Эх орон хамгаалагчдын өдөрт зориулсан ахмадын бүлгийн зураг. Бэлтгэл бүлгийн "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй. Шууд зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны явц

GBOU SOSH 1400 SP 4 TO

Конспект нь Уран сайхны бүтээлч байдал

В ахлах бүлэг.

Гуашаар зурах.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр".

Сэдэв: "Танк".

Николаева Е.А.

2016 Москва

Зорилго: Хүүхдүүдийг Эх орон хамгаалагчдын баяраар үргэлжлүүлэн танилцуулах. Цэргийн машин - танк зурж сур. Хуудас дээр зохиол бичих, зураг дээр гуашаар будах чадварыг хөгжүүлэх. Төсөөлөл, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

"Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын чиглэл.

1. Зургийг цаасан дээр байрлуулах чадварыг нэгтгэхийн тулд томоор зурах; зураг дээр гуашаар зурах, зурах ур чадварыг ашиглах.

2. Бусад хүмүүст анхаарал хандуулах, тэдэнд баяр хүргэх хүслийг төлөвшүүлэх

гар хийцийн бэлэг бэлэглэх.

"Танин мэдэхүй" боловсролын чиглэл.

1. Армийн тухай, цэргийн төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

2. Оросын армийг сонирхох, хүндэтгэх.

3. Төсөөлөл, бие даасан байдлыг хөгжүүлж, алсын хараагаа өргөжүүл.

"Харилцаа холбоо" боловсролын чиглэл.

1. Нэрлэсэн болон яллах тохиолдолд олон тооны нэр үгийг зөв хэрэглэх дасгал хийх.

2. Үгийн санг баяжуулах.

"Аюулгүй байдал" боловсролын бүс.

1. Зан үйлийн соёлын ур чадварыг дээшлүүлэх.

"Эрүүл мэнд" боловсролын чиглэл.

1. Сонсголын болон харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

2. Бүлэгт сэтгэл хөдлөлийн таатай уур амьсгалыг бий болгох.

"Биеийн тамир" боловсролын чиглэл

1. Зөв зохицуулалттай хөдөлгөөнийг бий болгох.

"Нийгэмшил" боловсролын чиглэл.

2. Хүүхдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

3. Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, орон зай дахь чиг баримжаа.

"Хөдөлмөр" боловсролын чиглэл.

1. Хавтгай загварт дасгал хийх.

Үйл ажиллагаа:бүтээмжтэй (бүтээлч), бүтээмжтэй (зурах), харилцааны, танин мэдэхүйн-судалгаа, мотор.

Арга, техник:Үзүүлэн, аман, тоглоом, практик, тайлбар, урам зориг, хурууны гимнастик.

GCD-д зориулсан материал:

Тараах материал.Цомгийн хуудас, гуаш, геометрийн дүрс, салфетка, аяга ус, палитр, багс (том, жижиг), хүүхэд бүрт "Байлдааны бэлтгэлд онц" тэмдэг.

Демо материал: Байлдааны даалгавар, хилчин, далайчин, нисгэгч, танкчин, их буучны зураг, танк, нисэх онгоцны зураг бүхий нууц багц. геометрийн хэлбэрүүд), бөмбөг, савны алхам алхмаар зургийн жишээ, easel.

GCD явц:

Хүүхдүүд хагас тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид Орос гэдэг улсад амьдардаг. Орос бол бидний эх орон. Манай улс бусад орны нэгэн адил армитай. Цэргүүд, далайчид, нисгэгчид, хилчид армид алба хаадаг. Тэднийг эх орны хамгаалагчид гэж нэрлэдэг. Удахгүй манай армийн баяр болох Эх орон хамгаалагчдын өдөр ирнэ. Үүнийг 2-р сарын 23-нд тэмдэглэдэг.

Бидэнд нэг ийм өдөр байна -

Эрэгтэйчүүд, хөвгүүдийн амралт.

Бүхэл бүтэн улс даяар тэмдэглэдэг -

Хоёрдугаар сарын хорин гурав.

Энэ өдрийг хүн бүр мэдэх ёстой -

Эх орноо хамгаалагчдын өдөр.

(Ширээн дээр маш нууц багц байдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, Оросын армийн штабаас илгээмж ирсэн байна (би харуулж байна, нээлттэй). Энд хавсаргасан зааврын дагуу тайлах ёстой нууц баримт бичиг байна. Зааварт дуусгах ёстой байлдааны даалгаврууд багтсан болно. Байлдааны даалгавар биелүүлэх. Бэлэн үү?

Эхний байлдааны даалгавар: "Тааварыг таагаарай."

Армид янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдаг - ийм арми хүчирхэг: эх орноо далай, газар, агаарт хамгаалж чадна.

Тиймээс, анхны оньсого дээр цэргүүдийн анхны салбар:

Тэр харуулд байна

Өдөр шөнөгүй манаж байна.

Тэр эх орноо хамгаалдаг

Золгүй явдал, уй гашуугаас.

Найз бол нохой

Тэр буудахдаа гарамгай.

Миний мөрөн дээр буутай

Энэ бол ... (хилийн харуул).

хилчид Эдгээр нь хил хамгаалдаг цэргүүд юм. Тэд хилээр гарахдаа дайсны цэргүүдтэй хамгийн түрүүнд таардаг. Хилчид бол бүх цэргийн нэгэн адил эх орныхоо хамгаалагчид юм. Хилийн отрядад нохойтой хөтөч байдаг. Нохой нь хилчдэд тусалдаг, мөрийг нь дагадаг.

2. Миний найз флотод алба хаахаар явсан,

Одоо хөлөг онгоц явж байна.

Хэдийгээр давалгаа өгсөж,

Тавцан дээр баатар байна.

