Боловсролын ажлын талаар ангийн багш нарт зориулсан семинар. "Эрүүл хүний ​​хүмүүжил" ангийн багш нарын семинар. Семинар - семинарын дүн шинжилгээ

Ангийн багш нарт зориулсан семинар.

Хүүхэдтэй ажиллах хамгийн хэцүү зүйл бол эцэг эхтэйгээ ажиллах явдал юм.

Зорилго: Багш нарт эцэг эхтэй харилцах дүрмийг сануулах.

Илтгэлийн явц

Өдрийн мэнд эрхэм хамт олон. Таныг миний нэрлэсэн семинар - семинарт урьж байгаадаа баяртай байна - Хүүхэдтэй ажиллахад хамгийн хэцүү зүйл бол эцэг эхтэйгээ ажиллах явдал юм. Яагаад энэ сэдвийн талаар ярих шаардлагатай байна вэ?

Зарим эцэг эхчүүд сургуульдаа дуртайяа, тогтмол явдаг, эцэг эхийн хурал, хүүхдүүдийнхээ сурч буй анги танхимд хичээл, сургуулийн амралт, арга хэмжээнд оролцдог. амжилт, ололт амжилт, шинээр гарч ирж буй асуудал, бэрхшээлүүдийн талаар мэдэх. Бусдыг нь ятгаж, өдрийн тэмдэглэлдээ дахин дахин оруулах хэрэгтэй. гэх мэт.

Яагаад ийм зүйл болж байна вэ? Энэ нь юунаас хамаардаг вэ?

Магадгүй энэ нь багш нар бид эцэг эхчүүдтэй хэр зэрэг холбоо тогтоож чадахаас шалтгаална, бид тэднийг сургуулийн амьдралаар нь татна, шаардлагатай бол бид энэ болон бусад нөхцөлд хэрхэн ажиллах талаар зөвлөгөө, зөвлөмж өгөх болно.

Илтгэгчийн үзэгчдэд хандаж хэлсэн үг.

Хүн бүр карттай байдаг - үүл. Картын нэг талд семинарт ирсэн шалтгаанаа бичнэ үү.

Сургаалт зүйрлэл

“Бүхнийг мэддэг нэгэн мэргэн хүн байжээ. Ухаантай хүн бүхнийг мэддэггүй гэдгийг нэг хүн батлахыг хүссэн. Тэр алган дээрээ эрвээхэйг бариад: "Мэргэн минь, надад хэлээч, аль эрвээхэй миний гарт байна: үхсэн эсвэл амьд уу?" Тэгээд тэр өөрөө: "Амьд эмэгтэй - би түүнийг ална" гэж хэлэх болно, үхсэн хүн - би түүнийг гаргана гэж хэлэх болно. Мэргэн бодон "Бүх зүйл чиний гарт" гэж хариулав. Би энэ түүхийг санамсаргүй аваагүй. Сургуульд эцэг эх, хүүхдүүд "гэртээ байгаа" уур амьсгалыг бий болгох нь бидний гарт байна.

Холбогдох яриа

Ангийн багш нартай эцэг эхийн хурлын үүргийн талаар ярилцах. Олон хүмүүсийн хувьд эцэг эхийн хурал нь хийх ёстой ажилтай холбоотой гэдгийг та ойлгож байна. Зарим нь эцэг эхийн уулзалтыг тусламж хүлээж, асуудлыг хамтран шийдвэрлэх гэж үздэг.

Эцэг эхтэй харилцах нь дараахь чанаруудаас болж саад болдог: стресстэй байдал (сөрөг нөлөөний хариуд үүсдэг сэтгэцийн стресс), хэт хариуцлага, сэтгэл хөдлөл.

Гэр бүл бол харьцангуй хаалттай боловсролын байгууллага бөгөөд эцэг эхийн боловсролын чадавхи маш өөр байдаг тул эцэг эхтэй харилцахдаа үүнийг хангах боломжтой байх нь чухал юм. өндөр чанартайхолбоо барих. Заримдаа эцэг эхтэй ажиллах нь хүүхдүүдтэй ажиллахаас хамаагүй хэцүү байдаг. Хүүхдийг үнэлж, багш эцэг эхчүүдэд үнэлгээ өгдөг. Хоцрогдсон, хэцүү оюутнуудын эцэг эхчүүд хурал дээр онцгой таагүй мэдрэмжийг мэдэрдэг. Олон нийтийн хурал дээр зарим хүүхдийн сул талыг ярьж болохгүй. Хүн бүрт зориулсан ерөнхий болон хамааралтай асуултуудыг эрэмбэлэх нь дээр. Оюутны эерэг шинж чанарт анхаарлаа хандуулж, эелдэг байдлаар ганцаарчилсан яриа өрнүүлж, сэтгэл хөдөлгөм асуудлыг илрүүлж, эцэг эхтэйгээ хамт түүнийг шийдвэрлэх арга замыг тоймло.

Харамсалтай нь "сөрөг мэдэгдэл" нь жишиг гэж тооцогддог. Магтаж, урамшуулж, эерэг зүйл ярихаас илүү аливаа зүйлийг шүүмжилж, гомдоллох нь бидэнд амар байдаг. Ядаж нэг өдөр сайн сайхан, өөдрөг амьдрахыг хичээ. Яриадаа аль болох их тусга сайхан үгс, тэднийг инээмсэглэн дагалдан явахад та маш олон гэрэлтсэн нүдийг харах болно, таны захиалгыг биелүүлэхийг хүсдэг хүмүүс.

Хүүхдүүдийг урамшуулж, бага ч гэсэн амжилтыг нь тэмдэглэх хэрэгтэй.

Эцэг эхчүүд багштай хийсэн аливаа нууц яриа нь хүүхдэдээ хор хөнөөл учруулахгүй гэдэгт итгэлтэй байх ёстой. Оюутны багшид даатгасан нууцыг онцгой болгоомжтой хадгалах хэрэгтэй.

Эцэг эхтэй ажиллахдаа багш үргэлж, бүх зүйлд сурган хүмүүжүүлэх хэм хэмжээ, ёс зүй, эелдэг байдлыг дагаж мөрдөх ёстой гэдгийг дахин нэг анхаарах хэрэгтэй.

Практик хэсэг

Одоо би практик хэсэг рүү шилжиж, дасгалуудыг дуусгахыг санал болгож байна эцэг эхийн хурал"Гэр бүлийн халуун дулаан байдал" (танилцуулга, хөгжмийн дагалдан).

Тоглоом "Өөрийгөө магт" ». Таны өмнө "Би аль нь вэ?" Гэсэн жижиг асуулга байна. олон хүнд байдаг шинж чанаруудыг жагсаасан. Тодорхойлж буйг нь сонго эерэг талуудтаны зан чанар. Өөрийгөө магт. Бидэнд хандсан сайхан үгсийг сонсохдоо бид ихэвчлэн ичдэг. Мөн магтаал маш чухал. Хэрэв хүн гаднаас эерэг үнэлгээ аваагүй бол энэ нь мэдрэлийн болон цочромтгой байдал нэмэгдэх шалтгаануудын нэг байж болно. Ажлын өдөрт 3-5 удаа өөрийгөө магтах боломжийг ол. Магадгүй хэн нэгэн уншихыг хүсч байгаа байх. Зоригтойг нь алга ташъя.

Тоглоом "Зураг зурах". Бид бүгд хүүхэд байхдаа төсөөлөх, зурах, зохион бүтээх, чимэглэх дуртай байсан ... .. Тиймээс одоо би чамайг хүүхэд насандаа эргэж очихыг санал болгож байна.

Та "Гэр бүл" гэсэн сэдвээр дуусгаж, бэлэн зураг болгон хувиргах хэрэгтэй зургаан дүрс (гурвалжин, дөрвөлжин, тойрог, зууван, таван өнцөгт) санал болгож байна.

Зургийг аль болох гэнэтийн, гайхалтай харагдуулахыг хичээх нь чухал юм.

Оношлогооны дасгал "Байшин".

Дасгал нь гэр бүлийн харилцаанд дүн шинжилгээ хийх боломжийг олгодог.

Тус бүр нь А4 (эсвэл А5) хуудсан дээр зургаан цонхтой байшинг зурдаг. Үүний дараа гэр бүлээ энэ байшинд суулгаарай.

Зургийг хэлэлцэхгүй. Өөртөө дүн шинжилгээ хийдэг.

"Сэтгэлийн зорилт" дасгал (тусгал).

Одоо би таныг хөтлөгчдөө хүслээ бичиж, сэтгэл санаагаа дараах байдлаар илэрхийлэхийг санал болгож байна. Танд наалт болон сэтгэлийн бай өгөх болно. Таны даалгавар бол цаасан дээр хүслээ бичиж, энэ бичээс нь таны сэтгэл санааны байдалд тохирох тойрог сонгох замаар зорилтот дээр наах явдал юм.

Модераторын хаалтын үг.

