Мэдрэхүйн боловсрол нь хүүхдийн эв нэгдэлтэй хөгжлийн зайлшгүй элемент юм. "Тахиа, тахиа" тоглоомын хичээлийн тойм Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжлийн үнэ цэнэ

Степанова Наталья Владимировна - оюун ухааны хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан №1 ОГБУ СО ИДДИ дээд зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч, Эрхүү хот.

Материалын тодорхойлолт:Нөхөн сэргээх чадвар багатай бүлгийн хүүхдүүдийн мэдрэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн залруулах, хөгжүүлэх хичээлийг "Бөмбөлөгний аялал" хөгжүүлэхийг би та бүхэнд хүргэж байна. Энэхүү бүтээн байгуулалт нь сургуулийн өмнөх бүлгийн тусгайлсан боловсролын байгууллагуудын сурган хүмүүжүүлэгчид, сургуулийн өмнөх боловсролын бүх нийтийн боловсролын байгууллагуудын сурган хүмүүжүүлэгчдэд ашигтай байх болно.

Зорилго, зорилтууд:
1. Шар, хөх, улаан, ногоон гэсэн үндсэн дөрвөн өнгөний талаарх мэдлэгээ нэгтгэх.
2. Дүрс хэлбэрийн талаарх мэдлэгээ нэгтгэх: тойрог.
3. Тодорхойлох шинж чанарт үндэслэн объектыг дүрслэлээр нь тодорхойлж сурах.
4. Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
5. Харааны, хүрэлцэх-мотор, сонсгол, амт мэдрэхүйг зөв болгох.
6. Зөв сэтгэлгээ, яриа.

Демо материал:
Агаарт олон өнгийн бөмбөлөг, будсан инээмсэглэсэн "хошуу"; 4 бөмбөлөг (шар, улаан, хөх, ногоон), уясан туузтай, дээр нь хүүхдүүдэд зориулсан даалгавар бичсэн; А-3 цаасан дээр наасан цэцгийн баглаа, тэдэнд олон өнгийн дэлбээнүүд; геометрийн дүрсийг таних дидактик тоглоом бүхий дугтуйнууд - тойрог; хөгжмийн зэмсэг: бөмбөр, төгөлдөр хуур, хэнгэрэг; "Хүрчээр сур" дидактик тоглоомын нимбэгтэй цүнх, нимбэгний хэсэг болгон хуваасан хавтан; нэг аяга нимбэгний шүүс, пипетк; жимсний зураг: алим, нимбэг, лийр.

Арга зүйн техник:
Бөмбөлөг аяллын тухай үлгэр ярих; "Инээмсэглэл" сэтгэлзүйн дасгал; кинестетикийг хөгжүүлэх дасгалууд; амьсгалын дасгал хийх; өнгө, хэлбэрийг ойлгох дидактик тоглоомууд; сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх хөгжмийн зэмсэгтэй дидактик тоглоом; хүрэлцэх, амт мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх дидактик тоглоом; оньсого тайлах; зурагтай ажиллах.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын хэсэг.
Хүүхдүүд хөгжим тайвшруулахаар ангид ордог.
- Залуус аа, би та нарт өглөө юу болсныг хэлмээр байна. Би ажилдаа ирээд хаалгыг онгойлгож, ангийн эргэн тойронд бөмбөлгүүд нисэж байна гээд бод доо. Бөмбөлгүүд гэнэт хаанаас ирсэн бэ? Бөмбөг надад өөрийнхөө тухай үлгэр ярьж өгсөн. Чи түүнийг сонсмоор байна уу? Дараа нь сууцгаая (хүүхдүүд хивсэн дээр сууна).

II. Гол хэсэг.

1. Бөмбөлөгний аяллын тухай үлгэр ярих.
- Тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид амьдарч байсан агаарын бөмбөлгүүд. Тэдний хамгийн дуртай зугаа цэнгэл нь агаарт нисэх байв. Тэд хаа сайгүй нисч, хүмүүс, амьтад хэрхэн амьдардаг, мод, цэцэг хэрхэн ургаж байгааг харав. Гэхдээ тэд хүүхдүүдийг хэрхэн, юу тоглож байгааг харах дуртай байв. Тэд хүүхдүүдтэй тоглохыг маш их хүсч, аялалд гарав. Тиймээс тэд бидэн рүү нисэв. Тэд энд байна (үлгэрийн үеэр бөмбөгийг хүүхдүүд харахгүйн тулд хөнжилөөр хучсан; үлгэрийн төгсгөлд багш хөнжлөө тайлж, хүүхдүүд олон өнгийн бөмбөгийг хардаг).
- Тэд ямар үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг болохыг хараарай. Тэднийг ав.
- Таны бөмбөг ямар өнгөтэй вэ? (багш бүх хүүхдүүдтэй ярилцлага хийдэг). Миний бөмбөг ямар өнгөтэй вэ?
- Хараач, залуус аа, бөмбөгнүүд бидэн рүү инээмсэглэж байна (бөмбөг дээр инээмсэглэсэн "нүүр" зурсан). Тэдний сэтгэл санаа ямар байна гэж та бодож байна вэ? Яагаад? Тэдэн рүү бас инээмсэглэе.