Тэрээр тэнгисийн цэргийн дүрэмт хувцас өмсдөг

Тэр шуурганаас айдаггүй. (далайчин, далайчин)

Тэнгисийн цэргийн флот . Манай эх орны далай тэнгисийг байлдааны хөлөг онгоцоор хамгаалдаг. Тэнд далайчид байдаг. Гадаргуугийн том хөлөг онгоцууд буу, нисэх онгоцны эсрэг буу, пуужин, бөмбөгөөр тоноглогдсон байдаг. Тэд эх орноо усан дээр хамгаалж чадна.

3. Тэнгэрт ган шувуу -

Тэр дуунаас илүү хурдан хөдөлдөг.

Бүхээгт залуурчин, буучин

Цэргээ удирдаж байна ... (нисгэгч).

Нисэх хүчин .

цэргийн агаар Хүчнүүд шаардлагатай бол эх орноо агаараас хамгаалахад бэлэн байна. Нисгэгчид - нисэх онгоц эсвэл нисдэг тэрэгний багийн гишүүд өндрөөс айхгүй байх ёстой бөгөөд эгзэгтэй нөхцөл байдалд хариуцлага хүлээх чадвартай байх ёстой.

Хуурай замын цэргүүд.

IN хуурай замын хүчинявган цэрэг, их буучид, пуужинчид, танкчид үйлчилдэг. Танкууд нь катерпиллар зам дээр байдаг өөрөө явагч машин бөгөөд энэ нь тэднийг ямар ч газар нутгаар дамжин өнгөрөх боломжийг олгодог. Танкууд нь их буу, пулемётоор тоноглогдсон. Дохиочид, уурхайчид, цэргийн барилгачид мөн хуурай замын хүчинд алба хаадаг.

Сайн байна, анхны байлдааны даалгавар дууслаа.

Хоёр дахь байлдааны даалгавар. Бөмбөгтэй "Нэг - олон" тоглоом.

Танкер - олон танк; нисгэгч - олон нисгэгчид; далайчин, хилчин, буучин, онгоц, нисдэг тэрэг, хөлөг онгоц, танк, буу.

Сайн байна залуусаа, тэд маш сайн ажилласан.

Гурав дахь байлдааны даалгавар."Цэргийн мозайк" (Урьдчилан бэлтгэсэн хэсгүүдээс (геометрийн дүрс) хүүхдүүд танк, онгоц угсардаг). Хүүхдүүд хоёр хос болж, даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Сайн хийлээ! Байлдааны даалгавар дууссан.

Дөрөв дэх даалгавар.Танк зурж, аавдаа өгч, Эх орон хамгаалагчдын өдөр баяр хүргэе. Ширээнүүд рүүгээ явцгаая.

Бид хүүхдүүдтэй хамт савны зургийг шалгадаг. Танк нь зам, их бие, цамхаг зэргээс бүрдэнэ.

Би гүйцэтгэлийн дарааллыг харуулав:

    Эхлээд бид суурь, савны катерпилларыг зурдаг.

    Дараа нь бид хуяг дуулга зурж, савны суурьтай холбох шугамуудыг зурна.

    Дараа нь бид ирээдүйн танкийн бууны цамхагт хоолой (хошуу) нэмнэ.

    Одоо бид дугуйг зам дээр зурах хэрэгтэй, тэдгээрийн зургаа нь байдаг, гэхдээ та илүү их эсвэл бага байж болно, энэ нь таны савны зургийн хэмжээнээс хамаарна.

    Танкийг Оросын далбаагаар чимэглээрэй.

Ажилдаа орохын өмнө хуруугаа ажилдаа оруулъя (хурууны гимнастик).

Хурууны гимнастик "Эх орноо хамгаалагчид"

(О. И. Крупенчук)

Дайныг бидэнд зөвшөөрөхгүй - өө гараа өөрөөсөө холдуул

Эх орноо хамгаал чиний өмнө гараа нийлүүл

Бид хуруугаа эхлээд баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа жижиг хуруугаараа хуруугаараа нугалав.

хилчин
нисдэг тэрэгний нисгэгч
цэргийн эмч ба
Танкер (гараа солих)
Бас шүхэрчин
Нисгэгч
Мэргэн буудагч ба
Артиллерийн цэрэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, илүү эсвэл буруу зураасыг амархан арилгахын тулд нимгэн шугамаар зур. (Хүүхдүүд зурдаг, би зөвлөж байна, би тусалдаг)

Залуус аа, надад зурсан зургуудаа үзүүлээрэй. Та сайхан зураг зурсан, аав чинь чамаас ийм бэлэг авахдаа баяртай байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, бид өнөөдөр ямар байлдааны даалгавар гүйцэтгэсэн бэ? Та байлдааны даалгавруудаас алийг нь гүйцэтгэх дуртай байсан бэ? (хүүхдийн судалгаа).

Хөвгүүд та нар том болоод цэргийн алба хаах болно. Эх орныхоо сайн хамгаалагч болоорой.

Би бүх залуусыг "Байлдааны бэлтгэлийн тэргүүний ажилтан" тэмдгээр шагнадаг.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Балашиха хотын дүүрэг

"Звездочка 22-р цэцэрлэг"

143921, МО, Балашиха, Федурново, утас/факс 8/495/522-15-67

st. Aviarembaza, хуудас 36 и-мэйл: [имэйлээр хамгаалагдсан]

"Би зөвшөөрч байна"

MBDOU-ийн дарга

22-р "Од" цэцэрлэг

Ремизова В.М …………………..

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" боловсролын төсөл

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй

Төсөл бүтээгч:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Григорьева А.С.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" төсөл

Төслийн төрөл:бүлэг, бүтээлч, гэр бүл, мэдээлэл, бүтээлч.