Өнөөдөр бидэнтэй хамт байгаад баярлалаа. Тэд өөрсдийн бодол санаа, мэдрэмжээ хуваалцсан. Гэр бүлээ үнэлж, анхаарал халамж тавь, учир нь энэ нь танд болон таны хүүхдүүдэд сэтгэлийн амар амгаланд хэрэгтэй. Энэ бол нэг талаас хүрээлэн буй орчны сөрөг нөлөөллөөс хамгаалж, нөгөө талаас нийгмийн амьдралд дасан зохицож чадах орчин үеийн амьдралын шуурга, хүнд хэцүү байдлаас таны цайз юм. Оюутнуудынхаа эцэг эхтэй харилцах нь үргэлж үр дүнтэй байх болтугай. Чамд амжилт хүсье.

Та бүхний ажилд баярлалаа!

Уран зохиол:

    гэр бүлийн боловсрол/ Comp. Т.Е.Заводова, Ю.А.Лежнева. - Минск: Красико - Хэвлэх, 2006.

    Эцэг эхийн их сургуулиуд / комп. О.А.Запотылок. - Минск: Красико - Хэвлэх, 2006.

    Vopel K. Эрчим хүчийг түр зогсоох. Сэтгэлзүйн тоглоомуудба дасгалууд: Практик гарын авлага / Пер. түүнтэй хамт. - М.: Эхлэл, 2001.

Энэ сэдвээр ангийн багш нарт зориулсан семинар:

"Бид боловсрол эзэмшдэг үү?"

Зорилго:

"боловсролын талбар" -ын хил хязгаарыг тодорхойлохын тулд багш нарыг боловсролын нөхцөл байдлын шинж чанар (шинж тэмдэг) -тэй танилцуулах;

багшийн сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанд хувь хүний ​​​​боловсролыг хөгжүүлэхэд оруулсан хувь нэмрийг нь шинжлэхэд (өөртөө дүн шинжилгээ хийх) бэлтгэх;

багшийн хувийн тусгал шинж чанарыг хөгжүүлэх.

Бэлтгэл ажил:

1) "Хүмүүжлийн нөхцөл байдлын шинж тэмдэг" тэмдэглэл бэлтгэх.

2) Боловсролын нөхцөл байдлын шинж тэмдэг бүхий хуудас бэлтгэх.

3) Багш бүрт өнгөт харандаа (улаан, ногоон).

4) Үзүүлэн үзүүлэх дасгалд зориулсан өнхрөх тод өнгийн ариун цэврийн цаас.

Барьж байна

1. Зохицуулагчийн нээлтийн үг.

Сурагчдад хичээл заах багшийн үйл ажиллагаа нь тэднийг хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанаас ялгаатай юу? Хэрхэн?

Багш нь зөвхөн мэдлэг дамжуулаад зогсохгүй сурган хүмүүжүүлж, тодорхой үйлдлийг гүйцэтгэдэг. Яг юу вэ?

2. Боловсрол гэж юу вэ?

Хувь хүний ​​хандлагын үүднээс боловсрол гэж юу вэ?

Боловсролын үйл ажиллагаа нь:

сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагааХүүхдийн амьдралыг өөрчлөх, хариуцлага хүлээх, бие даасан байдал, шүүмжлэлтэй хандах, утгын тогтолцоо, чадварыг бий болгох нөхцөл байдалд оруулах замаар хүүхдийн субъектив ёс суртахууны туршлагыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. ёс суртахууны сонголт, үүнд өөрсдийн боловсролын асуудалд;

Оюутны өөрийн субъектив туршлага, туршлагыг бий болгох, ёс суртахууны хэм хэмжээг төлөвшүүлэх, дагаж мөрдөх, бэрхшээлийг даван туулах, зөрчилдөөнийг арилгахад багшийн туслалцаа үзүүлэх;

сургуулийн сурагчдын дотоод ертөнцтэй ажиллах сайн дурын, ёс суртахууны хүчин чармайлтыг зохион байгуулах - хувь хүний ​​үнэ цэнэ, семантик, ёс суртахууны хүрээ;

илэрч, хөгжих нөхцөлийг бүрдүүлэх Хувийн шинж чанарсурагч;

Оюутны үйл явдлыг мэдрэх, бодитой эсвэл оюун санааны үйлдэл хийх, түүнийг энэ туршлагад хүргэх ёс суртахууны үйлдлүүдийг хийх нөхцөл байдалд "оролцуулах"; Энэ нь сурагчийг үйл явдлын гинжин хэлхээнд "хамруулах" нэг хэлбэр юм сурган хүмүүжүүлэх дэмжлэгүйл явдлын орон зайд;

Оюутан хариуцлагатай, идэвхтэй гэсэн утгыг хайж олох, олж авах нөхцлийг багшийн зүгээс бий болгох бүтээлч хандлагаболовсрол, түүнчлэн энэ туршлагыг өөрийн амьдралаа зохиох талбарт шилжүүлэх.

Боловсролын зорилго нь ёс суртахууны соёлын хувь хүнийг төлөвшүүлэх явдал юм. Ёс зүйг заах, дамжуулах соёлын уламжлалбагшийн хувьд илүү хялбар. Гэхдээ хүний ​​мөс чанар, дотоод ёс суртахууны байр суурийг хэрхэн бүрдүүлэх вэ?

Саймон Соловейтчикийн "Бүх нийтийн сурган хүмүүжүүлэх ухаан" номноос ишлэл уншиж байна

"Хэрэв бидний хажууд байгаа хүүхэд мөс чанаргүй байна гэж үзвэл боловсрол боломжгүй болно."

Хүн бүр ухамсартай байдаг. Мөс чанарыг хүмүүжүүлэх нь бидний ажил биш, ухамсар нь хүүхдийн сэтгэлд өөрөө бий болдог. Бидний ажил бол ухамсарыг төлөвшүүлэх явдал юм. Мөс чанар бол бүх зүйл дээр тулгуурласан ерөнхий үнэний санаа юм. Аажмаар хүүхэд хамгийн дээд ёс суртахууныг дагаж мөрддөггүй, харин түүний ойр дотны, хүндэтгэдэг хүмүүсийн бүлгийн ёс суртахуун, "лавлагаа бүлэг" -ийн ёс суртахууныг дагаж мөрдөж эхэлдэг. Ухамсрын хувьд хулгай хийх нь ичгүүртэй, харин хөдөөгийн хүүхдүүдийн үүднээс бусдын цэцэрлэгт авирахгүй байх нь ичгүүртэй байж болно - энэ бол хулчгар байдлын шинж юм. Тиймээс бид охид, хөвгүүн хоёрыг дуслаар авах нь муу гэж хэчнээн баталж байгаагаас үл хамааран ангид D ангийн сурагчдыг биш харин онц сурдаг хүүхдүүдийг дорд үзэж байвал ятгах нь үр дүнд хүрэхгүй.

Энд ятгах нь үр дүн багатай бөгөөд шийтгэл нь огтхон ч үр дүнд хүрэхгүй, зөвхөн хүүхдийн зөв гэдэгт итгэх итгэлийг бэхжүүлж, түүнийг бардам болгодог - эцэст нь тэр итгэл үнэмшлийнхээ төлөө зовж байвал бидний хүн бүр бахархдаг.

Хэрвээ хүүхэд байнга "боломжгүй, боломжгүй" гэж хэлдэг бол аажмаар гаднаас ирсэн "энэ боломжгүй" гэдэг нь ёс суртахууны зуршил болж, дотооддоо "Би чадахгүй ... өөрөөр". Тийм юм уу? Энэ байдлыг харцгаая ...

Олон удаагийн хоригийн үр дагаврыг харуулах.

Нэг сурган хүмүүжүүлэгч (жагсаалд оролцох хүсэлтэй) урагш алхдаг. Сандал (төв хэсэгт, самбарын дэргэд байрладаг, суудлаа үзэгчдэд эргүүлсэн) - оюутны байр суурийг илэрхийлдэг - "сургуулийн вандан сандал дээр суув". Та сууна уу. Та оюутан.

Сургагч багш нь хориглолтоор хүмүүжүүлдэг багшийн үүргийг гүйцэтгэдэг. Тиймээс…

1. Оюутан нийгмийн шинэ байр сууриндаа дасахын тулд түүнийг сандал дээрээ байлгах нь чухал.

Та хөлөө хаана тавьсан бэ? Чи тийшээ явж зүрхлэх хэрэггүй! Таны хөл тэнд байхгүй байхын тулд! Хэрэв хөл нь амрахгүй бол толгойд ямар нэг зүйл буруу байна! (хөтлөгч "сургуулийн хүүгийн" хөлийг боож өгдөг)

2. Оюутан өөрийгөө хянах чадварт суралцах нь чухал:

Битгий хүр! Битгий ав! Үүнийг байранд нь тавь! Тайвшир! (хөтлөгч "оюутны" гарыг боож өгнө)

3. Оюутан хичээлдээ боловсролын материалд анхаарлаа төвлөрүүлэх нь чухал.

Чимээгүй суу! Самбар руу эргэ! Битгий эргүүл! (мөр боолт).