2. Кинестетикийг хөгжүүлэх дасгалууд, амьсгалын дасгалууд "Салхины сэвшээ салхи".
- Бөмбөлгүүд удаан хугацаанд сууж чадахгүй. Тэд аль хэдийн нисэхийг хүсч байна. Харин өнөөдөр тэд биднийг дагуулан явна. Энд бөмбөгнүүд өндөр, өндөр өсдөг. Зөөлөн сэвшээ салхи үлээж (хүүхдүүд амьсгалах замаар харуулдаг) бөмбөгнүүд чимээгүйхэн нисэв. Дараа нь бөмбөлгүүд нам дор живж эхлэв. Гэнэт хүчтэй салхи үлээж (хүүхдүүд амьсгалах замаар харуулдаг) бөмбөгнүүд агаарт эргэлдэж эхлэв. Эцэст нь салхи намдаж, бөмбөлгүүд газарт унав (хүүхдүүд багшийн заасны дагуу моторт дасгал хийдэг).
Хүүхдүүд бөмбөгийг шалан дээр тавьдаг.

3. Дидактик тоглоом “Дэлбээтэй цэцгийг өнгөөр ​​нь тааруулна уу”.
- Залуус аа, хар даа, зарим бөмбөлөг дээр тууз наасан байна. Харцгаая (багш ногоон бөмбөг авдаг). Энд нэг зүйл бичсэн байна, би үүнийг одоо унших болно: "Миний хамгийн дуртай зугаа цэнгэл бол цэцэг түүх. Би бүхэл бүтэн баглаа цуглуулсан боловч салхи сөхөж, хэдэн дэлбээ таслав. Би дэлбээ цуглуулсан ч аль цэцгийн дэлбээ болохыг мэдэхгүй байна. Надад туслах уу.
- Залуус аа, хар даа, энд нэг баглаа байна (багш А-3 цаасан дээр наасан цэцгийн баглаа, олон өнгийн дэлбээ харуулж байна). Үнэнийг хэлэхэд цэцэг нь дэлбээтэй байдаггүй. Дэлбээ цэцгийг өнгөөр ​​нь тааруулъя.
Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.
- Сайн байна, та бөмбөгөнд тусалсан.

4. Дидактик тоглоомуудгеометрийн дүрсийг таних - тойрог "Бүх тойргийг ол", "Нэмэлт дүрсийг ол", "Хэсгүүдээс тойрог нугалах", "Тойрог олоод дүүргэ", "Том, жижиг, жижиг тойрог зурах".
- Одоо улаан бөмбөг туузан дээрээ юу бичсэнийг харцгаая. Улаан бөмбөг нь бүх зүйлд дуртай тул дугуйлан тоглохыг санал болгож байна (багш нь тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, зууван гэсэн 4 хэлбэрийг харуулж, тойрог олохыг санал болгодог).
- Одоо бөмбөг та бүхэнд ийм тоглоом санал болгож байна.
Багш нь хүүхэд бүрт хэлбэр дүрсийг нэгтгэх дидактик тоглоомыг санал болгодог - тойрог.
- Сайн байна уу залуусаа, та нар бүгд даалгавраа амжилттай биелүүлсэн.

5. Хөгжмийн зэмсэгтэй дидактик тоглоом "Би алхаж, бүжиглэдэг, нисдэг."
- Цэнхэр бөмбөг биднийг ямар тоглоом тоглохыг урьж байна вэ? Мөн цэнхэр бөмбөг биднийг хөгжмийн зэмсгээр тоглохыг урьж байна. Тэд хаана байна? Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? (багш хөгжмийн зэмсгийг харуулж, хүүхдүүд тэднийг нэрлэнэ: бөмбөр, төгөлдөр хуур, хэнгэрэг).
-Бид хэрхэн тоглохыг сонс. Намайг бөмбөр цохиход чи бүхэл бүтэн ангиараа алхаж эхэлнэ. Намайг төгөлдөр хуур тоглонгуут ​​чи бүжиглэх болно. Тэгээд намайг хэнгэрэг дармагц чи бөмбөлөг шиг нисэх ёстой. Бүгд тодорхой байна уу? Оролдоод үзье. Дуу чимээг анхаарч үзээрэй.
Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

6. Нимбэгтэй дидактик тоглоом "Хүрвэл олж мэд", "Үнэрээр нь мэд", "Амтаараа мэд". Оньсого тааж байна. Зурагтай ажиллах.
- Залуус аа, шар бөмбөг бидэнд ямар тоглоом санал болгож чадна гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн таамаглал). Тэгээд тэр бидэнд оньсого хэлэхээр шийдэв.
- Цүнхийг харвал дотор нь ямар нэг зүйл байна. Энэ нь юу болохыг хүрэлцэх замаар тодорхойлохыг хичээцгээе? (хүүхдийн хариулт).
-Одоо нүдээ ань. Би цүнхэнд байгаа зүйлийг хэсэг болгон хуваасан, чи үнэрлээд юу болохыг хэлж чадах уу? (хүүхдийн хариулт).
- Одоо надад хэлээ өг, би чамд энэ уутанд байгаа шүүсээс дусал өгье. Ямар амт вэ? Энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт).
- Одоо цүнхэнд юу байгаа тухай оньсого сонсоорой.
Энэ нь боловсорч, шар өнгөтэй болсон.
Халуун орноос залуус аа
Би энд цай уухаар ​​ирлээ!
Би исгэлэн ч гэсэн, залуусаа,
Надтай цай илүү амттай байдаг.
Би бага зэрэг амт нэмж, та илүү эрүүл болно! (Лимон).
- Таамаглал сонгох - зураг (багш хүүхдүүдэд жимс бүхий зургийг санал болгодог: алим, нимбэг, лийр. Хүүхдүүд таамагласан зургийг сонгоно).
-Мэдээж, энэ бол нимбэг. Энэ нь эрүүл бөгөөд амттай байдаг.

III. Эцсийн хэсэг.
- Залуус аа, өнөөдөр та бөмбөлөгөөр тоглох дуртай юу?
- Өнөөдөр бид бөмбөлөгөөр ямар тоглоом тоглосноо санаж байна уу? (хүүхдүүд дууддаг).
- Одоо бөмбөгүүд гэртээ харих цаг болжээ. Тэдэнд "Баяртай" гэж хэлээд ангиас гарцгаая. Бөмбөлгүүд өөрсдөө цонхоор нисэх болно ... (хүүхдүүд ангиа орхино).

