Өсвөр насныханд зориулсан хичээлийн цаг: "Хүчтэй хайр. Ахлах ангийн сурагчдад зориулсан хичээлийн цаг "Хайрын тухай ярих" Хайрын тухай хичээлийн цаг

Зорилтот.Ахлах сургуулийн сурагчдын ёс суртахууны соёлыг төлөвшүүлэх, хүний ​​амьдрал дахь хайр гэх мэт ёс суртахууны ангиллын утга учрыг ойлгох, түүний олон талт байдал.

Даалгаврууд.

  1. Өөрийгөө болон эргэн тойрныхоо хүмүүсийг хүндэтгэх
  2. Шүүмжлэл сэтгэлгээг хөгжүүлэх, дүгнэлт гаргах, санал бодлоо илэрхийлэх.

Би амьсгалж байна, энэ нь би хайртай гэсэн үг
Би хайртай, тиймээс би амьдардаг.
Сонгогдсон хүмүүсийн шинэ салхи татагдаж,
Унасан, үхэгсдээс амилуулсан.
Учир нь хэрэв чи хайргүй байсан бол
Тиймээс би амьдрахгүй байсан
Тиймээс тэр амьсгалахгүй байсан.

В.Высоцкая.

Ширээн дээр янз бүрийн өнгийн зүрхнүүд байдаг:

  • Улаан (баяр хөөртэй)
  • Улбар шар (баяр баясгалан, дулаан)
  • Шар (цайвар, тааламжтай)
  • Ногоон (тайван)
  • Цэнхэр (гунигтай, сэтгэл хангалуун бус)
  • Нил ягаан (түгшүүртэй, хурцадмал)
  • Хар (бууралт, цөхрөл)

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд зүрх сэтгэлийг хүссэн өнгөөр ​​​​будахыг хүсэх болно. Хүүхдүүд ангид ямар сэтгэлээр ирсэн, юугаар явсаныг багш харах болно.

У. - Би та бүхнийг зүрх сэтгэлээ сонгож, хүссэнээрээ бүлгээрээ суу гэж гуйж байна.

Хөгжим. Багш шүлэг уншдаг ("Хувь тавилангийн инээдэм" киноноос).

Чи надаас өвдөөгүй нь надад таалагдаж байна,
Чамаас өвдөөгүй нь надад таалагдаж байна,
Тэр хэзээ ч дэлхийн хүнд бөмбөрцөг
Бидний хөл дор хөвөхгүй.
Та бүхэндээ чин сэтгэлээсээ баярлалаа
Чи надад маш их хайртай учраас өөрийгөө мэдэхгүй ч
Миний шөнийн амралтанд зориулж
Учир нь нар бидний толгой дээр байдаггүй.
Харамсалтай нь чи надаас өвдөөгүй.
Харамсалтай нь, би чамтай өвдсөнгүй ...

В.- Өнөөдрийн бидний ярианы сэдэв бол хайр. Энэ бол агуу, бүх зүйлийг хамарсан мэдрэмж юм. Хайр нь гараараа хүрсэн хүн аз жаргалтай.

Хайр гэж юу вэ? Хэнийг хайрлаж чадах вэ?

(Хүүхдүүд өөрсдийн үзэл бодлоо илэрхийлдэг)

Самбар дээрх зургууд (эх хүүхэд, эр амьтан, төрийн бэлгэдэл, эрэгтэй, эмэгтэй, байгаль гэх мэт)

Багш сурагчдын хэлсэн үгийг самбар дээр тэмдэглэнэ.

Өөр нэг зан чанар, хүний ​​нийгэм, үзэл санаа.

У. - Философийн толь бичигт энэ ойлголтыг хэрхэн тайлбарладаг вэ?

Хайр бол өөр хүн, хүмүүсийн нийгэм, үзэл бодолд чиглэсэн хүний ​​дотно, гүн гүнзгий мэдрэмж юм.

Дасгал хийх. Нөхцөлүүдийг таны хувьд ач холбогдлын дагуу эрэмбэлнэ үү. Холбогдох, маргах. (Бүгээр ажиллах, 5 минут ярилцах).

У. - Хайр нь хамгийн хүчтэй эерэг мэдрэмжийг төрүүлдэг ч энэ нь хамгийн сөрөг сэтгэл хөдлөлийг үүсгэдэг гэдгийг мэддэг. Хүний амьдралын бүрэн бүтэн байдал нь тухайн хүн амьдралдаа энэ мэдрэмжийг мэдэрч байсан эсэхээс ихээхэн хамаардаг. Эцэст нь Хайр нь хүнийг эрч хүчээр дамжуулж, мөлжлөгт урам зориг өгч, амьдрахад тусалдаг.

Дасгал хийх. Хайр ямар эерэг, сөрөг мэдрэмжийг төрүүлж болохыг бич. (Бүлэг дэх залуус ярилцаж, ухуулах хуудас дээр засаарай.)

У. - Аз жаргалын мэдрэмж хүний ​​онцлогоос ихээхэн хамаардаг гэдэгтэй та санал нийлэх байх. Амьдралын бэрхшээл, зовлон зүдгүүрийг үл харгалзан баяр баясгалантай байдаг, үргэлж сэтгэлээр унасан хүмүүс байдаг. Та хоёр ангиллын хүмүүсийг сайн мэддэг байх. Хичнээн олон хүн уурлаж, эргэн тойрон дахь бүх зүйлд үл тэвчих шинжтэй болж, хүн өөрөө эргэн тойронд хүмүүстэй харилцах харилцаа, аз жаргалын мэдрэмжийг бий болгодог гэдгээ мэддэггүй.

Тиймээс өнөөдрийн ярилцлагадаа ийм эпиграф сонгосон юм.

В. - Яагаад энэ урлагт дурлах чадвар вэ?

У. - Асуулгын асуултад хариулна уу.

  • Би дотоод сулрал, хөнгөн байдлыг мэдэрдэг
  • Сургуульдаа явахдаа баяртай бас баяртай байна
  • Юу ч намайг бухимдуулдаггүй
  • Би бусдад эерэгээр нөлөөлж чаддаг, тэдэнд туслахыг хүсдэг.
  • Би хүний ​​алдааг тэсвэрлэдэг
  • Би аз жаргалтай хүн шиг санагддаг
  • Хичээл тараад гэртээ байхдаа би маш их ядардаг
  • Надад ойр дотны хэдэн найз, олон сайн танилууд бий
  • Хүмүүс над дээр очих дуртай
  • Хүмүүс намайг дооглоход би гомдохгүй
  • Хэрэв би гомдсон бол маргах гэж яардаггүй, харин тэр хүнийг тайвшрахыг хүлээдэг, хэрэв тэр намайг сонсохыг хүсвэл би түүнд хүндэтгэлтэй байгаагаа хэлэх болно, гэхдээ тэр үед би хатуу ширүүн, миний үзэл бодлыг шударгаар хэлээрэй.
  • Би хүмүүсийн эсрэг дургүйцлийг хайлуулж, тэдний эсрэг бузар мууг хайлуулдаггүй
  • Би гоо сайхан, сайн сайхан, шалтгаанд итгэдэг
  • Илүү олон давуу талтай хүмүүст баяр хүргэе, энэ нь танд бүх зүйл сайхан байна гэсэн үг бөгөөд та өөрийгөө аз жаргалтай хүн гэж үзэж болно, харин илүү сул талуудтай хүмүүсийн хувьд хандлагаа юу өөрчлөх хэрэгтэйг сайтар бодож үзээрэй.

Илүү олон давуу талтай хүмүүст баяр хүргэе, энэ нь танд бүх зүйл сайхан байгаа бөгөөд та өөрийгөө аз жаргалтай гэж үзэж чадна гэсэн үг юм, мөн хэн илүү сул талтай байсан бол хандлагаа юу өөрчлөх хэрэгтэйг бодоорой.

Энэ урлагийг бүхэлд нь хайрлах чадвар яагаад байдаг вэ?

Хүн аз жаргалтай байхын тулд юу хэрэгтэй вэ?

(самбар эсвэл проектор дээр бэлтгэсэн)

Бид хийх ёстой гэж бодож байна:

  • Сайн үйлсийн төлөө!
  • Хүмүүсийг хайрлаж, уучлаарай!
  • Хүмүүс бидэнтэй харьцахыг хүсч байгаагаар нь харьц.
  • Амьдралынхаа утга учрыг ол.
  • Хүмүүсийг хэрхэн баярлуулахаа мэддэг.
  • Санаж байна уу: эелдэг байдал, эелдэг байдал, нөхөрсөг харилцаа нь харилцан хамааралтай байдаг.

Бидний харилцааны төгсгөлд би танд нэг тоглоом санал болгохыг хүсч байна. Бүлэг бүрт хэллэг өгдөг

дохио зангаа, нүүрний хувирлын тусламжтайгаар тэднийг цохихыг хичээ. Утгыг харуулах.

"Та аз жаргалыг гартаа барьж чадахгүй."

"Хайр бол үүрдийн уулзалт юм."

"Аз жаргал бол эд баялгаас илүү үнэтэй".

"Дооргүй хайр минь."

Юу гэж бичсэнийг бод.

Рабби Зусси дэлхийг өөрчлөхөөр шийдсэн боловч дэлхий маш том, Зусси маш жижиг. Би хотоо өөрчлөхөөр шийдсэн ч хот маш том, Зусси маш жижиг. Би гэр бүлээ солихоор шийдсэн боловч Зуссигийн гэр бүл маш том, ганцаараа арван хоёр хүүхэдтэй. Түүний өөрчилж чадах цорын ганц зүйл бол маш жижигхэн байсан.

Хичээлийн цаг"Хайр бол асар том улс" сэдвээр 7-р анги

Үйл ажиллагааны хэлбэр:яриа.

Зорилтот:үүсэх нөхцөлийг бүрдүүлэх ёс суртахууны чанаруудхувь хүмүүс

Даалгаварууд:өсвөр үеийнхний хамгийн чухал, хамааралтай сэдвүүдийн нэгд оюутнуудын анхаарлыг хандуулах; хүйсийн хоорондын зөв харилцааг бүрдүүлэх.

Хичээлийн явц.

1. Танилцуулга.

Багш: Залуус аа, өнөөдөр бид хайрын тухай ярих болно. Хайр бол хүн бүрийн онцлог шинж чанар юм. Үнэхээр хайр бол асар том улс юм. Хайр өөр байж болно: эх орон, хамаатан садан, эцэг эх, байгаль, эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүс. Тэгэхээр бид ямар хайрын тухай ярьж байна вэ? Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай. (Эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийн бүтээлийн тухай слайд шоу)

Та дурласан үедээ мэдрэмжээ хэрхэн удирдаж сурах хэрэгтэй бөгөөд тэдний импульсийг дагаж мөрдөхгүй байх хэрэгтэй. Заримдаа та тэднийг ухамсартайгаар удирдах хэрэгтэй бөгөөд зөвхөн тэр үед л та хайрлах эрх чөлөөг олж чадна. Хайрлах нь гайхалтай мэдрэмж боловч хайр дурлал хараахан болоогүй гэдгийг битгий мартаарай.

Хүү, охин хоёрын мэдэх ёстой ёс суртахууны багц дүрэм.