Чихээ бүү унжуул! Нэг чихээрээ орж нөгөө чихээрээ гарсан уу? Хичээл дээр намайг сонс! (чихийг боолт)

Битгий эргэн тойрноо хар! Бусдын дэвтэр рүү бүү хар! Самбар дээр нүд! (Тэдний нүдийг боох). Одоо оюутанд гадны "боломжгүй" бүхэл бүтэн спектрийг хэрэглэж байна.

Демогийн дараах эргэцүүлэл:

асуултуудын хэлэлцүүлэг:

Гаднаас ирж буй хоригийн систем дэх оюутныг харахад танд ямар мэдрэмж, бодол төрдөг вэ?

Хориотойгоор хязгаарлагддаг сургуулийн сурагчийн хувьд та юу гэж бодож байна вэ? Ийм нөхцөлд та юу хүсч байна вэ? Юу хүсэж байгаагаа хий.

Эдгээр хязгаарлалтууд хэр хүчтэй вэ? Гадны "үгүй" нь дотоод үнэт зүйлсийн систем, үйл ажиллагааны удирдамж болсон уу? Тэгээд яагаад? "Үгүй" нь "Би чадахгүй" болохын тулд энэ дасгалд юу хийх хэрэгтэйг төсөөлөөд үз дээ? (Доосыг чангатгах - хориглолт, шийтгэлийн системийг чангатгах - таталт, таталт, эвлэрэх). Гэхдээ дараа нь "Би чадахгүй" нь "Би үүнийг өөрөөр хийж чадахгүй" биш, харин "Би огт чадахгүй" болно. (Идэвхгүй байдал, хүсэл зориггүй байдал, нүүр царайгүй байдал).

Соловейчик руу буцъя:

“Зарим хүүхдүүдэд “боломжгүй, боломжгүй” гэж хэлчихээд “Би чадахгүй” болж хувирдаг бол зарим тохиолдолд энэ хувирал ямар нэг шалтгааны улмаас тохиолддоггүй ... "Боломжгүй" гэсэн хувирал болсныг та харж байна. руу "би чадахгүй" гэж бараг үргэлж "гаднах ичгүүр, өртөх ичгүүр" хүрээнд явагддаг. Үнэнийг зөрчиж хүний ​​гүн гүнзгий ичгүүрийг "боломжгүй, боломжгүй" гэсэн хоригоор өсгөдөггүй. Энэ нь өөр үндэстэй - мөс чанар.

Ичиж ичгүүрийг суулгаж болохгүй, ичгүүрийн мөн чанар нь түүнийг суулгахыг зөвшөөрдөггүй. Та хүүд мянга дахин давтаж болно: "Чи ичиж зовох ёстой!" - гэхдээ тэр ичдэггүй, ичихгүй байгаадаа буруутай мэт санагдаж байсан ч өөрийгөө барьж чадахгүй.

Хүүхдийг ухамсраар нь тарчлааж, ичгүүр гэж юу байдгийг мэдэхийн тулд түүнийг ичиж болохгүй. Ичгүүр - ухамсрыг хөнгөвчлөх. Ичгүүрийн хүч нь бид хэр олон удаа ичиж байгаагаас хамаардаггүй, харин өсвөр насныхан биднийг хэр хүндэлдэг, түүнд хэр ойр, эрхэм хүн бэ гэдгээс хамаардаг.

3. Бүлгийн ажил

Даалгаврын дугаар 1.

Багшийн боловсролын үйл ажиллагааны жагсаалтыг гаргаж, дараах хэллэгүүдийг үргэлжлүүлнэ үү.

- "Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа (хичээл) бэлтгэх явцад багш боловсролын чиглэлээр ажилладаг, хэрэв ..."

- "Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа (хичээл) явуулах явцад багш боловсролын ажилд завгүй байдаг ..."

- "Үйл явдлын (хичээлийн) үр дүнгээс харахад багш боловсролын үйл явцыг явуулдаг гэж маргаж болно, хэрэв ..."

10-15 минут ярилцсаны дараа бүлгийнхээ эргэцүүлэлтийг танилцуул.

Даалгаврын дугаар 2.

Боловсролын үйл ажиллагааны жагсаалтыг тус тусад нь уншина уу.

Шалгах ногоон өнгөтэйТаны хамгийн их ашигладаг эцэг эхийн таван үйл ажиллагаа.

Сурагчиддаа ховор эсвэл огт ашигладаггүй боловсролын таван үйлдлийг улаанаар тэмдэглэ.

Боловсролын нөлөөллийн бүлгийн хуудсан дээр бүлгийн хуримтлуулсан жагсаалтын дагуу тохирох зүйлсийг тэмдэглэ. Бүлгийн анхаарлын гадна үлдсэн зүйл юу вэ?

Өөрийнхөө ховор хэрэглэгддэг боловсролын нөлөөллийг бүлгийн орхигдсон боловсролын нөлөөлөлтэй харьцуулна уу?

Юуг анхаарах вэ?!

Хэрэв их зүйл давхцаж байвал ерөнхий чиг хандлагыг тодорхойлсон болно. Мөн бидэнд нэмэлт мэдээлэл, ангийн багш нарт удирдлага, арга зүйч, сэтгэл зүйчээс тусламж хэрэгтэй байна.

Тохирохгүй байна - нөхцөл байдал орон нутгийн байна. Та үүн дээр тус тусдаа ажиллах боломжтой.

Багшийн үйл ажиллагааны жагсаалт

"Би боловсролын чиглэлээр ажилладаг" хэрэв:

Би хүүхдийн багийг нэгтгэх, нэгтгэх нөхцөл байдлыг бий болгодог;

Би хариуцлага, бие даасан байдал, хүлээцтэй байдлын илрэлийн нөхцөл байдлыг бий болгодог;

Би анхааралдаа авч байна насны онцлогТэгээд амьдралын нөхцөл байдалсурагч;

Би хүүхдийн өөрийн санаачилгын илрэлийг өдөөдөг;

Би боловсролын агуулгад амьдралын баримт, хувийн (болон хувийн) туршлагыг оролцуулдаг;

Би амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болгодог;

Би амьдралын янз бүрийн нөхцөл байдалд "ёс суртахуунгүй" талбарт сонголт хийх чадварыг сургадаг;

Би хүүхдэд бэрхшээлийг даван туулах, зөрчилдөөнийг арилгахад тусалдаг;

Би хүүхдүүдтэй харилцах үйл явцад өөрийн амьдрал, хувийн туршлагаа оролцуулдаг, гэхдээ би тунхагладаггүй: хүссэнээрээ хий;

Би хувь хүний ​​рефлекс шинж чанарыг бүрдүүлэхэд ханддаг;

Сурагчидтай харилцахдаа би юу хийдэг, яагаад, яагаад би, миний ойр дотны хүмүүс, нийгэм;

Би хүүхдүүдийн бие даасан байдалд итгэж, тэдний үүрэг хариуцлагад найдаж байна;

Би өөрийнхөө болон бусдын сайн сайхны төлөө нийтлэг үйл хэрэгт оролцох урам зориг өгдөг;

Би хувийн сонирхлоо харуулж, харуулдаг;

Би сэтгэлзүйн таатай уур амьсгал, хамтдаа амьдрах сонирхолтой уур амьсгалыг бий болгож, хадгалах;

Би таашаал, баяр баясгалан (өөрийн болон бусдын төлөө), амжилтын төлөө тохируулдаг;

Бие биенээ дэмжиж, туслах нөхцөлийг дэмжиж байна” гэв.

4. Эцсийн хэсгийг уншиж байна

Саймон Соловейтчикийн номноос.

"Хүүхдийн хүмүүжлийн нөлөөлөл бол идэвхгүй сурган хүмүүжүүлэх арга юм. Бид Хүүхдийн дүр төрхөөр бидний бүх үйлдлийг толгойдоо зурсан бөгөөд одоо бидний бүх үйлдлүүд үүгээр тодорхойлогддог. Жинхэнэ хүүхэд бага зэрэг хазайвал бид хариу үйлдэл үзүүлж эхэлдэг. Хэрэв тэр дагаж мөрдвөл. өгөгдсөн зан үйлийн замналаар бид унтдаг.Бид хүүхдийг анзаардаггүй, зөвхөн түүний дутагдлыг анзаардаг.

Ёс суртахууны болон оюун санааны боловсрол бол идэвхтэй сурган хүмүүжүүлэх ухаан юм. Бид өрөвдөх сэтгэлийг төрүүлж, сайн сайхныг сэрээдэг. Бид өөрсдөө сүнстэйгээ унтдаггүй, хүүхдийн сүнсийг унтуулдаггүй.

Зорилгын сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь хүүхэд юу мэдэх ёстой, юу чаддаг, ойлгох ёстойг онцолдог. Энэ нь бидэнд хэлдэг: энэ нь зайлшгүй шаардлагатай ... Энэ нь зайлшгүй шаардлагатай ... Арга зүйн сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь эдгээр сайн мэддэг "болох ёстой ба" -д хэрхэн хүрэхийг онцолдог. Тэр хэлэхдээ: хэрэгтэй, энэ нь шаардлагатай ... To, энэ нь шаардлагатай ...