Хоёр дахь хэсэгт мэдрэхүйн боловсролын талаархи хичээлийн тэмдэглэл залуу бүлэг"Хөгжил"

Хөтөлбөрийн агуулга:Хүүхдүүдийг таван геометрийн дүрс, тэдгээрийн нэрс, стандарттай адилтгах үйлдэлтэй танилцуулах.

Материал.Үзүүлэн: том дүрсүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, зууван, тэгш өнцөгт (хүний ​​дүрс). Тараах материал: "нүүр царай" бүхий ижил жижиг хэмжээтэй дүрс, хүүхэд бүрт нэг багц. Ижил хэмжээтэй ижил дүрс бүхий контурын зураг бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - "Хүүхдүүд ээ, таны мэддэг бяцхан дүрүүдийн нэрийг санацгаая. (Багш дугуй, зууван, гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт гэсэн дүрсүүдийг нэг нэгээр нь үзүүлэв. Багш хуруугаараа дүрсийг зурснаар хүний ​​дүрсний нэрийг хэн санаж байгааг олж мэднэ).

- "Энэ тоо юу болохыг хэн санаж байна?"

Ваня: "Тойрог."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм. Ваня, надад хэлээч, тойрог нь булантай юу? Ваня: "Үгүй"

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм ээ, тойрог нь булангүй. Хүүхдүүд ээ, энэ ямар дүрс вэ? Хэн хэлэх вэ?

Арина: "Энэ бол зууван юм."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм. Арина, надад хэлээч, зууван нь булантай юу?

Арина: "Ямар ч булан байхгүй."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм. Ямар ч булан байхгүй. Зууван ямар хэлбэртэй вэ?"

Арина: "Сунгасан." Багш: "Тийм байна, Арина, суу. Залуус аа, дараагийн зураг юу вэ?"

Хүүхдүүд: - "Гурвалжин".

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Сайн байна." Надад хэлээч, гурвалжин булантай юу?"

Та хүүхэдтэй юу".

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тиймээ, байна. Чи бид хоёр хуруугаа дүрсний дагуу гүйлгэх үед энэ нь булангуудыг дайрдаг. Дараагийн дүрс нь юу вэ?"

Хүүхдүүд: "Энэ бол дөрвөлжин."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм. Энэ зураг булантай юу?

Хүүхдүүд: "Булангууд байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Та яагаад ингэж шийдсэн бэ?"

Хүүхдүүд: "Яагаад гэвэл бид хуруугаа дүрсний контурын дагуу хөдөлгөхөд энэ нь булан руу унадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Сайн байна." Сүүлийн тоо юу вэ?

Хүүхдүүд: - "Тэгш өнцөгт".

Сурган хүмүүжүүлэгч: "За. Надад хэлээч, тэгш өнцөгт булантай юу?"

Хүүхдүүд: "Тийм ээ, байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, тэгш өнцөгт ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: - "Сунгасан."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тийм. Залуус аа, одоо эдгээр дүрсүүдийн тоймыг агаарт зурцгаая. (Хүүхдүүд багштай хамт агаарт байгаа дүрсүүдийн тоймыг зурдаг).

- "Сайн хийлээ." Хүүхдүүд ээ, одоо бяцхан хүний ​​дүрсээр тоглоцгооё. (Хүүхдүүдэд зураг тус бүрт "ор" харуулсан карт өгдөг).

- “Залуус аа, та нарын ширээн дээр зураг тус бүрийн “ор” гэсэн картууд байгаа. Та "бяцхан эрчүүд" -ийг тэдэнд тохирсон орон дээр "унтуулах" хэрэгтэй болно, жишээлбэл. Бүх дүрсийг зурсантай тааруулахын тулд картууд дээр байрлуул. (Хүүхдүүд багшийн даалгаврыг гүйцэтгэдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хүүхдүүд ээ, та нартай хийсэн бидний хичээл энд дууслаа. Та бүхний ажилд баярлалаа."

Хүүхэд 3 настайгаасаа эхлэн ертөнцийг өөрийн нүдээр харж эхэлдэг сургуулийн өмнөх насныханд ордог. Бяцхан хүний ​​хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх энэ үе нь сургуулийн шатанд орохоос өмнө дуусдаг бөгөөд ихэвчлэн 7 жил байдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд мэдрэхүйн боловсролын аргын үндэс

Хүүхэд 3 настайгаасаа эхлэн ертөнцийг өөрийн нүдээр харж эхэлдэг сургуулийн өмнөх насныханд ордог. Бяцхан хүний ​​хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх энэ үе нь сургуулийн шатанд орохоос өмнө дуусдаг бөгөөд ихэвчлэн 7 жил байдаг. Энэ нь хүүхдийн биеийн хувьд нэлээд урт хугацаа тул насыг дараах үе шатуудад хувааж болно.

  • бага сургуулийн өмнөх боловсрол;
  • дунд сургуулийн өмнөх боловсрол;
  • ахлах сургуулийн өмнөх боловсрол.