Багш: Залуу, охин хоёрын мэдэх ёстой дүрмийг тодорхойлохыг хичээцгээе (санамж бичиг тарааж уншина уу).

1. Анхны хайрыг онцгой хяналт, сахилга бат хэрэгтэй мэдрэмж гэж харж, өөрийнхөө болон хайртай хүн, хайртай хүмүүс, нийгмийн өмнө хариуцлага хүлээх ёстой.

2. Гэр бүлийг бий болгох нийгмийн төлөвшил, эдийн засгийн бэлэн байдал эхлэхээс өмнө хайрлагчдын хоорондын мэдрэмж, бие махбодийн дотно харилцааг хүлээн зөвшөөрөх боломжгүй гэдгийг хүлээн зөвшөөрч, тэдний харилцааны бүх үр дагаврыг хариуцах.

3. Хайртай хүндээ болгоомжтой ханд.

5. Хайрынхаа тухай бүү онгир.

6. Хайр дурлалынхаа объектыг эвгүй байдалд оруулахгүй, гадны хүмүүсийн тохуурхахаас хамгаалж, өөртөө шалтгаан бүү өг.

Хайртай хүмүүс эдгээр хэм хэмжээ, шаардлагыг дагаж мөрдөх нь хамгаалж, хамгаалдаг

эрт анхны хайр.

Дүгнэлт

Багш: Хайр бол өөр бөгөөд энэ агуу мэдрэмжийн бүх талыг мэдэхийг хүсч байна (видео үзүүлбэр - Бурхантай хийсэн ярилцлага.)

Тусгал

Багш: Ангийн сэдвийн талаархи санал бодлоо өнгөт цаасан зүрхэн дээр, магадгүй график хэлбэрээр зураг хэлбэрээр бичиж, самбар дээр засаарай.

Каталог:док
doc -> Энэхүү нийтлэлд оюутнуудын судалгааны чадамжийг төлөвшүүлэх, мэдээлэл цуглуулах, боловсруулах, дидактикийн үндсэн зарчмуудыг хэрэгжүүлэхэд afs техник хангамж, программ хангамжийн систем болон Vernier мэдрэгчийн чадавхийг харуулсан туршлагыг толилуулж байна.

Ахлах сургуульд дурлах, дурлах сэдвээр хичээлийн цаг

Хайрын тухай хичээлийн цаг "Бидний дунд охид (Хөвгүүд бидний хооронд)

Өсвөр насныханд зориулсан сэдэвчилсэн яриа ("чөлөөт хайр", гэрлэлт, ариун явдал, охидын нэр төр, эрэгтэй бардамнал)

Хүү өсгөж хүмүүжүүлснээр бид эрэгтэй хүнийг өсгөдөг.

Охин өсгөж хүмүүжүүлснээр бид улс үндэстнийг өсгөдөг.

14-15 насандаа олон өсвөр насныхан сексийн анхны туршлагаа авах гэж яарч байгаа бөгөөд энэ туршлага нь үргэлж эерэг байдаггүй. Эрт жирэмслэлт, үр хөндөлт, өвчин эмгэг - энэ нь өсвөр насныхан болон тэдний эцэг эхчүүдэд тулгарах ёстой зүйл юм. Ихэнхдээ энэ нь бэлгийн бичиг үсэг тайлагдаагүй, бэлгийн харилцааны соёл багатайн үр дагавар юм. Судалгааны явцад олон өсвөр насныхан жирэмслэлтээс хамгаалах арга хэрэгсэл, үр хөндөлтийн үр дагаврын талаар эцэг эхтэйгээ хэзээ ч ярилцаж байгаагүй гэдгээ хүлээн зөвшөөрдөг. Өсвөр насныхан бэлгийн харилцааны ёс суртахууны тал, бэлгийн харилцааны үр дүнд үүсч болох ёс суртахууны үүргийн талаар бага боддог.

Сургуульд ийм яриаг охид, хөвгүүдтэй тусад нь хийх нь дээр. Түүгээр ч зогсохгүй хөвгүүдэд үр хөндөлтийн хор уршгийг эмэгтэй, хүүхдэд хэлэх хэрэгтэй, учир нь ихэнх залуу эрэгтэйчүүд эдгээр хор хөнөөлтэй үр дагавар нь юу болохыг яг таг хэлж чадахгүй - хүүхдүүдийн талаас илүү хувь нь энэ талаар хэзээ ч ярьж байгаагүй. тэдний эцэг эх.

Зорилго:эрт бэлгийн харьцааны үр дагавартай хүүхдүүдийг танилцуулах; бэлгийн харьцаанд орох, бүдүүлэг байдал, хүртээмжтэй байх сөрөг хандлага, ариун явдал, цээрлэх, ёс суртахууны цэвэр байдалд эерэг хандлагыг бий болгох; хүүхдийг бэлгийн эрүүл ахуйг сахих, ёс суртахууны эерэг үзэл санааг эрэлхийлэхэд урамшуулах.

Үйл ажиллагааны хэлбэр:харилцааны цаг.

Чимэглэл:гэрэл зураг (ээж, хүүхэд, Мадонна ба хүүхэд, ландшафт, дурласан хосууд гэх мэт).

ангийн төлөвлөгөө

I. Оршил үг "Энэ тухай".

II. Бодох мэдээлэл.

1. Хайр дурлалын гунигтай статистик.

2. Чимээгүй уйлах.

III. Асуудлын нөхцөл байдал "Цагаан хэрээ".

IV. "Ариун явдлын загвар" сэдэвт интерактив яриа.

V. Хаалтын үг.

VI. Дүгнэж байна.

Хичээлийн цагийн явц

I. Оршил үг "Энэ тухай"

Ангийн багш. 14-15 настайдаа та үнэхээр хайрлуулахыг хүсч байна! Тиймээс би цорын ганц, хамгийн үнэтэйг нь олохыг хүсч байна зөв хүн. Түүнийг гарч ирэхэд бүх бодол түүнд эргэлдэж, та үргэлж түүнтэй хамт байхыг хүсдэг бөгөөд энэ нь үргэлж тийм байх болно. Тун удалгүй энэ насны ихэнх өсвөр насныхан бие махбодийн хувьд дотно харилцаагүйгээр зүгээр л болзож, анхны хайрынхаа тухай цэвэр дурсамжийг насан туршдаа хадгалдаг байв. Одоо энэ нь хангалтгүй болсон. Зарим хүүхдүүд бэлгийн харьцаанд орохыг онцгойлон хичээдэг бөгөөд энэ нь илэрдэг гэж үздэг жинхэнэ хайр. Гэвч харамсалтай нь хайр маш хурдан дуусдаг. Үүнийг эрүүл мэндийн статистик тоо баримт нотолж байна: жирэмслэлт, үр хөндөлт, хүүхдийн өвчлөл нь хүсээгүй зүйл юм. Олон өсвөр насныхан чөлөөт хайрын үр дагаврыг огт мэддэггүй, зөвхөн романтик талыг нь хардаг гэдгээ хүлээн зөвшөөрдөг. Зар сурталчилгаа, радио, телевиз, сэтгүүл, "түүний тухай" кино - бүх зүйл маш үзэсгэлэнтэй, орчин үеийн, асуудалгүй харагдаж байна. Зөвхөн хэн ч асуудлын талаар анхааруулаагүй. Тэгээд сэрэмжлүүлбэл надтай биш хүнтэй л байх юм шиг санагдсан. Залуучуудын ийм хайхрамжгүй байдал нь бэлгийн соёлгүй, бэлгийн бичиг үсэгт тайлагдаагүйтэй холбон тайлбарлаж болно. Гэхдээ үүнийг олон судлаачид юуны түрүүнд манай залуучуудад кино, радио, телевизээр дамжуулан зориудаар суулгаж буй ёс суртахууны гажуудлыг олж хардаг. Үүнийг яаж эсэргүүцэх вэ? Тэгээд бид эсэргүүцэх ёстой юу? Энэ бол өнөөдөр бидний ярих зүйл юм.

II. Бодох мэдээлэл

Хайрын тухай гунигтай статистик

Ангийн багш. Одоо "чөлөөт хайр" -ын үр дагаврын талаар маш их мэдээлэл байгаа юм шиг санагдаж байна. Гэсэн хэдий ч олон өсвөр насныхны хувьд эдгээр үр дагавар нь таагүй гэнэтийн зүйл болдог. Жишээлбэл, бэлгийн замын өвчин: сүүлийн 5 жилийн хугацаанд зөвхөн тэмбүүгийн тохиолдол 40 дахин нэмэгдсэн! Эсвэл сэтгэцийн эмгэг: Америкийн эрдэмтдийн судалгаагаар өсвөр насны гуравны нэг нь хост бэлгийн амьдрал, аз жаргалгүй байх, урам хугарах, сэтгэл ханамжгүй байх, сэтгэлийн хямралыг мэдрэх. Эрт бэлгийн харьцааны өөр нэг үр дагавар нь архи, мансууруулах бодисын хэрэглээ ихсэх явдал юм (энэ нь ялангуяа охидын хувьд үнэн юм). Тиймээс "Амьдралаас бүгдийг нь ав!" болон "Сайхан амраарай!" энэ таашаалын үнийн талаар юу ч хэлээгүй. Гэхдээ эрт бэлгийн хавьталд орох нь хамгийн чухал бөгөөд гэнэтийн нээлт бол "үүнээс" хүүхэд төрдөг явдал юм. Түүгээр ч барахгүй эрхэм хүн хайртынхаа сонирхолтой байр суурийг олж мэдээд, дүрмээр бол "нисдэг" охины амьдралаас тэр даруй алга болж, түүнийг орхидог.

Албан ёсны статистик мэдээгээр жил бүр олон мянган өсвөр насны охид ээж болж, хэдэн арван мянган хүүхэд үр хөндүүлдэг. Орос улс үр хөндөлтийн тоогоор дэлхийд эхний байрыг хэдийнэ эзэлжээ. Статистикийн дагуу:

Манай улсад арав дахь үр хөндөлт хийдэг өсвөр нас;

Үр хөндөлтийн дараа нас барсан хүмүүсийн ес дэх нэг нь 15-19 насандаа нас бардаг;

Дэлхий даяар жил бүр 70,000 орчим эмэгтэй үр хөндөлтийн улмаас нас бардаг;

Орос улсад 15% хосуудүржил шимгүй, хүүхэдтэй болох боломжгүй*.

Ангийн багш. Та эдгээр статистик мэдээллийг мэддэг үү? Эдгээр тоо баримтууд танд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ? (Хүүхдүүд хариулдаг.)

"Чимээгүй хашгирах"

"Чөлөөт хайр"-ын давалгаанд яаран орж буй олон өсвөр насныхан үр хөндөлтийг маш хөнгөн хүлээж авдаг. Тэдний үзэж байгаагаар энэ бол шүд авах гэх мэт энгийн хагалгаа юм. Үүний зэрэгцээ бүх зүйл илүү ноцтой юм. Жирэмслэлт нь эмэгтэй хүний ​​жам ёсны байдал боловч шинэ хүн бүрэлдэх үйл явц юм. Орчин үеийн технологиудхүүхдийн хөгжлийн бүх үе шатыг хянах боломжийг танд олгоно.