Хүүхдүүд ёс суртахуунтай хүн болж өсөхийн тулд хүүхдээс зөвхөн түүнд халдахгүйгээр хүрч чадах зүйлээ л олж авах хэрэгтэй. Хэрэв ёс суртахуун байгаа бол бүх зүйл байх болно; Хэрэв ёс суртахуун байхгүй бол юу ч байхгүй болно."

Семинарын төгсгөлд багш нар хичээлийг зохион бүтээхдээ боловсролын нөхцөл байдлын шинж тэмдэг, түүний хүмүүжлийн үр нөлөөг ашиглах, мөн хичээлийн боловсролын чадавхид бие даан дүн шинжилгээ хийхийг урьж байна. Хүмүүжлийн нөхцөл байдлын шинж тэмдгүүдийн жагсаалт бүхий санамж бичгийг тараадаг.

Эцэг эхийн нөхцөл байдлын шинж тэмдэг

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google акаунт (бүртгэл) үүсгэн нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Бид хүмүүжүүлж байна уу?

Сурагчдад хичээл заах багшийн үйл ажиллагаа нь тэднийг хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанаас ялгаатай юу? Багш нь зөвхөн мэдлэг дамжуулаад зогсохгүй сурган хүмүүжүүлж, тодорхой үйлдлийг гүйцэтгэдэг. Яг юу вэ?

Хувь хүний ​​хандлагын үүднээс боловсрол гэж юу вэ?

Боловсролын үйл ажиллагаа нь: хүүхдийг өөрийн амьдралыг өөрчлөх нөхцөл байдалд оруулах замаар түүний субъектив ёс суртахууны туршлагыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа; оюутны өөрийн субьектив туршлагыг бий болгоход багшийн тусламж; өөрийн дотоод ертөнцтэй ажиллах сайн дурын, ёс суртахууны хүчин чармайлтыг зохион байгуулах; сурагчийн хувийн шинж чанарыг илэрхийлэх, хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх;

Оюутны үйл явдлыг мэдрэх, бодитой эсвэл оюун санааны үйлдэл хийх, түүнийг энэ туршлагад хүргэх ёс суртахууны үйлдлүүдийг хийх нөхцөл байдалд "оролцуулах"; энэ нь сурагчийг үйл явдлын гинжин хэлхээнд "хамруулах" нэг төрөл бөгөөд үйл явдлын орон зайд сурган хүмүүжүүлэх дэмжлэг юм; Оюутны боловсролд хариуцлагатай, идэвхтэй, бүтээлч хандлагын утга учрыг хайж олох, олж авах, энэ туршлагыг өөрийн амьдралаа зохиох талбарт шилжүүлэх нөхцлийг багшийн зүгээс бий болгох.

Боловсролын зорилго нь ёс суртахууны соёлын хувь хүнийг төлөвшүүлэх явдал юм.

"Хүүхдэд боловсрол олгох шаардлагагүй - хүүхдүүд найз нөхөд байх ёстой." С.С.Оловейчик

"Хичээлээс гадуурх хичээлийг бэлтгэх явцад багш боловсролын үйл ажиллагаа эрхэлдэг бол ..." "Хичээлээс гадуурх хичээл явуулах явцад багш боловсролын үйл ажиллагаа эрхэлдэг бол ..." "Хичээлээс гадуурх хичээлийн үр дүнгээс харахад ..." үйл явдал, хэрэв багш боловсролын үйл явцыг явуулдаг гэж маргаж болно, хэрэв ..."

Таны ажилд баярлалаа!

Урьдчилан үзэх:

САНУУЛГА

Эцэг эхийн нөхцөл байдлын шинж тэмдэг(эсвэл багшийн боловсролын үйл ажиллагаа)

Багш сурган хүмүүжүүлэгчийн зүгээс хүүхдийн ёс суртахууны хувьд өөрийгөө өөрчлөх хүчин чармайлтыг дэмжих.

Хүүхдийг сурган хүмүүжүүлэгчийн холбоотон болгон төлөвшүүлэх нь өөрийн дутагдлыг даван туулах, "өөртөө хүчин чармайлт гаргах" явдал юм.

Багшийн анхаарлыг түүний үйл ажиллагааны гадаад шинж чанар, зохицуулалтад бус харин түүний үйл ажиллагааны үнэ цэнэ, утга санааны хүрээнд төвлөрүүлэх.

Сурагчийг өөр хүнд хандах хандлагыг өөрийн үнэлэмж болгон харуулахад урамшуулах.

Багш нь сурагчдын ёс суртахууны чадварыг төлөвшүүлэх (биеэ зориулах, чөлөөтэй сонгосон ёс суртахууны үйлдэл, бусад давамгайлал гэх мэт).

Сурагчийг бүтээлч (бүтээлч) амьдралд оруулах, түүний зорилго, утга санаа, үйлдэл, үйлдэл бүрийг байнга тусгах;

Хүчтэй хүсэл эрмэлзэл, хурцадмал байдал, өөрийгөө "хялбар зам" -аас холдуулах хүсэл эрмэлзэлийн илэрхийлэлд сурагчийг урамшуулах; хувийн төлөвлөгөөний дагуу амьдрах; өөрийн зам дагуу явахад тусална уу.

Багш-сурган хүмүүжүүлэгчийн анхаарлыг объектив үйл ажиллагааны үйл явц, үр дүнд бус харин зан төлөв, ухамсар, ёс суртахууны болон семантик талбар дахь хувь хүний ​​​​хүлээж буй өөрчлөлт (эсвэл түүний боломж) дээр төвлөрүүлдэг.

Мэдлэг олж авах үйл явцад сурагчдын идэвхтэй байр суурийг бүрдүүлэх нийгмийн төслүүдҮүний үр дүнд сайн дурын байдал, сэдэл, өөрийгөө зохион байгуулах шинж чанарууд нь тэдний үйл ажиллагаанд хэрэгждэг.

Оюутныг оршин тогтнох асуудлыг шийдвэрлэхдээ хувийн функцийг (сонголт, эргэцүүлэл, утга санааг бий болгох, хариуцлага, хүсэл зориг, бүтээлч байдал, дур зоргоороо гэх мэт) харуулах хэрэгцээ шаардлагаас өмнө тавьсан нөхцөл байдалд оруулах.


Ларина Галина
5-11-р ангийн багш нарт зориулсан арга зүйн семинар "Боловсролын байгууллагад дээрэлхэхээс урьдчилан сэргийлэх нь"

Бараг болгонд ангид оюутнууд байдагдоог тохуу, ил доромжлолын объект болдог. Сургуулийн дээрэлхэх нь өнгөрсөн зүйл биш юм түр зуурын: өвдөлт, доромжлол нь ихэвчлэн хэдэн жил, тэр ч байтугай төгсөх хүртэл үргэлжилдэг. Хамгийн гол нь асуудал бол бараг бүх хүн эрсдэлд орох явдал юм.

дээрэлхэх(Англи дээрэлхэхээс)- нэг хүнийг нөгөөд нь хэлмэгдүүлэх, нэг хүүхдийг бусад хүүхдүүд түрэмгийлэн хавчуулах. Бүх насныханд илэрдэг ба нийгмийн бүлгүүд. Хэцүү тохиолдолд энэ нь бүлэглэлийн гэмт хэргийн зарим шинж чанарыг өөртөө авч болно.

IN орчин үеийн ертөнцсургууль дээрэлхэххүлээн зөвшөөрч, арга хэмжээ авах шаардлагатай нийгэм-сурган хүмүүжлийн ноцтой асуудал гэж үздэг урьдчилан сэргийлэх. Дээрэлхэхээс урьдчилан сэргийлэх(үүнийг урьдчилан сэргийлэх, эсвэл түрэмгийлэл, хүчирхийллийн түвшинг бууруулах арга хэмжээ) нь энэхүү сөрөг үзэгдлийн цар хүрээг багасгах, түүнд оролцож буй "түрэмгийлэгч" болон "хохирогчдын" тоог бууруулах, хүүхдийн хоорондын харилцааг сайжруулахад тусална. хувь хүний ​​онцлогхүн бүр.

Үндсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүд дээрэлхэх:

1. Энэ бол түрэмгий, сөрөг зан үйл юм.

2. Энэ нь тогтмол явагддаг.

3. Оролцогчид тэгш бус эрх мэдэлтэй харилцаанд тохиолддог.

4. Энэ зан үйл нь санаатай.

Дараах төрлүүд байдаг дээрэлхэх:

1. Биеийн тамирын сургууль дээрэлхэх- хүүхэдтэй холбоотой бие махбодийн хүч хэрэглэх, улмаар бие махбодид гэмтэл учруулж болзошгүй (зодох, зодох, түлхэх, алгадах, цохих, ханцуйлах, өшиглөх).Онцгой тохиолдолд хутга гэх мэт зэвсэг хэрэглэдэг. Энэ зан үйл нь охидоос илүү хөвгүүдийн дунд түгээмэл байдаг.