Хүүхэд амьдралынхаа богино хугацаанд сэтгэлзүйн хөгжилд жинхэнэ нээлт хийдэг. Өсөн нэмэгдэж буй энэ үе шатанд хүүхэд эцэг эхээсээ салж, ертөнцийг өөрөө мэдэрч, мэдэрч эхэлдэг. Хүүхэд зөвхөн ойролцоох эцэг эх биш, зөвлөгч, багшийн хэрэгцээг маш мэдрэмтгий мэдэрдэг. Тэгээд юу гэж илүү сайн эцэг эхЭнэ чухал даалгаврыг даван туулах тусам тэд хүүхдийнхээ сэтгэлзүйн хэрэгцээний талаар илүү ихийг мэдэх тусам насанд хүрэхэд дасан зохицох үйл явц нь хүүхдэд илүү таатай байх болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэлзүйн хөгжлийн агуулга

Энэ насны хүүхдүүд үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах сонирхлыг төрүүлдэг: хүүхэд зөвхөн эцэг эхтэйгээ хамтран ажиллахаа больж, бие даасан байхыг эрмэлздэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн зан төлөвт гурван гол зүйлийг тэмдэглэж болно.

  • хүүхдийн нийгмийн хүрээг өргөжүүлэх;
  • дүрд тоглох тоглоомд оролцох;
  • үнэт зүйлс, уран сэтгэмжийн тогтолцоог бүрдүүлэх.

Хүүхдүүд анхны нийгмийн харилцаа холбоогоо тогтоож эхэлдэг бөгөөд тэд насанд хүрэгчдээс өөрсдийгөө тусгаарладаг. Энэ насны хүүхдүүд анхны ухамсартай шийдвэрээ гаргадаг, тэдний амбиц, хамгийн түрүүнд байх, үе тэнгийн бүлгийн удирдагч байх хүсэл эрмэлзэл илэрдэг.

Хүүхэд насанд хүрэгчдийн амьдралыг идэвхтэй дуурайж, тэдэн шиг байхыг хичээдэг, зан үйлийн хэв маягийг өөртөө шингээдэг. дүрд тоглох тоглоомууд, тэдний даалгавар өөр байж болно: охид, ээжүүд, эмнэлэг, сургууль, дэлгүүрийн тоглоом гэх мэт. Тоглоомын үеэр хүүхэд ямар нэгэн байдлаар зан авирыг загварчлан үздэг. амьдралын нөхцөл байдалэцэг эхийн зан үйлтэй төстэй. Үүнээс гадна бусад хүүхдүүд ч гэсэн тоглоомд оролцдог бөгөөд энэ нь бас хувь нэмэр оруулдаг нийгмийн дасан зохицоххүүхэд.

Өсөн нэмэгдэж буй энэ үе шатанд хүүхэд өөрийн үнэлэмжийн тогтолцоог бүрдүүлж эхэлдэг бөгөөд түүний агуулга нь гэр бүлд хүлээн зөвшөөрөгдсөн ёс суртахууны хэм хэмжээнд суурилдаг. Хүүхэд ертөнцийг өмнөх шигээ шууд бусаар ойлгож эхэлдэг: сургуулийн өмнөх насны ахлах насандаа тэрээр өөрийгөө гаднаас нь харж чаддаг болсон. Түүний яриа зуучлалтай, төлөвлөгөөтэй болдог.

Хүүхдийн сургуулийн өмнөх насны эцэг эхийн гол үүрэг бол түүний сэтгэлзүйн болон ёс суртахууны хөгжлийг дагалдаж, сургууль нь түүнд дарамт учруулахгүй байх явдал юм. Сургуульд амжилттай бэлтгэх гол талуудын нэг бол мэдрэхүйн боловсрол юм.

Мэдрэхүйн боловсрол гэж юу вэ

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн эрхтнүүд идэвхтэй хөгжиж, дүрслэлийн болон дүрслэлийн сэтгэлгээний тусламжтайгаар хүүхдүүд хүрээлэн буй зүйлийн талаар маш их мэдээлэл авч, объектын хэлбэр, шинж чанарыг мэддэг. Боловсролын үйл явцад эдгээр ур чадварыг сайжруулахын тулд мэдрэхүйн хөгжлийг тусад нь ялгаж үздэг.

Мэдрэхүйн боловсрол (Латин "sensus" - "мэдрэхүй, мэдрэмж" гэсэн үг) нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэмж, ойлголт, санаа бодлыг хөгжүүлэх, хөгжүүлэх явдал юм. Эдгээр үйл явц нь ертөнцийг мэдрэхүйн танин мэдэхүйн эхний үе шат бөгөөд тэдгээрийн үндсэн дээр дэлхийн мэдрэхүйн танин мэдэхүй үүсч, ирээдүйд бий болдог. сэтгэцийн боловсролТиймээс хүүхдийн мэдрэхүйн мэдрэмжийг цаг тухайд нь хөгжүүлэх нь туйлын чухал юм. Энэ асуудлыг шийдэх нь хүүхдэд ирээдүйд сэтгэлзүйн үйл ажиллагааг амжилттай гүйцэтгэх боломжийг олгоно.

Мэдрэхүйн боловсролын үндэс нь объект, үзэгдлийн гадаад шинж чанар, хэмжээс, орон зай, цаг хугацааны талаархи мэдлэг, чадварыг дээшлүүлэх явдал юм. Хүүхэд хэлбэр, хэмжээ, зай, өнгийг ялгаж, жин, температурыг зөв тодорхойлж, хөгжим сонсох чихтэй болж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжлийн онцлог

Хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжил нь мэдрэхүйн уламжлалт стандартыг амжилттай эзэмшсэний үр дүнд үүсдэг. Ашигласан стандартууд нь өнгө (солонгын үндсэн өнгө), геометрийн хэлбэр, хэмжүүрийн хэмжүүрийн систем, түүний агуулга юм. Дүрмээр бол гурван нас хүртлээ хүүхэд хэд хэдэн үндсэн өнгийг мэддэг, хоёр объектоос аль нэгийг нь сонгож, тойрог ба дөрвөлжин хоёрыг ялгаж чаддаг, "илүү", "бага" гэсэн үгсийг мэддэг, амархан нэрлэдэг. янз бүрийн төрөламьтдыг дуурайлган дуурайж, энэ насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хялбар логик асуудлыг шийддэг.