Үргэлжлэх хугацаа:богино.

Хугацаа: 2017.02.08-2017.02.22

Оролцогч хүүхдүүдийн нас: 5-6 жил.

Гишүүд:бэлтгэл бүлгийн багш, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд.

Төслийн чиглэл:Уран сайхны болон гоо зүйн, нийгэм, харилцааны, яриа,

танин мэдэхүйн болон бие бялдрын хөгжил.

Хамааралтай байдал:

Хүүхдийг бие хүн болгон төлөвшүүлэх үед яаралтай хэвтэх шаардлагатай байдаг

түүний оюун ухаанд эх оронч сэтгэл, эх орноороо бахархах мэдрэмж төрж, байх хүслийг төрүүлдэг

яг л жинхэнэ дайчид шиг. Үүнийг хийхийн тулд армийн тухай, хэрхэн яаж хийх талаар санаа өгөх шаардлагатай

Энэ нь байх ёстой жинхэнэ эр хүнзорилгодоо хүрэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай байх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

нисгэгч, далайчин, танкчин үйлчлэх технологийг ойлгох.

Эх орноо хамгаалагчдад хүндэтгэлтэй хандах

Цэргийн мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг бий болгосон

Цэргийн тээврийн талаархи мэдлэгийг бий болгосон

Зорилтот:Оросын армийн тухай хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Уламжлалд суурилсан нийгмийн ач холбогдолтой чанарыг төлөвшүүлэх

Боловсролын:Оросын цэрэг, түүний хүч чадал, эр зоригийг хүндэтгэх мэдрэмжийг нэмэгдүүлэх.

Хөгжиж байна:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, мэдлэг, оюун ухааныг хөгжүүлэх, баяжуулах. Хөгжүүлэх

сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бүтээлч чадвар.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд. Ажлын төлөвлөгөө.

огноо

Гишүүд

Бэлтгэл үе шат

Лхагва 2017.02.08

Зорилго, тодорхойлолт

төслийн хамаарал, ач холбогдол.

Шаардлагатай уран зохиолын сонголт

энэ сэдэв.

NOOD Яриа хөгжүүлэх(Хөгжил

яриа).Амралтын өдрийн тухай танилцуулга

эх орноо хамгаалагч.

багш, хүүхдүүд

Пүрэв. 2017.02.9

Цуврал яриа, өгүүллэг бэлтгэх,

хүүхэд, багш, эцэг эхийн оролцоо

түүх, орчин үеийн судалгаанд

Оросын арми, флотын байдал.

Хүүхдүүдийн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох

Сурган хүмүүжүүлэгчид, хүүхдүүд, эцэг эхчүүд

үндсэн үе шат

Даваа. 2017.02.13

"Би армийн талаар юу мэдэх вэ" сэдэвт яриа.

Уншиж байна уран зохиол:Л.

Линков "Хилчдийн тухай түүхүүд"

NOOD (зураг) сэдвээр: "Зураг зурах

"Аавын хөрөг бэлэглэсэн."

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд

2016.02.14

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом"Орос

NOOD (Applique) "Аавдаа зориулсан зангиа

Сурган хүмүүжүүлэгчид, хүүхдүүд

2017.02.15

Хөгжиж буй сэдвийг зохион байгуулах

бүлэгт орон зайн орчин by

өгсөн сэдэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эх

2017.02.16

NOOD Hood - гоо зүйн хөгжил

(зурах)

Сэдэв: "Жижиг танкийн аялал".

"Цэргийн" киног үзэж байна

мэргэжил."

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд.

Баярын үеэр ханын сонин хийх

Эх орон хамгаалагчдын өдөр

Эцэг эх, багш нар, хүүхдүүд

2017.02.20

GCD (зураг) сэдвээр: "Цэргийн

тээвэрлэлт"

Тоглоомын үйл ажиллагаа "Цэргүүд".

Шүлэг сурах

эх орноо хамгаалагчдын өдөрт зориулав.

Бүтээлч бүтээлийн үзэсгэлэнгийн бэлтгэл

багш, хүүхдүүд

Мягмар 2017.02.21

Сэдвийн талаархи илтгэлийг үзэх:

"Цэргийн тээвэр"

Зохиол - дүрд тоглох тоглоом "Хамгаалалт

далайн хил"

багш, хүүхдүүд

Эцсийн шат

Төслийг дүгнэж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд, багш нар.

Үзэсгэлэн бүтээлч ажил. Төслийн фото сурвалжлага.

Төслийн мэдээллийн дэмжлэг

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнгийн дизайн, дизайн

эцэг эхчүүдэд зориулсан мэдээлэл, уран зохиол унших, шүлэг, зүйр цэцэн үг сурах.

Үзүүлэнгийн дэлгэц.

Хүүхдэд зориулсан уран зохиол:

Е.Александрова "Ирээдүйн эх орноо хамгаалагчдад",

Н.Мигунова "Эх орноо хамгаалагчид",

В.Косовицкий "Ирээдүйн хүн",

Г.Х. Андерсен "Флинт"

Лавлагаа:

А.А.Вахрушева "Сайн уу ертөнц"

М .: Баласс, 2009. - 80 х. - (Боловсролын систем "Сургууль

В.В.Гербова "Яриа хөгжүүлэх хичээлүүд бэлтгэл бүлэг цэцэрлэг»

2-р хэвлэл,

шинэчилсэн - М.: Гэгээрэл, 1989. - 111х.

Хэл ярианы хөгжил. Сэдэвчилсэн төлөвлөлтангиуд. Auth. comp. В.Ю.Дьяченко болон бусад - Волгоград:

Багш, 2007 - 238 он. (бэлтгэл бүлэг)

Т.С.Комарова "Хичээлүүд харааны үйл ажиллагаабэлтгэл бүлэгтэй"

2-р хэвлэл, илч.