2. Сэтгэл судлалын сургууль дээрэлхэх хүчирхийлэлсэтгэцэд үзүүлэх нөлөөлөлтэй холбоотой, хэл амаар доромжлох, сэтгэл санааны аюулгүй байдлыг зориудаар заналхийлэх замаар сэтгэл зүйн гэмтэл учруулах.

Сэтгэл зүйн дээрэлхэххэд хэдэн байна дэд зүйл:

Амаар дээрэлхэх- байнга хэрэглэдэг доромжилсон нэр эсвэл хоч өргөдөл гаргах

хохирогчийг нэрлэх, тохуурхах, доромжилсон цуу яриа тараах, эцэс төгсгөлгүй үг хэлэх, өрөөсгөл үнэлгээ өгөх, бусад хүүхдүүдийн дэргэд доромжлох. Нэрээр нь дуудаж байгаа нь оюутны бэлгийн чиг баримжааны талаар сануулга хэлбэрээр мөн байж болно;

Амаар бус дээрэлхэх- гэмтээсэн дохио зангаа эсвэл үйлдэл (хохирогч руу нулимах эсвэл түүний зүг чиглэх, бүдүүлэг дохио зангаа үзүүлэх);

айлган сүрдүүлэх - айдас, айдас төрүүлэх, хохирогчийг тодорхой үйлдэл, үйлдэл хийхийг албадах зорилгоор байнга заналхийлэх, шантаажлах;

Тусгаарлах - хохирогчийг санаатайгаар тусгаарлах, хөөх эсвэл зарим эсвэл бүх оюутнууд үл тоомсорлох. анги. Тэд хүүхэдтэй тоглох, найзлах, алхахаас татгалздаг, түүнтэй нэг ширээнд суухыг хүсдэггүй, төрсөн өдөр болон бусад арга хэмжээнд урьдаггүй. Энэ нь тэмдэглэл тараах, хохирогчийн сонссон доромжилсон үгсийг шивнэх, самбар болон олон нийтийн газар доромжлох зэрэг үйлдлүүд дагалдаж болно;

Хүлээн авах - мөнгө, үнэт зүйл, эд зүйлсийг хохирогчоос заналхийлэх, шантаажлах, айлган сүрдүүлэх замаар нэхэмжлэх;

Хохирол болон эд хөрөнгөтэй холбоотой бусад үйлдэл - хулгай, дээрэм, хохирогчийн хувийн эд зүйлийг нуух;

Сургууль кибер дээрэлхэх нь доромжлол юм, Интернэт, нийгмийн сүлжээ, имэйл, утас болон бусад цахим хэрэгслээр доромжлох (тодорхой бус дамжуулах) зураг, гэрэл зураг, нэрээ нууцалсан утсаар ярих, нэр дуудах, цуурхал тараах, хохирогчид дээрэлхэхвидео бичлэг хийж цахимд байршуулсан.

Биеийн болон сэтгэл зүйн хүчирхийлэл ихэвчлэн хамт явдаг. Доог тохуу, дээрэлхэл үргэлжилсээр байж магадгүй урт хугацаахохирогчдод сэтгэлийн шарх үүсгэх.

Ямар ч хүүхэд амьдралын тодорхой нөхцөл байдалд "хохирогч" эсвэл хүчирхийлэгч болж болзошгүй. Гэвч өсвөр насны хүчингийн гэмт хэрэг үйлдэгсэд ихэвчлэн идэвхтэй, өөртөө итгэлтэй, давамгайлсан, оюун ухаан, бие бялдрын хувьд хүчирхэг хүүхдүүд байдаг.

Үргэлж дээрэлхэх нөхцөл байдалд байдаг Байна:

Хохирогчийг дарамталж, айлган сүрдүүлдэг хүнийг "түрэмгийлэгч" гэнэ.

Түрэмгийлэгчийн төрлүүд:

Нигилист нь охидоос илүү эрэгтэй хүүхэд байдаг. Энэ бол сэтгэлгээний төрлөөр логикч юм. Эмгэг судлалын сэтгэл хөдлөлгүй байдал нь түүнийх юм ялгах онцлог. Тэр зөвхөн өөрийгөө сонсож, зөвхөн өөрийнхөө бодлыг харгалзан үздэг. Бусдад тохуурхсан, доромжилсон хоч сэдэж өгдөг

Нөхөн олговор - мэдлэг, суралцах чадвар дутмаг нь хүч чадал, худал хуурмаг, бүдүүлэг байдлын илрэлийг нөхдөг. Сул дорой, хамгаалалтгүй хүмүүсийг дээрэлхэх дуртай. Тэрээр өөрт нь тохиолдсон гомдлоо удаан хугацаанд санаж, үргэлж өшөө авахыг хичээдэг. Үүнийг шийдэх цорын ганц арга зам буллер- багийн дэмжлэгийг авах. Хохирогчийг бусад хүмүүс дэмжиж байгааг ойлгомогц түүний түрэмгийллийн эрч хүч буурдаг.

Комбинатор бол хөгжингүй оюун ухаантай харгис өсвөр насны хүүхэд юм. Тэрээр бусдыг элэглэн түлхэх замаар удирдах дуртай өөр хоорондоо ангийнханхажууд байх зуураа. ийм хүмүүстэй чин сэтгэлээсээ харилцах буллерямар ч үед энэ нь гэнэтийн бөгөөд маш өвдөлттэй цохилт болж хувирдаг.

"Хохирогч" - түрэмгийлэлд өртсөн хүн.

"Хамгаалагч" - хохирогчийн талд байгаа, түүнийг түрэмгийллээс хамгаалахыг хичээдэг хүн.

"Мөрдөгчид"- түрэмгийлэгчийн эхлүүлсэн хавчлагад оролцсон хүмүүс.

"Дэмжигчид" - түрэмгийлэгчийн талд байгаа, дээрэлхэхэд шууд оролцдоггүй, гэхдээ тэднийг урьдчилан сэргийлдэггүй хүмүүс.

"Ажиглагч" - түрэмгий харилцан үйлчлэл, дээрэлхэх талаар нарийн ширийн зүйлийг мэддэг, гэхдээ төвийг сахисан байр суурийг баримталдаг хүн.

оюутнуудын ердийн шинж чанарууд

"түрэмгийлэгч" болох хандлагатай дээрэлхэх:

Бусдыг захирч, захирах хүчтэй хэрэгцээтэй байх

оюутнууд, ингэснээр зорилгодоо хүрэх;

Импульс, амархан уурладаг;

Ихэнхдээ насанд хүрэгчид, түүний дотор эцэг эх, багш нарт үл тоомсорлож, түрэмгий ханддаг;

Тэд хохирогчдоо өрөвдөх сэтгэлгүй;

Хэрэв тэд хөвгүүд бол бусад хөвгүүдээс бие бялдрын хувьд илүү хүчтэй байдаг;

Хүүхдүүд сэтгэлийн дулаан багатай гэр бүлд хүмүүждэг

дэмжлэг үзүүлэх (жишээлбэл, асрамжийн гэр бүлд өнчин хүүхдүүд гэх мэт).

Гэмт хэрэг үйлдэгчид зан авираараа хохирогчдоо хор хөнөөл учруулахыг үргэлж хүсдэггүй гэдгийг анхаарах нь чухал юм. Тэд өөрсдийн гэсэн байж болно зорилго: хүч чадлаа мэдрэх, нөхцөл байдалд нөлөөлөх, өөртөө чухал ач холбогдолтой зан чанарын шинж чанарыг бий болгох.

"Хохирогч" дээрэлхэхихэвчлэн сул дорой эсвэл бусдаас ямар нэгэн байдлаар ялгаатай хүүхдүүд болдог. Хүчирхийллийн хохирогчдын ихэнх нь хүүхдүүд, байх:

Биеийн хөгжлийн бэрхшээлтэй - нүдний шил зүүсэн, сонсгол муутай эсвэл хөдөлгөөний бэрхшээлтэй (жишээлбэл, тархины саажилттай, өөрөөр хэлбэл өөрийгөө хамгаалж чадахгүй хүмүүс үе тэнгийнхнээсээ бие махбодийн хувьд сул дорой);

Зан төлөвийн шинж чанарууд - хаалттай, мэдрэмтгий, ичимхий, түгшүүртэй эсвэл импульсив хүүхдүүд. Хэт идэвхтэй хүүхдүүд хэтэрхий ядаргаатай байдаг нийтэч: бусдын яриа, тоглоомд орох, тэдний санал бодлыг тулгах, тоглоомонд ээлжээ хүлээж байхдаа тэвчээргүй байх. Эдгээр шалтгааны улмаас тэд ихэвчлэн үе тэнгийнхнийхээ дунд уур хилэн, дургүйцлийг төрүүлдэг;

Гадаад төрх байдлын онцлог - хүүхдийг онцгой болгодог бүх зүйл Гадаад төрхнийт массаас нь объект болж болно шоолох: улаан үс, сэвх, цухуйсан чих, тахир хөл, толгойн онцгой хэлбэр, биеийн жин (бүтэн эсвэл нимгэн);

Нийгмийн ур чадвар муу - харилцаа холбоо, өөрийгөө илэрхийлэх туршлага дутмаг.