3 долоо хоног - зүрх аль хэдийн цохилж байна;

4 долоо хоног - нуруу, гар, хөл, нүд, чих үүсдэг;

6 долоо хоног - тархины эргэлтүүд гарч ирдэг;

7 долоо хоног - нүүр нь хэлбэржиж эхэлдэг, ам, нүд, хамар нь харагдаж байна;

8 долоо хоног - хүүхэд өвдөлтийг мэдэрч, хүрэхэд хариу үйлдэл үзүүлдэг; эрхий хуруугаа хөхөх; усанд сэлэх - усанд сэлэгчдийн хөдөлгөөнийг гүйцэтгэдэг;

Зүрхний цохилтыг чагнуураар сонсдог;

Хэрэв жирэмслэлт нь олон бол хүүхдүүд хоорондоо тулалддаг; хүүхэд тоглодог, хүйн ​​дээр савлуур шиг дүүжин;

9 долоо хоног - тохойн үе үүссэн. Хүүхэд хөдөлгөөний ур чадвараа сайжруулдаг: нүдээ аниад, залгиж, хэлээ хөдөлгөж, гараа нударгаараа шахдаг;

11-12 долоо хоног - хүүхэд гэрэл, дулаан, дуу чимээнд хариу үйлдэл үзүүлж, унтаж, сэрж, булчингаа эрчимтэй дасгалжуулж, толгойгоо эргүүлж, гар, хөл дээрээ хуруугаа нугалав. Бяцхан хүний ​​урт 9 см орчим;

14 долоо хоног - Хүүхдийн зүрх өдөрт 24 литр цус шахдаг. Хэрэв гэрэл нь эхийн гэдсэнд чиглэгддэг бол хүүхэд нүүрээ гараараа тагладаг;

16 долоо хоног - сормуус үүсдэг.

Гайхалтай, тийм үү залуусаа? Одоо бодоод үз дээ: өсвөр насны охидын жирэмслэлтийг дуусгавар болгох тохиолдлын 25% нь 22-27 долоо хоногт, өөрөөр хэлбэл хүүхэд бүрэн төлөвшсөн үед тохиолддог.

Америкийн "Silent Scream" баримтат киног олон нийт мэддэг. Энэ кинонд үр хөндөлтийн үйл явцыг дотроос нь, хэт авиан дээр дүрсэлсэн байдаг. Үр хөндөлтийн үед хүүхэд эмх замбараагүй хөдөлгөөн хийдэг,

Эмнэлгийн хэрэгслээс зугтах гэж оролдох, гараараа барьж авах, зогсоох эсвэл түлхэх оролдлого хийх, зүрх нь хурдан цохилж эхлэх, хэт авиан шинжилгээгээр нүүрэнд нь аймшгийн ярвайх байдал, ам нь ангайсан чимээгүй байх хашгирах ... Энэ киноны дараа олон эмч нар цочирдож, үр хөндөлтөөс татгалзсан гэж тэд хэлэв.

Үр хөндөлт нь жирэмслэлтийг зохиомлоор таслах явдал юм. Тиймээс жирэмсний аль ч үе шатанд үр хөндөлт хийх нь хүний ​​биологийн хувь хүний ​​​​амьдралыг зориудаар таслан зогсоох явдал гэдэг нь ойлгомжтой. Зарим нь үүнийг илүү хатуу гэж нэрлэдэг - санаатай аллага. Эрт дээр үеэс үр хөндөлтийг хуулиар хориглосон байдаг. Гиппократын тангараг нь эмч нарыг үр хөндөлт хийхийг хориглодог. Христийн шашны үзэл баримтлал нь ургийн сүйрэл нь түүнийг ирээдүйн баптисм хүртэх ач ивээлээс нь салгаж, гэм буруугаа хүлээх, наманчлах, залбирах замаар цагаатгах ёстой ноцтой мөнх бус нүгэл гэж үздэг. Эх барих эмэгтэйчүүдийн эмч нар санал нэгтэйгээр үүнийг хамгийн их баталж байна хамгийн зөв зам-аас хамгаалах хүсээгүй жирэмслэлтэрт бэлгийн харьцаанд орохоос бүрэн татгалзах явдал юм.

III. Асуудлын нөхцөл байдал "Цагаан хэрээ"

Ангийн багш. Танай ээжийг сургуульд байхад ийм алдартай яруу найрагч Эдуард Асадов байсан. Түүнд одоо ч гэсэн сэдэвтэй санагддаг шүлэг бий.

Чөлөөт хайр

Түүний үг, инээмсэглэл нь шувууд шиг,

Дассан, хайхрамжгүй жиргэж,

Уулзалт дээр сээтэгнэх, эргүүлэх,

Залуучуудын мөрөн дээр үл үзэгдэх байдлаар суу

Хэр их, хаана, хэзээ хүссэн!

Ухаалаг, гэхдээ сорилттой хувцасласан.

Мөн тоолгүй энхрийлэл бэлэглээрэй

Энэ нь түүнд сонин эвхэхээс хамаагүй хялбар юм.

Цүнхнээсээ тамхи гарга

Эсвэл Токайтай коньяк коктейль уугаарай.

Ёс суртахуун нь зөвхөн түүнийг уурлуулдаг: - Сэтгэл нь хомс байна!

Агуй хүмүүс! Инээдтэй хэлээрэй!

Бэлгийн хувьсгалыг авчир

Мөн хоёр нүүр гаргах - цонхны цаана байгаа чөтгөр рүү! -

Өө, чи бол гайхалтай гайхамшиг, чи бол гайхалтай гайхамшиг!

Чи үнэхээр хэзээ ч ойлгохгүй байна уу?

Тэр "сексийн хувьсгал" бол таны хэрүүл юм

Эцсийн эцэст тэр "агуйн үе" гэж байдаг!

Сэтгэл, оюун ухаан нь хөндөгдөөгүй үед

Тэдгээр хүмүүсийн субкортекс, импульс дотор

Зөвхөн амьтан судлал захирч байсан

Муур эсвэл моржны түвшинд.

Гэхдээ хүн төрөлхтөн өссөн

Эцсийн эцэст мөрөөддөг хүмүүс үргэлж зөв байдаг.

Мөн олонхийн хувьд энэ нь хангалтгүй юм

Чамтай яг адилхан зүйл.

Хүмүүс сурч, шинэ зүйлээр дулаарсан,

Ямар ч зөн совин цусанд орж болно,

Хайртай үнсэлцэх тухай

Хайргүй мянгаас илүү үнэтэй!

Тэгээд та ерөнхийдөө дэмий л яарав

"Суперновын харилцаа"-ны талаар шуугиан дэгдээх

Үргэлж дэлхий дээр, бүх үеийнхэнд

Мөн шалбааг, далай тэнгисүүд байсан.

Хаа сайгүй, хэзээ ч байсан

Бас тэнэг тахиа, булшин.

Муурын хүсэл тэмүүлэл гарч, одоо "үнэгүй",

Гэхдээ үүнд дор хаяж хайр бий юу?

Чамайг хэн загнасан бэ - Би мэдэхгүй.

Гэсэн хэдий ч би нэг мөрөнд хүрэх болно:

Таалагдаж байна уу хонгор минь

Тэгэхээр, пенни шиг хийсч,

Заримдаа дарсны амттан шиг байх уу?

Чи яагаад ийм тэнэг юмуу хүйтэн юм бэ?

Орой нь тоглоом, амьд "сюрприз",

Эцсийн эцэст, таныг залуу байхад л эрэлт хэрэгцээтэй байдаг.

Мэдээж зөвхөн чамайг буруутгах нь инээдтэй.

Гэхдээ хэн чамайг юу гэж албадах вэ?

Эцсийн эцэст, юуг зөвшөөрөх, хориглох вэ?

Гэхдээ сүүлчийн үг бол таных.

Хайр бол түр зуурын согтуу галзуурал биш.

Өө, чи үнэхээр дурлаж чаддаг байсан бол!

Ийм сайхан бэлэг байна

Ийм гоо үзэсгэлэн, гал түймэр,

Ямар бүдүүлэг хүн мөрөөдөж ч чадахгүй!

Бүх бузар булайгаас уурлаж,

Итгэлээр өөртөө дахин дахин давтаж,

Ганц л байдаг, гэхдээ хайр

Мянган өрөвдөлтэй холболтоос илүү үнэтэй!

Ярилцах асуултууд:

Энэ шүлэг хэний тухай бэ? Баатарт орчин үеийн охиныг таних боломжтой юу?

Баатрын дүр төрхийн талаар юу хэлэх вэ?

Бэлгийн хувьсгал гэж юу вэ? Та энэ талаар юу мэдэх вэ? (Энэ бол бэлгийн харилцааны салбарт ёс суртахууны хоригоос ангижрах явдал юм.)

Яруу найрагч яагаад бэлгийн хувьсгалыг "агуйн үе" гэж нэрлэсэн бэ?

Хайртай нэг үнсэлт яагаад хайргүй мянган үнсэлтээс үнэтэй байдаг вэ? Та үүнтэй санал нийлж байна уу?

Муурны хүсэл тэмүүлэл, "чөлөөт хайр" хоёр юугаараа нийтлэг байдаг вэ?

Яруу найрагч яагаад баатар бүсгүйд "үдшийн тоглоом", "дарсны амттан" гэж хэлдэг вэ?

Яруу найрагч юуг уриалж байна вэ? Та түүнтэй санал нийлж байна уу? Ангийн багш. Энэ шүлгийг өөр эрин үед, ийм цөөхөн хэдэн баатрууд байсан үед бичсэн. Харин одоо харин ч эсрэгээрээ охид бүсгүйчүүд “хар хонь” болохгүйн тулд онгон биеэ авч явах гэж байна. Яагаад ийм зүйл болж байна гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Онгон байх нь моод биш, инээлдэнэ.

Кино, сэтгүүл, хөгжим маш их нөлөөтэй.

Энэ нь цогцолборыг арилгаж, эрх чөлөөг өгдөг.

Энэ бол загварлаг, орчин үеийн.

Хөвгүүд тайван, төвөггүй охидод дуртай.

Ангийн багш. Хөвгүүд охидыг өөрөөр хардаг. Тэд зарим охидтой алхаж, бусадтай гэрлэдэг гэсэн зүйр үг байдаг нь гайхах зүйл биш юм. Тэд хэнтэй алхаж байгааг бид аль хэдийн ойлгосон: тайван, цогцолборгүй, чөлөөтэй, сексийн туршлагатай гэх мэт. Тэд хэнтэй гэрлэх вэ? Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Даруухан, муухай.

Баячуудын хувьд.

Сайн эзэгтэй нар, гар урчууд дээр.

Сайхан сэтгэлтэй, халамжтай, эелдэг.

Үнэнийг хэлэхэд, гэхдээ аймшигтай.

Тэднийг хайрладаг хүмүүст зориулав.

Ухаалаг, нухацтай.

Даруухан, эелдэг, хэмнэлттэй, ухаалаг, цэвэр ариун.

