2-р бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээл. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. Тоглоом "Ойд хэн нуугдаж байна вэ?"

2-р хэлний ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй бага бүлэг"Эмээгээ зочлох"

Зорилтот:

    Эсрэг утгатай үгсийг (антоним) сонгож сур.

    Дууны зөв дуудлагыг засах: h, sh, s, z. Дууны хослолыг хэрхэн дуудах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай: миов-мөө, мур-мур, вуф-вүү, му-му ..

    Тодорхойлолтоор амьтныг таньж сур, амьтдын онцлог үйлдлийг илэрхийлсэн үйл үгсийг сонго. "Гэрийн тэжээмэл амьтад" гэсэн ерөнхий ойлголтыг танилцуулах.

    Хүүхдүүдэд насанд хүрэгчдийн хамт орос хэлийг дахин зааж сургах ардын үлгэр"Манжин".

    Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний ангиллыг нэгтгэх.

    Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дугтуйнд хийсэн захидал, цэцэг, хэрээ, бор шувуу, зул сарын гацуур мод, тоглоом: муур, нохой, үхэр, туулай, ногооны цэцэрлэгийн дүрс, цэцэрлэг, тэмдэг, манжингийн ширээний театр, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа! Бүгд над дээр ирээрэй. Сайн уу залуусаа! Чамайг харсандаа баяртай байна. Бүгдээрээ гар нийлээд чангаар хэлцгээе. Өглөөний мэнд", тэгээд одоо шивнэж хэлье. Залуус аа, ширээн дээр ирээд хуруугаараа тоглоорой.

Хурууны гимнастик "Алхцгаая"

Хуруугаараа алхаарай
Хоёр дахь нь гүйцэх
Гурав дахь хуруу - гүйх,
Мөн дөрөв дэх нь - явганаар.
Тав дахь хуруу үсрэв
Тэгээд замын төгсгөлд тэр унасан.

Залуус аа, хар даа, бидэнд захидал ирлээ. Ямар захидал болохыг надад хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд: дугтуйнд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Захиаг хэн илгээснийг харцгаая. Эмээ бидэнд захидал илгээсэн. Түүний бидэнд бичсэн зүйлийг уншъя.

"Залуус аа, өвөө цэцэрлэгт манжин зулгааж чадахгүй байна. Тэдэнд тусалцгаая."

Одоо эмээгийн гэр рүү явцгаая. Тэгээд бид юу идэх гэж байна?

Хүүхдүүд: вагоноор.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би зүтгүүр байх болно, та нар жижиг вагон байх болно. Энэ үгийг хэн түрүүлж хэлсэн нь миний ард ордог. Эхлэх.

    заан том, нохой жижиг

    зун дулаан, өвөлдөө хүйтэн

    Би өндөр, Настя намхан

    ээж залуу, өвөө хөгшин

    зам өргөн, зам нь нарийн

    сандал зөөлөн, сандал нь хатуу

    өдөр нь гэрэл, шөнө нь харанхуй(хүүхдүүд ээлжлэн галт тэргэнд сууна)

Манай галт тэрэг хэр удсаныг хараарай.

    Хурдан галт тэргээр явцгаая (чшш)

    Хамгаалалтанд (h-h-h)

    Уур гаргах (s-s-s)

    Бид тоормослох (z-z-z)

Залуус аа, бид цэвэрлэгээний талбайд ирлээ. Хичнээн цэцэг бий. Тэднийг үнэрлэцгээе. Амьсгалын дасгал "Цэцгийн анхилуун үнэр" - хамраараа бид тайван амьсгалж, амьсгалаа барьж, аажмаар "А - аа!" Гэж гаргана.(Мод руу очоод дэргэд нь суу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энд ямар нэг зүйл болсон.

Тэнд хэн сууж байгааг хараарай.(бор шувуу)
- Тэр хаана сууж байна вэ?
(мод дээр)
- Бор шувуу яаж жиргэдэг вэ
(Дэгдээхэйний жиргээ)
- Тэгээд энэ хэн бэ?
(Хэрээ)
- Тэгээд хэрээ хаана сууж байна вэ?
(модны дор)
Хэрээ яаж уйлдаг вэ?
(Кар-кар)
Залуус аа, хэдэн шувуу байдаг вэ? Тоолж үзье
(Нэг хоёр).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бор шувууг хар, хэрээ санаа зовж, далавчаа дэвсэж байна.(Хүүхдүүд шувуудын хөдөлгөөнийг харуулдаг). Модны дэргэд олон амьтад байдаг, тэд төөрсөн, гэр нь хаана байгааг мэдэхгүй байна. Ямар амьтад төөрснийг тааварлацгаая.

    Энэ бол сэвсгэр сүүлтэй тэжээвэр амьтан бөгөөд хулгана барьдаг(муур). Тэр яаж уйлдаг вэ?(purr purr) тэр яаж хашгирдаг вэ?(Мяу миау), тэр яаж исгэнэ вэ?(ш-ш-ш).

Муурыг энхрийлэн нэрлэцгээе(Китти, муур).
Муур юу хийх дуртай вэ?
(Хулгана барих, өвөртлөх, шүргэх, маажих, тоглох)
-Ямар муур вэ?
(Зөөлөн, сэвсгэр).

    Энэ бол том тэжээвэр амьтан юм урт сүүлтэр эвэртэй юу?(Корова)

Үхрийг энхрийлэн дуудцгаая(үхэр, үхэр)
Үхэр яаж шуугидаг вэ
(Му Му)
- Тэр юу хийдэг вэ?
(нугад бэлчээх)
-Үхэр юу хийдэг вэ?
(Сүү).

    Гэрээ хамгаалдаг тэжээвэр амьтан мөн үү?(нохой)

Нохойгоо энхрийлэн нэрлэцгээе(нохой)
- Нохой юу хийж байгаа юм бэ?
(Хуцаж, байшингаа хамгаалж, архирч, яс хазаж, гүйж, сүүлээ сэгсэрнэ)
- Тэр яаж хуцдаг вэ?
(Хөөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?(Гэрээр хийсэн)

Яагаад гар хийцийн вэ?(Тэд гэртээ амьдардаг учраас)
- Залуус аа, хар даа, энд хэн нь хачирхалтай вэ?(туулай)
Тэр яагаад илүүдэлтэй байгаа юм бэ?
(Тэр бол зэрлэг амьтан, ойд амьдардаг).

Дуураймал этюд (бороо, аянгын хөгжим)

Өө залуусаа, үүл гүйж ирлээ(шалан дээр суух) бороо орж эхлэв(хуруугаараа шалан дээр тогших) аянга цахилаа(алга), аянга дуугарав(камер) Бороо багасч, бүрмөсөн зогсов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, амьтдыг өвөө эмээ рүүгээ буцахад нь тусалцгаая.(Тэд эмээ өвөөгийн дэргэд амьтдыг авчирч, ширээн дээр тавьдаг).

эмээ: Баярлалаа залуусаа, манай амьтдыг оллоо. Залуус аа, өвөөдөө манжингаа газраас сугалахад туслаарай.(Хүүхдүүд ширээний өмнө сандал дээр сууж, ширээний театр ашиглан багшийн хамт Оросын ардын "Манжин" үлгэрийг ярьдаг).

эмээ: Тусалсанд баярлалаа залуусаа. Манжин татахад тусалсан. Цэцэрлэг рүү явцгаая. Би чамайг хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэээр эмчилнэ.

Залуус аа, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ задрах хэрэгтэй. (Тэмдэгтийн тусламжтайгаар байрлуул).
-Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ?(Газар дээр, газарт, цэцэрлэгт)
- Жимс хаана ургадаг вэ?(мод дээр).