болон нэмэлт - М .: Боловсрол, 1983. - 144 х.

N.E. Veraksa, A.N. Veraksa "Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагууд дахь төслийн үйл ажиллагаа"

Краснощекова Н.В. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан дүрд тоглох тоглоомууд

Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. Ерөнхий боловсролын суурь хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол.

Шинэ үеийн хөтөлбөр. Веракса Н.Е., Комарова Т.С., Васильева М.А

Мозайк $ синтез, 2014. -

Т.М.Бондаренко - Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн иж бүрэн ангиуд: Практик

Сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан гарын авлага сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага - Воронеж: ТС "Багш" 2005 - 666s.

"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр ахлах бүлгийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй

Сэдэв:"Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдвээр зураг зурах.
Зорилтот: 2-р сарын 23 гэхэд баярын хуудас зурж сур.
Даалгаварууд:
1. Зохиолын анхан шатны ур чадварыг бүрдүүлэх.
2. Уран сайхны амтыг хөгжүүлэх, орон зайн дүрслэлийг засах
3. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.
Хөтөлбөрийн агуулга: "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"-т зориулсан баярыг үргэлжлүүлэн танилцуулах, хүүхдүүдэд сониуч зан төлөвийг хөгжүүлэх, баяр ёслолд ёс суртахуун, эх оронч хандлагыг төлөвшүүлэх, бидний амар амгаланг хамгаалж байсан хамгаалагчдыг хүндэтгэх. , сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд өвөө, аав, ахмад дайчдад сайн хандлагыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: дээж, загвар, энгийн харандаа, баллуур, будаг.

ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЯВЦ:

I. Org. мөч.
- Сайн уу залуусаа! Бүх зүйл хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг сайтар ажигла. Сайн байна, суу.
II. Танилцуулга яриа.
- Удахгүй манай аав, ах, өвөө нар Эх орон хамгаалагчдын өдөр хэмээх баярыг тэмдэглэх болно гэдгийг та бүгд мэдэж байгаа.
- Хэзээ тэмдэглэдэг вэ?
-Тийм ээ, хоёрдугаар сарын 23.
Тэр өдөр юу болсныг хэн мэдэх вэ?
Хоёрдугаар сарын 23-ны өдрийг Орос улсад "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" болгон тэмдэглэдэг. Энэ өдөр бид зоригтой хамгаалсан хүмүүст хүндэтгэл үзүүлж, талархаж байна уугуул нутагтүрэмгийлэгчдээс, түүнчлэн тайван цагт хүнд хэцүү, хариуцлагатай алба хааж байгаа хүмүүсээс. Ойрын ирээдүйд эх орныхоо төлөө зогсох ёстой хөвгүүд, залуучуудад бид онцгой анхаарал хандуулдаг.
- Энд, сонс.
Манай бүх цэргүүдийн баяр -
Энэ өдөр юу гэсэн үг вэ!
Зоригтой хамгаалагчдын өдөр
Тийм ээ, зүгээр л бүх залуус!
Эцсийн эцэст тэд бүгд мөрөөддөг
Хүүхэд, гэр бүлээ хамгаалах,
Дэлхий дээр ядаж ямар нэг зүйлийг байлдан дагуул
Мөн хувь заяагаа олоорой!

Бид уйлаагүй хүмүүсийг магтдаг
Бид уйлаагүй хүмүүсийг магтдаг
Таны өвдөлтөөс
Гэхдээ нулимсаа нуусангүй
Найз нөхдийн булшин дээр
Эрэгтэй байсан хүмүүс
Үгээр биш
Хулчгар баярлаагүй
Бутанд сууж байна
Хамгийн шилдэг нь
Хүн төрөлхтний хөвгүүд
Эх орныхоо манаанд байгаа хүмүүс!
- Өнөөдөр бид 2-р сарын 23 гэхэд ил захидал хэрхэн зурж сурах болно.
III. Тусгал.
- Сайн хараарай, та зурган дээр юу харж байна вэ?
- Танк ямар өнгөтэй вэ?
- Ямар геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг вэ?
-Зураг дээр юу гэж бичсэн бэ?
-Яагаад энэ тоо вэ?
Зураг дээр өөр юу байна?
-Яагаад мэндчилгээ зурсан гэж та бодож байна вэ?
- Салют ямар өнгөтэй вэ?
- Хуудасны бичээс хаана байна?
- Сав нь хуудасны аль хэсэгт байрладаг вэ?
- Салютыг аль хэсэгт зурсан бэ?
- Бид ямар баяраар ил захидал зурах вэ?
IV. Практик ур чадварыг бий болгох.
- Ил захидал зурах дарааллыг сонгоцгооё. Хуудсыг босоо байдлаар байрлуулах ёстой. Дараа нь хуудасны дээд талд бид бичээсийг байрлуулна. Бид савыг баруун доод буланд, хуудасны дунд мэндчилгээг байрлуулна. Танк зурахын тулд бид загвар ашиглана. Бид зурагт үзүүлсэн шиг олон өнгийн шугам, цэгүүдээр мэндчилгээ зурах болно.
Дарааллыг дахин нэг удаа давтъя.
V. Физик минут.
Одоо бид та нартай хамт байна, хүүхдүүд ээ,
Бид пуужин дээр нисдэг.
Хөлийн хуруун дээр бос
Тэгээд гараа доошлуул.
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Энд пуужин ирж байна!
(1-2 - хөлийн хуруун дээр зогсож, гараа дээш, алга "пуужингийн бөмбөгөр" үүсгэдэг;
3-4 - үндсэн тавиур.)
VI. Эхлэх заавар.
-Залуус аа, хуудсыг хэвтээ байдлаар байрлуулсан гэдгийг санаарай! Харандаа нь сүйрэхгүйн тулд хүчтэй дарж болохгүй, ирмэгээс хэтрэхгүйгээр болгоомжтой будна уу.
VII. Практик ажил.
- Одоо та ил захидал зурж эхэлж болно. Хайртай хүмүүстээ өгөхийн тулд анхааралтай зурахыг хичээ. Ямар нэг зүйл болохгүй бол гараа өргө, би ирээд тусалъя.
VIII. Бүтээлийн үнэлгээ.
- Залуус аа, бүх зургуудыг бүтээлч байдлын хананд өлгөж, хэн юу олж авсныг харцгаая.
-Хүн бүр их зурсан сайхан ил захидалтэд гэрэл гэгээтэй болсон. Таны хамаатан садан тэдэнд таалагдах нь дамжиггүй.
IX. Тусгал
-Өнөөдөр зурсан зүйлээ дахин давтъя?
Та энэ картыг хэнд өгөх вэ? Яагаад?
- Сайн хийлээ! Бид ажлын байрыг цэвэрлэ, хичээл дууслаа.