Ийм хүүхдүүд хүчирхийлэл, доог тохуу, доромжлолоос өөрийгөө хамгаалж чаддаггүй, ихэвчлэн ганц ч дотны найз байдаггүй, үе тэнгийнхнээсээ илүү насанд хүрэгчидтэй илүү амжилттай харилцдаг;

Сургуулиас айх - хүүхдүүдэд сурлагын бүтэлгүйтэл ихэвчлэн үүсдэг

сургуульд сөрөг хандлага, хувь хүнтэй уулзахаас айдаг зүйлсбусад хүмүүсийн сэтгэлийн түгшүүр, тодорхойгүй байдал гэж ойлгогддог;

Багийн туршлага дутмаг (гэрийн хүүхдүүд)- Сургуульд орохоосоо өмнө хүүхдийн багтай харилцах туршлагагүй хүмүүс харилцааны бэрхшээлийг даван туулах чадваргүй байж болно;

Эрүүл мэндийн онцлог - доог тохуу, дээрэлхэх шалтгаан болдог олон эмгэг байдаг үе тэнгийнхэн: эпилепси, tics, гацах, хэл ярианы эмгэг болон бусад өвдөлттэй нөхцөл байдал;

Бага оюун ухаан, суралцах бэрхшээл - сул чадвар нь хүүхдийн суралцах чадвар бага байх шалтгаан болдог. Муу гүйцэтгэл нь доогуур үзүүлэлтийг бий болгодог өөрийгөө хүндэтгэх: "Би үүнийг хийж чадахгүй", "Би бусдаас дор байна" гэх мэт Өөрийгөө бага үнэлэх нь нэг тохиолдолд хохирогчийн дүр төрхийг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг бол нөгөө тохиолдолд хүчирхийллийн зан үйлийг хүчирхийлэлд хүргэдэг. нөхөн төлбөрийн сонголт. Тиймээс оюуны хомсдолтой, суралцах чадвар муутай хүүхэд сургуулийн хүчирхийллийн хохирогч, хүчингийн гэмт хэрэгтэн болж хувирдаг.

Хүчирхийлэгчид болон хохирогчдын үүрэг үүрд мөнх биш, тэд боломжтой өөрчлөх: Хохирогчид хүчирхийлэгч болох ба эсрэгээрээ. Заримдаа хэн нэгэн ангийнхангэмт этгээдийн өмнө хохирогчийг хамгаалж, аврагчийн үүргийг гүйцэтгэдэг. Гэсэн хэдий ч энэ үүрэг нь ихэвчлэн нэг төрлийн бус болдог, учир нь аврагч хавчлагчийн хүчийг мэдэрч эхэлснээр тэрээр аврагчаас хохирогч болж, заримдаа энэ нөхцөл байдлын хохирогч болж хувирдаг.

IN бага сургуульхүчирхийлэл рэкетээр эхэлж болно - хэзээ ахлах сургуулийн сурагчидбага насны хүүхдүүдээс мөнгө, гар утас булааж ав. 11-15 насны хүүхдүүд хов жив ярьж, доромжилж, бойкот хийдэг. Түүнээс гадна охид, хөвгүүд янз бүрийн хэлбэрийг ашигладаг. дээрэлхэх. Хэрвээ хөвгүүд бие махбодод хандах хандлагатай бол дээрэлхэх(Өшиглөх, түлхэх гэх мэт. Дараа нь охид шууд бус хэлбэрийг ашиглах магадлал өндөр байдаг (цуу яриа тараах, нийгмийн хүрээллээс гадуурхах). Охидууд асуудлыг шийдвэрлэхэд илүү хэцүү байдаг дээрэлхэххөвгүүдээс илүү.

Бэлгийн (хүйс)ялгаа дээрэлхэххөвгүүн нормативын шинж чанаруудтай холбоотой (түрэмгий)нас ахих тусам эрс өөрчлөгддөг соёл. Бага насны хөвгүүдийн дунд бие махбодийн түрэмгийлэл нь үе тэнгийнхэнд нэр хүндгүй, нийгэмд гологдох хандлагатай байдаг. 10-12 насны хөвгүүдэд дээрэлхэхэхэнд хамгийн тод илэрдэг хичээлийн жилхүүхдүүд сургуулийн амьдрал дахь статусынхаа төлөө тэмцэх үед (удирдагч, хүлээн зөвшөөрөгдсөн, татгалзсан, гадуурхагдсан, гадуурхагдсан). Энэ үйл явц дуусч, бүлгийн шатлал албан ёсны болсон үед, дээрэлхэх нь багасдаг. Олон тооны судалгаанаас харахад илүү зоригтой хөвгүүд илүү олон найз нөхөдтэй болж, охидтой нөхөрлөл тогтооход илүү амжилттай байдаг. Тэр сургуульд ангиуд, хатуу шаталсан бүтэц байгаа газар анги, хүүхэд сургуулийнхаа туршид түүнд хуваарилагдсан хохирогчийн дүрд тоглохыг албаддаг. Хэрэв Ангимуу бүтэцтэй, хүүхэд энэ үүргээсээ ангижрах боломжтой. дээрэлхэхзөвхөн хүүхдүүдийн дунд төдийгүй багш, сурагчдын харилцаанд ч бий. Зарим багш нар эрх мэдлээ урвуулан ашиглаж, шавь нараа доромжлох, доромжлох, бүр зодох зэрэг үйлдэл хийдэг бол зарим багш нар эрх мэдлээ урвуулан ашиглаж оюутнуудын дээрэлхэх.

Багш хүн яаж харьцах ёстой буллер? Нэгдүгээрт, оюутантай сөргөлдөөнд бүү авт. Энэ тохиолдолд өсвөр насны хүүхэд өөрийгөө чамаас илүү хүчтэй гэдгээ харуулахыг хүсдэг. Хоёрдугаарт, та хэцүү оюутны заль мэхийг үл тоомсорлож эсвэл зүгээр л нүд рүү нь ширтэж болно. Үүнийг санаж байх ёстой буллерҮзүүлэн харуулах зан үйлийг нэмэгдүүлэхийн тулд үзэгчид хэрэгтэй. Хичээлийн үеэр та сурагчтай ойртож, түүний нэрийг дуудаж, түүний хажууд хэсэг хугацаанд байж болно. Жишээлбэл: "Тэгэхээр арга зам, Коля, гипотенузын квадрат нь ..."Гуравдугаарт, та оролцож болно Боловсролын үйл явцад Буллер, хичээлээ зогсоож, түүнээс ямар нэгэн зүйл хийхийг хүс. Та суралцагчдад таныг удирдах боломжгүй гэдгийг ойлгуулах хэрэгтэй.

Ихэнхдээ хохирогчид байдаг дээрэлхэх талаар чимээгүй байнатэд дээрэлхэж байна гэж. Та үүнийг хүүхдийн зан байдал, сэтгэлийн хөдөлгөөнөөр таньж болно. "Хохирогч" дүрмээр бол гэмт этгээдийн өмнө хамгаалалтгүй байдал, дарангуйллыг мэдэрдэг. Энэ нь байнгын аюул, бүх зүйл, хүн бүрээс эмээх мэдрэмж, итгэлгүй байдалд хүргэж, улмаар өөрийгөө хүндлэх, өөрийн хүч чадалд итгэх итгэлээ алдахад хүргэдэг. Өөрөөр хэлбэл, "хохирогч" хүүхэд танхай хүмүүсийн дайралтаас үнэхээр хамгаалалтгүй болдог. Маш харгис дээрэлхэх нь түлхэж болноамьдралтай тооцоо хийх "хохирогч". Үүнтэй холбогдуулан хүрээлэн буй ойр дотны хүмүүс хүүхдийн зан авирыг бага зэрэг өөрчлөхөд хамгийн их анхаарал хандуулах хэрэгтэй.

Өсвөр насны хохирогчдод зориулсан дээрэлхэх, онцлогтой дараах:

сургуульд явахгүйн тулд өвчтэй мэт дүр эсгэх;

Тэд сургууль, гэртээ ганцаараа явахаас айдаг, хичээлдээ авахыг хүсдэг, ихэвчлэн хоцордог;

Хүүхдийн зан байдал, зан чанар өөрчлөгдөж байна;

Унтах, хоолны дуршил буурах, шөнийн уйлах, шээс хөөх, гацах, мэдрэлийн цочрол, харьцах чадваргүй, нууцлагдмал байдал зэрэг айдсын илэрхий шинж тэмдэг;

Байнга мөнгө гуйх, хулгай хийх;

Сургалтын чанар буурах, дуртай үйл ажиллагаанд сонирхолгүй болох;

Байнгын үрэлт, хөхөрсөн болон бусад гэмтэл;

Чимээгүй байдал, ярих хүсэлгүй байх;

Амиа хорлох санаа, туйлын зэрэг нь амиа хорлох.

Эдгээр илрэлүүд нь хүүхэд "хохирогч" болсон гэдгийг үргэлж илэрхийлдэггүй. дээрэлхэх. Үүний зэрэгцээ, эдгээр шинж тэмдгүүд байнга ажиглагдаж байвал ямар нэг зүйл буруу байсан гэж сэжиглэж, хүүхдийн зан үйлийн өөрчлөлтөд хүргэсэн шалтгааныг тогтоохын тулд жижиг судалгаа хийх нь зүйтэй.