(Хүүхдүүд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ тавьж, хүнсний ногоо, жимснийхээ тухай ярьдаг).

Сайн байна залуусаа! Мөн энд миний амттан байна.(Эмээ амттантай сагсыг дамжуулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Өвөө, эмээ хоёртоо тусалсан, одоо буцах цаг болжээ цэцэрлэг. (Галт тэргээр явах)

Энд бид цэцэрлэгт байна. Бид хаана байсан бэ?(Өвөө эмээ дээр)
Бид тэдэнтэй юу хийсэн бэ?(Гэрийн тэжээвэр амьтдад гэртээ харих замаа олоход нь тусалсан, газраас манжин гаргаж авсан)
-Тэгээд эмээ чинь чамд юу гэж ханддаг байсан бэ?(алим)

Гайхалтай! Дугуйлан зогсоод, гар бариад "Бид маш сайн" гэж хэлцгээе. Нэгдүгээрт, шивнэх, ердийн дуугаар, хашгирах.

Ольга Александрова
Хэл ярианы хөгжил 2-р бага бүлэг. Хичээлийн хураангуй

Яриа хөгжүүлэх 2 бага бүлэг. Хичээлийн хураангуй

Сэдэв: Хэргийн газрыг харж байна "Хүүхдүүд тоглож байна". Дидактик тоглоом "Юу өөрчлөгдсөн".

Зорилго: Хүүхдэд хуйвалдааны зургийг авч үзэхийг үргэлжлүүлэн зааж, түүний сэдвийг тодорхойлох, дүрүүдийн үйлдэл, харилцааг тодорхой болгоход нь туслах. Ономатопой үгсийг зөв, тод дуудаж сур (объектуудын байршлыг тодорхойлж сурах).

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Багшийн араас ганц үг хэлж сур.

Асуултыг ойлгох, хариулах чадвараа сайжруул.

Объектуудын хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Боловсролын:

Санах ойг хөгжүүлэх, ойлголт, төсөөлөл, яриа.

Үргэлжлүүлэх хөгжүүлэхидэвхтэй байх урьдчилсан нөхцөл илтгэлүүд.

сурган хүмүүжүүлэгчид:

Тууштай байдал, сониуч зан, харилцааны үйл ажиллагаа, тоглоом тоглох сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Үе тэнгийнхэнтэйгээ тоглож сур, хамтарсан тоглоом сонирхох.

Төлөвлөсөн үр дүн: хүүхэд зураг, тоглоом үзэх сонирхолтой байдаг; биеийн тамир, дидактик тоглоомд оролцдог).

байгууллага шууд боловсролын үйл ажиллагаа

Яриа хөгжүүлэх.

Арга, техник

Зургийг судлах, харилцан яриаг нэгтгэх, дахин хэлэх, тоглоомыг шалгах, эрүүл мэндийг хэмнэх технологи - биеийн тамир, дидактик тоглоом.

Урьдчилсан ажил Зургийг шалгах, дидактик тоглоом.

Тайлбар толь бичгийн ажил Шоо, үзэсгэлэнтэй, хашаа, хүү, охин, хаалга, цамхаг, маш сайн, ачааны машин, хөх, яншуй, барилгын материал.

-д зориулсан материал ангиуд

Өгүүллийн зураг, дидактик тоглоомын тоглоом.

Техник хангамж, програм хангамж

Боловсролын нөөц

Цэцэрлэгийн ярианы хөгжил, V. V Gerbova, хуудас 70-71

Интернет нөөц

Нэмэлт мэргэжлийн

багшийн ур чадвар

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

Хүүхдүүд өрөөний голд байрлах сандал дээр сууна.

I. Зохион байгуулалтын мөч (3 мин).

Багш нь хүүхдүүдэд зураг үзүүлж, хүүхдүүдэд сэтгэгдэл солилцох боломжийг олгодог. Хүүхдүүдийг зургийнхаа нэрийг хамтдаа бодож олохыг урьж, нэр нь богино байх ёстойг санал болгож, Жишээлбэл: "Хүүхдүүд шоогаар тоглодог", "Хамтдаа тоглох хөгжилтэй". Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

II. Гол хэсэг (10 мин).

1. Зургийг шалгаж байна (өгүүллэг бичих).

асран хамгаалагч: Том шоо дөрвөлжин хүүхдүүд хашаа барьсан. Та ямар өнгийн шоо харж байна вэ? (хүүхдийн хариулт). Зургийн голд дээд талд нь цэнхэр пирамид бүхий улаан нуман хаалга байна. Нуман хаалганы өмнө зогсов ... (том цэнхэр ачааны машин). Мөн ард талд. (шоо). Яагаад машин зогссон бэ? Арк, энэ ачааны машины хувьд нарийн. Охин хашааны нөгөө талд зогсож, ачааны жолоочид хашааг тойрч гарах нь дээр гэж заажээ. Хашаанд өөр машин байна. Түүнийг дүрсэл. (Жижиг, улаан, Петрушка ард сууж байна).

Охид, хөвгүүд ногоон, хөх, голт бор өнгийн янз бүрийн өнгийн том шоогаар хашаа барьсан. Энэ хашаа нь улаан нуман хаалгатай. Барилгын материал ачсан том машин нуман хаалга руу ирж зогсов. Асуудал энд байна. Том машинд зориулсан нарийн нуман хаалга. Хашааны нөгөө талд зогсож буй охин хашааг тойрч гарах нь дээр гэдгийг харуулж байна. Ардаа Петрушкатай жижиг улаан машин бас зогсов. Яншуй нойрмоглож байна, санаа зовохгүй байна. Жолооч түүнийг цагтаа тоглолтонд нь хүргэж өгнө гэдгийг тэр мэднэ.

2. Барилгын материалыг авч үзэх.

Багш хүүхдүүдийг барилгын материалыг авч үзэхийг урьж байна.

Залуус аа, энэ юу вэ? (хүүхдийн хариулт). Манай шоо ямар өнгөтэй вэ? Зурган дээрх хүүхдүүдийн барьсан хашаанаас өөр юуг шоо дөрвөлжингээр барьж болох вэ. (хүүхдийн хариулт).

Биеийн тамирын минут "Саарал туулай".

Бүжин саарал үсэрлээ

Тэр чононоос зугтсан

Бут руу үсрэх

Гүүрэн доорх зам дээр.

3. Дидактик тоглоом "Юу өөрчлөгдсөн бэ?".

Багш 4-5 тоглоомыг ширээн дээр тавиад хүүхдүүдээс ямар тоглоом харж, хэрхэн байрлаж байгааг хэлэхийг хүснэ (тоглоомуудын байршлыг зааж өгөх, Жишээлбэл: ирмэг дээр, дунд, зүүн талд, баруун талд). Хүүхдүүд нүдээ аниад, багш тоглоомыг хаа сайгүй сольдог. Хүүхдүүд нүдээ нээж, юу өөрчлөгдсөнийг хэлдэг.

III. Эцсийн хэсэг (2 минут).

Тусгал.

асран хамгаалагч: Харж байна уу, залуусаа, бид бас хамт тоглосон. Чамд энэ таалагдсан уу? (хүүхдийн хариулт). Үргэлж хамтдаа тоглоцгооё, энэ нь бидэнд хөгжилтэй, сонирхолтой байх болно, учир нь бид маш найрсаг залуус! Энэ үнэн үү?

Эцсийн хэсэгт багш хүүхдүүдтэй хамт тоглох нь маш хөгжилтэй, сонирхолтой байсан гэж дүгнэсэн.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Боловсролын үйл ажиллагааны тойм Яриа хөгжүүлэх 2 бага бүлэг "Торонд байгаа хүүхдүүд"Яриа хөгжүүлэх Хөтөлбөрийн агуулга С.Маршакийн шүлгүүдээс амьтдын яруу найргийн тод дүр төрхтэй хүүхдүүдэд танилцуулах.