Медведева Елена Геннадьевна,

сурган хүмүүжүүлэгч

MADOU хүүхдийн хөгжлийн төв -

Тюмень хотын 166-р цэцэрлэг

Хөтөлбөрийн агуулга: Оросын армийн тухай хүүхдийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх: янз бүрийн төрлийн цэрэг (газар, агаар, тэнгис), цэргийн техник (танк, нисэх онгоц, усан онгоц, хуягт тээвэрлэгч) -ийг танилцуулах. Янз бүрийн эрин үеийн дайчдын тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх (15-17-р зууны): баатрууд, хуссарууд, мушкетерууд. Хөвгүүдэд хүчтэй, зоригтой байх, эх орноо хайрлах, хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх. Охид хөвгүүдийг ирээдүйн эх орноо хамгаалагчид хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх. Ярианы харилцан яриа, монолог хэлбэрийг үргэлжлүүлэн сайжруул. Үгийн санг баяжуулах ажлыг үргэлжлүүлээрэй.

үгсийн сангийн ажил: "Унгар", "дуэль" гэсэн үгсийг хүүхдийн идэвхтэй толь бичигт оруулна уу.

Материал ба тоног төхөөрөмж: баатруудын хувцас, зэвсэг, хуссар, шадар цэргүүд. В.Васнецовын "Богатырс"-ын хуулбар. Зөөврийн компьютер, элсэн цаг. "Баатарыг зэвсэглэх" тоглоом. Загварууд - панорама, тоглоомууд - цэргийн хэрэгсэл, цэргүүд. Тоглоомын зургийн цаасан дээрх ландшафтын дүр төрх, цаасан цэргүүд, баатрууд, хуссарууд, мушкетерууд, цавуу. Төрөл бүрийн цэргүүдийн тугнууд.

урьдчилсан ажил: В.Васнецовын "Баатрууд" зургийн үзлэг. Туульсын баатруудтай танилцах, үлгэр, туульс унших: "Илья Муромец ба Nightingale бол дээрэмчин"; "Добрыня ба могой"; "Садко". Төрөл бүрийн цэрэг, техник, зэвсгийн дүрслэлийг авч үзэх. Хүүхдийн гараар цэргийн техник хийх. Аавтайгаа хамт байгаа хүүхдийн зураг, аавын тухай өгүүлсэн ханын сонин. Аавдаа баярын бэлэг бэлдэж байна. Байршлыг шалгаж, тоглох зэвсэгт хүчин»; орчин үеийн цэргүүдийн тухай нэвтэрхий толь, уран зохиол унших: (К. Паустовский "Ган бөгж"; С. Георгиевская "Галинагийн ээж"; Л. Кассил "Таны хамгаалагчид"; "Шууд гал"; "Саперууд"; Ю. Левин "Байлдааны"; В. Захаров "Би хил дээр амьдардаг", С.Алексеев "Суворовын тухай түүхүүд" гэх мэт).

Эцэг эхтэй ажиллах.Зохион байгуулалт хийх: "хил"; "аэродром"; "далайн - далай"; "танкийн дивиз". "Эх орон хамгаалагчдын өдөр" сэдэвт зориулсан зургийн зураг.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, ямар баяр болохыг хэн хэлж чадах вэ?

Эртний дайчдын талаар мэдэхийг хүсч байна уу?

Та тэдний талаар хаанаас олж мэдэх вэ? (музей, үзэсгэлэн, галерей, номын сан...)

Цаг хугацаагаар аялж, өнгөрсөнд очиж, өөр өөр цаг үеийн дайчидтай уулзахыг танд санал болгож байна.

Бид орчин үеийн технологийн тусламжтайгаар явах болно, надад зөөврийн компьютер байна - биднийг сансарт хөдөлгөх цаг, бидний өнгөрсөнд байх хугацааг хэмжих цаг байна.

асран хамгаалагч. Та аялахад бэлэн үү?

Гэхдээ надад нэг болзол бий: санаж яваарай, цаг алдалгүй нэр төртэй яваарай.

Зөөврийн компьютерээ удирдаж чаддаг нэгэнд зориулсан шүлгийг сонгоцгооё - цаг.

Аты - бати цэргүүд байсан ...

Ингээд тойрог хэлбэрээр зогсоод, бие биенээ мөрнөөс тэвэр, (зөөврийн компьютертэй хүүхэд төвд зогсож, асаана), бид хамтдаа "Би мушгина, мушгина, би авахыг хүсч байна" гэсэн шидэт үгсийг хэлнэ. өнгөрсөн рүү!"