Хохирогчид ямар үр дагавар авчрах вэ дээрэлхэх:

-тай муу харилцаатай ангийнханмуу гүйцэтгэлд хүргэж болзошгүй. Хүүхэд сургуульд явах хүсэлгүй болж, янз бүрийн мэдрэлийн эмгэг, тэр ч байтугай сэтгэцийн эмгэг үүсч болно. Бусдын сайн санааг хардах, үл итгэх байдал нь удаан хугацааны туршид татгалзсан халдлагад өртөж байсан хэвийн сэтгэцийн байгалийн байдал юм. Хамгийн муу зүйл бол байнга дээрэлхэх нь амиа хорлох оролдлого, эсвэл хавчигчдын аль нэгийг нь оролдоход хүргэдэг. Дээрэлхэх нь хохирогчийн сэтгэл зүйд нөхөж баршгүй хохирол учруулдаг. Ажиглагчдыг дарамтлах нөхцөл байдал үүнээс багагүй хор хөнөөлтэй. Тэд илүү хүчтэй, илүү санаачлагатай хүмүүсийн гарт сул дорой гар хөлөө үлдээх эрсдэлтэй. Олонхийн нөлөөн дор гаргасан шийдвэр, ухамсрын дуу хоолойгоор харшлах, хохирогчийн оронд байхаас айх айдас нь өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж буурч, өөрийгөө хүндлэхээ болино. Түрэмгийлэгчид ял шийтгэлгүй авилгад автдаг, тэд үүнийг ингэж сурдаг аргуудТа хүрээлэн буй орчныг хянах боломжтой.

ТУХАЙ анги, дээрэлхэх тохиолдол гардаг бол нэг багийн тухай ярьж болохгүй. Нэгдмэл байдал нь харилцан өрөвдөх сэтгэл, нийтлэг ашиг сонирхлын улмаас болсонгүй, харин зайлшгүй шаардлагаас үүдэлтэй - хүүхдүүд зүгээр л явах газаргүй болжээ. Ийм бүлэгт динамик байхгүй, харилцаа хөгждөггүй, харин хөлдөж, муухай хэлбэрт ордог. Дээрэлхэж байгаа хүн нь орхиж явах магадлал өндөр. ангиЭнэ нь цорын ганц тул шинэ гадуурхагч гарч ирнэ боломжтой аргахарилцааг бий болгох, залуус сурсан.

Дээрэлхэх нөхцөл байдал нь өөрөө хүүхдийн хувийн шинж чанарыг гажуудуулахад хүргэдэг гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Энэ нь хүүхэд, өсвөр насныханд ёс суртахууны сэтгэл ханамжийг өгдөг үе тэнгийнхний дунд зохистой байр суурь эзэлдэг бөгөөд энэ нь сэтгэцийн хэвийн хөгжлийн гол нөхцөл юм.

Норвегийн сэтгэл судлаач Дан Олваеусын судалгаагаар хохирогч хүүхэд бусадтай харилцахад бэрхшээлтэй байж болох бөгөөд эдгээр бэрхшээл нь залуу нас, залуу нас, тэр байтугай насанд хүрсэн үед ч илэрч болно. Ихэнх гэмт хэрэгтнүүд ихэвчлэн өөрсдийн хүчин чармайлтын үр дүнд бус бусдын зардлаар өөрсдийгөө батлах хандлагатай байдаг тул чадвараа өндөр түвшинд хэрэгжүүлж чаддаггүй. Гадны ажиглагчдын сэтгэл зүй ч өөрчлөгддөг - тэд хөндлөнгөөс оролцохгүй байх, бусдын зовлон зүдгүүрийг үл тоомсорлох байр суурийг бий болгож чадна.

тэмдэг дээрэлхэх:

Өрөөний буланд хэн нэгнийг хавчуулж, насанд хүрсэн хүн хэсэг хүүхдүүд рүү ойртоход тэд чимээгүй болж, тарааж, үйл ажиллагаагаа огцом өөрчилдөг. (бүх зүйл зүгээр байгаа юм шиг "хохирогч"-ыг тэвэрч магадгүй);

Хүүхдийн хичээлийн хэрэгсэл (сурах бичиг, дэвтэр, хувийн эд зүйлс)ихэвчлэн

даяар тархсан байдаг анги эсвэл далд;

Ангид оюутан хариулахдаа нууцаар, ичимхий зан гаргадаг ангиинээд, чимээ шуугиан, хөндлөнгийн оролцоо, тайлбарууд тархаж эхэлдэг;

Сурагчийг байнга доромжилж, шоолж, доромжилсон хоч өгдөг;

Завсарлагааны үеэр хоолны өрөөнд хүүхэд бусад сурагчдаас хол байж, нуугдаж, үе тэнгийнхэн, ахимаг насны сурагчдаас зугтаж, багш, насанд хүрэгчидтэй ойр байхыг хичээдэг;

Оюутан бусад хүүхдүүдэд тэнэг инээмсэглэлээр хариу үйлдэл үзүүлж, инээж, зугтахыг оролддог;

Хүүхэд эргэлзэж, айж, чичирч, уйлж болно;

Оюутны бие, нүүрэн дээрх хүчирхийллийн шинж тэмдэг (хөхөрсөн, шалбарсан, зүсэгдсэн, цайвар эсвэл улаан нүүр);

Оюутны нэгийг бүлгийн тоглоом, хичээлийн үеэр бусад хүмүүс сонгоогүй, өөрөөр хэлбэл тусгаарлагдмал байх;

Бага насны оюутнууд бие засахаас айдаг;

Хүүхдүүд хичээлээ тараад тардаггүй ч сургуулийн ойролцоо хэн нэгнийг хүлээж сууна.

Заавал биелүүлэх дүрэм боловсролын байгууллагад дээрэлхэхээс урьдчилан сэргийлэх:

1. Үл тоомсорлож болохгүй, бүү тооч.

Сургууль нэгдмэл ойлголт, тохиролцоонд хүрсэн бол дээрэлхэххүчирхийллийн илрэл юм, тэгвэл шууд оролцоогүй хүмүүс ч нөхцөл байдлыг илүү сайн хүлээж авдаг дээрэлхэхмөн зохих хариу үйлдэл үзүүлэх чадвар.

2. Ийм нөхцөлд идэвхтэй бай.

Хэргийн талаар багш мэдсэн бол дээрэлхэх, эсвэл тэр ийм үйл явдлын гэрч болсон бол тэрээр тодорхой бөгөөд хоёрдмол утгагүй байр суурийг баримтлах ёстой. Багш ядаж "ажиглагчдыг" татахыг оролдож болно, хэрэв боломжтой бол "түрэмгийлэгч" өөрөө өөрийнхөө байр суурийг өөрчлөхийг оролдож болно. дээрэлхэхМөн түүнчлэн энэ нөхцөлд хохирогчийн сэтгэл зүйн үр дагавар юу болохыг тэдэнд тайлбарла.

3. "түрэмгийлэгч"-тэй хийсэн яриа дээрэлхэх.

Хэрэв хэрэг нь тодорхой болсон бол дээрэлхэх, өдөөн хатгагчтай харилцан яриа өрнүүлэх шаардлагатай бөгөөд юуны өмнө сургууль үүнийг тэвчихгүй гэдгийг тодорхой болгох хэрэгтэй. дээрэлхэх.

Үүнтэй ажиллахдаа үүнийг анхаарч үзэх хэрэгтэй буллерууд(түрэмгийлэгч)Энэ нь шүүмжлэх, түүнчлэн зөв зан үйлийг зөвшөөрдөг боловч ямар ч тохиолдолд хувь хүн рүү ханддаггүй. Ийм хүүхэд, өсвөр насныхан өөрсдийн чадавхийг харуулах, мөн амжилтанд хүрэх мэдрэмжийг мэдрэх чадвартай, утга учиртай, үнэ цэнэтэй үйл ажиллагааг байгууллагад олж харвал хүчирхийлэл үйлдэх сонирхол нь ихэвчлэн алдагддаг гэдгийг санах нь зүйтэй.

Хориг арга хэмжээ бол хүүхдэд ямар сонголт хийх эрх чөлөөтэй болохыг ойлгуулах сайхан арга юм. Хэрэв насанд хүрсэн хүн ийм хязгаарлалтыг тэсвэрлэдэг бол энэ нь өсвөр насны хүүхдийг өөрийн үйлдлийнхээ төлөө хариуцлага хүлээхийг заадаг.

Хүүхэд болон насанд хүрэгчдийн хоорондын хэвийн харилцааны хариуцлага нь зөвхөн ахмад үеийнхэнд нотлогддог гэдгийг санах нь зүйтэй. Сургууль болон гэртээ хүүхдийн амьдралыг зохицуулахын тулд өөр өөр дүрмийг ашиглахыг зөвлөж байна, гэхдээ ийм дүрмүүд хоорондоо зөрчилдөх ёсгүй.

