг агаарт; ажлын хувьд) тухай мэдлэгийг тодорхой болгох.
3. Бүтээлч төсөөллийг идэвхжүүл.
4. Хүүхдийн ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.
5. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвархүүхдийн гар.
Хүлээгдэж буй үр дүн:
- танин мэдэхүйн сонирхлыг идэвхжүүлэх, хувцаслалтад субьектив үнэлэмжийн хандлагын үндэс;
- хувцасны зорилго, чиг үүргийн талаар баяжуулсан санаа;
- үндэслэлтэй дүгнэлт гаргах чадвар; хувцасны график дүрсийг бий болгох;
Ангид хийсэн ажлынхаа үр дүнд танин мэдэхүйн болон гоо зүйн сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх (асуудал хайх нөхцөл байдал, мэдэгдэл, хувцасны дүр төрх, загвар өмсөгчтэй ажиллах).
Урьдчилсан ажил:
Шалгах, хувцас өмсөх, дизайны онцлог, хэлбэр, материалыг тодруулах. Хувцасны иж бүрдлийг зорилго, үйл ажиллагааны шинж тэмдгээр нь таних, загварчлах дадлага баяжуулсан. Уран зохиол унших, дидактик цомог үзэх, хувцаслах, хувцас тоглох, оньсого тааварлах. Дүрслэлүүдийг шалгаж байна. Дидактик тоглоомууд: "Тайлбараас хувцсыг таах", "Хувцасыг хаана оёдог вэ", "Хувцас нь юуг хэлж чадах вэ?" ".
Амьдралын тав дахь жилийн хүүхдүүдийн "Брук" ерөнхий хөгжлийн бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгч Абучова М.М. Покачи 2012 он.