"Машад зориулсан бэлэг" яриаг хөгжүүлэх нэгдсэн хичээлийн хураангуй 2-р бага бүлэг Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдэд дамжуулахыг заах.

"Колобоктой уулзах" яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй (эхний бага бүлэг)Даалгаварууд - багшийн тусламжтайгаар тоглоомын тайлбарыг бичихийг заах; - яриан дахь нэр үгийн хэрэглээг идэвхжүүлэх; - Сонгон шалгаруулалт хийх.

"Хүүхдүүдэд зочилж буй эмээ-үлгэрч" хоёрдугаар бага бүлгийн математикийн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй. GCD. Математикийн хөгжил. Хоёрдугаар бага бүлгийн хичээлийн хураангуй. "Хүүхдэд зочилж буй үлгэрч эмээ." Програм хангамжийн агуулга:.

"Ярианы хөгжил" боловсролын чиглэлийн хэтийн төлөвийн төлөвлөгөө. Яриа хөгжүүлэх (эхний бага бүлэг)БОЛОВСРОЛЫН ЧИГЛЭЛ "ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ" Яриа хөгжүүлэх. 9/20/16 САРЫН 09/20/16 Сайтын нутаг дэвсгэрээр аялах Хүүхдүүдийг оролцохыг заа.

Хэсэгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Зорилтот:

  • Эсрэг утгатай үгсийг (антоним) сонгож сур.
  • Дууны зөв дуудлагыг засах: h, sh, s, z. Дууны хослолыг хэрхэн дуудах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай: миов-мөө, мур-мур, вуф-вүү, му-му ..
  • Тодорхойлолтоор амьтныг таньж сур, амьтдын онцлог үйлдлийг илэрхийлсэн үйл үгсийг сонго. "Тэжээвэр амьтан" гэсэн ерөнхий ойлголтыг танилцуулах.
  • Хүүхдүүдэд насанд хүрэгчдийн хамт Оросын ардын "Манжин" үлгэрийг дахин ярихыг заах.
  • Хүнсний ногоо, жимс жимсгэний ангиллыг нэгтгэх.
  • Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дугтуйнд хийсэн захидал, цэцэг, хэрээ, бор шувуу, зул сарын гацуур мод, тоглоом: муур, нохой, үхэр, туулай, ногооны цэцэрлэгийн дүрс, цэцэрлэг, тэмдэг, манжингийн ширээний театр, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа! Бүгд над дээр ирээрэй. Сайн уу залуусаа! Чамайг харсандаа баяртай байна. Бүгдээрээ гар бариад "Өглөөний мэнд" гэж чангаар хэлье, тэгээд одоо шивнэж хэлцгээе. Залуус аа, ширээн дээр ирээд хуруугаараа тоглоорой.

Хурууны гимнастик "Алхцгаая"

Хуруугаараа алхаарай
Хоёр дахь нь гүйцэх
Гурав дахь хуруу - гүйх,
Дөрөв дэх нь - явганаар.
Тав дахь хуруу үсрэв
Тэгээд замын төгсгөлд тэр унасан.

Залуус аа, хар даа, бидэнд захидал ирлээ. Ямар захидал болохыг надад хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд:дугтуйнд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Захиаг хэн илгээснийг харцгаая. Эмээ бидэнд захидал илгээсэн. Түүний бидэнд бичсэн зүйлийг уншъя.

"Залуус аа, өвөө цэцэрлэгт манжин зулгааж чадахгүй байна. Тэдэнд тусалцгаая."

Одоо эмээгийн гэр рүү явцгаая. Тэгээд бид юу идэх гэж байна?

Хүүхдүүд:вагоноор.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би зүтгүүр байх болно, та нар жижиг вагон байх болно. Энэ үгийг хэн түрүүлж хэлсэн нь миний ард ордог. Эхлэх.

  • заан том, нохой жижиг
  • зун дулаан, өвөлдөө хүйтэн
  • Би өндөр, Настя намхан
  • ээж залуу, өвөө хөгшин
  • зам өргөн, зам нь нарийн
  • сандал зөөлөн, сандал нь хатуу
  • өдөр нь гэрэл, шөнө нь харанхуй (хүүхдүүд ээлжлэн галт тэргэнд сууна)

Манай галт тэрэг хэр удсаныг хараарай.

  • Хурдан галт тэргээр явцгаая (чшш)
  • Хамгаалалтанд (h-h-h)
  • Уур гаргах (s-s-s)
  • Бид тоормослох (z-z-z)

Залуус аа, бид клирингийн талбайд ирлээ. Хичнээн цэцэг бий. Тэднийг үнэрлэцгээе. Амьсгалын дасгал "Цэцгийн анхилуун үнэр" - хамраараа бид тайван амьсгалж, амьсгалаа барьж, аажмаар "А - аа!" Гэж гаргана. (Мод руу очоод дэргэд нь суу)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энд ямар нэг зүйл болсон.

Тэнд хэн сууж байгааг хараарай. (бор шувуу)
- Тэр хаана сууж байна вэ? (мод дээр)
- Бор шувуу яаж жиргэдэг вэ (Дэгдээхэйний жиргээ)
- Тэгээд энэ хэн бэ? (Хэрээ)
- Тэгээд хэрээ хаана сууж байна вэ? (модны дор)
Хэрээ яаж уйлдаг вэ? (Кар-кар)
Залуус аа, хэдэн шувуу байдаг вэ? Тоолж үзье (Нэг хоёр).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бор шувууг хар, хэрээ санаа зовж, далавчаа дэвсэж байна. (Хүүхдүүд шувуудын хөдөлгөөнийг харуулдаг).Модны дэргэд олон амьтад байдаг, тэд төөрсөн, гэр нь хаана байгааг мэдэхгүй байна. Ямар амьтад төөрснийг тааварлацгаая.

  1. Энэ бол сэвсгэр сүүлтэй тэжээвэр амьтан бөгөөд хулгана барьдаг (муур).Тэр яаж уйлдаг вэ? (purr purr)тэр яаж хашгирдаг вэ? (Мяу миау),тэр яаж исгэнэ вэ? (ш-ш-ш).

Муурыг энхрийлэн нэрлэцгээе (Китти, муур).
Муур юу хийх дуртай вэ? (Хулгана барих, өвөртлөх, шүргэх, маажих, тоглох)
-Ямар муур вэ? (Зөөлөн, сэвсгэр).

  1. Энэ урт сүүлтэй том тэжээвэр амьтан, эвэртэй юу? (Корова)

Үхрийг энхрийлэн дуудцгаая (үхэр, үхэр)
Үхэр яаж шуугидаг вэ (Му Му)
- Тэр юу хийдэг вэ? (нугад бэлчээх)
-Үхэр юу хийдэг вэ? (Сүү).

  1. Гэрээ хамгаалдаг тэжээвэр амьтан мөн үү? (нохой)

Нохойгоо энхрийлэн нэрлэцгээе (нохой)
- Нохой юу хийж байгаа юм бэ? (Хуцаж, байшингаа хамгаалж, архирч, яс хазаж, гүйж, сүүлээ сэгсэрнэ)
- Тэр яаж хуцдаг вэ? (Хөөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та эдгээр амьтдыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Гэрээр хийсэн)

Яагаад гар хийцийн вэ? (Тэд гэртээ амьдардаг учраас)
- Залуус аа, хар даа, энд хэн нь хачирхалтай вэ? (туулай)
Тэр яагаад илүүдэлтэй байгаа юм бэ? (Тэр бол зэрлэг амьтан, ойд амьдардаг).