4. "Хохирогч"-той ярилцах дээрэлхэх.

“Хохирогч” болсон оюутныг хамгаалж, нуугдахыг болих нь маш чухал дээрэлхэх. Гомдсон хүүхэдтэй нууцаар ярилцаж, түүнийг ойлгохыг хичээ, түүнийг дэмжиж, сөрөг сэтгэл хөдлөлийг арилгахад туслаарай. (айдас, дургүйцэл, гэм буруугийн мэдрэмж).

5. Ярилц анги.

Залуустай ярилц ангийн дээрэлхэх хэрэг. Ийм яриа нь нөхцөл байдлыг хүн бүрт ойлгомжтой болгож, зөрчилдөөн, санал зөрөлдөөнийг шийдвэрлэхэд тусалж, одоо байгаа дүрмийг хамтдаа хэлэлцэх болно дээрэлхэхэсвэл шинээр боловсруулах. Үүний зэрэгцээ эерэг хандлагатай сургуулийн хүүхдүүд харилцан яриа, хэлэлцүүлэгт идэвхтэй оролцдог.

6. Багшлах боловсон хүчинд мэдэгдэх.

Багшлах боловсон хүчин энэ хэргийг мэддэг байх ёстой дээрэлхэхмөн нөхцөл байдлыг хяналтандаа авах.

7. Эцэг эхчүүдийг ярилцахад урь.

Хэрэв дээрэлхэхБага сургуульд явагддаг тул эцэг эхчүүдийг аль болох эрт татан оролцуулж, түүнтэй юу болохыг ярилцах нь чухал юм (эсвэл байж болно)илтгэх тэмдгүүд дээрэлхэхмөн ямар хариу арга хэмжээ авч болох ба байх ёстой.

8. Үр дагаврын эхлэл.

буллеруудөөрсдийн үйлдлийн зайлшгүй үр дагавартай тулгарах ёстой. Үүнд "хохирогч"-оос уучлалт гуйх, эвдэрсэн эсвэл хохирсон эд хөрөнгийг сэргээх зэрэг орно, гэхдээ үүгээр хязгаарлагдахгүй. сонгосон.

Ангийн багш нарыг дээрэлхэхээс урьдчилан сэргийлэх арга:

Хичээлийн цаг

Ярилцлагад ашиглаж болно хичээлийн цаг . Сэдвийн хэлэлцүүлэг нь сургуулийн өдрийн байгалийн үргэлжлэл болсон тохиолдолд үр нөлөө нь хамгийн их байх болно. Богино боловч байнга ярилцах нь ховор, урт ярианаас хамаагүй илүү үр дүнтэй байдаг. Ийм хэмнэл - сэдвийн талаар долоо хоног бүрийн товч хэлэлцүүлэг - маш үр дүнтэй байдаг. Багш, эцэг эх, сургууль нь дээрэлхэх явдлыг тэвчихгүй, сайн үйлс нь анзаарагдахгүй, үнэлэгдэх болно гэдгийг сурагчид байнга мэдэрдэг. Гэсэн хэдий ч эдгээр яриа нь албан ёсны зан үйл болохгүй, зөвхөн зохион байгуулахын тулд хийдэг байх нь чухал юм. Дараа нь тэд хүчээ алдаж, хамгийн муу тохиолдолд хүргэдэг сөрөг үр дагавар.

Анги доторх дүрэм

Ихэвчлэн дүрэм журам байдаг ангиоюутнуудтай хамтран боловсруулж, бичиж тэмдэглэсэн. Үүнийг хийж болно янз бүрийн арга замууд. Дүрмийн жагсаалтыг энд байрлуулсан анги.

Дүрмүүд тодорхой хугацаанд мөрдөгдөж байж болох ч түүнийг чангатгах, хэрэгжүүлэх шаардлагатай.

Кино үзэж байна

Олон багш нартай хамт кино үзсэний дараа ангимөн оюутнуудтай сэдвийн талаар ярилцах дээрэлхэх, киноны тусламжтайгаар тэд юу хэлэлцсэнийг дүрслэн харуулах боломжтой. Оюутнууд кинонд үзүүлсэн арга техникийг ерөнхийд нь таних бөгөөд дараагийн хэлэлцүүлэг нь тэдэнд нэр өгч, мэдлэгийг дээшлүүлэхэд тусалдаг. Ихэнх оюутнууд хохирогч болдог дээрэлхэхТэд дэлгэцэн дээр юу болж байгааг харах үед. Дараа нь багш оюутнуудад үг хэлэх боломжтой бөгөөд өөрөө шаардлагатай тайлбарыг өгдөг.

Энэхүү видео материалыг багшийн ажилтнууд болон эцэг эхчүүдтэй хийсэн уулзалт дээр үзэхэд тохиромжтой.

Найрлага

Оюутнуудад богино хэмжээний эссэ бичих даалгавар өгдөг дээрэлхэх. Даалгаврыг сургууль дээр хийж болно, эсвэл гэртээ өгч болно. (энэ тохиолдолд сурагч хэрэв хүсвэл эцэг эхтэйгээ даалгавраа ярилцах боломжтой болно). Эссэ бичих үйл явц нь сэдвийг илүү гүнзгий ойлгох боломжийг олгодог. Ихэнхдээ эссэ дээр багшийн хувьд чухал ач холбогдолтой мэдээлэл гарч ирдэг бөгөөд энэ талаар оюутан шууд ярьж чадахгүй. Нэмж дурдахад эссэ нь зохиогчийн хандлагыг илэрхийлж болно. Зохиогчдын дунд хохирогч байх магадлалтай дээрэлхэх, мөрдөгч эсвэл алдартай оюутан. Энэ нь багшид илүү олон сонголтыг өгдөг.

Ажлын хэлбэрүүдийн хослол

Уран зохиол, кино, зохиол, яриа зэрэг нь хувь нэмрээ оруулдаг дээрэлхэхээс урьдчилан сэргийлэх. Эдгээр ажлын хэлбэрийг дангаар нь болон бие биентэйгээ хослуулан ашиглаж болно. Энэ нь нэг их цаг хугацаа шаардахгүй ч сургуулийн байр суурийг харуулж, оюутнуудад бодох зүйл өгч, системтэй сануулга болно. Хэрэв багш сурагчдын итгэлийг хүлээдэг бол эдгээр урьдчилан сэргийлэхарга хэмжээ маш үр дүнтэй.

Сэтгэл зүйч "хохирогч"-д хэрхэн туслах вэ? дээрэлхэх?

Нөхцөл байдалд тэр буруугүй гэдгийг хүүхдэд итгээрэй дээрэлхэх.

"Хохирогч" болсон хүүхдэд ойлгуулах дээрэлхэхтүүнийг үнэлдэг. Ихэнхдээ

ийм хүүхдүүд хэн нэгэнд таалагдах чадвартай гэдэгт итгэдэггүй.

Толинд харж байхдаа хүүхдээ тайван, итгэлтэйгээр "үгүй" эсвэл "намайг ганцааранг минь орхи" гэж хэлэхийг зааж өг. Тэгэхээр арга зам, "хохирогч" дахь сул дорой байдлын шинж тэмдгийг хайж буй "түрэмгийлэгч" нь шийдэмгий эсэргүүцлийг хүлээн авдаг.

Хүүхдээ бөхийлгөж, айдастай харах гэх мэтийн оронд шулуун, итгэлтэй, шийдэмгий алхаж сурахад нь тусал.

Хүүхэддээ хошигнол ашиглахыг заа. Түрэмгийлэлд хошигнол, хөгжилтэй шүлэг, анекдотоор хариул. Дээрэлхэх явдлыг нухацтай авч үзэхийг хүсдэггүй хүнийг гомдоох нь маш хэцүү байдаг.

Хүүхдээ муу зуршлаас нь салгахад нь тусал дээрэлхэх(жишээ нь: хамраа түүх, мэхлэх, бусад хүүхдийн юмыг ширээн дээрээс хаях гэх мэт).

Оюутны зан чанар, чадварын эерэг хувийн шинж чанарт тулгуурлан түүнийг дэмж. Жишээлбэл, та ийм оюутанд ямар нэгэн даалгавар өгч болно ангиӨөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг дээшлүүлж, бусад залууст хүлээн зөвшөөрөгдөхийн тулд тэр үүнийг сайн зохицуулж чаддаг.

Тодорхойлох ангид дээрэлхэхТа нэрээ нууцалсан судалгаа, оюутнуудын санал асуулга явуулж болно.

Ном зүй

1. Kon I. S. Юу вэ дээрэлхэхмөн үүнтэй хэрхэн харьцах вэ? "Гэр бүл ба сургууль". 2006. № 11

2. Рухланд E. Хэрхэн дээрэлхэхээ зогсоох вэ сургууль: Моббингийн сэтгэл зүй. М .: Эхлэл. 2012

3. Сафронова М.В. Боловсрол дахь дээрэлхэххүрээлэн буй орчин - домог ба бодит байдал // Шинжлэх ухаан, соёл, ертөнц боловсрол. 2014. № 3