Тогтсон стандартыг мэдэхийн зэрэгцээ хүүхэд тэдний үйл ажиллагааны зарчмыг ойлгох хэрэгтэй. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд үүнийг голчлон хүрэлцэх замаар хийдэг: тэдний үйлдэл нь шинж чанартай бөгөөд нэг дүгнэлт гаргахаасаа өмнө объектыг удаан хугацаанд шалгаж үздэг.

Таван нас хүрэхэд эдгээр чадварууд сайжирч, бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг мэдрэх, мэдрэх үйл явц хөгжиж байна. Тоглоомоор дамжуулан объектуудыг сурах (дизайн, зурах) хүүхэд өнгө, объектын хэлбэр, тэдгээрийн захидал харилцаа, ялгааг илүү нарийн ялгаж эхэлдэг. Мэдрэхүйн холбоо нь харааны, сонсголын болон үнэрийн холбоог дагалддаг.

Хүүхдийн мэдрэхүйн чадвар зохих түвшинд хөгжиж байгааг илтгэх өөр нэг үзүүлэлт бол яриа юм. 5-7 нас хүртлээ хүүхэд зөвхөн объектуудыг нэрлэх төдийгүй тэдгээрийн тодорхойлолтыг өгөх, шинж тэмдгийг нь харуулах боломжийг олгодог үгсийн санг хөгжүүлэх ёстой. Түүнчлэн, энэ насны хүүхдүүдэд төсөөлөл идэвхтэй хөгжиж байна: хүүхэд хараахан уулзаж амжаагүй объектын дүрсийн агуулгыг бий болгож, тэдэнд шинж чанарыг өгч, далд нарийн ширийн зүйлийг бодож чаддаг.

Мэдрэхүйн боловсролын аргууд

Хүүхдийн мэдрэхүйн боловсрол олгох үйл явц амжилттай болохын тулд янз бүрийн аргыг тоглоом, түүний ердийн өдөр тутмын үйл ажиллагаанд нэгтгэх шаардлагатай. Хүүхдийн мэдрэхүйн боловсрол олгох арга нь хэд хэдэн үндсэн аргуудыг агуулдаг бөгөөд тус бүрийг авч үзье.

Судалгаа

Энэ бол мэдрэхүйн боловсролын анхны түвшин бөгөөд хүүхэд анхны чимээ шуугиантай үед эхэлдэг. Хүүхдийн тоглоомууд нь тод өнгөөр ​​хийгдсэн бөгөөд стандарт хэлбэртэй байдаг тул хүүхэд мэдрэхүйн үндсэн стандартыг санаж чаддаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд объектыг зүгээр л удирддаг бол сургуулийн өмнөх насандаа тэд объектын бодит үзлэг хийж, хэлбэр дүрс, хэмжээ, өнгө, геометрийн хэлбэр, тэдгээрийн агуулгыг ялгаж салгаж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд объектыг судлахыг заах нь тухайн объектын шинж чанарыг тодорхойлоход зайлшгүй шаардлагатай бөгөөд ингэснээр ирээдүйд хүүхэд бий болно. хувийн туршлага. Хичээл бүр нь бүрэн хувь хүн боловч шалгалтын дүрэм, аргачлал нь ерөнхийдөө ижил төстэй байдаг.

  • сэдвийн ерөнхий, цогц үзэл бодлыг судлах;
  • объектыг салангид үндсэн хэсгүүдэд хувааж, үндсэн шинж чанарыг (хэлбэр, өнгө, материал гэх мэт) тодорхойлох;
  • орон зай дахь хэсгүүдийн байршлыг судлах (тэдгээр нь баруун эсвэл зүүн талд, дээр эсвэл доор байрладаг гэх мэт);
  • хамгийн жижиг нарийн ширийн зүйлс, тэдгээрийн орон зай дахь байршлыг судлах.

Эдгээр заль мэхийн дараа хүүхдийг дахин шалгана ерөнхий үзэлобъект, хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэн, хүрэлцэх мэдрэмжээр нэгтгэх.

Байгальтай танилцахад онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Байгаль нь дэлхийн бүтэц, зарим объектын шинж чанарыг судлах асар их материалыг өгдөг. Өвлийн улиралд цас хүүхдүүдийн сонирхлыг их татдаг. Жишээлбэл, хэрэв сургуулийн өмнөх насны бага насны хүүхдүүдЦасны шинж чанарын талаар дүгнэлт гаргахын тулд түүнд хүрэх шаардлагатай бөгөөд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд цас нь наалдамхай эсвэл сул эсэхийг зөвхөн гадаад шинж чанараараа тодорхойлж чадна.

Намрын өнгө нь баялаг бөгөөд модны навчис хэрхэн унахыг ажиглаж, хүүхэд улирлын өөрчлөлтийг сурдаг. Янз бүрийн унасан навчийг хараад: үнс, царс, хус, улиас зэргээс тэрээр модны сортуудыг цээжилж эхэлдэг. Зуны улиралд илүү тод өнгө, үнэртэй байдаг: хүүхэдтэйгээ цэцэг үнэрлэх, өнгө судлах. Хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжилд зориулсан маш сайн хэрэгсэл бол далай, нуур, гол руу аялах бөгөөд усанд орох, элсэн дээр хөл нүцгэн алхах явдал юм. Эдгээр хүрэлцэх мэдрэмжүүд нь хүүхэд дүн шинжилгээ хийх, үзэгдлийн шинж чанарыг санах боломжтой болно. Хавар бол шинэ амьдрал төрөх үе бөгөөд шувууд хэрхэн дуулж, дулаан орноос буцаж ирэх эсвэл цас хайлж, дахин ус болон хувирч байгааг анхаарч үзээрэй.