Дуураймал этюд (бороо, аянгын хөгжим)

Өө залуусаа, үүл гүйж ирлээ (шалан дээр суух)бороо орж эхлэв (хуруугаараа шалан дээр тогших)аянга цахилаа (алга),аянга дуугарав (камер)Бороо багасч, бүрмөсөн зогсов.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, амьтдыг өвөө эмээ рүүгээ буцахад нь тусалцгаая. (Тэд эмээ өвөөгийн дэргэд амьтдыг авчирч, ширээн дээр тавьдаг).

эмээ:Баярлалаа залуусаа, манай амьтдыг оллоо. Залуус аа, өвөөдөө манжингаа газраас сугалахад туслаарай. (Хүүхдүүд ширээний өмнө сандал дээр сууж, ширээний театр ашиглан багшийн хамт Оросын ардын "Манжин" үлгэрийг ярьдаг).

эмээ:Тусалсанд баярлалаа залуусаа. Манжин татахад тусалсан. Цэцэрлэг рүү явцгаая. Би чамайг хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэээр эмчилнэ.

Залуус аа, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ задрах хэрэгтэй . (Тэмдэгтийн тусламжтайгаар байрлуул).
-Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ? (Газар дээр, газарт, цэцэрлэгт)
- Жимс хаана ургадаг вэ? (мод дээр).

(Хүүхдүүд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ тавьж, хүнсний ногоо, жимснийхээ тухай ярьдаг).

Сайн байна залуусаа! Мөн энд миний амттан байна. (Эмээ амттантай сагсыг дамжуулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Тэд өвөө, эмээ нарт тусалсан бөгөөд одоо цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. (Галт тэргээр явах)

Энд бид цэцэрлэгт байна. Бид хаана байсан бэ? (Өвөө эмээ дээр)
Бид тэдэнтэй юу хийсэн бэ? (Гэрийн тэжээвэр амьтдад гэртээ харих замаа олоход нь тусалсан, газраас манжин гаргаж авсан)
-Тэгээд эмээ чинь чамд юу гэж ханддаг байсан бэ? (алим)

Гайхалтай! Дугуйлан зогсоод, гар бариад "Бид маш сайн" гэж хэлцгээе. Нэгдүгээрт, шивнэх, ердийн дуугаар, хашгирах.

Валентина Викторовна Гербова

Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээл. Хичээлийн төлөвлөгөө

Хөтөлбөрийн зорилтуудыг амжилттай хэрэгжүүлэх нь олон хүчин зүйлээс, юуны түрүүнд амьдралын хэв маягаас хамаарна сургуулийн өмнөх боловсрол, хүүхдийн хүмүүжсэн уур амьсгал, тусгайлан өгөгдсөн, сэтгэлгээтэй хөгжлийн орчноос.

Боловсрол, сургалтын үр нөлөө нь хүүхдүүдтэй шууд ажилладаг багш нар, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй өдрийн цагаар харилцдаг сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бүх ажилчдын шаргуу хөдөлмөрөөр хүрдэг.

Хүүхдэд төрөлх хэлээ сургах, уран зохиолтой танилцах ажлын тогтолцоог В.В.Гербовагийн "Цэцэрлэгийн ярианы хөгжил", "Хүүхдийг таниулах" бүтээлүүдэд тусгасан болно. уран зохиол» (М.: Мозайка-Синтез, 2005).

М.А.Васильева, В.В.Гербова, Т.С.Комарова нарын найруулсан "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр"-ийн нэг хэсэг болох "Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн анги" гарын авлага нь хамгийн чухал чиглэлийн зөвлөмжийг нэмж оруулсан болно. сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа- сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг ангид зорилготой, системтэй заах. Номын практик зорилго нь сурган хүмүүжүүлэгчдэд ангиудыг төлөвлөх (сургалтын сэдэв, зорилго, тэдгээрийг хэрэгжүүлэх арга замыг тодорхойлох) ойролцоо удирдамжийг өгөх явдал юм.

Амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдийн ярианы хөгжлийн онцлог

Амьдралын дөрөв дэх жилд онцгой анхаарал хандуулдаг өөрийгөө илэрхийлэх хэрэгцээ .

Бага насны хүүхдүүд ямар нэг зүйлийг мэдээлэх, тайлбарлах, асуух зорилгоор ярьдаг, мөн тоглоомын үйлдлүүдийг ярианы хамт дагалддаг. Тэдний захиас, тайлбар нь нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдийн гуравны нэгээс бүрддэг бөгөөд энэ нь хүүхдийн ярианы синтаксик талыг сайжруулах боломжийг олгодог.

Гурван настайдаа байдаг ярианы дүн шинжилгээ хийх чадвар. Хүүхэд үгсийг хэрхэн зөв дуудахаа мэдэхгүй байгаа тул өөр хэн нэгэн алдаатай дуудвал барьж авдаг. Хүүхдүүд ижил төстэй үгсийг ялгаж чаддаг (Сашулка - мөс).Гэсэн хэдий ч сонсголын ярианы төгс байдлын талаар ярихад эрт байна (зохицуулалттай яриа нь бие даасан үгсээс илүүтэйгээр чихээр мэдрэхэд хэцүү байдаг).

Энэ насанд хүүхдүүд чихэндээ барьж, зарим нэг интонацийг (баяр хөөртэй, сургамжтай, байцаагч) гаргаж эхэлдэг.

Хэдийгээр дөрөв дэх жил бол эрчимтэй үе юм дуу чимээ олж авах, хүүхдийн ярианд зөв дуудагдахын зэрэгцээ дуу чимээ алгасах, солих, шингээх, зөөлрүүлэх (зөөлөн дуу авианы дуудлага нь хүүхдэд хатуу дуудлагаас илүү хялбар байдаг).

Хүүхдийн дуу авианы зөв дуудлага нь ядрах, өвчин эмгэг, муу ярьдаг бага насны хүүхдүүдтэй харилцах зэргээр амархан алдагддаг.

Дуудлагын согог нь ярианы дүрмийн бүтцийг эзэмшихэд хүндрэл учруулж, хүүхдийг үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцахаас сэргийлдэг, учир нь түүний хэлсэн үг бусдад ойлгомжгүй байдаг.

3-4 насны хүүхдүүдэд амьсгал нь тасалдаж, ярианы хурд нь хурдасдаг (бага - удаан) тул тэднийг сонсоход хэцүү байдаг. Үүнтэй холбогдуулан ярианы соёлыг төлөвшүүлэх ажлын агуулгад амьсгал, хүч чадал, дуу хоолойны түвшинг сайжруулах дасгалууд орно.

Асуудал үгсийн сан бүрдүүлэхбас олон талтай. Амьдралын гурав дахь жилд хүүхдүүд бие даасан объектуудыг (хүнсний ногоо, тавилга, сав суулга гэх мэт) амархан таньдаг нь мэдэгдэж байгаа боловч тэдгээрийг үргэлж зөв гэж нэрлэдэггүй. Гурван нас хүртлээ нялх хүүхдүүд объектуудыг мэдэрч, тэдгээрийн шинж тэмдэг, чанар, үйлдлүүдийг тодорхойлохыг хичээдэг.

Насанд хүрэгчдийн танил объектын талаархи зарим асуултыг ойлгох нь хүүхдүүдэд, ялангуяа объект нь үйл ажиллагааны объект болж ажиллахад хүндрэл учруулж болзошгүй юм. Хүүхдүүд зургийг хараад "Энэ хэн (юу) вэ?" Гэсэн асуултанд эргэлзээгүйгээр хариулдаг. (охин, хүүхэлдэй, өмд, зүү, утас)Харин “Охин хэнд зориулж дотуур өмд оёдог вэ?” гэсэн асуултад Тэдний зарим нь "Баавгай оёж байна" гэж хариулдаг (хамгийн сүүлд багш баавгайн бамбаруушны өмд оёсон).

Амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдүүдийн үгсийн санд их хэмжээний тоон хэлбэлзлийг тэмдэглэдэг бөгөөд үүнийг дараах байдлаар тайлбарладаг. хувь хүний ​​онцлогбага насны хүүхдийн хөгжил.

Харамсалтай нь өнөөг хүртэл судлаачид Э.Аркины 1968 онд хэвлэгдсэн амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдийн үгсийн сангийн бүрэлдэхүүний талаархи мэдээлэлд тулгуурладаг. (Орчин үеийн хүүхэд өөр өөр тоон шинж чанартай байх магадлалтай.) Тэгэхээр хүүхдийн толь бичигт Э.Аркины бичсэнээр: нэр үг 50.2%, үйл үг 27.7%, үйл үг 5%, нэр үг 11.8% байна.

Хүүхдүүд өдөр тутмын үгсийн санг амжилттай эзэмшдэг бөгөөд энэ нь тэдэнд харилцахад тусалдаг. Нэмж дурдахад хүүхдүүдэд объектын хэсэг, нарийн ширийн зүйлийг, тэдгээрийн чанарыг илэрхийлдэг үгсийг сурахад нь туслах шаардлагатай. Зарим ерөнхий ойлголтыг толь бичигт оруулах ёстой, эс тэгвээс хүүхдүүд объектуудыг үндсэн шинж чанарууд дээр бус санамсаргүй байдлаар төвлөрүүлдэг.

Энэ насанд хүүхдүүд угтвар үг, холбоо үг, асуултын үгс (синтаксийг сайжруулах үндэс) эрчимтэй хөгжиж байна.

Тайлбар толь бичгийн ажил дээр ажиллахтай нягт холбоотой ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах(үг үүсгэх, залгах гэх мэт).

Хүүхдүүд үгсийг ялгаж, угтвар, дагавар дээр анхаарлаа хандуулдаг (ирсэн - зүүн - орсон, аяга - аяга).Бага насны хүүхдүүд өнгөрсөн цагийн ганц үйл үгийн нэр үгтэй тохирч сурах, зөв хэлбэрүүдгенитив ба яллах олон тооны нэр үг (гутал, бээлий, үнэг),тэмдэг нэрийн хамаатуулах (туулай, үнэг);Харьцуулах зэрэгт нэмэлт үг, үйлдлийг ашиглаж эхэлнэ.

Хэл ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх нь амьдралын гурав дахь жилийн хоёрдугаар хагаст ялангуяа хурдан явагддаг нь мэдэгдэж байна. (Судлаачдын үзэж байгаагаар гурван жил хагас хүртэл, зарим үзүүлэлтээр дөрвөн жил хүртэл хэл яриа нь мэдэгдэхүйц өөрчлөгддөггүй.)

Амьдралын дөрөв дэх жилд аажмаар энгийн нийтлэг өгүүлбэрийн тоо нэмэгдэж, нийлмэл өгүүлбэрүүд гарч ирдэг .

Энэ насанд хүүхдүүд шууд туршлагаасаа хамааралгүй асуулт асуудаг. ("Энэ бол туулай. Тэгээд түүний овог хэн бэ?" "Шөнө нар сар болж хувирдаг вэ?" "Чи ямар хамаатан бэ?" (Багш руу хандав.))

Жилийн хоёрдугаар хагаст шалтгаан, үр дагаврын холбоог тодруулахад чиглэсэн асуултуудын тоо нэмэгддэг.

Ангид хүүхдүүдтэй ажиллах онцлог

Амьдралын дөрөв дэх жилийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд яриа, уран зохиолыг хөгжүүлэх тусгай ангиуд хийхээр төлөвлөж байна. Эдгээр ангиудад ярианы соёл, ярианы дүрмийн зөв байдлыг сайжруулах, уран сайхны үгийг сонирхох, уран зохиолын ачаа тээшийг хуримтлуулах ажлыг үргэлжлүүлж байна.

"Миний дуртай тоглоомууд"

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын : хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. Тоглоомыг дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх. Объектыг олох, түүний шинж тэмдэг, үйлдэл дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг бий болгох.

Хөгжиж байна:

Боловсролын

Урьдчилсан ажил:

Шүлэг уншиж, сурах, "Миний дуртай тоглоом" яриа. Оньсого таавар. Дүрд тоглох тоглоомууд"Тоглоомын дэлгүүр", "Цэцэрлэг".

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоом (хүүхэлдэй, машин, бөмбөг, дизайнер, зөөлөн тоглоом, хөгжмийн тоглоом, цэрэг, матрешка, уурын зүтгүүр гэх мэт); "Илүү их зүйл юу вэ" картууд.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та зочлох дуртай юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид хайртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэнд зочлох вэ? Зочид тан дээр ирэхэд танд таалагдаж байна уу? Яагаад? Хэн тантай уулзахаар ирсэн бэ? Гэхдээ зочид уулзах боломжтой байх ёстой. Хэн нэгэн тогшихыг сонсож байна уу, магадгүй тэд бидэн дээр ирсэн болов уу? Өнөөдөр манайд хөрш зэргэлдээх бүлгийн тоглоомууд ирлээ. Тэдэнтэй уулз. (Том сагс тоглоом авчирсан.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зочдыг хэрхэн угтах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Сайн байцгаана уу, бид тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна, ороорой!

"Танилццгаая" дидактик дасгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, танилцацгаая. Та нэрээ хэлж, ямар тоглоом тоглох дуртайгаа хэлэх хэрэгтэй. Жишээ нь: "Намайг Лариса Николаевна гэдэг. Би бүтээгч, бөмбөгтэй тоглох үнэхээр дуртай. Одоо зочдод өөрийгөө танилцуулна уу.

Хүүхдүүд өөрсдийгөө болон дуртай тоглоомоо нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа. Би та бүхэнд зочдоо танилцуулж байна.

Тоглоом "Тоглоомыг таах"

Эхний сонголт Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд 3-4 тоглоом үзүүлдэг бөгөөд хүүхэд тэднийг нэрлэх ёстой. "Энэ бол ... туулай (үнэг, дэгдээхэй)" гэж хүүхдэд объектыг зөв нэрлэхийг нэн даруй заах шаардлагатай.

Хоёр дахь сонголт Насанд хүрсэн хүн тоглоом бүрийн талаар ярьж, гадаад шинж тэмдгүүдийг нэрлэж: "Энэ зөөлөн тоглоом. Тэр саарал байна. Сүүл нь богино, чих нь урт. Тэр лууванд дуртай, ухаантай үсэрдэг. Бусад тоглоомуудыг ижил төстэй байдлаар дүрсэлсэн бөгөөд хүүхэд тэднийг нэрлэнэ

Багш объектуудын зургийг харуулдаг.

"Дөрөв дэх нэмэлт".

Залуус аа, энэ зураг нь объектуудыг харуулж байна. Тэдний нэг нь илүүдэлтэй. Аль нь? Яагаад? Бүх зүйл нь тоглоом, нэг нь тоглоом биш (аяга таваг, тавилга, багаж хэрэгсэл, хүнсний бүтээгдэхүүн, ургамал гэх мэт)

Дидактик тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тоглоом том, жижиг гэдгийг та мэднэ. Алив тоглоцгооё. Та бүгдээрээ тоглоомынхоо тухай ярих болно: "Том нь загас, жижиг нь загас".

Том хүүхэлдэй, бяцхан хүүхэлдэй.