Хичээлийн явц
Хүүхдүүд хоёр хоёроороо танхимд орж, сандал дээр сууна. Тэдний өмнө мольберт байдаг.
Сайн уу залуусаа. Оньсого сонсож, өнөөдөр юу ярихыг тааварлаарай.
Эдгээр зүйлсийг та хаа сайгүй хардаг, учир нь тэд тухтай, дулаахан байдаг.
Дэлхий дээр тэд маш олон байдаг, гэхдээ тэдгээрийг санах нь хэцүү байдаг.
Эдгээрийг та мэдэх хэрэгтэй, тоглох, унтахад тохиромжтой.
Зуны улиралд, хүйтэнд, тэр ч байтугай хүйтэнд хамраа нуухын тулд алхаарай.
Тэд танд маш их зүйлийг хэлж чадна:
Хэн өмссөн, хаашаа явсан юм.
Хөл, гар, толгойн хувьд чухал, сайн.
Сайхан - зүгээр л нүдний найр, миний шүлэг юу вэ?
- Тийм ээ, энэ бол хамгийн нууцлаг зүйл юм янз бүрийн зүйл, үүнийг нэг үгээр нэрлэж болно - хувцас.
-Хүмүүст хувцас хэрэгтэй юу? -Тийм ээ!
-Тэгээд юунд зориулагдсан юм бэ?
Хүйтэн, бороо, наранд түлэгдэхээс бидний биеийг хамгаалах.
- Залуус аа, зураг дээр юу харагдаж байна вэ? (Цасан ширхгүүд)
- Жилийн хэдэн цаг вэ? (өвлийн хувьд)
Өвлийн улиралд бид ямар хувцас өмсдөг вэ? (дулаан)
- Өвлийн хувцастай хөзрүүдийг олж үзүүл.
- Картуудыг хар. Бүх зүйл зөв харагдаж байна уу?
-Таны хувцасны нэр юу вэ?
Энэ зурган дээр юу харагдаж байна вэ? Нар. Жилийн аль цагт хамаарах вэ? Зун руу. Зуны улиралд бид ямар хувцас өмсдөг вэ? Хялбар. Зуны хувцасны зургийг үзүүлж, нэрлэ.
Эсвэл та нарын нэг нь хувцасны тухай шүлэг мэддэг болов уу?
Дима
Өмд - хөвгүүдэд хэрэгтэй
Хөвгүүд тэдэнтэй найрсаг,
Өвөл, намрын аль аль нь
Тэд өдөр бүр өмсдөг.
Наила
Антошка, Аркашка нарт зориулсан
Шинэ цамцнууд хийсэн
Хоёулаа чин сэтгэлээсээ аз жаргалтай байдаг -
Тиймээс цамцнууд сайн байна.
Маша
одоо ороолттой малгай
Бид яг таарч байна
Санамсаргүйгээр уучлахгүйн тулд
Мөн эрүүл байгаарай.
-Сайн байна залуусаа.
Өнөөдөр бид хувцасны тухай ярих болно. Эрт дээр үед хүмүүс хувцас яаж хийхийг мэддэггүй байсан. Тэд амьтны арьс хэрэглэдэг байсан. Хүн хийж сурах хүртэл олон жил болсон гоё хувцасарьс шир, маалинган даавуу, ноос.
Харж, ямар хувцас болохыг нэрлэе. Энэ юу вэ? Банзал, хүрэм, цамц. Энэ даашинз хэнд зориулагдсан бэ? Эмэгтэйчүүдийн хувьд. Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ? Эмэгтэйчүүдийн.
Харж буй хувцаснуудаа нэрлэ. Костюм, өмд, цамц. Энэ нь хэнд зориулагдсан бэ? Эрэгтэйчүүдэд зориулсан. Тэгэхээр тэр ямархуу хүн бэ? Эрэгтэйчүүдийн. Энэ даашинзыг нэрлэ. Өмд, гулсуур. Энэ хувцас хэнд зориулагдсан бэ? Хүүхдүүдэд. Тэгэхээр хувцас нь юу вэ? Хүүхдийн.
Энэ хувцасны нэр юу вэ? Спорт. Зөв. Энэ хувцас нь спортод зориулагдсан. Бид яагаад спортоор хичээллэдэг вэ? Эрүүл байж, өвдөхгүй байхын тулд. Зөв. Сайн хийлээ.
Залуус аа, та бид хоёрын өмсдөг бүх гайхалтай хувцаснуудыг урчуудын гараар оёдог. Хувцасыг үйлдвэрт янз бүрийн даавуугаар оёдог: үслэг, даавуу, даавуу, хөвөн. Өнөөдөр би хөвөн авчирсан. Тэрээр Энэтхэгийн алс холын нутагт өссөн. Ихэнхдээ дулаан салхи үлээж байдаг. Алган дээр чинь хөвөн тавиад бүлээн салхи үлээж байгаа мэт үлээцгээе. Үүний зэрэгцээ бид мөрөө дээшлүүлдэггүй, хацраа хийсгэдэггүй. (2-3 удаа).
Та хөвөн даавуугаар тоглох дуртай байсан уу? Тийм ээ! Гайхалтай. Одоо суудалдаа суу.