Ангийн багш. Эрт дээр үед бидний өвөг дээдэс ариун явдал, удамшлын талаар тодорхой дүрэм журамтай байсан. Гэр бүлийн нэр төрийг өөрөө үнэлдэг тул эмэгтэй хүн нэр төрөө хамгаалах ёстой гэж үздэг байв. Эрэгтэй хүний ​​хувьд энэ нь романтик хайраас илүү чухал байсан. Эрэгтэй хүн бүр сүм хийд шиг эмэгтэй хүний ​​нэр төрийг хамгаалах ёстой байв. А.С. Пушкин эхнэр, гэр бүлийнхээ нэр төрийн төлөө амиа өгөхөөс айдаггүй байв. Эдгээр уламжлалууд олон зууны туршид хөгжиж ирсэн. Орчин үеийн залуус нэр төрөө хадгалж чадах тийм эхнэрийг ухамсартайгаар хайж байгаа юм шиг надад санагдаж байна.

IV. "Ариун явдлын загвар" сэдвээр интерактив яриа

Ангийн багш. Бэлгийн хувьсгал баруунаас бидэнд ирсэн. Залуучууд бэлгийн харьцаанд орохыг Америкийн кинонуудаас харж байсан барууны амьдралын хэв маягийн шинж тэмдэг гэж үздэг. Харин одоо баруунд ямар нэг зүйл өөрчлөгдөж байна. Энэ бол миний интернетээс олж авсан мэдээлэл юм*. Сүүлийн үед Америкийн ахлах сургуулийн сурагчдын дунд ариун явдал, онгон байдал улам бүр моод болж байна. Үүнийг АНУ-д хэвлэгдсэн статистик мэдээ нотолж байна. Колумбын их сургуулийн мэдээлснээр, сүүлийн 8 жилийн хугацаанд 2.5 сая залуу эрэгтэй, эмэгтэй хууль ёсны гэрлэлт хүртэл цэвэр ариун хэвээр байхаа амласан байна. Тэд бүгд хэлсэндээ хүрч чадаагүй нь мэдээж.

Одоо АНУ-ын эмч нар Америкийн ахлах сургуулийн сурагчдын дийлэнх нь онгон охид гэдгийг ёслол төгөлдөр зарлаж байна. Үнэн бол эдгээр нь ихэвчлэн Христэд итгэгч залуучуудын төлөөлөгчид боловч бусад хүмүүст үлгэр жишээ үзүүлдэг. Тэр ч байтугай АНУ-д онгон охидын зохион байгуулалттай хөдөлгөөн бий болж байна гэж хэлж болно. Тэд аль хэдийн өөрийн гэсэн "нам"-тай, өөрийн гэсэн бэлгэ тэмдэгтэй болсон. Жишээлбэл, түлхүүрээр түгжигдсэн зүрхний дүрс бүхий бөгж маш их алдартай. Мөн өсвөр насныхан хэтэвчиндээ болгоомжтой хадгалдаг "ариун байдлын тангараг"-ын тухай тэмдэглэл бүхий картууд байдаг. Эдгээр залуусын хувьд энэ нь амаргүй, учир нь тэд өдөр шөнөгүй мэдээллийн довтолгоог эсэргүүцэж, махан биеийн таашаал ханамжийн амтыг сурталчлах ёстой. Гэхдээ тэд илүү их хүндэлдэг. Орост ийм хөдөлгөөн үүсч магадгүй гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Орост онгон охид бас байдаг, гэхдээ тэд зохион байгуулалтгүй, өөрсдийн гэсэн намгүй.

Магадгүй итгэгчид, шашин шүтлэгтэй өсвөр насныхан ийм хөдөлгөөн хийх болно.

Ийм хөдөлгөөн хий дэмий, хүн болгон гэмгүйгээ ярих ёстой гэж.

Бүх зүйлийг Америкаас хуулж авдаг болохоор удахгүй бид ч бас ийм зүйлтэй болох байх.

Өмнө нь ЗХУ-д ч гэсэн залуучууд гэрлэхээсээ өмнө гэм зэмгүй байсаар ирсэн. Нэр төрөө алдсан охидыг залуус жигшиж байлаа. Гэхдээ тэд комсомолын гишүүд байсан, үзэл баримтлалтай, өнөөгийн залуучуудад идеал байхгүй.

Ангийн багш. Зарим сэтгэл судлаачид эрт бэлгийн харьцаанд орох нь өөрийгөө буруу үнэлдэг өсвөр насныхныг татдаг гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ: дутуу үнэлдэг (ихэнхдээ охид), хэт үнэлдэг (ихэнхдээ хөвгүүд). Та энэ үзэл бодолтой санал нийлж байна уу? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

Та өөрийгөө үнэлэх байдлын талаар юу мэддэг вэ? Та өөрийгөө зөв үнэлж чадаж байна уу? Өөрийгөө үнэлэхэд юу нөлөөлдөг вэ? Өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг хэрхэн өсгөх вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Магадгүй шашин шүтлэг төдийгүй өөрийгөө зөв үнэлэх нь Америкийн өсвөр насныханд эрт бэлгийн харьцаанд орохгүй байх боломжийг олгодог. Өөр нэг сонирхолтой ажиглалт. Гэрлэхээсээ өмнө онгон байдлаа хадгална гэж амласан өсвөр насныхан сургууль, спорт, урлагт амжилт гаргаж эхэлжээ. Үүнийг хэрхэн тайлбарлах вэ? (Хүүхдийн таамаглал.)

Хичээлийн цаг хүртэл эпиграфыг уншина уу (уншдаг). Энэ бол эмч, багш нарын бодол. Та түүнтэй санал нийлж байна уу? Улс үндэстний ёс суртахууны эрүүл мэнд яагаад эмэгтэйчүүдээс хамаардаг вэ? (Хүүхдүүд ярьдаг.)

Манай нийгэмд гэрлэхээс өмнөх бэлгийн амьдрал үргэлж буруушааж, хориотой гэж үздэг. Христийн шашны үзэл бодлын дагуу хүн Бурханы дүр төрх, дүр төрхөөр бүтээгдсэн байдаг. Энэ нь садар самуун, зальхай хүн Бурханы дүр төрхийг бузарлаж, Бурханыг гомдоодог гэсэн үг юм.

Харин баруунаас бидэнд ирсэн “бэлгийн хувьсгал” бэлгийн бүх хорио цээрийг халсан. Энэхүү бэлгийн эрх чөлөө нь эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийг чөлөөлж, бэлгийн харилцааны туршлагаа өргөжүүлж, гэрлэлтийн хувьд илүү аз жаргалтай болгоно гэж үздэг байв. Гэхдээ бэлгийн туршлага нь Орост гэрлэлтийн бат бөх байдалд огтхон ч нөлөөлсөнгүй. 10 жилийн өмнө гурав дахь гэр бүл бүр салж байсан бол одоо хоёр дахь гэр бүл бүр салж байна. Өрх толгойлсон гэр бүлийн хүүхдүүд хэрхэн амьдардаг талаар би танд хэлэх шаардлагагүй: та нарын олонх нь үүнийг надаас илүү мэддэг.

V. Хаалтын үг

Ангийн багш. Өнөөдөр бид маш чухал, амин чухал зүйлийн талаар ярилцлаа. Бид хамгийн чухал зүйл болох хайрын тухай ярилцсан гэж хэлж болно. Өөрийгөө хайрлах, сонгосон хүнээ, ирээдүйн хүүхдүүдээ хайрлах тухай. Үүнээс Бурханыг хайрлах, Тэнгэрлэг идеалыг хайрлах хайр нэмэгддэг. Амьдрал бол өгсөх, уруудахаас бүрддэг, гэхдээ бүдэрч, унасан ч та үргэлж босч чаддаг - гол зүйл бол хүн чанараа хадгалах, өөрийгөө хайрлах хайрыг хадгалах явдал юм.

VI. Дүгнэлт (эргэцүүлэл)

Ангийн багш. Энэ яриа танд сонирхолтой байсан уу? Та өөртөө ямар шинэ зүйлийг олж мэдсэн бэ? Ямар асуулт хариултгүй үлдсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Уран зохиол

1. Важдаева Н., Седлов Д., Семенова Е. Бяцхан эхчүүд // Шинэ мэдээ, 20.03.07.

2. Эрүүл Орос руу. Эрүүл хүүхэд төрүүлэх, өсгөх: Бэлтгэлийн бүрэн курс. SPb., 2000.

3. Мастер В.Жонсон В.Колодный Р. Сексологийн үндэс. М., 1998.

4. Үр хөндөлт, үр хөндөлтийн дараах эхийн эндэгдэл, түүнээс урьдчилан сэргийлэх, бууруулах байдал, арга хэмжээний тухай Оросын Холбооны Улс: ОХУ-ын Эрүүл мэндийн яамны зөвлөлийн 2003 оны 10-р сарын 21-ний өдрийн шийдвэр (Тэмдэглэл No14).

Хичээлийн цаг 9-р анги. Ромео Жульеттагийн нууцууд

Хайр бол Бурханы нууц бөгөөд танихгүй хүмүүсийн нүднээс хаагдах ёстой...

Ф.Достоевский

Гэрлээд дөрөвний нэг зуун наслахаас нааш жинхэнэ хайр гэж юу байдгийг хэн ч ойлгож чадахгүй.

Марк Твен

Өсвөр насандаа охид, хөвгүүдийн хоорондын харилцаа эрс өөрчлөгдөж, эсрэг хүйстнээ сонирхдог. 14-15 жил гэдэг хугацаа романтик хайр, шуургатай мэдрэмж, туршлага, романтик уран зөгнөлийн үе. Санал болгож буй хувилбар - хайрын сэдвээр нэг цаг харилцах нь өсвөр насныханд сонирхолтой байх болно. Скрипт нь янз бүрийн боловсролын аргуудыг (харилцан яриа, дилемма, асуудлын нөхцөл байдал, бүрэн бус өгүүлбэр, бүлгийн ажил) ашигладаг.

Зорилго: хайрын мөн чанарын тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; ариун явдал, үнэнч байдал, аминч бус байдал, нэр төр, ёс суртахууны болон ёс суртахууны цэвэр байдал, бие бялдрын төгс байдал зэрэг чанаруудын ёс суртахууны эерэг үнэлгээг бий болгох; садар самуун, хүлцэнгүй байдал, бүдүүлэг байдалд сөрөг хандлагыг төлөвшүүлэх; хүүхдүүдийг дотоод сэтгэлгээ, өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө сайжруулах, ёс суртахууны зохистой үзэл баримтлалыг сонгоход урамшуулах.

Бэлтгэл ажил:ангийн цагийн сэдвийн талаар хүүхдүүдэд анхааруулж, хамгийн тохиромжтой залуугийн аман хөргийг хийхийг санал болго төгс охин. Хичээлийн цагаар охид, хөвгүүд хоёр талдаа (зүүн талд) суудаг. баруун таланги).

Тоног төхөөрөмж: магтаал бүхий хуудасны 8-10 хуулбарыг хийж, ширээн дээр тавь.