Том бөмбөг, жижиг бөмбөг.

Том машин, жижиг машин.

Том туулай - бяцхан туулай.

Том бөмбөр бол жижиг бөмбөр юм. "Том жижиг" дидактик дасгал

асран хамгаалагч : Залуус аа, бид хэтэрхий удаан сууж байна. Тоглоё, бид гар, хөлөө сургана.

Бөжин гарч ирэв Туулай зугаалахаар гарав. Салхи намдаж эхлэв. (Газар дээрээ алхаж байна.)Энд тэр энгэр дээрээс үсэрч, ногоон ой руу гүйв.Мөн энэ нь их биений хооронд, өвс, цэцэг, бутнуудын хооронд яаран гүйдэг. (Газар дээрээ үсрэх.)Бяцхан туулай ядарч байна. Бутанд нуугдахыг хүсдэг. (Газар дээрээ алхаж байна.)Бөжин өвсний дунд хөлдсөн, одоо бид ч бас хөлдөх болно! (Хүүхдүүд сууна.)

асран хамгаалагч : Сайн байна уу залуусаа. Тэд сайн ажилласан.

асран хамгаалагч : Залуус аа, би сагсанд байгаа тоглоомуудыг харж байна. Тийм ээ, энгийн биш, гэхдээ хөгжимтэй.

Юу вэ, чи надад хэлээч. Анхааралтай сонсох.

Өө, тэр дуугарч байна, тэр дуугарч байна

Тоглоомоороо хүн бүрийг баярлуулдаг

Гэхдээ ердөө гурван утас

Түүнд хөгжим хэрэгтэй.

Юу болов? Таагаарай!

Энэ бол бидний ... (Балалайка).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Буцаж байвал маш хөгжилтэй дуулдаг

Doo-doo-doo, тийм-ти-тийм. Тэр үргэлж ингэж дуулдаг.

Саваа биш, хоолой биш, гэхдээ энэ юу вэ? (хоолой).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хэрэгслийг таамаглаж байна. Сайн хийлээ!

Бөм-бөм, тра-та-та!

Бөмбөр өглөө цохиж байна.

Долоовор хуруугаа бэлдээрэй - "бөмбөр", одоо бид тэдгээрийг ширээн дээр бөмбөрүүлэн хэлнэ.

"Бэм-бэм-бэм." "Бим-бим-бим". "Бум Бум". "Бэм-бэм-бэм."

"Бөмбөр" дидактик дасгал.

Тусгал

Багш: Үүгээр бидний хичээл өндөрлөж байна. Одоо та тоглоомоор тоглож болно. Эдгээр тоглоомыг хөршийн залуус бидэнд өгсөн бөгөөд хэрэв бид тэдэнд хэдэн тоглоомыг эвдэрсэн байдлаар буцааж өгөхөд тэд бухимдах болно. Тоглоомууд эвдэрч, хүүхдүүдийг удаан хугацаанд баярлуулахгүйн тулд хэрхэн тоглохыг хэлж өгнө үү.

Хүүхдүүд: Тэднийг шалан дээр бүү хая, гишгэж магадгүй. Тоглоом бүү хая. Тоглож дууссаны дараа тоглоомуудыг байранд нь болгоомжтой тавь.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

"Миний дуртай хүүхэлдэй"

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын : объектын гадаад шинж чанарыг үгээр тодруулж, тодорхойлох; янз бүрийн шинж чанартай объектуудыг хооронд нь уялдуулахыг хүүхдүүдэд заах; Ойролцоох, эсрэг утгатай үгс, мөн завсрын тэмдгүүдэд анхаарлаа хандуулаарай.

Хөгжиж байна: хуримтлуулсан мэдлэгээ харилцан ярианд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх. Харааны болон сонсголын анхаарал, нарийн моторт ур чадваргар

Боловсролын : хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагатоглоом, хариу үйлдэл, бие биенээ сонсох чадвар.

Урьдчилсан ажил:

Шүлэг уншиж, сурах, "Энэ бол миний хүүхэлдэй" гэсэн яриа. Оньсого таавар. "Тоглоомын дэлгүүр", "Ээж, охид" дүрд тоглох тоглоом.

Тоног төхөөрөмж:

Тоглоом: хүүхэлдэй, бөмбөг, хоёр харандаа. Хоёр өөр байшин, ор, замыг дүрсэлсэн зургууд. "Аварга" хамтлагийн "Робот Бронислав" дууны бичлэг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр би үүдэнд хүүхэлдэй оллоо! Тэр манай бүлэгт нэгдсэн! Тэгээд тэр маш их гунигтай байсан!

тоглоомын дасгал"Ямар хүүхэлдэй?"

Багш нь хүүхэлдэйг муухай гэж дууддаг байсан гэж хүүхдүүдэд хэлж, тэр маш их бухимдав. Та түүнийг тайвшруулах хэрэгтэй - түүнд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хэлээрэй. - Энэ хэн бэ? (Хүүхэлдэй.) Тэр ямархуу хүн бэ? (Дэгжин, үзэсгэлэнтэй.) Түүнийг хэн гэдэг вэ? (Таня) Таня юу хийж чадах вэ? (Тоглох, зурах, дуулах, бүжиглэх.) Хамтдаа Танягийн тухай ярилцъя. Багш эхэлдэг: "Манай Таня ... (хамгийн үзэсгэлэнтэй). Тэр ... (ганган улаан даашинз, цагаан нум, бор гутал, цагаан оймс). Үзэгдэх ба тод тэмдгүүдийг (өнгө, хэлбэр, хэмжээ) нэрлэхээс эхлээд объектын шинж чанар, дотоод чанар, түүний шинж чанар, харьцуулалт зэргийг жагсаах хэрэгтэй.

"Хүүхэлдэйг харьцуулах" дасгал

Багш хоёр хүүхэлдэйг авч үзээд тэд хэрхэн ялгаатай болохыг хэлэхийг санал болгож байна. Хүүхдүүд хүүхэлдэйг (Катя, Таня) гэж нэрлээд: "Таня тод, гэрэлтэй богино үс, Катягийнх - харанхуй, урт, Танягийнх Цэнхэр нүд, Катя хар өнгөтэй, Таня даашинзтай, Катя өмдтэй, хүүхэлдэй дээр янз бүрийн хувцас". - Хүүхэлдэй тоглохыг хүссэн, тэд ... (бөмбөг) авав. Энэ бөмбөг ... (дугуй, резин, хөх, жижиг). Нөгөө бөмбөг ... (том, улаан). Та бөмбөгөөр юу хийж чадах вэ? (шидэх, шидэх, барих, шидэх, шидэх). - Энэ бөмбөгийг хар. Энэ нь цэнхэрээс илүү боловч улаанаас бага юм. Хэмжээ хэд вэ? Тэр юу вэ? (Дунд. Дунд зэргийн хэмжээтэй.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, сайн тоглолоо! Жаахан тайвшрахыг хүсч байна уу? Хөгжмийн завсарлага авцгаая!

Тоглоомын дасгал "Хүүхэлдэй зурж, алхдаг"

Эхний хэсэг - Хоёр хүүхэлдэй: том, жижиг. Хүүхэлдэй зурахыг хүссэн гэж багш хэлэв. Том хүүхэлдэй нь урт харандаа авч, жижиг нь ... (богино). Том хүүхэлдэй нь том байшинг зурах бөгөөд жижиг нь ... (жижиг). Жижиг байшингийн өөр нэр юу вэ? (Байшин, байшин.)