Дараагийн слайдыг харна уу. Энэ хэн бэ? Хүмүүс. Тэдний өмссөн хувцасыг нэрлэ. Костюм, цамц, өмд, зангиа. Энэ загварын хувцасыг бизнес гэж нэрлэдэг. Ийм хувцастай хаашаа явж болно гэж бодож байна? Ажиллах. Зөв.
Одоо би чамд хэн өмсдөгийг хэлэх хувцаснуудыг үзүүлье. Энэ хэн бэ?
- Цэргийн.
Тэгээд яаж таамагласан бэ? -Хэлбэрээр.
- Тэгээд энэ хэн бэ? - Энэ бол эмч. Эмч яагаад цагаан халаад өмсдөг гэж та бодож байна вэ? - Өвчтөнд микробууд унахгүйн тулд.
Тэгээд энэ хэн бэ? - Барилгачин. Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, барилгачин яагаад дуулга өмсдөг вэ? - Гэмтэхгүйн тулд толгойгоо хамгаалах.
Надад хэлээч, энэ хэн бэ? - Энэ бол тогооч. Тогооч яагаад цагаан цув өмсдөг вэ? Тэгээд малгай?
-Тэгээд хэн ийм хувцастай ажилладаг юм бэ? Усанд шумбагч. Зөв.
- Тэгээд хэн бэ? Энэ бол гал сөнөөгч. Гал сөнөөгчийн хувцас юунаас хамгаалдаг вэ? Галаас.
Та энэ слайд дээр хэнийг харж байна вэ? Энэ бол далайчин. Зөв. Энд хэн зурагдсан бэ? Хоккейн тоглогч.
Тийм шүү залуусаа. Театрын хувцас хүртэл байдаг гэдгийг та мэднэ. Хэн өмсдөг вэ? Алиалагч.
Тиймээс хувцас нь биднийг дулаацуулж, хамгаалаад зогсохгүй хэн өмсдөгийг хэлж өгдөг.
Залуус аа, надад хэлээч, та ажилд зориулагдсан хувцасыг юу гэж нэрлэх вэ? Ажиллаж байна. - Мөн залуус аа, үүнийг тусгай, эсвэл комбинзон гэж нэрлэдэг.
Сайн байна, чи хувцасны талаар их зүйлийг мэддэг. Бид бага зэрэг амрах болно, гэхдээ эхлээд жилийн аль цаг болохыг санаж байна уу? - Хавар! Мөн хавар эхлэхэд байгальд юу тохиолддог вэ? - Шувууд нисч, цас хайлж, өвс ногоорч ​​байна.
-Тойрогтой болоорой. Бид хөгжилтэй дасгал хийх болно.
Жүр, жур, жүр, голын шуугиан,
Би холоос урсдаг
Өнгөрсөн, өнгөрсөн, өнгөрсөн. Өнгөрсөн.
Үүлнүүд хөвж байна
-"Чи хаашаа явж байгаа юм бэ? - гол хашгирч,
Үүл: - "тэнд, тэнд",
- Та дахин ирж болох уу?
Тэгээд тэд: - Хэзээ? Хэзээ?
Салхи биднийг өс хонзонгоор хөдөлгөж,
Бид зөвхөн амар амгаланг мөрөөддөг!
-Сайн хийлээ!
-Хэлнэ үү. Та оньсого цуглуулах дуртай юу? -Тийм ээ!
Ширээн дээр хувцасны дүрс бүхий оньсого байдаг. Цуглуулаад нэрлэ!
(хүүхдүүд ширээн дээр суугаад цуглуулдаг)
Тойрог ор, бид "Өөрийг нь хэл" тоглоом тоглоно.
Үгсийг нэрлэхийн тулд би бөмбөг шидэх болно, та эсрэгээр нь, өөрөөр хэлбэл эсрэгээр нь нэрлэнэ.
Өмсөх - тайлах, индүүдэх - үрчлээ, бохир - угаах, авах - зарах, цэвэрлэх - бохир, шинэ - хуучин, цагаан - хар, зангиа - тайлах, бэхлэх - задлах.
- Сайн хийлээ. Одоо би хэллэгүүдийг нэрлэх болно, та ямар сэтгэл хөдлөлтэй болохыг дүрслэхийг хичээ.
- Өмсөхдөө ямар мэдрэмж төрж байгаагаа харуул Сайхан даашинзэсвэл костюм уу? Хэрэв жижиг, бариу хувцас байвал? Хэрэв та сэвсгэр, зөөлөн үслэг цув өмссөн бол? Бохир хувцас яах вэ?
Хариулах, өмд нь гүйсэн гөлрөн хүүгийн тухай ямар ажил мэддэг юм бэ? Хүүхдүүд: "Мойдодыр". Мөн энэ бүтээлийн зохиогч нь хэн бэ? К.И.Чуковский. Зохиогч танд энэ түүхийг өгүүлэхийг хүсч байна уу? -Тийм ээ! Тэгээд хойш суугаад сонс.
Залуус аа, та нар ийм бохир байж чадах уу? Хувцасыг арчлах хэрэгтэй. - Сайн хийлээ.
Та бид хоёр маш сайн ажил хийж, хувцасны нэрийг санаж, энэ нь юу үйлчилдэг, юу хэлж болохыг олж мэдэв. Сайн хийлээ!