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, бид хаана байгааг хараарай! Энэ бол эртний дайчдын түүхийн жинхэнэ музей бөгөөд баатруудын үзмэрүүд энд байрладаг.

Юу харж өвөрмөц онцлогБаатрууд хувцастай байсан уу?

(гинжин шуудан - хэлбэрийн цэргийн хуяг

төмөр бөгжөөр хийсэн цамц;

дуулга - металлаар хийсэн цэргийн малгай;

leggings - хөл дээрх металл хамгаалалт)

Эртний дайчид ямар зэвсэгтэй байсан бэ? (бамбай, сэлэм, бороохой, сумтай нум, жад, чинжаал, цохиур - металл цохиур)

Баячууд яаж нүүсэн бэ? (баатарлаг морь)

Дайн үргэлж биш байсан ч тэд юу хийсэн бэ? (хүүхдийн хариулт).

Та юу гэж бодож байна, баатрууд эх орон, газар шороогоо хайрладаг байсан уу?

Үүнийг юугаар илэрхийлсэн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Музейд байгаа залуус зурагтай. Зураач, бүтээлийн нэрийг хэн нэрлэх вэ? (В. Васнецов "Богатырс"). Зургийн талаар юу хэлж болох вэ? (Тэд Оросыг хамгаалдаг). Мөн уран зурагаар амьдралтай танилцаж болно.

Та үүнийг мэдэх үү эртний Оросхунтайж Владимирын танхимд баатрууд тэгш өнцөгт ширээн дээр сууж байв. Тэд найр хийж, төрийн асуудлыг хэлэлцдэг байв. Гэвч Англид баатруудыг баатрууд гэж нэрлэдэг байсан бөгөөд Артур хааны үед тэд дугуй ширээний ард цугларч, хоорондоо тэгш эрхтэй байв.

Тэгэхээр та баатруудын талаар бүгдийг мэддэг юм шиг санагдаж байна?

Дараа нь би таныг тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

"Баатарыг зэвсэглэх"

Хүүхдүүдэд янз бүрийн дайчдын зэвсэг, багаж хэрэгслийг сонгохыг санал болгож, хөвгүүдийн баг баатруудыг тоноглодог (охид тэдний ажлыг үнэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, цагийг хараарай, бид дараагийн эрин рүү шилжих цаг болжээ.

Бид зөөврийн компьютераа асаана - цаг хугацаа, тойрог дээр зогсоод шидэт үгсийг хэлээрэй.

асран хамгаалагч. Энд бид HUSSAR-ууд уулзаж байна. Энэхүү түүхийн музейд жинхэнэ хөтөч, гусарын хэргийн мэргэжилтэн (хүүхэд) биднийг хүлээж байгаа бөгөөд тэрээр хусаруудын талаар бидэнд ярих болно, бид анхааралтай сонсох болно.

Хүүхдийн түүх - хөтөч:

Хусарууд - нэг төрлийн морин цэрэг. Тэд 15-р зууны төгсгөлд Матай Коврин хааны үед Унгарт үүссэн. Дараа нь хусарууд бусад орны арми руу тархав.

Унгарын гарал үүсэл нь хэлбэрээр тусгагдсан бөгөөд Унгарын үндэсний хувцасны онцлог шинж чанарууд байдаг.

Унгар эсвэл долман - утастай хүрэм.

Ментик бол үслэг эдлэлээр чимэглэсэн богино хүрэм юм.

Шако эсвэл үслэг малгайСултантай хамт байсан бөгөөд энэ нь нууц халаастай байв.

Чакчира - хүйн ​​хатгамалтай леггинс.

Бүс - бүс.

Спортой намхан гутал.

Хусарууд сэлэм, карабин, гар буугаар зэвсэглэсэн байв.

Хусарын морин цэргүүдийн даалгавар бол тагнуул хийх, дайсны шугамын ард ажиллагаа явуулах, хэрэв дайсан зугтсан бол хусарууд байлдааны ажиллагаа явуулж байсан - тэд хоригдлууд, тэрэг, зэвсгийг олзолжээ.

Асуултанд анхаарлаа хандуулаарай: Хусарууд нээлттэй тулаан хийж чадах уу? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Аяллын хөтөчдөө баярлалаа.

Q. Залуус аа, бид хэдэн шинэ үг сонслоо. "Унгар" гэдэг үгийг санаж байхыг танд санал болгож байна. Энэ юу вэ - утастай хүрэм. Хосоор хуваагдан чихэндээ шивнэж, бие биедээ энэ үгийг хэл. Үүнийг санаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний цаг үе биднийг өөр эрин рүү дуудаж байна. Дугуйлан зогсож, дунд нь зөөврийн компьютертэй хүүхэд байна. Цагийн зөөврийн компьютераа асаагаад бид шидэт үгсийг хэлэх болно:

"Би мушгиж, мушгиж байна, би өөр цаг руу орохыг хүсч байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч.Мөн энэ эрин үед бид дайснаа бут ниргэсэн алдарт дайчид, эрэлхэг эрчүүд, тулаанчид болох МУШКЕТРҮҮДтэй танилцах болно.

Түүхч (нэр) бидэнтэй уулзаж, шадарчдын тухай ярих болно.

Хүүхэд.

Цэрэг нь мушкетаар зэвсэглэсэн тул тэднийг мушкетер гэж нэрлэдэг байв. Тэд сэлэм, урт чинжаал - дагатай байв. Мушкетерууд казакин гэж нэрлэгддэг богино нөмрөг өмссөн байв. Мөн нөмрөгийн өнгө нь компани бүрийн ялгах тэмдэг байв - (саарал, хөх, улаан).