Дидактик тоглоомууд

Дидактик тоглоомууд нь тоглоомыг зохистой ашиглахад тусална. Эдгээр нь хүүхдийн логик чадварыг хөгжүүлэх, моторт ур чадвар, аналитик чадварыг хөгжүүлэх боломжийг олгодог тоглоом хэлбэрээр явагддаг сургалтууд юм.

Ийм тоглоомын ачаар хүүхдүүд аажмаар тоглоом хэлбэрээр мэдрэхүйн стандартыг судалж, нарийн моторт ур чадвар, логик ур чадвар, аналитик чадварыг хөгжүүлдэг. Маш олон дидактик тоглоомууд байдаг боловч тэдгээрийг нөлөөллийн бүсэд хувааж болно.

  • хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх (зураг, объектын тайлбар бүхий тоглоомууд);
  • сонсголыг хөгжүүлэх зорилгоор ("дуугаар таамаглах");
  • амтыг хөгжүүлэх зорилгоор ("амтаар нь таах");
  • хөгжлийн төлөө нарийн моторт ур чадвар(таавар, бүтээгч гэх мэт).

Хүүхдийн мэдрэхүйн боловсролд дидактик тоглоомын үүрэг асар их юм. Тоглоомонд сэтгэл татам тэрээр тоглоомын бүх хүсэлт, нөхцлийг баяртайгаар биелүүлж, суралцах нь хялбар бөгөөд хөгжилтэй байдаг. Эдгээр тоглоомуудын ачаар хүүхдүүд яриагаа чадварлаг бүтээж эхэлдэг бөгөөд энэ нь илүү дүр төрхтэй болдог. Энэ техник нь байгалийн тухай ойлголтыг бий болгоход тусалдаг. янз бүрийн зүйл, мөн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх тоглоомууд нь логик ур чадварыг хөгжүүлэх, хурууны хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлэх маш сайн хэрэгсэл юм.

Та хүүхдэдээ зориулж дидактик тоглоом зохион байгуулж болно.

    Зөвхөн анхаарлаа хандуулаарай:
  1. мэдрэхүйн боловсролын ямар тал дээр нэмэлт хөгжил хэрэгтэй;
  2. ямар тоглоомууд хүүхдэд хамгийн их татагддаг вэ?

Бүтээлч үйл ажиллагаа

Бүтээлч сэтгэлгээгээр дамжуулан мэдрэхүйн боловсролыг хөгжүүлэх нь объектыг шалгаж үзэх, хүүхдэд гоо сайхны мэдрэмжийг бага наснаас нь бий болгох маш сайн арга юм. Үүнээс гадна уран зөгнөл, төсөөлөл хөгжиж, хүүхэд эх материалыг хараад эцсийн хувилбарыг төсөөлж эхэлдэг.

Бүтээлч үйл явц үр дүнтэй байхын тулд та хүүхэдтэй байнга ярилцаж, юу хийж байгаа талаар нь ярихыг түүнээс хүсэх хэрэгтэй. Хэрвээ та байшин зурж байгаа бол энэ нь ямар байшин, хэн амьдардаг болохыг хүүхдээс асуу. Зургийг өөрөө нарийвчлан ярилцаарай: энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрдэх, ямар өнгөтэй, бие биентэйгээ хэрхэн уялддаг вэ.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нь сайн нөлөө үзүүлдэг ерөнхий хөгжилхүүхэд, түүний яриаг сайжруулах. Хүүхдээ хуванцараас хэд хэдэн дүрс эсвэл бүхэл бүтэн самбар хийхийг урь. Тоглоомд автсан хүүхэд бие даан нарийн ширийн зүйлийг бодож, бүхэл бүтэн түүхийг зохиож, дүрүүдэд нэг юмуу өөр чанарыг өгдөг.

IN сургуулийн өмнөх насныХүүхдүүд насанд хүрэгчдийн үгэнд маш мэдрэмтгий ханддаг, учир нь тэд тэднийг зөвлөгч гэж харж, бүх зүйлд харуулсан үлгэр жишээг дагадаг. Үг нь мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэхэд маш чухал бөгөөд нэгтгэх үр нөлөөг бий болгодог - хүүхэд шинэ мэдлэг олж авдаг, гэхдээ зөвхөн насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар тэр үүнийг системчилж, нэг үгээр тэмдэглэж, нэр өгч чадна.

Оюуны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд мэдрэхүйн боловсрол олгох арга

Хөгжлийн бэрхшээлтэй гэж оношлогдсон хүүхдүүд эргэн тойрныхоо ертөнцийг сонирхох сонирхолгүй, хүрэлцэх чадвар багатай байдаг. Тэд муу, эмх замбараагүй хөдөлж, зохицуулалт мууддаг. Мэдрэхүйн боловсрол олгох залруулах, хөгжүүлэх ажлыг ийм хүүхдүүдтэй хийдэг бөгөөд энэ нь объектын янз бүрийн шинж чанар, хэлбэрийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.

Үр дүнд хүрэхийн тулд хичээлүүд системтэй, цогц байх шаардлагатай. Хичээлийн үеэр хүүхдийн амьдралын бүх төрлийг хөгжүүлэх шаардлагатай: дэглэм, тоглоом, хичээл, алхалт. Энэ нь хүүхдэд дасан зохицож, хүлээн зөвшөөрөхөд хялбар болгоно дэлхий. Объектуудтай харьцах, түүнийг судлах, судлах явцад хүүхэд сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх нь чухал юм. Системчилсэн ажил хийснээр хүүхдүүд мэдрэхүйн өдөөлтийг бий болгож, судалж буй сэдвүүдийг таньж, эерэг хариу үйлдэл үзүүлж эхэлдэг. Бүх үйлдлийг чанга, хүртээмжтэй, ойлгомжтой яриа дагалдаж, нялх хүүхдийн бие даасан байдлын бүх илрэлийг дэмжих ёстой.