GCD-ийн энэхүү тойм төлөвлөгөөг FGT-ийн шаардлагыг харгалзан боловсруулсан болно. Энэ нь хүрээнд судалсан материалыг тоймлон, ярианы эмч, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааны хэлбэр, аргыг тусгасан болно. Боловсролын үйл ажиллагааны логикийг хүүхдүүдийн хүлээгдэж буй үр дүнг харгалзан үздэг. Сэдвийн төгсгөлд эцсийн арга хэмжээг санал болгож байна.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.

Сэдэв: "Үнсгэлжинд зориулсан хувцас".

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Харилцаа", "Танин мэдэхүй", " Уран сайхны бүтээлч байдал”, “Нийгэмшил”, “Биеийн тамир”.

  • Үүнийг үйлдвэрлэхэд шаардлагатай хувцас, эд анги, материал, багаж хэрэгслийн талаархи хүүхдийн санааг тодруулах ("Мэдлэг")
  • Тухайн сэдвээр үгсийн санг нэгтгэх, идэвхжүүлэх ("Харилцаа")
  • Нарийн төвөгтэй нийтлэг өгүүлбэр зохиож, дүрсэлсэн өгүүллэг зохиохдоо харилцан уялдаатай ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх ("Харилцаа")
  • эсрэг утгатай үг, үсгийн зөрүүг ашиглах дасгал ("Харилцаа")
  • Системийн сэтгэлгээний үндэс суурийг бүрдүүлэх, хүрээлэн буй бодит байдлын логик дүн шинжилгээ ("Мэдлэг")
  • үгийн найруулгад дууны дүн шинжилгээ хийх ур чадварыг сайжруулах ("Харилцаа")
  • бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, бие биенээ сонсох, түншийн санаа бодлыг харгалзан үзэх ("Нийгэмшил")
  • хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадварүлгэрийн баатруудын хувцасны дүр төрхөөр дамжуулан ("Уран сайхны бүтээлч байдал")
  • Хөдөлгөөний үйл ажиллагааны хэрэгцээг бий болгоход хувь нэмэр оруулах ("Биеийн тамир") Арга, техник:

Практик: физик минут "Түлээ хөрөөдөх"; хурууны гимнастик "Үр тариа ангилж үзье"; дидактик тоглоом Гайхамшигт цүнх»; өнгөт тулгуурлан үсгүүдээс үг зохиох; дэлгэрэнгүй мэдээллийг сонгох замаар бөмбөгний даашинзыг загварчлах; үлгэрийн баатруудад зориулсан хувцас зурах; дууны чипийн тусламжтайгаар үгийн дууны схемийг гаргах.

Дүрслэл: Үнсгэлжин хүүхэлдэйний хувцасыг шалгаж, хувцаслалтаа харуулах; туршилтын явцад ярианы эмчийн үйлдлийг хянах; хувцаслалтын параметрүүдийг тодорхойлох хүснэгтийг үзүүлэх, хянах; сэдэвчилсэн зураг; хувцас хийх багаж хэрэгслийг шалгах.

Амаар: оньсого; ярианы нөхцөл байдал "Бидэнд хэн захидал авчирсан"; тоглоом "Эсрэгээр нь хэлэх", "Үг нэмэх", "Хязгааргүй өгүүлбэр"; түүхийн тайлбар бичих.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Үнсгэлжин хүүхэлдэй (нэг нь үнсэнд будагдсан энгийн хувцастай, нөгөө нь бөмбөгний даашинзтай); туршилт хийх төхөөрөмж (төмөр тавиур дээр шатаах саваа, чипс); өөр өөр өнгийн үсэг бүхий дугтуй, болор гутлын зураг, шидэт саваа; оёдлын эд зүйлс бүхий цүнх (зүүтэй дэр, хуруувч, ороомог утас, хайч, төмөр); эд эсийн дээж; тоо бүхий шоо; хувцаслалтын параметрийн хүснэгт; янз бүрийн үр тариа бүхий аяга, үлгэрийн баатруудыг дүрсэлсэн зураг, харандаа, цаас.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга
Мотор Физминутка: "Түлээ хөрөөдөх" хөдөлгөөнтэй яриа, хурууны гимнастик "Үр тариа ангилцгаая"
тоглоом Дидактик тоглоом-дасгал "Эсрэгээр нь хэлэх", "Үг нэмэх", "Хязгааргүй өгүүлбэр", дидактик тоглоом "Гайхамшигт цүнх"
Бүтээмжтэй Үлгэрийн баатруудын хувцас зурах
Танин мэдэхүйн судалгаа Шоо болон хувцасны параметрийн хүснэгтийг ашиглан Үнсгэлжинд зориулсан бөмбөгний даашинзыг загварчлах; туршилтын үеэр ярианы эмчийн үйлдлийг ажиглах.
Харилцааны "Хэн бидэнд захидал авчирсан" ярианы нөхцөл байдал; Оёдлын эд зүйлсийн талаархи оньсогонууд; Загварын дагуу бөмбөгний даашинзыг дүрсэлсэн үлгэр зохиох;

Дууны чип ашиглан үгийн дууны схемийг зурах.