Хатагтай нарын өмнө толгойгоо гудайлган шадар цэргүүд тайлж байсан тэмээн хяруулын өд бүхий өргөн хүрээтэй малгай.

Энэ үед дуэль алдартай байсан. Энэ юу вэ? Энэ бол дүрэм журмыг хэрэгжүүлсэн секунд бүхий үхлийн зэвсэг бүхий тулаан юм.

Тэднийг нэр төрд халдсан хэргээр тулаанд дуудсан.

асран хамгаалагч. Түүхчдээ баярлалаа.

Энэ түүхэн үед бид бас шинэ үг сонссон. "Дуэль" гэдэг үг юу гэсэн үг вэ? Хосоор хуваагдан чихэндээ шивнэж, бие биедээ энэ үгийг хэл.

асран хамгаалагч. Хуссар ба мушкетийн талаар бид маш их зүйлийг мэддэг тул би "Хусар ба мушкетийг хувцаслаарай" гэсэн тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Хөвгүүд хусар, охид нь мушкетер шиг хувцаслах болно. (хүүхдүүд хувцасны элементүүдийг өмсөж, үзүүлнэ.)

Залуус аа, цагаа хараарай, бидний цаг дуусч, буцах цаг боллоо. Мөн бусад зууны дайчдыг манай орчин үеийн зэвсэгт хүчинтэй харьцуулж үзээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бид янз бүрийн эрин үеийг үзэж, тэдний талаар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн боловч орчин үеийн армийнхаа талаар юу мэддэг вэ?

Орост ийм эзэн хаан байсныг та мэдэх үү, Петр 1. (Петр Алексеевич Романов). Арми, флотыг хөгжүүлэхэд хувь нэмрээ оруулсан уу? Петр 1 өөрөө багшлах дуртай байсан бөгөөд Москва, Санкт-Петербургт цэргийн хэргийн боловсролын байгууллагуудыг нээжээ. Арми илүү сайн зэвсэглэж, богино хугацаанд томоохон ялалт байгуулсан. Мөн Петр 1 цэргийн цолыг танилцуулж, одон, медалиуд тогтоосон.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Манай панорама авч үзэхийг танд санал болгож байна.

Залуус аа, манайд орчин үеийн ертөнцямар төрлийн цэргүүд байдаг вэ?

Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (хэлбэр, ажил мэргэжил, зэвсэг, тоног төхөөрөмж)

Яг! Энэ нь хуурай газар, далай, агаарын хүчин байна гэсэн үг.

Цэргийн төрлийг ямар үндэслэлээр тодорхойлж болох вэ? (туг, тэмдэг)

Би танд санал болгож байна тоглоом"Цэргийн төрлөөр тугуудыг байрлуул"

асран хамгаалагч. Би таныг тоглохыг санал болгож байна: D / болон дайчин хүний ​​онцлогийг харуулсан "үгүүдийг сонгоорой"?

Мөн бид эдгээр чанаруудыг өөртөө, ялангуяа хөвгүүдэд төлөвшүүлэхийг хичээх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, бидэнд ландшафт бий, гэхдээ та үүн дээр цэргүүд байрлуулахыг хүсч байна уу? Мөн бид ямар цаг үед, ямар дайчидтай уулзаж байсныг санаарай.

ТОГЛООМ: Дайчинг өөрийн цагтаа байрлуул.

ДҮРЭМ: Хүүхдүүд охид, хөвгүүд гэсэн хоёр багт хуваагдана. Цэргийг өөрийн цаг хугацаанд байрлуулж, эсрэг баг таныг сонсохгүйн тулд хурдан бөгөөд чимээгүй ажилла. Хорооллын зурагтай нэг зурагт хуудас сонгоод цэргүүдийг наа.

Тоглоомын үеэр бид шинэ үгсийг засдаг.

Найзууд аа, ийм хүчирхэг армитай бол бид үргэлж амар амгалан амьдарч чадна.

Гэхдээ ямар ч зэвсэг байсан хамаагүй, би тэднийг хэзээ ч хотуудыг сүйтгэж, хүмүүсийг алахгүй байхыг хүсч байна.

Н.Найденовын шүлгийг сонсоорой

Амар амгалан байг

Пулемётууд сараачахгүй байг.

Мөн хүчирхэг буу чимээгүй байна,

Тэнгэрт утаа бүү эргэлд,

Тэнгэр цэнхэр байх болтугай

Бөмбөгдөгчдийг дээгүүр нь явуул

Тэд хэн нэгэн рүү нисдэггүй

Хүмүүс, хотууд үхдэггүй ...

Дэлхий дээр энх тайван үргэлж хэрэгтэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Мөн манай хамтлагт ирээдүйн эх орноо хамгаалагч хөвгүүд байгаа бөгөөд тэдэнд энэ баярын мэнд хүргэе.

Охидууд манай хөвгүүдэд мэндчилгээний хуудас өгдөг.

асран хамгаалагч. Баг! Дараалал! Анхаар! Маршийн дуунд, алхмын марш!

Ашигласан номууд

  • Г.Я. Затулин. "Тогнуулгууд нарийн төвөгтэй ангиудярианы хөгжлийн талаар "Москва пед. Оросын нийгэмлэг 2007 он S. 90; 99; 101; 103; 104; 106; 107; 110; 111.
  • Н.В.Волчкова. "Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн ангиудын хураангуй", Воронеж "Багш" 2006 он. -тай. 112.
  • "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх" Ed. О.С.Ушаковай, Москва. Т.Ц.Сфера 2007 он -тай. 75
  • О.С.Ушакова "5-7 насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн ангиуд", Москва Т.Ц.Сфера 2007 он. -тай. 189.