Магтаал үгсийн жишээ

1. Үзэсгэлэнтэй, ухаалаг, халамжтай, дур булаам, эелдэг, эелдэг, эелдэг, дур булаам, дур булаам, өвөрмөц, үгээр хэлэхийн аргагүй, мартагдашгүй, давшгүй, дэгжин, нүд гялбам, хүршгүй, сахиусан тэнгэр шиг, гэрэлтсэн, тод, сэвсгэр, гайхалтай, нарийхан, сээтэгнүүр, боловсронгуй, дэгжин, хөгжилтэй, эрч хүчтэй, бүтээлч, загварлаг, нийтэч, эелдэг, романтик, олон талт, гайхалтай, өхөөрдөм, өвөрмөц, энхрий, хүсүүштэй, таамаглашгүй, нууцлаг, цэцэглэдэг, өөгүй, эв найртай, мэдрэмжтэй, төгс, хамгийн сайн, даруухан, цэвэршсэн, хөгжилтэй, чин сэтгэлтэй, нөхөрсөг, ойлгодог, үрэлгэн, мөрөөдөмтгий, гялалзсан, амбицтай, сэтгэл татам, урам зоригтой, сонирхолгүй, аяндаа, сэтгэл татам, хөгжилтэй, дур булаам, инээмсэглэдэг, ичимхий, догшин, үнэнч, үнэнч, хөгжилтэй, дур булаам, урьдчилан таамаглах аргагүй, зорилготой, гайхалтай, эмэгтэйлэг, юутай ч зүйрлэшгүй, гэрэлтсэн, хайртай, хэрэгтэй, гайхалтай, гайхалтай ная, сэтгэл хөдөлгөм, бяцхан, хайрт.

2. Царайлаг, ухаалаг, дур булаам, эелдэг, эелдэг, өхөөрдөм, нарийхан, хөгжилтэй, эрч хүчтэй, бүтээлч, загварлаг, нийтэч, эелдэг, романтик, уян хатан, өхөөрдөм, өвөрмөц, энхрий, хүсүүштэй, нууцлаг, өө сэвгүй, өрөвч, даруу, чин сэтгэлтэй, нөхөрсөг, ойлгодог, сонирхолгүй, хөгжилтэй, ичимхий, шударга, дур булаам, зорилготой, хайрт, зоригтой, зоригтой, шийдэмгий, айдасгүй, зоригтой, эрхэмсэг баатар, баатар, сэргэлэн, ухаалаг, үндэслэлтэй, зоригтой, зоригтой, зоригтой, эрх мэдэлтэй, тэнцвэртэй, хязгаарлагдмал , тууштай, зарчимч, өөртөө итгэлтэй, найдвартай, үнэнч, сайн найз, та түүнд найдаж болно, нууцыг хэрхэн хадгалахаа мэддэг, үгээ яаж хадгалахаа мэддэг, авъяаслаг, чадвартай, удирдагч, бие даасан, бие даасан, нэр хүндтэй, өөрийгөө үнэлдэг, нинжин сэтгэлтэй, шударга гэх мэт.

Чимэглэл:Самбар дээр ангийн цагийн сэдэв, эпиграф бич.

ангийн төлөвлөгөө

I. Интерактив яриа.

II. "Хайрын тухай" оршил үг.

1. Асуудлын тухай мэдэгдэл.

2. Хэлэлцэх асуудал.

3. Шийдэл.

IV. Асуудлын нөхцөл байдал "Хариу нэхээгүй хайр".

VI. "Бие биенээ магтъя" сэдвээр бичил бүлгүүдэд ажилла.

VII. "Төгс залуу, төгс охин" аман хөрөг.

VIII. Эцсийн үг.

IX. Дүгнэж байна.

Хичээлийн цагийн явц

I. Интерактив яриа

Ангийн багш. 2-р сарын 14-нд сургууль бүхэлдээ валентины зүрх сэтгэлээр дүүрч, нэгдүгээр ангийн хүүхдүүд хүртэл хайрыг мэдэрсэн. Сүүлийн жилүүдэд Гэгээн Валентины өдөр Орос улсад маш их алдартай баяр болж байна. Эргэн тойронд маш олон амрагууд байхад сайн эсвэл муу гэж бодож байна уу? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

Ф.Достоевский хайр бол нууц бөгөөд бүх хүний ​​нүднээс хаалттай байх ёстой гэж хэлсэн. Би хайраа харуулах, харуулах хэрэгтэй юу? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

Өөрийгөө хайрласан нь дээр үү эсвэл хайрлуулсан нь дээр гэж бодож байна уу? Та хайрыг аз жаргал эсвэл шийтгэл гэж бодож байна уу?

Хайр дурлалд юу саад болж, юу нь аз жаргалгүй болгодог вэ? (Атаа жөтөө, атаархал, үл итгэлцэл, хувиа хичээсэн байдал, урвалт, мөнгө, алдар нэр, гүтгэлэг, хов жив гэх мэт)

II. "Хайрын тухай" оршил үг

Ангийн багш. Хайр бол "сэтгэлийн гүн гүнзгий таталцал, зүрх сэтгэлийн хүчтэй мэдрэмж, гүн хайрын мэдрэмж, аминч бус, чин сэтгэлийн хайр" юм. Тайлбар толь бичигт "хайр" гэсэн үгийн тодорхойлолт ийм байна. Хайрын тухай олон сая мөр бичигдсэн байдаг ч хүн бүр өөрийн гэсэн хайр байдаг - ер бусын.

“Дэлхийд миний хувьд үл ойлгогдох гурван зүйл байдаг бөгөөд би дөрөв дэхийг нь ойлгодоггүй: тэнгэр дэх бүргэдийн зам, хадан дээрх могой, далайн дундах хөлөг онгоц, зам. Эрэгтэй хүний ​​зүрх сэтгэлд хүрнэ” гэж Соломон хаан хайртдаа хэлэв.

Мөн өнөөдөр эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийн хайр олон мянган жилийн өмнөх шиг нууцлаг хэвээр байна. Мөн хүн бүр энэ оньсогыг өөрөө шийддэг.

III. Дилемма: хайр эсвэл дурлах уу?

Асуудлын томъёолол

Ангийн багш. 14-15 насандаа хүн бүр хайрлаж, хайрлуулахыг маш их хүсдэг. Гэхдээ ихэнхдээ хайрыг энгийн хобби гэж андуурдаг. Есдүгээр ангийн сурагч Сергейд тулгарсан асуудлыг шийдэхийг хичээ.

9-р ангид байхдаа бүх хөвгүүд шилдэг сурагч, ангийн од Наташкад дурлажээ. Гэвч тэр хэнд ч анхаарал хандуулсангүй. Залуус дундаас эхлээд түүний зүрх сэтгэлийг эзэмдэх тэмцээн хүртэл эхэлжээ. Серега ч энэ уралдаанд нэгдсэн. Гэгээн Валентины өдрөөр Сергей түүнд зориулж 100 валентинд гарын үсэг зурж, орцныхоо бүх ханыг хайрын тунхаглалаар бүрхэж, цонхныхоо доорх цасан дээр гишгэж: "Наташа, би чамд хайртай!" Тэр ч байтугай түүнээс болж сургуулийн арын хөвгүүдтэй хэд хэдэн удаа хэрэлдэж байсан. Гэвч Наташка үл тоомсорлон хүйтэн, хүрч очих боломжгүй хэвээр байв. Гэсэн хэдий ч заримдаа Сергей түүнийг доромжилж, өөрийгөө бага зэрэг дооглонгуй харцаар харж байв. Удалгүй Серега Наташкагийн тухай бодохгүйгээр нэг минут ч амьдрах боломжгүй болжээ. Өөр юу хийж болох вэ? Түүний хайрыг яаж авах вэ? Таван давхраас үсрэх үү? Сургуулийг дэлбэлэх үү? Боксын аварга болох уу? Сая хожих уу? Зөвхөн сэтгэлийн минь гүнд хаа нэгтээ та зүгээр л ухрах хэрэгтэй гэсэн чимээгүй бодол эргэлдэж байв, учир нь энэ нь огт таалагдахгүй байна ...

Хэлэлцэх асуудлууд

Ангийн багш. Энэ бол Сергей шийдэх ёстой асуудал юм. Хэрэв энэ жинхэнэ хайр мөн бол тэмцсээр байх уу? Эсвэл хайр гэж байдаггүй, харин зүгээр л хобби, спортын хүсэл тэмүүлэл байдаг гэдгийг ухаарч ухрах уу? Тэгэхээр Сергей зөв зүйл хийж байна уу? (Хүүхдийн хариулт.)

Сергей Наташагийн зүрхийг байлдан дагуулж чадсан гэж төсөөлөөд үз дээ, дараа нь юу болох вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Дурлах нь хайраас юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Дурлах нь түр зуурын мэдрэмж юм.

Хайртай байх нь хүнийг доромжилж, өөрийгөө байнга тулгадаг.

Хайр бол илүү гүн гүнзгий мэдрэмж юм.

Эдгээр нь өөр өөр мэдрэмжүүд боловч нэг нь нөгөөгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй юм.

Хайр бол мөнхийн, хүчтэй мэдрэмж, хүсэл тэмүүлэл, дурлах нь өнгөцхөн, хөнгөн юм.

Хайр бол насан туршийн нэг бөгөөд олон хайр байж болно.

Ангийн багш. Сергей ямар шийдвэр гаргах ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Шийдэл

Ангийн багш. Сергей түүний мэдрэмжийг хэрхэн ойлгох вэ? Түүний Наташагийн мэдрэмж - хайр эсвэл дурлах уу? (Энэ бол хараахан хайр биш, харин зүгээр л хобби, хэрэв Сергей, Наташа хоёр хоёулаа үүнийг хичээвэл хайр болж хувирах хайр: бие биедээ туслах, бие биенийхээ талаар суралцах, бие биенээ хүндэтгэх гэх мэт. Гэхдээ одоохондоо энэ бол тийм биш юм. хайж байсан бөгөөд магадгүй энэ хайр зүгээр л алга болно.)

IV. Асуудлын нөхцөл байдал "Хариу нэхээгүй хайр"

Ангийн багш. Тун удалгүй яруу найрагч Юлия Друнина манай эриний тухай бичжээ.

Одоо хайраар үхэх хэрэггүй -

Доог тохуутай ухаантай эрин үе.

Зөвхөн цусан дахь гемоглобин буурдаг.

Зөвхөн ямар ч шалтгаангүйгээр хүн муу санагддаг.

Одоо хайраар үхэх хэрэггүй -

Зөвхөн зүрх шөнөдөө ямар нэг юм цохилдог.

Гэхдээ "түргэн тусламж", ээж ээ, битгий дууд,

Эмч нар арчаагүйхэн мөрөө хавчин:

"Одоо хайраасаа болж үхэх хэрэггүй..."

Энэ бол яруу найрагчийн бодол юм, гэхдээ "Түргэн тусламж" -ын аль ч эмч энэ нь тийм биш гэдгийг мэддэг - бидний цаг үед амиа хорлох оролдлогын бараг тал хувь нь хайр дурлалаас болж тохиолддог. Би бас үзэх ёстой байсан хариу нэхээгүй хайрманай сургуульд.