Уран зохиолын талаархи ойлголт Үлгэр К.Пьерро "Үнсгэлжин"

Боловсролын үйл ажиллагааны логик

Хэл ярианы эмчийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Хүлээгдэж буй үр дүн

Хүүхдүүдийн анхаарлыг цонхны тавцан дээр хэвтэж буй дугтуй руу хандуулдаг: Хэн нэгэн бидэн рүү цонхоор ер бусын захидал шидсэн. Магадгүй энэ нь бор шувуу нисч, унасан,

Магадгүй хэн нэгэн хулгана шиг захиаг цонх руу татсан байх?

Дугтуйнд шидэт саваа бүхий дагина дүрслэгдсэнд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулах;

Энэ бол үлгэрийн захидал гэдгийг таахад тэднийг урамшуулдаг.

Тэд сонсож, дугтуйг шалгаж, таамаглалыг хуваалцаж, захидал хэнээс ирснийг таамаглаж байна. Удахгүй болох үйл ажиллагаанд урам зориг, сонирхол бий болсон.
Тэрээр дугтуйнаас олон өнгийн захидал гаргаж ирээд үлгэрийн даалгаврыг зарлав: солонгын өнгө байрладаг ижил дарааллаар үсгүүдийг байрлуул, дараа нь бид ямар үлгэрт орохыг олж мэдэх болно. Тэд үсгүүдийг шалгаж, солонгын өнгөний дарааллыг санаж, үлгэрийн нэрийг гаргадаг: улаан - Улбар шар - О

шар - Л

ногоон - У

цэнхэр - В

цэнхэр - К

нил ягаан - А

Үндсэн өнгө, тэдгээрийн дараалал, өгөгдсөн үсгүүдээс үг зохиох ур чадварын талаархи санаанууд тогтмол байдаг.

Үнсгэлжин хүүхэлдэйг авчирч, түүний өмнөөс дуулж байна:

Гал тогоонд би ажилладаг, би ажилладаг,

Би зууханд хуурч байна,

Хүч үл харамсаж, би үнсэнд байна.

Би өглөөнөөс орой болтол урагдаж байна.

Хэн ч захиалж болно

Тэгээд надад "баярлалаа" гэж хэлээрэй

Хэн ч хүсэхгүй.

Хүүхдүүдийг Үнсгэлжингийн хувцас, дүр төрхийг харахыг урамшуулдаг: зотон банзал, хүрэм, бохирдсон хормогч, нүүр, гар нь үнсэнд бохирдсон байна.

Хүүхэлдэй, түүний хувцасыг шалга, Гадаад төрхдууг сонс.

Үлгэрийн тухай сэтгэл хөдлөлийн ойлголт бий болж, ёс суртахууны мэдрэмж, өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэлийг бий болгох урьдчилсан нөхцөл бүрдсэн.