Хоёрдугаар хэсэг - Хүүхэлдэйнүүд зугаалахаар явсан ч шүхэр авч явсангүй. Дараа нь ширүүн бороо орж, тэд зул сарын гацуур модны доор нуугдав. Том хүүхэлдэй өндөр модны доор нуугдаж, жижиг нь ... (намхан дор). Бороо зогсч, хүүхэлдэйнүүд гэртээ харив. Том хүүхэлдэй өргөн замаар явж, жижиг нь ... (нарийн зам дээр). Тэд гэртээ ирээд гараа угааж эхлэв. Эхлээд хүүхэлдэйнүүд усны цоргыг унтраав халуун ус, тэгээд ... (хүйтэнтэй хамт). Хүйтэн усыг халуун устай холивол ямар ус гарах вэ? (Дулаан, сэрүүн.) Хүүхэлдэйг орондоо оруул. Тэд өөр өөр ортой байв. Аль нь? (У том хүүхэлдэй- өндөр, жижиг хүүхэлдэйнд - намхан, том хүүхэлдэйнд - өргөн, жижиг хүүхэлдэйнд - нарийн.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүүхэлдэй гунигтай байхын тулд юу хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Түүнийг халамжил. Битгий хая. Түүний хувцсыг хараарай. Тэр найз нөхөдтэй байх ёстой. Түүнтэй тоглох хэрэгтэй.

бага 2-р бүлэгт

(Үлгэрээс сэдэвлэсэн: "Теремок", "Ряба тахиа", "Цагаан гаатай хүн", "Манжин")

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын: Харилцан яриа үүсгэх, асуултанд хариулж сурах. Танил үлгэрийн баатруудыг таних, нэрлэх, тоглоомын үйлдлийг үзүүлэх замаар дамжуулахыг заах. Үг хэллэгийг идэвхжүүл. Нэр үгийн тохиолдлын хэлбэрийг зөв хэрэглэх дасгал (төрөл. тохиолдол. нэр үг)

Хөгжиж байна: Дуудлага, ярианы аялгуу илэрхийлэл, хөдөлгөөний хэмнэлийг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Тоног төхөөрөмж: "Уурын хөдөлгүүр" дууны бичлэг, "Gingerbread Man", "Teremok", "Манжин", "Ryaba Hen" үлгэрийн баатрууд, гэнэтийн бэлэг бүхий сагс.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу?

Хүүхдүүд : Маш их таалагдаж байна.

асран хамгаалагч : Үлгэр ид шидийн оронд - ой модны ард, талбайн ард, өндөр уулсын ард амьдардаг. Тэд амьдарч, маш их санаа зовдог, тэд чамайг мартсан гэж боддог. Мөн та тэднийг таньж чадна гэж бодож байна.

Хүүхдүүд: Бид чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оролдоод үзье! Үлгэр рүүгээ явцгаая. Бид хөгжилтэй галт тэргэнд сууж байна.

Галт тэрэг хөдөлж байна

Жолооч урагшаа харна.

Бид бие биенээ барьдаг

Тэгээд хэн ч хоцрохгүй.

Хүүхдүүд галт тэргэнд сууж, бие биенээсээ, хөдөлгүүрээс барина.

Багш хүүхдүүдтэй хамт "Уурын хөдөлгүүр" дууг дуулдаг бөгөөд тэд бүлгийн эргэн тойронд нэг тойрог хийдэг

Галт тэрэг "Колобок" үлгэрт зогсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цонхон дээр байгаагүй

Замын дагуу унасан....

- Хэн зам руу эргэлдсэн бэ? (Колобок)

- Колобокыг хэн жигнэсэн бэ? (Колобокыг эмээ жигнэсэн)

- Колобок ойд хэнтэй уулзсан бэ? (туулай, чоно, баавгай, үнэг)

- Колобок хэнийг орхисон бэ? (туулай, чоно, баавгай, үнэг)

- Колобокыг хэн идсэн бэ? (Колобок үнэг идсэн)

- Колобокийн дуулсан дууг санацгаая.

Хүүхдүүд багшийн хамт Колобок дууг дуулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та үлгэрийн баатруудтай тоглохыг хүсч байна уу?

Ярианы тоглоом:

Бөжин хоп хоп хоп, Хүүхдүүд бөжин шиг үсэрдэг.

Баавгайн дээд талд (Баавгайг дүрсэлсэн Stomp).

Мөн үнэг алга таших-алгадах (алгаа таших).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо галт тэргэнд суугаад өөр үлгэр рүү явцгаая.

Том уурын зүтгүүр дуугарч байна. Жижиг тэрэгнүүд түүнд хариулдаг.

Хүүхдүүд багшийн дараа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид үлгэрт байна. Залуус аа, надад хэлээч, түүх юу вэ?

Энэ байшинд амьдардаг

Маш жижиг хүмүүс

Хулгана, мэлхий, туулай, үнэг,

Саарал чонын зулзага - эдгээр бол гайхамшиг!

Зөвхөн Мишка л тэдэнд тусалсан

Тэднийг сүйрүүлсэн ...... (Теремок.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. Теремочкад хэн амьдардаг вэ? (Бяцхан хулгана, мэлхий мэлхий, оргосон туулай, эгч үнэг, саарал торх, том баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Теремокыг хэн эвдсэн бэ? (Баавгай!)

Зөв шүү, залуус аа, баавгай хугарсан.

Баатруудад шинэ цамхаг барихад нь тусалцгаая (Тусалцгаая!)

Алхаар тогших (нударгаараа нударгаар тогших)

Бид барих болно шинэ байшин

Байшин өндөр (Гараа сунгасан).

Цонхтой байшин (Гараа нийлүүлж, салгана).

Хурц дээвэртэй, яндантай. (Дээвэр хэлбэртэй гар).

Гэрт бид чамтай хамт амьдардаг (Тэврэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аа, одоо галт тэргэнд суугаад дараагийн үлгэр рүүгээ явцгаая.

Бид толгодоос толгод руу, толгодоос толгод руу явж, галт тэрэг маань урагшилдаг.

Тэд хагас squat хийх замаар хөдөлдөг.

Хараач, энэ юу вэ? (Энэ бол манжин)

Тийм ээ, бид "Манжин" үлгэрт орлоо.

Үлгэрийн баатрууд яасан бэ, хэн нь хэний төлөө манжингаа татах вэ гээд хэрэлдэж сууна. Та тэдгээрийг зөв зохион байгуулах хэрэгтэй.

- Манжинг хэн тарьсан бэ? (Өвөө)

- Өвөө хэн рүү залгасан бэ? (Эмээ)

- Эмээ хэн рүү залгасан бэ? (ач охин)

- Ач охин нь хэн рүү залгасан бэ? (Алдаа)

- Алдаа хэнийг дуудсан бэ? (муур)

- Муур хэнийг дуудсан бэ? (хулгана)

Хүүхдүүд үлгэрийн баатруудыг дарааллаар нь тавьдаг.

Одоо бүх зүйл сайхан байна.

- Дугуйг шалгацгаая. (Өвдөг дээрээ нударга тогших)

- Бид галт тэргэнд суугаад цааш явна.

Бид "чу-чу-чу-чуу, ту-ту-ту" дууг дуулдаг. (Багшийн араас үгсийг давт).

- Энэ байшинд хэн амьдардаг вэ? (Тахиа, өвөө, Баба, хулгана)

- Энэ ямар үлгэр вэ? ("Ряба тахиа")

- Өвөө, Баба хоёр яагаад гунигтай байна вэ? (Хулгана тахианы тавьсан төмсгийг хугалжээ).

- Юу хийх вэ? (Бид тэдэнд туслах хэрэгтэй - төмсөг цуглуулах)

"Өндөг цуглуул" тоглоом тоглож байна.

"Алтан өндөг" хуваасан зургийг угсарч байна

- Хичнээн сайхан өндөг гарч ирэв. Өвөө, Баба хоёр маш их баяртай байна.