Дүгнэлт

Нялх хүүхэд насны онцлогт тохирсон, сэтгэцийн хөгжлийн хэвийн хөгжилд хүрэхийн тулд түүний эргэн тойрон дахь объектуудын шинж чанар, шинж чанарыг бүрэн судалж, тэдгээрийг дүрсэлж, ялгааг олж мэдэх шаардлагатай. Хүүхэдтэй бага наснаасаа хичээллэж эхлэх хэрэгтэй, гэхдээ яг сургуулийн өмнөх нас нь хүүхдийнхээ ур чадварыг нэгтгэх, системчлэх, хөгжүүлэх, сайжруулах боломжийг олгодог.

Мэдрэхүйн боловсролын эхний үе шатанд хүүхдүүд мэдрэхүйн стандарттай танилцаж, тэдгээрийг судалдаг. Дараа нь тэд шалгалтаар дэлхийн бүтцийн талаар илүү их мэдээлэл олж авахдаа одоо байгаа мэдлэгээ объект, үзэгдлийн шинэ чанарыг тодорхойлоход ашиглаж эхэлдэг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэцийн хөгжил, түүний оюун ухаан, суралцах чадварын үндэс суурь болох мэдрэхүйн боловсролыг зөв гэж нэрлэж болно. Тоглоомын явцад ертөнцийг танин мэдэх нь бий болдог, хүүхэд сурах үйл явцыг сониуч зангаар хүлээн авдаг, тэр үйл явцад оролцдог.

Дүгнэж хэлэхэд мэдрэхүйн хөгжлийн үндсэн аргуудыг дараахь аргууд гэж нэрлэж болно.

  • объектын үзлэг;
  • дидактик тоглоомууд;
  • бүтээлч үйл ажиллагаа.

Мэдрэхүйн боловсролын стандарт бус аргууд нь жишээлбэл амьтны хүрээлэнд очих явдал юм. Эцэг эх эсвэл аялалын удирдагчийн зөв үйлдэлтэй хослуулан ийм аяллын агуулга нь ер бусын сэтгэгдэл төрүүлэхээс гадна хүлээн авсан мэдээллийг нэн даруй системчлэх боломжтой болно. Зарим амьтад газар дээр, бусад нь усан дор амьдардаг гэдгийг мэддэг. Энэ нь зөвхөн хэлэх биш, харин хүүхэдтэй харилцан яриа өрнүүлж, тархины үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг асуултуудыг асуух нь маш чухал юм. Амьтны хүрээлэнгийн ийм аялал нь хүүхдийн амьтдыг хайрлах, зэрлэг ан амьтад, ан амьтдын сонирхлыг хөгжүүлэхэд тусална.

Эцэг эхчүүдэд туслах зорилгоор номын дэлгүүр, хүүхдийн дэлгүүрүүдэд дидактик тоглоом, танин мэдэхүйн тоглоом, номын багц зардаг. Жишээлбэл, эдгээр номын нэг нь хуудас бүр дээр шинэ хавтастай - нэг хуудас нь ноосоор хучигдсан, нөгөө нь амьтны сахалтай төстэй загас агнуурын сахалтай гэх мэт. Ийм ашиг тусыг та өөрөө хийж болно.

Уран зохиол

Сэтгэл судлаачид хүүхдийн мэдрэхүйн боловсролын талаар асар олон тооны гарын авлага бичиж, эмхэтгэсэн. янз бүрийн насны. Хамгийн сонирхолтой практик тусламжийн нэг бол Е.Давыдовагийн ном юм "Мэдрэхүйн өрөөний гайхалтай ертөнц". Мэдрэхүйн хөгжлийн гол хэрэгсэл болгон тэрээр маш олон тооны дуу чимээ, дүрсийг агуулсан тусгайлан тоноглогдсон өрөөг ашиглахыг санал болгож байна: горхины чимээ, хөгжим, шувууны дуу, цас, бороо, янз бүрийн гэрэлтүүлэг гэх мэт. Өрөөнд хүүхэд байх нь мэдрэхүйн хөгжлийн хэд хэдэн эрхтнийг нэгэн зэрэг идэвхжүүлдэг.

Дадлагажигч багш Н.Кирпичниковагийн эмхэтгэсэн өөр нэг гарын авлагад та маш их зүйлийг олж чадна ашигтай зөвлөмжүүдмэдрэхүйн боловсролыг төлөвлөхөд зориулагдсан. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн наснаас хамааран үйл ажиллагааг хуваарилдаг бөгөөд энэ ном нь хүүхэдтэйгээ ажиллахад ашиглаж болох олон практик санааг агуулдаг.

Хүүхдийг хөгжүүлэх олон төрлийн үндсэн дидактик тоглоомуудыг цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан сонгодог гарын авлагаас олж болно "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд мэдрэхүйн боловсрол олгох дидактик тоглоом, дасгалууд".

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгох, идэвхжүүлэх ярианы хөгжилхүүхэд ба үгсийн сан;
хэлбэр, хэмжээ, өнгөний талаархи ойлголтыг бий болгох;
Нээлтийн мэдрэмжийг дэмжих, хадгалах: (сонгины хайрсыг "хувцас" болгон ашиглаж болно);
Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх, мэдрэхүйн стандартыг нэгтгэх;
Бие биедээ эелдэг найрсаг хандлагыг төлөвшүүл.