Тюмень муж, Ямало-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг өөрсдийн нийтлэлийг хэвлүүлэхийг урьж байна. арга зүйн материал:
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, зохиогчийн хөтөлбөр, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Хувийн зохион бүтээсэн тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео орно), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Боловсролын бүс:Уран сайхны бүтээлч байдал (зурах).

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийн Оросын бэлгэдэл, арми, цэргийн салбаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Үндсэн өнгө (цагаан, цэнхэр, улаан, ногоон) засах. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаанд хэлбэр, харьцаа, чадварыг хөгжүүлэх. Зургийг цаасан дээр байрлуулах чадварыг бэхжүүлэх, том зурах. Савны дүрсийг өнгийн харандаагаар зурж, будах ур чадварыг ашиглах. Төрөл бүрийн өнгөнөөс гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:
Интерактив самбар (танилцуулга үзүүлэхэд зориулагдсан), илтгэлийн тугнууд - янз бүрийн өнгөт тэмдэглэгээ, "луужин", "мэдрэмжийн хайрцаг", танк, захидал, уран сайхны бүтээлч материал (танк, цомгийн алхам алхмаар зургийн дээж). хуудас, лав өнгийн харандаа, энгийн харандаа, баллуур); төрийн бэлгэ тэмдэг (туг, сүлд) өөр өөр улс орнууд, тэдгээрийн доорх субстрат; тараах материал (цэргийн албан хаагчид: нисгэгч, далайчин, танкчин, пуужин харвагч; цэргийн техник: нисэх онгоц, хөлөг онгоц, танк, пуужин харвагч; төрийн бэлгэ тэмдэг: туг, сүлд); ерөнхий командлагчийн заавар, өнгөт цаасны тууз, салют цилиндр, гэрчилгээ.
урьдчилсан ажил:
"Хүү Кирилл ба танк" түүхийг унших;
- Луужинтай танилцах;
- зурагтай материалыг үзэж, цэргүүдийн төрлүүдийн тухай яриа:
цэргийн албан хаагчид (нисгэгч, далайчин, танкчин, пуужин харвагч); цэргийн техник
(нисэх онгоц, хөлөг онгоц, танк, пуужин харвагч)
- янз бүрийн улс орны төрийн бэлгэдлийн талаархи яриа, шалгалт
- "Сахилга бат" гэж юу болох (дүрмийг дагаж мөрдөх, зааврыг дагаж мөрдөх), жинхэнэ эр хүнд байх ёстой чанаруудын тухай яриа.
Арга зүйн аргууд:
1. Гэнэтийн мөч:"мэдрэмжийн хайрцаг" -ийг нэвтрүүлэх, тэнд байрлах объектыг (танк) хүрэх эрхтнүүдийн тусламжтайгаар тодорхойлох. Захиа уншиж байна. Луужингийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.
2. Өртөө - "Үлгэрийн кино", мультимедиа дээр загварчлах, "Кирилл хүү ба танк" өгүүллэгийн яриа; агуулгын асуултууд.
3. Тоглоом:"Цэрэг хүн ямар байх ёстой вэ"
4. Биеийн тамирын боловсрол.
5. Өртөө - "Төрийн бэлгэ тэмдэг"
6. Өртөө - "Цэргийн техник хэрэгслийн парад"
7. Өртөө - "Уран сайхны"
8. Тусгал. Бүлэгт - гэрчилгээний танилцуулга

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хамтлагт хүндэтгэлтэй хөгжим эгшиглэнэ
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, 2-р сарын 23-нд манай улс "Эх орон хамгаалагчдын өдөр"-ийг тэмдэглэдэг. Баярын өдрүүдэд бэлэг өгөх нь заншилтай байдаг. Тиймээс би чам дээр гар хоосон биш ирсэн. Бүлэгт очиход шууданчин надтай тааралдаж, энэ сонирхолтой хайрцгийг өгөв. Тэнд юу байгаа бол та өөрөө энэ тухай хэлэх болно. Нүхэнд гараа оруулж, объектыг гараараа шалгаж, нэрлэх хэрэгтэй. За, хэн зоригтой вэ? Суу... Тэнд юу байгааг та таасан уу? (Энэ тоглоом уу эсвэл өөр зүйл үү? Би "Энэ бол цэргийн тоглоом" гэж сануулъя). Тийм ээ, энэ бол танк. Жижиг боловч жинхэнэ танк.
(хүүхэд объектыг нэрлэнэ, багш жижиг сав гаргана)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, энд захидал байна. Та юу гэж бичсэнийг мэдмээр байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч (унших):
"Хүндэт хүүхдүүд ээ, би жижиг танк байна - Би том аялалд гарах найзуудаа хайж байна. Бидний аяллын маршрут газрын зураг дээр өөр өөр өнгөөр ​​шифрлэгдсэн байдаг. Даалгавраа гүйцэтгэсний дараа та бидний очих өртөөний өнгийг мэдэх болно. Эхний өнгө нь луужинг танд хэлэх болно "
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус та нар энэ бяцхан танктай найзалж, аялалд гарахыг хүсэж байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Луужин гэж юу болохыг надад сануулаарай?
Хүүхдүүд хариулдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, энэ бол аялагчид төөрөлдөхгүйн тулд биедээ авч явдаг төхөөрөмж юм. Манай бүлэг луужинтай. Үүнийг харцгаая. Улаан сум хаашаа чиглэж байна вэ?
Хүүхдүүд:Улаан сум үргэлж дээшээ чиглүүлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний аяллын бүх буудлууд өнгөт тэмдэглэгдсэн байдаг. Эхний станц ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд:Улаан.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, улаан. Залуус аа, түүнийг олоход минь туслаач.
Хүүхдүүд станцыг олдог