Тэр хойд эх, эгч нар яагаад "Үнсгэлжин" охиныг шоолж байсан юм бэ гэж асуудаг. Тэрээр хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, тайлбарлав: Үнсгэлжин - үнсэнд бохирдсон учраас. Зууханд хуурай мөчир, түлээ мод, мод шатаах үед үнс гардаг. Тэд Үнсгэлжингийн нэрний талаарх таамаглалаа илэрхийлдэг. Хүүхдэд танин мэдэхүйн сонирхол үүсэх.
Хүүхдүүдийг лабораторид очиж, туршилт хийснээр үнсийг хэрхэн олж авдагийг олж мэдэхийг урь (нүүрс авахын тулд саваа, чипс шатаадаг). Тэд туршилтын явцыг ажиглаж, "үнс", "Үнсгэлжин" гэсэн үгсийн утгыг олж, дүгнэлт гаргана. Шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгосноор үгсийн санг дүүргэсэн.
Хүүхдүүдэд (Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс) хойд эх, эгч нар зугаацахаар бөмбөг рүү явж байгаа бөгөөд Үнсгэлжинд маш их ажил хийхийг тушаажээ. Тэр хүүхдүүд хойд эх нь ямар байсныг санаж байгаа эсэхийг асуув; "Эсрэгээр нь хэл" дидактик дасгал хийдэг. Тэд антонимуудыг ашиглан дасгал хийдэг: Муу хойд эх - Сайхан Үнсгэлжин (бүдүүлэг - эелдэг, хайхрамжгүй - нямбай, залхуу - хөдөлмөрч). Антоним үгсийн толь бичгийг идэвхжүүлэх.
Үнсгэлжин бүсгүйг ажлынхаа талаар ярихыг урьсан. "Үг нэмэх" дидактик дасгал. Өгүүлбэрийг ганц тоогоор ялгах үг сонгоод дуусга. болон бусад олон. h: Үнсгэлжин: Би хоол хийж байна Хүүхдүүд: Үдийн хоол

(Би угаах - аяга таваг, угаах - цагаан хэрэглэл, оёх - хувцас, индүүдэх - даашинз, цамц, оёх - товч, оймс, цэвэрхэн - гутал, гутал, хөрөө - түлээ, ус - цэцэг гэх мэт)

Тайлбар толь бичгийг идэвхжүүлэх, хэргийг удирдах чадварыг хөгжүүлэх.
Үнсгэлжинд туслахыг урамшуулдаг (хүүхдүүдийг бие бялдрын минутанд хөтлөх) 1. "Түлээ хөрөөдөх" - хөдөлгөөнтэй яриа.

2. "Үр тариаг ялгаж үзье" - хурууны гимнастик

1. Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх: Хөрөө ууж, түлээ уув. Зуух, вааран дээр,

Дулаан буйдан дээр.

(хосоороо босч, түлээ хөрөөдөхийг дуурайн хөндлөн гараа хөдөлгө.

2. Гурван багаар ажиллах, холимог үр тариаг задлах:

цагаан будаа, Сагаган, овъёос тус тусад нь ялтсууд.

Хүүхдүүдийн хөдөлгөөн хийх хэрэгцээг хангаж, үгсийг үйлдэлтэй хослуулах чадварыг хөгжүүлдэг. Нарийн моторт ур чадварыг идэвхжүүлсэн
Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс ажилдаа баярлалаа, бөмбөгний даашинзны даавууг сонгоход тусламж хүсч байна. Санаж үз дээ, нэр янз бүрийн төрөлбөс даавуу, ямар бөмбөгний даашинз оёж болохыг тодорхойлох. Төрөл бүрийн даавууг нэрлэснээр үгсийн сан нэмэгдэв.
"Гайхамшигт цүнх" дидактик тоглоом (Үнсгэлжингийн нүүрнээс оёдлын цүнх гаргаж, оньсого хийдэг: жижиг шувуу, ган хамар, маалинган сүүл (зүү ба утас). Энэ хэрэгсэл нь туршлагатай, том биш, жижиг биш юм. , энэ нь маш их санаа зовдог, энэ нь зүсэж, зүсдэг (хайч).

Нэг хувин дээр дээшээ доошоо хуруугаараа (хуруувч).

Муур намайг сарвуугаараа эргэлдүүлж, надад зориулж бүх утсыг тайлав (дамар утас).

Хүрсэн болгоноо илж, хүрвэл хаздаг (төмөр).

Оньсого тааж, цүнхнээсээ эд зүйлсийг гарга. Хөгжил логик сэтгэлгээ, толь бичгийг объект, багаж хэрэгслийн нэрээр дүүргэв.
Хэл ярианы эмч хүүхэлдэйг хүүхдүүдэд буцааж өгдөг (тэр оёж байгаа юм шиг), "Төгсгөлгүй өгүүлбэр" гэсэн үгийн тоглоом тоглодог. Өгүүлбэр зохиож, үгийн тоог тодорхойлж, нэгэн төрлийн гишүүдийг танилцуулж хуваарилах: Үнсгэлжин оёдог.Сайхан сэтгэлтэй, хөдөлмөрч Үнсгэлжин оёдог.