Толь бичиг:

Сонгино, масштаб, туяа.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Баавгайн тоглоом, сонгинотой сагс, сонгины тойм, маннатай лонх, сонгины хальс, дээд талд нь өлгөөтэй картон нар, хоншоор, савангийн хөөс.

Мэдрэхүйн хичээл, гэрэл зураг

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та нартай уулзаж, бие биетэйгээ мэндчилж, найзуудаа тэвэрч байгаадаа баяртай байна. Нүдэндээ хэл:
"Өглөөний мэнд, бяцхан нүд"!

Өглөөний мэнд нүдээ чи сэрүүн үү?
(Хүүхдүүд зовхио цохино).

Өглөөний мэнд, чи сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд чихийг нь илнэ).

Өглөөний мэнд, хацар минь, сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд хацраа илнэ).

Өглөөний мэнд, үзэгнүүд ээ, та сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд гараа цохино).

Өглөөний мэнд хөлөө, сэрүүн байна уу?
(Хүүхдүүд хөлөө цохино).

Өглөөний мэнд, Нарны туяа! Бид сэрээд инээмсэглэв!
(Тэдний гарыг өргөж, өргөн инээмсэглээрэй.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, манай бүлэгт хичнээн нар байгааг хараарай. ("Нар" нь таазны доор байрлах дээд хэсэгт байрладаг). Одоо бид нарандаа шүлэг хэлж, мэндчилье.

Агниа Бартогийн шүлэг "Нар цонхоор харж байна"

Нар цонхоор харагдана.
Манай өрөөг дулаацуулдаг
Бид алгаа ташив
Бид наранд маш их баяртай байна.
(Хүүхдүүд алгаа ташина.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гараа өргөн, наранд дахин мэндэлцгээе. Өө, чи ямар агуу юм бэ! Бид дулаан, аз жаргалтай, тохь тухтай байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та нар бие биедээ ээлтэй, бие биедээ хайртай гэдгийг би харж байна, тиймээс бие биедээ бэлэг өгцгөөе. (Багш лонхноос үрийн шингэнийг харанхуй шалан дээр асгаж, хүүхдүүдийг хуруугаараа нарны туяа зурахыг урьдаг).

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг. Хичээлийн үеэр багш хүүхдүүдэд дараахь асуултуудыг тавьдаг.
Юун дээр геометрийн дүрсижил төстэй нарны гэрэл? (Хүүхдийн хариулт. Дугуйлан). Наранд өөр юу байдаг вэ? (туяа). Нарны туяа юу вэ? (Урт богино).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн хийлээ! Энд юу байна сайхан бэлэгТа бие биедээ хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өө, залуусаа, та хэн нэгний уйлахыг сонсож байна уу? Нар уйлж байна. Тэр туяагүйгээр гунигтай байдаг. Түүнд тусалцгаая. (Хүүхдүүд нарны дэргэд хивсэнцэр дээр сууж, хүүхэд бүр туяа авч, наранд товчоор бэхэлдэг, дараа нь нүд, хамар, амаа бэхэлж, олон өнгийн хоншоороор туяаг чимдэг). Сайн хийлээ! Одоо нар баяр хөөртэй, хөгжилтэй, та бид хоёр руу инээмсэглэж байна. Манай нар ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, биднийг наранд зугаацаж байтал нэг баавгай манайд ирлээ. Тэгээд тэр бидэнд ямар нэг юм авчирсан. (Багш сонгинотой сагсыг баавгайгаас авдаг). Баавгай бидэнд юу авчирсаныг харцгаая. Өө, энэ бол сонгино! Над дээр ирээрэй, бүгдээрээ, би та нарын гарт сонгино өгье. (Багш хүүхдүүдэд жижиг сонгино тарааж өгдөг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд надад сонгино байна. Надад хэдэн сонгино байна вэ? (Хүүхдийн хариулт: Нэг). Одоо та нар бүгд нумаараа гараа сунгана. Та хэдэн сонгинотой вэ? (Хүүхдийн хариулт: маш их).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо сонгины хэмжээг харьцуулж үзье. Надад ямар сонгино байна вэ? (Хүүхдийн хариулт. Том). Та бүгд ямар сонгинотой вэ? (Хүүхдийн хариулт. Бяцхан). Сонгино ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, миний сонгино хэдэн ширхэг "хувцас" байгааг хараарай. Би одоо түүний хувцсыг тайлаад, ингэж ярина. (Багш сонгины хайрсыг буталж, сэгсэрнэ). Одоо чи бид хоёр сонгины хайрс шиг шаржигнана.
Шаржигнах хайрсыг дуурайлган хийх. (Хүүхдүүд алгаа бие биедээ үрж, "шүр, шүр, шүр" гэж хэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, биднийг шуугиж байхад баавгай маань гунигтай болов. Тэр биднийг бас том сонгино өгөөч гэж хүсч байна. Хараач, чи бид хоёр том сонгинотой, гэхдээ энэ сонгино "хувцаслах" хэрэгтэй. Би одоо сонгино дээр цавуу түрхэх болно, та түрхээрэй. (Багш хүүхдүүдийг жинлүүрийг нунтаглаж, ватман цаасан дээр зурсан сонгины цавуугаар бүрхсэн дүрс дээр цацахыг урьж байна. Хүүхдүүд багш хоёр ажлыг хийдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, хүүхдүүд ээ, бид ямар гайхалтай том сонгино хийв. Энэ чамд зориулагдсан, баавгай, бид маш их хичээсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ бэлэг нь баавгайд маш их таалагдсан тул түүнтэй тоглохыг санал болгожээ.

Хөгжилтэй хөгжим эгшиглэж байна. "Савангийн хөөс" тоглоом явагдаж байна.