- Залуус аа, одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Галт тэргэнд суугаад "Чоо-чу-чу" дууг эгшиглүүлэн явцгаая.

Хүүхдүүд галт тэргэнд сууж, бие биенээсээ, хөдөлгүүрээс барина. Бүлэг рүү "буцах".

- Залуус аа, та бидний гайхалтай аялал таалагдсан. (Таалагдсан)

- Бид ямар үлгэрт зочилсон бэ? Та хэнийг харсан бэ? ("Теремок", "Ряба тахиа", "Цагаан гаатай хүн", "Манжин")

- Таны сэтгэл санаа ямар байсан бэ? (Баяр хөөртэй, хөгжилтэй).

- Чи мундаг шүү. Маш эелдэг хүүхдүүд - тэд бяцхан амьтдад шинэ теремок барихад тусалж, "Манжин" үлгэрийн баатруудыг эвлэрүүлж, өвөө, Баба хоёрт тусалсан. Би чамд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна - эдгээр нь шидэт чихэр юм. Тэд таныг эелдэг, найрсаг өсөхөд туслах болно.

Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

бага 2-р бүлэгт

"Үлгэр манайд ирэхээр ирлээ"

("Чоно ба долоон хүүхэд", "Заюшкинагийн овоохой" үлгэрээс сэдэвлэсэн)

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын: хүүхдүүдэд багшийн тавьсан асуултын хариултыг зөв бүтээх, бүтэн өгүүлбэрээр хариулахыг заах. Ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх, дуу авиаг тодорхой дуудах дасгал хийх. Антонимуудын хосыг сонгож сур, нялх амьтны нэрийг ганц болон олон тоогоор гаргах дасгал хий. Өдрийн зарим хэсгийн талаархи санаагаа нэгтгэ.

Хөгжиж байна: Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах. Ерөнхий харилцан ярианд идэвхтэй оролцох хүслийг төрүүл.

Боловсролын: Ардын үлгэрийн сонирхол, хайрыг нэмэгдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Чоно ба долоон хүүхэд", "Заюшкинагийн овоохой" үлгэрийн зургууд, тоглоомон туулай, тахиа, ямаа, цагаан гаатай хүн, хожуул, бөмбөг, гэрэл зураг, "Галт тэрэг" аудио бичлэг.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд багшийн дэргэд чөлөөтэй зогсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрийн оронд гамшиг болж, үлгэр холилдсон гэдгийг хэлмээр байна. Гайхамшигтай оршин суугчдад тусалцгаая? Дараа нь яв. Аялах боломжтой зүйлээ санал болго. (Хүүхдүүд тээврийн төрлүүдийг жагсаав: унадаг дугуй, усан онгоц, онгоц, галт тэрэг, машин. Би энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?).

Галт тэргээ сонгоцгооё (хөгжимд галт тэрэг дуурайх). Энд бид ирлээ.

"Чоно ба долоон хүүхэд" үлгэрийн зураг.

Зургийг хараад энэ үлгэрийн нэр юу болохыг надад хэлээч?

Ямаа хэнд зориулж дууг дуулсан бэ? (ямааны хувьд).

Юуны төлөө? Ингэснээр тэд түүнийг гэртээ ирэхэд л хаалгаа онгойлгоно.

Мөн энэ дууг хэн сонссон бэ? Юуны төлөө?

Хүүхдүүдэд туслахын тулд та амьтдын бамбаруудыг нэрлэх хэрэгтэй, дараа нь үлгэр бүрэн дараалалд орно. Бүгд анхааралтай сонс, зөв ​​хариул.

Саарал хулгана нь жижиг хулганатай.

Муур нь сэвсгэр зулзагатай.

Хэрэм нь улаан хэрэмтэй байдаг.

Үнээ нь энхрий тугалтай.

Гахай нь гахайтай.

Үнэг нь зальтай үнэгний зулзагатай.

Ямаанд хөгжилтэй хүүхэд байна.

Чоно саарал зулзагатай.

Тэр баавгай нь бор бамбарууштай.

Нохой нь хөгжилтэй гөлөгнүүдтэй.

Морь нь унагатай.

Мөн ээж, аав хоёр хүүхэдтэй болсон.

Сайн байна, сайн байна!

Бөжин суугаад уйлж байна.

Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ? (Бүжин).

Миланагаас түүнд юу тохиолдсоныг асуух уу?

Бөжин: Би яаж уйлахгүй байна аа. Би овоохойтой байсан, нэг үнэг намайг ирээч гэж хэлээд хөөсөн.

Энэ үлгэрийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая? ("Заюшкинагийн овоохой").

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, үнэг яагаад туулай гуйж эхэлсэн бэ? Түүний овоохой хайлж, мөстэй байсан бөгөөд бөжин нь баст байсан, өөрөөр хэлбэл. модон.

Жилийн хэдэн цагт хайлж эхэлсэн бэ? (Хавар).

Хэн асуудалд орсон туулайд туслахыг хүссэн бэ? (Нохой, чоно, баавгай, азарган тахиа).

Тэдний хэн нь үнэгийг хөөсөн бэ? (Cockerel).

Тиймээс үлгэр сайхан төгсөхийн тулд Cockerel-ийг дуудъя. (Хүүхдүүд "Алтан үет тахиа" хүүхдийн шүлгийг уншдаг).

Cockerel: Ку-ка-ре-ку, юу болсон бэ?

Хүүхдүүд ээ, Кокерелд юу болсныг тайлбарла. (Хүүхдүүд тайлбарладаг).

Cockerel: Би түүнийг хөөнө.

Бөжин: Тусалсанд баярлалаа залуусаа. Мөн энд бидний бэлэг байна. Баяртай.

Cockerel болон Bunny бидэнд юу өгснийг харцгаая. Энэ бол эсрэг талын тоглоом юм. (бөмбөг, цаас).

Хуурай-нойтон

Жижиг том

Хүйтэн-дулаан

Харанхуй - цайвар

Амтат давстай

Зузаан-нимгэн

Урт богино

Өндөр Бага

хаалттай нээлттэй

Асаах унтраалга

зөөлөн-хатуу

Амархан ууртай

Хурц мохоо

Хөгжилтэй - гунигтай

цагаан хар

Зоригтой - хулчгар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа, та зөв!

Хараач - хожуул, хожуул дээр боов. Сайн уу, Колобок. Та юу гэж бодож байна? Амралтын өдөр нэг зараа миний зургийг авч, би бүх зургийг будлиулсан. Та тэднийг эмх цэгцтэй болгоход надад тусалж чадах уу?

Залуус аа, боов энд юу хийж байгаа юм бэ? (Цэнэглэж байна).

Бид хэзээ цэнэглэх вэ? (Өглөө).

Тэгэхээр энэ бол өглөөний талх юм.

Тэр энд юу хийж байгаа юм бэ? (унтаж байна). Тэр хэдэн цагт унтдаг вэ? (Шөнө). Та яаж таамагласан бэ? (Тэнгэрт одод).

Гэхдээ боов алхаж байна. Тэр хэзээ алхдаг вэ? (Өдрийн цаг).

Тэгээд энд бинк ядарсан, нэг өдөр алхсан. Хэзээ байсан бэ? (Орой).

Одоо зургуудаа эмх цэгцтэй байрлуулж, колобок руу амралтын өдөр хэзээ, юу хийснийг хэлье. (Өглөө үдээс хойш Оройн шөнө).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Танд аялал таалагдсан уу? Өнөөдөр бид юу сайн хийсэн бэ? Та юу санаж байна вэ? Та гэртээ эцэг эхдээ юу гэж хэлэх вэ?