Анх 7-А-ийн энэ охиныг хэн ч тоосонгүй, гэхдээ тэр 9-А-ийн хаана ч байсан завсарлага бүрт гарч ирдэг. Тэр цонхны дэргэд зогсоод тэвчээртэй хүлээв. Дараа нь хэн нэгэн анзаарсан * Тэр Димка Синицын гарч ирэх хүртэл өгсөн. Энэ бол хамгийн энгийн есдүгээр ангийн сурагч байсан бөгөөд гайхалтай зүйл биш юм. Гэвч энэ охин түүнээс ямар нэгэн ер бусын зүйлийг олж харсан бөгөөд үүнээс нүд нь гэрэлтэж, тэр өөрөө түүний дэргэд цэцэглэж байх шиг болов. Тэр хөвгүүдийн шоолж, дээрэлхэж байгааг анзаарсангүй, ховсдуулсан мэт Дима руу харав. Димка маш их уурлав. Хажуугаар нь өнгөрөхдөө "Тэнэг минь, хичээлдээ ор" гэж шүдээ хавиран чимээгүйхэн бувтналаа. Тэгээд охин толгойгоо гудайлган даруухан гарч одов. Багш нар энэ охинтой, 9-р ангийн охид, найз охидтой ярилцаж байсан - юу ч тус болсонгүй. Эцэг эх нь түүнийг өөр сургуульд шилжүүлэхээр шийдтэл.

Өөр сургуульд шилжсэнээр энэ охины хайрыг эдгээсэн гэж бодож байна уу? (Хүүхдийн хариулт.)

Үнэхээр, хайрын донтолт- Энэ бол өвчин юм шиг, заримдаа та сэтгэл судлаачийн тусламж авах хэрэгтэй болдог. Гэхдээ хайр нь хариу нэхэхгүй байх нь сайн уу, муу юу? (Хүүхдийн хариулт.)

Гэхдээ зохиолч Валентин Катаев суут ухаантан болгонд хариу нэхээгүй эсвэл аз жаргалгүй хайр байдаг гэдгийг анзаарчээ. Түүгээр ч зогсохгүй, учруулсан шарх нь илүү аюултай байх тусам уран бүтээлчийн бүтээлүүд илүү ур чадвартай байдаг. Гарах арга замыг хайх хайрын мэдрэмж нь гайхалтай шүлэг, уран зураг, хөгжим болж хувирав. Мөн зураач хайр дурлалаас эдгэрсэн. Гэвч хариу нэхээгүй хайр нь жирийн хүнийг дээшлүүлж, илүү сайн болгодог. Хариуцлагагүй хайрыг мэдэрсэн хүн өөр хүний ​​мэдрэмжийг үнэлж эхэлдэг бөгөөд цорын ганц хайртайгаа уулзах нь гарцаагүй.

V. "Жинхэнэ хайр бол ..." сэдэвт бүрэн бус өгүүлбэр.

Ангийн багш. Жинхэнэ хайр дурлалтай учрахыг мөрөөдөхгүй тийм хүн энэ дэлхий дээр байхгүй. Нэг нь азтай, тэд үүнийг олж, бүтээдэг аз жаргалтай гэр бүлүүд, мөнгө, алт, цагаан алтны хуримыг тэмдэглэ. Харин бусад нь насан туршдаа хайраа хайдаг. Одоо Орост хоёр дахь гэрлэлт бүр салж, бие биенээ хайрладаг хүмүүс танихгүй, бүр дайсан болж хувирдаг. Яагаад ийм зүйл болж байна вэ? Хайрын гол дайсан бол аминч үзэл, өөрийнхөө төлөө амьдрах хүсэл гэж тэд хэлдэг. Жинхэнэ хайр нь өөрийгөө зориулах, альтруизм шаарддаг. Та бүхэн О.Генригийн "Ид шидийн бэлэг" түүхийг сайн мэднэ. Энэ бол хоёр ядуу хань ижил бие биедээ зул сарын бэлэг өгсөн түүх юм. Нөхөр нь эхнэрийнхээ тансаг үсийг биширч, түүнд сам бэлэглэхийн тулд гайхамшигтай цагаа зарахаар шийджээ. Тэгээд эхнэр нь нөхрийнхөө гайхамшигтай бугуйн цагны оосор авахын тулд үсээ засаад зарахаар шийджээ. Үүний үр дүнд эхнэр, нөхөр хоёулаа Христийн Мэндэлсний Баяраар огт хэрэггүй зүйл хүлээн авав. Гэхдээ тэд хамгийн их байсан аз жаргалтай хүмүүсгазар дээр. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Жинхэнэ хайрыг хуурамчаас хэрхэн ялгах вэ? Самбар дээр бичсэн өгүүлбэрийг үргэлжлүүл (уншдаг).

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Хүндэтгэл, халамж, сайхан сэтгэл.

Хүнийг илүү сайн болгодог зүйл.

Үхэх хүртлээ үргэлжлэх нэг.

Өршөөл, ойлголт.

Хувиа хичээхээс татгалзах, өөрийгөө золиослох.

Хэрэв та илүү сайн болохыг хүсч байвал амьдралдаа ямар нэгэн зүйлд хүрээрэй.

Итгэл, дулаан, аюулгүй байдлын мэдрэмж.

Хүүхдүүд, гэр бүл.

Хэн нэгэнд сайн зүйл хийхийг хүссэн үедээ.

Зүгээр л тэгж хайрлаж байхад юу ч биш.

Хүнийг сул тал, дутагдалтай байсан ч хайрладаг бол.

VI. "Бие биенээ магтъя" сэдвээр бичил бүлгүүдэд ажиллана.

Ангийн багш. Бид бие биенээ харааж зүхэх, доромжлохдоо маш сайн, гэхдээ цөөхөн хүн сайхан үг, магтаал хэлж чаддаг. Магтаал бол Булат Окуджавагийн дуунд дурдсанчлан "хайрын сайхан мөчүүд" юм. Хэрхэн магтаал хэлэх вэ? Энэ бол бүхэл бүтэн урлаг юм. Хамгийн хэцүү зүйл бол зөв үг олох явдал юм. Таны ширээн дээр охидод зориулсан үгсийн жагсаалт байдаг. Мөн охид хөвгүүдэд зориулагдсан үгстэй байдаг. Би магтаалыг солилцохыг санал болгож байна. Бүлэг бүр (тус бүр 4 хүн) нөгөө бүлэгт магтаал хэлдэг (сугалаагаар - бид чихрийн цаас зурдаг).

(Хөгжим асч, багш ангиа тойрон алхаж, бүлгүүдийг тоо бүхий чихрийн цаас гаргаж ирэхийг урина.)

Тэгээд одоо бие биедээ магтаал хэлцгээе!

(Багш бүлгүүдийн төлөөлөгчдөд үг хэлж, тэд магтаалын хамт тэмдэглэл уншдаг.)

VII. Аман хөрөг "Төгс хүү, төгс охин"

Ангийн багш. Манай ангийн цагийг "Ромео Жульеттагийн нууц" гэж нэрлэдэг. Шекспирийн эдгээр баатруудын хайр дурлал нь хайрын идеал болж, тэд өөрсдөө хайрлагчдын идеал болсон. Тэд одоо юу вэ, манай орчин үеийн Ромео Жульетта? Тэдний хөргийг зурахыг хичээцгээе. Охидууд хамгийн тохиромжтой залуугийн хөргийг, хөвгүүд нь хамгийн тохиромжтой охины хөрөг зурах болно. Та бүгд хөрөг зураг дээр өөрийн мэдрэмжээ нэмж, үр дүн нь орчин үеийн Ромео эсвэл орчин үеийн Жульеттагийн дүр төрх болно. Магадгүй энэ нь биднийг гаднаас нь харж, идеалдаа хэрхэн нийцэж байгааг олж мэдэхэд тусална. Тиймээс бид хамгийн тохиромжтой охины хөргийг зурдаг. Хөвгүүдэд хэлэх үг.

(Хөвгүүд ээлжлэн (гинжээр), 1-2 өгүүлбэр хэл.)

Ангийн багш. Одоо бол төгс залуугийн хөрөг зураг. Энэ үг нь охид.

(Охидууд ээлжлэн (гинжээр), 1-2 өгүүлбэр хэл.)

Таны харж байгаагаар орчин үеийн Ромео Жульетта нар Шекспирийн үзэл санаатай нэлээд нийцэж байна. Ижил бүрэн ба гэдэгтээ найдахын тулд өөртөө хичнээн сайн чанаруудыг төлөвшүүлэх хэрэгтэй вэ гайхалтай хайр. Үүний тулд хүнд бүхэл бүтэн амьдралыг өгдөг.

VIII. Эцсийн үг

Ангийн багш. Өнөөдөр бид хайрын тухай ярилцлаа. Эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийн хайрын тухай. Энэ хайр нь хүнийг хамгийн их аз жаргалтай болгодог, эсвэл насан туршдаа хүнийг гомдоож, зүрхийг нь шархлуулж, шархлуулж ч болно. Хайр бол төлөвшлийн шалгуур юм. Харамсалтай нь 14-15 насандаа олон өсвөр насныхан энэ шалгалтыг давж чаддаггүй. Энэ бол эмнэлгийн статистикийн мэдээ юм. Олон өсвөр насныхны хувьд хайр маш эрт эмгэнэл болж хувирдаг. Жинхэнэ хайр бол хайртай хүнийхээ төлөөх хариуцлага мөн. Энэ хариуцлагагүй бол хайрын тухай хамгийн чанга үгс хоосон хэллэг болж хувирдаг. Зүрх сэтгэлийг чинь хоослодог өчүүхэн хоббид өөрийгөө үрэхгүй байх нь хайраа олох нь маш чухал юм. Жинхэнэ хайр бол урлаг юм. Хайрлаж сурна гэдэг нь хайрын нэрийн өмнөөс өөрийн хүслээ золиослох, бие бие рүүгээ явах чадварт суралцахыг хэлнэ. Америкийн агуу зохиолч Марк Твейн хэлсэнчлэн "Хэн ч хүн гэрлээд дөрөвний нэг зуун наслахаас нааш жинхэнэ хайр гэж юу байдгийг ойлгож чадахгүй."

Сэдвийн хичээлийн цаг: Хайр.

Хайр нь үхэл, үхлээс айхаас илүү хүчтэй.

Зөвхөн энэ нь, зөвхөн хайр нь амьдралыг хадгалж, хөдөлгөдөг.

I.S. Тургенев

Зорилго: төгсөгчдийн хайрын талаархи санаа бодлыг гүнзгийрүүлэх; хайрыг өндөр, эрхэм мэдрэмж гэж үзэх ёс суртахууны эерэг үнэлгээг бий болгох, хайранд хөнгөмсөг, өнгөцхөн хандахаас сэрэмжлүүлэх; Тэдний соёлын түвшинг дээшлүүлэх, өөрийгөө танин мэдэх, өөрийгөө хөгжүүлэхэд нь урамшуулах.

Бэлтгэл ажил: хоёр сурагчийг харилцан яриаг уншихад урь (А. Куприний “Шуламит” өгүүллэгийн хэсэг. Хэсгийг ангийн “од” биш, харин үл анзаарагдам, нам гүм залуус уншвал сайн. Тэр уншиж болохгүй, тоглох ёсгүй. - Хүүхдүүд ангиас гарах тодорхой сэтгэл хөдлөлийг бий болгохын тулд Куприний тансаг бичвэрийг тодорхой бөгөөд чимээгүй уншаарай.