Сайхан сэтгэлтэй, хөдөлмөрч Синдерелла гоёмсог, бөмбөг, торгон даашинз оёдог. Сайхан сэтгэлтэй, хөдөлмөрч Үнсгэлжин хойд эх, эгч нартаа зориулж гоёмсог, бөмбөг, торгон даашинз оёдог.

Нэг төрлийн гишүүдийг оруулан өгүүлбэрийг тараах замаар толь бичгийг идэвхжүүлдэг.
Үнсгэлжингийн даашинзны загвар өмсөгч. Үнсгэлжин унтаж байхад нь шоо, ширээ ашиглан түүнд зориулж бөмбөгний даашинз хийхийг санал болгож байна. Хажуу талд нь тоо бичсэн шоо нэг нэгээр нь эргэлддэг. Тоон дээр үндэслэн даашинзны параметрийг сонгох: өнгө, зах, ханцуйвч, гоёл чимэглэлийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл, гоёл чимэглэл, фланелграф дээр даашинзыг зохиож, хүснэгтэд үндэслэн дүрсэлнэ. Хувцасны дэлгэрэнгүй мэдээлэл, нэрийг нь тодруулсан. Дахин нэмэгдсэн туршлага хамтарсан ажилболон хүлээн авах ерөнхий үр дүн. Түүхийн тайлбарыг эмхэтгэсэн.
Үнсгэлжингийн нэрийн өмнөөс ярианы эмч нь даашинз өгсөнд баярлалаа.Дугтуйнаас олдсон шидэт савааны тусламжтайгаар Үнсгэлжинд бөмбөгний даашинз өмсөж (дэлгэцийн ард нэг хүүхэлдэйг нөгөө хүүхэлдэйгээр сольдог) түүнийг явуулахыг санал болгож байна. бөмбөг рүү. Тэд: Чимээгүй, чимээгүй, чимээгүй, гайхамшгийг эхлүүлцгээе Дүрслэлийн ойлголт, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл бий болдог.
Тэрээр дугтуйнаас болор гутлын зургийг олж, "гутал" гэдэг үгэнд дууны шинжилгээ хийхийг санал болгож байна. Дууны схемд үндэслэн дууны шинжилгээ хийх Үгийн авианы бүтцэд дүн шинжилгээ хийх ур чадварыг боловсруулсан.
Хүүхдүүдтэй газар тэрээр бусад үлгэрийн баатруудыг дурсан (зураг дээр үндэслэн) шидтэн оёдолчин болж, тэдэнд зориулж ер бусын хувцас оёхыг санал болгож байна: Иван Царевич - будсан цамц, Алёнушка - Оросын сарафан;

Үхэшгүй мөнх Кащей - сум нэвтэрдэггүй комбинзон;

Баба Яга - мөөг, жимс гэх мэт чимэглэсэн шинэ банзал.

Хүүхдүүд үлгэрийн баатрыг сонгож, түүнд зориулж хувцас зурдаг. Хүүхдүүдийн бүтээлч чадвар идэвхждэг.
Гэртээ үйлдвэрлэлээ үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна янз бүрийн хувцастөрөл бүрийн хувцасны үзэсгэлэн зохион байгуулна. Тэд зургийн талаарх сэтгэгдлээ хуваалцаж, хамгийн их таалагдсан хувцсыг онцолж, сэдэл төрүүлдэг. Энэ сэдвээр цаашдын үйл ажиллагаа явуулах сонирхол бий болсон.

Сэдвийн эцсийн арга хэмжээ: "Залуу загвар зохион бүтээгчид" үзэсгэлэнгийн зохион байгуулалт. Хувцасыг хүүхдүүд сурган хүмүүжүүлэгчид, эцэг эхчүүдийн хамт зураг, хэрэглээ, янз бүрийн хувцас өмссөн хүүхэлдэй хэлбэрээр танилцуулж байна.

Дорожкина Светлана Александровна,
ярианы эмчилгээний багш,
MKDOU №324, Самара