ангийн төлөвлөгөө

I. Оюуны шуурга.

II. "Би хайрыг хуурамч зүйлээс ялгаж сурах хэрэгтэй юу?" Сэдвийн сэдэл бүхий яриа.

III. Үзэл баримтлалтай ажиллах (бичил бүлгүүдэд).

IV. Асуудлын нөхцөл байдал "Оношлогоо - хайр".

V. Бүрэн бус өгүүлбэр "Жинхэнэ хайрын шинж тэмдэг нь ...".

VI. "To be or to have" сэдвээр интерактив яриа.

VII. Эцсийн үг.

VIII. Дүгнэж байна.

Хичээлийн цагийн явц

I. Оюуны шуурга

Ангийн багш. Өнөөдрийн хичээлийн цагийн сэдэв нь "С" үсэгтэй хайр" юм. Та энэ сэдэвтэй холбоотой ямар холбоодтой вэ?

(Хүүхдүүд үгсийг нэрлэнэ, багш тэдгээрийг самбар дээр бичнэ.)

Жишээ хариултууд:

Секс, өрөвдөх сэтгэл, хүсэл тэмүүлэл, тэсвэрлэх, дурлах, гэрлэх, үхлээс хүчтэй, спорт, анхны харцаар гэх мэт.

II. "Би хайрыг хуурамч зүйлээс ялгаж сурах хэрэгтэй байна уу?" сэдвээр урам зориг өгөх яриа.

Ангийн багш. Бид хайрын олон төрлийг жагсаасан. Гэхдээ хүн бүр жинхэнэ, цорын ганц, насан туршийн хайрыг хайж байдаг. Агуу Франсуа Ла Рошефукаулдын хэлсэнчлэн "Хайр бол нэг, түүнд олон мянган хуурамч зүйл бий". Жинхэнэ хайрыг хуурамчаас ялгах шаардлагатай юу? Хайр дурлалын алдаа юунд хүргэж болох вэ? (Хувь хүний ​​эмгэнэл, гэр бүлийн хагарал, ганцаардал, эцэггүй, орон гэргүй хүүхдүүд гэх мэт) Өнөөдөр бид жинхэнэ хайр гэж юу болох, түүнийг хуурамч зүйлээс хэрхэн ялгах талаар ярилцах болно.

III. Үзэл баримтлалтай ажиллах (бичил бүлгүүдэд)

Ангийн багш. Тиймээс өнөөдөр бид ярилцаж байна янз бүрийн төрөлхайр. Бид зөвхөн "C" үсэг бүхий утгыг сонгосон. Эдгээр үнэт зүйлстэй ажиллацгаая. Бүлэгт зориулсан даалгавруудыг сонс.

Эхний бүлэг . Үг бүрт жишээ сонгоно уу уран зохиол. (Секс - Пьер, Хелен, Григорий, Аксинья, спорт - Дон Жуан, Анатолий Курагин, хүсэл тэмүүлэл - Павел Петрович ба гүнж Р., Фауст ба Маргарита нар тэвчиж, дурладаг - Татьяна ба түүний нөхөр, Одинцова ба түүний нөхөр, ахмад Миронов нар ба түүний эхнэр, үхлээс илүү хүчтэй - Желтков, Ромео, Жульетта, өрөвдөх сэтгэл, энэрэл - Соня, Раскольников, өөрийгөө золиослох - Вера, хайрт Печорин гэх мэт.)

Хоёрдугаар бүлэг . Грек хэлэнд гурван үг байдаг өөр өөр түвшинэрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийн мэдрэмж: "агапе" - золиослолын хайр; "филиа" - нөхөрсөг хайр; "эрос" - сэтгэл татам байдал. "С" үсгээр эхэлсэн бичмэл үгсийн аль нь эдгээр төрлийн хайрын жишээ байж болох вэ? ("Агапе" - үхлээс хүчтэй, "филиа" - тэсвэрлэх, дурлах, "eros" - секс, хүсэл тэмүүлэл, спорт.)

Гурав дахь бүлэг. Энэ цувралд - хайрын өөр өөр талууд. Тэдний аль нь бие биенээ нөхөж чадах, аль нь бусадтай нийцэхгүй, үнэндээ хайр биш юм бэ? (Спорт нь хайр дурлалд үл нийцдэг, учир нь ямар ч хайр сэтгэл, хүнийг илчлэх хүсэл байдаггүй. Бусад бүх зүйл бие биенээ нөхөж чадна.)

Дөрөвдүгээр бүлэг. Хайрын 3 түвшин байдаг: бие махбодийн, оюун санааны болон оюун санааны түвшин. Та эдгээр хайрын утгыг өсөх дарааллаар хэрхэн эрэмбэлэх вэ? [Секс, хүсэл тэмүүлэл, өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэл, өрөвч сэтгэл, тэвчих, дурлах, үхлээс хүчтэй, өөрийгөө золиослох.)

Хүн "хайр" гэдэг үгэнд хичнээн олон янзын ойлголтуудыг оруулдаг вэ. Ямар утгаараа жинхэнэ юм бэ жинхэнэ хайр? (Өөрийгөө золиослох, үхлээс илүү хүчтэй, эсвэл секс, өрөвдөх сэтгэл, өөрийгөө золиослох гэсэн гурван "S" хослол байж магадгүй.)

IV. Асуудлын нөхцөл байдал "Оношлогоо - хайр"

Ангийн багш. Хайрын зарим утга нь анагаах ухааны оношлогоо болсон. Саяхан сонин хэвлэлээр шуугиан тарьж байсан: Дэлхийн эрүүл мэндийн байгууллага хайр дурлалыг өвчний бүртгэлд оруулж, F63.9 дугаар өгчээ. Эмнэлгийн үүднээс авч үзвэл хайр бол цэвэр хэлбэрээрээ өвчин биш, харин "ухамсрын өөрчлөлт" юм. Интернетэд гарсан нэг нийтлэлийн зохиогч ингэж хэлэв. Энэ нийтлэлээс ишлэл сонсоорой.

Хайр гэж юу вэ? Энэ бол маш том, үзэсгэлэнтэй, хүчтэй мэдрэмж гэж та хэлж байна. Үнэндээ - тийм биш. Үнэн хэрэгтээ хайр гэж байдаггүй ... Мөн энэ нь эрдэмтдийн дүгнэлтээр нотлогддог: яруу найрагчдын алдаршуулсан агуу мэдрэмж бол зүгээр л ... физиологийн хэд хэдэн урвалаар дэмжигдсэн үр удмаа үлдээх хүчирхэг зөн совин юм. Энэхүү биологийн механизм нь иймэрхүү ажилладаг: бид туршлага, амт, сонирхлын дагуу хамтрагчаа ухамсаргүйгээр хайдаг. Ихэнхдээ гоо үзэсгэлэн нь өгөөш болдог, заримдаа оюун ухаан, эд баялаг, өөрөөр хэлбэл бид "ямар нэгэн зүйлд" дурладаг. Дараа нь тусгайлсан, хамгийн хатуу утгаараа, хувь хүний ​​бэлгийн зөн билэг аль хэдийн бий болж, эцсийн зорилго нь бие махбодийг эзэмших, өөрөөр хэлбэл секс юм. Зөн совин бий болсон тэр мөчөөс эхлэн ухамсар биднийг хуурч эхэлдэг. Зөн совин нь биширсэн эсвэл хурц хүсэл тэмүүлэлтэй байдаг.

Хайрын эгоизм нь амьдралын хамгийн чухал зүйл, үйл явдлуудад нөлөөлж, хамгийн эрсдэлтэй, муу үйлд хүргэдэг; Тэр өөрөө амь нас, эрүүл мэнд, нийгмийн байр суурь, аз жаргалыг шаардаж, шударга хүний ​​ухамсрыг булааж, үнэнчийг урвагч болгож, ерөнхий зорилгодоо хүрэхийн тулд бүх талаар хичээдэг - сэтгэл хангалуун байх. Хамгийн гайхмаар зүйл бол энд харилцан мэдрэмж тийм ч чухал биш юм. Бэлэг, үерхэл, цонхны доорх серенада, цай, кофе, бүжиг - энэ бүгдийг бид хамгийн түрүүнд өөрсдөдөө зориулж хийдэг ...

Та ямар хайр дурлалын тухай яриад байна вэ? (Галзуу хайр, хүсэл тэмүүлэл, секс.)

Галзуу хайр, хүсэл тэмүүлэл, секс - энэ нь ихэвчлэн "ямар нэгэн зүйлийн төлөө" хайр юм. Юуны төлөө? (Гоо сайхан, бие бялдрын хүч чадал, эд баялаг, загварын хувцас, оюун ухаан, уран яруу чадвар гэх мэт)

Энэ мэдрэмж гаднаасаа хэрхэн илэрхийлэгддэг вэ? (Шуурган хүсэл тэмүүлэл, мэдрэмжийн догдлол.)

Тиймээс, бид самбар дээр хувиа хичээсэн байдал, аливаа зүйлийг хайрлах, мэдрэмжийн догдлол зэрэг шинж тэмдгүүдийг бичиж болно. Аливаа өвчний нэгэн адил хайр нь шинж тэмдэг, үргэлжлэх хугацаа, прогнозтой байдаг. Та энэ талаар юу хэлж чадах вэ? Хайр дурлалын өвчнийг анагаахын шинж юу вэ?

Жишээ хариултууд:

Шинж тэмдэг: хайрын өлсгөлөн, хайрын халууралт, зүрх хурдан цохилж, бүх бодол зөвхөн шүтэн бишрэх гэх мэт.

Урьдчилан таамаглал: амиа хорлохоос эхлээд бүрэн эдгэрэх хүртэл.

Үргэлжлэх хугацаа - 3-12 сар.

Эдгэрэх шинж тэмдэг: хөшиг нүднээсээ унаж, шүтэн бишрэх зүйл гэнэт жинлэж эхэлдэг: "Би түүнээс юу олсон бэ?"

Ангийн багш. Байдаг эмнэлгийн алдааэмч буруу онош тавьсан үед. Эдгээр алдаа нь үхлийн үр дагаварт хүргэж болзошгүй юм. Гэхдээ хайрлагчид энгийн хайрыг хайр гэж андуурч алдаа гаргаж болно. Ийм алдаа юунд хүргэж болох вэ? (Хурдан салдаг яаран гэрлэлт, амиа хорлох, сэтгэцийн эмгэг.)

Галзуу хайр, хүсэл тэмүүлэл, секс - эдгээр нь тод, хүчтэй, хурц мэдрэмж юм. Гэвч сэтгэл судлаачид тэднийг жинхэнэ хайр гэж үздэггүй хэвээр байна. Тэд тэднийг дурлахтай холбож, тэр ч байтугай өвчин, ухамсрын гэмтэл гэж нэрлэдэг. Яагаад?

Жишээ хариултууд:

Хайрлагчид яаруу зүйл их хийдэг.

Энэ төлөв өнгөрч, сүнсэнд хоосон орон зай үлдээдэг.

Дурлах нь хар тамхинд донтохтой адил юм.

Ангийн багш. Гэхдээ дурлах нь зөвхөн бие махбодын таталт биш юм. Олон хайрлагчид сэтгэлийн тухай ярьдаг

татах. Энэ нь таны бодлоор хэрхэн илэрдэг вэ? (Нийтлэг сонирхол, нөхөрлөл, итгэлцэл, хүндэтгэл гэх мэт)

Заримдаа хайр олон дайсантай гэж ярьдаг. Эдгээр дайснууд юу вэ? (Хагацал, цаг хугацаа, хөгшрөлт, хувиа хичээсэн байдал, шунал, бардамнал, амьдрал, ядуурал, хол зай, хамаатан садан, найз нөхөд, атаархал, атаархал гэх мэт)

Гэхдээ эдгээр бүх дайснууд зөвхөн дурлал, төлөвшөөгүй хайрыг устгаж чадна. Жинхэнэ хайрын хувьд тэд айдасгүй байдаг. Эцсийн эцэст жинхэнэ хайр нь үүрд мөнхтэй холбоотой байдаг.

Хичээлийн эхэнд бид хайрын янз бүрийн утгыг жагсаав. Жинхэнэ хайрыг тодорхойлох түлхүүр нь аль нь вэ? (Өөрийгөө золиослох, үхлээс хүчтэй.) Энэ мэдрэмж нь дурлахаас тэс өөр.

V. Бүрэн бус өгүүлбэр "Жинхэнэ хайрын шинж тэмдэг нь..."

Ангийн багш. Жинхэнэ хайр дурлахын эсрэг байдаг гэж бид хэлж чадна. Тиймээс, жинхэнэ хайрын шинж тэмдгийг тодорхойлохын тулд та зүгээр л дурлах шинж тэмдгүүдийн эсрэг утгатай үгсийг сонгох хэрэгтэй. Жинхэнэ хайрын 3 шинж тэмдгийг жагсааж өгүүлбэрээ дуусгахыг хичээ.

(Жинхэнэ хайрын шинж тэмдэг бол үүрд мөнх, тогтмол байдал, юу ч биш хайрлах, золиослол юм.)

VI. "To be or to have" сэдвээр интерактив яриа

Ангийн багш. Дурлах нь жинхэнэ хайр болж чадах уу? (Хэрвээ хүмүүс гэр бүл зохиож, хайраа дээдэлдэг бол).

Дурлах нь жинхэнэ хайр урган гарах хайрын өчүүхэн үр гэж бид хэлж чадна. Тэгээд энэ нь юу вэ, "Ганц ч хүн гэрлээд дөрөвний нэг зууныг өнгөрөөхөөс нааш ойлгохгүй байх болно." Америкийн агуу зохиолч Марк Твейн ингэж бодсон. Та түүнтэй санал нийлж байна уу? (Та хагас зуун насалж, танихгүй хэвээр үлдэж болно, эсвэл та үнэхээр жинхэнэ хайрыг бий болгож чадна.)

Үнэн хэрэгтээ гэр бүлийн амьдрал өөрөө хайрыг бий болгодоггүй. Олон гэрлэлт бие махбодийн таталцал, сэтгэл хөдлөлийн таталцлаас эхэлдэг боловч дараа нь энэ бүхэн хаа нэгтээ ууршиж, хүмүүс танихгүй болж, гэр бүл салдаг. Сэтгэл судлаачид үүнийг анзаарсан аз жаргалтай гэрлэлттанд зөвхөн бие махбодийн болон сүнслэг байдлын бус харин сүнслэг сэтгэл татам байдал хэрэгтэй. Гэхдээ энэ таталт байгаа эсэхийг яаж мэдэх вэ?

(Хүүхдийн таамаглал.)

Зарим сэтгэл судлаачид үүнд зориулсан энгийн тестийг санал болгодог. Үүнийг "to be or to have" гэж нэрлэе. Гэрлэхдээ "Чи эхнэртэй болохыг хүсч байна уу?" Гэсэн асуултыг өөрөөсөө асуух хэрэгтэй. Хүүхэдтэй болох уу? Байна тухтай байшин? Эсвэл нөхөр болохыг хүсч байна уу? Аав болох уу? Гэрийн эзэн болох уу? Энэ шалгалтын гол түлхүүр нь юу байж магадгүй гэж та бодож байна вэ? Сонгосон хүндээ сүнслэгээр татагддаг хүн ямар хариулт өгөх вэ? (Тэд "байх" гэсэн сонголтыг сонгох болно: энэ хариулт нь хэн нэгний төлөө өөрийгөө өөрчлөх хүслийг аль хэдийн агуулж байгаа бөгөөд "байх" гэсэн сонголт нь хөгжлийг илэрхийлдэггүй. Энэ нь ямар нэгэн зүйл эсвэл хэн нэгнийг эзэмших ганцхан хувиа хичээсэн хүслийг агуулдаг. )

Үнэн хэрэгтээ, өөр хүний ​​​​хувьд хэн нэгэн болох хүсэл нь гэрлэхээс өмнө өөрийгөө илэрхийлэх ёстой сүнслэг сэтгэл татам зүйл юм. Энэ бол гэр бүлийг бий болгоход хамгийн чухал зүйл юм. Тэр ч байтугай ганцаараа гэр бүлээ босгоход хангалттай. Тийм ч учраас эрт дээр үед хүүхдүүдийн хувь заяаг эцэг эх нь шийддэг байсан бөгөөд тэдний хүслийг ч асуудаггүй байв. Эрэгтэй хүн жинхэнэ нөхөр болох хүсэл эрмэлзэлтэй, эмэгтэй хүн жинхэнэ эхнэр болох хүсэл эрмэлзэлтэй байвал сэтгэл санааны болон бие махбодийн таталцал тийм ч чухал биш юм. Сэтгэл судлаач Эрих Фроммын "Хайрын урлаг" номноос "Хайрын асуудал бол хайрын сэдвийг сонгох асуудал биш, харин хайрлах чадвар юм" гэж хэлмээр байна. Эдгээр үгсийг хэрхэн ойлгох вэ? (Хайрлаж чаддаггүй хүн өөртөө тохирсон эхнэрээ удаан хугацаанд сонгож чаддаг ч хамгийн тохиромжтой эхнэрээ хэзээ ч олж чаддаггүй, мөн болохыг хүсдэг хүн. сайн нөхөр, тэр ямар ч эхнэртэй байх болно, эмэгтэйчүүдийн талаар мөн адил зүйлийг хэлж болно.)

Эхнэр нөхөр болох энэ хүсэлд жинхэнэ хайрын үр хөврөл агуулагдаж байдаг юм байна. Хайртай хүндээ сайхан зүйл хий. Түүний төлөө өөрийгөө өөрчил. Дараа нь "тэвчээртэй бай, дурла" гэдэг нь жинхэнэ хайранд хүрэх зам мөн үү? (Тэвчээртэй байх нь мэдээжийн хэрэг, гэхдээ энэ нь мэдрэмжийг мохоож, дадал зуршлаар сольдог. Нөгөөтэйгүүр, "дадал зуршил бидэнд дээрээс өгөгдсөн, энэ нь аз жаргалыг орлуулдаг ..."; дээр үед. , тэр ч байтугай бие биенээ хайхрамжгүй ханддаг хүмүүс тэвчээртэй байж хайрладаг болсон - жишээ нь: Одинцова ба түүний нөхөр Тургеневын "Аав, хөвгүүд" роман дээр: "Тэд бие биетэйгээ маш их зохицож амьдардаг бөгөөд магадгүй аз жаргалын төлөө амьдрах болно .. . магадгүй хайрлах гэж.")

За энэ “үхлээс хүчтэй” ямар хайр вэ? Тэр бас тэвчээр, дадал зуршлаасаа болж өсч чадах болов уу? (Тэвчээр, зуршил дээр тулгуурласан хайр дурлалд романтизм бага байдаг, гэхдээ энд - зүгээр л нэг төрлийн баатарлаг байдал, эр зориг.)

Ер нь “үхлээс хүчтэй” хайр бол жинхэнэ хайр уу, өвчин үү, эсвэл зөвхөн сонгогдсон хүнд л өгдөг бэлэг, авьяас уу? (Энэ бол бүх талаараа жинхэнэ хайр (мөнхийн, юу ч биш, золиослол), гэхдээ ийм хайрыг зөвхөн агуу, романтик, авъяаслаг хүмүүст өгдөг, магадгүй энэ нь өөрийгөө гипноз юм.)

VII. Эцсийн үг

Ангийн багш. Хүнийг хайрлахын нууц нь бид түүнийг эзэмших хүсэлгүйгээр, түүнийг захирах хүсэлгүйгээр, түүний чадварыг эсвэл өөрийгөө ямар нэгэн байдлаар ашиглах хүсэлгүйгээр харах тэр мөчөөс эхэлдэг - бид зүгээр л харж, гайхдаг. бидний нээсэн гоо үзэсгэлэн. Олон мянган жилийн турш хүмүүс хайрын нууцыг тайлахыг хичээж ирсэн ч хайр нь хамгийн нууцлаг, үл ойлгогдох мэдрэмж хэвээр байна. Шинжлэх ухаан шинэ одод, галактикуудыг нээж, нано ертөнцийн гүнд нэвтэрдэг боловч хайр гэж юу болохыг нэг ч эрдэмтэн тайлбарлаж чадаагүй байна. Мэргэн Соломон хаан ч гэсэн энэ нууцыг тайлж чадаагүй юм.

(Хөгжим эгшиглэж, залуу, охин хоёр самбар дээр очиж, харилцан яриаг уншина.)

Залуу эмэгтэй. "Надад хэлээч, хаан минь" гэж Шуламит нэг удаа асууж, "Би чамд гэнэт дурласанд гайхах зүйл алга гэж үү? Одоо би бүгдийг санаж байна, би чамтай уулзаж амжаагүй, зөвхөн чиний дууг сонссон анхны мөчөөс л чамд харьяалагдаж эхэлсэн юм шиг санагдаж байна. Чамтай уулзахаар зүрх минь цохилж, нээгдэж, цэцэг нээгддэг шиг зуны шөнөөмнөд салхинаас. Хайрт минь чи яагаад миний сэтгэлийг татсан юм бэ?

Залуучууд. Хаан Шуламитын зөөлөн өвдөг рүү толгойгоо сэмхэн бөхийлгөж, энхрийлэн инээмсэглээд хариулав: "Үзэсгэлэнт сайхан минь, чиний өмнө мянга мянган эмэгтэйчүүд хайртай хүмүүсээсээ энэ асуултыг асуусан бөгөөд тэд олон зуун зууны турш хайртай хүмүүсээсээ асууж байна. тэр. Энэ хорвоод миний хувьд үл ойлгогдох гурван зүйл байдаг ба дөрөв дэх нь миний ойлгодоггүй зүйл: тэнгэр дэх бүргэдийн зам, хадан дээрх могой, далай дахь хөлөг онгоц, хүний ​​замд хүрэх зам. эмэгтэй хүний ​​зүрх.

Залуу эмэгтэй. "Тийм ээ" гэж Шуламит бодлогоширон хэлэв, "хүн үүнийг хэзээ ч ойлгохгүй байж магадгүй ..."

Ангийн багш. Эхний гурван оньсого тайлагдсаар удаж байна. Дөрөвдүгээрт - эмэгтэй хүний ​​эр хүний ​​зүрхэнд хүрэх зам хараахан ойлгогдоогүй байна. Магадгүй энэ нууц нь өөрөө жинхэнэ хайрын гол шинж тэмдэг юм болов уу?

(Хөгжим тоглодог.)

VIII. Дүгнэж байна

Ангийн багш. Өнөөдрийн ярианаас юу үлдсэн бэ? Уйдах уу? Гайхах уу? Баяр баясгалан?